Cjrocn c^wartsjexeh in het '1Ü De Paardensport bood een aantrekkelijk programma met concours hippique en ringrijderij Op reis De Ronde van Texel werd tot een groots emotioneel gebeuren W. de Boer uit Oudeschild won de sportfietsklasse, G. Dekker, Barsingerhorn, eerste bij de toerfietsen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6767 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. PRACHTIG was Zaterdag het weer en het publiek was in groten getale naar het pnarden- sportfeest aan de Hollewalsweg ge stroomd om getui ge te zijn van het concours hippique, dat 's morgens werd ingeleid door het traditionele ringsteken voor karretjes!, waaraan tevens een wed- striid in de mooist versierde karretjes en de leukste costuunis was verhonden. Drie Waddeniuiters nemen gelijktijdig een hindernis. De voorzitter van de organiserende vereniging „De Paardensport", de heer II. Keesom, verheugde zich zeer over de medewerking van de weergoden. (Er wordt al gezegd: „Die datum is het mooi weer, want dan hebben we paarden- sportfeest!). Hij kondigde in zijn onc- ningswoord o.a. het programma aan en sprak namens de commissie zijn genoe gen uit over de deelname aan dit festijn door de landbouwers met paarden. De karretjes reden inmiddels met 16 deelnemers groot over het veld. Het paard van de familie Kikkert, „Arcadia" had werkelijk méér te trekken dan de andere viervoeters: het karretje ging finaal schuil onder groen en bloemen en niet te vergeten, dat „zij" (het was een Texels paartje met zilveren kap en zij den petje) zwaarbehangen was met alle mogelijke gouden en zilveren sieraden! Die „zij" was nl. de Pinksterbruid. Op de hierbij gaande foto vindt u dit „schoonst" geheel, want aldus werd het door de jury zonder moeite en rimpels gekwalificeerd. „Hij" was mevr. C. Ki'k- kert-Bruin en „zij" mevr. H. Bruin- Kleine. De jury riep deze deelnemers als eerste naar het centrum van de piste, waar handen werden gedrukt en het paard een fraai oranje lint aan het hoofdstel werd bevestigd. Toen kwamen successievelijk de andere bekroningen binnen. 2, werd het echtpaar J. Roeper en G. Roeper-Keijser, die als Zeeuwsen waren verschenen Ook zij kwamen uit stekend voor de dag. En dat mag te vens gezegd worden van het echtpaar J Bakker en G. Bakker-Bakker, van ..Bui- tenheim", die ons het tevreden Jooeren- gezin symboliseerden: de oogst was bin nen! Hun wagen was versierd met goud geel graan en zijzelf waren nog met strohoeden tegen de stekerige zon gewa pend. 4. werden de heer M. C. Bakker en dochter, „Spyk", die hun sohepoing eveneens aan de gewonnen oogst hadden ontleend. Bij de beoordeling werd niet alleen gelet op de versiering van het karretje, maar ook op de verzorging van het paard. Het ringsteken bracht voor de deel nemers ook weer de nodige spanning. 1. werden mej. Aly Haarsma en de heer H. Witte, Gerritsland; 2. mevr. S. Sweere- du Porto en de heer S. du Porto, 3. mej. Corry Kuip en de heer W. Zijm. De „Tally Ho" trok jammer genoeg maar drie ruiters aan! Dat was erg jam mer, want dit is een alleraardigst num mer. Naar we vernamen mochten leden van de Waddenruiters hier krachtens een bepaling van hun Federatie niet aan deelnemen Henk Spigt, een trouwe verschijning bij de „Tally Ho", werd no. 1; 2. werd Jan Paulus Kikkert en 3. Joh Knol uit Everstekoog. Het is een aardig nummer, waarbij de paarden resp. moeten stappen, draven en gallop- peren. Het concours. Het concours, af gewisseld door demonstraties van de Waddenruiteirs onder leiding van hun instructeur, de heer Jib. Sdhoorl, telde niet minder dan 13 nummers. Dank zij goede or ganisatie kon dit uitvoerige mid dagprogramma vl'ot worden afge werkt. 