Praatje van een oud-Texelaar Baas boven Baas Plaatselijke commissie Ruilverkaveling Texel benoemd Uut de ouwe doos Finale schoolvoetbal Derde lammerenmarkt bracht grote aanvoer Reisclub Eierland was twee dagen op stap Laatste nieuws Froeger songe we aare fersies ós teu- geswoordig, ik sel er us 'n paar opSkrie- ve. „Kom maar binne seit ie, daar is olies seit ie na de aard, seuve stoele seit ie sonder mót, en 'n tafel seit ie sonder blód" en dón begon 't maar weer opnuw. De gestoorde bruiloft fón een ouwe món uut de Koog, die 'n jongere vrouw trouwde In 't Noorde fón ons eiland Daar woont een ouwe món, Een minnaar fón de frouwe is hij Hij kan er soo menige ón. Ja, reeds ól vier, ja, reeds ól vier, Zag hij fón zich heen gaan hier, En ofskoon ól stram en stijf Trouwde hij tooh met nummero vijf. Toen buurmón Piet het hoorde Sei hij wel Kees wót nou, Durf jij het nog eens wage Te neme een jonge frouw. Ja, ik skeur, ja, ik skeur, Liever m'n broek ón de kakstoeldeur, Foor dót ik m'n levenstijd Mit een oud wijf in bed fersüjt. Nadót se trouwd wözze, wier der eens flink opstoke en nou komt het fervolg fón 't feest: Bee Pieter Reij gekome Fiel Keesie fón de kór, Ol in de hageboóme Mejonge het wós zoö bór, Sag ie er uit, sag ie er uit En die örme lieve bruid, Stond te huile op 't pöd, Wónt haar mónlief wós zoö sót. Nu si et men 't frouwtje loöpe Mit emmers sonder hoep, Gien geld meer om te koópe Gaat se na de Burg om soep. Wót 'n ellend, wót 'n ellend Os je getrouwd hebt een ouwe vent. In 1889 doe Koning Wullem III 40 jaar ón de regering wós, songe we bee de ól- legorische optocht, die ón de Burg houwe wier, dut liedje: In Meimaand de 12de dag Ontplooit men in Neerland de vlag, Ter eere van onze Koning Waait de driekleur uit iedere woning. Ook wij roepe luide hoezee! En doen aan de feestvreugde mee, Enz. In de tied dót de Tesselse fissersfloot uut temet 200 skuute bestond, ferdronke er bee storm weer heèl wót Tesselse seê- leu. Sociale wetite wazze er doe nag niet, soódöt de wedewe en weêze veulól on verzorgd achterbleeve. Om ze dón ers foor 'n keertje te helpe, wier der bv. op Sunderklaas eêvent op streêt deur groe- pies f rouwe en mónne liedjes songe, weerbee geld ophaalt wier fón de burge ree. De maker fón deuze liedjes wós ge- weunlik kaptein W. Mets fón Ouweskil. Ien liedje hew ik nag onthouwe; „Een droeve dag was aangebroken Aan 't einde van de barre Maart, De vissers pas in zee gestoken, Verlieten hoopvol huis en haard. Maar 't stormgeweld, maar 't storm geweld, Verhief zich eensklaps over d' Oceaan, Toen brak een bange strijd Met storm en branding aan. Ook Tessels vloot was uitgevaren Steeds onbevreesd en onversaagd. Zij moest ook kampen met de baren Door 't noodlot werd de vloot belaagd. Beleid en moed en mannekraohten Zijn bij de storm maar kinderspel, Zij spot slechts wat met zulke machten Vernielt het werk der sterv'ling snel. Och dood en rouw, och dood en rouw Was veler lot bij 't worstelen met d' orkaan, Een negental van hier, moest jammer lijk vergaan. Ons past deez' rampen te verzachten Waar mensenhulp nog redden kan. Gods zege is hierop te wachten Hij geve dus die geven kan, De giften vloeien, de giften vloeien Kom burgers toon nu uw mensenmin, De burgerij vind' daar genoegen in. Deuze kaptein Mets maakte ok aare liedjes, die deur de fisserleu fan Skil, Strend en Oost songe wierre, bv. dut liedje: Ik kón gien boter kórrene Maar des te beter górrene Al is de fangst wót skraal, en ól is de fóngst wót skraal Höllee, hólloo, Hóllee, hólloo, Ik ben 