9 rocn /wa in het harL, D.D.D. f 3 deheer\\)te IVOROL,and ÊÉll De nieuwe leden van de Texelse Raad zó reinigt geen andere! De kampioenen van de schoolvoetbalcompetitie V PUROL doel Uw huid Goed! Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? VlbWjÜ gezonde ka\m en opgewekt wriGLBI döOf deeohtekau^ Lale [en, Dn- 46 ZATERDAG 7 JUNI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6740 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 16 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. ROND de groene tafel van Texed's Raadzaal zullen wij straks, behalve tien oude bekende vijf nieuwe gezichten zien. Het zullen zijn imevr. J. Koning-Bruin (P. v.d. A.), en de heren Jn. Daalder (A.R.), C. Merkx (K.V.P.), P. Smit i(KVP), en Jn. Vlaming Jaczn. (A.R.). Nieuwe ge zichten, maar overigens uiteraard geen nieuwe gezichtspunten, waar zij partijen vertegenwoordigen, die reeds geruime tijd deed uitmaken van Texel's Vroed schap. Bij deze hebben we de eer de nieuwbenoemden bij de bewoners van de Parel der Waddeneilanden te introduce ren: Mevr. J. Koning-Bruin Mevr. J. Koning-Bruin zal op één na het jongste raadslid zijn (zij is geboren op 26 Mei 1920) en volgt het oudste lid van de Vroedschap op nl. haar vader, de heer Jak. Bruin, die als wij ons niet ver gissen meer dan een kwart eeuw doel en streven van resp. de SDAP en na de oor log die van de P. v.d. A. als raadslid met woord en daad heeft onderstreept. Dat hij dus zo zoetjes aan in iéder opzicht recht op „Drees" gaat krijgen, zult u wil len toegeven! Hij gaat het wat kalmer aan doen. Mevr. Koning komt, dat weten velen onzer wel niet op een wild vreemd terrein: wij mogen gerust aanne men, dat vader Brum haar terdege school heeft doen gaan in de politiek, zodat zij goed beslagen ten ijs zal komen. Reeds verscheidene jaren viel haar activiteit in de Partij v.d. Arbeid op. Zo is zij na de oorlog benoemd tot voorzitster van de afdeling Oudesdhild van de P. v.d. A. Haar vader was voor de oorlog een reeks van jaren voorzitter van de S.D.A.P. Tevens is mevr. Komng voorzitster van de Vrouwenbond van de P. v.d. A. (haar moeder was ongeveer 20 jaar secretares se van deze bond). En voorts is zij be stuurslid van de Landbouwhuishoud- school. Ook op cultureel gebied doet zij veel en goed werk. En dit alles naast haar ge zin, wel een bewijs dus, dat de P. v.d. A. in haar een hard en wilskrachtig werk ster heeft gevonden. De heer J. Daalder Van Oudeschüd begaven we ons naar Oosterend: daar woont in de Hoekstraat de heer Jn. Daalder, die samen met de heer Jn. Vlaming de A.R. zal vertegen woordigen. De krant mag dan gewaagd hebben van „verkiezing zonder verras sende uitslag", de heer Daalder had ver wacht zijn partij alleen in de Raad te zul len vertegenwoordigen. „Het is lichter als je niet „alleen" staat", zo merkte hij op. Hij is in Oosterend en omgeving een bekende figuur: bestuurslid van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje", bestuurslid van de School met de Bijbel, tevens tweede voorzitter, voorzitter van de christelijke jeugdvereniging, leider van de knapenvereniging en last not least voorzitter van de christelijke mu ziekvereniging „Excelsior". Al zo'n 20 jaar! De heer Daalder is te Oosterend ge boren en wel op 5 October 1911. Ook zonden zijn activiteit op zoveel terreinen zou de heer Daalder voor geen enkele Oqsterender en die van de landen rond om dit dorp een onbekende kunnen zijn, want hij is besteller bij de PTT. 1953 is voor hem niet alleen belangrijk omdat hij voor het eerst deel zal uitmaken van de Raad, maar ook wegens zijn benoe ming op 27 April jl. in vaste dienst bij de PTT. De heer Daalder hebben wij dikwijls beluisterd op feestavonden als hem de eer te beurt viel een declamatie te verzorgen. Hij is dus wel gewend in het openbaar het woord te voeren en in zijn toekomstige ambtsperiode zal hij daar wel blijk van geven ook! Vermel den wij nog dat hij gekozen is in de plaats van zijn broer, de heer Joh. Daalder, die zijn functie wegens drukke werkzaamhe den moest neerleggen. De heer C. Merkx Hierna hadden wij