d v Twijnder's Manufacturen Kankerbestrijding in Nederland De „Virgo" vlot gebracht De sanering van het bakkersbedrijf (ux ivc ccaxw tj etecVn Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam' Zondag terrein rit voor nationaal motor kampioenschap Op reis Op 31 Augustus gedenken wij de ver jaardag van Haar, die 50 jaren lang als Koningin ons land heeft geregeerd. Het „Koningin Wilhelmina Fonds" ter be strijding van de gevreesde ziekte, die in ons land zovele slachtoffers eist, laat omstreeks die datum weer eens iets van zich horen. Het „Koningin Wilhelmina Fonds" is als emg orgaan in Nederland de taak toevertrouwd in het openbaar de nodige fondsen te verzamelen, waardoor een doeltreffende kankerbestrijding wordt mogelijk gemaakt. Deze fondsen zijn o.m. bestemd voor: voortdurende belangrijke financiële steun aan het Nederlands Kankerinsti tuut, opdat dit Instituut zijn centrale leidinggevende functie bij het weten schappelijk kankeronderzoek kan be houden; het treffen van voorzieningen voor de Universitaire centra te Utrecht, Gronin gen, Nijmegen, Leiden en Amsterdam, het Radiotherapeutisch Instituut te Rot terdam en de sub-centra te Middelburg, Eindhoven, Maastricht, Deventer en Leeuwarden, waar door nauwe samen werking van verscheidene specialisten de waarborgen zijn geschapen, opdat het onderzoek en de behandeling van kan kerpatiënten op de meest wetenschappe lijke grondslagen en met de modernste hulpmiddelen der wetenschap kunnen geschieden; de nauwkeurigste registratie van alle kankerpatiënten steun voor individuele onderzoekin gen. Dit alles eist jaarlijks zeer grote be dragen. Wanneer u binnenkort de collectebus sen voor het „Koningin Wilhelmina Fonds" hoort rammelen, staat u dan volkomen reëel tegenover de diepe ernst van het feit, dat van iedere zes sterfge vallen in ons land één het gevolg is van kanker. Eén van iedere zes. Een intensieve kankerbestrijding moet als nationale noodzaak door ons allen in stand worden gehouden. Een oud-Chinese wijsheid: „Wij wor den rijker naarmate wij meer aan ande ren geven" moge voldoende zijn om in deze niet alleen ons gevoel doch zeker ook onze beurs te laten spreken, opdat wij allen veiliger mogen leven. De Cocksdorp. Zaterdagmorgen omstreeks half zes is het Zweedse stoomschip „Virgo", groot 5000 ton, door sleepboten van de firma Doeksen vlot gesleept en naar Terschelling opge bracht. Zoals bekend werd de „Virgo" op 1 Februari hoog op de Vliehors ge worpen. De boot was niet geladen De „Virgo" heeft tijdens haar stranding op de Vliehors veel bekijk gehad, dagelijks voeren „De Zeemeeuw" en een vaartuig van de firma Tot met gasten naar de Vliehors. DE STEM DES VOLKS We mogen aannemen dat de vacantie- stemming nu wel voorbij is en we ons weer geregeld naar de repetities gaan begeven. Bovendien moeten wij de nodi ge voorzorgen treffen voor het bezoek van „De Stem" uit Koog aan de Zaan op 12 September a.s.. Dus verwachten we alle leden hedenavond om 8 uur in het repetitielokaal. Minister Mansholt heeft op 9 Septem ber 1952 een commissie ingesteld, welke tot taak kreeg de mogelijkheid te onder zoeken om. eventueel langs de weg van creaietverlening met medewerking van de overheid en met inachtneming van het consumentenbelang, te komen tot gezondmaking van het broodbakkerijbe- drijf, waar en voor zover daaraan be hoefte wordt gevoeld. Deze commissie, de Commissie Ge zondmaking Bakkerij bedrijf, welke stond onder voorzitterschap van de heer Jan Schilthuis, heeft onlangs haar werk zaamheden beëindigd en heeft in een uitvoerig gemotiveerd rapport haar con clusie en aanbevelingen