1? Twijnder's Manufacturen Vlekken Een avontuurlijke tocht Texelaars vinden elkaar in Australië Ou reis r'an Uw spoorkaartje ge haaldbij de V.V.V. „Texel" Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Nog eens Reisvereniging S.V. Texel op stap door Tj. Wassenaar (Slot) Even later ontdekten we verderop een rij auto's. Door 't gesprek hadden we die niet zien aankomen. Wij er op af. Waar waren de chauffeurs? Na even bij de au to's te hebben gewacht, (kwam er een koppeltje aan uit een andere melkbar. Voordat wij de kans kregen om te vra gen, kwam er een op ons af. Laat het nu dezelfde zijn als vanmorgen! Hij vroeg ons direct: ,,Heb je wat?" „Ja, een begin, zo en zo". „Mooi, waag het. En nu?" Nu, we, wilden weer eerst naar het kamp, hetgeen we hadden afgesproken, kunnen we weer mee?" „Natuurlijk. Hebben jullie al wat gegeten?" „Nu ja, wat!" „Kom eerst met me mee". En we waren niet zo goed of we moesten mee de melkbar in om op zijn kosten te eten. Daarna gingen we in de ons bekende au to om weer 199 mijl af te leggen. Dat werd die dag tezamen 488 mijl, waarvan 398 met dezelfde auto. Het werd een lange weg in het donker en we waren erg moe. Slapen durfden we niet. Dat zou ten opzichte van onze gasbheer niet goed zijn geweest. Op de duur zijn we maar gaan zingen. Tweemaal zijn we in een plaatsje gestopt om wat te eten en te drinken. Het kostte ons allemaal niets. Om 3 uur in de nacht waren we weer in Mowell, waar we de vorige nacht ge slapen hadden. Wij mochten met hem mee naar zijn huis om bij hem te slapen. Maar dat deden we beslist niet, we zou den proberen in Melbourne te komen. Maar bij nacht liften is niks. Alles rijdt door. Om moe en verzwalkt door plaat sen te lopen die je nog nooit hebt ge zien, zodat je niet weet waar je zit, is nog vermoeiender. Tegen de morgen za gen we opeens een lichtpuntje. Het bleek iemand te zijn die stond te wachten op een bus. Die zou ons naar een vroege trein brengen. „Laten wij dat ook doen! Dan gaan we in de trein slapen en vanaf Melbour ne weer liften naar Albury". Waar we in de trein zijn gegaan? La ter ontdekten we dat het Moe was. En heel later hoorden we dat Jaap Dijt hier woonde. Wij wisten van niets, kochten een kaartje en waren blij dat we zaten. Even hebben we geslapen maar lang was het niet. Om 10 uur stonden we in Mel bourne, vanwaar we heel spoedig een lift kregen van 36 mijl. Dit was een nieuwe oplegger met een trotse en vrien delijke chauffeur, die op mooie plekjes uitstapte om ons de omgeving te laten zien. Met een zak sinaasappelen werden we bij een kruising van de weg afgezet. We zijn op de top van een heuvel gaan staan liften, daar, waar de auto's de minste gang hebben. We kregen vier collega-lifters, Italianen, even voor ons staan, waarbij een dame was, die een spiegel aan een tak hing en zich eerst even ging stippen en poederen. Dit stond ons met erg aan, want net als overal: dames gaan voor. Het kwam anders uit! Er stopte een auto met een caravan er achter, wij konden mee. Die Italianen (al was er dan een „dame"? bij) konden blij ven staan. Deze lift zette ons af in een plaatsje, waar veel soldaten waren, met de strop, dat de weg vol stond met lif ters! Het za£" er naar uit dat we vóór de Zondag niet thuis kwamen en dat moest, daar we Maandag weer vroeg moesten afreizen. We hebben 4Va urn- gestaan, maar er kwamen al maar meer lifters bij. Ook die dame en heer. We zijn het dorpje ingegaan, wat drinken ge kocht en gevraagd of er nog een trein ging naar Albury en of deze hier stopte. De reis werd toch door onze a.s. boer betaald, dus laten we het doen. We waren dan ook om 11 uur in de avond in het kamp, waar alles rustig sliep. 