B Het wapen van Breeck De Texelse schapenfokdag te Den Burg De Volksfeesten te Den Burg Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Uitslag wielerronde (VervoLg van 2e pagina) In de adhterzaal van Hotel „De Lin de boom vond Maandagmorgen om tien uur de opening plaats van de Fokveedag. De nieuwe voorzitter, de heer A. Koopmans uit Barsingerihorn, heette al len van harte welkom namens het be stuur van „Het Texelsohe Schapenstam boek in Noordholland". Hij richtte zich in het bijzonder tot het Dagelijks Be stuur onzer gemeente, burgemeester De Koning en de wethouders S. de Waard en Th. R. Hin, veeteeltconsulent ir L. de Vries, de marktmeester, de vee-artsen, de jury en adsp. juryleden. Moest vo rig jaar bij de opening een pessimis tisch geluid gehoord worden over de grasgroei op het eiland (een langdurige droogte deed het eiland verdorsten. red.), thans bezit Texel weelderige wei den en een beste hooi-oogst. Toch meen de spreker dat ook op deze dag een pes simistische klank niet te vermijden viel en wel ten aanzien van de tegen woordige prijs voor het wolvee. 1951 was een topjaar, 1952 was minder en '53 is nog weer minder. Vooral de export van vlees is beduidend lager dan vorige jaren: plm. 15 ton per week is immers veel te kort. Een klein lichtpunt noemde de voorzitter de export van levend fok- materiaal naar Indonesië en Frankrijk, wat vooral voor het eiland Texel be langrijk is, gezien de goede prijzen die bedongen werden. Laten wij hopen, al dus soreker, dat de export naar die lan den regelmatig wordt. Intussen kon wor den opgemerkt, dat de wolprijs beter was dan vorig jaar. Ons gemeentebestuur werd dank gebracht voor het gratis beschikbaar stellen van het marktterrein alsmede de voor de aankleding benodigde inventaris (hokken, stro etc.), waarvoor tevens de benodigde werkkrachten waren aange boden. Zeer op prijs gesteld werden ook de twee mooie medailles. Zich speciaal tot onze burgemeester richtend, zei spreker: U vertelde enkele jaren geleden, dat u hier als leek in ons midden was, wel, wij hopen, dat wet houder Hin u inmiddels zo goed heeft ingelicht, dat u thans met critisch oog langs de hokken kunt gaan. Spreker dankte de landbouworganisaties voor de premies, beschikbaar gesteld voor de be- 1 kroonde rammen, die op Texel blijven. Het aantal nummers, 220, moge iets minder zijn dan vorig jaar, maar dat zit 'm in de rammenselectie en dat bevalt ons zo goed, dat wij voornemens zijn dit systeem te bestendigen. De rubriek ou dere schapen is echter beslist te klein, gezien de vele fokkers van prima mate riaal. Dat moet volgend jaar dus beter worden! Besloten werd met de hoop, dat de fokdag ten volle zou slagen, voor de Texelse fokkers in het bijzonder. Burgemeester De Koning gaf toe des tijds inderdaad de hoop te hebben uit gesproken eens niet meer als leek be schouwd te hoeven worden, nu,hij is tot de conclusie gekomen, dat dit een vak is, waarin men van kindsbeen af opge groeid moet zijn. Op oudere leeftijd moet men zeker niet trachten hierom trent enige kennis van te verzamelen! Geen cntiek dus, want ik ben bang, dat mijn critiek terug zou doen slaan Mijn vaste overtuiging, aldus de burge meester is, dat de schapenteelt voor de economie, voor Texels bestel, een hoogst belangrijke factor is en het evenwicht in de economie goed weet te handha ven. Spreker hoopte dan ook, dat de wolprijzen weer omhoog zouden gaan, maar zelfs al zou de prijs enige jaren niet die zijn, welke de veehouders had den gewenst, dan is het, gelet op het karakter van Texel, toch raadzaam, zo stelde spreker nadrukkelijk vast, de teelt in deze omvang te blijven handha ven. De oud-voorzitter, de heer K. Hoge- toorn uit N.