'n fi9sermón Die vreemdeling in Oosterend toch! Ziet ie een vreemd kassie en drukt ie op een knoppie: natuurlijk gróót brandalarm en de hele Peperstreêt op stelte! Maar hee most toch eerst een ruut- je inslaan! Ninnut, dót het de storm van ien Februari al voor 'm deen. Des somers dón naar buite, Met sooveul óndere skuite, Daar weet ik olies fón en daar weet ik olies fón. Hóllee, hólloo, Hóllee, hólloo, Ik ben een fissermön enz. Nou ik toch mit de Ouweskilders be zig ben, sel ik deêr nag ers wót fón fer- telle. Ik mocht die leu graag, maar mit Pinksterdrie ós we na de tent in 't Bos- sie ginge, bleef ik 'n beetje uut der buurt, wónt se hódde de órme los ón 't lief. De jongere, die op de skuut ós dórdemón foere, woowe in 't lest fón de middag graag 's 'n robbertje f echte in deer hód ik niet fón terug. 11 JUNI KOMT DE RAAD BIJEEN De eerstvolgende zitting van de ge meenteraad is bepaald op Donderdag 11 Juni a.s. KLAP KOST VIJTIG GULDEN Voor de Alkmaarse politierechter ver scheen een bewoner van Den Burg, iie een collega de neus uit het lood had ge slagen. Thans moest hijzelf het loodje leggen, want met de eis door de officier van Justitie van f 50,- of 25 dagen ver klaarde de rechter zich accoord. HELPT HET RODE KRUIS HELPEN! Met meer vrijmoedigheid nog dan in vo rige jaren en ook met meer nadruk, doet het Nederlandse Roode Kruis in de ko mende weken een beroep op ons volk voor een bijdrage in de jaarlijkse inza melingscampagne. Met meer vrijmoedig heid, omdat het Roode Kruis de belofte, dat het tot hulp steeds bereid zal zijn, in de nacht van de watersnoodramp en in de weken, die daarna volgden, heeft ingelost. Reeds enkele uren na de over stromingsramp stonden honderden man nen van de Roode Kruis-colonnes in het water, richtten Roode Kruishelpstens posten en 23 noodhospitalen in en wer den kleding en dekking en voedsel ver strekt uit een 20-tal rampendepöts in en bij het getroffen gebied. Maar ook met groter nadruk dan voorheen vraagt het Roode Kruis thans de steun van alle Ne derlanders. Want de hulp, die in de ge troffen gebieden werd geboden, heeft het Roode Kruis veel geld gekost. De 2 millioen gulden, die het Roode Kruis uit het Rampenfonds ontving, werden tot op de laatste cent gebruikt voor directe hulpverlening. En ook de bijdragen van buitenlandse Roode Kruisverenigingen gingen reohtstreeks naar de slachtoffers en hebben het Nederlandse Roode Kruis niet rijker gemaakt. Integendeel: het deed wat het kon en gaf zelfs meer dan het eigenlijk kon, omdat de nood hoog Rijker werd het Roode Kruis slechts in één opzicht, nl. aan ervaringen en les sen. En de belangrijkste les, die de wa tersnoodramp heeft opgeleverd is wel deze, dat het van ontzaglijk groot belang is, dat ons volk in het Roode Kruis over een organisatie beschikt, die hulp kan bieden als zich rampen voordoen. Ja renlang reeds werkt het Roode Kruis, daartoe in staat gesteld door de steun van het Nederlandse volk, aan de ver volmaking van zijn rampenorganisatie. Ieder jaar opnieuw worden schema's op gesteld van hoeveelheden materiaal, die beschikbaar moeten komen voor de ver schillende Roode Kruisdiensten. De er varingen, tijdens de watersnoodramp op gedaan, hebben de noodzaak van allerlei aanschaffingen nog eens extra onder streept. i r j i Van de rampendepóts, waaruit in de eerste uren na de ramp kon worden ge put om de slachtoffers van het aller noodzakelijkste te voorzien, zijn er 53 over het gehele land verspreid. Daar moeten er nog minstens 90 bij komen, wil het Roode Kruis werkelijk