B C Twijnder's Manufacturen „Er op uit, met sterk verlangen Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" mm a Zuidelijk 't Noorden, Nieuwesckild, Westergeest en Gerritsland^zullen worden geëlectrificeerd Texels Bioscoop Theater Op reis rfc ,S „WIJ ZIJN NOG JONG en dat is lijn!" Zo zingt de jeugd ergens in een liedje, dat tot naar buiten trekken lokt. En zo hebben de leerlingen van de Nutskleu- terschool zich ook al laten verleiden door ht zomerweer: ze gingen per auto bus naar de Dennen en amuseerden zich daar best met allerlei leuke spelle tjes. Ze werden tussen de bedrijven door gul onthaald. Wat smaakte die li monade! Hierboven de kleuters volop in actie. S.V. Texel. Met mijn gedachten nog bij de prach tige en onvergetelijke avond gewijd aan mijn 25-jarig jubilum, nog denkende aan de onderscheiding mij door de K.N. V.B. verleend, de hartelijke woorden na mens alle leden door onze secretaris, de heer Ten Cate gesproken, de prachtige cadeau's mij namens en door de leden, door de donateurs, door de handbalafde ling, de hulde van Harry en Martha, die niet aanwezig konden zijn, werden aan geboden, spreken van een zo grote waar dering, dat men gaat denken: is dat niet te veel, zoveel lof!? Zeker, we hebben met veel liefde ons werk voor onze vereniging mogen doen en hopen nog meer te kunnen verrichten, maar ook hebben we naast de moeilijkheden die zich in elke vereniging voordoen, ook veel vreugde ondervonden. De goede sa menwerking en prettige verhouding met elkaar hebben er toe bijgedragen, dat de tijd werd vergeten en voor men er aan denkt, zijn er 25 jaar voorbij. Het bezoek namens de KNVB van de heer Sajet en mevrouw mede voor de hartelijke woorden door hen ge sproken, blijft, evenals het gehele ge beuren,een lichtpunt waaruit telkens weer nieuwe kracht geput zal worden. Dat ook onze geachte burgemeester, on danks zijn drukke bezigheden toch nog even in ons midden wilde zijn om zijn gelukwensen over te brengen, stellen wij zeer op prijs. Moge ik dan u allen zeer hartelijk dan ken, mede namens mijn vrouw en u aansporen nu vooral de schouders onder ons verenigingswerk te zetten om onze goede naam te bestendigen, onze sport te genieten en anderen daartoe aan te moe digen en op te leiden om een goede toe komst voor onze club te garanderen. Voor de a.s. competitie zal er nog een en ander dienen te worden klaarge maakt; doe dat serieus en met liefde, dan komt het zeker voor elkaar. Nogmaals dank aan allen en nu door training en organisatie extra aan de slag! D.D. Texel 3 dat voor de serie wedstrijden van De Cocksdorp tegen Tex. Boys 2 speelde, heeft het daar lelijk laten zitten. Jaap, de doelman die nog in de roes van zijn succesvol examen verkeerde, kon niet voldoende inspiratie opbrengen om als goed clublid met volle ambitie zijn plaats in de ploeg te bezetten. Als gevolg een elftal, dat zonder lust en enthousiasme speelde, waartegen de hardwerkende Boys het wel konden klaren. Al heel spoedig hadden we de leiding, maar twee blunders van de doelman, brak de mo raal en daarmee is de nederlaag ver klaard. Ja, er valt èn als speler èn als clubman nog wel het een en ander te leren bij deze jonge spelers. Alleen regelmatig trainen en deelne men aan het verenigingswerk, zal verbe tering kunnen brengen. OPENING EN SLUITING VAN DE JACHT DE JACHT op de volgende wildsoorten is geopend gedurende de daarachter ver melde tijdvakken: Klein wild: Patrijzen: van 1 Sept t.m. 31 Dec. 1953; Fazantenhanen: van 16 Oct. 1953 t.m. 30 Januari 1954; Fazantenhennen: van 16 Oct. t.m. 31 December 1953; Houtsnippen: van 16 Oct. 1953 t.m. 30 Januari 1954; Hazen: van 16 Oct. tm. 31 Dec. 1953; Korhanen: van 15 Dec. 1953 t.m. 15 Januari 1954; Waterwild: Alle soorten ganzen, behalve brand- ganzen, rotganzen en Canadaganzen: van 1 Oct. 1953 t.m. 30 Januari 1954; (Gedu rende hetzelfde tijdvak mag dit water wild worden gevangen door middel van netten, waarvan het gebruik is geoor loofd). Wilde eenden <anas boschas, anas pla- tyihyncha