het harL., nHO1 JEUK vwriandenqeiowi deèchteka,^ door de Houdt u>n De omzet van onze Texelse handeldrijvende middenstand in Maart 1953 Meer eigen gebakhen brood op de boerderij Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel Ook Spierpijn Kostelijk mottenvoetlsel verkwikkende adem Iris en mjGLBl uit ZATERDAG 16 MEI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6734 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -|- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Na de relatief ongunstige omzetont wikkeling in Febr. jl„ trad in vele branches van detailhandel en ambacht in de daaropvolgende maand omzether- stel op. Zulks blijkt uit het cijfermateri aal, dat door het Econ. Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd met be trekking tot het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Maart 1953. Dit cijfermateriaal geeft ons een beeld van de omzet in ons gehele land. De dag- en vakbladen hebben hun lezers de gegevens reeds verstrekt en dus heeft het voor de Texelaar volstrekt geen zin om een en ander ook nog eens uitvoerig de revue te laten passeren, maar inte ressanter en voor ons krantje wèl het publiceren waard is natuurlijk wat on ze Texelse zakenlieden ten aanzien van de omzet kunnen mededelen. Wij heb ben de telefoon eens ter hand genomen en een groot aantal nummers gedraaid. Het ging om een verqelijking van de maand Maart van dit jaar met die van het vorige jaar. Een handelaar in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken" kon ons verze keren, dat het economisch instituut het bij het rechte eind heeft gehad: een achter uitgang werd geboekt van minstens zes pet en hij gaf daarbij als commentaar: Het was hier erg fout!" Hierhit zou dus de conclusie kunnen worden getrokken, dat het met de derde maand van 1952 ook al verre van rustig zat. Zijn colle- bleek dezelfde ervaring te hebben moeten doen en herinnerde in dit ver band aan de ramp die ons land trof Maar overigens kon dit ons weinig hou vast geven, want uit de bakkers- en banketbakkerswereld werd ons daaren tegen verzekerd, dat er aan banket en chocolaterie 20 pet. meer was omgezet. Wc hielden de bakkers nog even aan de witbestoven kiel en vernamen voorts, dat jde een zo'n 15 pet. méér brood had om gezet, terwijl de ander echter minder witjes en groffies had kunnen afzetten en dat bleek te moeten worden toege schreven aan het feit, dat al meer boer derij bewoners zelf brood gaan bakken, lit is al weer hoger dan vorig jaar en 2 iaar geleden! Voor die bakkers, die veel danten buiten het dorp hebben is dit dus een strop en er valt o.i. ook niet te gen te vechten. Wij zitten zoals u merkt, midden in de voedingsgenotmiddelen. Daarover nog twee keuzen: de parfume rieën. Wel, er schijnt op Texel flink te ijh gegeurd en gesnoven en spreekt de andelijke statistiek dan van een geringe 1 pet.) achteruitgang, op Texel was het met de omzet in deze branche iets gun- tiger gesteld. Tenslotte namen wij nog •ven contact op met de tabakssector. Wij wamen tot de ontdekking, dat een ge- ■inge achteruitgang moest worden ge- onstateerd en dat kan ons met verwon deren, daar er tengevolge van de ramp el wat minder gerookt zal zijn ten- otte moet de zoveel millioen voor het Rampenfonds toch èrgens vandaan ko men! Dit waren dan zo enkele genotmidde len en als brood het vol'ksvoedsel bij uit nemendheid. Van de groenteboer moch ten wij een stand van 100 pet. t.o.v. Maart 1952 noteren, zodat dit hier 2 pet. gunstiger lag dan aan de vaste wal. Ook de stand welke de kruidenier ons opgaf, was de volle 100 pet. Weinig of geen schommeling zou trouwens de algemene verwachting wel moeten zijn, waar wij elke dag nauw contact met onze kruide nier dienen te hebben, willen wij ons lichaam geven wat hem toekomt. Daar bij gaan onze gedachten vanzelfsprekend ook uit naar de slagerijen en van de af deling vlees en vleeswaren mag dan ook al een gelijke stand. 