Twijnder's Manufacturen Praatje^van een oud - Tesselaar Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" 't Is ongeveer 1906 weest, dót ik 'n kuiertje maakte in 't weggie dót ofer Noord-Haffel loopt. Bee 't huussie fón de 'kóttefreter maakte ik 'n praatje mit 'n katholiek jongetje, die me 't folgende ferhaal ofer de groöte kerk fón de Burg dééd. „Jullie ihewwe jare lede onze pestoor op de preekstoel dóodskote, doe die kerk nóg fan ons was. Maar 't bloed fön de pestoor is op 'n pelaar naast de preek stoel -te recht komme en wöt jullie dêen hewwe om die bloedspore weg te krigge, 't gaf óllemaal niks, nog óltied is die rooje flek op de pelaar te siên." Netuurlijk hew ok die pelare 's goed bekeke, maar niks kenne fiende. Doe de kerk in de Russenoorlog stik skote wós, hew ik nog 's keeke, maar rooje flekke, die steeds terugkomme wösse der ne tuurlijk weer niet te fiende. Ofer 't fermoorde fón 'n pestoor in de kerk ón de Burg hew ik niks kenne fien de. Wel staat er in 't boek fón v.d Vlis skreve, dót de Begijne in de Burg sich in 1554 bee 't Hof in Holland beklaagd^ hewwe, dót een bende kwaadwillige de* priester fermoord hewwe. Dót sel me- skien de oorsprong fön de legende weeze. Wót je gerust ken ónneme is, dót in de tied fön de Reformatie héél wöt wrêed- hede en ongerechtighede beurd benne, denk maar 's ón de huurlinge fön Alva en ön de ruuwe klante, 'die mit de Geu ze meefochte Fan deuze kerk wil ik nag wöt meer fer telle. bang fóór 1900 lagge der op 't solder- tje bee 't orgel 'n paar ouwe wapeborde, dik onder 't stof, wöt er op stond, weet ik niet, maar ik herinner me nag dót 't groöte toorde wasse mit feul goud fer- sierd. Fóór 1900 benne se ön twie Am- sterdamsche jode ferkocht. Die hewwe se stik foor stik in houte kratte ferpakt en doe meenome. Jammer, wat sou 't nouw 'n mooi kedoo weest hewwe foor 't meseum in de Weste Tessel hep slecht foor s'n oudhede sorgt. Wöt stonde der dn de Binneburg fóór 1900 mooie ouwerwesse huuze {trapge- veltjes). Op de iene hoek fön de Nuw- strêet (Zuudkant) stond de bakkeree fön Ane Lap, de ouwe Tesselaars sprakke fan 't huus fan kaptein Van Deinze, an de aare kant stond 't ouwe huus fön apteker De Hol. Deernaast hód je de ei genaardig bouwde huuze langs de burg wol. Dón was er 't huus fón fem. PI aas man, dót er gelukkig nag is. In de foor gevel fön 't huus weer froeger Maarte Daalder s'n winkel hód, stond op 'n ge velstien, ik meen, 't wape fön Skage. Eve förder hód je 'n héél oud huus mit groöt foorhuus geweund deur Pieter en Klaas Plevier, jammer dot 't ferbrand :s. Allien 't huus fón kaptein Gollards is nag in s'n ouwe staat- In dót huus weun- de in 't begin fön de forige eêuw 'n zee officier Voigt, commedant fön de oor logsbrik „De Meermin", hee wós mit een dochter fön de Skout Langeveld trouwd. 't Teugeswoordige Raadhuus mit pork wós froeger 't weunhuus fön de Skout Langeveld. In 1823 wier 't mit skuur plus nog 'n skuur en tuun plus de moestuan „Achter de Wól" ('t teugeswoordige pörk dus) bee boedelskeiding toebedêeld fóór zeuven en dertighonderd guide. Teuge ofer de Holleböl stond nag 'n oud huus, deer weunde Mörretje fón de brèg in. 't Ienege huus in de Burg, dót via een brèg te bei»eike wós. de achter kant fön 't huus grensde ön de gewone strêet. In mien tied was de Burg nag een echt dorpie. Mevrouw noemde we allien de vrouw fön de burgemeester, de neta- ns, de dokter en fön de dominees, de rest wós juffrouw of frouw. Een groot dêel fan de burgeree bakte s'n eigen brood of bröcht* 't bröodblik na de hove fan de bakker, brood late bakke kostte doe 3 cent. Er weunde ön de Burg maar ien beketbakker. Bakkerskarre be- stonde niet, brood wier in mande langs de Burg fent. De bakkers die buute de Burp 't brood wegbröohte, hódde 't bróód in 'n ben op de règ. Ik herinner me nag, dot Jan de Ruyter, die doe nag in de Mulderstrêet weunde. 