9 rocn /wa in het harL., YIRIGLEY Oudeschild dorp met een groots verleden Dool dat znurbranden op Uw maag. Daverend program in Oosterend ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6760 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Banlc: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Een der oudste huizen van Oudeschild, gelegen naast de Wijde Steeg, welke ten koste van dit huis zal worden verbreed. ONLANGS besloot de Texelse gemeenteraad tot aankoop van de woning nr. 105gelegen aan de Dorpsstraat te Oudeschild en wel aan de Wijde Steeg, die een smalle verbinding vormt tussen de Dorpsstraat en het Achterom Het ligt in de bedoeling om deze woning t.z.t. te slopen en de vrijkomende grond bij de Wijde Steeg te trekken, die dan dus de allure van een straat zal krij gen. Zo zal straks in Oudeschild weer een van die oude, typische woningen verdwenen zijn. Vroeger was in dit perceel een bakkerij gevestigd en daar voor stond er het hakblok van de slager. Het voorste gedeelte van dit huis moet in 1730 zijn gebouwd, het achterste gedeelte dateert uit 1808. Men be hoeft geen architect of huizenbouwer te zijn om te ontdekken dat de bouwers het zondei haak hebben gedaan: de zeer zware balken schijnen te lang ge weest te zijn en daarom heeft men ze maar enigszins schuin gelegd. „De mensen hadden bepaald een hekel aan zagen!" zo merkte een olijkerd in Skil op; een ander meende, dat een tim merman uit de Jeneverbuurt hier aan het werk is geweest! Maar hoe dan ook, het huis staat er en heeft vele generaties zien opgroeien. Het heeft vele schepen achter de dijk over het wijde water van Texelstroom zien varen: eerst de zeil schepen, later stoomschepen en motorbo ten. Ja, zelfs wonderlijke dingen, die van uit de lucht op het water daalden en hun basis ergens aan de Zuidpunt van het ei land schenen te hebben! Achterwaarts blikkend heeft het water zien aanvoeren vanuit de Weezenputten, die nog altijd aan de voet van de Hogeberg te vinden zijn. Het heeft bezetters zien komen aan varen, met vreemde vlaggen, het heeft hen zien wegvluchten, dikwijls minder in getal. En straks gaat de gemeente over haar en ook haar ondergang is aanstaande. zoals het met zovele woningen van Skil is vergaan. Dit oude huis, dat nog altijd met haar houten topgevel nieuwsgierig over de zeedijk gluurt, zich rékkend na die dijkverhoging!, heeft zovele wonin gen zien afbreken: „EENS vond ge in Oudeschild meer en mooiere winkels dan in Den Burg, eens pochten de Oudeschilders op hun bestrating, terwijl men in de andere dorpen nog door het zand ging". Dit vertellen ons de geschiedschrijvers. In het prachtige boek „Texel" kunt ge er veel over lezen. Eensmaar nadien werden Oude schild zware slagen toegebracht: de Franse bezetters lieten te Nieuwediep (Den Helder) uitstekend ingerichte ha vens aanleggen, die uiteraard een beter en veiliger ligplaats boden dan de rede van Texel en spoedig daarop (1825) kwam het Noordhollands Kanaal gereed. En de Skilders dachten terug aan hun „gou den eeuwen": honderden jaren lang toch, vooral in voor- en najaar, hadden de schepen op de rede van Texel liggen wachten op een gunstige wind, die gele genheid bood tot vertrek naar verre lan den. En gedurende die jaren hadden oudeschilders met kleine scheepjes, „Klaarmakers" genoemd, af en aan ge varen om tegen contante en goede beta ling zaken te doen op de wachtende schepen: melk, eieren, vlees, vis, groen