Cjroen '^warLgJexel s in het hartL. Geneeskundig schoolonderzoek Kinderen drinken te weinig melk Lijkt het er nog wel op met ons Luilak-feest? Officiële heropening van Hotel „De Hoop Eindelijk een complete telefoongids van geheel Texel Sportuil wisseling Wieringen - Texel Ook dit jaar weer Regenverzekering iu Arnhem Handbalseriedag te De Koog Handbalclub Den Hoorn winnaar verliezersronde WOENSDAG 27 MEI 1953 TEXELSE ?6e JAARGANG. No. 6737 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -|- 16 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De Districtsschoolartsendiensl te Den Helder verzoekt ons opname van het volgende: Bij elk geneeskundig schoolonderzoek blijkt telkens weer, dat de lichamelijke toestand van een vrij groot aantal der onderzochte leerlingen te wensen over laat. Vele kinderen hebben een slechte houding. Vaak bleek de voeding niet doelmatig. Het is van het allergrootste belang, zorg te dragen voor een zo groot mogelijke verscheidenheid in het eten en er vooral op te letten, dat de kinderen dagelijks voldoende melk, groenten en fruit nuttigen. De schoolarts constateert regelmatig, dat sommige leerlingen veel te weinig melk drinken. Melk bevat alle voedings stoffen, die - kinderen het meest nodig hebben om te groeien en gezond te blij ven. Melk bevat o.a. een overvloed aan eiwit, iets waaraan de groeiende jeued veel meer behoefte heeft dan volwasse nen Het bevat kalk, dat het kind voor een goede ontwikkeling niet kan ontbe ren. Vooral nu vlees, kaas en eieren zo duur zijn, is melk als aanvullend voedsel noodzakelijk voor de schooljeugd. In ve le gezinnen laat het ontbijt te wensen over. Op het belang van een goede brood belegging kan niet te Veel worden ge wezen. Vooral kaas, pindakaas, worst, schijfjes appel en tomaten zijn aan te Het was beslist niet veel later dan één uur in de nacht van Vrijdag op Zater dag jl. dat in Den Burg enkele denderen de motorfietsen vertelden, dat de jaar lijkse luilak gestart was. De toch al onrustig slapende kinderen schoten overeind, verzamelden haas'ig hun lawaai-artikelen, koppelden ze aan hun fiets en gingen op pad om de rustig duttende bevolking de gebruikelijke kortste nacht van het jaar te bezorgen. Een mooi feest, een prachtig feest! Dat moet het tenminste zijn. Was het dat ook? Och, wij vermoeden eigenlijk dat de jeugd er niets meer of minder dan an ders van genoten heeft. Want zij mocht iets wat zij anders niet mag. En dan is het meestal al goed. En misschien moe ten wij daarmee dan maar tevreden ziin, omdat het feest immers in de eerste plaats voor de jeugd bedoeld is. Maar van een fijnzinnig wraakje, waar kleine mensjes zo allemachtig sterk in kunnen zijn, neen, daarvan viel nu niefs te bespeuren. Het was niet meer dan een beetje heen en weer rossen. En toen de morgen vorderde, moest natuurlijk een slachtoffer worden gevonden, bij wie al het oude roest aan de gevel moest wor den opgehangen. ,,Het Kleuterhuis" moest er deze keer aan geloven. Waarom? Wij weten het niet, en de uitvoerdertjes konden het uw verslaggever ook niet vertellen. ,(Zo maar, meneer". Kijk, daar is nou eig ;n- lijk helemaal geen aardigheid aan. Na tuurlijk, het was een drukte van belaag, daar in de Warmoesstraat. Het was ook wel leuk om te zien. Ook de eigenaar van het ,,Kleuterhuis", de heer Briige- mann, ontdekten wij tussen de toeschou wers. Hij stond er op toe te zien, dat geen dakpannen of etalagruiten zouden sneu velen. Als acrobaten kropen de jongens op het dak en de lege bussen gingen van hand tot hand naar de nok van het dak. Daar prijkte een grote tak, versierd met de blikjes. Enfin, wij