nog drie inter viewtjes in Den Burg: dp heer C. Merkx wilde eerst helemaal niet van een inter view weten, laat staan, dat hij maar da delijk bereid was om een foto uit te le veren! Maar natuurlijk was hij sportief genoeg om ons ook eens te laten winnen! De heer Merkx is op 25 September 1901 te Alkmaar geboren. Reeds een achttal jaren is hij secretaris-penningmeester van de K.V.P. In die functie hebben wij hem persoonlijk maar weinig ontmoet, maar zoveel te vaker als voorzitter van de R.K. Ontwikkelingsclub, die hem direct na de heroprichting na de oorlog de voorzittershamer toevertrouwde en daar geen spijt van heeft, want hij heeft ge toond de motor van de club te zijn. Dat hij goed van de tongriem is gesneden is inde eerste plaats deleden en gasten van deze club bekend! De heer Merkx is ver der lid van het R.K. kerk- en schoolbe stuur. In R.K. kringen is hij dus een ac tieve figuur. Dat zijn werkzaamheden veler waardering genieten moge zijn be wezen door het feit, dat hij zijn zetel aan de agn. voorkeurstemmen te danken heeft: 372 stemmen werden op hem uit gebracht. En zo zal hij straks met het vertrouwen van velen zijn functie aan vaarden. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Merkx sinds 1939 een admi nistratieve functie bekleedt bij de Coop. Zuivelfabriek. De heer P. Smit De heer P. Smit is eveneens tot Raads lid bevorderd. Toen wij hem opzochten was hij gelukkig al weer aan de beter hand: kort voor de verkiezingen noopte ongesteldheid hem tot huisarrest en dat speet hem natuurlijk geducht! De heer Smit heeft blijkbaar gemeend, dit baan tje van Raadslid kan er nog wel bij en zo gaat dat met mensen,' die al in ver scheidene verenigingen een functie ver vullen: juist zij zijn het, die altijd nog nét tijd hebben om er „nog iets bij aan te pakken"! De harde werkers, die de wereld nodig heeft. De heer Smit is melk rijder bij de Coop. Zuivelfabriek en een ieder weet, dat voor die baan geen lijn trekkers kunnen worden gebruikt. Het is heel vroeg op en bij zomerdag tweemaal rijden. En toch nog lust om andere din gen te doen, je voor andere belangen te interesseren en in te zetten. Zo is hij me de-oprichter geweest van de zo belang rijke woningbouwvereniging Texel, die tegenwoordig al tegen de honderd huizen beheert! Het secretariaat is bij de heer Smit in goede handen Direct na de oor log kozen ze hem tot voorzitter van de K.A.B. en sindsdien vervult hij die functie nog met grote ijver. De R.K. Transportarbeidersbond heeft op Texel een bloeiende afdeling Daarvan is de heer Smit voorzitter. Deze afdeling is destijds door hemzelf opgericht nadat de Bond in 1932 met Texel slechts was ver bonden door de band van het correspon dentschap, dat ook door. de heer Smit werd verzorgd. De afdeling werd na de oorlog opgericht. Iedereen zou natuurlijk durven wedden, dat de heer Smit een geboren Texelaar is, maar wed u nou niét: hij is op 1 Februari 1907 te Den Helder geboren. Toen de kleine Piet nog geen verstand van politiek had, vertrok de familie echter al naar Texel: 'hij was nl. pas één jaar oud en gevoeglijk kun nen wij hem dus een rasechte Texelaar noemen. pasta BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 Mei tot en met 4 Juni 1953 Geboren: Petronella Agatha dv Jan Verberne en Afra A. Commandeur. Ger- hardus Regnerus zv Regnerus J. Leber en Adriana Anna Brum. Rudolf Adnaan Michaël zv Frederik Buisman en Maria Kil jan. Marinus Jozef Maria zv Marinus J. Lutterman en Elisabeth A. Blaas. I Rornkje Wilhelm ma dv Jacob de Boer en Eelkje Koolstra. Willem Steven zv Cor nells Roeper en Antje Koopman. Pieter Adrianus zv Willem Wijngaarden en Pe tronella Hofland. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Hendricus A. J. Steemers en Theodora C. van Heerwaarden Hen drik P. Hooijschuur en Maartje A. Wet steen. Overleden: Cornells Smit, 74 jaar. eöhtg v. Anna Maas. Cornells van Len ten, 82 jaar, wedn. v. Naantje Peper. Gevonden voorwerpen: 1 fietspomp, 1 bos sleutels, 1 pop, 1 shawl. VERTROKKEN PERSONEN Jan A. Schol v. K 52 n. Terschelling, Westerschelling, Torenstraat 9 (en echtg.) Theodora C v. Heerwaarden v. Molenslr 28 n. A'dam, Paramariboplein 42 boven. Klazina Koning v. Schoolstr. 