Cjroen 'wartsjexeh in het harL.. 7Ï Zomerhuisjes in het volle seizoen moeilijk te krijgen Pijn bier - scheuten daar en stramheid ln Ujf en leden Coca Cola in de voormalige kruitkelder Ondernemende Texelaar vestigde snelbuffet op bunker Wé Vergadering Bloembollencultuur voor Solex Service Station ZEGEL - Den Burg WOENSDAG 17 JUNI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6743 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld 6 De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu* 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Aan het firmament der Nederlandse Vacantie-oorden schiet een heel zonne stelsel steeds sneller omhoog: onze Wad deneilanden. Geen wonder! De vacantie- ganger in Nederland krijgt het elk jaar benauwder. Hij heeft nachtmerries van artikel 461, van militaire oefenterreinen, van Scheveningen op een hete Zondag en forensenkampen, die steden lijken. Op de Waddeneilanden vindt diezelfde va- cantieganger een schier paradijslijke vrij heid: geen artikel 461, geen prikkeldraad, en nog steeds! geen massa's, aldus „Het Vrije Volk". Natuurlijk.... met de intensivering van het bezoek en de propaganda der V. V.V.'s, dreigt ook voor de Waddeneilan den het gevaar der massificatie. De ei landers hebben zorgen over handhaving van hun rust en voortzetting van de vrij heid. Ze beperken daarom zoveel moge lijk „mondain vermaak" en wanneer ze de zomergasten iets willen bieden, zoe ken ze het in volksdansen (Terschel ling), kerkconcerten (Schiermonnikoog), uitvoeringen van plaatselijke muziek corpsen, sport en oude volksspelen. En al kan dan tóch op Zaterdag en Zondag in Den Burg op Texel de foxtratt worden gedanst en al kón men af en toe naar een film kijken en al speelt ook op Ame land een strijkje, de vacantieganger die naar de eilanden trekt, moet dat voor namelijk doen omdat 'hij de zalige rust en de heerlijke vrijheid zoekt. Vrijheid en rust. Bezit van alle Wad deneilanden. Het Wadden-zonne9telsel heeft meer gezamenlijk bezit. Het klimaat van alle eilanden is op en top een zee-klimaat; vroeg in de avond treedt meestal een be hoorlijke afkoeling op. Wanneer het er waait, waait het er goed. In het algemeen is de gemiddelde Wadden-temperatuur lager dan de ge middelde temperatuur voor het gehele land. Een bewoner van Terschelling drukte het nog anders uit: „Wij leven hier niet a a n de zee, we leven o p zee". Deze Terschellinger, een oud-zeeman, zag dit „op zee" als een aanbeveling. Duizenden minnaars van wijde luchten, zilte vochtigheid, wit-sdhuimende bran dingen en kristal-zuivere winden. Nie mand hoeft om het klimaat de Wadden eilanden te mijden. Hoogstens wordt een extra-kledingstuk (trui of vest) in de vacantie-koffer gestouwd. Zomerhuizen. Een andere zaak: de zomerhuisjes, be ter: de zomerhuizen gemaakt van steen en beton, met woonkamers, slaapkamers, keuken en w.c., dikwijls met een verdie ping, met stromend water, butagas en bijna altijd electra. Een huis, dat menig jong stel op de vaste wal als een lot uit de loterij zou beschouwen. De prijzen van „zomerhuisjes" vari eren s>terk al naar gelang het aantal be schikbare bedden. Het gemiddelde voor het seizoen ligt tussen de f 70 en f 110 per week. Volledig gemeubileerd, met bed den en keukenuitzet, zonder linnengoed. Alle zomerhuisjes op alle eilanden zijn in het hoogseizoen verhuurd. De vraag is veel groter dan het aanbod. Wel kan men nog bijna overal terecht in heel Juni, dikwijls voor een sterk ge reduceerde prijs. (Een huisje van f 70,- kan dalen tot f 40 per week). Ook de eer ste twee wek&n van Juli laten nog kan sen. In September zijn practisch alle huisjes weer te huur oök tegen sterk verlaagde prijzen (f 35 voor een huisje van f 70). Gelijke hoogte De hotel- en pensionprijzen liggen voor de eilanden op ongeveer gelijke hoogte. De meeste hotels tussen f 8 en f 9 per dag (er is maar één hotel, dat f 10 rekent), met bijna overal belangrijke reducties voor kinderen; de pensions van f 5,50 tot f 6,50 per dag. Wie een pension be spreekt, moet enige voorzichtigheid be trachten: er zijn goed ingerichte