12 Deelnemers telde het 1-span L.T.P., die nog nimmer een priis hadden veroverd. De heer N. Kik kert werd no 1; D. Hin, Diikmanshuizen lemmermeer. Bij de 1-span LTP open klasse, waar aan tevens de winnaars van nr. 1 moes ten deelnemen, versohenen 28 hoeven op het tap- t De heer Salantiin uit Heilo mende het paard van mej. Emma Witte. Glansrijk werd hij nr. 1. Dit is dan ook een bijzonder fraai gebouwd paard, dat een zeer luxe leventje schijnt te leiden! 2 werd de 'heer N. Kikkert; 3 de heer KI du Porto en 4 de heer J. Roeper. Hierna traden de Waddenruiters op met dressuurproeven. Vervolgens 2-s^an LTP voor luxe wagen (5 deelnemers). Hier zegevierde de heer N. Kikkert we derom; 2. de heer J Roeper; 3. de heer D Witte. Hierna kwamen de koudbloedige trek paarden, die de verrichtingen van hun soortgenoten ijskoud hadden gevolgd, aan de beurt. Ze draafden lustig voor de oogstwagens en aan het zwiepen van de staart merkte je, dat ze 't werkelijk een uitje vonden, zo'n onbevrachte wagen voort te trekken: ze zijn wel anders ge wend! De paarden liepen dan ook alle maal even keurig, maar de jury wist toch weer onderscheid te maken (geluk kig) en zo werd het span van de heer J. C. Rab nr. 1; 2. de heer P. Dros Bzn. 3. de heer D. Hin en 4. de heer J. M. Bakker. Er waren 6 deelnemers. Een zeer fraai nummer vonden wij de tandem (langspan), waarbij twee paar den met naast, maar achter elkaar lie pen Nr. 1. werd de heer J. Roeper; 2. de heer D. Zijm, 3. de heer W. Zijm. Er wa- slechts 4 deelnemers. Het was jammer, dat de wagen van de heer W. Zijm wat zwak op de veren stond. Bii een paar duidelijke knikken in het veld schok- kerde de wagen zo zeer, dat een der paarden de schrik om het hart sloeg en op hol wilde slaan. Gelukkig wist een flink optredende toeschouwer het span te grijpen, zodat er geen ongelukken ge beurden. (De voorzitter diende later de heer Zijm via de microfoon een beris ping toe: „Ik zag, dat je een der paarden even met de zweep raakte, dat mag je nooit doen, Willy!" Zoals gezegd lag de oorzaak van het zenuwachtig worden van een der paarden elders). Het nummer 2-span koudbloed voor oogstwagens gaf met 4 deelnemers de volgende uitslag: 1. de heer J. C. Rab; 2. de heer P. Koopman (zijn buurman uit de „Prins" dus) en 3. de heer P. Dros Bz. „Pronagatie". 9 Paarden verschenen voor de wedstrijd 1 span voor de beste in het tuig gaande fokmerriën: 1 de heer Salatijn (mej. E. Witte); 2. de heer J. Roeper; 3. de heer Joh. Kikkert van Westergeest. Mej. Witte maakte vervol gens een ererondje met de wisselbeker van de heer Swart. Nadat de Waddenruiters weer dres- suurproeven hadden gedemonstreerd kwamen de 2-span landbouwpaarden voor de oogstwagens. 1. de heer N. Kik- Het schoonst geheel van de geshowde karretjes. en W. 3. Jury spelen lijkt ons dan een verre van gemakkelijk baantje! De jury werd ge vormd door de heren De Boer, M. C. Bakker en P. Kistemaker uit de Haar- kert, 2. de heer Joh Roeper, Oosterend, 3. de heer D. Witte. Jammer, dat er maar 4 deelnemers waren. Ingelast werd nog een damesnummer. De dames E. Witte (1), mevr. G. Roeper-Keijser (2) en Ria Kikkert (3) zaten fier op de bok van de ranke karretjes. Zoals steeds was het springconcours van de Waddenruiters weer een span- nend nummer. De ^aarden hadden heel 1 wat hindernissen te nemen, eerst de la- I ge stand, maar later waren de latten en het schot aanmerkelijk hoger. Er waren prachtige sprongen bij. Een spannend nummer dank zij het feit, dat.... de paarden soms op het allerlaatste mo ment lekkertjes aarzelden, wat de rui ters tot grote waakzaamheid gebiedt, willen zij met in het zand hapnen! Een maal werd een amazone finaal uit het zadel geslingerd, maar de instructeur ving haar keurig o^! Mevr. Kikkert werd nr. 1 met slechts 4 strafpunten; 2. de heer N. v. Egmond j uit Tienhoven met 7 pt. Trudi Kikkert, j die pas 11 jaar oud is en nog niet aan het officiële concours mag deelnemen, nam alle hindernissen en bleef dan ook zonder strafpunten! Besloten werd met vierspan voor luxe wagen: 1 de heer W. Zijm (enige deelnemer). Het was afgezien van enkele num mers, die te kort waren bezet een geslaagd feest. 