Schoonschip ALBERT HEIJN's CARABIESJES hèt koekje voor de Zo'ndag ■iJN 11 m J 1 De laatste zitting van de oude Raad Zilveren erepenning der gemeente toegekend aan de heer Jak. Bruin Wij maken DE BESTE KWALITEITEN tegen enorm lage prijzen 398 2 98 3.75 95 48 1.28 98 1.28 63 3.95 1.75 38 108 98 1.95 295 3 45 2 95 98 1.48 98 5.68 7.90 16 14 2.28 3 95 1.38 8 90 5.95 1.78 168 2.95 75 4.90 10 75 4.90 2 90 13.75 m. fl ii DE HEER JAK. BRUIN, Oudeschild, is sinds Woensdagmiddag de trotse bezit ter van de eerste (zilveren) erepenning der gemeente Texel: deze onderscheiding is hem tijdens zijn afscheid als lid van onze gemeenteraad uitgereikt door bur gemeester De Koning. De erepenning, zo staat er in de Woensdagmiddag vastge stelde verordening op de instelling van onderscheidingstekenen onzer gemeente, kan als bewijs van grote waardering en dankbaarheid worden toegekend, zowel aan ingezetenen als aan niet-ingezetenen der gemeente, wegens zeer bijzondere verdienste jegens de gemeente of de gemeenschap. ik als mij het al DIT is dus een grote dag geworden voor de heer Bruin, die vanaf 1931 lid van on ze gemeenteraad is geweest. De scheiden de nestor werd hartelijk toegesproken door de voorzitter alsmede door wethou ders De Waard en Hin. „Wij kennen hem volledig", aldus de voorzitter, want wanneer iemand in staat is zich te doen kennen is het Bruin wel: hij heeft van meet af aan laten zien hoe hij ervan binnen uitziet. Ik kan hem het beste kenschetsen als iemand met een zeer groot gevoel voor sociaal recht en sociaal onrecht. Hij heeft zich steeds door dezelfde gedragslijn laten leiden: het verdedigen *van de zwakkeren en zicih op de bres te stellen voor sociaail recht. Wat de heer Bruin bereikt heeft is niet bepaald in feiten uit te drukken, maar toch wel aan te duiden in de resul taten die de raad vooral de laatste peri ode heeft bereikt. Wij zeggen u dan ook bijzonder hartelijk dank voor de wijze waarop u uw functie heeft vervuld", zo besloot de burgemeester, die vervolgens de zilveren erepenning overhandigde, welke plechtigheid de Raad een spontaan applaus ontlokte. U begrijpt, dat de gehuldigde diep on der de indruk was van dit gebeuren, waaromtrent het diepste stilzwijgen was bewaard. De 'heer Brum, hierop het woord ver krijgende, zei o.a.: Vandaag is het de laatste maal, dat ik de presentielijst getekend heb. Voorzitter, u kunt begrijpen, dat er toen heel wat door mij heen ging, zelfs zoveel, dat ik er van onder de indruk ben gekomen. In mijn gedachten zag ik mij voor de eerste keer in de stoel achter de groene tafel plaats nemen. Het was, toen wijlen burgemeester Oort voorzitter en de heren Keijser en Vlaming wethou ders waren. Voorzitter, ik weet nog goed, dat met de gedachte naar de raad ging, een groot opposant, want volgens was het lang niet goed wat daar op raadhuis gebeurde. Maar ik begreep spoedig, dat de mensen van die dagen nog te veel in de geest van de behouden de gedachten werden vastgehouden. Ik begreep, voorzitter, dat, wilde ik wat bereiken, met voorstellen moest komen en de andersdenkenden op mijn hand trachten te krijgen. Ik ben daar lang niet altijd in geslaagd, vooral voor de oorlog bracht dit voor mij veel moeilijkheden en is mijn vuist, jammer genoeg, wel eens op deze tafel terechtgekomen. Mijn tweede burgemeester was Mr. Kamp. Hij was nog jong, maar kon toch ook niet boven de vooroorlogse gedach ten uitkomen en er bleef veel achterwe ge, wat wij ons altijd als doel hadden gesteld. Na de oorlog kwam ik in de Noodgemeenteraad. Al moest er puin geruimd worden, we bemerkten al gauw dat er onder leiding van burgemeester Maandag de wil was om te trachten zo veel mogelijk voor ons eiland tot stand te brengen, al bemerkte je natuurlijk wel de druk van de militaire macht, die deze op alle wijze toepaste. Burgemeester