3, Ooster end n. Hoogwoud E 7, Cornells Dogger v. O 97 n. IJmuiden, Planciusstr. 12 (met gezin). INGEKOMEN PERSONEN Jan Zwart v. Wormer, Tuinstr. 7 naar De Cocksdorp 14 (met gezin). Roelof van Eldik v. Avereerst, Sluis Vier 28 (en echtgen Jan de Jong v. Alkmaar, As terstraat 2 n. Schilderend 15. DOOR DE GEMEENTE AANGEKOCHT Het door de heren geb. Blom, Oude- schild te koop aangeboden woonhuis nr. 105 te OudesChild, is aangekocht door de gemeente Texel. Het ligt in de bedoeling om deze woning in de toekomst te slo pen en de grond van woning en tuin, lo pende tot aan het Achterom bij de zgn. Wijde Steeg te trekken, zodat de Oude schilders hier dan de beschikking krijgen over een ruime zijstraat als verbinding tussen Dorpsstraat en Achterom. Handbalnieuws Zeemeeuwen Woensdag speelden wij tegen SVC. ZM weet al direct te scoren. Het spel gaat nu lang over en weer, doch de keepsters in uitstekende staat, laten zich niet pas seren. Toch weet ZM voor de rust het net te vinden: 1-0. 10 Minuten na de hervatting weet ZM na nog verschillende malen tegen de lat geschoten te hebben, de stand op 4-0 te brengen. Vlak hierop breekt SVC door en de midvoor, welke vrij weet te lopen, ziet haar schot beloond met een goal. Einde 4-1. Het was een zeer aantrekkelijke wed strijd, alleen jammer, dat de schapen hier en daar wat achtergelaten hadden. ZM 2 speelde Dinsdag tegen SVO. Het spel moest een keer door de regen wor den onderbroken. Buiten dat was 't toch een aardige wedstrijd. Einde 1-1. Gespeelde wedstrijden van vorige week: ZM 2-SVK: 0-6; ZM 1-SVO: 8-3. Voortaan trainen op Vrijdag om 6,30, adsp., om 7,30 de overigen. Zaterdag trai nen van spelers met reserves (elftal voor Wieringen) tegen het le elftal SV Texel op het Texel-terrein om 7,30 uur. De heer J. Vlaminq Tenslotte (alphabetisoh zijn wij langs de nieuwe Raadsleden getrokken) de heer Jn. Vlaming. De meesten onzer wis ten helemaal niet wie deze figuur was. Bijna iedereen dacht, dat het oud-raads lid, de heer Jn. Vlaming van Oostwijk, weer eens als Raadslid in de politiek zou terugkeren, maar het is een veel jeugdi ger naamgenoot: de heer Jn. Vlaming Jaczn. is de Benjamin van het team: hij is op 19 Mei 1921 op hoeve „Lucrosa" geboren, dus in polder Het Noorden Functies in het openbare leven, vereni gingsleven? Wij hielden het potlood al gereed om te noteren, maar hierin moest de heer Vlaming ons toch teleurstellen: nee, hij is wel lid maar geen bestuurslid van een of andere vereniging of organi satie. Na enige jaren de Ulo te hebben bezocht, kwam hij bij zijn vader op het boerenbedrijf. Na de dagtaak wierp hij zioh op zelfstudie en bekwaamde hij zich zodoende verder op het boekhoudkundig terrein en dat is hem goed te stade ge komen, want sinds 1946 is hij werkzaam bij de Coop. Boerenleenbank. Dat hij „in de Raad" is gekomen was voor hem een grote verrassing. „Ik sta nog onkundig DE SCHOOLVOETBALwedstnjden '53 zijn weer gespeeld. Kampioen werd het elftal van de o.l. school van Den Burg, dat Zaterdag eerst gelijk speelde tegen De Koog (2-2), maar door penalties de wedstrijd won; daarna wisten zij de o.l. school van Oosterend aan hun zegewa gen te binden: uitslaq 3-1. Voorste rij, van links naar rechts: Teun Koorn Jnzn., Klaas Mantje Klzn., Henk Prins, Piet Schuil, Piet Dam; ach terste rij van links naar rechts: Maar ten Roeper Jaczn., Niek Vos, de heer S. BakkerHoofd der o.l. school. Peter Bruin Ide Moerbeek, Heino Bulthuis, Hans Kiewiet en Dick Dros Azn. De tweede prijs was voor o.l. school Oosterend, de derde prijs voor de o.l. school van De Koog en de vierde prijs ging naar de R.K. school. GESLAAGD Onze eilandgenoten de heren Dries Dekker, Oudeschild, en Kees Riteco P.Bzn., Schilderend, Den Burg, deden met gunstig gevolg examen vbor onder wijzer. De heer Dekker behaalde boven dien de akte J (lichamelijke oefeningen). Alle Texelaars, die dit jaar aan de onder wijzersexamens hebben deelgenomen, zijn geslaagd! DE OOSTERENDER ZAKENCOMBINATIE