's Avonds kwamen vele paardenlief hebbers in Hotel Texel bijeen, waar een geanimeerd bal werd gehouden. Ran Uw spoorkaartje ge- haald bij de V.V.V. „Texel" BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE Voor de lichting 1954 gelden de vol gende bepalingen. Wie tot buitengewoon dienstplichtige kunnen worden bestemd. Tot buitengewoon dienstplichtige kan worden bestemd de ingeschrevene voor de lichting 1954: die een broeder heeft gehad, die in Nederlandse krijgsdienst is gesneuveld of met een gesneuvelde wordt gelijk ge steld. Met een gesneuvelde broeder worden gelijk gesteld een wettige broeder of een wettige halfbroeder, die: hetzij als militair: a. is overleden of vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; b. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelin gen, c. is overleden of vermist in en door de militaire dienst, d. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan in en door de militaire dienst, hetzij als lid van een verzetsorgani satie: e. is overleden of vermist ten gevolge van het plegen van actief verzet; f. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte opgedaan bij het plegen van actief verzet; g. ten gevolge van het plegen van actief verzet in een gevange nis of een concentratiekamp is opgeslo ten geweest en aldaar is overleden; h. een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft onderdaan en als gevold van de daarbij doorstane ontberingen na terug keer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden; hetzij als zeeman in de zin van artikel 1 onder c. van Vaarplichtbesluit 1942: is overleden of vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; j. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. Indienen van de aanvraag. De aanvrage om bestemming tot bui tengewoon dienstolichtioe moet vóór 1 October 1953 bij de burgemeester wor den ingediend, met gebruikmaking van een formulier dat ter secretarie (bureau militaire zaken) verkrijgbaar is. Texel, 27 Augustus 1953. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS Oosterend: N.N, f5,-; B. K. f2,50; G. W. f2,50. Oudeschild: W. C. K. f2,50; Fam. W. f 1,50. Den Burg: D. V. f2.50; Fam. W. f5,-; A. A. f2,50; mej. K. f 2,50 J. S. f 1,-; E. K. f2,50. De Waal: Gebr H. f7.50. De Cocksdorp: Fam. K. f2,50. Maak U los uit de greep van Rheumatische Pijnen. Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en ge wrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kru schen Salts. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen ilever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werkiing Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijk se dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. WIE IIEEFT OP TEXEL ooit een een wedstrijd mee gemaakt met zo veel spanning, met .zoveel medeleven als de Ronde van Texel?! Ja, het was geweldig en als wij Zondag dan ook een lid van de or ganiserende Ver eniging voor Volks feesten en Texelse Folklore ontmoet, ten, was onze eer ste, spontane bij val steeds: „Hij is goed, hij is bést!" „Volgend jaar wéér doen!" „Na tuurlijk. Burgemeester De Koning lost het startschot. En nu, Maandagmorgen bij het schrij ven van het verslag, springen al die spannende momenten weer naar voren. Het gonst je