op alles zijn voorbereid. Daarvoor alleen al is een bedrag van bijna twee millioen gul den nodig. Het zal van de opbrengst van de inzamelingscampagne afhangen, hoe veel nieuwe rampendepóts zullen kun nen worden ingericht. Nog vele andere wensen hoopt het Ne derlandse Roode Kruis te kunnen ver wezenlijken. Er zijn bv. meer lectuur- huisjes nodig, waarin boeken en tijd schriften kunnen worden verzameld. Het aantal Welfarewerksters van het Roode Kruis, dat 83 bedraagt, moet met 20 worden uitgebreid. Ook het Roode Kruiskorps zelf, dat thans 12,074 mannen en vrouwen telt, zal moeten uitgroeien tot een aantal van ongeveer 15,000. De opleiding van die vrijwilligsters en vrij willigers en hun uitrusting kost veel geld. Langs de Nederlandse wegen be vinden zich 840 Roode Kruishulpposten, die ongeveer 3500 maal per jaar goede diensten bewijzen bij ongevallen. Er zullen nog ongeveer 1200 van die hulp posten meer moeten worden ingericht, wil deze vorm van de Roode Kruistaak, die geld vragen, meer geld dan tot nu toe. Vol vertrouwen. Vol vertrouwen legt het Nederlandse Roode Kruis zijn lijst met wensen aan 't Nederlandse volk voor. Het verwacht van iedere Nederlander, dat hij het zijne zal bijdragen aan een organisatie, die metterdaad bewezen heeft, dat zij haar belofte van hulp in nood nakomt. Het Roode Kruis vraagt geen subsidies van de Overheid, omdat het, getrouw aan zijn doelstellingen, onafhankelijk moet blijven. Het is dus geheel aangewezen op de steun van het Nederlandse volk. Al leen die steun kan het Nederlandse Roo de Kruis in staat stellen, zijn prachtige werk vóór het Nederlandse volk voort te zetten en, waar nodig, uit te breiden. (Nadruk verboden). NAAR DE HALLERWEG Van 1 Januari tot 21 Mei zijn aan de Noodslachtplaats 2044 gestorven lamme ren aangevoerd en 294 schapen. „EXCELSIOR" WORDT WEER ACTIEF De christelijke muziekvereniging „Ex celsior", dirigent de heer Cor Bremer, is voornemens om tijdens het zomerseizoen iedere Zaterdagavond om de drie weken een rondgang door het dorp te maken. De eerste rondgang zal Zaterdagavond 6 Juni a s. plaats vinden. Goed voetbalweer, een pas gemaaid veld, een lekker balletje en 44 enthousi aste adspirant-Nederlanids elftalspeders. Ziedaar enkele factoren, die een suc cesrijke voetbalmiddag mogelijk maken. De uitslagen luiden als volgt. O.l.s. Den Burg-De Koog 2-2. R,K. Den Burg-Oosterend 1-3 Strafschoppen moesten de eerste match een winnaar en een verliezer opleveren. Tot tweemaal toe een gelijk aantal tref fers. Tenslotte was het Peter Bruin, die Den Burg de zege bezorgde. Verdere uitslagen: R.K. Den Burg-De Koog 1-2 O.l.s. Den Burg-Oosterend 3-1. De einduitslag luidt dus als volgt: le prijs O.I.S. Den Burg, die voor de 2e keer houder wordt van de wisselprijs. 2e prijs: O.l.s. Oosterend, 11 speldjes, aangeboden door de voetbalver. Texel. 3e prijs: O.I.S. De Koog, medaille, aan geboden door de voetbalver. Tex. Boys. 4e prijs: R. K. sdhool Den Burg, me daille, aangeboden door enkele suppor ters. Op de jaren 1946 en 1947 na bracht de derde lammerenmarkt Maandag de grootste aanvoer nl. 2900 lammeren. In totaal hebben de dieren echter een heel wat 'hoger bedrag opgeleverd dan die, welke op de derde marict van 1946 en '47 werden verhandeld: ze brachten van de f 45-f 55 op en de prijs kwam dus zo on geveer overeen met die van vorige week. De handel was het eerste deel van de morgen vlot, maar later op de morgen werd hij slepend. 