Rehorst nam de leiding van burgemeester Maandag over en ik durf hier gerust te zeggen, dat je toen kon merken dat de wil er was om Texel in het kader te brengen van de gemeen ten die vooruit willen. Voorzitter, toen burgemeester Rehorst wegging, heb ik in deze zaal gezegd: „Het spijt me dat de familie Rehorst ons gaat verlaten, want je weet wel wat je hebt, maar niet wat je krijgt". Nu, voor zitter, we hebben u gekregen en neem het nu eerlijk van mij aan, want ik heb er behoefte aan het u te zeggen, dat ik onder uw leiding het prettigst heb ge werkt. U heeft voor Texel hard gewerkt en alles voor Texel geprobeerd te berei ken wat maar enigszins mogelijk was. Dat het niet altijd gelukt is, is niet uw schuld. Veel, heel veel is er onder uw leiding tot stand gekomen. U heeft onze vergaderingen altijd voorbeeldig geleid, en ik ben er van overtuigd, dat u ge tracht hebt, als vader van een gezin, een ieder het zijne te geven. Ik weet wel, dat een burgemeester niet altijd blijft, maar ik hoop dat u, in het belang van Texel, hier nog vele jaren zult blijven en dat u er in zult slagen dezelfde geest weer te scheppen in de nieuwe Raad zo als die is geweest in de oude Raad tij dens uw ambtsperiode. Want het is toch zo, dat de goede geest voor besprekingen om iets te bereiken, onmisbaar is. Verder dank ik alle ambtenaren van hoog tot laag voor hun spontane mede werking, mij betoond. En nu, gij mede-raadsleden, we had den wel eens verschil van mening, maar uiteindelijk waren we toch altijd vrien den, waar ik jullie dankbaar voor ben. En nu hoop ik, voorzitter, dat u met de nieuwe Raad en uw ambtenaren, het ge meenteschip nog vele jaren in veilige haven weet te sturen. Dit is mijn oprechte wens in het be lang voor ons mooie eiland". De nestor ging heen, maar hij niet al leen: ook de heren Daalder en Timmer hebben afscheid genomen, resp. om ge zondheidsredenen en als gevolg van po litieke bedrijvigheid. De heer Timmer sprak als volgt: Bij mijn heengaan uit de gemeente raad van Texel, is het mij een behoefte nog een enkel woord te zeggen. Allereerst aan u, mijnheer de voorzit ter, een woord van dank, voor de mede werking welke ik van u heb ondervon den en verder ook dank aan u mijne me deleden van deze gemeenteraad voor de wijze waarop ik met u heb mogen sa menwerken aan het belang voor deze gemeente. Zeker, wij waren het niet al tijd eens, maar dat is in een college als een gemeenteraad blijkbaar ook wel niet mogelijk. Persoonlijk heb ik hier veel kunnen leren. Tot slot nog even een antwoord op de vele vragen die tot mij kwamen na de verkiezingen. Inderdaad had ik mij, bewust van de verantwoordelijke taak, wederom be schikbaar gesteld voor de volgende ge meenteraad en de massa in de KVP achtte mijn verkiezing als vanzelfspre kend. Doch binnen de KVP was een ta melijk felle strijd ontstaan, welke welis waar naar men zegt niet tegen mijn per soon gericht was. Een groep in de poli tiek met-geoefende strijders trad in de voorste linies, verdwaalde kogels stel den mij buiten gevecht en deze wonden waren des te pijnlijker omdat zij veroor zaakt werden uit het eigen kamp. Mijnheer de voorzitter, geachte mede leden van de raad, mijn hoop is nu al leen nog maar dat de belangen der ge meenschap hierdoor niet geschaad zullen worden. De heer Daalder zeide, zich gelukkig te prijzen, dat de goede harmonie in de raad nooit verstoord was geworden. Hij wenste de nieuwe raad Gods zegen toe op zijn arbeid. Wethouder De Waard deelde mede, dat hij door het vertrek van de heer Bruin thans de oudste is in zittingsjaren en wel vanaf 1935, toen burgemeester Oort hem een jong veulen noemde. Het speet hem zeer, dat de heren Daalder en Tim mer aftreden, gezien de prettige samen werking en zich vervolgens tot de heer Bruin wendend: „Uw bewogenheid heeft mij getroffen, u