(fro en "Zwarts Jéxels in het hart.. IVOROL m RANG= mm Ouóia( !~}udU adem iris uitenden Maandag groot feest ter ere van Prins Bernhard WEK DE GAL IN UW LEVER OP 'Ue vez^mpaima van M Plechtige af kondiging aan de Vismarkt Onderwijzerselftal versloeg de geestelijken met 6-2 verkwikkende MRIGLBl ZATERDAG 27 JUNI 1953 66e JAARGANG. No. 6746 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. mi PK VüV BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 19 tot en met 25 Juni 1953 Geboren: Gerard Jo wan zv Simon Tim mer en Pleuntje van Tatenhove. Lia Manna dv Cornells J. Koning en Henny Stam. Cornelis zv Cornelis van Leeuwen en Trijntje Mosk. Ondertrouwd: Gerrit J. C. Wennink en Antje van der Meer. Getrouwd: Gene. Overleden: Huibert de Ridder, 54 jr., edhtgen. van Catharina v.d. Knaap. Gevonden voorwerpen: 1 vulpen, 1 armbandje, 1 kindertasje, 1 portemonnaie, 1 capuchon van regenjas, 1 paar bruine schoenen, 1 jongensjasje, 1 speldje. INGEKOMEN PERSONEN Johannes C. de Graaf, v. Vlaardmgen, Westhavenkade 86 n. De Waal 24. Maar ten Mantje v. Vollenhove, Clarenberg- laan naar K 52 (en echtgen.). Jan H. Nanninga, v. Opsterland, Langezwaag 231 n. S 25 (met '<*ezin). Dieuwertje Buhrs v. A'dam, Barentszstr. 89 III n. De Koog 2. VERTROKKEN PERSONEN Klaas Puister v. Oudeschild 248 naar Dordt, a.b. „Maria" Hallincqhof lOzw. (en edhtgen.) Het neusje van de kalm... En niet duurder dan andere. PRINS BERNHARD VIERT MAANDAG ZI1N VERJAARDAG, (toto Paul Hul Jr.) MAANDAG gaan de vlaggen uit, want Maandag viert Prins Bernhard zijn ver jaardag. Maar de medeleving met de Ko ninklijke Familie zal zich niet beperken tot het doen ontplooien van het Oranje, Blanje Bleu: onze volijverige Feestcom missie heeft een keurig feestprogramma in elkaar gezet en wij hopen, dat alle cilandgenoten en alle op ons eiland ver toevende gasten de festivieiten vól élan zullen willen meevieren. Een grote stunt is dan allereerst de pa rachute- en wiimpel-zoekwedstrijd. Een vliegtuig zal 's avonds om 8 uur boven Den Burg verschijnen en op een gegeven moment vier parachutes omlaag gooien. Aan deze wedstrijd kan een ieder mee doen, die in het bezit is van een op naam gestelde deelnemerskaart, welke slechts een. kwartje kost. Overal in het dorp zijn gele biljetten opgehangen; op sommigen staat „Deelnemerskaart alhier verkrijg baar". Bovendien 'kunt u vanaf Maan dagavond half zeven op de Groeneplaats zo'n kaart kopen. Wie het eerst een para chute bij de feestcommissie brengt mag een rondvlucht maken, de 2de prijswin naar krijgt een tientje, nr. 3 f 7,50 en nr. 4 f5,Bovendien worden er 15 wim pels uitgeworpen. De daarvoor geldende prijzen zijn door winkeliers uigeloofd. Aan de lijst van schenkers kan nog de fa Carel Sohulte worden toegevoegd Na dit vliegerfeest zal het publiek zich VANAVOND CONCERT IN HET PARK Hier volgt het programma dat heden avond door Fanfare D.EK. van Den Hoorn o.l.v. directeur U. D. Bouwsma en de Accordeonclub od.v. de heer K. Brou wer wordt gegeven: Eerste deel: D.E.K,: 1. Onze Mars N. J. Cori 2. Roooco-Suitte G. H. Boedijn 3. Sta via, ouverture A. Thyri 4. Mat Klingendem Spiele, mars, Th. Fürter Accordeonclub: 1. Valse Espagnole 2. Vineta Clooken, Jo'han Thuiner, arr. Wassenaar 3. Strauss-Klanken arr. Jean Linard 4. Souvenir de Cirque Renz, Gustav Pe ter, arr. R. Swing; duo dames: M. Kuip en N. Wuis 