samengevat. Gezondmaking taak van bakkers organisaties. De Commissie heeft geconstateerd, dat ofschoon in het broodbakkerij be drijf zich geleidelijk enige genezing vol trekt van de ongezonde verschijnselen welke zich in deze bedrijfstak voordoen, dit slechts in langzaam tempo geschiedt. De gezondmaking van het broodbakke rij bedrijf dient een taak te blijven van de bakkersorganisaties. Een versnelling daarvan op een aantal punten wordt aanbevolen. De door de Commissie aanbevolen maatregelen kunnen als volgt worden samengevat: A. Handhaving van de bestaande sane ringsmaatregelen, t.w. 1. Minimumprijzen voor brood. 2. Verordening Sanering Bakkersbe drijven 1945. 3. Erkenningsreglement Wederverko pers Bakkersartikelen, een en ander ook nadat zich ten aanzien van de tegen woordige organisaties wijzigingen moch ten hebben voltrokken krachtens de wet Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. B. Bevordering van het totstandkomen van verordeningen, welke tot een verde re gezondmaking van het broodbakke- rijbedrijf zullen leiden, d.w.z.: 1. De instelling van een fonds, waar van de gelden zullen moeten dienen als aanvulling op hetgeen de direct be langhebbende bedrijfscrenoten zelf kun nen financieren of bekostigen. 2. Een heffing van voorlopig drie cent per baaltje van 50 kg. op in Nederland vervaardigde en geïmporteerde tarwe bloem en -meel, gedeeltelijk ten behoeve van het instandhouden van de Neder landse Bakkerij Stichting, gedeeltelijk voor de vorming van bovengenoemd fonds, dat de geldmiddelen zal leveren, benodigd voor de toepassing van de aan bevolen saneringsmiddelen. De heffing zal in principe niet mogen worden ver disconteerd in de prijs der producten van het broodbakkenjbedrijf en zal dus worden opgebracht door het bedrijfsle ven. 3. Het uitvaardigen van tijdelijke ves tigingsverboden („sperregelingen") in plaatsen of streken, waar en voorzover daaraan behoefte bestaat. C. Bevordering van een soepele toe passing van de bestaande of zo nodig van nieuwe credietmogelijkheden ten be hoeve van de gezondmaking van het broodbakkerijbedrijf. TEXELSE MARKT Den Burg, 24 Aug. 1953. Aangevoerd: 36 schapen f 60-f 80. 56 lammeren f 45- f 55. 6 pinken f 325-f 400. 2 paarden f 750 -f 800. 60 biggen f 40-f 50. 10 schram men f 55-f 70. 7 n. kalveren f 40-f 65. Bij de in 1903 gehouden Landbouw- feesten werd o.a. een ringstekerij voor karretjes georganiseerd. Hieraan namen 48 paren deel. Texel, Aug. 1903. De lijsterstrik kers zijn lelijk betrokken door de grote hoeveelheid kruisbekken, die zich eenige tijd in de bosjes van ons eiland hebben opgehouden, daar ze uit de lijsterbessen de pitten hebben weggepikt. Ook elders •klaagt men over gebrek aan lijsterbes sen, zodat men vandaar reeds aanvra gen doet alhier voor 20 ets. per pond. Oosterend, 31 Aug. 1903. Heden morgen werd door de visschers een ge- lukwensch aan H.M. de Koningin ver zonden van den volgenden inhoud: „De visschers van Oosterend op Texel wen- schen met eerbiedige hulde-betuiging Uwe Majesteit en Haar huis veel geluk op dezen blijden dag". Hierop werd het volgende telegram terugontvangen. „H. M. de Koningin draagt mij op U allen Hoogstderzelver dank over te brengen voor aangeboden gelukwenschen. Adju dant van dienst, Van Geen". Des avonds werd door eenige personen voorgesteld het beleg van Lochem: Eenige poppen werden van onder het hooi, dat op een wagen geladen was, te voorschijn ge haald en opgeknooDt. Dit bracht velen op de been en gaf aanleiding tot gezang en het houden van een kleinen optocht met lampions. Oosterend, Sept 1903. De bevol king gaat hier langzamerhand achteruit