'n paar keer per week 't bróód bracht bee Wullem Kikkert, die in 'n klein huussie op de Hoogte weunde. De keer dót ik er bee wös, wös Kikkert niet thuus en stond 'r met kriet op de foordeur skreeve: „Jon, leg 't brood maar in de plee". Kikkert bedoelde op de bril fón de plee, die buuteshuus wös. Ik hew die dag maar gien brood meer ete, foor die dag höd ik bróód genog höd. We hödde doe hêel aare siekte ös teu- geswoordig. Een feul foorkommende siekte wös binnekoors en ok influenza of griep. Ouwere mensche sprakke fan senewesinkes, een siekte weer ik niet feul fön begreep. Höd je 't erg te pakke dón höd je senewesinkes om 't hort, dat na binneslage was.' Weer we nouw öspe- rine foor neme, namme we doe ouwels nut kemne foor in Foor 't hoeste höd ïe- denen 'n pijp laurierdrop in huus. Op 't beddebordje bofe je hoofd stonde twie dinge, een wekker en 'n stikkebordje met stilk-kies öfhakt laurierdrop en boven 't onderend fan 't bed, wös de krèb, weer de kleine kiendere in sliepe. Os je bes- stees höd teuge 'n buutemuur wös je in 'n strenge winter nag niet jarig. In de winter van 1890, weet ik nag wel, dot 't meer dón iens beurde, dót de dekes ón de buutemuur fóst froore wasse. Vul kachels bestonde der doe nag niet, mot je denke. Ik wensoh „Ada" die so graag in 'n besstee sleept; met veul winters os wee enen in 1890 meemaakte „Vitemines" kende we niet, om wöt ön te sterken haalde je 'n rolletje man gelpers foor 30 cent. Of 't beter dón „vi temines" wös weet ik niet, maar 't smaakte in ieder geföl lekkerder. Foor 't smette fan de „buitjes" en fön de kleine kiendere gebruikte se froe ger hêel aare medecijne ós nouw. Se haalde bee de smid koelwater, weer 't gloeiend iezer in doofd wös ós 't iezer hord most worre, naast iedere smidse stond een koelbak, 't Recept wös ien- voudig De moeders of de bakers namme wöt fön dót koelwater in der mond en os 't in der mond op temperatuur kom me was, spooge se dót koelwater tus- sche de bibse fön de kiendere. Dat wa ter hód ok nog een naam, maar die weet ik op 't oogeblik niet. Burrowater was 't niet. Ouwe Tesselaars selle de naam nag wel kenne. We wösse froeger óllemaal eerlijk, be- hölve, dot se wel 's een sukelaatketel stole of wöt plotte rêepies bee 'n boer op 't land. Lang met overöl slote ze 's êeves de deur op slot. Ik sel 's 'n staaltje fertelle 't Was doe 'n ideale toestand foor een èohte dief. Eeves om hólf elf sette de brievebestellers Mooje en Lieu- we de postsakke (ok weer de angeteeken- de brieve in satte), in 't foorpertaaltje fön 't huussie weer Jan Kalis in weunde in de Koögerstrêet. Se opende de foor deur, dede 'm weer dicht en gien sterve ling keek er meer na om. Jan en s'n frouw lagge in de kamer der naast in de besstee en hoorde maar selde ös de po9t bracht wier. Wie êves laat wat höd te poste ging naar 't huussie fan Jan Kalis, deed de foordeur ope, lag de brief of brieve op de postzakke en ging weer weg. Deuze toestand heb nag jare duurt, meskien wel tot ruum 1890. Nooit is er ien weest, die misbruuk heb maakt fön 't vertrouwe, dót de post in de burgeree stelde. De fransohe skool fön meseu Verberne De Tesselaars, die froeger wöt meer onderwijs kreege don op de lagere skool geve wier, ginge op de skool fön meseu Verberne, de soogenaamde Fransohe skool. Die skool, later in de Zwaanstrêet, wös eerst op 't Skilderend teugeofer ne- tans Bok In 't ouwe skoolhuus weunde achterienvolges Ans fan Bouwe, doe Jan Geus en nou weune er beurtskipper Mets cn Han Bakker, de melkboer. De skool kostte ön 't Rijk en de Gemeente gien cent, mcirciu Verberne heb noodt een cent subsidie hód. Ouwe Tesselaars pree- se allied nag 't goeie onderwijs, dot deer gefe wier. De hulpkraohte on die skool wösse de kiendere fan meseu, hee self is in 1881 storve. Z'n dochter Veronica was