De Lofstem" behaalde samen met aantal Grotegast" een record ounten Ook Mannenkoor le prijs Munten kwamen bloot Melkslijters met vacantie Buitenlanders bezoeken Texel Waarom de familie Bouillon zo gaarne op ons eiland vertoeft „Fan prijzen gesproken Scherpe reactie van „De Koopman op berichtje in de Texelse Courant Wie de schoen past Vandaag groot strandfeest voor De Cocksdorp en Eierland Feërieke verlichting van Molenboslaan en dorp mmM V) „DE LOFSTEM" EN HET „OOSTER- ENDER MANNENKOOR" hebben op het concours te Leek, dat Donderdag is ge houden, weer groot succes geboekt: bei den kwamen 's avonds met een eerste prijs thuis! „De Lofstem", die vorig jaar het hoogste aantal punten over het hele concours behaalde en nu vanuit de af deling Uitmuntendheid in de Ere-afde- ling uitkwam, wist het onder de bekwa me leiding van directeur Cor Bremer te presteren samen met een vereniging uit Grotegast een record aantal punten te veroveren, nl. 426! Een bijzonder vette eerste prijs dus! Ook het Mannenkoor maakte een uitstekende indruk en ver wierf met 194 punten eveneens een eer ste prijs. REEDS DRIEMAAL achtereen (en evenveel malen zijn de Oosterenders naar Leek geweest) hebben zij op dit concours een buitengewoon goede indruk gemaakt. Toen iemand de directeur complimenteerde en hem vroeg hoe hij todh steeds tot zulk een klinkend suc ces in staat was, antwoordde deze een voudig: „De leden moeten het maar maken, ik acht het daarom dan ook niet juist alle lof op de schouders van de di recteur te leggen; en verder.... ja, ik kan met hen lezen en schrijven, mijn kleinste gebaar heeft hun onmiddellijke reactie!" De Lofstem had 2 zware nummers: „Psalm in de nacht" van H. W. de Wolff en (het vrije) „Kerkklokken" van J. Bos set. In de ere-afdeling zongen 11 ver enigingen. Het Mannenkoor zong in de eerste afdeling „Avondvrede" van G. Boudijn en „Hij leidt mij" van Tailleur. Als u weet, dat in de 2de afdeling van de 13 koren er slechts één een 1ste prijs wist te behalen is duidelijk, dat het oor deel van de jury over het algemeen zwaar was. liet oordeel van de jury r- De Lofstem verwierf één 7, 9 maal een 8, 33 maal een 9 en 5 maal een 10. Het jurylid Cerfontaine sdhreef over het verplichte nummer o a.: „Als geheel een mooie uitvoering en muzikaal opge vat". Over het vrije: „Begon heel goed en ontwikkelde langzamerhand 'n prach tige koorklank. Zeer goed verzorgd. Hier wordt werkelijk goed gezongen. Een klein ongelukje mag met zoveel afbreuk doen". De heer H W. de Wolff: een goede eenheid, verzorgde klank, voor dracht is overtuigend en muzikaal zeer goed begrepen, goede beheersing van het geheel, een ietsje gestegen". Over het vrije: „Een mooie koorklank, uitstekende eenheid, speciaal woord van lof voor de zeer muzikale voordracht. Jurylid Kuijpers „Tweede gedeelte goed getroffen, zeer goede nuancering, verzorgde dynamiek, een goed verzorg de uitvoering". Over het vrije: „Zeer goede voordracht, mooie koorklank en een grote eenheid, vele bijzonder goede gedeelten, een zeer geslaagde uitvoering van een mooi en gedisciplineerd koor met muzikale opvatting". Jurylid van Hoogslag: „Juiste koor klank en een zeer juiste stemverhou ding." Vrij: „Inzet niet absoluut zuiver, maar juist in klankverhouding tussen de de afgelopen winter en voorjaar langs Bij een geweldige duinafslag als wij de kust hebben waargenomen zal het niemand verwonderen, dat allerlei voorwerpen bloot komen en aan de ver getelheid worden ontrukt, die eeuwen lang in de schoot der aarde hebben ge rust. Zo vond de heer