5. Slavenkoor, G. Verdi, arr. Jean Linard 6. Improvisatie, K. H. Moed, arr. Wasse naar. Tweede deel: D.E.K.: 5. Marsche Pontificale Ch. Gounod 6. Frou Frou, wals Gabr. Allier 7. Aquarelles-Suitte A. Delhaye 8. De Garde, mars, N. J. Cori U zult morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal In uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpilletje». om een op de markt gebouwde wieler baan scharen. Op speciaal geconstrueer de fietsen zal een snelheids- en behen- digheidswedstrijd worden gehouden, waaraan ook weer iedereen, jong en oud kan deelnemen. Tenslotte dan het tradi tionele gevecht om de man en de vrouw en nu zal aller oog gericht zijn op de ge- costumeerden! Zet 'm op, mannen en vrouwen! Extra prijzen voor het mooi ste en origineelste costuum! Laten de ou deren tonen ook nog bett mee te kunnen doen! Na het feest op het dorpsplein be gint om 10 uur bal in Casino en Oran jeboom. P.S. Mocht het Maandagavond hon denweer zijn, dan wordt het feest een dag uitgesteld. De filmvoorstelling in Texels Bioscoop Theater w^rdt van Maandagavond uitgesteld tot Dinsdag avond, bij ongunstig (feest-)weer draait de film echter Maandagavond wel. HINDERWET ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van de Esso Ne derland N.V., te 's-Gravenhage, Benoor- denhoutseweg 7, tot het uitbreiden van de opslaginrichting voor aardolieproduc ten met een ketel van 50,000 1. op 't per ceel, plaatselijk gemerkt Oudeschild 27, gemeente Texel, sectie D, nr. 3191. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 3 Juli 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Dinsdag, 7 Juli 1953 te 9 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 23 Juni 1953 Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER Wie van drups of populair gezegd van „zuurties" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op dc naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" EXCURSIES Vereniging van Oudleerlingen van de Landbouwschool De Vereniging van Oudleerhngen houdt bij voldoende deelname op Dinsdag 14 Juli a.s. een excursie naar Friesland. Be zocht zullen worden het kweekveld van de Friese Maatschappij van Landbouw te Engelum, het stikstofproefstation van de heer P. B. de Boer te Stiens, De Frico te Leeuwarden en de Friese Exportslachte rij te Akkrum. De kosten bedragen f 10 per persoon. Vertrek met de eerste boot van Oude schild, terug met de laatste boot van Den Helder Men kan zich voor deze excursie opgeven bij C P. Laan, Kogerstraat 21, Den Buig, telefoon 126 en bij P. Bakker, „Martinushoeve", H 89, De Westen, vóór 5 Juli a.s. Op Donderdagmiddag 9 Juli as. houdt de Ver. van Oudleerlingen een excursie langs enkele proefvelden op Texel, pol der De Eendracht en de Vuurtoren. Op gave voor deze excursie als boven. VLIELANDS VOORSEIZOEN LIJKT GOED TE WORDEN In vergelijking met vorige jaren lijkt het voorseizoen goed te worden De on geveer honderd zomervilla's zijn vrijwel allemaal bezet; sommigen er van reeds geruime tijd. Ook in het dorp zijn al heel wat ge meubileerde kamers betrokken, terwijl sommige hotels en pensions al flink gas ten hebben. Het bezoek van dagjesmen sen is heel behoorlijk te noemen. Tot dusver zetten ruim 5000 bezoekers voet aan Vlieland's wal. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 8,30*, 10,15 11,30* 12,45, 15.30, 16.30*, 18,10. Van Den Helder: 6,30, 9.00, 10.00*, 11.30, 13.10*, 14.00, 16.45, 17.45*, 19.30 Op Zon-en alg. erkende ohr. feesfcd.: Van Texel: 7.45, 10.15, 13.30*, 16.00, 18.20 20.30*. Van Den Helder: 9.00, 11.30, 14.45*, 17.15 19.30, 21.30*. van 1 Juli t.m. 31 Aug. 1953. „WA'S DAT NOU?" vroeg een Amsterdamse badgaste haar echt genoot, „wat betekent dat, man?" Manlief wist het evenmin: op het bordes van Texels Gemeentehuis stond een man in donker cos tuum van een groot vel papier te prevelen, 't Ging aan één stuik door en er stond blijkbaar heel wat op dat papier gekrabbeld! Die man was onze geachte Ge meentebode en hij stond daar niet zijn meuwe rol in het nieuwe to neelstuk van zijn rederijkerska mer in te studeren, maar was daar zéér in functie: hem was de hocgvereerde opdracht geworden om den volke kond te doen van de nieuwe wijzigingen in onze Girondwet. Dat moest gebeuren, ook al was het snikheet op de Vismarkt, ook al was zulks hele maal met aangekondigd, want „volgens artikel 205 der Grond wet moeten die veranderingen plechtig worden afgekondigd". En dit moest precies op „22 Juni 1953, des voormidldags half elf plaatselijke tijd, worden voorge lezen". ..In iedere gemeente voor of in 't huis der gemeente". Ons werd medegedeeld, dait bij voor lezing „in het huis der gemeente" dit dan voor een geopend raam had moeten gebeuren. Ieman/d zei zoiets van „gekkigheid", maar een ander betoogde: „We worre ge- De bode op het bordes acht de wet te kennen!" Zo is het, maar intussen zijn wij alle maal al weer vergeten' wat onze hoogge achte Bode verkondigd heeft.... ZO hebben we de grootste voetbal match van de maand dan weer gehad, 't Is me weer een ontmoeting geweest, de kamp tussen de geestelijken en de on derwijzers. De eindstand was 6-2 voor de meesters, die dus ook meesterlijk moeten hebben gespeeld, want de gees telijken hadden zich terdege geconcen treerd op dat ronde stuk materie en het aantal verkochte exemplaren „Elemen taire begrippen van het Voetbalspel" door Abe Lenstra, vloog vorige week al de boekwinkels uit. Dat het toch 62 werd is dus wel een verrassing, temeer daar enkele geestelijken kersvers van vacantie naar de groene mat wareri ge ploft. Maar daar stond dan weer lijn recht tegenover, dat enkele meesters (neem bv. meester Riteco) een ovehhéér- lijk schoolreisje voor de boeg stond al om 4 uur óp en de héle dag met de lie verdjes aan het toeren! zodat zij op hun beurt reeds alle spieren gespannen hadden van grote verwachting! De scheidsrechtersfunctie werd ver vuld door de heer Nac. Ran, die dat moet gezegd een verre van gemakke lijke taak had. Doordat de Dokter Wa- gemaker bijna een half uur later uit Den Helder vertrok er moest naar we me nen te weten op een convooi peerden, die naar de keunng waren geweest, worden gewacht was uw sportredacteur niet helemaal bij de aftrap aanwezig (alleen in de geest namelijk). Toen hij de Holle- walsweg opreed, verbaasde hij zidh over de enorme belangstelling voor de 22 als voetbalspelers vermomde persoonlijkhe den. Zelden heeft hij zoveel publiek bij een voetbalwedstrijd gezien, ja hij wil de het al een Texelse voetbal T.T. noe men! Je zag mensen uit alle windstreken bijeen. En zij spraken alle mogelijke dia lecten: Hoornders, Burgers en zij die helemaal uit Zevenhuizen (dat nog voor bij Oosterend ligt), waren gekomen, be woners van De Koog