100 pet., worden gesignaleerd. .Haring in het land, dokter aan de kant!" Nou, blijkbaar gunnen de Texelaars de doktoren graag een extra drukke practijk, want toen wij de vis handelaar aan de andere kant van de lijn vingen, rnoest hij woordelijk verkla ren: „Stukken minder!" en dat was dus kort en duidelijk, zodat wij verder eom- dat mentaar on verzocht lieten De zuivelhandel sprak van een gelijke stand met die van vorig jaar Maart. Ja, daarvan kunnen wij hartgrondig getui gen, dat nog steeds opgaat het gezegde, melk is goed voor elk!" Constant dient men, groot en klein, zijn aantal kubieke centimeters melk te lanceren. Tenslotte de categorie „Duurzame con- EN to riet en- ing kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke ta bletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of dro gist en zorg er voor altijd een paar bij de hand ie hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen zonder wa ter of wat ook. sumptiegoederen". De huishoudelijke ar tikelen gaven een grotere omzet, ter wijl over he hele land gerekend toch 8 pet. achteruitgang was genoteerd. Geeft ons land een hogere textielomzet aan van 8 pet., ons eiland blijkt ook uitste kend voor de dag te komen en zeker mag eveneens van een hogere omzet van 8 pet. worden gesproken. „Wij hebben niet te klagen, Texel slaat een goed figuur!" zo was het commentaar. De meubelbran che sprak van een gelijke omzet. De grootste sprong maakte in Maart (nog altijd in vergelijking met Maart 1953) de rijwielhandel (plus rijwiel met hulpmo tor). Geeft het land een cijfer van 135 pet., dat toch al opvallend hoog is, op ons eiland kwamen wij met onze steek proef tot 180 pet. Een der handelaren kon zowaar van een verdubbelde omzet spreken. De oorzaken? Die kunnen ve lerlei zijn, het weer is ook van grote be tekenis. Schoeisel: Ook een blij geluid: 115-120 pet., de prijsverlaging zal na tuurlijk haar gunstige invloed hebben doen gelden! Ijzerwaren en gereed schappen. „Gunstiger", was 't antwoord. Kantoorbehoeften: 99 pet. Schommeling hadden wij niet verwacht, want het is nog altijd zo, dat wie schrijft, die blijft! En dicht in de buurt vinden wij hier het, ons boek: Wie leest verrijkt nog steeds zijn geest. Wel, Maart 1953 sloeg haar voorganger met 12 pet. (Een overzicht over de landelijke om zet treft u aan in het volgend nummer). en rheumatische pijnen wrijft U weg met W DAT LIEP GOED AF! Oudeschild. Dinsdagmiddag stak de 8-jarige Uppie Wiingaarden, zonder op het verkeer te letten, per fiets de Schil- derweg over. Hij had daardoor geen erg in de luxe auto van de heer J. C Rab, die van Oudeschild kwam. Ondanks zeer krachtig remmen van de bestuurder werd de fiets in de flank getroffen en het ventje kwam enige meters verder aan de kant van de weg terecht. Wonder boven wonder bleek hij slechts enkele onbedui dende wondjes te hebben. De fiets werd zwaar beschadigd. VISAFSLAG OUDESCHII D Aangevoerd van 4 t.m. 8 April 1953: 1053 kg schol; 672 kg tong, 100 kg tar bot; 345 kg schar; 369 kg bot, 5 kg ka beljauw; 3739 kg garnalen, Va kg zalm; 1907 kg krinkels; 634 kg vispoif; 145 kg geep; 27 kg flint; 5 kg harder. Texelse Boys-nieuws. Morgen speelt het le elftal zijn laatste competitiewedstrijd, nl. thuis tegen Kolp Boys 1. Als we ons op de 2e plaats wil- en handhaven, moet deze wedstrijd ge wonnen worden. Aanvang 2,30 uur. Denken de leden er om, dat er Dins- -iavavond as. op het terrein gewerkt noet worden? Motlenlarven doen hun UM 9-e schade voorkom- r,lelfV&cM niet to. U CledrennuCdoo7t wollen goed bestrooien ot besturven met TRIX. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 Mei 1953 Geboren: Theodora Maria Bernardina dv Gerardus B. J. Snik en Josephina A. M. Egging. Alberdina Anna, dv Cornells Sohaatsenberg en Cornelia Henkes. Ida dv Simon Daalder en Willemke Jonker. Geertruida Maria Cornelia dv Mattheus Witte en Maria Anna Hin Abraham zv Jozias de Visser en Lutgertien Hessels. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Gerrit Jan Witte en Jantje Blom. Overleden: Jacob Jan Verseput, 25 jr., ongehuwd. Gevonden voorwerpen: 1 herenportemonnaie, 1 rond groen- tenmandje, 1 nijptang, 1 speelgoedauto. INGEKOMEN PERSONEN Janny van Dorp, v. Oegstgeest, v. As- sendelftstr. 19 n. Wilhelminalaan 45. Jo hannes F. Jonkergouw v. R'dam, Slag 15 n. K 24. Suzanna Hoekstra v. Bolsward, Looiersgracht 1 n. Weverstr. 8. Jan W. Maronier v. 's-Gravenhage, Wijkselaan 8 n. Oudeschild 93. Maart je Brugman van A'dam, Westlandgraoht 73 III n. Wilhel minalaan 45. Ronald Vlessing, v. A'dam, Spuistr. 245-1 n. Gravenstraat 13. VERTROKKEN PERSONEN Martha Keijser v. B 203 n. A'dam, Wil- helminagasthuis. Antje Eelrnan, v. De Waal 1 n. idem. Agatha IJéka v. De Waal 29 n. idem Aaltje de Jong, v. Nieuwstr 3 n. idem Arnolda Horbeek, v. Emma- laan 100 n. Langedijk, N.-Scharwoude, Oosterstraat 65. DE STRIJD TEGEN DE RUNDERHOR ZEL IS WETTELIJK VERPLICHT De Texelse veehouders worden er aan herinnerd, dat de runderhorzelbestrij- ding wettelijk verplicht is. Door ambte naren van de Veeartsenijkundige Dienst te Haarlem worden de bedrijven regel matig gecontroleerd. Wanneer het blijkt, dat er geen behandeling met deris-poe- der is ingesteld, volgt proces-verbaal. Dit dems-poeder is kosteloos verkrijg baar, iedere Maandagmorgen in Hotel Texel en dagelijks in het Laboratorium van de Vétérinair-Hygiënische Dienst aan de Halierweg te Den Burg. TEXEL EN DE MULO-EXAMENS Ons eiland in het brandpunt der be langstelling bij een examen! Het moge vreemd klinken, maar toch komt dit nu voor. bij de Nederlandse taal oefeningen Examen Mulo 1953 dient de examinan dus aan de hand van een loflied op ons eiland zijn kennis te demonstreren. De eerste van 'n reeks vragen luidt: „Waar om wordt Texel de Parel der Wadden eilanden genoemd?" Vele duizenden can- didaten krijgen deze vragen voorgelegd, zij die een goed cijfer voor dit vak be halen, zullen stellig meteen „Vrienden van Texel" geworden zijn! KATHOLIEKE KF.KKLIJST van de parochie St. Martiuus Oudeschild Zaterdag 6-7 u. biechth. en 7 u Mei maandoefening. Zondag onder het Octaaf van 's Heren Hemelvaart. Om 7,30 de ge lezen H. Mis, om 9 u comm. uitreiken en om 10 u. de Hoogmis, 's Av. 7 uur Mei maandlof. Gedurende de week 's av. om 7,30 Meimaand oefening. Deze week na de H.H. Missen de Pinksternovene, Dinsdag om 6,30 H. Mis. Zaterdag, vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthou dingsdag; om kwart voor 7, vóór de H. Mis, wijding van het doopvont. Van 6-7 s' av. biechth om 7 u. Meimaandoefe ning. St. MarthaverenigingDonderdag half 3: Regina Timmer en Stien Basti- aans. Zondag 24 Mei Hoogfeest van Pink steren. Maandag, 2e Pinksterdag: De le H. communie v.d. kleinen, cm acht uur de ^ezongen H. Mis en om half elf de ge lezen H. Mis. In de week zijn 's morgens de H.H. Missen om half acht. Niet krabben. De heldtx viuel- bi.re D D.D. kalmeert de Jeuk UIJVAt in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep ln de huldponën. GENEESMIDDEL TEGEN Tl II |1 HUIDAANDOENINGEN 1 W. IP..EF. Fles mei 200 cm f 4 80 Grote fles me» "fer f 3 95 Spuitbus KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper mei de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 17 Mei. Zondag onder Octaaf van Hemelvaart en 3e Zondag van de maand. Onder het lof de Meimaandgebe den. Alles als op Zondag. In Oosterend 2 Missen. In Den Hoorn om 10 u. Heel de week om 7,30 Meimaandgebeden en Woensdag in het Jozeflof. De kinderen v. d. Hern. Doopbeloften moeten in de Mis van 8 u. aanwezig zijn v.d. novene. Deze week Managarde v.d. jongens en meis jes. Biechth. 4e klas. Dinsdag 19 Mei om kwart voor 8 gez. Req. v.d. Doodceel. Om 9,30 gez. huwelijksmis. Woensdag 20 Mei Om 7,30 Jozeflof. w.o. Meimaandgebe den Mis in Den Hoorn om 7,30. Donder dag 21 Mei. Mis in Oosterend. Vrijdag 22 Mei In plaats van Zaterdag heden Mis in de Kapel. 