(from 'fwartsffexels in het hart gi§==RANG ÓUéiaf jfudU Texels grootste fruitcentrum De Veen heeft een oppervlakte van vier hectaren Gemeenteraad huldigde zijn nestor - f)e vezs/tdp&ii/ifi pan d? eezsfe 2a/uj. - n'i De betekenis van Het Paard ZATERDAG 18 JULI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6752 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 16 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 16 Juli 1953 Geboren: Monica Maria Anna dv Al- bert W. Bakker en Pieternella Verberne. Abram zv Pieter de Ridder en Aafke Hoekstra. Johannes Cornelis Gerardus zv Cornells W. Bakker en Geertruida J. den Blanken. Wilfried Maria zv Joannes G. Nauta en Catharina A. Graaf. Petrus Theodonus zv Johannes N. Witte en Rei- nera V. Barhorst. Alida Wilhelmina dv Anten Smit en Alida W. Sukel. Ondertrouwd: Hubertus E. van Tonge len en Johanna M. van Heerwaarden. Getrouwd: Harrie J. Arnout en Gerrit- dina H. Jonker. Overleden: Souwtje Cornelia Timmer, 69 jaar, echtg. van Pieter Buis. Gevonden voorwerpen: herenonderbroek, badpak, zakdoek, kinderkruiwagen, portemonnaie, 1 paar glacé handschoenen. INGEKOMEN PERSONEN Wilhelmus J. Visser, v. Bolsward, Hid- heroplantsoen n. Den Burg, Waalderstr. 25. Agnes H. Samson v. Den Helder, Fa- zantenstr 62 n. De Koog 11. Jan G. Hof man v. Hengelo, Annastr. 14 n. De Koog 40.Elisabeth Hoekstra v. Wymbritsera- deel, Oppenhuizen 17 n. K 58a. Wilhel mus Schouten v. Leusden, Dodeweg 6 n. E 86. VERTROKKEN PERSONEN Gene. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 8,30*, 10,15 11.30* 12,45, 15.30, 16.30*, 18,10. Van Den Helder: 6,30, 9.00, 10.00*, 11.30, 13.10*, 14.00, 16.45, 17.45*, 19.30 Op Zon-en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7.45, 10.15, 13.30*, 16.00, 18.20 20.30*. Van Den Helder: 9.00, 11.30, 14.45*, 17.15 19.30, 21.30*. van 1 Juli t.m. 31 Aug. 1953. De Commissie van Bijstand van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees kwam een dezer dagen te 's-Gravenhage in openbare zitting bijeen. O.a. werd een beschouwing gewijd aan de waarde van de paardenstapel. De veulens werden de laatste jaren op vrij ruime schaal afgeslacht. Het schijnt, dat hierin het laatste jaar een wijziging is gekomen en dat het aantal merrieveu lens, dat aangehouden wordt voor de fokkerij, een stijgende lijn te zien geeft ten opzichte van de jaren voor 1952. Overigens blijkt uit de desbetreffende cijfers, dat ook in de overige leeftijds klassen in 1952 minder paaiden zijn ge slacht dan in 1951. Hoewel hieruit niet direct geconcludeerd mag worden, dat voor wat de achteruitgang in aantal be treft, het keerpunt is bereikt, wijst een en ander toch wel op een toenemende belangstelling voor de fokkerij, aldus de commissie. Een weliswaar geringe toe name van het totaal aantal paarden en veulens blijkt uit de voorlopige cijfers van de Mei-inventarisatie. De natte herfst toonde weer eens dui delijk de waarde van 't paard aan, want toen de tractoren op de doorweekte grond niet konden worden gebruikt, bracht het paard op vele plaatsen uitkomst. Bij der gelijke omstandigheden blijkt dan echter weer, dat de paardenstapel niet toerei kend is om aan de vraag te voldoen. Hoewel velen van mening zijn, dat de voortschrijdende mechanisatie de vraag naar paarden nog meer zal doen afne men, blijft het h.i. toch gewenst de fok kerij te blijven aanmoedigen, want ook al zou de omvang van de paardenstapel stabiel blijven dan is het toch noodzake lijk de veroudering daarvan, die volgens berekeningen steeds meer zal toenemen, door uitbreiding van de fokkerij te voor komen. In overleg met het bedrijfsleven werd besloten de slachtpaarden van 'n brand merk te voorzien. Voorts werd bepaald dat paarden, waarop een dergelijk merk is aangebracht, niet voorhanden mogen zijn bij anderen dan paardenhandelaren- importeurs, vleesgrossiers en paarden- slagers. Bovendien is ook voor deze groe pen het voorhanden