in getalsterkte, doordat af en toe eene familie naar elders vertrekt. Is hier lan gen tijd gebrek aan woningen geweest, thans kan men voor enkelen, zoowel in als buiten het dorp, geene huurders meer vinden. De slechte resultaten van de visscherij zijn hiervan hoofdzakelijk oorzaak. Capful P L 8 Boi 6 Coir»r>Sofl. „Wil je ons helpen met parachuutje spelen, Jum bo", vraagt Bim. De oli fant heeft er wel oren naar en moet je eens even kij ken wat ze nu gaan doen. Eerst wordt er over een grote steen een plank ge legd, het lijkt wel een wip in een speeltuin. Bim gaat op het ene eind van de plank staan. Jumbo geeft met z'n grote zware poot een flirike klap op de plank, zo hard, dat Bim haast in de wolken verdwijnt. Is dat even leuk, hij lijkt wel een heuse parachutist. Bam staat te trappelen van on geduld om aan de beurt te komen, vooral als hij ziet dat ons Bimmelje veilig en wel op de grond terug komt. En je kunt wel aan de glundere ogen van Jum bo zien, dat hij er ook wel zin in zou hebben, maar ja, die is nu eenmaal veel te De 30ste Augustus wordt voor de mo torsport een grote dag: er wordt hier een Trial gereden, welke meetelt voor het kampioenschap van Nederland. De wed strijd wordt gehouden in de Wester- mient. De start is om 1,30 uur aan de Botgrasweg nabij „Bosch en Duin". Ruim 20 rijders zijn al ingeschreven, waaronder zeer bekende figuren. U zult hier knappe staaltjes van rijkunst kun nen zien. Het 12 km. lange parcours heeft 10 non-stops en moet driemaal gereden worden. Programma's met de namen van rijders en het parcours zijn vanaf Vrijdag 28 Augustus verkrijgbaar a 25 cent bij onderstaande adressen: te Den Burg bij C. Mets, Weverstraat 94 en C. P. Moojen, Schoonoordweg 37; te Oude- schild bij H. Boekei; te Oosterend bij W. Koopman; te De Cocksdorp bij C. J. Visman; te De Koog Sigarenmagazijn „Sport"; te Den Hoorn bij L. Goëniga; te De Waal bij J. Lok; te Eierland bij B. Dros, Wageningse weg. Voorziet u tijdig van een programma, opdat u dan aan de hand van het kaart je kunt zien waar de non-stops zijn ge legen. Het publiek wordt verzocht het parcours vrij te laten. De beste toe gangsweg naar de non-stops is via de Ploeglanderweg-Min. Ruisweg (langs het fietspad). Keuring is bij „Bosch en Duin" van 12-1 uur. Uitslag na afloop in Hotel „.Texel". Belangrijk voor de controleurs. De controleurs komen Zaterdagmid- S.V. Texel. De eerste oefendag voor de nieuwe competitie is weer voorbij, waarbij te vens bleek welk een achterstand er is bij de ongetrainde spelers. Bij HRC loopt men gemakkelijker, start snelleken heeft men een betere balcontrole, terwijl de opbouw van de aanvallen, zowel als het opstellen der halfs en backs beter ver zorgd is. Voor de rust, tegen wind spelend, gaf T. 1 beter partij dan daarna en viel er wel wat te waarderen; daarna maakte enkele voorhoedespelers er weinig meer van, terwijl ook het te lang lopen met de bal een voordeel opleverde voor de H.-verdediging. H. speelde met de wind mee en was het meest in de aanval en moest onze verdediging flink aanpakken, enkele veranderingen in 't elftal waren oorzaak dat men elkaar moest leren begrijpen. Uit een goede aanval van rechts nam H. met een mooi doelpunt de leiding, maar T. antwoordde door een goede aanval, waaruit Kees de bal werd toegespeeld en met een mooi hard schot gelijk maakte. Bob profiteerde van een missen in de H-verdediging en maakte er 2-1 van. Max miste een mooie kans. Vlak voor de rust maakte H. gelijk door een laag rollertje van links. Na de rust speelde H. beter dan T. en kon de achterhoede het niet houden, vooral ook omdat het verband