de trouwe hulp fön der Vader, se gaf les sonder ien deploma. De onderwijs- wette wözze nag niet soo ingewikkeld os teugeswoordig en 't liep toch. Na 't over- lijje fön meseu Verberne is er 'n fran sohe skool komme in 't gebouw weer nou de Tesselsehe krönt drukt wordt. Die skool stond onder meseu Gleynes, later onder meneer Jac. P. Thijsse, die 't hoofd wós fan de skool in 't Glaze paleissie. En nou geachte redactie wel bedankt foor de plaaasruumte foor me Tesselsehe praatje. Midden in de nacht wordt Bim wakker en ontdekt dat het stortregent. Hij hoort een zacht kloppen op de deur. Hij gaat uit bed om te zien wie dat kan zijn en daar staat de pelikaan, die er helemaal verregend uit ziet. ,Wat aardig van je, dan je mij binnen laat", zegt de pelikaan, terwijl zij zich met moeite naar bin nen sleept en overal vuile vlekken maakt met haar vieze, natte voeten. Mijn kinderen en ik hebben ze ker wel behoefte aan een dutje", zegt ze. Dan opent ze haar snavel en daar ko men allemaal kleine pe- likaantjes uit. De pelikaan nestelt zich heerlijk in Bim en Bams stoel, maar haar kindertjes hebben geen zin in slapen, ze onderzoeken de kamer, ze zitten overal aan, ze vechten en schreeu wen en zijn verschrikkelijk lastig, zodat die arme Bim en Bam geen oog dicht kun nen doen. Ze vinden het erg jammer dat ze moeder pelikaan niet buiten in de regen hebben laten staan. NAAR DE „FLORA" De Zusterkring van Den Hoorn en die van de P.H. Polder gaan vandaag een uitstapje maken naar de „Flora" Ver trek met de eerste en terugkomst met de laatste boot. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau vuor zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 22,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. S.V. Texel. Uitslagen van Zondag, 4e kl. A KNVB: Oudesluis-Schagen 0-3; Succes-Water vogels 3-1; ZAP-Limmen 2-1; HSV-Texel 0-0, MFC-De Renders 4-1; DTS-USVU 1-0. Afd. N.H.: Texel 2-Hollandia 3 2-9; Helder 5-Texel 3 1-4. Welpen B-Tex. Boys welpen A 0-2; Welpen A-SVC welpen A 16-0. Ondanks de goede uitslag 0-0 tegen HSV blijft H. de ernstigste candidaat voor het kampioenschap Het was een spannende wedstrijd. Texel 2 dat tegen een beter spelend Holland ia 3 geen schijn van kans kreeg, viel ons tegen. Aan werklust ontbrak het bij de meesten niet, maar slecht opstel len en te laat reageren waren oorzaak van de grote nederlaag Zuiver aange ven en snelheid waren er ook al niet bij. De verdediging had een te zware taak, verbinding tussen de linies was er niet. Vooral de rechtsbinnen bleef ver onder de maat. De H-aanval wist van de gele genheid wel gebruik te maken. Texel 2 zal het dus wel weer in de Res. 2e kl. moeten proberen. Als deze zomer goed getraind wordt, zullen we de volgende comp. weer goed kunnen beginnen. Texel 3 deed prima werk door Helder 5 met 4-1 te verslaan. Voor de rust ildep het niet al te best; met 1-0 achterstand werd gedraaid. In de 2e helft echter liep 'het weer vlot. Zo zijn we dus in de run ning gebleven en nu de tanden nog eens extra op elkaar, lui. Onze welpen middag gaf een pittige partij tussen B en de Boys Tenslotte won de beste partij, nl. Tex. Boys met 2 goede goals De Benjamins van De Cooksdorp kon den het lang niet bolwerken. Heel spoe dig ging Peter er vandoor en schoot de bal door de benen van de keeper. Spoe dig werd dit gevolgd door een 2e doel punt. Hiermede was het pleit beslecht en volgden de goals elkaar op tot 16 toe. Niet te zelfzuchtig worden, jongens. Al lemaal mee laten spelen. As. Zondag: Texel-MFC. Texel 2 gaat naar Westfrisia 4. Texel 3 is vrij. S.V. Oosterend-nieuws. Begunstigd door prachtig voetbal weer trokken we Zondag naar Sdhoorl, waar we de strijd aanbonden op een zeer ef fectvol terrein met een aantal lelijke zandkuilen. Direct is Sohoorl in de aan val maar de achterhoede geeft steeds niet thuis