hebben van ge brandmerkte slachtpaarden slechts voor een bepaalde periode toegestaan. De in voer van slachtpaarden is tengevolge van deze maatregelen verminderd, en gezien het huidige prijsniveau blijkt deze ver mindering geen nadelige invloed te heb ben op de voorziening in de behoefte van paardenvlees, waaruit te meer kan wor den geconcludeerd, dat inderdaad onder het mom van slachtpaarden, gebruiks- paarden werden ingevoerd. De invoer van slachtpaarden bedroeg vanaf 1 Janu ari jl. circa 5500 stuks. „PAKSTATI- ON. Texels grootste fruit centrum „De Veen". Zo staat er op een bord boven de ingang van een schuur aan de Koger- gerstraat te Den Burg, de voor malige schil derswerkplaats van de heer Rijk. Een fruitcen trum op Texel is eigenlijk iets bij zonders, waar ons eiland niet alleen arm is aan bomen, maar nog meer aan fruitbomen. En fruit op „De Veen" lijkt ook wel iets bijzon ders. Welnu, op „De Veen", een gebied ten Oos ten van Den Burg zult ge tevergeefs veengrond aan treffen: het is doodgewone zandgrond, zoals ge overal elders vindt. 36 Jaar ge leden in 1917 is de voormalige ei genaar van dit fruitcentrum begonnen met de aanleg van een kwekerij, die 4 ha. zou omvatten. Dat de bomen er best wil den groeien kunt ge al van verre zien: de rondom de eigenlijke kwekerij ge plante populieren, iepen en elzen zijn tot grote hoogte opgegroeid en aldus een uitstekende windkering gaan vormen. 14 Jaar geleden droeg de heer Roeper de tuin over aan de heer Renooy en met de ze tegenwoordige eigenaar nu mochten wij een onderhoud hebben en een excur sie langs de bomen en door de lanen ma ken. De kwekerij staat er uitstekend bij: hebben de fruitgewassen elders in ons land door de nachtvorst in de eerste helft van Mei ernstige schade geleden, zodat de a.s. productie nog geen 60 pet. van oogst 1952 zal worden en daarnaast in vele gevallen een teleurstellende kwali teit zal geven, de fruitgewassen in „De Veen" hebben geen schade ondervonden. „Practisch hebben wij op Texel nimmer schade van nachtvorst dank zij het over heersende zeeklimaat", aldus de heer Renooy. „Dat geldt trouwens voor heel Noordholland". Nu, als leek valt u al meteen de grote vruchtenrijkdom aan de bomen op. We staan in een vak goudrei- netten, het is een kwart ha. groot en geeft een productie van 30,000 kg per ha., nl. 200 kg. per boom. Na de Juni drop of te wel de tweede rui begint de fruitkweker te dunnen. Dat is een heel karwei en de chemische dun- nerij staat nog in de kinderschoenen. Er zijn bomen, die voor 92 pet. gedund moe ten worden, gemiddeld dunt men 80 pet. uit. Met dunnen wordt niet alleen de hele vracht over de hele boom verdeeld, maar het nut daarvan is bovendien, dat men beter fruit oogst en mede gezien de arbeid die het pulkken enz. vergt, is het dunnen economisch ten volle verant woord. De heer Renooy heeft de tuin nu zo'n beetje naar z'n zin: de eerste drie jaren heeft hij hier een 5000 bomen ge- DE WITTE MUREN van het voorhuis waarachter zich het stolpvormiqe dak van de grote fruit hschuur verheft, blin kend in de avondzon, terwijl het groen geverfde bovengedeelte, opgefleurd met rode lijnen, schuil gaat onder het dicht- gebladerte van de brede iepen. rooid, omdat ze, gelet op de moderne fruitplanting te dicht op elkaar ston den. De perebomen dienen 8 meter van elkaar te staan en de sterk groeiende ap pels 12 meter. Iedere boom heeft zijn speoiale zorg en de heer Renooy kon ons /erkelijk niet vertellen hoeveel bomen er wel staan! Wij raakten trouwens al in de war met het tellen van de soorten en het aantal vakken! Interessant met een kundige kweker op pad te gaan: hij toont u de gewenste stand van de takken: een boom moet zgn. hol gemaakt worden, d.w.z. een vierstel takken vanuit de stam en liefst zo laag mogelijk opbouwen. We zagen er stam men bij, die al op een halve meter vruch ten droegen en dat is je ware. Hoe ho ger de boom, hoe omslachtiger