Van der Borg, badmeester aan het Westerslag, dezer dagen drie munten van de Oost-Indi sche Compagnie, resp. uit het jaar 1790 en twee uit de 17e eeuw. Er zullen wel meer munten bloot gekomen zijn. Het is geenszins uitgesloten, dat zij afkom stig zijn van zeelieden, die met hun schepen op de gevaarlijke Texelse kust zijn gestrand. Zo kwam vorig jaar het wrak bloot van een schip, dat ook reeds eeuwen geleden was vergaan. In de loop der jaren was het overwoekerd door een hoog duin, maar de stormen van de laatste jaren hebben de duinstrook zo danig versmald, dat ook dit vaartuig weer te voorschijn kwam! NUTSSPAARBANK Bijkantoor Den Burg In Juli werd ingelegd f 14,051,86 (f 19,306,-) en terugbetaald f 2,993,03 (f 12,600.41). Er werd derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f 11,058,83 (vo rig jaar f 6,705,59). Het aantal posten van inleg bedroeg 52 (41) en dat van terugbetaling 34 (29). In Juli werden 5 (10) nieuwe boekjes uitgegeven. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 2 boekjes voor pasgeborenen. S.V. De Koog Wegens het aftreden van de heer IJ. Brouwer, Houtvesterboodtlaan K 3a, zal het secretariaat vanaf heden voorlopig worden waargenomen door de heer J. Mast, De Koog K 54. stemmen, zeer mooie pianissimo. Bij „Heiligdom" zijn de sopranen iets te laag, maar het slot wordt weer prachtig". U begrijpt, dat de stemming in de TESO-bus en op de TESO-boot weer prima was, misschien wel het vrolijkst en enthousiast van alle -andere 59 ver enigingen! Vermelden wij tenslotte nog, dat tegen de rivaal uit Grotegast in een speciale erewedstrijd om de hoogste eer werd gezongen. Grotegast ging met de A-jprijs strijken, terwijl De Lofstem, dat 1 punt minder had, de B-prijs won. Wij feliciteren de Oostereners met het grote succes! DE REDERIJKERS OP DE PLANKEN De grote zaal van Texel's Bioscoop theater was Donderdagavond geheel ge vuld, toen de Rederijkerskamer UDI daar een blijspel voor het voetlicht bracht. De badgasten waren enjtlhousti- ast over stuk en spel, wat vooral aan het slot bleek door een hartelijk arvrvlaus, dat allengs tot een ovatie aanzwol. Daar na volgde een geanimeerd bal met mu ziek door de Band van Beumkes. De leiding was weer in handen van „Ome Bram". SERENADE GEBRACHT AAN GOUDEN ECHTPAAR Het Koninklijk Texels Fanfarecorps heeft gisteravond een serenade gebracht aan het echtpaar D. Roeper en C. Roe per-Daalder, Schoonoordweg 8, te Den Burg, dat 50 jaar in de edht was ver bonden. Wij wensen hun nog vele jaren in goede gezondheid toe. IN DE VERPLEGING Den Hoorn. Onze plaatsgenote mej. Klasien Lap werd met ingang van 15 Aug. benoemd tot leerling-verpleegster in het Cenraal Ziekenhuis te Alkmaar. EFFICIENTE REGELING VOOR DE MELKDISTRIBUTIE Van 7-20 September gaan de melk slijters van Den Burg met vacantie, d,w, z. tweemaal de helft van ons slijters- corps. Om de melkdistnbutie zo effici ent mogelijk te doen verlopen, zal het zgn. standplaats-systeem worden toege past, dat reeds enige jaren met succes door diverse steden en dorpen elders wordt uitgevoerd. Op verschillende plaatsen in Den Burg zal gedurende 1 uur verse melk verkrijgbaar zijn, van 8- 11 uur duurt de gehele verkoop. Daarna zal alleen in de winkels flessenmelk verkocht worden. De winkels van de niet met vacantie zijnde slijters zijn de gehele dag geopend. Wij spraken met: De heer en mevrouw Bouillon uit Mons (België). Mevrouw Bouillon bezocht vorig jaar Texel in gezelschap van haar zoontje. Texel was haar aangeraden door een Brussels reasbureau, dat de reis ook