platyrhynca en slobeenden: van 24 Juli 1953 tm. 30 Jan. 1954, met dien verstande, dat de jacht over het tijdvak 24 Juli t.m. 6 Aug. 1953 slechts is geooend van 16 uur tot een half uur na zonsondergang. (Gedurende hetzelf de tijdvak mag dit waterwild, slopeenden uitgezonderd, worden gevangen door middel van eendenkooien). Talingen: van 15 Aug. 1953 t.m. 30 Januari 1954. Alle soorten eenden, behalve eidereen- den, bergeenden en krooneenden: van 1 Sept. '53 tm. 30 Jan. 1954. Watersnippen: van 7 Aug. '53 t.m. 30 Januari 1954; Goudplevieren: van 16 Oct. t.m. 15 December '53; (Gedurende hetzelfde tijd vak mag dit waterwild worden gevangen door middel van netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, doch alleen in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Noordholland). In de provincies, waar de zeehonden tot het wild zijn gerekend, is de jacht daarop geopend van 1 Sept. tm. 31 De cember 1953. In het gehele land wordt de jacht niet geopend op eenden, van welk soort ook, die wegens hun onvolledige bevedering niet in staat zijn tot vliegen, edelherten, damherten, reewild, geboren in 1953 (waarvan dus de derde kies in de onder- kaak3-delig is), dassen, steenmarters, boommarters, korthennen, zwanen, brand- ganzen, rotganzen, Canadaganzen, eider- eenden, bergeenden, krooneenden, dui kers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. AUSTRALISCHE WOL VEEHOUDERS Een gezelschap Australische wolvee houders zal Zaterdag en Zondag op ons eiland vertoeven om hier de schapenteelt in ogenschouw te nemen. Dit bezoek moet als een oriënteringsvisite worden beschouwd, daar het niet in de bedoeling ligt (nu reeds) schapen te kopen. Bim en Bam zitten ver schrikkelijk in de put, want de negers hebben hun vriendje Luipaard gevan gen en nu willen ze soep van hem koken. Maar daar zullen Bim en Bam wel even een stokje voor ste ken. Ze gaan naar de ne gerkoning, maken een die pe buiging voor hem en vragen of zij hem een ple zier kunnen doen met een zakje extra lekkere krui den voor de soep. De ko ning is dol op specerijen en heel z'n zwarte gezicht straalt als hij er aan denkt dat hij straks zo'n heerlijk soepje zal eten. Hij geeft de kok bevel alle kruiden in de soep te doen. Kijk dat arme luipaard eens angstig van uit de kooi waarin ze hem gestopt hebben, toekij ken! Hij denkt natuurlijk dat het kruiden zijn en be grijpt helemaal niet wat Bim en Bam van plan zijn. Maar als het water kookt, barst de pan met een ge weldige knal uit elkaar. Er zat buskruit in het zakje! I: ®'l '-XIA' -|V -<~C.Qz ëopyrlgHl P I 9 8o» 6 Ccpenhoge De koning en z'n zwartjes schrikken zich een ongeluk en van die gelegenheid ma ken Bim en Bam gebruik om de kooi van hun vriend je open te maken en weg hollen ze. B en W stellen de gemeenteraad voor in de Alg. vergadering van Aandeelhou ders van de N.V. T.E.M. voor de ge meente te doen stemmen vóór een voor stel: a. tot het bestellen van materialen en het uitvoeren van de werkzaamheden verband houdende met de electrificatie van het zuidelijk gedeelte van de polder Het Noorden, van Nieuweschild, Wester geest en van Gerritsland tot een bedrag van ongeveer f 165,000,-. b. tot het verlenen van machtiging aan de directeur van genoemde N.V. tot het aangaan, ter financiering van de sub a bedoelde objecten, van een geldlening van f 165,000 met de gemeente Texel op analoge voorwaarden als waarop deze gemeente krachtens raadsbesluit van 11 Juni jl. deze gelden heeft geleend. Ten aanzien van hun voorstellen mer ken B en W op: Bij onze voordracht van 8 Nov. 1952, gaven wij u een opsomming van de nog niet geélectrificeerde gebieden. Deze op somming is steeds als een urgentielijst beschouwd. Aangezien Spang, de P.H. Polder en de Kogerweg inmiddels aan het net zijn aangesloten, resteren van de ze gebieden nog slechts 't Noorden (nl. het zuidelijk gedeelte van deze polder), Nieuweschild, Westergeest en Gerrits land. De kosten van uitvoering der wer ken staan geraamd op f 178,050, doch de