betoonde steeds een warm hart en was steeds begaan met de toestand van de minst draagkrachtigen. Ik geloof, dat uw ziekte mede een ge volg was van het feit, dat u zo dikwijls met uw gedachten bij de nood van zove le medemensen verkeerde. Het moet u tot een grote voldoening zijn, dat uw dochter naar wij hopen en vertrouwen, uw voetsporen zal volgen". Wethouder Hm dankte de scheidende raadsleden voor de prettige samenwerking en felici teerde de heer Bruin van harte met de welverdiende onderscheiding. Burgemeester De Koning had tevoren gezegd het zeer te betreuren, dat de he ren Daalder en Timmer ook de vroed schap verlaten, waar zij door hun be reidheid tot samenwerking en opbouw een goed deel waren geweest van het ou de team. Tijdens de laatste zuttmg heeft de oude raad nog belangrijke dingen kunnen doen: er werd een bestuur benoemd voor de ingestelde oulturele raad, besloten werd om de laatste belangrijke gebieden bij de TEM aan te sluiten en, zoals ge meld, werd een verordemng vastgesteld op de instelling van onderscheidingste kenen der gemeente Texel. Toegekend kunnen worden het ereburgerschap en de erepenning. Als bewijs van de toe kenning van het ereburgerschap, wordt aan de begiftigde een oorkonde uitge reikt, indien mogelijk in een plechtige zitting van de Raad De erepenning wordt geslagen in goud, zilver en brons en heeft een middellijn van 50 mm. Zij draagt aan de ene zijde het wapen der gemeente met daaromheen de woorden „Erepenning der Gemeente Texel" en wordt aan de andere zijde voorzien van een toepasselijke inscriptie. Van elke toekenning van het ere-bur- gerschap of van de erepenning wordt aantekening gehouden in een register, dat de naam draagt van „Ereboek der gemeente Texel." Na opening (afwezig waren de heren De Grave en Wassenaar) en goedkeuring der notulen kon de voorzitter medede len, dat de grondaankoop voor de bouw van een nieuwe o-l. school te De Waal door Gedep. Staten was goedgekeurd. Naar aanleiding van diverse in de vori ge vergadering gestelde vragen, deelde de voorzitter voorts mede, dat het in de bedoeling ligt om op begroting 1954 een post te plaatsen voor aankoop van een nieuwe brandspuit voor De Koog. Wat de Burgerbescherming betreft, kon worden medegedeeld, dat de brandweer binnen kort zal worden verrijkt met een zgn. nevelblusser (aanschaf is reeds door Ge- dep. Staten goedgekeurd). Voor de op ruimingsdiensten kunnen hulptroepen worden gevormd, het Rode Kruis heeft 'n parate colonne, sociale voorzieningen kunnen onverwijld worden getroffen, de politie zou met enig hulppersoneel moe ten worden versterkt en in eventuele verder tekorten zou op snelle wijze kun nen worden voorzien. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag werd medegedeeld, dat de herbe strating te De Koog bij uitvoering door particulieren op f 11,200 zou zijn geko- slechts 59 ct. per 250 gram en verkopen gedurende deze seizoen-opruiming Ontbijtlakens interessante partij aan bieding. Fleurige des sins. Normaal 5,50 nu Normaal 3,95, nu Tafellakens wit damast 130x160 Servetten partij linnen damast van 1,75 voor Witte blokdoeken ook geschikt voor sdheerdoek, koopje Baddoeken speciale open toon bankverkoop. Ver on der de normale prijzen van 2,90 nu 1,90, van 1,85 nu van 1,45 nu Zomcrbont voor schortjes, jurkjes en pakjes. Bijzonder frisse dessins, 80 cm. breed Breikatoen fijne gelijkmatige draad, 100 gram Flanellen lakens prima, 125x215, ge knipt nu Kampeerdekens fabriekspartij, grijs, bruin of rood, nu 2.95. 