kunnen weer rustig slapen. KUNSTUITING IN ESPERANTO In het kader van het congres van de Bond van Arbeiders Esperantisten, dat op 4, 5 en 6 April te Den Haag door de Esperantisten-amateurs toneelvereniging ,La Verda Masko" een opvoering gege ven van het toneelstuk van Maunts Dekker „De Wereld heeft geen Wacht kamer" in de Esperantovertaling van F. Faulhaber. De auteur Maunts Dekker, die de opvoering bijwoonde, uitte zijn grote bewondering voor hetgeen deze amateurs presteerden. „Ik heb" zeide hij „mijn Wachtkamer al in verschil lende landen zien opvoeren, doch steeds door beroepsspelers. Ik weet, dat dit stuk voor amateurs zeer moeilijk is en ik had van deze opvoering dan ook geen grote verwachtingen en vreesde zelfs voor een fiasco. Des te groter is dan ook mijn bewondering voor uw prestatie en ik vergeet niet, dat ge bovendien in' een vreemde taal moest acteren. Gij moet voor uw taal, het Esperanto, dan ook wel een grote liefde gevoelen, dat ge er de diepste menselijke gevoelens zó in kunt vertolken. Ik dank u van ganser harte voor het genotene. bevelen, maar men moet vooral niet de melk bij de boterham vergeten en wan neer men dan het kind nog iets extra's mee geeft naar school om tijdens het speelkwartier te gebruiken, is het kind voor de ochtend onder dak. Zoetigheden: waardeloos. Zoetigheden hebben weinig of geen waarde voor de gezondheid en bederven de eetlust.. Laat men vooral zorgen voor variatie in de maaltijden, zodoende heeft men de meeste kans, dat alle noodzake lijke voedingsmiddelen er in voorkomen. Laat de maaltijden geschieden in een rustige prettige sfeer en laat de kinderen het voedsel goed kauwen. Leer de kin deren alles te eten en geef zelf een voor beeld door niet te kieskeurig te zijn. Behalve voeding is een voldoende nachtrust een niet te onderschatten fac tor voor het lichamelijk welzijn van de schoolgaande kinderen. Ook worden hu meur en leerprestaties hier gunstig door beïnvloed. Het aantal gezinnen waar de kinderen veel te laat naar bed gaan, is legio. Kinderen vinden altijd wel rede nen om langer op te blijven, bv. een aar dig radio-programma, waar ze graag naar willen luisteren enz. Ouders, die hieraan toegeven, ondermijnen de ge zondheid van hun kinderen. Ten slotte nog een waarschuwend woord voor die ouders, die hun school gaande kinderen regelmatig in hun be drijf de helpende hand laten bieden. Ve le van deze werkzaamheden in het agra risch bedrijf zijn voor het groeiende kind een te grote belasting. Mit die hondenbelasting zitten ze d'r ok geducht achter! Gaat m'n buur man Sundagmiddag een rondje mit de hond van z'n zwager an het touwtje en krigt ie de volgende dag een afgezant van 't raadhuus op visite mit een hon denbelastingformulier. BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEXD De Plantenziekntenkundige Dienst maakt bekend, dat ondanks alle waarschuwin gen hier en daar aardappelen worden verbouwd op grond, waarop de verbouw •kraahtens de voorschriften is verboden. Deze aardappelen zullen in het belang van de aardappelmoeheidsbestrijdi ïg moeten worden verwijderd. Waar dit niet door de overtreder zelf geschiedt, zal hiertoe van overheidswege moeten worden overgegaan. In dit geval echï2r zullen de kosten, die hoog zijn, op de overtreder worden verhaald. Voorkomt dit, door zo nodig zelf tot verwijdering van deze aardappelen over te gaan. PHILATELIE EN ESPERANTO Een der grootste Zweedse philatelisti- sche revue's de FrimarkBladet heeft sa menwerking gezocht met de Esperantis- tische Internationale Bond van Postze gelverzamelaars en heeft tegelijkertijd 'n Esperanto-cursus in haar blad