voor haar organiseerde. Dit jaar is de gehele familie naar ons eiland gekomen, ondanks het feit, dat het reisbureau de trip naar Texel niet meer op haar pro gramma heeft staan. Men vindt het hier een ideaal vacan- tie-oord, dat vooral rustig is, niet mon dain, een afwisselend landschap biedt en een groot strand, dat ruimte heeft voor velen, zonder dat men er elikaar be hoeft te hinderen De heer Bouillon kent van ons land alleen maar Texel, maar hij vroeg zich af, of het vertrouwen m de medemens overal zo groot is als hier. Of het nu een auto is of een hotelkamer, iets op slot doen wordt hier haast als een dwaas heid beschouwd Op zijn reizen door an dere landen heeft hij in dit opzicht heel andere ervaringen opgedaan, zodat het verschil hem wel bijzonder heeft ge troffen. Het klimaat van ons eiland bevalt de familie beter dan dat van de Belgische kust: minder regen en een minder kou de wind, zo verzekerden zij ons. In België is de Hollandse zindelijk heid spreekwoordelijk, maar in dit op zicht is het hier tegengevallen. Op straat ligt wel degelijk papier en afval en de rommel, die op het strand en in de dui nen wordt achtergelaten, gaf hem op de netheid der Hollanders een andere (min der gunstige) kijk. Vrienden van de familie Bouillon, die plannen hadden hun vacantie in Zuid- Europa door te brengen, komen nu op aanraden van de familie naar Texel. Zo wel de heer als mevrouw Bouillon zijn ervan overtuigd, dat deze vrienden zul len worden wat zij nu reeds zijn: en thousiaste propagandisten voor Texel. De redactie van „De Koopman", het officiële orgaan van de Centrale Ver eniging voor de Markt-, Straat- en Ri- vierhandel, zond ons haar nummer van 31 Juli jl.f waarin wij lezen: een bericht in de Texelse Cou rant van 4 Juli 1953, waaraan de titel werd gegeven: „Van prijzen gespro ken...." De inhoud luidde: „Onlangs werden door een marktkoop man apparaatjes verkocht waarmede men gemakkelijk een sinaasappel of citroen kon uitpersen en tevens deed het voor werp goede dienst als klokhuisoprui mer. Het kostte f 0,75 en dat vond het publiek blijkbaar niet duur, want de man deed goede zaken. Toen wij dezer dagen een blik wierpen in de etalage van een Texelse winkelier, ontdekten wij hetzelfde apparaatje voor de prijs van f 0,35". Hier is nu eens sprake van een penne- vrucht van een journalist, die de markt zo'n kwaad hart toedraagt, dat hij met modder gooit en daarbij, zijn bedoeling ten spijt, alleen zichzelf bevuilt. Deze scribent behoorde immers duide lijk te zijn, dat 't apparaat, waarover het hier gaat, in de etalage van de winke lier een dood en waardeloos ding is, wat evenwel leeft in de handen van de standwerker en daardoor waarde ver krijgt en zichzelf verkoopt. Deze scribent doet er overigens ver standig aan eens bij die „Texelse winke lier" te informeren, hoeveel andere ar tikelen deze in voorraad heeft en graag wil opruimen tegen een zeer lage prijs. Misschien gaat hij daarna beseffen, dat het oordelen over prijzen op de markt en in de winkel kennis van zaken en onderscheidingsvermogen vereist. Indien hij iets te weten wil komen omtrent het vraagstuk van de kosten, kan hij bij ons terecht. redactie Texelse Courant: en daardoor waarde ver- Inderdaad, maar welke Naschrift lo. krijgt waarde? 