-Beemster, aanwezig als af gevaardigde naar het bestuur voor het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, tevens lid van de jury, merkte op, dat de pro ductie het afgelopen jaar met enkele honderden tonnen is toegenomen. De ex port is het laatste jaar hoger geweest gedurende de maanden Mei en Juni, dat deze de laatste maanden echter teleurstel lend was is te wijten aan de politieke en economische moeilijkheden in Frankrijk, wij waren toen nl. aangewezen op Bel- gie. Spreker adviseerde meer aandacht te besteden aan de kwaliteit en niet te veel te richten op de productie van vlees. Ik zie ook vandaag een lichtpunt: in Frankrijk wordt de toestand rustiger en zodoende hebben wij aanstonds een zeer goede kans om ons lamsvlees weer te kunnen exporteren, maar dan eerste kwaliteit lamsvlees. Nadat de heer C. Roeper, Hoofdin specteur, nog de aandacht had gevestigd op een gloednieuwe affiche voor de vol gende fokveedag, sloot de voorzitter de vergadering met het verzoek aan de di verse jury's om de hun toevertrouwde taak te gaan uitvoeren. MODESHOW FIRMA VLESSING Op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Sep tember a.s. komt de N.V. Goederenhan del Ph. Vlessing met een grote mode show in Hotel Texel. Getoond zullen worden de laatste snufjes op het gebied van herfst- en wintermode. „Wat de da mes betreft", zo zei ons de heer Vles sing, „gaat het om uitsluitend Parijse modellen, maar tegen Hollandse prij zen". Behalve Texelse medewerksters, zullen enkele beroepsmannequins over het plankier schrijden in fraaie tricot mantelpakjes, terwijl verschillende bak vismodellen aan bod zullen komen. Ook wordt veel aandacht besteed aan baby- en kleuterkleding. En de mannen? Jawel, ook zij zullen haarfijn te weten komen wat de mode in het komende seizoen van hen ver wacht! Overigens komen er op dit ge bied natuurlijk geen ingrijpende veran deringen. Tot slot zullen de nieuwste creaties regenmantels en -jassen van een wereldberoemd merk de revue passeren. Texels modeminnend publiek weet weer welke avonden beslist vrij moeten worden gehouden. (Zie adv.) Wc neusden eens in Calcutta rond, aldus Stuurman Steven, toen wc ergens een fakir ontdekten, die zijn kunsten zou vertonen op het beroemde spijkerbed! Druk gebarend nodigde de fakir de omstanders uit, dc spij kerpunten te inspecteren En laten die nou inderdaad vlijmscherp zijn! Na het prevelen van een gebed ging dc man, bijna geheel naakt, op het gruwelijke bed zitten En even later lag hij van hoofd tot hielen op de dolkspitsc punten! „Ik hg liever in mijn kooi'" bromde dc tweede machinist, „hoe lapt-ic hem dat?" „Bovennatuurlijke wilskracht", antwoordde ik fluisterend, terwijl ikdc Sterling sigaret die ik intussen gerold had, opstak. Eensklaps hoorden wc een hese gil, co kron- kelend van pijn kwam dc fakir overeind. Sidderend wierp hij zich aan mijn voeten, met bloedende prikken overdekt. Alras be grepen we, dat dc heerlijke geur van mijn Sterling shag hem helemaal uit zijn conccn- tranc had gehaald!" „Gij zijt een groter mees ter dan ik", murmelde dc man in gebroken Engels, terwijl iedereen ons verbaasd aanstaar de „Welnee man", antwoordde ik lachend, hem wac rocpiah's in dc hand drukkend, „Alle