'Het gevolg hiervan was, dat verschillende hokken om één uur nog steeds niet verkocht waren en we zagen toen juist een veehouder marktwaarts rijden om zijn niet verkoch te dieren maar weer op te laden. Over de preciese prijs van de markt en in vergelijking met die van de tweede liepen de meningen wel iets uiteen. Er waren nl. veehouders, die ons verzeker den, dat de prijzen lager waren, terwijl anderen een gelijke marktnotering op gaven, niet natuurlijk die Hoornder wol- veefokker, die vorige week f 52 voor zijn hok van 15 lammeren had gekund, maar ze weer onverkocht had opgeladen, want nu heeft hij ze voor f 48 van de hand gedaan, hetgeen wel meer voor komt en als de risico van het vak wordt beschouwd! De middeknarkt lag om de f 50.-. Evenals vorige week hield de zon zich achter de wolken schuil. Tot aller ver driet kwam Pluvius met grof geschut opzetten en zo tussen enkele wapenstil stand j es door kwam er heel wat nattig heid op de bomen van de Groeneplaats terecht. De toeristen waren dan ook spoedig verdwenen. Omstreeks een uur of 12 scheen het zonnetje te zullen gaan Op 19 en 20 Mei is Reisdub Midden- Eierland twee dagen op stap geweest. Begunstigd door mooi weer werd 19 Mei met de eerste boot gestart en aan Den Helder stond de bus van Reisbureau Jo hannes klaar. Via Wieringermeer en Hoorn zijn we naar Volendam gegaan. Eerst een wandeling door Volendam, waar ook een huisje werd bezichtigd, dat geheel was versierd met sigarenbandjes. Toen koffiedrinken en palingeten en daarna naar Marken. Ook dit bezoek heeft de deelnemers erg voldaan en voor al het bezoek aan een Marker binnen huisje, waar de bewoonster ons een vol ledige uiteenzetting gaf van het Marker leven. Terug naar Volendam en toen naar Amsterdam. Eerst een rondvaart door de grachten en havens. Na de thee ging het gezelschap in twee groepen. De dames gingen naar C. A en de heren gingen het mooie Amsterdam bekijken. Deze laatste groep heeft wel bijzonder genoten van deze trip. Dat bleek, toen MEDEDELINGEN VAN DE RIJKS- LANDBOUW VOORLICHTINGSDIENST TE SCHAGEN Een aanzienlijk gedeelte van de stam- bonenteelt ligt vanouds in Zeeland. Door de Februan-ramp is de verbouw van stamboneh verplaatst naar andere gebieden. Doordat nog verschillende vroeg gezaaide uienpercelen en andere gewassen omgeploegd zijn, is de teelt van bonen ook nog enigszins uitgebreid. Het leek ons daarom wenselijk even stil te staan bij één van de belangrijkste ziekten in dit gewas, nl. de vetvlekken- ziekte. De veroorzaker van de vetvlekken- ziekte is een bacterie. De verspreider van deze bacterie over het veld vindt al zéér vroeg pllaats, waarmee met de be strijding van de ziekte rekening moet worden gehouden. De bacterie wordt verspreid door regen en wind en dringt de plant direct binnen via huidmondjes en wondjes, die zijn ontstaan door wind, werktuigen of insectenvreterij. De vreterij van de bladrandkever moet voorkomen worden door DDT-bespuitin- gen, zoals bekend is van erwten. Daar door voorkomen we wondjes aan het bonengewas welke anders de toegans- wegen zouden zijn waardoor de bacterie binnen zou kunnen dringen. Het ziektebeeld van de vetvlekken ziekte kunnen we als volgt omschrijven. De bladeren vertonen eerst doorzichtige vlekjes (vetvlekken), die omgeven zijn door een vrij brede, 'lichtgroene tot ge le zoom. Later verdorren deze vlekjes. De bladeren verschrompelen en vallen af. De bonenplant komt daardoor kaal of bijna kaal op het veld te staan. Bij hevi ge aantastasting verfkleuren sommige plantendelen rood tot rood-bruin i(o.a. bladstelen, bladeren, bladkussens en stengelknoppen). Op de peulen