2o. hoeveel andere artikelen deze in voorraad heeft en graag wil opruimen tegen 'n zeer lage prijs...." Ons is met duidelijk wat hiermede wordt bedoeld. Bedoelt de redactie van „De Koopman", dat het voor 35 cent of wel voor minder dan de helft van de „waarde" geprijsd apparaat louter lokmiddel is? Of bedoelt het blad, dat genoemd artikel verouderd was geworden? Voor Texel was het in ieder geval iets nieuws. Waarom de Texelse winkelier het apparaatje tegen de genoemde lage prijs van de hand wil de doen, is ons dus niet duidelijk. Overigens zijn we het roerend met „De Koopman" eens, dat dank zij de ac tiviteit van de standwerker de schijn werper gericht werd op het bewuste ding. Blijft echter: „Van prijzen gespro ken TEXELAARS OP DE JACHT Van gemeentewege zijn 72 zgn. grote jachtakten (akte-B) uitgereikt en 1 zgn. kleine jachtakte (akte-D). De grote jachtakten geven vergunning tot het ja gen op alle soorten wild, uitgezonderd vallken, de kleine geldt enkel voor wa terwild. Vorig jaar werden resp. 80 en 1 akten afgegeven. „DRIE IS TE VEEL" De R.K. Toneelvereniging „Sint Jan" brengt Donderdagavond 13 Augustus a.s. het blijspel „Drie is te veel". Dit stuk is dit voorjaar reeds met groot succes voor de Texelaars opgevoerd. Thans treden zij speciaal voor onze badgasten op. Wie meent niet meer te kunnen lachen, zal het Donderdagavond in „Casino" weer leren! AVRO GEEFT BONTE AVOND „Dinsdag 11 Augustus komen wij in 't Park te Den Burg", aldus deelde de A.V. R.O. dezer dagen via de zender mede „Entree 75 cents". De entree is dus laag, lager dan op vele andere plaatsen, waar hetzelfde programma wordt gebo den! Aan dit zomertournee werken me de: het orkest „Die Tiroler Holzhaoker Bub'n" dat u in de sfeer zal brengen van het Alpenland. De berggidsen zijn: Frans du Mee, de Wama's, het 16-jarige jodelzangeresje Gerda Ziller, Truce Speyck, Corry Vroons, Dolf Driessen, Rob Milton, Hans Wiljon en Wim Bosch. „HET KLEIN TONEEL" Allen die vorige maand de opvoering van de comedie „In een andere wereld" door de Oudesdhilder vereniging „Het Klein Toneel" hebben bijgewoond, gin gen zeer voldaan huiswaarts. Het was inderdaad een pracht stuk en de tone listen deden hun uiterste best. Verschil lende rollen werden bijzonder goed ver tolkt. Aangemoedigd door dit succes, besloot Het Klein Toneel de uitvoering heden in het Eigen Gebouw te Oude- schild te herhalen. Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Wij garanderen u werkelijk een prettige avond! DE HEER H. GERSSEN OVERLEDEN De heer H Gerssen, die de laatste ja ren in de St. Jan-Stichting aan de Mo lenstraat werd verpleegd, is Donderdag overleden in de hoge leeftijd van 92 jaar De overledene is meer dan 40 jaar di aken geweest bij de N.H Gemeente en bovendien heeft hij jarenlang de functie van voorlezer bekleed. BEKERWEDSTRIJDEN SVO Zondagavond om 7 uur spelen Tex. BoysSVO om de beker Jongens, doe je best, maar blijf in alles sportief. Laten wij anders liever de beker sportief ver liezen dan hem onsportief proberen te winnen. P. R. FILM IN IIET PARK De openluchtvoorstelling door het N. V.V., Donderdagavond in het Park te Den Buig, trok 'n zeer groot aantal toe schouwers, wie de entree van tien cent natuurlijk geen bezwaar was! Vertoond werden een reportage van de wielerron de van Italië en een grote film waarin de saamhorigheid van een stadswijk in oud-Londen werd gedemonstreerd: ver woede liefhebbers van de paardenrennen als zij waren, gingen zij via het plaatsen van aandelen over tot aankoop van een renpaard, dat hun hoofden behoorlijk op hol bracht. Het beeld was prima, even als het geluid. Dit was de eerste openluchtfilmvoor stelling in het Park. Er heeft wel vaker een film in het Park gedraaid, maar dit geschiedde dan in een tent en wel door De Jongh's Bioscooptheater, die vroeger