huizen, speciaal gebouwd als pension, beroeps- pensions dus. Echter: wie maar even een bed vrij heeft, probeert te verhuren. De kamers, die worden verhuurd door bi middeling van de VVV's voldoen aan bepaalde minimum-normen. Op Ter schelling en vooral op Ameland zijn ech ter heel wat huizen zonder stromend wa ter. Men moet dus vooral goed informe ren, wat men huurt! (Eigenaardig is, dat de „kleine eilanden" Vlieland en Schier monnikoog wel waterleiding bezitten, zij het nog maar zeer kort). Pensionkamers zijn in het hoogseizoen (15 Juli tot 15 Augustus) nog schaars te huur. Volop voor en na die tijd, dikwijls tegen reductie van enkele kwartjes op bovengenoemde pensionprijzen. Zowel Texel, Terschelling en Ameland noemen zich „De pareld der Waddenei landen". Vlieland adverteert als „De El- zas der Waddenzee" (een schip vol den nenbossen), Schiermonnikoog als „Land van rust". Wie elk der Waddeneilanden bezocht heeft, is van harte bereid ze stuk voor stuk als parels te beschouwen. Parels echter van verschillende grootte, verschillende kleur-nuance en verschil lend karakter. Het zou misleidend zijn bij het schilderen van de eilanden al leen de grovere kleuren van het palet te gebruiken: wind, zee, duinen, zout, wol ken. Fijnere tinten en penselen komen er aan te pas. En juist deze zijn het, die de keus van de vacantieganger bepalen. Er zijn legioenen, die zweren bij Texel. Er zijn lieden, die niet begrijpen hoe een verstandig mens Ameland boven Vlie land kan verkiezen. Anderen keren elk jaar onverstoorbaar terug naar Schier monnikoog. Er zijn voor deze voorkeuren enige al gemene oorzaken aan te wijzen. Een enkel voorbeeld: Texel wordt be zocht door 30 pet. Amsterdammers en 48 pet. vacantiegangers uit andere westelij ke gebieden, inclusief Utrecht, Schier monnikoog moet worden beschouwd als hét eiland van de Groningers, Ameland als dat der Friezen, terwijl Terschelling en Vlieland een gemengde bevolking hebben. De oorzaak is geografisch. Heen en weer De poort van Texel ligt in Den Hel der. Op drukke zomermaanden wordt practisch continu gevaren tussen deze plaats en Oudeschild, de haven van Texel. Amsterdammers kunnen makke lijk op één dag heen en weer. BEZIT VAN ALLE WADDEN EILANDEN: VRIJHEID EN. RUST. De sfeer Wat is de normale sfeer van de eilanden en wat vindt u er? Texel, het grootste ei land. De N.V. TESO vaart u er heen, de Texels Eigen Stoomboot Onderneming, inderdaad bezit van de Texelaars zelf (er zijn aandelen in omloop van vijf en tien gulden!). Een tocht van een klein uur: Oudeschild, een nogal nuchter haventje. Dat Texel het grootste eiland is, zegt weinig over het recreatiegebied. Eigen lijk valt het hele Noordoostelijke deel van het eiland daarbuiten: een polder landschap, aardig voor een enkele wan deling, maar niet wat de gemiddelde vacantieganger zoekt. Wel bijzonder aantrekkelijk is het stuk rondom en ten zuiden van Den Burg, de hoofdplaats, een dorp met ringstraten, dat ietwat een steedse allure heeft. Daar ligt het zgn. Oude Land. Licht geacci denteerd terrein, met grappige aaiden walletjes om de landerijen te scheiden. Voornamelijk hier grazen de duizenden Texelse schapen. Texels meest geliefde gebied ligt ech ter ten westen van Den Burg, een prach tig dennenbos tegen de duinen aan, dat naar het noorden smaller wordt en ein digt bij De Koog. Dé badplaats van Texel. Elk huis is in De Koog pension of zomerhuis, er staat een mooi hotel vlak aan zee op een duintop. In en bij het dennenbos: twee hotels, enkele kampeer terreinen en kampboerderijen. Vanzelfsprekend heeft Den Burg de nodige hotels en pensions. Den Burg ligt centraal, al wat er 's avonds aan vertier is concentreert zich daar. Met dien ver stande, dat er in Den Hoorn eens per week „Om de vrouw en de man" wordt gespeeld, een soort stoelendans. Den Hoorn is een zeer rustig dorp, waar in hoofdzaak eenvoudige pensions zijn. De Cooksdorp in het noorden is nóg rusti ger, het dorp van de vorsers in de dui nen en de vogelliefhebbers. Een prach tig rijwielpad loopt langs de duinen van zuid naar noord. Vergeleken met de andere