komen eveneens vetvlekken voor; de aantasting gaat op de bonen over. De bestrijding van de vetvlekkenziek te heeft tot nu toe veel moeilijkheden opgeleverd. Het advies tot bestrijding der vetvlek kenziekte moet nog het spuiten van ko permiddelen blijven, hetgeen goede re sultaten geeft In de toekomst zullen er hopenlij'k re sistente rassen in omloop komen, waar door we geen last meer van deze ziekte zullen hebben. Evenals met alle bespuitingen tegen insecten is ook hier weer het tijdstip het punt waar de bestrijding om draait. Met het spuiten der kopermiddelen moet al vroeg worden begonnen. De eerste bespuiting kan het beste toege past worden, indien de eerste enkelvou dige bladeren volgroeid zijn. Hierna moet nog 2 tot 3 maal gespoten worden met plm. 2 weken tussenruimte. Doordat de vetvlekkenziekte bij win derig en vochtig weer grotere ontwikke lingskansen krijgt, is het noodzakelijk, dat dan meerdere malen gespoten wordt, dan wel tot 5 maal toe. Als bestrijdingsmiddel gebruiken we Bordeauxse pap in een concentratie van 1 pet. of koperoxychlonde-middelen te verspuiten in 800-1000 liter water. voor het diner de leider van het gezel schap een kort overzicht gaf van het ge- rtotene. Om 6 uur diner in de Beursbengel en dit lieten de deelnemers zich goed sma ken. Na het diner werd in het Centraal Theater een toneelstuk bijgewoond. Om 11 uur kwam het einde van de eerste welgeslaagde dag en werd Hotel Wieg man opgezocht, waar alles weldra in diepe rust was. De tweede dag werd eerst de Bloe menveiling te Aalsmeer bezocht; het is de grootste bloemenveiling van ons land. Toen naar de KRO-studio, waar we kon den zien en horen hoe het er voor de mi crofoon toegaat. Daarna gingen we in Baarn een fabriek van handweefstoffen bekijken en dit was ook vooral voor de dames de moeite waard. Hierna over Amsterdam en door de Beemster naar Bergen en Schoorl, waar de deelnemers kennismaakten met de bedriegertjes. Na een uur van groot vermaak in de speel tuin werd de terugreis aanvaard en ston den we op tijd bij de boot. Te Oudeschild stond TESO klaar die ons per extra bus weer thuis bracht. Deze trip mag wel bijzonder geslaagd genoemd worden, èn dank zij het mooie weer èn dank zij de goede verzorging door TESO en Bureau Johannes. Op 10 Juni a.s. houden we een verga dering in de o.l. school te Midden-Eier- land voor een korte nabeschouwing met financieel verslag en bestuursverkiezing en bespreking plannen volgend jaar. Ook nieuwe leden zijn hier hartelijk welkom. winnen, er kon door de kraampjes toen nog enige verkoop worden gedaan, maar dat kon de dag voor hen toch niet meer goed maken. Inmiddels zien wij allemaal reikhalzend uit naar zonnig en warm weer, want de hooimaand is al weer daar. BOUWVERGUNNINGEN De heer Joh. Daalder, O 21, bouw van een kippenhok, te Noorderbuur!; fa. J. Witvliet, Oudeschild, verbouw van een woning tot woon- en winkelhuis te Ou deschild; de heer P. Bakker, Den Hoorn, verbouw boerderij in De Westen („Mar- tinushoeve"); de heer H. Brouwer, Schil derend, plaatsing van een houten loods. Kroningsplechtigheid konin gin ELISABETH VIA DE TELEVISIE De Fa. Jan Agter heeft de belangstel lenden gisteren verrast op een gratis service televisievoorstelling ter gele genheid van de kroningsplechtigheid van koningin Elisabeth van Engeland. Het beeld was, gezien de grote afstand tussen Texel en de tussenzender Lopik, op nu en dan optredende storingen na, vrij goed, zodat men een goede indruk kreeg van deze grote gebeurtenis, waarvoor millioenen Engelsen en buitenlanders