Cjrom "ZwartsJexels in het hart-. stoop srmn/ar DeviesZelf de trekker aan de ploegmaarhij bezit geen van beide Gezellig praatje met Gouden echtpaar Stop met brommen. sta op STEMING! oo Pater Witte in gebied waar voedseltekort bestaat (mislukte oogst, Mau-Mau-activiteit) Wie helpt er trekken voor de trekker ..-/V Texels Bioscoop Theater WOENSDAG 26 AUGUSTUS 19S3 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6763 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm PATER WITTE schreet op de achterzijde van deze foto: Hier zit de „Ouwe" (zo heet ik hier) op Zondagmiddag in 't zonnetje ziin pijp te roken, in gezelschap van leerlingen, hopelijk niet gecommissioneerd onder Mau- Mau-ede om me bij gelegen heid aan stukjes te hakken". Ofschoon wij niet kunnen doorgronden wat er in de zielen van deze zwartgekleurde naas ten leeft, zien wij in hen vrien delijke, welopgevoede en aan hankelijke jonnens, vooral de naast Pater Witte gehurkte ne ger, die ziin zwarte hand ver trouwelijk op de knie van Pa ter Witte heeft gelegd, is in on ze ogen een kerel, die bereid is om voor zijn zieleherder door 't vuur te gaan. In 1922 vertrok Pater Witte naar Afrika en sindsdien heeft hij daar op verschillende plaat sen gewerkt, hard gewerkt. In 1934 en 1947 keerde hij met verlof naar Holland terug en na tuurlijk bracht hij als rasechte Texelaar ziin vacantie op het Gouden Boltje door. Geaahte redactie, Evenals alle Texelaars in den vreem de lees ik ,,ons" krantje vlijtig door, zo dra het uit de postzak tuimelt. Brieven van collega's-in-den-vreemde hebben hier natuurlijk voorrang. Maar toen ik half Juni over mezelf begon te lezen, overtoog me een blos tot onder mijn baard en diep in de nek. Had er nu nog boven gestaan „Bij het 25-jarig afsterven eens beroemden mans" of iets dergelijks: aecoord. Over dooien nikt dan goeds, en daar kan dan nog wel een schepje bij. Maar aange zien ik nog spring-levend ben, moet ik wel een paar overdrijvingen signa leren. Wat bijzonders is het op stuk van zaken als men een aangewezen taak zo goed mogelijk doet en nog lang niet goed genoeg al is het dan uit een liefde-motief dat rechtstreeks weinig heeft uit te staan met de „mammoet" (Suijd-Afrikaender spelling?!). Toch moet ik bekennen nog wel eens verplicht te zijn achter bovenvernoemd beest te jagen, voor der-lieve-kinderen wille. Ook nu, dat hier hongersnood heerst. Van Taveta, op de grens, tot Mombasa en verder, is de oogst mis lukt. Rond de vruchtbare Mt. Kenya zorgt de Mau-Mau er voor, dat er nau welijks eten genoeg is voor de plaatse lijke bevolking. In Tanganyika, dat voor de deur ligt en waar ik m'n meeste in kopen doe, heeft alleen de noordelijkste provincie, rondom de grote bergen, zoiets als een oogst te velde. Eilacie, een soort vogel, die nog wel broedt in een zout- watermeer dat hier vlak in de buurt ligt, is erop neergestreken „als een zwerm sprinkhanen". Al weken lang moet ik een paar keren per week rond en op de berg tot op 60 km. vanhier, mais en bonen bij busjes vol bijeen scharrelen voor idem zoveel shillings contant. De jongens eten ruim een zak per dag van dat goed; ze zijn allen in de groei-jaren en werken als paarden. Dan komt er nog de nodige olie, vlees, zout enz. bij, en de nodige broeken en hemden. Gezinsvadertje süelen over 100 bengels betekent hier dat, plus voor hun behuizing en bedoktering zorgen, hun een half dozijn vakken leren, met iedere avond een paar uren les in rekenen, te kenen, Engels, muziek en zang. Een ste vige catechismus-les komt 's morgens vroeg we staan drie kwartier voor de zon op. Met de opbrengst van wat mijn boys in de werkplaatsen afleveren, na eerst bomen gekapt en gezaagd te hebben, kom ik zowat halverwege de maand. Dan wordt het zoeken en snuffelen en van