eer komt toe aan Sterling shag. Ik zal er een voor je draaien omdat je séance mislukt is Ont- hou maar eens lig niet op een spijkerbed, maar Stéi op STERLING! DAMCLUB TEXEL Ock voor ons gaat het weer beginnen. Vrijdag 11 September hebben we de jaarvergadering. Niet alleen worden alle leden verwacht, maar ook zij die als nieuwe leden toetreden, hebben een mooie gelegenheid kennis te maken. We twijfelen er niet aan of die kennisma king zal een zeer prettige zijn. Het ligt in de bedoeling om weder een jeugdafdeling op te richten, leeftijd tot 15 jaar. Nog staan te veel goede dammers bui ten onze vereniging. Laat u niet weer houden en wordt lid van Damclub Texel. De clubavond is Vrijdagavond in Hotel De Graaf, aanvang jaarvergadering 8 uur in het clublokaal. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 9 Sept. 10,17 en 10,12. 10 Sept. 10,45 en 10,41. 11 Sept. 11,14 en 11,10. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. DE LIJM-KIP Een dierenliefhebber in Schiedam had een bijzondere ervaring met een broe dende kip, die wellicht tot lering van pluimveehouders kan strekken. Deze kip wierp één van haar tien eie ren, die zij reeds veertien dagen lang met de bijzondere zorg van het a.s. moe derschap had gekoesterd, uit het nest Dit ei barstte bij de val en sporen van de inhoud kwamen op de schaal te zien. De eigenaar van de roekeloze vogel was in grote nood, want hij had met groot verlangen naar de komst van een tiental gele kuikens uitgezien. Teneinde raad, met de gedachte „baat het niet, dan schaadt het met", drukte hij de schaal voorzichtig dicht en be smeerde de breuk met Velpon. Toen de lijm hard was, kreeg de Barneveldse het ei weer onder de vleugels. Vol verwachting werd de blnde ge beurtenis tegemoet gezien. Enin derdaad werd na een week uit het gere pareerde ei een kuiken geboren. Als cu- riositeit heeft de kippenfokker de eier schaal, waarop de breuk duidelijk te onderscheiden valt, een plaatsje op de schoorsteen gegeven; zij is een prachti ge aanleiding voor het opzetten van een „boom" over samenwerking tussen na tuur en techniek. Misschien leert deze ervaring ook an dere fokkers, dat het sprookje van een oneven aantal eieren beter dan een even aantal (dat onder de kippenhouders leeft) wel met de werkeliikheid strookt, hoewel het feit, dat een kip kan tellen niet gemakkelijk te aanvaarden is. Zaterdagavond werd Den Burg in de gelegenheid gesteld het al oude, maar al 21 jaar niet ver- Gratis douche bij het tobbesteken 289 Cow»qM f B Bo« 6 Cop« Bim en Bam hebben een biggetje gekregen. Alle tiieren vinden dat ze nog nooit zo'n leuk biggetje hebben gezien en zij komen allemaal lekkere hapjes voor hem brengen. Dat vindt het biggetje na tuurlijk heerlijk en het doet niet anders dan eten en elke dag groter en dik ker worden. Dat gaat na tuurlijk nooit goed, want kijk maar, het hokje waar ,hii aldoor in heeft gezeten, barst uit elkaar en wat zien de dierenvriendjes nu toch? Wat een grappig big getje is dat geworden, want door het vele eten heeft het nu dezelfde vorm als het hok en daar gaat ons vierkant big-varken, terwijl alle dieren ver baasd hun ogen uitwrijven; zo'n big hebben ze nog nooit gezien! toonde tobbesteken te aanschou wen: op de Groeneplaats had de j Feestcommissie een Rutsclwbaan j aangelegd. Het benodigde vocht kwam via 'n brandslang van nor- tonpomp naar kuip, die een flink kwantum kon hebben. Nadat de TEM haar extra schijnwerper- licht had