2.25 Sportkousen in khaki voor kampe ren en in wit. Grote maten, nu slechts voor 48 en Keukendoeken stevige badstof, 55x60 Interlock damesslips goede kwaliteit Heren zomerondergoed gemaakt van edele ga rens, solide netweefsel singlet, hemd, sport- broekje of slip van 2,85 nu Jaeger interlock borstrokken korte mouw, n Khaki jongensbroeken ijzersterk, beginprijs Popeline jongensblouses korte mouw, beige, grijs, nu Tino's spotprijzen 1,58, 1,38 Jaeger flanel zware kwal., v. mans- hemden, 70 cm. breed, van 1,95 nu Matting voor jurken en jon gensblouses. in bleu, grijs en beige, krirnp- vrii, 70 om. breed Overhemden goede popeline met vaste boord en baleinen Khaki overhemden bijzonder mooi en sterk. Voor de kwali teit voordelig, nu Washandjes prima badstof Kinderzakdoeken poppetj espatroon Nylons mooie kwaliteit Nylons restanten merkkousen, geheel geminderd, van 4,95 en 5,50, nu voor Linkse kousen .Rayon met perion ver sterkt, nu Herenpyama's prima zephys nu Damespyama's fijne ilingeriekatoen, lila, geel of zalm, met krauselcrèpe afgezet Badstof wit, extra breed, goe de kwaliteit, 70 cm. breed, nu voor Ascona's moderne japon en rok, strepen, 70 cm. breed Everglaze de bese soort die ge maakt wordt. In de kleuren wit, geel groen turquoise, bleu, rood. Extra breedte, 90 cm. breed Knippatronen 3 maten in één patroon zeer practisch, kosten bij aankoop van stof fen slechts Everglaze blouses keurige modellen, nu 5,50 en Nylonblouses prachtig mat nylon van 15,75 nu Palmbeach rokken grijs, maten 38 tot 48, met voorplooi, nu Zomerrokken mooie moderne dessins Ó6k effen, nu Spijkerbroeken De echte Sturka, nu SCHOONSCHIPBON No. I Ter kennismaking met de be roemde BEAUTYFORM rubber- of stoffen corsetten, geven wij op vertoon van deze BON bij aan koop hiervan een reduc- n C(j tie van t.OU SCHOONSCHIPBON No. 2 Een goede OOGJESLUIER, kos>t 98 ct.; 6 stuks kosten 5,88 op ver toon van deze BON kos- A no ten nu 6 stuks *r.5IO SCHOONSCHIPBON No. 4 Mooie gerstekorrel THEEDOE KEN, 62x62, kost 82 cent. Op vertoon van deze BON 1 AO 2 stuks voor l.fO SCHOONSCHIPBON No. 3 Graslinnen VERPLEEGSTERS- SCHORT, maten 38 tot 54, met binnen- en buitenzak, kost 4,75. Op vertoon BON kost dit Q QR schort nu O U SCHOONSCHIPBON No. 6 Bij aankoop van een ambachts school OVERALL, KLM in kha ki en marine, of HEREN-OVER ALL op vertoon van deze BON een reducie van 2.50 SCHOONSCHIPBON No. 5 Een flinke MOLTONDEKEN, 125 xl80, kost 4,05. Op vertoon van deze BON kost ze 3«65 Het is maar een weet, dat „De Bijenkorf" U beter kleedt en dat U minder besteedt SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT Den Helder men, terwijl deze in eigen beheer voor f 9535 is uitgevoerd; een voordeel dus van f 2600-f 2700. Na onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden werd overgegaan tot benoeming van een be stuur voor de culturele raad. De uit slag was: de heer M. L. Kempenaar 8 stemmen, Ds C. H. v. Rhijn 11, de heer H. Westerdijk 8, de heer J. Buisman 11, mej. E. Dijt 11 (mevr. Vrij dag-K eijser stelde zich met verkiesbaar), mevr. J. Koning-Bruin 9, de heer J. Daalder 10, mevr. E. H. Luberti-v. Bergen 10, de heer C. Mets 11, en mevr. M. R J. Witte- Manders 10. Deze werden dus gekozen en wel als nr. 1 van de voordracht. De heer Jouwersma verkreeg 3 stemmen, de heer W. Renout 3, mevr. J. Craanen-He- melnjk 2, mevr. P. Goedendorp-Blok 1, mevr. G. A. P. v.d. Vis-Kikkert 1 en mevr. C. Feikema-Hooijberg 1. De heer W. B. Boersma, Vierlingsbeek, werd met 11 stemmen benoemd tot hoofd van de o.l. school te Z.-Eierland; de heer W Poeze, uit Alkmaar met 10 stemmen tot onderwijzer aan de Ulo, en 1 blanco. De Raad ging accoord met de wens van de ouder commissie om de o.l. school te Den Burg de naam Dr Jac. P. Thijsse- school te verlenen. Mw. Vrijdag achtte bij aanwezigheid van slechts één o. 1. school de naamgeving dn principe over dreven. De voorzitter meende, dat dit navol ging zou kunnen vinden. De heer Bruin juichte de naamgeving toe, vooral waar ook op deze wijze de herinnering aan Dr Thiisse levendig zal worden gehouden. Bij de vaststelling van een nieuwe sa- larisverordening