tijd tot tijd een hele of halve zak toegeduwd krijgen. Maar nu wü het lot dat we, na vier jaren martelen, eindelijk een water- slootje tot de grens van onze 200 H.A. hoog en laag, hebben kunnen krijgen. Nu is het onze beurt, menen de mensen, om het kreupelhout weg te kappen, het slootje door te trekken en ervan te pro fiteren voor een goede lap tuin. Dat be tekent een mammoet-taak, als dat uit sluitend met de 100 stel zwarte handen tot mijn beschikking zal moeten gebeu ren. Had ik nu in Godsnaam maar een tractor of trekker met een ploeg om er schot achter te zetten. Van 20-50 H.A. kan bewaterd worden na ontbossing en gelijkmaken. Met behulp van een trek ker behoef ik niet alle jongens voor maanden aaneen uit de werkplaatsen te halen. Hoe kan ik zonder die bron van inkomsten, hoe gering ook (want ze ver peuteren heel wat) onderwijl de kinnen „wuppend" houden. Als een blanke tussen een bende hongerige negers, kan ik buiten de school niet op veel plaat selijke steun rekenen tenzij straks bij de oogst misschien meer dan mij lief is. Watersnood, stijgende prijzen voor le vensonderhoud, toenemende werkloos heid: het is geen tijd om met de hoed lan^s de huizen te gaan. Maar zouden er hier of daar toch nog wat kruimels van de tafel vallen, dan vang ik die o zo ZOALS U weet, heeft de in Zuid-Afri- ka wonende Texelse familie Siem de Waal onlangs een bezoek gebracht aan Pater Witte. Hierboven ziet u hoe de missionnaris Kees-van-Siem de gehei men van het koperen blaasinstrument toevertrouwt. graag op (adres: Schilderend 35 of: bu reau Texelse Courant). Het is niet terwille van de mammon, maar om een werk voort te zetten waar- van het nut niet kan worden overschat, in een land waar onverteerde akademi- sohe wijsheid bezig is zich om te zetten in Mau-Mau gruwelen en Mau-Mau el lende. Het gaat er om zwarte handen creatief werk te leren, al is het tot nu toe slechts primitief timmeren, metse len, kleermaken, schoenlappen, smeden en straks „landbouwkunde" naar ik hoop. En dat alles gedragen door more le principes en gedreven door liefde tot God en de mensen. Wie helpt er „trekken-voor-de-trek- ker?" PATER M. J. WITTE. Catholic Trades School P.O. Taveta, Kenya, Br. E. Africa. HINDERWET ter inzage legging verzoek om vergunning Purgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van A. Kievit Dzn., te Texel, Den Burg, Kogerstraat 2, tot het in werking houden van een gara gebedrijf, waarin als beweegkracht zul len worden aangewend drie electromo- toren met een totaal vermogen van 3 p.k. in (op) het perceel, plaatselijk ge merkt Den Burg, Kogerstraat 5, kadas traal bekend gemeente Texel, sectie K., nr. 2409. Mede een verzoek van Th. Reuvers, te Texel, De Cooksdorp 7, tot het in wer king houden van een garagebedrijf, waarin als beweegkracht worden aange wend vijf electromotoren met een totaal vermogen van 2,55 p.k., in i(op) het per ceel, plaatselijk gemerkt De Cocksdorp 9, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie A, nr. 2980. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 5 Sep tember 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Zaterdag 12 September 1953 te resp. 11 en 11,15 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 26 Augustus 1953. Burgemeester en Wethouders van ^exel De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER Het leven begint bij veertig - ook met Uw Rheumatiek! Rheumatisehe Pijnen liggen op de loer. Neem U In acht - neem Eruschen. Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloedzui verende organen. Zolang die maar krach tig blijven werken, worden pijnverwök- kende onzuiverheden op natuurlijke wij ze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet. FILMNIEUWS. „DE HELD OP SOKKEN" „De Held op sokken" is weer eens een echt kolderverhaal rond Bob Hope Zo als men mag verwachten, veikoopt hij er veel dwaasheid in. Het is een meester lijke parodie op de held van het Wilde Westen (soortgelijk als Danny Kaye's Mitty the Kid). Jane Russel is in deze film zijn partner en zij vult hem uit stekend aan. Het is goed amusement. „INTRIGES" Alan Ladd, Deborah Kerr en Char les Boyer vertolken de hoofdrollen in de bijzonder spannende film „Intriges in het Oosten", die komend weekend in Texels Bioscoop Theater op het doek wordt ge bracht. Het is een veihaal over onlusten in Iradi, waarvan een groep Britten mede het slachtoffer dreigt te worden. Aan vankelijk gebeurt er weinig, doch re gisseur Charles Vidor weet de spanning uitstekend op. te voeren. Tegen het ein de is de rolprent bijzonder boeiend; het slot daarentegen kan met bevredigen, ofschoon het prettig is waar te nemen, dat Alan Ladd zijn vrienden uit de el lende helpt, wanneer de benden aanval len. Ncerlands nieuws. 0.a.:De athletiekwedstrijd Nederland- Duitsland te Treebeek. Dijkval aan de Zuidkust van Schouwen-Duiveland. H M. de Koningin bezoekt het rampgebied per helicopter. Het verblijf van ZK.H. Prins Bernhard op de Nederlandse An tillen. Rondreis van Minister Kernkamp door Nieuw-Guinea. Buitenlands nieuws. Amerikaanse bommenwerper in de Atlantische Oceaan gestort. Engelse ko ninklijke familie in Schotland. Korea na de wapenstilstand. Dansende helicorvtè- res. Frankrijk staakt, 'n Mislukte vriend schap tussen aap en eend. Engelse ath- leet Pirie wint de één-mijls-race. RINGSTEKEN AAN DEN HOORN Zaterdagavond werd te Den Hoorn ge- costumeerd ringsteken op motoren ge houden. Het was jammer, dat het weer verre van aanlokkelijk was. De uitslagen waren: Ringsteken: 1. W. Duinker; 2. C. P. Moojen; 3. T. Dekker. Gecostumeerd: 1. W. v.d. Vis; 2. F Zwa nenburg; 3. C. P Moojen VIJFTIG JAAR geleden werd door de toenmalige loco-burgemeester wijlen C. Keijser Pzn., te Den Burg op Texel 't hu welijk voltrokken tussen Chris Weijdt en Wilhelmina Boon. Een stralend bruidspaar verliet over-gelukkig het kleine stadhuis. Vijftig jaar later zijn wij hen de hand komen drukken ter gelegen heid van hun gouden huwelijksfeest, wij hebben hen nog vele jaren in goede ge zondheid toegewenst en keerden met een aardig interviewtje van Skil terug. Ja, ze wonen aan Oudeschild, vlak bij „die mooie molen" Beiden zijn geboren Texe laars, doch zij hebben maar een klein deel van hun huwelijk op ons eiland ge woond: in 1912 vertrokken ze naar Nieuwendam, waar de heer Weiidt een betrekking kreeg bij de N.V. Holland se Stoombootmaatschappij te Amster dam. Ze wonen al weer 12 jaar op Texel, maar de Stoomboot Mij. heeft haar trou we, gepensionneerde medewerker met uit het hart verloren: de bruigom toon de ons een zwaar verzegelde enveloDDe, waarin een bankbiljet had gezeten, dat vele Texelaars gaarne wekelijks in hun loonzakje zouden vinden! In het bege leidend schrijven werd bovendien de komst van een ^-achtige fruitmand in 't vooruitzicht gesteld en die zal dus wel Vrijdag 28 Augustus a.s. naar Oude schild gezonden worden, want dien dag vieren ze hun gouden huwelijksfeest, 't Zal erg vol worden in hun huis, want met de familieleden wordt een buiten gewoon stevige band onderhouden. ,We hebben zelf geen kinderen, maar we hebben zoveel liefde van onze neven en nichten, nee, bloedeigen kinderen zou den met beter voor hun ouders kunnen zijn! Ik zeg wel eens: „Wij geen kinde ren, mens we hebben er wel veertig!" De blijken van medeleven zullen dus zeker niet tot de geste van de Stoom- boot Mij. beperkt blijven! De heer Weijdt is 19 Mei 1876 op Oost geboren. Zijn vader, die uit N - j Brabant kwam en een meisje uit Oost had getrouwd, was grondwerker en hielp bij de aanleg van de