inmiddels ingetreden daling der kabel- prijzen maakt dat het geleende bedrag van f 165,000 ruimschoots voldoende moet worden geacht. Met dit bedrag kun- FILMNIEUWS. „GOUDEN ADELAAR" Zeldzaam spannend is de film „Het my sterie van de Gouden Adelaar", die vele bezoekers zal trekken. Vincent, een Nederlandse ondergrond se strijder, moet voor zijn achtervolgers vluchten. Hij weet het neutrale Lissabon te bereiken, waar hij contact zoekt met de internationale ondergrondse organisa tie van Quantanilli. Van de eerste ogen blikken af in deze gevaarlijke stad be leeft hij spannende avonturen. Temidden van spionnen en mannen van de oontra- spionnage wordt een raadsel van intriges op adembenemende wijze ontward. Nadat de regisseur Jean Negulesco er gedurende anderhalf uur in is geslaagd de aandacht meer dan te boeien, zorgt hij uiteindelijk nog voor emotionele momen ten aan een speeltafel, welke op hun beurt worden bekroond met een sensa tionele achtervolging. In de hoofdrollen Hedy Lamarr, Paul Henreid, Sydney Greenstreet, Peter Lorre en Victor Francen. „I 'LL SEE YOU IN MY DREAMS" Er zijn van die films, die je geheel pak ken door hun eenvoudige charme en een prettig, logisch verhaal. Zo'n film nu is „I '11 see you in mij dreams", die is ge baseerd op het leven van de Ameri kaanse tekstdichter Gus Kahn en zijn dappere vrouwtje Grace. Kahn schreef o.a. de woorden voor de succes-song als „Pretty baby" en „I wish I had a girl". Hij werd beroemd mede dooor de activi teit van Grace, die hem aanmoedigde en bleef aanmoedigen, en later zijn vrouw werd. Heel langzaam werd de ladder naar het succes beklommen. In 1929 kwam de ommekeer: Gus Kahn schreef te serieus en geraakte uit de mode. Weer was het evenwel zijn vrouw, die hem op de plaats hielp, waarop hij recht had. Een bijzonder prettige film, waarin Doris Day i(Grace) maar heel weinig zingt. Als mevrouw Kahn speelt zij haar sympathieke rol uitstekend. Danny Tho mas (eens geen knappe jongen), is Gus Wij kunnen een bezoek aan onze Bios van harte aanbevelen. Neerlands nieuws. Nijmegen: Viering van het 40-jarig be staan van de Kon. Luchtmacht. Amster dam: De vlootschouw van de Kon. Mari ne; Admiraal Miohiel Adriaenszoon de Ruyter bezoekt de vloot. Arnhem: Ne derlandse zweefvliegkampioenschappen op Teriet. Assen: De TT-races 1953. Ge offrey Duke wint de 500 cc's. IJmuiden: Officiële ingebruikneming van de walse- rijen van Breeband in aanwezigheid van H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard. ncn dus alle belangrijke gebieden wor den aangesloten. Het verheugt ons dan ook zeer u te kunnen voorstellen deze gebieden aan het net aan te sluiten, aangezien de Raad hiermede het genoe gen kan smaken nog in het laatst van zijn zittingsperiode het als voorlopig einddoel gestelde ideaal de belangrijk ste gebieden van Texel van stroom te voorzien te verwezenlijken, aldus B. en W. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat voor deze gemeente de herijk der maten en gewichten zal plaats hebben: te Den Burg in het gebouw van de la gere landbouwschool in de Nieuwstraat: voor Den Burg op 22 Juli 1953 van 9,30-12,00 en van 13,30-16,30 uur en op 23 Juli 1953 van 9,000-12,00 uur; voor Den Hoorn op 23 Juli 1953 van 13,30-14,30 uur; voor De Koog op 23 Juli 1953 van 14,30-15,30 uur; te Oosterend in de oi. school: voor Oosterend op 24 Juli 1953 van 9,00-11,30 uur; voor Oost en De Waal op 24 Juli 1953 van 11,30-12,30 uur; te Oudeschild in de o.l. school: voor Oudeschild op 27 Juli 1953 van 13,00-16,00 uur en op 28 Juli 1953 van 9,00-12,00 en van 13,00-16,00 uur; te De Cocksdorp in de o.l. school: voor De Cocksdorp op 29Juli 1953 van 10,00-12,00 uur. Voorts brengen zij ter algemene ken nis: le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aan geboden om onderzocht te kunnen wor den; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, kope ren gewichten afgewassen en ook de ga ten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewre ven met gekookte lijnolie; 