en zet met lange trappen haar voorhoede aan het werk welke met goe de aanvallen de veste van Schoorl pro beert uit elkander te soelen. We zien Arie snel naar binnen zweken. Zijn schot komt tegen de paal en de terugspringen de bal weet hij nog hoog voor te geven, waaruit Wim met een tam schot ons de leiding geeft. Dan is het Boet, die zich door alles heenwerkt en nog net de bal weet over te geven aan Klaas, die het heel gemakkelijk heeft: 2-0. Kort voor de rust geeft Klaas, geheel naar links gezwenkt, een mooie voorzet, maar de afwerking van Wim is nog veel mooier, hij gooide zijn volle lengte achter de bal en dook deze zo in het net. Na de rust wordt de stand nog opge voerd met 2 goede doelpunten van Wim en Boet. Einde met 5-0 in ons voordeel. Vooral de voorhoede was goed, met weinig zwakke plekken, middenlinie en achterhoede ruim voldoende. Nu nog de laatste wedstrijd winnen en er kan nog van alles gebeuren als onze concurrenten dan willen verliezen tenminste Deze week geen training in verband met Koninginnedag. Koninginnedag, dus Donderdag, aan vang 7 uur een gecostumeerde voetbal wedstrijd. Komt dit zien P R- FEUILLETON door T. LODEWIJK 2.) Rudi begreep dat ze haar mond voorbij gepraat had, maar het duiveltje daarbinnen zette haar aan om, nu ze A had gezegd, ook B te zeggen. Ze kon dat geterg niet uitstaan, ze zag hoe tante Geertruida haar uiterste zelfbeheersing nodig had wanneer me vrouw Mijnders haar lievelingsthema, de nieuwe zaak van Twijnders, ophaalde en hoe neerslachtig ze daarna door de winkel kon staren. Ik bedoel ging Rudi voort met een hoofd als vuur wanneer het in die nieuwe zaak allemaal zoveel beter is dan hier, wat komt u dan hier nog doen. Mevrouw Mijnders stond een ogenblik perplex. Toen zette ze haar bril vaster op haar grote neus. Wel, wel, sprak ze tergend kalm behandelt u zo de klan ten? In plaats van blij te zijn, dat men hier nog niets koopt, jaagt u ze nog de deur uit ook. Nu, u maakt wèl reclame. Ik zal u daarbij helpen, hoor, en aan m'n kennissen vertellen, welke zaken- methoden de firma Taal er op na houdt En ze draaide zich om en stevende de deur uit. Geertruida Taal kwam net bijtijds de winkel in om haar aftocht mee te ma ken. Trillend van ergernis vertelde Rudi haar het hele verhaal. Ik wil dat mens hier niet langer in de winkel zien! toornde ze. Ze doet het allemaal om u te treiteren, ze heeff er gewoon plezier in! Ja, ja, zei Geertruida Taal bedacht zaam, maar het is een klant, kind Een klant, smaalde Rudi een strengetje zij, een brief spelden, een do zijn paarlemoeren knoopjes en ze dan nog terugbrengen omdat ze te groot zijn. Zulke klanten kunnen we missen als kiespijn! Maar ze zit in het bestuur van de naaivereniging ging haar tante voort waar we ieder jaar een grote bestelling van krijgen. En ze kletst tegen iedereen, dat weet je zo goed als ik. Geloof maar, dat dit verhaal morgen het hele dorp door is Opgesierd en aangedikt vulde Rudi haar aan. Juist... maar denk je, dat ons dat goed doet? Rudi zweeg. Ze begreep, dat ze te ver was gegaan. Ze had haar tantes belangen geschaad in haar ijver om haar ergernis te besparen. Zal ik er naar toe gaan en m'n excuus aanbieden? vroeg ze spontaan. Alles in haar kwam in opstand tegen de ge dachte, dat ze bij dat mens van Mijnr ders op het matje zou moeten komen, maar ze wilde haar tante nog meer ver driet besparen. Nee zei ze tot Rudi's onuitspre kelijke verlichting dat moet je zeker niet doen. Daar is mevrouw Mijnders niet genoeg dame voor. Ze zou je alleen maar vernederen en later aan iedereen vertellen, later kwam ze met hangende pootjes terug, maar toen heb ik haar even de waarheid gezegd! Ja glimlachte Rudi flauwtjes wat zou ze genieten. Intussen stond mevrouw Mijnders in de drogisterij enkele huizen verder, ten aanhore van enige andere dames in kleu ren