eilanden, ligt Texel letterlijk en figuurlijk het dichtst bij de vaste wal. Wie rust zoekt, maar niet die absolute stilte en de ab solute eenzaamheid, die zal zich makke lijk op Texel thuis voelen. HANDELSREGISTER Onder .nieuwe inschrijvingen van zaken' lezen wij: Bondskampeerplaats „Toren dal" Texel, Texel nabij De Cooksdorp, Postweg C 35. Kampeerbedrijf. Eigenaar: E. Hooijberg. En onder wijzigingen: J. Huizinga, Texel, Den Burg, Binnenburg 5. Klein handel in chocolade en suikerwerken en souvenirs en ijs. Handelsnaam gewij zigd in: „De Smulpot". al die vormen van Rheumatische onge makken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kru schen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting ie dere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kru schen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. DE ZEE heeft de af gelopen maanden veel duin weggeslagen en opgeslokt, maar hoe zeer de bunker ten zuiden van het Koger- slag ook gehavend is, nog altoos prijkt er de reclame van het snel buffet, voor welks stichting vorig jaar concessie werd ver leend aan de onderne mingsvolle Texelaar Nanning Kikkert Jzn. van de ruitermanège „Vredestein" op de grens van Kogerveld en Waalenburg. De heer Kikkert verzekerde ons enige tijd geleden, dat hij er wederom zijn snel buffet zou vestigen en dus zou er weer volop ranja, ijs, repen chocolade, pepermunt en wat dies meer zij, verkrijgbaar zijn. En zo zouden de stro transporten weer beginnen: stro, dat zo'n geschikt materiaal blijkt voor de fun dering, maar een gemakkelijke prooi voor de woeste golven bleek te zijn: langs het gehele strand troffen wij in Maart de „pakken, van Nanning" aan. Omdat een der bunkers, die aan het Noorderstrand van De Koog, er nogal gevaarlijk bijstond, hebben wij met klem geadviseerd deze op te blazen en meteen ook de andere bunkers klein te maken. De autoriteiten schijnen de obstakels echter voorlopig nog niet kwijt te willen en zo hebben ze dezer dagen een gevaar lijk overhangend deel van de Noorder bunker laten springen. De heer Kikkert heeft inmiddels al verlof gekregen oök op deze bunker een snelbuffet in te rich ten. Op deze bunker stond vorig jaar een paviljoentje, maar u begrijpt, dat de storm van 1 Februari dat bouwseltje in II— Een ondernemende Texelaar vestigde vorig jaar een snelbuffet op een langs de Noordzee gebouwde bunker. Of schoon de bunker veel geleden heeft, kan de toerist hier dit seizoen wederom diverse versnaperingen kopen. een wip verdonkeremaand had. De Schade Enquête Commissie, die de gedupeerde eigenaar gaarne enigermate te gemoet wil komen, zou zeer gebaat zijn met een foto van dit paviljoen. Wie onzer fotograferende lezers of lezeressen, hier en aan de overkant, is in het bezit van een foto, waarop het paviljoen staat? Voor velen is de vacantie al weer be gonnen Dat Texel wederom een oord mag zijn, waar ontelbare landgenoten en buitenlanders komen genieten van het vele mooie, dat de natuur hier heeft ten toorugespreid, is buiten kijf. Er kwamen reeds vele honderden vacantiegangers naar de parel der Waddeneilanden en zij zullen kunnen getuigen, dat Texel nog altijd even schoon en aantrekkelijk Donderdag 11 Juni hield Bloembollen cultuur een best bezochte vergadering. In zijn openingswoord zei de voorzitter,' de heer H. Bruijn, dat de gewassen er over het algemeen goed voorstonden, maar de handel stil -is. De Sions zijn duur, maar de rest van de narcissen lie ten het zitten. De handel op Engeland gaat, voor wat de narcissen betreft, niet zo vlot. Blijkbaar is daar vorig jaar aan de tulpen meer verdiend. De crocusprij- zen zijn best. Vele zijn er al verkocht voor levering 1954. Met onze inzending op de Flora heb ben we een gouden medaille gewonnen, ons toegekend door de Internationale Jury. Aan de inzenders werd dank ge bracht. In de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling is onze Bloembollencul tuur ook vertegenwoordigd. Wij mogen de bloembollenkwekers hiermee geluk wensen. Als afgevaardigden naar de Al gemene Vergadering gaan de heren M. Breman en A. Sdhoo. Bij de