tussen voorhoede en verdediging werd ver waarloosd en alle ballen bij de tegen partij, die veel sneller was, terecht kwam. Met nog 3 goede doelpunten be wezen ze hun superioriteit. Texel 2, eveneens tegen een HRC- combinatie, verloor met 1-4, wat wel de verhouding weergaf. Ook hier een on getrainde ploeg, dus hetzelfde recept: trainen en nog eens trainen! De handbalsters hebben in Juliana- dorp van Alkm. Handbalclub een stevig lesje gehad: met 8-1 werd verloren. In de verliezersronde echter ging het veel beter en speelde ze met gelijke kansen tegen Foresters, met 4-3 werd daarvan eervol verloren. Voor a.s. Zondag is ons terrein ter beschikking van de sportuitwisseling Texel-Wiering en. Alleen medewerkers en pleegouders hebben dan vrij entree, alle anderen, dus leden, die niet deelne men, donateurs enz., niet. Nog enkele pleegouders gevraagd. Laat u dit nog even weten? Nu Woensdagavond allen ter training, net is nodig en het wordt ernst! Adspiranten: Vrijdag weer allemaal present om half zeven. Hebben jullie de indeling bestudeerd? Nou, dat is dan goed deze keer, hè? dag om 3 uur bij elkaar aan de randweg in de Dennen nabij „Duinrust" en ver der Zondagmiddag kwart voor één aan het fietspad achter „Californië". Tevens mankeren wij nog enkele men sen om het parcours- te helpen uitzetten en de non-stops 's morgens tijdig te be waken. Opgeven s.vjp. bij C. Mets. S.V.O.-nieuws. Zo is dan de drukte van Sportdag en vacanties stadig aan weer voorbij en nog enkele weken scheiden ons van de com petitie. De vraag rijst weer: Wat zullen wij er dit jaar van maken? Als we allen onze medewerking geven, tot het einde toe, zal het hopelijk wel gaan, maar we spelen tegen onbekende clubs, zodat er niets vooruit valt te zeggen. De reizen worden verder dan we gewend zijn, maar wat maakt het uit of we nu in de bus zitten of dat we ons in Den Helder lopen te vervelen! We behoeven tweemaal minder uit dan vorig jaar. Voordat wij op Zondag 6 Sept. de competitie ingaan, komen we nog even in vergadering bij een om alles nog eens door te praten. Blijf dus niet thuis maar kom ook Vrij dag a.s. bij J. Dijt, niet vergeten hoor! Onze indeling is dit jaar als volgt: Oos terend, ZDH Winkel, Wiron, ALC, Rei ger Boys, WSW, Wit Rood, Sporters, St. Boys. Dus alleen ZDH en Wiron zijn oude bekenden. Wij reizen dit seizoen steeds gezamenlijk met SVC, dat in een andere afdeling is ingedeeld. Zij die nog loten willen hebben, haas ten zich, anders komt men op het lege nest hoor! P. R. NAJAARSBEURS TE UTRECHT (1—10 SEPTEMBER 1953) Modern meubilair en turnartikelen voor scholen Voor de eerste maal zal aan de Jaar beurs een speciale groep voor school- meubelen en turnartikelen verbonden zijh. Op de komende Najaarsbeurs, die van 1 t.m. 10 September wordt gehouden, zal een aatnrekkelijke collectie moderne schoolbanken en -tafels, meubilair voor huishoudscholen, bordstellingen, school- behoeften, gymnastiekwerktuigen, athle- tiekmateriai en balspelen te zien zijn. Deze voor gemeentelijke instanties, schoolbesturen en andere instellingen die bij de inrichting van scholen be trokken zijn belangrijke groep zal wor den ondergebracht in de Bernhard-Hal en nauw aansluiten bij de Efficiency-af- deling, die een grote verscheidenheid aan moderne administratiesvstemen, kantoormachines en -meubilair, kan toor- en schrijfbehoeften zal omvatten. Schoolnoviteiten. Het beginsel der zelfbekwaamheid, in dividueel en in groepsverband, dat steeds meer in het onderwijs wordt toe gepast, verlangt de mogelijkheid voor de leerlingen om zich gemakkelijk door het leslokaal te bewegen en zich te groepe