en geuren haar wedervaren te ver tellen. Nu merken we pas wat we al tijd hebben moeten slakken beweerde ze tot mevrouw Spiering, die hveng knikte, want mevrouw Mijnder's echtge noot was chef-commies en haar man slechts commies ouderwets goed, vaak nog veel te uuur, weinig sortering. En dan de behandeling, mens, de behande ling! Van juffrouw Taal? waagde de drogist voorzichtig ongelovig. Ach, van haar zal ik niks zeggen, de goede ziel meewarigde mevrouw Mijnders. Ze kan niet met haar tijd mee, dat is alles. Maar die opgedirkte brutale meid, die daar in de winkel staat, die heeft me een mond als een hooischuur. Zoeven heeft ze met ronde woorden gezegd, dat ze veel liever had, dat ik ophoepelde. Wat doet u hier? vroeg ze notabene! Tegen 'n klant! Wat had u dan gedaan? wilde mevrouw Cosijns weten. Ik? niks me lieve mens. Ik maakte zo een paar op merkingen over service voor de klanten en over moderne winkels. En die feeks spuwt me daar opeens vuur en begint te^en me uit te varen. Maar ik weet het wel dit met geheimzinnige vertrou welijkheid ze kunnen het niet hebben, dat de zaak van Twijnders er gekomen is Pure broodnijd, wat ik je zeg. Truitje Taal heeft haar schaapjes al lang op het droge, maar ze gunnen een ander nog geen kruimel winst. Ja, ik mag die meid ook niet, vond mevrouw Spiering, die al maanden een rekening bij Truitje had lopen en daar om a contant het een en ander bij Twijn ders had ingeslagen. De klant is ko ning, wat u mevrouw Cosijns? De drogist zag haar met een grimmi ge lach gaan. Maar Geertruida Taal bemerkte de ge volgen van het incident. Ze bemerkte ook de gevolgen van Twijnder's reclame Want het bleef niet bij luchtballonnen. In het plaatselijk blad stond Zaterdags een grote advertentie' Kousenspaarsy steem! Rudi verklaarde het „allemaal nep", maar Geertrui begreep hoe haar concurrent hiermee de klanten ving. Toen het Sinterklaas werd, had hij een middag de Sint in zijn winkel en drom men kinderen verdrongen zich met hun moeders voor Twijnders. In het voorjaar verkondigde een luid ruchtige advertentie de opening van een speciale afdeling vakkleding met heren bediening. Een nieuwe etalage werd in gericht met overalls, werkbroeken, hem den, shirts en alles wat de werkman no dig had. Ook de mannen vonden de weg naar Twijnders. Wanneer de oude Geraerdts eens per maand zijn kopje koffie dronk in het achterkamertje, noteerde hij steeds min der. Sommige reizigers bleven weg, het was hen de moeite niet. Meer dan eens vertrok een klant met een vaag: 'k Zal'er nog eens over den- UITSLAG AANBESTEDING Door de Directeur van de T.E.M. weix Zaterdag op het Bureau van Gemeente werken, Parkstraat, Den Burg, open baar aanbesteed het bouwen van eei transformatorlhuisje aan de Schilder- weg. Er waren sdecbts drie inschrijfbil jetten ingekomen: Fa. J J. van Wessen f 2087, de heer G. J. Witte f 2055 en Fa W. D. Bakker f 2032. FILMNIEUWS. „SCHADUW UIT HET VERLEDEN' In „Schaduw uit het verleden" wor den de belangrijkste rollen vertolkt dooi Stephen Murray, Beatrice Campbell Sally Gray en Derek Farr. Het is eer zeer spannende geschiedenis. Rober Rawley is een rijk man geworden er vooral voor zijn zoon wist hij 'n bepaalt ideaal te bereiken. Als zijn zoon, Simon is gesneuveld, is Robert welhaast on troostbaar. Deze man is blind; mede daardoor wordt de spanning ten top ge voerd. Later blijkt Simon niet méér zijn dan een gedeserteerd moordenaar die zelfs zijn blinde vader tot een ge vecht brengt. De jongeman valt van eer balcon en sterft. Een goede film, met sterk spel. „TRADER HORN" Deze film brengt ons naar Midden- Afrika, waar wij Trader Horn ontmoeten, die in de binnenlanden handel wil drij ven met inboorlingen. Dat is echter niel zo eenvoudig, want tijdens hun verbüiji breekt een heilige oorlog uit. Zij «man echter verder, ook al zijn de