opnieuw! Wie een glashel der verslag wil hebben of wil geven, die moet bij zo'n evenement het verslag ter stond via de microfoon kunnen brengen, rechtstreeks, op hetzelfde moment. Men zit er dan zelf ook middenin, men heeft dan alle verrassingen nog te wachten, men zit dan nog in spanning. Die sfeer •mis je natuurlijk in de krant, als alles achter de rug is en iedereen weer op zijn eigen post: Wim de Boer loopt nu weer doodgewoon kaarten aan te bieden op de Dokter Wagemaker, Harm Spigt heeft misschien wel vacantie. R. Noor man, uit Sohagen is misschien aan het blokken voor een of ander examen, Jan Daalder peest al weer op de Ambachts school. Maar goed, we vinden het toch weer fijn om alles hier nog eens te mo gen memoreren: Toen burgemeester De Koning klok slag twee uur de trekker van het start pistool overhaalde en een grappig knal letje een lichblauw wolkje naar het lo ver van de Groeneplaats dreef, toen per sten 67 wielrenners zich op de pedalen om de eerste etappe-kilometers te ver slinden. Ja, verslinden: het werd een ware race en al zat het grootste deel op „gewone fietsen" en de andere klasse op „sportfietsen", toch had dit evenement alles van onze Tour de France. Opper wachtmeester Smit en zijn adjudant, wachtmeester Schuurman, openden de stoet, die door honderden en nog eens honderden toeschouwers werd toege juicht en aangemoedigd. Via de Binnen- burg, de Stenenplaats en de Waalder- straat kwamen ze op de Waalderweg te recht en daar gingen ze aan het sprin ten! De afstand Den Burg-De Waal. 2,8 km., werd in 4 minuten en 12 sec. door de eerste groep afgelegd. In De Waal stond het zwart van de mensen en u be grijpt, dat daar vooral een hoeraatje op ging als een dorpsgenoot passeerde en zo ging dat natuurlijk in alle dorpen! Zo prachtig als de weg tot De Waal was, zo slecht was die naar Oudeschild: de Laagwaalderweg staat bij iedere wegge bruiker in een kwaje reuk Hij zou al lang verbeterd zijn door Polders en Ge meente, ware het niet, dat men op de uitvoering van de Ruilverkaveling moest wachten. De renners vlogen er echter overheen, zonder veel snelheid te ver liezen en toen de eerste groep Oude schild binnenjoeg, was het publiek dan ook totaal verrast. „Daar heb je ze al!" werd er geroepen. Hoera! Uit Oudeschild nam puur zo'n ploeg deel en deze jonge mannen werden daar wel bijzonder spontaan toegejuicht. Wie daar een be paald punt van de Dijk passeerde kreeg een extra premie, beschikbaar gesteld door winkeliers, idem gold dat voor punten te Den Hoorn, De Koog, Z.-Eier- land en De Waal. Verscheidene kilome ters voor de finish van de eerste etappe wisten Wim de Boer en R. Noorman, uit Schagen, zich los te werken op hun lich te sportfietsjes. Pijlsnel doken ze van de Hogeberg af om met een bijzonder snelle eindspurt op de finish af te jagen. Noorman klopte De Boer daar met een halve wiellengte en zo werd de 18-jari- ge Schagenaar overwinnaar en drager van de gele trui. Hij vertelde ons, twee weken gele den nr. Z te zijn geweest over 20 km. te Barsingerhorn, met 25 deelnemers. Wim de Boer, 31 jaar, heeft heel vroeger wel gereden, zei hij, maar later nooit meer. Hii moest bovendien 94 kilo aan „eigen gewicht" mee voeren! Kees Kuip, „Ro zenburg", werd nr. 3 en daarna stoven de andere renners binnen. J. Dekker, uit Grotebroek, werd nr. 1 van de gewone fietsen 2. U. Wiersma, Bosch en Duin, 3. Andr. Dekker. Oudeschild. De heer J. Dekker was 38 jaar. Hij werd Zaterdag nr. 2 te Medembluk en daarvoor nr. 1 te Grotebroek en nr. 2 te Broekerhaven hij had dus een behoorlijke routine kun nen opdoen! Gezien zijn leeftijd, toch 'n schitterende prestatie! Van de zomer had hij ook nog meegedaan aan de zgn. afmattingsrace