behandeling van de beschrij vingsbrief gaf het voorstel van 't hoofd bestuur, om de reclametermijn voor af keuring van narcissen voor vlieg, te wij zigen, aanleiding tot breedvoerige be sprekingen. Besloten werd tenslotte, dit voorstel zo gewijzigd te krijgen, dat nar cissen, geleverd na 15 Aug. en vóór 1 Sept., niet na 15 Sept. kunnen worden afgekeurd. Het bestuursvoorstel tot heffing van 1 cent per R.R. van narcissen ter bestrij ding van de narciesvlieg, werd, nadat velen hierover hun mening gezegd had den, op voorstel van de vergadering, zo gewijzigd, dat 1 cent per R.R. van alle bloembollen betaald zal worden ter ver sterking van de kas, en 1 cent per R. R. alleen van de narcissen in een apart narciesvliegbestrijdingsfonds. Dit voor stel werd met algemene stemmen aange nomen. Door het bestuur werd voorgesteld op de Algemene Vergadering te vragen of het niet mogelijk is een commissie in het leven te roepen, die de ongewenste toe stand van het jaar op jaar verhuren van teeltrecht nader onder het oog zal zien. Hiermede waren allen het eens. Bij de rondvraag werd gevraagd of het niet wenselijk zou zijn de m.p.'s van de narcissen te verhogen nu alle onkosten zo gestegen zijn. Voorzitter zag dan het bezwaar van telen voor het surplusfonds weer terugkomen, vooral van de snel groeiende poetazzen. Er werd nog ge vraagd om volgend seizoen eens een voorlichtingsdag, speciaal voor de tul penkwekers, te houden en om in 't win terseizoen een technische spreker te la ten komen. Op een vraag naar de nar- cissenproefveldjes werd geantwoord, dat hiervan na afloop van de 3-jarige peri ode, dus in de volgende vergadering, een gespecificeerd verslag zal worden uitge bracht. Om 11 uur sloot de voorzitter met dank voor de aangename besprekingen, de vergadering. R. S. STOKVIS ZONEN 'o Van dar Haam fabrikaat Wij stellen u Nanning Kikkert voor: een mandie de strijd niet uit de weg gaat Soms is het de zee, die hij te weerstaan heeft, andermaal ziet u hem oog in oog met een sterke ram HET UUR EN HET JAAR Iedereen heeft de interessante artike len in Texels dialect natuurlijk gelezen, in ieder geval zij, die het dialect kunnen volgen. Onze vroegere eilandgenoot, de heer N. W. Duinker, Vlieland, schreef ons in verband met de laatste Texelse bijdrage: „Aan wat die mijnheer schreef over namen van Wieringen en Texel kan ik nog toevoegen: Een uur op Texel en een jaar op Wieringen is het zelfde. Op Texel zeggen ze „het uur van de koe" en op Wieringen zeggen ze „het jaar van de koe". VERPACHTING BEDRIJVEN NOORD-OOST POLDER 4200 GEGADIGDEN Voor de komende verpachting in dit najaar hebben zich ruim 4200 gegadig den gemeld. Er zullen 140 bedrijven worden uitgegeven, zodat de kans dus 1 op 30 is. Het uitgifteplan omvat: bedrijven van 12 ha. 34 stuks; 18 ha. 15 stuks; 24 ha. 72 stuks; 30 ha. 10 stuks; 36 ha. 5 stuks en 48 ha. 4 stuks. Twee derden van deze bedrijven zijn van het gemengde type. DE JEUGD VAN STAD EN PLATTELAND Een schrijvende lezer heeft onlangs een vergelijking gemaakt tussen de men taliteit van de Texelse jeugd en die van de grote stad. Naar aanleiding hiervan zond een oud-eilandgenoot ons het vol gende briefje {hij voegde er aan itoe: „Als u er iets voor de krant van maakt, best, maar niet mijn naam er onder, dik wens geen debat!). Hij schreef ons dan: Natuurlijk lees ik de Texelse Courant met aandacht en heb dan over verschil lende dingen mijn oordeel. Lk las foei Texelaars, en over luierlak, een echt feest voor de jongens. Maar nu schrijft er een dat de jongens in Amsterdam en Zaandam veel beter zijn als de jongens op Texel Weet u hoe of dat komt: de jongens in Amsterdam zijn daartoe niet in de gelegenheid want die wonen ergens boven 3 of 4 hoog en die stakkers kun nen 's morgens vroeg niet naar de straat. En dat de jongens in Zaandam zo best zijn komt omdat zij een burgemeester hebben van Texelse afkomst. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 17 Juni 0,49 en 1,26. 18 Juni 1,30 en 2,06. 19 Juni 2,07 en 2,49. Aan het strand is het ongeveer eeö uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1