gevaren groot: twee dragers zijn reeds gedood. Trader Horn ontmoet een zendelinge, die hem vertelt, dat haar dochtertje jaren geleden door een negerstam was ont voerd. U begrijpt nu wel waar de schrij ver heen wil: dit meisje moet worden bevrijd en deze daad mag door Trader Horn worden verricht. U begrijpt ook, dat dit een zeer gevaarlijke opdracht as, maar wij weten, dat deze moedige kerel nergens voor staat. Ncerlands nieuws. O a.: De Franse haarkunstenaar Anto nio demonstreert in het Kurhaus te Schevenangen Nationale kampeerten- toonsteliliing in de Hoofdstad. De kruiser ..De Zeven Provinciën" vertrekt uit Rot terdam voor zijn eerste proefvaart. Buitenlands nieuws. O.a.: Ongeluk in de ondergrondse te Londen. Uitvaart van ex-koning Carol in Portugal. Britse tafeltennis-kampi- oenschappen. Wegwedstrijd Parijs-Rou- baix. Motorcross te Montreuilles. HET NATIONAAL PLAATWERK „DE RAMP" Van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels ont vingen wij dezer dagen een recensie exemplaar van het reeds veelbesproken boekwerk „De Ramp" „Mijnheer, wan neer komt het nou eindelijk?" Deze vraag hebben de boekhandelaren de laatste tijd talloze keren te beantwoorden gekre gen. En zij moesten om geduld verzoe ken, om veel geduld. Want het was in de Nederlandse uitgeverswereld immers nog nooit voorgekomen dat een boek in zulk een korte tijd een dergelijke enor me oplage bereikte. Die oplage is ten slotte gestegen tot totaal 675,000 exem plaren. waarbij clan de Engelse uitgave en de bijdragen in de Franse en Duitse taal begrepen zijn. En nu ligt het dan voor ons. Een een voudig gebonden boek, vol verbijsteren-' de foto's, met een voorwoord van H. M. Koningin Juliana. Weer wordt de lezer geconfronteerd met de grootste natuur ramp, die Nederland ooit trof. Woest kol kend water en vluchtende mensen, op wier gelaat de doodsangst duidelijk te le zen staat. En bij alle menselijke ellende toch ook opnamen van meer hoopgeven de taferelen, die van het noeste red dingswerk, en van het medeleven van de leden van ons Koninklijk Huis. Als bijlage is toegevoegd een duidelij ke kaart van het getroffen gebied. Texel staat daarop apart opgenomen. De uitgeefster van hel boek bindt ons non eens op het hart de bestellers toch vooral te willen mededelen dat het voor een deel van hen nog wel geruime tijd kan duren voordat het boek ter beschik king komt. Zij, die zich het eerst lieten noteren, komen natuurlijk ook het eerst aan de beurt. Op dit ogenblik zijn nog geen exemplaren beschikbaar. ken en Rudi was er in haar ziel van overtuigd, dat ze zonder er verder nog over te denken, meteen naar Twijnders stapten en daar wel vonden wat van hun gadmg was. De pofklanten kochten bij juffrouw Taal op crediet en haalden bij Thvijnders contant. Een slag was het voor juffrouw Taal, toen de presidente van de naaikrans niet, als naar gewoonte bij haar de jaarlijkse inkopen kwam doen. maar ze een briefje kreeg van mevrouw Cosijns, de penning- meesteresse, met het verzoek om prijs opgaaf voor bepaalde goederen Dat was haar nog nooit gebeurd. Ze trok haar mantel aan en stapte naar de woning van mevrouw Cosijns. Een daghitje deed open, liet haar in de gang wachten en na vijf minuten kwam mevrouw Cosijns zelf in de vestibule. O, juffrouw Taal, u kwam over de prijsopgaaf? Ik moet zeggen, u bent er vlug bij. Nee eh Geertruida Taal aar zelde bij deze koude ontvangst, en be dacht nauwelijks, dat mevrouw Cosijns zwaar bij haar in het krijt stond. Ik wou maar vragen. doet u het niet als andere jaren? Ik heb de vereniging toch altijd bediend? Haar handen brandden in haar hand schoenen. Moest ze gaan bedelen? Maar het was toch een bestelling die de moei te waard was. En ze had het hard no dig. De wissels aan het begin van de volgende maand (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4