straks de oogst en. de bestrijding van de ziek ten! Vorig jaar is op „De Veen" in 122 uur 60,000 liter aan ziektebestrijdings middelen verspoten! „We wachten op rustig weer om verder te kunnen gaan met de bestrijding van ziekten!" Een groot deel van het jaar is er werk in de fruittuin, de langste tijd kan de heer Re nooy het met één enkele arbeidskracht af, maar in de pluktijd komen ze daar handen te kort, vooral aan bekwame krachten, daar niet alleen het fruitkwe ken maar ook het oogsten voor Texel een bijzonder vak is. We kregen zo de indruk, dat de fruit kweker alles met de bomen en planten kan doen: hij toonde ons een 29 jaar ou de pereboom, die op z'n 25ste jaar ver plant werd en thans tot de vruchtbaar ste bomen gerekend kan wordn. Het was dan ook een Triumph de Vienne! Niet al le Triumphs de Vienne zullen dit jaar echter krom gaan onder de peren: som migen heeft de koude bloeitijd geen goed gedaan. Een apart vak is voorts het en ten. Als de stam goed is kan de vakman weer een uitstekende boom kweken met een nieuw soort vrucht. We zagen tal van met succes geënte bomen, trouwens, we ontdekten er ook een boel niet: de plaats van de enting was voor een leek absoluut onzichtbaar vergroeid. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag 6-7 biedhth. Zondag 19 Juli: 8e Zondag na Pinksteren. Om 7,30 de ge lezen H Mis, om 9 u. comm. uitr. en om 10 u. de Hoogmis. Om 12 u. voorber. v.d. plechtige hem.' der doopbeloften, 's Av. om 7 u. lof t.e.v.d. Allerh. Naam. Deze week geen roz. tenzij Zaterdagavond 7 u. na de biechtgel. In de week zijn de H.H. Missen 's morgens om 7,30. St. Martha- ver.: Woensdag 2,30: Regina Timmer en Hennie Zijm. We kwamen, zoals u begrijpt, reeds bij het binnenrijden van „De Veen" tot de conclusie, dat wij eigenlijk een dikke maand te vroeg waren ofge moet de knalrode bessen zo van de boom willen proeven! Zo'n bessenboompje kan 56 kg. opleveren Kersenbomen ontbraken. Deze kunnen hier wel worden ge kweekt, maar door te veel belangstelling van de zijde der vogels zou er van de oogst weinig terecht komen DE HOOFDLAAN, welke dwars door de fruitkwekerij loopt. Aan weerszij den de hoge windkeringen. De struiken rechts zijn bessenboompjes. Daar en over heel Texel is de bessenpluk thans gezien de vele adv. in de Texelaar in volle gang! De eerste pluk van appels en peren begint half Augustus en vorig jaar werden op 22 October de laat ste goudremet- ten in de mand gelegd. De eer ste peren (half Aug.), zijn de Kruidenierspe ren, de laatste de Winterjan- nen, die half Oc tober van de boom gaan. Het zomerfruit moet direct naar de consument, zo ook het herfst- goed; de winter- oogst wordt op geslagen, veel gaat naar de particulieren en naar de veiling te Den Helder.. BIJ zijn afscheid als lid van de Texel se Gemeenteraad werd de heer Jak. Bruin Woensdagmiddag onderscheiden met de (zilveren) erepeninng der ge meente Texel. Rechts Burgemeester De Koning. (Zie verder het verslag van de Raadsvergadering) (Eerste deel Raadsverslag zie 2e blad) schenker van een stuk straat te Ooster end zo dankbaar, dat de voorzitter over een kistje sigaren sprak! De heer Roeper, wijzende op de situ atie te De Waal, zei, dat achteruitbren gen van de kerkhofmuur de veiligheid van de voetgangers ten goede zou ko men. De voorzitter zegde contact niet de kerkeraad aldaar toe. Besloten werd de winkeliers van Den Hoorn vergunning te verlenen om 's middags geopend te zijn. De heer Beum- kes bepleitte openstelling tijdens de mor genuren. De heer Bruin: Den Hoorn is een kerkelijk volk, daarom is het beter de winkels 's morgens ddoht te laten. De heer Keijser achtte het bezwaar van 's morgens gesloten te zijn ook niet groot. „Wie met de laatste boot komen kunnen nog makkelijk voor tienen inkopen", al dus wethouder Dc Waard. Voorzitter: Wij moeten gaan in de richting van een uniforme regeling. Ook de heer Roeper zeide zich tegen verkoop