Cjroen ^warls jexels in het L. De Nationale Motor-Trial een groot succes voor Motorclub Texel Ze zijn gewoonweg jaloers op degene die langer mag blijven dö Ab van der Sluis, Arnhem, nr 1 bij de senioren; Arie Hak, Den Haag, triomfator bij de junioren mm: Het „Kinderdok" dorado voor herstel behoevende kinderen Hotel „Texel" gezellige dansavond „De Mirletons WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6765 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <5 De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu» 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren!. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -j- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. EEN MOTOR kan zijn berijder ook uit het zadel wippen: hierboven een deel nemer van de Vastewal, die de macht over zijn stalen ros verloor. „MAAK 'm maar goed zwaar!" Aldus had de motorrijder Ben Olie gezegd, Za terdagavond, toen hij met enige andere cracks en in gezelschap van het bestuur van de Motorclub Texel in hun clubhuis Hotel Texel achter een glaasje chocomel de komende trial besprak. Nou, de trial, de behendigheidsrit, was zwaar, zo zwaar, dat niemand er zonder strafpunten door kwam. Het eerste deel was voor de rijders een zacht <*ekookt eitje: de route begon namelijk met een parcours door de dennenbossen, wat natuurlijk gesneden koek was en niemand een strafpunt opleveren kon. Maar toch een prachtig parcours: door de fraaie lanen van dennen- of loofhout, door heidevelden, waarover een imponerende paarse gloed lag. Maar daarna kwam aan de idylle van „een plezierritjc door Texel's onvolprezen natuur" 'n abrupt einde: bij de Minister Ruisweg lagen de duinen met hun vervaarlijke en op strafpunten loerende non-stons. We hebben ons bij een der interessant ste non-stops in de heide gevlijd en kon den zo met de vele andere belangstel lenden genieten van een spannende episo de uit deze we mogen wel zeggen titanen- striid. Aan de andere kant van het kleine dal zag je telkens 'n motor verschimen, die daar een betrek kelijk steile afdaling vond, wellke een en kele heerlijk in het rulle zand deed hap pen. Dan door het dal, waar soms even adem werd gehaald en een vluchtige mo tor-inspectie /volgde, waarop de gasschuif werd opengetrokken en de motor met een hels kabaal z'n storm loop tegen „onze" non-stop helling begon. Ineens had de rijder een diepe kuil voor zich, alle rem men vast en daar gle den ze omlaag om van* uit de diepe kuil weer snel op volle toeren te gaan draaien, ten einde dè steile wand te kunnen overwin nen. Hierboven de uitreikinq van de fraaie trophee aan de heer Ab van der Sluis, Den Haaq, door de voorzitter van de Motorclub Texel, de heer C. P. Moojen, in Hotel Texel. Hieronder: de heer C. Zeqel, een der vijf Texelse deelnemers, die in de ju niorenklasse de eervolle vijfde dlaats bezette. En wie daarin slaagde kreeg na en kele meters dalen wederom een naar de hemel wijzende duintoD in het vizier. Wat een spanning, èn voor de deelne mers, èn voor de toeschouwers, wie ie dere geslaagde stunt een enthousiast ap plaus ontlokt werd en dat was vooral spontaan en warm als een Texelaar deze non stop foutloos wist te passeren. Aan deze trial namen motoren deel die sterk verschilden in bouw en in kracht. Er waren er bij, die tegen de steilste hel ling vredig voortronkten, terwijl de liohtsten, de 125 cc'ers, zich een ram bam draaiden en met een geluid als een straalmotor de voor hen wel bijzonder zware stunt trachtten te volbrengen. Na- tuurlijk