alsmede zij, die nog steeds aan de rand van de ge vaarlijk afslaande Noordoostkust durven wonen. Zij allen waren daar als sport- minnenden bijeen. En er werd geen on vertogen woord gehoord, ook door de spelers zelf werd geen enkele maal cri- tiek geleverd op het beleid van de scheidsrechter en dat mag wel in ons Texelse krantje vermeld worden! Temeer waar u wilt aannem0n, dat alle spelers m vuur en vlam stonden; ten eerste doordat zij 't niet gewend of niet meer gewend zijn, ten tweede omdat het ei genlijk te heet was om te spelen. Maar het publiek ws er cn had geen uitstel ge duld. Over de wedstrijd zelf gesproken: het bleef spannend zolang de stand gelijk was of slechts gei 'ng verschilde, maar de meesters scoorden niet ver van het eindsignaal nog verscheidene keren. Di verse malen bestormden de geestelijken het doel, maar de ballen gingen of rich ting stratosfeer, óf verkozen een duel met de latten, terwijl ook de keeper pa raat was. Aan de andere kant had doel man Riteco weer veel succes. Gelokt door de roep die van zijn kunde, bij de eerste wedstrijd aan de dag gelegd, uit ging, had een dichte drom van toeschou wers zich achter zijn net geschaard. Hij demonstreerde keer op keer wonder baarlijke balvangkunsten. Soms schoot hij zo hard weg, dat zijn kogels de eigen strijdmakkers troffem. Hetgeen bv. de Eerw. Heer Dulfer overkwam en nóg verbazen wij ons over de hechtheid van zijn lichaam, waardoor het zijn eenheid wist te behouden overigens: na af loop vertrouwde dit slachtoffer ons toe, dat „zijn tenen los in zijn voetbalschoe nen lagen". En zo is dan de 2de ontmoeting ook al weer verleden tijd geworden. Wij hopen, dat het hier niet bij blijft en wij bedde ploegen in de toekomst weer eens tegen elkaar zullen zien optrekken Maar.... dan in eigen elftaltenue: nu liep een ie der maar in geleende spullen rond, ei gen wapens en eigen kleuren geeft ca chet aan de zaak. Ds Soesan zat in de SVC-Ajax-kleuren, meester Gottschal en meester Peetoom in geel-bruin, de pas toor van Burgerbrug had nog voetbalkle ren uit grootvaders tijd, zij het dat je bij goed opletten af en toe tóch nog een glimp van zijn knieschijven ontdekken kon. Gespeeld werd op het Boysveld. De penningmeester liep na afloop met vele rimpels rond: de jeugd had drie zware terreinpal en genekt. Om „onvoorziene uitgaven" te kunnen dekken, had men goed gedaan entree te heffen: ten eerste ten bate van de Boys-kas en ten tweede om de voetballers na afloop op een koe le dronk te kunnen onthalen. Want dat hadden ze wél verdiend! SCHOLIEREN GINGEN OP REIS De leerlingen van de 5de en 6de klas van de R.K. School hebben Donderdag een fijne reis gemaakt: eerst naar Aals meer en daarna naar Den Haag: kinder- stad, Panorama Mesdag enz. enz. Texelse Boys-nieuws. Nog slechts één week scheidt ons van het bezoek van DWOW. Om alles goed te laten verlopen, worden de leden ver zocht uiterlijk tot Zondag a.s. op te ge ven hoeveel logé's zij kunnen plaatsen. Werkt allen even mee en geeft het ip.o. op aan een van de bestuursleden. Ook op het terrein moet nog het een en ander gebeuren. Er zijn aan alle leden uitnodigingen gezonden om Zaterdag om 2 uur op het terrein te verschijnen. Als we allemaal komen kon het in één mid dag klaar. Dus Boys tot vanmiddag op het terrein. deèchtekau»9°>»

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1