's Maandags zijn we met frisse moed vertrokken. Daar we er met in één dag konden komen, moesten we in Melbourne overnachten. Nu, 't hotel was wel groot, met duur, maar met de reinheid na men ze het ook niet erg nauw. Er ston den drie bedden, maar ik moest eenmaal verhuizen omdat het eerste bed meer op een golfplaat leek dan op een bed. Mijn maat had zijn scheerbenodigheden ver geten, maar onder zijn kussen lag alles beter dan wat hij thuis had. De volgende dag gingen we naar Bairnsdale, waar we om plm. 2 uur per trein aankwamen. Onze boer stond net zijn auto al op ons te wachten. Ook zijn vrouw was bij deze begroeting aanwe zig, die ons gauw verraste met enige blokken chocolade. Na een rit van 45 mijl waren we thuis, waar een Australisch maal voor ons klaar stond. Na het eten gingen we met de boer naar zijn dairy (dit is een soort stal, waar hij de koeien met een motor molk). Het waren er 36, waar van er 6 tegelijk gemolken werden. Hij wees ons waar de koeien liepen. Nu, dat zou een flinke tippel geven. Heel in de verte in een diep dal zagen we wat stip pen lopen. Maar er was een andere op lossing. Nadat we alles hadden gezien en hij de motor had gevuld, gingen we eerst theedrinken. Ik dacht: „Dat wordt laat voor de koeien, voor die gehaald zijn!" Maar hij stelde ons voor aan twee hon den en zei dat we vrienden waren. Toen stuurde hij ze om de koeien. Ik heb geen thee gedronken. We hebben met grote bewondering staan kijken. De honden schoten als een pijl uit een boog op de koeien af, waar ze in een tijd van een zucht waren. Allen werden bij elkaar gedreven en keurig tot in de omheining gebracht. Wat een pracht honden, wat hun baas zei, deden ze! Wij hebben daar bij die boer heel wat gezellige uurtjes gehad, 's Avonds bij een open haardvuur deden we heel wat Engels op, hij was een geduldige onder wijzer. Ook hebben we mijlen met hem in zijn auto afgelegd. We hebben echte inboorlingen gezien, we hebben bomen gezien waaruit ze 3 of 4 houten huizen haalden. Hij wees ons de vogelsoorten. Ja, het waren pracht mensen. Maar wat werk en huisvesting aanging, hadden we geen geluk. Na 10 dagen zijn we ver trokken, alleen met een mooie herinne ring en grotere ervaring. Thuis in het kamp gekomen, lag er 'n brief van Ben Leen: „Kom naar Gee- long, met Levien Mechielse". Wij er op af. Hier gelukte het ons in één dag, waar we weken over gedaan hadden. We kre gen werk bij de Shell, ik in de oven- bouw, plm. V/s jaar werk. Met huisves ting werden we geweldig geholpen door de vrouw van Lucas v. d. Veen en bij onze aankomst hartelijk door hen en de gebr. Bakker uit de Weverstraat ont vangen. Annie van Ben stond altijd voor ons klaar met eten en drinken, hetg_*en bij onze aankomst ook een vrolijk weer zien gaf. Het was een reis van een dag geweest, maar 's avonds zaten we, na maanden weer aan onze eigen tafel. De kist, die prima was ingepakt en ver zorgd door de V.T.B., had een beste knoei gehad. Was hij niet zo goed verzorgd ge weest, ongetwijfeld had ik veel meer scherven gehad. Het kan ook niet an ders, want als je dat zag op die havens, hoe ze met je spullen omspringen, dat is bar! Er waren kisten, die totaal uit el kaar barstten. Dan ben je klaar! Dat hout was wel met ,,je van het", maar die klappen die ze krijgen. Hou op! En zo zitten wij in Geeloong. Een mooie ruime stad, gelegen aan een baai. Mooie parken en stranden. Het bevalt ons best, al is de woning niet ruim, des te ruimer is het loon. Maar nu stop ik met mijn verslag. Ik doe hierbij de hartelijke groeten van alle Texelaars uit Geelong. FAMILIE TJ. WASSENAAR, c.o. v.d. Veen, post-box on Vinesroad, Bellpark, Geelong (West) Victoria, Au stralia. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 17 Mei 1953 Op werkdagen: Van Texel: 5,20. 7,45, 8.30*, 10,15 11,30* 12,45, 15 30, 16.30*. 18,10. Van Den Helder: 6,30, 9.00, 10.00*, 11.30, 13.10*, 14.00, 16.45, 17.45*, 19.30 Op Zon-en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7.45, 10.15, 13.30*, 16.00, 18.20 20 30*. Van Den Helder: 9.00, 11.30, 14.45*, 17.15 19.30, 21.30*. van 1 Juli t.m. 31 Aug. 1953. „Ik vraag me af wat er met onze kachel aan de hand is. Hij heeft nog nooit zo gerookt als nu", zegt Bim. Ugh.het wordt steeds erger"! Op 't laatst kunnen Bim en Bam niet in hun huisje blijven, ze stikken bijna. Ze kijken eens naar boven, naar de schoorsteen en wat zien ze? Er zit een nelikaan op Dus het is helemaal geen wonder dat de rook niet door de schoorsteen naaf buiten kan. Bim haalt zijn pijl en boog. „Nee", zegt Bam, „je mag niet op die arme pelikaan schieten, hoor!" „Dat ga ik ook niet doen", zegt Bim. „Moet je maar eens kijken!" Hij bindt een vis aan de pijl en schiet hem precies langs het hoofd van de pelikaan. Dat kunstje helpt uitste kend. De pelikaan vliegt meteen op om de vis te vangen en dan kan de zware rook weer uit de schoorsteen komen. Voor de Vrouw De meest voorkomende vlekken in ie der huishouden zijn wel bloedvlekken, inktvlekken, melkvlekken, vetvlekken, roestvlekken, schroeivlekken en vruch- tenvlekken. Over deze vlekken wil ik dan even in het kort iets zeggen op welke wijze we het beste deze kunnen verwijderen. Bloedvlekken: Behandel verse vlek ken in lauw water ot in lauw water met zout (vooral geen warm water). Helpt dit niet afdoende, week dan het goed in water met enzymenpreparaat en so da. Dit middel kunt u natuurlijk niet toepassen voor echte zijde of wol. Wit katoen of luiers worden in zeepsop ge wassen en verder op dezelfde manier als een roestvlek behandeld. Inktvlekken: Verse inktvlekken moet u direct met citroensap of azijn, melk of water met zout betten. Indien dit niet helpt, dan neemt u een 1 pet. citroen zuuroplossing en bet daarmee de vlek, waarna deze voorzichtig met onverdun de ammonia behandeld moet worden. Zo nodig worden deze beide bewerkin gen enige malen herhaald. Melkvlekken: Spoel de vlekken direct in lauw water uit. Bet de eventueel achtergebleven vetvlek met tetra of benzine. Vetvlekken: Behandel de vetvlekken in wasbare stoffen met zeepsop of smeer de vlekken aan met benzinezeep; laat de stof dan even liggen en maak de vlekken daarna schoon met lauw wa ter. Beleg stoffen, die niet kunnen wor den gewassen met een papje van mag nesia en tetra, laat het vocht verdam pen en borstel de maqnesia voorzich tig uit de stof. Zijn de vlekken zeer hardnekkig, bet dan met warme tetra of terpentijn. Roestvlekken: Leg de stof over een kom heen. Strooi op de vlek wat zuring zout en giet er kokend water op. Spoel de vlek in schoon water goed uit. Schroei vlekken Bevochtig lichte schroeivlekken mei waterstofperoxyde en laat ze volkomen indroqen. Diep ingebrande schroeivlek ken in zeepsop wassen en daarna mei waterstofperoxyde behandelen. Goed uitspoelen en onder een doek strijken. Vruchtenvlekken: De vlekken zo spoe dig mogelijk in lauw water met zout uitspoelen. Daarna de stof met alcohol of verwarmde alcohol betten. Indien nodig met waterstofperoxyde nableken. Er zijn nog veel meer dagelijks voor komende vlekken. Mocht u graag de behandelinp van een vlek weten, dan kunt u mij schrijven en hoop ik u te kunnen helpen. ADA. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau v.,or zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. ESPERANTO EN DE PERS In navolging van een aantal andere Nederlandse bladen heeft nu ook de Edesche Courant een Esperanto-cursus in haar kolommen opgenomen. 13 en 14 Mei jl. was onze reis vereniging op stap. Best weer en goe de stemming beheersten deze trip. We waren vol verwachting over het pro gramma en we kunnen er onze voldoe ning over uitspreken. Het was Woensdagmorgen vroeg op, waht met de eerste boot vertrokken we. Natuurlijk met zonder sensatie: Herman en Mies kwamen niet opdagen. Ze slie pen nog als otters. Een snel alarm, een taxi in grootste snelheid en nog precies op tijd maar met een uur slaap vóór op de anderen, kon het gezelschap vertrek ken met als eerste doel de bloemenvei ling in Aalsmeer. De enorme opslaghallen, de moderne veilingzaal en de grootste collectie bloe men die men ooit te zien krijgt, alsook enorme aangevoerde collecties kamer planten. Zeer interessant. Na de koffie ging de tocht naar Den Haag. Het leek soms wel op het par cours voor een puzzle-rit. Smalle weg getjes, maar mooi. Bij Leimuiden reden we een doodlopende weg in en moesten we terug. Jan redde dat kostelijk, maar we moesten overgezet worden met een kleine pont. Alles liep gelukkig goed af. Ook de roeidemonstratie van Piet V. en Gerrit Wilner. Plotseling werden we ge stopt door een tolhek. We konden er ons maar weinig mee verenigen dat midden in Nederland een dergelijk verouderd belastingsysteem nog bestaat. Eenmaal weer op de goede verkeers- we waren we op tijd in Den Haag, waar we ons hotel opzochten en een gode warme maaltijd gebruikten. Altijd een prettig idee zo in clubvorm. Na het maal naar het „Mesdag Pano rama" dat op ons een onvergetelijke in druk heeft gemaakt. Men waant zich op een nol te staan en heel Texel te over zien. Hier was het dan het strand bij Scheveningen en het dorp met wijde om geving. Vervolgens ging het naar Rotterdam, waar we door de Maastunnel reden en naar 't Feijenoord Stadion waar we ons voorlopig Ned. elftal zagen spelen tegen Midlesborough. We genoten van prachtig voetbal en een spannende strijd. De da mes waren allemaal meegegaan, van wie enkelen met weinig overtuiging, maar ook zij waren enthousiast. Terug naar Den Haag in „Het wapen van Am sterdam". Een poosje nakaarten en dan naar bed. Donderdag. Ontbijten en klaarmaken voor de volgende trip. Ons eerste bezoek betrof de kinderstad „Madurodam". We werden wat opgehouden door grote groe pen der christelijke jeugdbeweging, die jubileerde. Hier hebben we volop geno ten. Prachtig aangelegd, origineel en in teressant. Een prachtige kerk met spe lend orgel, station, gebouwen, fabrieken, vliegveld, oliewinning in Drente, een haven met boten, een trein rijdt voort. Alles in mooie verhouding. Straatverlioh- ting„ gebouwen verlicht, dat zal bij avond wel heel mooi zijn. We trokken verder naar Utrecht waar een deel de Dom beklom. Een machtig werk, 112 m. hoog, meer dan 300 treden. Een gids gaf verklaringen en wist het gezelschap regelmatig naar boven te loodsen. Een mooi vergezicht. Tenslotte nog even een bezoek aan Loosdrecht, waar de zeilsport hoogtij viert. Een straffe wind, bollende zeilen, bootjes die water maakten, maak ten ook op ons een prettige, feestelijke indruk. Wij gingen richting A'dam, waar we in „De Beursbengel" een fijne warme maaltijd gebruikten en om 9,30 op Den Helder aan reden. Een goede trip. Bertus was in Den Haag en Rotterdam onze loods en dat ging heel goed. Besluiten