4,30 lering der Hern. Doopbel. Zaterdag 23 Mei. Om 9 u. gez. Mis. He den vasten- en onthoudingsdag. Biechth. van 5-9 op de hele uren Zondag 24 Mei: Pinksteren. INGEZONDEN KWADE KIJK OP DE ZAAK Het heeft ondergetekende getroffen dat de redacteur van de Texelse Courant i.v. m. een bezoek aan het „Gouden" echt paar Vermeulen-Wegman te De Waal moest vermelden' in zijn verslag, dat de bruidegom „de tegenwoordige arbeids voorwaarden een beetje al te mooi vond". „Tegenwoordig zijn velen graag ziek, mijnheer" en „ze krijgen hun loon toch doorbetaald". „In mijn tijd moest er hard voor worden geweerkt". Ik moet aannemen, geachte heer Ver meulen, dat de redacteur van de Texelse Courant uw woorden juist heeft gefor muleerd, want zij zijn geplaatst tussen aanhalingstekens. Arbeidsvoorwaarden al te mooi. Wat zou u dan willen, mijnheer Vermeulen? Wenst u de klok terug te zetten en te rug te gaan naar de mensonterende werktijden van 70-80 uur per week? Daarnaast slechte beloning en slaven jacht? Want meer was een werknemer in die tijd niet dan een slaaf en als zodanig werd hij dikwijls gezien en behandeld. U zult dit met me eens zijn. Tegenwoordig zijn velen graag ziek, mijnheer, laat de verslaggever u zeggen. Het is een zeer vage en koude uitdruk king, bij het harde af. Doch wenst u de toestand terug zoals die was vóór 1930? Wanneer een' werknemer ziek werd, was hij aan zijn lot overgelaten, óf hij kon de weg gaan naar armbestuur of diaco nie, óf hij en zijn gezin konden crepe ren. Inderdaad krijgen „zij" nu hun loon doorbetaald, althans voor 80 pet. Hier vaart echter de gehele maatschappij wel bij, want nu kunnen zij tijdens hun ziek te nog uitgaven doen, wat vroeger uitge sloten was. Ik spreek uit ervaring, me neer Vermeulen, en ik meen dat ik u dit nog niet zo lang geleden persoonlijk nog eens heb gezegd. In mijn tijd moest er hard voor wor den gewerkt, zo is uw opmerking. U zult me veroorloven op te merken, dat er tegenwoordig ook nog wel behoorlijk wordt gewerkt en indien u hieraan twij felt, vervoeg u dan om inlichtingen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag. Het jaagsysteem, of mag ik zeggen, de slavenjacht, nauw verbonden aan de poenale sanctie, is gelukkig ver dwenen. U laat de verslaggever van de krant zeggen, meneer Vermeulen, dat het u en uw gezin ook niet altijd voor de wind is gegaan in het leven. Welnu, indien u dan ook iets kent van het werkelijke le ven met zijn zorgen en moeilijkheden, verblijd u dan op dit gouden huwelijks feest dat u mede profiteert van de grote veranderingen en de vele sociale voor zieningen, welke zich in de loop der tij den hebben voltrokken. Het spijt me dat ik stelling moest ne men tegen uw uitlatingen, doch deze waren van dien aard, dat zij met pasten m het kader van een reeks getroffen maatregelen, waar u zelf mede van pro fiteert. J. Westdorp Sr. Texel, 14 Mei 1953. DE MELKMACHINE ALS ARBEIDS KRACHT Veelvuldig constateert men in de vee teeltbedrijven een tekort aan arbeids krachten. Gedurende de melktijden doet dit gebrek zich het hevigst gevoelen. Voor deze uren heeft men immers soms losse krachten nodig, voor wie overigens niet voldoende werk is. In dit tekort aan goede melkers komt de melkmachine reeds velen te hulp. Te vens bespaart men zich door deze me chanisatie een aanzienlijk bedrag aan ar beidsloon. Met de melkmachine kan een grote werkbesparmg en een hoge kwaliteit van het werk worden bereikt, mits men doel matig en nauwkeurig te werk gaat. Bij melken met de machine moeten voorbehandeling, melken en na-melken aaneensluiten; uit de verschillende werk methoden, die van overheidswege zijn bestudeerd en gepubliceerd, kieze men de werkwijze, die voor het eigen bedrijf het meest geschikt is. Een zeer belangrijk punt is het schoon houden van de machine. De