Brussel-Parijs v.v. Za terdags heen, Zondags terug! Precies op tijd werd voor de tweede etappe gestart; Westerweg, Den Hoorn, de Prins, Westergeest, Hogeberg, Den Burg. Reeds op de Westerweg waren de renners over een grote lengte verspreid. Spoedig daarop formeerden zich groepen en groepjes. De twee gele trui dragers (Noorman en Dekker) zagen wij in een groep van zes man al meer terrein win nen. Ter hoogte van „Groenendaal" la gen zij zeker een 50 meter voor. Te Den Hoorn ook door de snellere aankomst verrast werden zij hartelijk toege juicht, maar Noorman stond ineens het huilen nader dan het lachen: banden- pech en dat betekende op zulk een be trekkelijk geringe afstand een finale uit schakeling voor de kans op een etappe overwinning. Toen de kopgroeo „St. Anna" passeer de, ze telde zes man, o.w. De Boer en Dekker-in-gele-trui, lag Jan Daalder nog een dikke 300 meter achterop. In de Prins wist Daalder een der rijders, die het tem^o van de kopgroep niet had kunnen volhouden, te passeren en moe dig bleef hij doorpezen. In Westergeest lag de 2de groep van 12 man een 600 m. achter de leiders. Niet ver van de finish, op de Schilderweg, bestond de kopgroep nog uit 3 man, De Boer, Tieerd Douma en Dekker. De Boer haalde nu zijn eer ste etappe-zee en sloeg tevens de ande re 2 rijders (die tot de gewone klasse be hoorden). Dekker klokte op zijn beurt Douma. Inmiddels had Noorman weer twee luchtgevulde banden om de wielen en niet lang na de binnenkomst van de „laatste" peohloze rijder arriveerde ook hij. De 3e etappe ging via De Koog, Waal- en-burg, Eierland, De Waal, Den Burg. Even buiten den. Burg hadden de favorie ten zich weer losgemaakt van de grote horde, hun snelheid was weer enorm en om beurten lagen zij aan de kop, wat natuurlijk een verstandige tactiek is. De Boer, Dekker en Noorman lagen bij de „Californiëweg" 200 meter voor op een grote groep, maar bij de transformator op de hoek van 't Mienterglop had de achtervolgende groep de leiders bereikt. Edochdaar spurtte het trio oonieuw en toen zij De Koog (premie) binnenjoe- gen, was tussen hen en het volgende pe- leton al weer een afstand van 300 meter gegroeid. Zij wisten de kop te houden en kwamen met een grote voorsprong aan de laatste eindstreep. Noorman sloeg De Boer toen met een tijd van 2 seconden, Dekker moest genoegen nemen met twee seconden langer rijden dan De Boer (Dekker reed op een gewone fiets). Snel gereden! Er is veel hoger snelheid bereikt dan de commissie had verwacht: stond voor de eerste etappe 34 minuten, deze 14 km lange afstand werd door de kou- groep afgelegd in 23 min. en 52 sec., wat een gemidelde betekent van 35 km. Vooral het eerste stuk Den Burg-De Waal, ging enorm snel, dikwijls stond de snelheidsmeter op de 42 km. per uur Ook de 2e etappe ging met bijzondere snelheid van start: op de Westerweg was de gang weer een tour de France waardig. De gemiddelde snelheid van de 16 km. lange 2e etappe was 33 km. en de tijd 26 min., 47 sec. De 3e etappe, die aanmerkelijk langer was en wel 23 km., werd gereden in 43 min 44 sec., met 'n gemiddelde van 34 km. per uur! Het gemiddelde over de gehele tour was 93 m;n. en 43 sec., met een gemid delde snelheid van 34 km, per uur. De tour is zonder ernstige incidenten verlopen: de slechte weggedeelten le verden natuurlijk een aantal lekke ban den op (Laagwaalderweg 4, Mienterglop 1). Er kwamen enkele valpartijen voor, maar de meeste waren te wijten aan het opdringerige publiek, terwijl ook enige scherpe bochten fataal bleken... Het Rode Kruis heeft enige keren de eerste hulp verleend, terwijl een vrachtauto de (Zie vervolg op pagina 4)

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1