ontstoken werden de lief hebbers opgeroepen. Veel publiek maar weinig animo om zich (gra tis) te laten douchen! In totaal waagden slechts vijf deelnemers zich aan deze pret, maar hun ge ring aantal mocht de feestvreugde niet verflauwen: de toeschouwers kregen waar voor hun geld, ja, er ging een ovatie op, toen het eer ste slachtoffer gemaakt werd (zie foto). De uitslag was: 1. KI. Dros; 2. Diak Roeper Jbzn.; 3. D. Witte Dzn., De Westen. Hierna werd de bekende kinderwagen- 4 race gehouden. Ook voor dit nummer weer veel belangstelling van de zijde van het publiek, maar wederom weinig draaflustigen. Het aantal botsingen was weer enorm en wij hebben er vele ge- flaslighted. De uitslagen waren: 1. H. van Tonge len, Eierland; 2. Bijlsma, De Koog, taart en worst. Bij de dames was de zege aan: 1. Willy Boon Jacd., Kogerweg, taart; 2. Lida de Jongh, Waalderstraat, worst. SLACHTOFFER VAN DE STOOKOLIE De heer A. Huizinga, Warmoesstraat, Den Burg, vond op het strand bij paal 1 12 een gestorven Jan van Gent, die het j slachtoffer van stookolie bleek te zijn. De vogel was door het Britse Natuur historische Museum te Londen geringd 507801). Wij hebben de ring overgedra gen aan de conservator van ons Texels Museum, die ons straks enige bijzonder- j heden omtrent deze vogel hoopt te kun- nen mededelen. pechduivels (lekke banden etc.) oppikte. In „Casino", welwillend door de eige naar afgestaan, werden de prijzen uitge reikt. De heer W. de Boer mocht de Am- stel wisselbaker in ontvangst nemen, de heer Dekker de wisselbeker van de Hei- nikens Fabriek. Bovendien werden zij overladen met allerlei premies en geld prijzen. Iemand riep spontaan: „Wim laat Aris effe met de vrachtwagen kom- me!" Alle medewerkenden werden hartelijk bedankt: de politie die de rijders zo keu rig „aanvoerde", de motorclub voor de controle en materiaal, het Rode Kruis en allen, die premies hadden beschikbaar gesteld. „Dit wordt een jaarlijks weerkerende traditie!" aldus werd aangekondigd. (Steeds op de eerste Zondag in Septem ber). Hierop werd de gehele uitslag be kend gemaakt, waarbij de diverse prijs winnaars een voor een op het podium werden genodigd: Sportfietsen: l._ Wam de Boer, Oude schild, 93 min. 45 sec.; 2. Harm Spigt, Eierland, 94,79; 3. R. Noorman uit Scha- gen 95,36; 4. Kees Kuip, De Westen 95,56; 5. L. Tool, de Mok 97,09; 6. Ruurd Bnlsma, De Koog, 98,14. Ie etapne: 1. R. Noorman, Schagen; 2. Wim de Boer, Oudeschild; 3. Kees Kuip, De Westen. 2e etappe: 1. W. de Boer, Oudeschild, 2, Thijs Schraag, Zuidhaf fel; 3. Ruurd Bijlsma, De Koog. 3e etappe: 1. R. Noorman, Schagen, 2. W. de Boer, Oudeschild; 3. H. Spigt, Eierland. Extra premies, 'beschikbaar gesteld door winkeliers: le etappe le premie R. Noorman, Schagen; 2e premie W. de Boer. 2e etappe: le en 2e premie W. de Boer en extra premie. 3e etappe: le en 2e premie W. de Boer Gewone fietsen: 1. J. Dekker, Grote broek 93,45; 2. Wim van Veen, Oude schild 96,56; 3. Jan Daalder, De Koog 97,11- 4. Meijert Boon, De Cooksdorp 97,27; 5. Joon Goedheer, De Mok 97,41; 6. W. Wiersma, Bos en Duin 98,10; 7. Andries Dekker, Oudeschild 98,15; 8. Joh. Ouwerink, De Mok 98,47; 9. Joh. Sohoo, Den Burg 98,50, 10. P. v. Heer- waarden, Den Burg 99,00. le etappe: 1. J. Dekker, Grotebroek; 2. U. Wiersma, Bos en Duin; 3. Andries Dekker, Oudeschild. 2e etappe: 1. J. Dekker, Grotebroek; 2. Tjeerd Douma, De Koog; 3. Wim v. Veen Oudeschild. 