op Zondagmor gen te verzetten. Naar aanleiding van een vraag van mevr. Vrijdag gaf de voorzitter als zijn mening te kennen, dat de werkzaamhe den voor de drinkwaterleiding op ons ei land komend seizoen vlug voortgang zul len vinden. De financiële regeling ont wikkelt zich voor de gemeente gunstiger dan wij destijds hadden gedacht, aldus spreker. De heer Timmer vroeg of het niet wenselijk was dat in verband met de a.s. ruilverkaveling overgegaan wordt tot stichting van een vast complex volkstuintjes bij Den Burg, bv. onder toezicht van een Volkstuinvereniging Dit kan een stukje sociaal werk worden, misschien is er plaats aan de Wester- weg? De voorzitter vond het een buiten gewoon goed adee. Dat wij dit nooit over wogen hebben, moet worden toegeschre ven aan het gebrek aan gemeentegron den. B en W, en de Raad stellig ook, zijn hier sterk voor. We zullen er al het mo gelijke voor moeten doen. De grondge dachte vind ik prachti". De heer Tim mer wees verder op de onvrudhtbaarwor- ding van cultuurgronden door de a.s. waterleiding. De gedupeerden zullen schadeloos gesteld moeten worden. Wat dc oude raad presteerde DE VOORZITTER richtte zich vervol gens tot de oude raad. Uw werkzaamhe den kwamen wel bijzonder tot uiting in de sfeer van 't onderwijs, de lichamelij ke opvoeding en de culturele sfeer. Er kwamen een landbouwhuishoudschool, een nieuwe landbouwschool, de nieuwe oi. school te Den Burg, de a.s. afbouw met een gymlokaal; gezien de moeilijke situatie t.a.v. gymlokalenbouw zijn we over dit laatste ook bijzonder verheugd. De school voor C.V.O. en R.K. werden uitgebreid, de outillage en de leer middelen aanzienlijk verbeterd, Ooster end kreeg een gymzaaltje en dezer dagen is de bouw gegund van een nieuwe o.l school te De Waal en De Koog, ter wijl de Dienst Gemeentewerken opgedra gen is om de bcuw van een nieuwe o. 1. school te Den Hoorn voor te bereiden, opdat deze op de volgende begroting kan worden geplaatst. U stichtte het Prof. Keesomstudiefonds, en voor de toe komst wel het allerbelangrijkste een Culturele Raad Ook met betrekking tot de Gezondheids- en Welvaartszorg droeg u uw deel bij: gij gaaft immers de op dracht tot het samenstellen van een so ciografisch rapport (waar nog steeds aan gewerkt wordt), gesticht werden de ver- werkingsinnchling en het laboratorium aan de Hallerweg. Waterleiding kan door het zeer verstandige beleid van de Raad in de zeer naaste toekomst worden ver wacht De schooltandverzorging werd in gesteld, de gemeentelijke reinigings dienst verbeterd. In het kader van de Welvaartszorg noem ik het verbindings probleem, dat nauwelijks dichter bij zijn oplossing is gekomen dan enige jaren te rug. Laten wij hopen, dat in de nieuwe raadsperiode de oplossing kan worden gevonden". Voorts releveerde spreker de diverse restauraties, de zorg aan de brandweer besteed. Bij aanbrenging van emge ver betering en aanschaf van een nieuwe spuit voor De Koog, zal dit apparaat straks uitsteken boven de nonnen die Ne derland in dit opzicht kent. „De woningbouw had eveneens uw bij zondere aandacht. Lk memoreer gaarne ook de Burgerzinlening, die tot een zeer goed resultaat is uitgegroeid. Ik compli menteer de Raad van harte met al deze resultaten". De voorzitter noemde voorts neg het verdienstelijk werk van de he ren Westdorp (die een ambt ging vervul len en opgevolgd werd door de heer Beumkes) en Zijm, die de Raad door de dood ontviel en opgevolgd werd door de heer De Grave. Tenslotte dankte de voorzitter de Raad voor de voorbeeldige samenwerking. MUGOLIN (reukloos) voorkomt dat muggen U steken. Per flacon f 1,10 en 52 ct NAAR HET INTERNATIONALE VLIEGERFEEST Hedenmorgen vertrok om 7,25 uur een geheel volgeboekte luxe touringcar van de N.V TESO naar het internationa le vliegfeest te Soesteiherg. Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van feder „Rangetje"

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1