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1954 gestempeld moeten zijn met de letter V en dat er bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat ma ten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brouwers gracht 276 A; 3e. dat de maten en gewichten, welke zijn afgestempeld met het afkeurings- merk, niet in winkels enz. mogen wor den teruggebracht; 4e. dat ten bate van 's Rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten ((keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeer- loon) en 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijk kantoor herijkt kunnen worden. (De ge zegelde enveloppe, afgegeven bij de vori- ge verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, ge steld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 20 cent voor elk gewicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no. 507438 van IJkkantoor Amsterdam Brou wersgracht 276 worden gestort.) Texel, 8 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester. P BEEMSTERBOER. Secretaris dan Uw spoorkaartje ge- Tjf haald bij de V. V. V..Texel" 4+ DE STRIJD TE DEN HOORN Wegens het ongunstipe weer van Dins dag vond de strijd om de man en de vrouw Vrijdagavond plaats. Er ward weer fel gevochten, eer-ie voor de „Bak ker" was. De uitslag was: Strijd om de vrouw: 1. Nel Bakker, ,,St Anna"; 2. An nie Bakker, „Amalia"; 3. Fien Bakker, „Amalia". Strijd om de man: 1. Wim Bakker W.Tz.; 2. Jaap Bakker W.Tz.; 3. Dick Lap. FEUILLETON door T. LODEWIJK 21). De man ging heen, zonder uitdruk king op z'n beheerst kellnersgziaht. Ze ker ruzie. Nou, dat kwam in de beste families voor. Dat is alles wat ik u te zeggen had, juffrouw Taal. Zijn stem klonk hard, zijn ogen waren boos. En toen zei hij: Hebt u er nog iets op te antwoorden? Ze hoorde niet de klank in zijn stem. Achter al die barsheid de hunkering, het verlangen: leg het me uit; zeg dat het niet zo is; laat me dit alles niet van je denken. Ze boog het hoofd Ze durfde hem niet aanzien. Langzaam schudde ze: nee Toen ze eindelijk weer opkeek, was hij verdwenen De kellner stond bij haar. Mevrouw nog iets gebruiken? Toonloos kwam haar stem: Nee ober. De rekening alsjeblief. CONFLICT Toen Johan Lastman de volgende mor gen de zaak van Twijnders binnenstapte, stond de jonge Rolf hem al op te wach ten. Zijn gezicht was volkomen uitdruk kingloos, maar Lastman voelde de gela denheid van de sfeer, en al zijn zintui gen waren gescherpt, toen hij op een kort verzoek van Rolf, volgde naar het privékantoor. Meneer Lastman begon Rolf we hebben een en ander met elkaar be sproken over het feit, dat de zaak mo menteel achteruitloopt. Zo op het oog is dat moeilijk waar te nemen, maar de verkoopresultaten wijzen het uit. Lastman knikte en zweeg. Dit was de inleiding, begreep hij, en hij wachtte ge spannen op wat komen zou. Lk heb verscheidene malen ging de jonge man verder suggesties aan de hand gedaan om hierin verandering te brengen en die suggesties werden steeds door u afgewezen of wel de uit voering uitgesteld. Lastman zweeg nog steeds en zat, de vingertoppen tegen elkaar als een stenen beeld oplettend te luisteren. Na een kor te pauze ging Rolf verder. Ik heb me daarbij steeds neerge legd omdat ik nog maar kort in de zaak zit, omdat u in dit opzicht over meer er varing beschikt dan ik en omdat ik meende dat u, ook al nam u een ander standpunt in dan ik, het belang van de zaak op het oog had en volkomen be trouwbaar was. Lastman trok de wenkbrauwen vra gend omhoog, maar volhardde in zijn zwijgen. Sinds gisteren ben ik uw gedrag in een ander licht gaan zien Rolfs stem kreeg een harde, vijandige klank, en Lastman, die op een directe aanval niet was voorbereid, kwam nu toch overeind uit zijn lijdelijke, geduldige houding van verveeld luisteraar en klemde de handen om de leuningen van zijn stoel. Gisteren, meneer Lastman, heb ik zekerheid gekregen, dat u niet te goeder trouw waart. Ik heb gemerkt, dat u niet alleen niet de belangen van deze zaak