naar Londen waren gekomen. DEMONSTRATIE MET CAMP CORSETTEN EN BH S Op uitnodiging van fa. J. G. Dekker, gaf de expert van de medische afdeling der Bandage- en Corsettenindustrie „Bandage", Amsterdam, Donderdag avond voor 'n enthousiast gezelschap da mes een demonstratie met corsetten en bustehouders in Hotel Texel. Bijzonder attractief en leerzaam was de uiteenzetting over het Amerikaanse Pa- tentvetersluiting-corset Camp. Dit cor set moet een wonder zijn op corsetgebied en een uitkomst., zowel voor normale, bijzondere als moeilijke figuren van elke leeftijd, temeer daar maatwerk en eventu ele binnenbanden hierbij, als ouderwets, zijn komen te vervallen. Het wordt dan ook door H.H. medici over de gehele we reld gewaardeerd en aanbevolen. Spreker betoogde met klem, dat een corset bij aankoop „gepast" behoort te worden onder toezicht en advies van een kundige corset verkoopster. „Basko" heeft een speciale opleiding voor diegenen, die haar corsetten verkopen, zodat men bij de Camp-winkeliers altijd in goede han den is. Voorts wees de spreker op het juiste gebruik van veters in een corset; deze hebben een doel en behoren bij het aan- en uitdoen te worden gebruikt. Vandaar het grote voordeel van het gepatenteerde Camp veter-en-gesp-systeem. Ook voor bustehouders is het „juiste passen" van groot belang. Dat de Camp-corsetten van grote waar de zijn op anatomisch gebied, bleek dui delijk uit de lichtbeelden. De leerzame causerie werd even onderbroken voor het drinken van een kopje thee en aan het einde van deze prettige avond ging één der dames, mevr. M. Zijm-Garritsen, wonende Westerweg, Den Burg, met een gratis Camp-corset naar huis, een andere, mevr. Dekker, Kogersftraat, Den Burg, met een gratis B.H. Kortom, een avond, die veel voldoe ning schonk en waarbij de dames de juiste voorlichting hebben gekregen op het gebied van corsetten en B.H.'s. De gloednieuwe schoorsteen van de Coop. Zuivelfabriek Eendrachtis 35 meter hoog en dus ruim tweemaal zo hoog als de oude schoorsteen, die op zichzelf toch ook al een hele knaap was. Aan de voet zijn de mu ren 1 meter dik en er is een schuit vol stenen nodig geweest om het ge vaarte te kunnen bouwen. Dat hij op een hecht fundament is geplaatst neemt u zeker wel aan! De oude schoorsteen, rechts, is nu maar een bouwseltje vergeleken bij de qrote broer, die zeker een meter of vijf ho ger is dan de hoogste boom van het Doolhof: U kunt dat goed waarnemen als u dicht bij Den Helder op het dek van de Texelse boot staat. Door Gedeputeerde Staten is thans de Plaatselijke Commissie voor de Ruilver kaveling Texel benoemd. Zij is als volgt samengesteld: de heer C. H. Roeper Lzn., Spang, voorzitter; de heer J. M. Bakker, H 10 „De Atlas", plaatsvervangend voor zitter; leden: de heren Jac. Roeper Johzn. Kogerstraat 24, Den Burg; H. J. Keijser Dzn., Waalderstraat 1, Den Burg en F. L. de Grave, B 157, Westermient. Tot Rechter-Commissaris van de Ruil verkaveling Texel is benoemd mr A. D. van Rechteren Altena, president van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. DE WERKLOOSHEID Eigenlijk kunnen wij ditmaal bij onze maandelijkse opgave met van werkloos heid spreken, tenminste, het aantal werk- lozen is gelukkig zeer gering en feitelijk niet noemenswaard: op Zaterdag 30 Mei stonden bij het Arbeidsbureau nl. slechts zes mannen als werkloos ingeschreven PLANNEN VOOR CANADA Bij het Arbeidsbureau zijn enige nieu we aanmeldingen binnengekomen voor emigratie naar Canada.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2