in verband met het overschrijden van de 10,000 zielen, merk te de heer Bruin op, dat zijn arbeiders- hart niet kan verdragen, dat de percenta ges uiteenlopen van 10 pet. voor hogere ambtenaren tot 3 pet. voor de werkman. Antwoord: B en W en Georganiseerd Overleg hebben in gelijke richting ge dacht, maar de maatstaven kunnen nu eenmaal niet gewijzigd worden. Mevr. Vrijdag tot de heer Bruin: „Wij hebben toch een sociale regering?!" De heer Bruin: De regering moet wel eens dit en dat laten vallen. Van een volkomen soci ale regering is echter geen sprake! De heer Timmer: Er moet beloond worden naar verhouding van de prestaties. Wethouder Hin: De pet lopen minder sterk uiteen: hoofdcommies 6 pet., arbei ders met bijzondere vakbekwaamheid 4 pet. Met B en W ben ik het eens, dat dit punt grote moeilijkheden zal veroorza ken. Hierna vond een vrij vlotte afhande ling plaats van een groot aantal agenda punten. Men was de heer De Haas, (Zie vervolg op pagina 1-. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau vuor zuigelingen houdt 22 Juli weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg PLATTELANDSVROUWEN Vrijdag a.s. zullen de Plattelandsvrou wen in 'n bijzondere bijeenkomst samen komen in de Landbouwschool aan de Westerweg. Daar er die dag een film ge maakt zal worden van Den Burg, zal deze bijeenkomst ook in deze film op genomen worden. Alle leden worden per convocatie verzocht vooral aanwezig te zijn. WADDENEILAND MET SFEER VAN HONOLOELOE Na hun wandelingen over ons mooie eiland, na hun fietstochten over de mooie brede fietspaden, na hun tourings per auto door het oude en nieuwere Texel, keren de vacantiegangers in de namiddag weer huiswaarts om het avondmaal alle eer aan te doen. En dan komt de mooie zomeravond over ons eiland. Ge kunt dan naar een heerlijk rustig zitje verlan gen, in de intieme sfeer van het eiland. Denken wij aan een stukje land, om spoeld door de (blauwe) zee, dan komen allengs visioenen van Hawaai, Honoloe- loe en andere Zuidzee-eilanden voor ons geestesoog. We horen zachte, romanti sche muziek. Het is ons een genoegen ook in dit op zicht Texel bij onze badgasten te kunnen introduceren: in „Hotel Texel" te Den Burg, speelt immers ieder weekend de bekende violist Harry Poloh, geaccom pagneerd door zijn eveneens talentvolle pianist. Zij brengen ons de sfeer van het eiland-vol-van-romantiek, het eiland, waar u henenvoer om er een aparte sfeer te ontdekken, een sfeer, die u hele maal uit de zorgen zou halen en uw va- cantie tot een bijzonder prettige recre atie zou maken. Om dit onder aller aandacht te bren gen hebben wij gaarne een hoekje van ons blad vrijgehouden. En wij hopen, dat óók de Texelaars dit lezen! DIEP BASSIN ROND BUNKERRESTEN Wij hebben al eens opgemerkt, dat het tijd wordt, dat de betrokken instanties de bunkers of bunkerresten langs ons strand opruimen ."Wij dachten daarbij niet in de eerste plaats aan de afbreuk die de aanwezigheid van deze obstakels aan ons natuurschoon doet, maar brachten de factor gevaar naar voren: na iedere he vige storm krijgen de bunkers zware ont wrichtingen, die soms gevaarlijk over hellende blokken beton ten gevolge heb ben Er is echter ook nog een ander ge vaar en wel de vorming van soms zeer diepe bassins, die bij vloed aan het oog onttrokken worden en aldus de verdrin- kinsdood ten gevolge kunnen hebben van argeloze baders, die de zwemkunst niet machtig zijn of van kinderen, die in een onbewaakt ogenblik, aan de aandacht van de ouders ontglipt, iets meer van de wijde wereld willen zien! Wij denken in dit geval aan de bekende put, dit te laat gedempt werd! De bassins rond de bun kers of bunkerresten kan men moeilijk gaan dempen, maar wél kan de bron van alle kwaad uit de wereld worden ge holpen!

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4