we met dank aan de commis sie. We menen namens alle deelnemers dit te schrijven. Laten we dit werk voort zetten en onze krachten tevens inzetten voor het behoud van SV Texel. Nr. 264. JAN C. PRINS Jan was 24 Mei jl. jarig en ligt nu een goed half jaar in de Clara Stichting te Zandvoort. Hij werd die dag 11 jaar. gaat goed vooruit en is gelukkig heel goed tevreden waar hij nu is. Z'n mama j en papa vinden het fijn, dat hij zo te-I vreden is en hopen dat hij gauw weer thuis komt, dan krijgt hij de fiets, die hem beloofd is. FEUILLETON door T. LODEWIJK 8Tja, ik wil wel eens 'n andere keer komensprak van Driel. Laten we dat niet doen, want er zijn verschillende dingen, die we moe ten bespreken en ik heb nog een bestel ling liggen. Meneer Twijnders zou het me kwalijk nemen als ik hiervoor de mensen wegstuurde. Nee, we gaan ge woon door, alleen de allerbelangrijkste dingen houden we maar in 't vat tot hij het zelf weer kan doen. Lastman was in zijn element. Zo was hij op z'n best, in 'n noodtoestand, waar in alles aankwam op snel en zelfstandig handelen, verantwoordelijkheid dragen. Dat meneer Twijnders hem geen vol macht had kunnen geven, deerde hem niet. Hij zat al lang genoeg in de zaak, was er altijd bij wanneer er werd inge kocht. Hij zou geen kromme sprongen maken en zijn hoofd niet verliezen. En als straks de baas weer zover was, dat hij zich met de zaken bemoeien kon, zou hij merken, dat deze gewoon doorge draaid hadden Niemand was tenslotte onmisbaar Toen Van Driel weg was, sloop juf frouw Nederpelt het kantoortje binnen. Meneer moet absoluut rust hebben, fluisterde ze We mogen hem met niets lastig vallen. En er moet een telegram naar de jonge meneer. Wat zullen we doen, meneer Lastman? Gewoon doorgaan, juffrouw zei de jongeman. Meneer Twijnders zou het niet anders willen, denkt u niet? En niet met de klanten en de reizigers over praten, meneer is ongesteld, niet van ern stige aard, daar blijft het bij. Stuurt u juffrouw Rietje maar met het telegram naar de post, die heeft wel een beetje frisse lucht nodig, ze schrok wel heel erg. En als u het'in de winkel kunt red den, bemoei ik me wel met de inkoop, met het magazijn en de expeditie. We zullen dit samen moeten opknappen Juffrouw Nederpelt was opgelucht, nu iemand de verantwoordelijkheid had overgenomen. In tegenstelling met Last man, kon zij alleen fungeren in een ge ordende wereld, waar alles op rolletjes liep. En nu het er naar uitzag, dat dit zo zou blijven, ging ze getroost weer aan haar werk, en weldra hoorde Lastman haar wat scherpe stem in druk gesprek met een juist binnengekomen dame. Joch ems zei hij waar waren we met die facturen? O, juist. Nu gauw, man, ik heb nog meer te doen vandaag. En wil jij dan in mijn plaats een extra oogje houden op de expeditie, en me al leen dan roepen als het strikt noodzake lijk is? Het is vandaag offertedag en meneer Twijnders is niet ter besohikking dus ik weet wel wat ik te doen heb. En tevreden oogde hij naar de verdwij nende rug van de betrouwbare, ofschoon wat langzame Joch ems, en verheugde zich in het besef van de grote verant woordelijkheid, die hij voorlopig zou moeten dragen. „Vader ziek kom direct over Lastman". Met grote ogen staarde Rolf Twijnders naar het telegram, dat zijn hospita hem overhandigde. Is er iets meneer? vroeg de dame met nieuwsgierige belangstelling toch geen narigheid thuis? Nee weerde Rolf af maar ik moet wel direct weg .juffrouw. En ik weet nog niet wanneer ik terug kom. Enfin, ik heb de maand vooruit betaald en tegen die tijd ziet u mij wel weer. Mocht er post komen, stuur