Eendradht- polder! De familie verhuisde spoedig naar Den Helder; Chris was ruim twee jaar. Van Den Helder ging het verder Noordholland in. Chris ging in Haarlem op school. Op 12-jarige leeftijd was hij volleerd en werd hij timmermansleer ling, bijna 15 jaar lang zat hij in het timmervak. Toen kreeg de zee hem blijkbaar te pakken, want hij stapte aan boord van de TX 17, die eigendom van Ome Gerrit Plaatsman was. Hij voer op verschillende schuiten, o.a. 16 jaar lang op die van wijlen Kees Duinker. Hij kreeg allengs door, dat het vissers- bestaan armoede betekende en toen er werklieden gevraagd werden door de Hollandse Stoomboot Mij. te Amster dam, solliciteerde hij onmiddellijk. De baan daar stond hem best aan en hij bleef er tot zijn pensioen toe. Ze waren al getrouwd toen h^ nog op een Texel se sahuit voer. Een slechte tijd was dat. „We waren blij, dat we geen kinderen hadden!" aldus mevr. Weijdt, die ook hartelijk aan het interview deelneemt. „We hadden het daar goed en hebben er altijd prettig gewoond. We konden hier eerst niet erg wennen, ik had best weer teruggewild, maar toen de hongersnood zo groot werd, was ik toch blij, dat we hier zaten en de kennissen in Nieuwen dam pakjes konden sturen! Nee, nu wil len we niet meer terug, we wonen hier prachtig en hebben het hier best naar onze zin!" Mevrouw Weijdt is op 26 Mei 1876 aan de West te Oudeschild geboren. Het ge zin telde 12 kinderen, drie van hen zijn nog in leven. Zij is op twee na de jong ste. Mevr. Weijdt is een zuster van de heer Bram Boon, die in Santpoort woont. Een bekende oud-Texelaar, die als strij der in de gelederen van de oude SDAP menige lanis voor de arbeiders heeft ge broken jarenlang maakte hij deel uit van de Texelse Vroedschap. Leuk, dat Ome Bram Vrijdag, op de dag van het gouden huwelijksfeest, jarig is (76). De bruidegom komt uit een gezin van elf kinderen, h'1 was de oudste. Ze zijn nog met z'n vijven. U begrijpt, dat zo'n kinderrijk ouderpaar, dat bij wijze van spreken van de hand in de tand moest leven, zijn jongens niet kon laten leren: enkele jaren lagere school moesten maar voldoende wezen om de wereld binnen te gaan. Wij nemen aan, dat Chris het bij een gedegen opleiding verder dan meni ge klasgenoot zou hebben gebracht: hij heeft een goed stel hersens en een pri ma geheugen. Hij is altijd een actieve figuur geweest in het verenigingsleven te Nieuwendam. Op een keer, hij was toen 59 jaar, zei een vroegere kameraad van hem dat was wijlen de heer J. C. Mets, poststationhouder te Nieuwendam „jö, waarom ga je geen Esperanto le ren, in één winter heb je het onder de knie!" Ik deed het, zegt Weijdt, en ik heb altijd veel plezier van Esperanto gehad. Ik liep eens door de Hoofdstad en zag een agent, die er niet uitkwam, toen een vreemdeling hem de weg vroep. De vreemdeling was een Pers. Ik zag zijn Esperantoster en al droeg ik die nog niet (want ik had nog maar enkele les sen gehad), vroeg ik „c'u vi parolas Es peranto, sinjoro, kion vi volas?". Nou, dat was meteen voor mekaar en wij op stap! Wat is dat toch een uitvinding! Begrijpt u, dat er nog mensen zijn, die géén esperanto spreken?" Nee, dat is ons evenmin duidelijk. Op de kalender van de Vereniging van Geheelonthouders, die in de kamer van het bruidspaar hing, stond: „Een belemmering der spraak kan een belem mering zijn voor het hele leven!" De maker van die spreuk heeft stellig aan het Esperanto gedacht! Rest ons de heer en mevr. Weijdt een prettige viering van de gouden echtver eniging toe te wensen en nog vele jaren in goede gezondheid. En of ik er op sta, want Sterling is de beste shag! Daarover is ieder het eens: als je een werkelijk goede Virginia sigaret wilt draaien, moet het Sterling zijn.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1