tepelvoering en de rubberslangen tussen de metalen bekers en de emmer kan men reinigen met water, mits de temperatuur hiervan met boven de 70 graden ligt. Het warme sodawater, dat men eerst voor de metalen onderdelen gebruikte, is hierdoor wel voldoende afgekoeld om de rubber voorwerpen er in onder te dompelen.. Rein en hygiënisch materiaal bepaalt ten zeerste de duurzaamheid er van en voorts de kwaliteit van de melk. RECORD AANTAL MULO-CANDI- DATEN Dit jaar zullen 31 leerlingen van onze Texelse Mulo aan de examens deelne men. Het record van 1952 (29) is dus al weer verbeterd! WIST U DAT het spintseizoen vorig jaar wéér slacht offers heeft geëist omdat men zonder voldoende beschermende kleding bespui tingen uitvoerde? De gevaren, verbonden aan het werken met vele giftige bestrij dingsmiddelen, als bv. het gevaarlijke Parathion, zijn groot. Rubber kleding, bestaande uit volledi ge hoofdbedekking, handschoenen met kap en laarzen, zijn hier onmisbaar. Ook het gebruik van een mond- en neus mas ker is aan te bevelen. Stelt u vooral alles in het werk om dit gevaar te bezwaren! AANVARING ZONDER ERNSTIGE GEVOLGEN In de Harlinger Buitenhaven kwam het tussen „De Twee Gebroeders" van de T. E.S.O. en de achteruit varende „Wielin gen 68" tot een aanvaring. „De Twee Gebroeders" liep lichte scha de aan de boeg op: een scheurje in de huidplaten. De reparatie was vlug ge daan en het schip doet alweer dienst. VOLLEY-BALLERS, OP TER TRAINING! In het gymnastieklokaal Molenstraat is het Zaterdagavond om -half 8 trainen ge blazen voor de Volley-ball-spelers die naar Wieringen gaan. Over de waarde van training in het al gemeen behoeven we het hier niet te hebben. Er zonder komen wij in ieder geval niet goed uit de bus, dus komt al lemaal! DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 17 Mei 1953 Op weekdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 8,30*, 10,15 11,30* 12,45, 15.30, 16 30*. 18,10. Van Den Helder: 6,30, 9.00, 10.00*, 11.30, 13 10*, 14.00, 16.45, 17.45*, 19.30 Op Zon-en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7.45, 10.15, 13.30*, 16.00, 18.20 20.30*. Van Den Helder: 9.00, 11.30, 14.45*, 17.15 19.30, 21.30*. van 1 Juli t.m. 31 Aug. 1953. Rt W 21 Bij de vele goederen, die het Ne derlandse Rode Kruis van alle kanten heeft ontvangen voor de slaahtofers van de watersnood, was een doos met een opgezette kanarie. Die kwam uit Portugal tezamen met kleding, versnape ringen en zeer vele zeer nuttige zaken, die heel snel hun weg von den naar de noodgebieden. Alleen de kanarie bleef achter. „Wat doen we met die kana rie?" vroegen de mensen van het Roe Kruis; en omdat ze het zo gauw niet bedenken konden, wend de kanarie, keurig geregistreerd onder Rt-W-21, opgeborgen bij de zaken waarover nader beslist moet worden. En ziet daar komt nu bij het Ned. Rode Kruis een briefje van Ch. Papeveld uit Zierikzee: „Vandaag las ik in de krant, dat er een opgezet vogeltje -bij u 'bezorgd was en dat er in de krant stond, dat niemand weet wat er met dat geschenk gebeuren moet. Daar ik zelf een slachtoffer van de ramp ben en al mijn gevogel te verdronken is, was mijn vraag of ik er niet voor in aanmerking kan komen. Daar wij het eerste jaar niet aan nieuwe vogels kun nen denken, daar we nu geen ei gen thuis hebben, zouden we toch daaraan een aandenken hebben. Hopende, als het gevogelte nog neg aanwezig is, dat ik er in aan merking voor mag komen. Het spreekt vanzelf, dat de heer Papeveld binnenkort de ka narie ontvangt. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 Mei op om 4,47, onder om 8,31. Maan: 20 Mei E.K., 28 Mei V.M. Hoog water ter rede van Texel: 16 Mei 11,25 en 17 Mei 0,01 en 0,16. 18 Mei 0,40 en 1,04. 19 Mei 1,15 en 1,50. 20 Mei 1,57 en 2,37. 21 Mei 2,45 en 3,37. 22 Mei 3,49 en 4,45. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. rJ&*)

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1