me die dan na.... het adres weet u, in Zuidhoek. De juffrouw knikte bedrijvig en nam een aanloopje tot het verkrijgen van na dere bijzonderheden, om die straks aan de andere pensiongasten te kunnen me dedelen, maar Rolf deed beleefd maar nadrukkelijk de deur van zijn kamer, dicht en ging terstond aan het pakken. Bij de taxistand op de hoek nam hij een taxi naar het Centraal Station en weldra zat hij in de coupé, gingen zijn gedach ten al vooruit naar huis, waar zijn vader nu ziek lag. Het telegram zei hem niet veel. Maar als ze een telegram stuurden was het toch vast wel erg. Waarom had hij niet even getelefoneerd vanuit Am sterdam? Maar nee, dat was allemaal oponthoud geweest. Zuidhoek was nog niet automatisch bereikbaar. Hij moest zorgen er zo gauw mogelijk te zijn. Zo reizend naar zijn zieke vader was Rolf niet geheel vrij van gewetenswroe ging. Hij had het al eerder gemerkt, naarmate vader ouder werd, viel de lei ding van de zaak hem zwaarder. Hij was al meermalen 's avonds vroeg naar bed gegaan, tegen zijn gewoonte; had soms slaappoeders nodig. nee, dat zat he lemaal niet goed. Het werd tijd, dat vader een flinke, betrouwbare hulp naast zich kreeg, en Rolf kreeg nu opeens een geheel ander licht op zijn vaders wens, dat hij, de eni ge zoon, in de zaak zou komen. Die zaak was vaders levenswerk, en dat werk zou hij het liefst in Randen geven van zijn eigen jongen, natuurlijk. Het was niet allemaal koppigheid en eigenwijsheid van vader geweest, dat verzet tegen die studie. Nee, het was misschien wel meer koppigheid en eigenwijsheid van hem, Rolf, geweest, dat hij niet had gewild. Rolf Twijnders was, bij al zijn uiter lijke zekerheid en rustig optreden een kwetsbare, een uiterst gevoelige jonge man. Als kind reeds had hem getroffen de verhouding tussen zijn vader, de koopman en de klanten, vooral de da mes. Ondanks alle verschillen hield Rolf veel van zijn vader en zag geweldig te gen hem op. Wouter Twijnders had niet meer dan lager onderwijs genoten, was meteen bij zijn vader, toen nog een „lapjeskoopman", in de zaak gekomen, en had in zijn vrije tijd aan zijn eigen ontwikkeling gewerkt. Zo had hij zich opgewerkt. Zo had hij zich opgewerkt niet alleen tot een groot zakenman, maar ook tot een goed ontwikkeld en scherp zinnig mens, met veel mensenkennis en een zekere wijze bedachtzaamheid. Een man, die ieders respect ten volle af dwong. Rolf wist hoe de reizigers over zijn vader dachten, hij merkte het aan hun respectvolle en, bij ouderen, vriend schappelijke houding. Hij wist hoe hoog zijn vader aangeschreven stond bij zijn leveranciers, bij de collega's uit de vak groep. Zijn drukke werkzaamheden had den hem verhinderd een aandeel te ne men in het maatschappelijk leven te Zuidhoek en dat was jommer, want an ders, dacht Rolf, had vader het zeker to: raadslid, misschien wel tot wethouder gebracht. Vooral in de eerste tijd in Zuidhoek toen Twijnders er nog „in moest komen' en alles op alles was gezet om de klant koning te doen zijn had de jonge Rolf zich dikwijls onuitsprekelijk geërgerd om df toon, die sommige klanten zich niet al leen tegenover het personeel, maar ooi tegen zijn vader veroorloofden Vooral de dames waren daar sterk in, de man nen waren gemoedelijker, zagen ir Twijnders veel meer de succesvolle za kenman dan de leverancier. Meermalen bad Rolf het meegemaakt, dat zijn va der sussend en voorkomend tussenbeid* trad, wanneer een dame met bijzonde: veel noten op haar zang, zich ontevre den toonde over de bediening, kwalitei of prijs. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4