3e etappe: 1. J. Dekker, Grotebroek; 2 W. van Veen, Oudeschild, 3. Bertus Heerschap. Extra premies; le etappe: Freek Bul der, Eierland, le premie; J. Dekker, Gro tebroek 2e premie. 2e etappe: le en 2e premie: Tjeerd Douma, De Koog. 3e etappe: le en 2e premie: J. Dekker Grotebroek. Voorts was er een extra premie voor de groep „Smulpot". FEUILLETON door T. LODEWIJK 3.) Ja bevestigde de jongeman dat was werkelijk kordaat, conducteur! Deze jongedame hing al aan de noodrem voor ze precies wist wat er gebeurde. Hij gaf Marian een goedkeurend klopje op de schouder. Nu, ik zie u dan direct wel zei de hoofdconducteur we hebben nu lancfenoeg stil gestaan en we moeten zorgen dat we verderop komen. Voor 't slachtoffer wordt wel gezorgd, kijk maar, daar heb je de broeders met de brancard al. Tot straks juffrouw, mijnheer.... Alles zag er in de coupé weer uit als tevoren. De hoofdconducteur had een proces-verbaal opgemaakt en hun beide namen genoteerd, ze wist nu dat haar overbuurman Harm VerdonCk heette en dat hij in Rotterdam woonde. Het hele geval had hen nader tot elkaar gebracht. Door het samen doorleefde avontuur was een zekere saamhorigheid gegroeid en toen de hoofdconducteur bij een volgend station was uitgestapt en zij het com- partement weer voor zich alleen had den, vond geen van de twee het vreemd dat zij het gesprek voortzetten als ken den ze elkaar al lang Marians blik was gevallen op een boek dat naast de jongen op cfe bank lag. Het was een rapport over het hotelwezen in Amerika. Interesseert u zich daarvoor? vroeg ze, wijzend op het boek. Ja zekerantwoordde Harm. vader zit in de hotelbusiness en ik heb er ook 'n zwak voor. Vader kijkt uit om ergens een goede zaak over te nemen. Mijn moeder is invalide en we willen naar een streek waar het mooier en ge zonder is dan in Rotterdam hier in deze streek bijvoorbeeld. Wie weet zien we elkaar dan wel weer! glimlachte Marian. Woont u in deze streek? Ja, ik heb er heel mijn leven ge woond. Het is er mooi en gezond. Plot seling zweeg ze. Ze wist zelf met waar om maar een zonderlinge vrees beving haar. Ze zocht in haar tas en diepte er een boek uit op. Neem me niet kwalijk, maar ik wilde nog graag een hoofdstuk verder zei ze verontschuldigend. O nee helemaal niet ant woordde de jongen, een weinig verwon derd over die plotseling koelheid. Van meisjes kon je nu eenmaal geen hoogte krijgen, concludeerde hij. Zo denderden ze de stations voorbij, tot de boemel knarsend en sissend het station van Marians bestemming be reikte. Ze gaarde snel haar bezittingen bij el kaar. Nu zei ze ten afscheid wie weet, misschien lopen we elkaar wel eens tegen 't lijf, als u hier in de buurt komt wonen. Laten we dat hopen zei hij nuchterder dan hij wilde. Hij keek haar na toen ze het zonnige perron afstapte, haar kaartje aan de be ambte gaf en door het witgeschilderde hekje verdween. Een aardige meid Jammer, dat ze opeens zo kortaf werd. Wat zou ze ge had hebben? Enfin, daar kreeg je toch nooit hoogte-van En Harm Verdonck zuchtte wereldwijs en wijdde zijn aan dacht weer aan de hoteltoestanden in Amerika. HET WAPEN VAN BREECK Midden in Breeck ligt het stadsplein. Men zou de inwoners van Breeck hoge lijk beledigen wanneer men van het dorpsplein of zelfs alleen maar van het plein sprak. Want Breeck was eens een stad en al spreekt men niet meer van steden en dorpen, maar zijn het allemaal gemeenten, Breeck kon niet vergeten dat het eens stad geweest was. De bewo ners van het nabije Vierhoven mochten dan