ren naar de eis van het ogenblik. Omdat bij het aan en van tafel gaan van de leerling, vooral bij een normale tafel met vier poten, de stoel steeds verplaatst dient te worden, hetgeen uiteraard ruim- e vraagt, die de beschikbare lokaliteiten dikwijls niet bieden, heeft men een fcweepotige tafel met een éénpootstoel, de zgn. Compact-leerlingenset ontwor pen, waarbij de stoel met behoeft te worden verplaatst. (Schoolmeubelindu- strie Marko, Kootstertille, Fr.). Reeds tientallen scholen zijn met deze leerlin gensets, waarop inmiddels octrooi aangevraagd, ingericht. Zij blijken in de practijk bijzonder te voldoen. Een ande re firma (Luctor N.V., Baarn), komt eveneens met een moderne tafel en stoel combinatie, w.o. stapelbare kleu- terganituren die het voordeel bieden dat één en hetzelfde lokaal als werk. en speelruimte kan worden gebruikt. De zelfde exposant verschijnt bovendien ter Beurze met een viifvlaks schoolbord, dat door middel van patenveren schuifbaar gemaakt is. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 26 Aug. 10,27 en 10,30. 27 Aug. 11,11 en 11.11. 28 Aug. 11,53 en 11,57. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. FEUILLETON door T. LODEWIJK 33.) Rudi ging echter niet de winkel in maar belde aan 'het woonhuis. De be jaarde huishoudster deed open. liet haar in een klein zijkamertje en slofte toen de gang in. Meneer Twijnders was thuis, ze zou even horen. Weldra stak ze haar hoofd om de hoek. Wilt u maar even meekomen? Enkele ogenblikken later stond Rudi in de kamer, waar Wouter Twijnders in zijn gemakkelijke stoel zat. Hij maakte aanstalten om op te staan. Blijft u zitten weerde ze af. Dag mijnheer Twijnders.ik wou het niet met een briefje afdoen. Nu glimlachte hij dat doet me plezier. Ik had ook al gedacht: zou juffrouw Taal het nu keus daarbij laten? Ik heb haar opgezocht, zou zij mij niet weten te vinden? Ik zie dat ik me niet in u heb vergist. O ja begon Rudi meteen u hebt zich wel in mij vergist. Ik heb le lijke dingen gedaan, meneer Twijnders. Ik heb verschillende mensen verkeerd en zelfs gemeen behandeld. En lelijk over hen gedacht. Ook over u. Maar ik dacht dat dat voorbij was? Ja bekende ze eerlijk dat is voorbij. Gelukkig wel. U blijft m'n con current ze glimlachte even maar persoonlijk. Hebt u niets tegen mij. Nee, integendeel. Het was er uit voor ze het wist. Zijn gezicht glom van plezier. Wel, dat vind ik nu eens aardig. Weet u, dat hebben we met elkaar ge-, meen. Ik heb ook niets tegen u. Inte gendeel. Vroeger vond ik u al zo'n kit tig bijdehand ding, dat mag ik als oude man toch wel zeggen, niet? En nu O foei, meneer Twijnders, u gaat me toch geen complimenten maken? Hoe kwam ze zo op haar gemak met deze man, die ze zo bitter vanuit de ver te had gehaat? De huishoudster kwam binnen met de thee. Laat mij nu eens inschenken stelde Rudi voor. Suiker en melk? Geen melk alstublieft hii volgde haar beweeg met aandachtige ogen, een vreemde uitdrukking op zijn gezicht. Precies zo pittig en beweeglijk ging zijn vrouw altijd door dit huis, voor ze. Hij zuchtte. Ja lachte ze dat is me wat! Daar zitten de twee concurrenten bij el- elkaar op de thee. Bent u niet bang, dat ik er iets in gedaan heb? Je hebt er te weinig suiker in ge daan stelde hij somber vast. Zie je wel, je moet met de concur rentie toch altijd oppassen! Rudi constateerde met verwonderd ple zier, dat ze met deze man, die feitelijk haar concurrent was, haar meest verbit terde concurrent, gezellin en losjes zat te praten. Het gesprek kwam op zaken. Ze legde hem uit, dat ze in een scheve positie kwam, wanneer het geld van Twijnders