ten, vruchten, ja alles wat tot de dage lijkse consumptie behoorde, werd via de Oudeschilder 'haven verhandeld. Ook voor de zeilmakers de timmerlui en de smeden was altijd wat aan de scheep vaart te verdienen geweest, vooral na 'n zware storm. Tot het eiland zijn beteke nis voor de scheepvaart verloren had. NIET LANG na de opening van het Noordhollands Kanaal (1825) bezocht een zekere heer Allan ons eiland om een boekje over Texel het licht te doen zien. Dit werkje verscheen in 1856. Over Ou deschild schrijvende, zegt hij: „De naam wordt op verschillende wij zen geschreven, nl. Schild of Schil. Wel ke van deze twee de ware zij, valt niet gemakkelijk te bepalen. Hoogstwaar schijnlijk zal het wel dien van Schil zijn, vanwege de grote menigte van onder scheidene soorten van kleine schelpvisch, welke de zee in eene hier liggende kreek aanspoelt, en alhier den naam van Schil draagt. De officieele naam is echter Ou de Schild. Deze plaats is zijn ontstaan en bloei verschuldigd aan de, bij den aanvang der 17e eeuw, sterk toenemende scheepvaart. Te dien tijde kwamen de groote koopvaardij- en oorlogsschepen geregeld voor deze plaats ten anker, voorzagen er zich doorgaans van levens middelen en andere behoeften, en ver spreidden er langs dien weg veel leven en welvaart. Vandaar dan ook, dat het Oudeschild toenmaals de verblijfplaats was van de zoogenaamde slik- of bin nenloodsen, welke de schepen van de rede over de Zuiderzee naar Amsterdam moesten loodsen. Die bloei duurde tot 't begin dezer eeuw (19e eeuw dus red.) toen de haven van Nieuwe Diep van meerdere betekenis, en, door den aanleg van groote en zeer doelmatig in- gerigte rijkswerven, in korten tijd ver bazend uitgebreid werd. Hierbij kwam kort daarna de openstelling van het groote Noord-Hollandsch Kanaal, het welk van toen af eene regtstreeksche gemeenschap tusschen Amsterdam en de Noordzee daarstelde. De naar en van de hoofdstad bevrachte zeeschepen, welke zich vroeger hadden moeten vergenoe gen met de zeer gevaarlijke ligplaats ter reede van het Oude Schild, verkozen nu de veilige haven van het Nieuwe Diep. De daarop gevolgde organisatie van het loodswezen, in 1835, bragt mede zeer veel toe tot het verval dezer plaats. Deze toch had ten gevolge, dat een aan zienlijk gedeelte der bevolking naar el ders, inzonderheid naar het Nieuwe Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden da delijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking enonopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. HET BALLET DER LAGE LANDEN In September zal het Ballet der Lage Landen op uitnodiging van het NW een avond verzorgen in De Oranjeboom. „RONDE VAN TEXEL" In navolging van de Tour de France hebben ze op Terschelling sinds enkele jaren een „tour van Tersoheliing". Zou dit ook niet iets zijn voor Texell? Zou onze Feestcommissie dit eens onder ogen wallen zien? Men kan zo'n tour in ver schillende etappes laten rijden en ook voor de etappes een prijs(je) kunnen uit loven. Texel met zijn mooie wegen, zijn mooie fietspaden en zijn vele jeugdige wielrijders leent zich daar heel goed voor. VERLOTING IN „EBEN HAEZER" HEDENMIDDAG om vier uur vindt in Eben Haëzer de trekking plaats van die verloting, welke was georganiseerd ten bate van het door de Watersnood ge teisterde Zuidhollandse dorp Oude Hoorn. Vanaf drie uur kunnen de prij zen worden bezichtigd. Diep, verhuisde, zoodat het Oude