was het parcours niet van sen- satie gespeend: soms slipte er een motor I onder de berijder weg, een andere maal kreeg een motor ineens hippische nei- gingen en steigerde dan als een.... stalen ros. In alle gevallen wisten de be- lijders behendig en zonder een snoor j van verwondering er af te springen. Uit alles bleek, dat deze heren het klappen van de zweep wel kennen. Veel pechvo gels hebben we niet gezien. Nou ja. Aard van Liere liep mismoedig rond en riep zijn supporters toe dat hij niet meer kon debrailleren Een ander zagen wij zijn achterband demonteren: zo lek als een zeef. Het 12 km. lange parcours moest drie maal worden "ereden met een gemid delde van 24 km. per uur. Wie de tien non-stops gezien heeft, zal het met ons eens zijn, dat er weinig tijd te verliezen viel, want tenslotte kon men door de dennenbossen zelf ook geen bijzonder hoge snelheid ontwikkelen. Het publiek was, gezien het aanvankelijk zeer slech te weer, vrij talrijk aanwezig en had zich een keurig overzicht gegeven vanaf de vele duintoppen bii de non-stops. On der de aanwezigen merkten wij burge meester De Koning op. Tijdens de wed- striid kwam zo waar de zon er bii en tót het einde toe bleef Pluvius non- actief. Even voor half 4 was de laatste rijder gepasseerd en zo konden successievelijk de diverse lijsten bij de controleposten worden opgehaald. In Hotel Texel werd de stand opgemaakt en omstreeks half 6 kon de voorzitter, de heer C. P. Moojen, de uitslag bekend maken. Senioren: 1. A. v.d. Sluis, Arnhem, Norton 500, 5 strafpunten; 2. E. Bos, De Meern, Frances Barnet 200, 15 pnt.; 2. B. Olie, Waddinxveen, Triumph 500, 46 pnt 4. J. Morel, Arnhem, James 200, 51 pnt.; 5. A. Vink, Maasland, James 200, 54 pnt; 6. B. Jansema, Hengelo, Match less 350, 89 pt.; 7. Ph. Haker, Badhoeve- dorp, Jawa 250, 105 pt; 8. A.Mosheuvel, Rotterdam, Norton 500, 107 pnt.; 9 P. M. de Haan, Stnjen, Indian 250, 145 pnt.; 10. G. Timmerman, 'Leusden, lEijsink 200, 195 pnt.; 11. F. R. Selling, Amsterdam, Zundapp 200, 219 pnt. Junioren- 1. A. J Hak, Den Haag, Puch 150, 50 pnt; 2. W. Kooiman Jr., Arnhem, Chocovel 125, 65 pnt; 3. P. v.d. Berg, Breda, BSA 350, 87 pnt; 4. G. P. Saaiers, Deventer. Sparta 125, 97 pnt; 5. C. Zegel, Texel, Eijsink 125, 101 pnt; 6. M. Immink, Nieuw-Vennep, Jawa 250, 104 pnt; 7. P. Knijff, Den Haag. Puch 150, 111 pnt; 8. II. Kooger, Texel, DKW 125, 122 pnt; 9. G. Brinkman, Hengelo, CZ 150, 135 pnt; 10. J. Kromkamp, Arn hem, NSU 125, 157 pnt, 11. YV. Koop man, Texel, Norton 500, 202 pnt; 12. P. Filmer, Haarlem, AJS 500, 208 pnt, 13 P. Heerschap, Texel, Panther 250, 255 pnt; 14. A. Lanting, Purmerend, Puch 250, 325 pnt; 15 J. Kronenberg, Amster dam. Horex 350, 343 pnt. De prijs klasse-prestaties. Senioren: 250 cc: E Bos, De Meern; 350 B. Jansema, Hengelo; 500 cc: A. v.d. Sluis, Arnhem. Junioren: 125 cc: W. Kooiman, Arn hem; 250 cc: A. J. Hak, Den Haag; 350 cc: P. v.d. Berg, Breda; 500 cc: YV. Koop man, Texel. De triomfaters mochten telkens een hartelijk arvnlaus in ontvangst nemen. En vooral Ab van der Sluis had heel wat handen te drukken! De voorzitter had de bekendmaking van de uitslag ingeleid met een korte speech: toen enige maanden geleden de KNMV in „Motor" de vraag stelde, wel ke club zich beschikbaar wilde stellen voor een trial in het kader van het kam pioenschap, was onze trial-expert, de heer C. Mets, meteen enthousiast en klampte hij ons bestuur terstond aan met de suggestie, dat Motorclub Texel" dit best voor elkaar kon brengen. Na enig overleg