opgeno men. Iedere buitenlandse Esperantist- postzegelverzamelaar heeft het recht kosteloos een annonce voor ruiling in het blad te plaatsen. Men kan deze annon ce zenden aan de heer Igemar Nordin Skolvagen, Arjang, Zweden. EEN DOORGANG DOOR DE SCHRIK DRAAD Nu het weideseizoen weer nadert gaan vele er toe over hun weiland van een moderne afrastering te voorzien, de „schrikdraad" wint hoe langer hoe meer terrein. Het oude damhek verdwijnt ook, maar hoe men nu een handige toegangsweg tot de weide kan verkrijgen, weten velen nog niet. Onze eigen industrie vond een moge lijkheid en bracht de „rubber-poort- greep" in de handel. Deze poortgreep is een solide huls van rubber, waar het uiteinde van de stroom draad doorheen gaat om aan de andere zijde van de huls weer te voorschijn te komen, maar dan in de vorm van een stevige haak, nog juist binnen de huls. Men kan nu de stroom voor 'n ogenblik onderbreken door de greep met de hand te pakken en de haak door één handbe weging los te maken van het „stroom draadoog", dat aan een paaltje is be vestigd. Zoals men zijn jas opent en sluit, zo doet men hetnu ook zijn weiland: met haak en oog. Dat de draad zich weer strak spant, daarvoor zorgt een sterke veer in de huls. Om het uitglijden der handen te voorkomen zitten randen aan de greep. Om een doorgang te maken door de schrikdraad, die weide of hoenderpark omheint, is de poortgreep een ideaal middel. Velen zullen er deze zomer het volle profijt van hebben! De Cocksdorp Lange gedekte ta fels, keurig opgesteld, alsmede een groot aantal bloemstukken, o a. van Sociëteit Vriendenkring, Amstel Brouwerij. Jacht club De Cocksdorp, Toneelver. Odit, S.V. C., WV, Prov. Waterstaat, Pensioh Hol land ia, Ran's Vleeshouwer ij, Horeca afd. Texel, Visser's Vleeshouwerij en nog ve le anderen. Zo zag Hotel De Hoop er Zaterdag avond uit. Een dag die voor de nieuwe eigenaar en zijn echtgenote lang in de herinnering zal blijven voortleven Aan deze opening namen aan het officiële gedeelte, dus van 7-8 uur, een 80 geno digden deel, o.a de leden van de Socië teit met hun dames, de toneelvereniging, en het bestuur van SVC. De heer Beukering opende met 'n har telijk welkom, ook namens zijn echtge note. In het bijzonder aan het Zwolse Cabaretgezelschap „De Ghesellen van den Spele". Spreker hoopte, op De Cocksdorp een aangename samenwer king te mogen ondervinden. De lieer J van 't Noordende bracht dank aan de heer en mw. Beukering voor de gastvrijheid en hoopte, dat het hen op het dorp goed zou mogen gaan en de eensgezindheid en samenwerking op de Sociëteit van aangename aard zou den zijn. Ook de heer G. Bakker dankte voor de feestelijke verzorging. Het muzikale gedeelte was bij de leden van het cabaret in goede handen. Ook al le lof voor 't personeel, dat het allen zo aangenaam mogelijk heeft gemaakt. De genodigden werden onthaald op thee met taart, koekjes, een rokertje en een stevige borrel; m'n liefje wat wil je nog meer! Door afwezigheid van de voorzitter van de Sociëteit bracht de heer P. Mein- dertsma dank aan de heer en mw. Beu kering en wenste hen geluk met deze dag. Spreker herinnerde aan de ramp van 31 Januari, toen de Sociëteit even eens een feestelijke bijeenkomst had, welke ontijdig moest worden beëindigd. Spreker hoopte, dat dit nooit meer zou gebeuren en wenste hen op hun nieuwe standplaats het allerbeste tooe. Na het officiële gedeelte werden de tafels en bloemstukken opgeruimd en de zaal voor een ieder toegankelijk. Deze zaal liep stampvol, haast al te vol. De voorzitter van Sint Boys te St. Maarten, dankte voor de hartelijke ontvangst en huldigde de heer Beukering