behartigt, zoals dat mocht worden ver wacht, maar zelfs dat u tégen ons samen werkt en samenspant met de concurren tie. Lastman schrok hier toch wel van. Hij had verwacht, dat Rolf Twijnders alge mene bezwaren zou hebben tegen de door hem gevolgde gedragslijn, bezwa ren, die hij meende wel te kunnen ont zenuwen. Dat Rolf echter iets af zou we ten van zijn overeenkomst met Rudi Taal, had hij niet verwacht en dat was aan zijn gezicht te zien. Rolf zag het ook en dat gaf hem moed. Hij had veel gewaagd door zijn beschul diging zo scherp in te kleden, want ten slotte had hij geen enkel bewijs. Hij had ze samen gezien, hij had zijn conclusies getrokken, hij had zijn beschuldiging Rudi Taal in het gezicht geworpen en ze had alleen maar niet ontkend. Alles hing er dus vanaf hoe Lastman zou reageren. De onverhoedsheid van de aanval bleek echter de beheerste, scherpe winkelchef een deel van zijn zelfvertrouwen te heb ben doen verliezen, en met hese stem vroeg hij: Hoe komt u daarbij? Wie heeft u dat verteld? Niemand heeft me iets verteld. Wat ik weet, weet ik uit eigen waarneming antwoordde Rolf, die er wel voor oppas te in details te treden en Lastman te la ten merken hoe weinig hij eigenlijk wist. Ik weet, dat u en juffrouw Taal die pas een zaak geopend heeft, die de onze concurrentie aandoet, het met elkaar eens zijt. Ik weet, dat u elkaar regelma tig ontmoet. En ik heb de laatste weken mijn ogen goed de kost gegeven. Ik weet dat de klanten bij ons vandaan naar de winkel van Rudi Taal gaan. Ik weet, dat zowel onze sortering als onze service te wensen overlaten. Vader kan dat niet meer nalopen, u bent de verantwoorde lijke persoon. Maar u laat het zo, u be vordert het misschien nog wel. U denkt toch niet, dat ik u als vijfde colonne van de concurrentie in onze zaak zal hand haven? Lastman was opgestaan. Zijn ogen fon kelden-. De afkeer die hij van het begin af voor Rolf Twijnders gevoeld had, ge voegd bij de schrik om de plotselinge ontdekking, deden hem al zijn zelfbe heersing vergeten. Juist, riep Lastman uit en sloeg met de vuist op tafel ik was de ver antwoordelijke persoon. Ik was goed genoeg, toen je ouwe heer in mekaar zakte. Toen kon Lastman d'r voor sprin gen en zorgen, dat de zaak bleef door draaien. En hij kon de jonge meneer, die totnogtoe z'n tijd in Amsterdam verboe meld had, wegwijs maken in de zaak, op dat die hem er later uit kon gooien. Maar ik laat me niet gebruiken. Ik ben geen lampepit, die je kunt aansteken en uitblazen naar 't je zint. Ik wil eindelijk wel eens eigen baas zijn en ik laat me niet commanderen door een blaag als jij. Het hoge woord was er uit. De beide jongemannen stonden tegenover elkaar, Lastman met een rood hoofd en flikke rende ogen, de vuisten gebald in de broekzakken en Rolf, onnatuurlijk kalm, met een streng, hooghartig gezicht. De woorden van Lastman overtuigden hem er van, dat hij gelijk had gehad met zijn gevolgtrekkingen. Even zweefde op de achtergrond van zijn denken de herinne ring aan Rudi, de grote teleurstelling, die zij hem bezorgd Khd, maar dat alles moest wijken voor het feit van het ogen blik. Daar was over te praten geweest antwoordde hij over alles was te pra ten geweest. Maar dit is geen manier van doen. De zaak waarin je een vertrou wenspositie bekleedt doelbewust onder graven en aanpappen met de concurren tie, dat is gemeen. Ik geloof zelfs, dat 't strafbaar is ook. Maar daar wil ik niet over praten. Ik wil je alleen maar zeg gen, dat ik dit niet langer duld. Je hebt het vertrouwen verspeeld, dat vader en ik in je gesteld hebben. Loop naar de weerga met je ver trouwen schreeuwde Lastman wat koop ik daarvoor? Wat heb uk er aan ge had, al die jaren? Je zoudt recht van spreken hebben wees Rolf hem ijzig teraht wanneer je was uitgebuit en voor een hongerloon zoudt hebben gewerkt. Maar je hebt hier gewerkt op een behoorlijk, een héél be hoorlijk salaris en je hebt ieder jaar dik ke tantièmes gehad. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4