talrijker zijn en kunnen bogen op verscheidene belangrijke industrieën, de Vierhovenaars waren voor de Breecke- naren slechts dorpelingen. Breeck was eens zelf een belangrijke stad geweest. Er stond een massieve ou de poort, waar het verkeer omheen moest rijden. Er was een heel mooie sin gel, nu bijna dicht gegroeid met riet en waterlelies, waarin talrijke eenden do ken en op mooie zomeravonden de kik kers zo luid kwaakten, dat er steevast iedere zomer een ingezonden stuk in „Het Nieuwsblad voor Breeck en Om streken" verscheen, waarin op maatre gelen tegen deze serenades werd aange drongen. In de Nieuwstraat stonden nog een paar oude koopmanshuizen en in één daarvan zag men nog steeds de kogel, die daar tijdens het beleg door de Span jaarden was ingeschoten. Het plein lag iets terzijde van de straat die dwars door het stadje leidde en waarlangs het grote verkeer joeg, de zware trailers met hun aanhangwagens, de groene legerauto's van het militaire kamp een paar kilometer verderop, de autobussen en de personenauto's. Want Breeck lag aan een der grote verkeers wegen van West naar Oost, in een bij zonder mooie omgeving. Het gebeurde dan ook meermalen, dat automobilisten die de weg wisten, of toevallig in Breeck verdwaalden, hun auto's parkeerden op het stadsplein, on der de mooie zware eeuwenoude bo men, en enige tijd vertoefden in het Wapen van Breeck, het voornaamste café-restaurant van de stad. Het was nog hotel ook, want men kon er een ka mer huren, maar dan moest men het zonder de moderne gemakken van vaste wastafels met heet en koud stromend water stellen. Met die nieuwigheden hield Korstiaan van Vueren zich niet op. Concurrentie had hij niet. Er waren natuurlijk wel meer gele genheden in Breeck, waar het verlof bordje uithing. Er was een melksalon waar de leerlingen van de H.B.S. hun boterham aten en de boel op stelten zet ten, er was een café'tje waar de henge laars, de kaartliefihebbers en de duiven melkers van de stad hun vertier zoch ten en verder nog zo'n paar van die ge- legenheidjes op hoeken van smalle steegjes, met twee deuren, waar, naar de volksmond beweerde, de stille drin kers kwamen, die niet gezien wensten te worden en via de steegdeur in- en uit gingen. Maar het Wapen van Breeck was maar geen gewoon café. Het was een instel ling. „Het Wapen" zeiden de Breecke- naren en dan wist iedereen waar hij zijn moest. In „Het Wapen" werd eens in de week sociëteit gehouden, waar de notabeler. van de stad hun borreltje dronken, eer spelletje bridge speelden, biljarten kletsten. In „Het Wapen" vergaderde Nutsbestuur, daar gaven de verenipir gen hun toneel- en zanguitvoermgei daar werden de „betere" bruiloften ge geven en de recepties gehouden. „U Wapen" was een zaak van standing. Ne als Breeckniet maar zo gewoon eer gemeente, maar een stad, zij het wa aftands, zo was ook „Het Wapen val Breeck" Het had een heel eigen sfee met zijn degelijke eigen meubelen, zij* mooi gebeeldhouwde lambrizering en d< dikke eiken balken aan het plafond. He was naar voren uitgebouwd met ee: serre, waarin op zomerse dagen toeris ten zaten uit te kijken over het meesta stille plein en waar Marinus, de ober zijn servet over de schouder, roerl stond te wachten op een klant. OP Di op won hebt een ren wore nieu door wins luch aan zuile plaa' slee bank de h aestb word kront welf, met ornar voorh gevor dus e J Jreikhj (Wordt vervolgd). Ide ij,

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4