in haar zaak bleef. Hij knikte. Hij begreep. Je ziet maar, zei hij, als je het kunt aflossen, vind ik 't ook best. En toen vertelde ze van haar tante. Van de wanhopige strijd, die ze had ge voerd. Wonderlijk, dat ze dat hier, aan hèorn, vertellen kon. Nu in deze omge ving, achteraf bezien, kreeg dit alles iets weemoedigs, maar de scherpe kan ten waren er af. Hij knikte langzaam. Zulke dingen weet je niet zei hij daar geef je je geen rekenschap van, als zakenman. Je denkt alleen aan je eigen zaak, je moogt ook niet anders doen. Als ik het geweten had Wat had u dan nog kunnen doen? Er was wat op te vinden geweest. Ik had haar kunnen uitkopen, zorgen, dat ze haar verdere leven tenminste on bezorgd kon slijten. Het zou niet zake lijk zijn geweest misschienmaar wat heb ik nu al geen narigheid gehad? Hebt u er zoveel narigheid van ge had? Ja, hij stelde het rustig vast ik vond dit ellendig. Ik had nooit ge dacht, dat je iemand in zaken werkelijk kon doodmaken. Dit was mijn eerste er varing Buiten de deur klonken stemmen. Ru di Sprong verschrikt op. Wat is er? vroeg de oude heer verbaasd. Ik bedenk opeensik moet no dig weg! Zo, dat is jammer, het was net zo gezellig. Ja maar.ik kan heus niet lan ger blijven. Maar het onheil was al geschied. De deur was opengegaan en daar stond Rolf Twijnders, als een stenen beeld en staar de naar het meisje als zag hij een geest verschijning. Ah Rolf begroette zijn vader ge animeerd dat treft, we hebben juist visite. Ja maar ik wou net haastte Rolf met een hoogrode kleur. Ze wou net vertrekken, ja ver volgde de oude heer. Je komt nog net op tijd. Kennen jullie elkaar? De lichtjes in zijn ogen dansten ge vaarlijk. Hij keek van Rolf naar Rudi, van Rudi naar Rolf. Rudi herstelde zich het eerst. Dag meneer eh Twijnders. Dag juffrouw Taal. De woorden klonken als ijzer op ijzer. Ga nu nog even zitten. Rudi, toe, die winkel loopt niet weg. Schenk me nog een bakje in, je weet twee schep jes suiker. Rolf, jij ook thee? Rudi wist met haar houding geen raad, imaar wendde zich, blij met de af leiding, naar de theetafel Rolf ging als een automaat zitten. Daar zat zijn vader warempel aan de thee met datdat wicht. En dat was maar Rudi en jij, en je weet: twee schepjes suiker. Alsof ze kind aan huis was. Neen, wat de oude heer tegenwoordig bezielde, het leek veel op seniele aftakeling. Zwijgend zat hij bij tafel. Rudi, terzijde, keek naar de twee man nen. De oude heer knipoogde tegen haar. Rolk keek strak voor zich uit. Opeens dan Uw spoorkaartje ge- qTY haald bij de V.V.V. „Texel" sprong een duiveltje in Rudi wakker. Meneer Twijnders, u ook suiker en melk? vroeg ze beminnelijk. Dat is tegen jou zijn vader gaf hem een por in zijn zijde. Ehgeen melk alstublieft. Zijn stem was klankloos. Ze bracht hem thee; hij keek naar haar op. Dank u. Zijn ogen zagen haar hard en vijandig aan. Maar zij deed alsof ze er niets van merkte. Ja zei de oude heer met kenne lijk genoegen we zaten hier zo gezel lig te babbelen. Leuk, dat jij er net bij komt. Ja, erg leuk zei Rolf met een stem, die niet erg overtuigend klonk. Rudi kon haast haar lachen niet hou den, toen de betekenis van de situatie tot haar doordrong. Die oude heer, dat was een nummer. Een wonder licht ge voel maakte zich van haar meester. Ze dacht niet meer aan de zaak, waar ze zo even zo dringend naar toe moest. Ze zat rustig achter de tafel, dronk haa: thee en keek naar Rolf. Hij keek niet naar haar. Vader zei hij opeens ik moet weg, Kevelaar van de Textor zit in het kantoor. Hij wacht op me. (Slot volgt). e e e ir!

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4