Er moet in Oosterend -eindelijk eens iets gebéuren. Daarover waren verschei dene Oosterender middenstanders het eens. Tenslotte hebben vijf van hen de koppen bij elkaar gestoken om mogelijk heden voor een of andere actie eens on der de loupe te nemen. Wat er nu uit de bus is gekomen lijkt ons nog niet zo gek. Mensen van boven de 60 jaar kunnen met zegeltjes, door de bewuste zakenlieden te verstrekken, een rondrit over ons eiland bij elkaar plak ken. Voor de schoolgaande kinderen wor den prachtige middagen met wedstrijden e.d. georganiseerd Zo'n zegeltje wordt verstrekt bij ieder besteed bedrag van f 0.50. Het moet dan worden geplakt in een apart bonboekje, dat eveneens bij de winkeliers verkrijgbaar is. De O.Z.C. zal het hier niet bij laten. In de naaste toekomst zullen ook andere feestelijkheden op touw worden gezet. Wij zijn benieuwd hoe deze nieuwe telg van het Texelse verenigingsleven zich zal weten te ontwikkelen. FEESTCOMMISSIE EIERLAND-DE COCKSDORP Enkele mensen van hier hebben deze „slapende" commissie, welke na de be vrijding toch zulke goede dingen gedaan heeft, gewekt met als gevolg, dat er Dinsdag 9 Juni a s. in „De Hoop" een vergadering belegd zal worden om te proberen er nieuw leven in te brengen vooral voor de kinderen iets te organise ren, bv. op Koninginnedag, Nationale Feestdag of andere datum. Lees de adv. en komt allen! Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds ereer. De helder ïj-kwaal steeds erger. De helder UltSlclG vloeil>are D.D.D. dringt diep ln de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Voor- en Nazorg spreekuur de 2e en 4e Woensdag van de maand van half 2 tot half 3 in het Wijkgebouw, Den Burg. Eerste keer 10 Juni a.s. „EXCELSIOR" OP 13 JUNI Men verzoekt ons te berichten, dat „Excelsior" met hedenavond optreedt, maar op Zaterdag 13 Juni a.s. VISAFSLAG OUDESCIIII I) Aangevoerd van 25 tot en met 30 Mei '53 43 kg tong; 82 kg talbot; 689 kg schar; 84 kg bot; 15 kg poon; 54 kg pieterman; 2448 kg garnalen, 550 kg pufgarnalen; 3Vf kg zalm; 3025 kg vispuf; 289 kg leip; 8 kg flint; 527 kg ansjovis; 2 kg makreel. tegenover hetgeen ik straks als Raadslid zal hebben uit te voeren, maar het zal wel wennen, ik zal er mijn beste krach ten aan geven", aldus de heer Vlaming. Een broer van hem is na de oorlog enige tijd lid geweest van de zgn. Noodge- meenteraad. En zo hebben we dan de nieuwe Raads leden mogen introduceren. De oude Raad blijft nog enige tijd in functie: in Sep tember komt de nieuwe Raad bijeen. Vijf jaren zal deze nieuwe Raad zitting hebben. Nog nergens op Texel hebben wij over een speciaal Texel's vijf jaren plan horen spreken. Dat er de komende vijf jaren veel goeds door dc nieuwe Raad voor ons eiland mag worden ver richt, dat de nieuwe Vroedschap het werk van dc oude met niet minder open oog voor de belangen van Texel zal willen voortzetten en dat haar werkzaamheden zullen kunnen worden verricht in een tijd van vrede en welvaart is onze vurige hoop. En al is onze Vroedschap dan sa mengesteld uit vogels van diverse plui mage, al zal „men" het in sommige op zichten niet met elkaar eens kunnen worden, toch hopen wij, dat er naast de strijd rond de groene tafel weer volop bereidheid zal zijn om op vele punten de handen ineen te slaan teneinde geza menlijk waarlijk iets groots te kunnen verrichten! Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommi ge mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbran den zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Ge woon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verle den. ZON, MAAN EN IIOOG WATER De zon komt 6 Jum op om 4,21; onder om 8,57. Maan: 11 Juni N.M., 19 Juni E.K. Hoogwater ter rede van Texel: 6 Juni 3,38 en 4,34. 7 Juni 4.44 en 5,38. 8 Juni 5,57 en 6,47. 9 Juni 7,05 en 7,46 10 Juni 8,01 en 8,39. 11 Juni 8,53 en 9,32. 12 Ju ni 9,50 en 10,23. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau vuor zuigelingen houdt 10 Juni weer zitting. Van 22,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg, 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1