was de zaak gepiept en zocht men contact met de Breda'se club, De Baronie, die een paar leden naar Texel zond om het geprojecteerde terrein in ogenschouw te nemen. Dit parcours vonden zij buitengewoon ge schikt en dat zij niet overdreven is van daag ^ebleken: alle rijders zijn enthousi ast over de rit en de organisatie van het een en ander. Dit doet ons goed. Wij zijn dan ook vastbesloten om de trial hier voortaan ieder jaar te laten rijden. Spreker dankte de rijders voor hun deel name en de medewerkers voor hun ac tiviteit. De rit was uitstekend georganiseerd en wij richten vanaf deze plaats dan ook namens alle motorsportvrienden gaarne een huldigend woord aan de organisato- Het „Kinderdok aan de Minister Ruisweq „Ach, tante,, het strand is verdronken!" Aldus sprak een Amsterdams jonge- getje behorende tot een groep kinderen, die voor zes weken naar ons eiland wa ren gekomen om er via het „Kinderdok" van de Nederlandse Dok- en Scheens- bouw Maatschappij te Amsterdam nieuwe gezondheid op te doen. Het strand verdronken?! Ja, een andere voorstelling had hij werkelijk niet, want de vorige dag toen het eb was had de zee zich vergenoegd met een smal strookje strand achter de eerste zandbank, maar toen de vloed was opgekomen en een zeewind bij springvloed nogal wat water naar de kust had gestuwd, was dat arme strand grotend els opgeslokt. Enfin, het kleine kereltje maakte er verder geen probleem van en ging onder toezicht van zijn verzorgsters fijn aan het pootjebaden, samen met de andere kameraadjes, die óók zo'n fijne vacantie aan zee mochten doorbrengen! Het „Kinderdok" draait nu zo'n maand of vijf en reeds zijn diverse groe pen kinderen stukken gezonder huis waarts gekeerd. Voor zes welken naar Texel! Dan komen bij het afscheid voor de deur yan de TESO-bus wel eens de waterlanders voor de dag. Er was eens een ventje, dat tranen met tuiten huil de maartoen hij zes weken later weer naar Amsterdam terug moest, vloeiden de tranen niet minder rijke lijk over zün bruin gezonde wangen en één verzorgster bleek hem stukken lie ver dan vader en moeder samen. Toen hij een poosje later met vader en moe der op Texel kwam logeren, was in Ou- deschild zijn eerste verlangen recht streeks naar „Het Kinderdok". Trouwens hij is niet de enige geweest, die dolgaar- ne het pad naar het herstellingsoord weer insloeg! Wien bekend is hoe prachtig dit oord is opgezet, hoe ideaal het op ieder ge bied is ingericht, hoe voortreffelijk het is gelegen: aan de rand van het bos, vlak daarachter de zee en het strand en naar het Oosten de groene weiden met broedende scholeksters en kieviten, de lammeren, springend rondom hun wol lige moeder, die zal ihet met ons eens zijn, dat dit oord even goed „Kinder-do- rado" zou kunnen heten. Hier komen kinderen van twee-en-een-half tot onge veer dertien jaar. Kinderen uit gezinnen van arbeiders, die in dienst zijn van ge noemde maatschappij, kinderen, die veel te kort frisse lucht krijgen, te kort aan zon, te kort aan beweging, te kort aan vrijheid. Is het een wonder, dat zij met elkaar allengs méér voedsel uit de keu ken laten aanrukken? Dat gaat vanaf hun komst in steeds stijgende lijn En Zaterdag 5 September ter gelegenheid van de Paardensportdag met het Orkest ren. Onder zeer ongunstig weer in stromende regen hebben zij Zaterdag 'het parcours gemarkeerd. De mannen waren drijfnat tot op hun huid. Vermelden wij voorts, dat de politie met vele krachten aanwezig was opdat de wedstrijd goed zou kunnen verlopen en het verkeer