Schild o~ 1 Januarij 1855 slechts 852 inwoners telde, tegen 15 a 1600 in 1828. De aanzienlijkste woningén zijn ge sloopt, terwijl met de zeevaart de mees te en grootste hulpbronnen van bestaan in het met zijn geraakt. School voor de Zeevaartkunde Welligt, dat thans door den even be kwamen als ijvervollen onderwijzer, T. R. Zwaail, welke hier eene school voor de zeevaartkunde heeft opgerrgt, den grond wordt gelegd voor hernieuwden bloei. Sedert de oprigting daarvan, heb ben 120 oersonen van dat onderwijs ge bruik gemaakt, van welke thans reeds 6 den rang van scheepsgezagvoerder heb ben verkregen, en 66 dien van stuurman. De bloei, dezer school neemt jaarlijks toe. Het tegenwoordig getal leerlingen bedraagt 20, waarvan 14 uit de gemeen te en 6 van elders. Het nut dezer school is voor de gemeente Texel zeer groot en de po gingen van den heer Zwaai hebben alle aanspraak op eene eervolle vermelding en krachtige aanmoediging. De Hervormde Gemeente telt hier ruim 500 zielen, waaronder ongeveer 300 lidmaten. Antomus Dambrugge of Dam- burg was 'hier de eerste leeraar. Hij kwam hier in 1650 en overleed den 11 Jumj 1681. De niet groote Hervormde kerk werd omstreeks het midden der 17de eeuw gebouwd. Zij heeft aan de eene zijde een kruiswerk, en prijkt met een houten toren. Zii bezit geen orgel. Volgens eene volksoverlevering wer den aan deze kerk twee lichtkroonen vereerd door de Admiralen Tromp en De Ruiter. Men vindt er althans de wa pens op van beide genoemde Vlootvoog den, benevens de jaartallen 1677 en 1678. De bewijzen voor de waarheid dezer overlevering schijnen te hebben bestaan, doch zijn in de archieven der kerk niet te vinden. Sedert 1835 bezit het Oude Sdhild een eigen R.K. kerk en Pastoor, welke eerste eigenlijk eene uitbreiding is van de reeds voor vele jaren alhier bestaan hebbende kapel. Deze kerk is toegewijd aan Onze Lieve Vrouw en den H. Mar- tinus. De R.K. gemeente telt hier ruim 240 zielen, waaronder 150 communican ten. In het logement de Zeven Provinciën wijst men den vreemdeling nog de zoo genaamde de Ruiters kamer aan, waarin de zeeheld M. A. de Ruiter meermalen overnacht heeft Niet ver van daar is het Distributie kantoor der brievenposterij voor het gansche eiland geplaatst. Haven anno 1778 De stoomboot, welke een rechtstreeks verkeer daarstelt tussen Texel, het Nieu we Diep en Harlingen, en tevens belast is met de posterij, waarvoor vroeger 2 postschuiten gebezigd werden, heeft in de haven van het Oude Schild hare gewone landing- en afvaartplaats. Deze haven ligt ten Oosten van het Dorp, en werd in 1778 op een vlakte van ruim 2 bunders aangelegd, ten gebruike van het weleer te Oude Schild te huis behooren- de aanzienlijke getal loodsbooten en an dere vaartuigen, behalve nog voor vele kleine koopvaardijschepen, die hier in hunnen zoogenaamden winterlaag lig gen. Als verkenmngsteeken brandt op het oostelijkste havenhoofd een lamp- vuur. In 1836 vorderde deze haven eene nieuwe uitdieping, aangezien deze lig plaats, vooral door de toenmaals meer en meer toenemende panharingvisscherij, en het debiet daarvan, meer van algemeen belang was geworden. Diensvolgens werd in genoemd jaar eene Rijks- en Provinciale subsidie verleend van onge veer f 8000, waardoor de voorgenomen uitdieping werd tot stand gebracht. Dan, alles door de groote verplaatsing der loodsen naar het Nieuwe Diep veran derd zijnde, en deze haven, door hare thans overtollige ruimte, een al te kost baar onderhoud vereischende, heeft men in 1844 de oppervlakte, door het leggen van eenen wierdam, teruggebragt op 1,2 bunder. De openbare school, welke onder lei ding van bovengenoemden heer Zwaai staat, wordt gemiddeld door 120 kinde ren bezocht. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 13 Aug. .1953 Geboren: Martina Fredenka dv Jan Tjonk en Margaretha C. E. Schut. Tiet je Anje dv Jacob Winkel en Eppie Hee- res. Johannes Albertus zv Berend Nie- boer en Adriana P. van der Sdikke. Ondertrouwd: Wilhelmus C. van 't Noordende en Johanna van den Berg. Getrouwd: Gene. Overleden: Anna Maria Wegman, 78 j., wed. van D Huisman. Trijntje Christina Keijser, 75 jaar, ongeh. Gevonden voorwerpen: 1 portemonnaie; 1 jongensjasje, 1 da- mesvest, 1 kinderjasje, 1 vulpotlood, 1 witte damesschoen; 1 portefeuille; 1 kindersandaaltje. INGEKOMEN PERSONEN Feitje A. Drijver v. A'dam, Victorie plein 41-IX n Hoekstr. 17, Oosterend. Johanna G. Vader v. Hoorn, Drieboom- laan 122 n. De Koog „De Watersnip". Joannes C. Graaf v. Ossendrecht. O.L. Vr. ter Duinenlaan 58 n. Hogerstraat 9. i VERTROKKEN PERSONEN Jannetje C. Bakker v. B 151 n. A'dam, Lauriersgracht 41. Agnes H. Samson v. De Koog 19 n Veenendaal, W. C Bere- mansstr 11. Cornelis R. J. Garritsen v. E. 122 n. Haarlemmermeer, Sloterweg 485. Lambert J. R. Jullens v. Wilhelmi- i nalaan 41 n. Den Helder, Joubertstr. 14. Frida M. Kersten v. H 117 n. Beemster, Noordpad 14. Jan de Jong v. Oudeschild 165 n. Alkmaar, Asterstr. 2 (en eehtg.) j STRANDFEEST DE KOOG I Het Woensdag te De Koog gehouden strandfeest is zeer goed geslaagd: 's mor gens hebben de kinderen allerlei leuke spelletjes gedaan op het terrein aan de Ivaapweg en 's middags wemelde het strand weldra van ijverige zandfiguren- j makers. Het was prachtig strandwee. 's Avonds had De Koog zijn lampionop- tocht met medewerking van het Konink lijk Texels Fanfare. Het aantal deelne mers was buitengewoon groot en het effect sprookjesachtig mooi. Hier volgen de uitslagen der kinder spelen. Zandfiguren 4-5-6 jaar: 1. Olifant, René v.d. Kraajls; 2. vis, Aart v. Dusseldorp; 3. oorlogsbo dem, Feddy Pot; 4. eendvogel, Erwin Klein. 7-8 jaar: 1. kaaiman, Lex Boterman; 2. paddestoel, Peter v. Ingen; 3 olifant, Marcel Klein; 4. niveamannetje, Mieke Schreimacher en Corry van Rijn. 9-10 jaar: 1. kaaiman, Jan Boterman; 2. Donald Duck, Erna Cohen; 3. scha- penboet, Elversen Meinema; 4. konijn tjes, Jaap v. Bruggen. 11-12 jaar: 1. Dombo, Tineke de Vis ser, Gerda Wuis, Tineke Wuis; 2. ko nijntje, Marianne Jonker; 3. klaverblad, Inne v. Wamelen; 4. Flipje, Tineke van Rijn, Loes Schreinemacher. 13-14 jaar: 1. kaasdragers, Linda Cal- lenbadh, Marianne de Graaf; 2. Hans en Grietje, Frouwke Cupido, 3. hond, Maar ten Volders; 4. schelp, Kees Nieuwen- burg. 16 jaar en ouder: 1. Zwemster, Ben Carrée; 2 Texel, Anneke Bonder. Groepen: Neptunus, C. Afman, De Koog. Hardlopen: meisjes 12 j 1. Loes Schrei macher; 2. Ada Boogaard; 13 j.: 1. Ine ke de Graaf, 2. Willy Straatman; 14 j.: 1 Irene Eelman; 2. Tineke Linthout; 15 jaar en ouder: 1. Janny Swaok. Hoogspringen, jongens 12-14 j.: 1. Jaap v.d. Plas, 1,35; 2. Dirk van Dorp, 1,35; 3. Wicher Smit, 1,30 Vlagsteken, 4-5 j.: 1. Annemarietje Kwast; 2. Louke Woltrink; 3. Jaap Bök- kes; 4. Frankie Buitinck. Blokjesrapen, 6-7 j.: jongens en meis jes: 1. Freddy Pot; 2. Dean Koningsveld; 7 jaar: 1. Hans van Dusseldorp; 2. Alice Boswijk; 3. Alie Kiewiet Wasophangen, meisjes 8-9 j.: 1. Yvon ne Stenvers; 2. Anneke Vingerling; 3. Tineke Wuis. „Texel" ophangen, jongens 8-9 jaar: 1. Hans Koeter; 2. Bram v.d. Kraats; 3. Rob Develing. Balletjes o^ bord, meisjes 10-11 jaar: 1. Anke Nagtegaal; 2. Trudi Koolstra; 3 Irma Savelkouls. Zaklopen, jongens 10-11 jaar: 1. Frits Laats; 2. Aad Fhpse; 3. Erik de Leeuw; 4. Jan Zoetelief. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 Aug. op om 5,25; on der om 8,03. Maan: 17 Aug. E.K., 24 Aug. V M. Hoog water ter rede van Texel: 15 Aug. 0,13 en 0,44. 16 Aug 0,41 en 1,14. 17 Aug. 1,13 en 1,49. 18 Aug. 1,55 en 2,36. 19 Aug. 2,44 en 3,37. 20 Aug. 4,00 en 4,58. 21 Aug. 5,32 en 6.20. Aan het strand is hei ongeveer eer uur eerder hoog water. - i VANDAAG DUS in Oosterend het grote sportfestijn! Hierboven ziet u twee dei deelnemers aan de vele sportexpe- rimenten. Dit duo mogen wij toch wel dé motoraccrobaten van Texel noemen: met vaart vliegen zij over het veld, de motor met de voeten besturend. Het lijkt ons een gevaarlijke stunt, maar Koon- man en Trap hebben 'm goed onder de knie en het publiek kan de koude rillin gen heus thuis laten. Voorts springen ze daar vanmiddag op 't sportterrein van Oosterend over een zgn. levende brug, die gevormd wordt door acht personen. We hopen maar, dat de motor geen ku ren vertoont als hij vlak voor de hin dernis is gekomenIn ieder geval doet de heer Henout verstandig, behal ve zijn filmapparaat ook een paar spalklatjes paraat te houden. Gloed nieuw is de koppelwedstrijd voor tour- fietsen (dus geen racefietsen). - Van het uitvoerige en interessante programma noemen wij voorts het springen door een brandende hoepel, dat 's avonds in het duister zal worden vertoond, een voetbalwedstrijd voor motorrijders, be- hendigheidsritten, een estafette voor bromfietsers, athletiek enz. enz. Dit feest begint vanmiddag om 2 uur. V/e v/ensen de heren organisatoren goed weer, veel succes en veel publiek. AVONDTEKENSCHOOL DEN BURG Belanghebbende adspi ran t-vakfl|i eden en wie behoort niet tot die categorie! maken wij attent op de advertentie, waarin mededelingen worden gedaan be treffende de cursus der Avondteken- sdhool. Men kan zich aanmelden 'bij de directeur, de heer W. J. Jouwersma, die gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekt. Dat het ondeiwijs aan onze Avondte- kenschool rijke vruchten afwerpt, is ge bleken bij de uitreiking der diploma's en de toekenning van prijzen, w.o. 3 eerste aan Texelse cursisten. Timmeren: C. Molenaar, Den Burg; D. Haker, Den Burg; B Vlaming, Den Burg; D. van Heerwaarden, Den Burg. Electricien: J. N Parlevliet, Loods mansduin. Loodgieter: G. A. Keijser, De Waal. Metselen: L. Bruin, Den Burg. Bekroning tekenwerk Vaktekencn: 3e leerjaar: 2e prijs W. Stark. 4e leerjaar: le prijs C. Vinke. 5e leerjaar: le prijs C. Molenaar; le prijs G. A. Keijser. Diploma timmeren B-opleiding C. Molenaar, Den Burg; D. Haker, Den Burg. Diploma schilderen B-opleiding J. Doorn, Den Burg. Diploma lood-zinkw. B-opleiding G. A Keijser, De Waal; Th. Witte, Den Burg. Bekroning practisch proefwerk A. 2e leerjaar timmeren: 2e prijs H. v. Heerwaaren. A. 2e leerjaar schilderen: A. H. Koo- ger, 2e prijs. B. 2e leerjaar schilderen: J. Doorn 3e prijs. B. 2e leerjaar lood-zinkwerker: Th. Witte, Den Burg, le prijs; G. A. Keijser, De Waal, 2e prijs.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1