met bloe men. Hierna was het woord aan het Ca baret om een nieuwe revue van Jan Koopman voor het voetlicht te brengen. Wat is er gelachen en wat heeft dit ge zelschap allen een prettige avond be zorgd. Uit het vele dat ten gehore werd gegeven, doen we enkele grepen: „Het liedje van Episode", „Reseline", welks refrein door allen werd meegezon gen. „Spreken is zilver, zwijgen is goud", waarbij de man noch de vrouw de deur wilde sluiten, die ze vergeten hadden cp slot te doen. Dan maar een weddenschap: wie het eerst een woord zei moest de deur sluiten. Onverwacht een inbreker met een revolver. Hevige consternatie, maar niets zeggen. De in breker zocht wat uit, wat van zijn ga ding was, nog niets zeggen. Een schot en manlief viel en riep om water. Jij gaat de deur sluden, zei vrouwlief. Het intermezzo O" de accordeon was prachtig Vervolgens werd een hartelijk woord gesproken door de burgemeester. Na de pauze „Een Boerenlied", de man die al zijn hooi naar de slootkant harkte, want de weerberichten luidden regen midden in het land. Daarna De man bij het meisje in de boekwinkel. Weldra had hij een berg van boeken, maar nog geen meisje. Een potpourri op de accor deon werd door allen meegezongen. „Twee drama's van twee minuten". De liefde van een Tiroler, liedjes op de gui taar, wat kon die man heerlijke gezich ten trekken en lachen, en wij natuurlijk ook brullen. Ten slotte een lied door 2 heren en 2 dames gezongen bij een blauw licht. Sprookjesachtig. Na dank te heben gebracht voor de be toonde belangstelling, werd ruimte ge maakt voor de danslustigen. Hier werd druk gebruik van gemaakt; het bal duur de tot drie uur en toen kwam het einde van dit zo zeer geslaagde feest. Uitgevers plegen bij hun nieuw uitge geven werken al te vaak mededelingen te doen als „dit werk voorziet in een drin gend gevoelde behoefte" en meer derge lijke sterke opmerkingen. Maar nu ligt er voor ons een dor, droog boekje vol cijfers en namen met adres sen. De afmetingen zijn bescheiden: 13x 18 cm. en het aantal pagina's (46) doet ook al geen grote dingen verwachten. Op initiatief van de Wieringersport- raad, waartoe op 18 April jl. 'n bijeen komst werd gehouden van vertegen woordigers van een aantal clubs of ver enigingen op Texel, werd besloten een tweetal uitwisselingstrips te maken, nl. Zaterdag 20 en Zondag 21 Juni Texel naar Wieringen en op 5-6 September Wieringen naar Texel. Voor diverse sporten zullen Texelse ploegen, dus geen clubselftallen, worden samengesteld. Het betreft nu voetbal, 'n Senioren en Junioren elftal, hand bal, een Texels elftal, tafeltennis, vol leyball, biljarten. De bedoeling is Zaterdagmiddag met de „Voorwaarts" over te varen en Zon dag om 6,15 weer uit Wieringen te ver trekken Bij de sportvrienden in Wierin gen wordt gelogeerd, 's avonds vindt een gezellige bijeenkomst plaats. De wedstrijden worden op Zaterdag en Zondag gehouden. De reiskosten be dragen f 2,50. Vrouwen en verloofden zijn ook zeer welkom. Contactpersoon voor Texel is de heer Peetoom. De voorbereidingen zijn in volle gang en zo kwam jl. Maandag aid. voetbal in vergadering bijeen, het waren slechts vertegenwoordigers van Tex. Boys en SV Texel, de andere clubs, die allen een uitnodiging hadden ontvangen, namen niet eens de moeite om afbericht te zen den, laat staan de mededeling te doen of ze zouden medewerken. Daarom werd besloten twee elftallen samen te stellen: een senioren- en een junioren-elftal. Ze zijn als volgt uit de bus gekomen. Senioren: B. Heerschap C. Riteco W Langeveld Nic. v. Heerw. Henk Boon, H. Neijens, (aanv.) C. Schermer, M. Boogaard, P. Reij, H. du