geen moeilijkheden zou den worden berokkend. Diverse leden van onze Vrijwillige Brandweer waren met brancard en snelblusarmaraten pre sent om zo nodig doeltreffend te kunnen optreden. Natuurlijk zagen wij ook eni ge parate leden van onze Roode Kruis colonne. Gelukkig heeft geen der ploe gen hulp behoeven te verlenen. ,,'t Was een pradht!" aldus conclu deerde de heer C. Bonne van Hotel „De Toekomst" uit De Koog. „We moesten volgend seizoen zoiets voor onze bad gasten kunnen organiseren!" de stemming is er prima. Dat hadden bv. ook die ouders in één oogopslag door, die kwamen informeren of er nog plaats was misschien voor hun kinderen in dit „kindervacantiehuis" zij waren met vacantie op Texel, Ja, werkelijk, er komen vele aanvragen van ouders, die op Texel vertoeven, binnen.De eer ste vraag van de kinderen, gearriveerd in het „Kinderdok" is: „Tante, wanneer gaan we naar het strand?" Nu, ze mo gen daar vele uren doorbrengen, zandfi- guren bouwen, pootjebaden enz. Sommi gen kunnen ook al zwemmen, maar om elke kans op een ongeluk te vermijden, is deze tak van sport van meet af aan op het programma geschrapt. U begrijpt dat er na zo'n dag van spelen en genie ten in de buitenlucht goed geslaDen wordt. U moet die keurige slaapzaaltjes zien! Een gezond lichaam, een groeiend lichaam: gemiddeld keren ze 4-5 pond zwaarder huiswaarts en dat zegt toch nogal wat op zo'n kinderfiguurtje; twee kinderen, die een dubbele periode had den mogen meemaken, waren allebei 10 pond aangekomen. Verscheidene ouders hebben dit jaar hun vacantie doorge bracht op het eiland èn om een kijkje te nemen in het herstellingsoord waar 'hun kind vertoeft, èn omdat hun zoontje zulke enthousiaste verhalen over het ei land had gedaan. Bovendien waren zij enthousiast gemaakt door de leuke stukjes in de „Werfbode", het orgaan van de Dok- en Scheepsbouw Maat schappij. De laatste weken hebben de kinderen het niet zo bijzonder getroffen met het weer en toen Vrijdag de zon weer eens lekker scheen, waren ze er dan ook als de kippen bij, toen de verzorgsters hen via een voor het „Kinderdok" gelegen dennenlaantje en over een eaht Jutters- pad strandwaarts leidden. Van enthousi asme sprongen ze tot de takken van de bomen Een van hen wees op een boom „met kaarsjes", een ander had onlangs een jong sdholekstertje gevangen en mee naar „huis" genomen en of hij het mocht voeren! Op beesten zijn ze alle maal dol. Mej Bonnes, directrice, die in een gezellig interview ons gaarne alle gewenste gegevens voor dit artikel ver schafte, vertelde ons, dat er zo ongeveer gevochten werd om de primeur toen het doklammetje de fles moest worden ge geven. De leiding moest tenslotte op rooster gaan werken! Via het jutterspaadje naar het strand, zeker, maar als de kleinste groep, de kleuters, uitgaat, neemt men de route via de officiële Badweg, en dan gaat het per strandkar. En als het weer eens niet geschikt is voor een wandeling in de vrije natuur? Wel, dan kunnen ze zich opperbest ver maken met een keur van speelgoed, dat zo attractief is, dat ze bij meerdere zon nige stranddagen achtereen wel eens vragen „Mo^en wij vandaag binnen blijven snelen?" Bij het afscheid van Texel, krijgen zij allemaal een leuk, écht Texels souvenir mee: een schelpenfiguurtje. Deze wor den door de directrice, wier kunstzinni ge scheppingsdrang wij sterk bewonder den, zelf vervaardigd. Hulde aan hen, die het initiatief na men voor de stichting van dit herstel lingsoord!

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1