tal van jaren de kermis opluisterde. Bij de actie tot hulpverlening aan hen, die door de watersnood waren getroffen, werd ook een grote partij schoenen op Texel verzameld, in totaal een 600 pa ren. Er waren zeker 25 paar gloednieu we schoenen bij! Dank zij het feit, dat alom in den lande, ja uit alle hoeken ter wereld, schoenen, kleding enz. voor de slachtoffers werden aangeboden, was de toevloed hiervan zo overstelpend, dat men al spoedig een overschot van goede ren kon verwachten. De op Texel bijeengebrachte goederen behoefden dan ook niet te worden ver scheept. De laatste weken zijn door de Sociale Dienst ruim 400 paren schoenen uitgereikt aan behoeftige gezinnen. Aan gezien nog een kleine 200 paren resteer de, bestond Donderdagmiddag in het Gymlokaal te Den Burg nog gelegen heid om zich een paar schoenen aan te schaffen. Ongeveer 50 paren werden in dank aanvaard. Er zijn nog ruim 100 paren over. Eventuele gegadigden kun nen zich wenden tot de Sociale Dienst, Raadhuis. 'V DE COCKSDORP, gezien door een KLM-voqel omstreeks het jaar 1937. Links bovenaan de wijde Rogsloot. WIE van de toeristen of Texelaars niet meer in een sprookjesachtig tafereel ge loven èn allen, die daarin wèl geloven, raden wij aan, ja, nodigen wij namens de Feestcommissie van De Cocksdorp-Eier- land hartelijk uit om hedenavond naar het Noorden van Texel te komen: de prachtige tocgangslaan naar De Cocks dorp, liggende aan de rand van het Mo lenbos, zal met lampions feëriek wor den verlicht! U zult getroffen worden door de sfeer die dit schept. U zult hier in ons volgend nummer stellig meer over kunnen lezen, maar overtuigt u zich ook zelf! Ziet dan te vens, toerist en Texelaar, de verlichting met lampions van het dorp zelf, want ook daar zullen de Cocksdorpers hun beste beentje voorzetten, 't Zal fantas tisch zijn, die lampions tegen het donke re bos en het nog donkerder water van de met rietomzoomde Rogsloot. We den ken, dat alle wilde eenden geruchtloos zullen toezien! Maar. deze verlichting is slechts één der punten van het strandfeestpro gramma: het begint immers al 's mor gens om half elf met een wedstrijd voor kinderen van 6-17 jaar in het maken van de traditionele zandfiguren. Dit vindt plaats bij de vroegere Noord-Batiterij of te wel paal 28. Komend van De Koog slaat men de grintweg in met het bord je „Naar de Krim". De kinderen worden in groepen gesplitst: 6-8 jaar, 9-11 jaar, 12-14 jaar, 15-17 jaar. Voor de kleuters van 5-6 jaar worden spelletjes georgani seerd. Voor dit alles kunnen zij zich op geven op het strand zelf. Lampionoptocht OOK de lampionoptocht belooft zeer te 'zullen slagen. Aan deelnemertjes zal het niet ontbreken, want de jeugd kan van 8-8,30 een mooie lampion halen bij de heer Hooijberg, in het Theehuis bij de Toegangslaan dus. Deze lampions kun nen gratis worden uitgereikt, dank zij de gulle medewerking der dorps- en polder genoten, die met elkaar een flink bedrag hebben bijeengebracht! De kinderen ge lieven zelf een stokje mee te nemen. De optocht, met het muziekcorps VIOS van Oost aan het hoofd, begint om negen uur. Einddoel: het feestterrein waar kinder wagenraces met hindernissen zullen wor den gehouden, alsmede de niet minder grote attractie Strijd om de man m de vrouw. Doet allen mee! Onze correspondent besluit: In De Cocksdorp op Texel-Noord Heeft de vrolijkheid 't hoogste v/oord! Op de grens van Molenboslaan en het riante dorp De Cocksdorp. avond zijn dorp en laan feëriek verlicht. Heden-

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2