Porto, A. Witte Res.: J. Nooij. C. Hoogenbosch en G. Wilner. Junioren: Jac Berkenbosch C. Kuip W. v.d. Slikke G. Zoetelief Bob Bakker L. v.d. Wulp K. Plantinga, P. v.d Slikke, A. Boogaard, Max Veldstra, P. Hopman Res S. Rijk en C. Moojen. Deze sportgebeurtenis belooft een hoogtijdag te worden, waaraan wel nie mand zich zal willen onttrekken. Voor afdeling voetbal treedt de heer Ten Cate op. Laat het goed in orde ko men, spelers! Maar tóch „voorziet het in een drin gende behoefte!" Het as namelijk een gids voor de telefoonnetten van het ge hele eiland Texel. Nu geen gezoek meer in allerlei levensgrote telefoongidsen. En de lieve dames van de telefoon kunnen een zucht van verlichting slaken. Want hoe vaak gebeurde het niet, dat abonné's, zelf niet over zo'n landelijke gids be schikkend, slechts de naam van degene, met wie ze verbonden wilden worden, aan de geplaagde telefonistes (nou ja, ze plagen wel eens terug) op konden ge ven. Dat alles werkte natuurlijk erg vertragend. In een brief van de directeur van het Telefoondistrict Haarlem wordt opge merkt, dat de telefoongerbuiker vooral goede nota moet nemen van de aanwij zingen op de omslag en in het voorwerk van de gids. Zoals bekend, zijn de aangeslotenen van het voormalige telefoonnet De Waal te vinden in het net van Den Burg en een enkele in het net Oosterend. Wij zullen voortaan maandelijks de veranderingen in de telefoonlijst publi ceren, zodat onze lezers hun gids steeds „up to date" kunnen houden Evenals vorig jaar zal men zich gedu rende de vacantiemaanden Mei t.m. Seo- tember in Arnhem weer kunnen verze keren tegen regen. De VW-Arnhem, initiatiefneemster van dit soort verzekeringen, heeft ge meend, gezien de grote belangstelling, ondanks de werkzaamheden aan deze re genverzekering verbonden, ook nu weer de vreemdelingen de mogelijkheid te moeten bieden gedurende him vacantie een verzekering te sluiten tegen slecht weer. De tarieven en voorwaarden van vorig jaar zijn gehandhaafd. Men dient dus 7 dagen van te voren bij WV-Arn- hem een bedrag van f 1,25 per tien gul den te storten. Daarna ontvangt men om gaand de vereiste polis. Wanneer het nu op de verzekerde dag meer dan 3 milli meter geregend heeft, kan men meteen het verzekerde bedrag bij VVV-Arnhem Cash beuren. Komt men zich 's avonds na 5 uur niet aanmelden bij WV te Arnhem, dan krijgt men van VVV een schriftelijke mededeling dat het bedrag ter beschik king is. Dat deze verzekering niet alleen voor de individuele toerist aantrekkelijk is, bleek vorig jaar toen een personeelsver eniging die een uitstapje met haar leden naar Arnhem maakte een bedrag ontving van f 420,-. In opperbeste stemming kwamen deze buspassagiers bij VVV voorrijden om de nodige honderden gul dens te innen, als compensatie voor de re*?en, welke overdag het verblijf in Arnhem ten dele had vergald. VVV hoopt natuurlijk van ganser harte dat ieder verblijf kort of lang, bestraald word door al maar heerlijke zonneschijn. Maar mocht de zon onverhoopt niet schijnen, althans niet zehtbaar, en moch ten regendroppels u ter neer willen slaan, dan is de VVV er ook nu weer om u te helpen toch uw dag goed te maken. Op deze foto ziet u het handbal elftal van Den Hoorn. Op de voorste rij van links naar rechts: Nelly Drijver, Dory Drijver en Martha Slegh; midden: Didy Parlevliet, Fina Bakker, Nel Koopman en Annie Bakker W.Tdr.; achterste rij: Aly de Bruijn, Mart je de Bruijn (res.), Annie Bakker (Amalia), Fini Slegh, Duwie Drijver (res) en Nel Bakker. Links van de groep de heer F. Zwanenburg, rechts de heer Jurr. Beumkes.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1