9 rocn /wa in het hart— De Vii goontsnapte maar de Oder legde het loodje 'Ito 260 „Spar"-klanten op stap Vroegere eilandgenoot koninklijk onderscheiden Sociale Dienst organiseerde uitstapje Texelse ruiters behaalden successen te Nieuwe Niedorp „De Ronde van Texel Overwinning voor de Eierlandse Gronden Texels Bioscoop Theater Op reis WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6769 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbu» 11 TeL 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm Als de Sparkruideniers Maandag 7 September jl. op bestel waren gegaan, wouden zij aan heel wat vaste deuren rijn gekomen, maardeze kruide- uers gingen die dag natuurlijk niet /horen", want de 7de September was de jrote Spar-familiedag, het grote reis- eest, waaraan van Texel 260 man deel- ïam. Gelokt door een stralende dag tonden de mensen al om een uur of vijf aan de haven, om met de eerste boot >ver te varen. Te Den Helder stonden 7 touringcars gereed en daarmee zouden ze een enorme trip gaan maken: Alk maar, Amsterdam, richting Utredht, maar voor de machtige Domtoren in zicht kwam, werd eerst een geurige kop koffie met gebak in Breukelen geser veerd. Langs de Jaarbeurs en het In stituut, dat iedere dag een gooi naar de komende weersgesteldheid doet, Zeist, door de schilderachtige heide van Gel derland, Ouwe Hands Dierenpark, Sol- datenbegraafplaats op de Grebbeberg. Wageningen, waar de capitulatie gete kend werd en dan naar het prachtige Oosterbeek, waar in Hotel De Branding een rijk voorziene koffietafel wachtte. Het natuurbad van dit hotel was zo na tuurgetrouw, dat je je aan het Wester slag, Den Hoorn of De Koog kon wa nen. Verder, naar Arnhem, over de mooie nieuwe Rijnbrug naar Nijmegen met haar beroemd Valkhof. Met het bergtremmetje naar Berg en Dal, waar je je kon vermaken in een speeltuin en natuurlijk overvloed aan verfrissende dranken bestond. Vandaar weer per bus Noordwestwaarts langs allerlei mooie stadjes en door schone natuur. Ook natuurlijk langs Paleis Soestdijk en over de Hoge Vuurse. Te Hilversum kregen ze in ,,De Kar- seboom" een copieus diner, dat een ie der alle eer aandeed. Als toetje een ca baret, zoals velen misschien nog nooit beleefd hebben. De heer Peters van De Spar organiseerde nog even een gewel dige verloting, waarbij o.a. een fraaie Haas-pop gewonnen werd. Om 10 uur stapten ze op, arriveerden om 10 voor één te Den Helder en zaten om 2 uur weer op Texel. Dit, lezers, is zo een beknopte weerga ve van een uitvoeriger verslag, dat een der Sparklanten ons zond, een der en thousiaste deelnemers, die zich spion- taan lieten ontvallen: „Hij was fijn, tot volgend jaar hoor!" Onze vroegere eilandgenoot, de heer P. Dros J.Pzn., is door H.M. de Konin gin onderscheiden met de Huisorde van Oranje-Nassau in Goud wegens zijn ver diensten in 't belang van zijn Maatschap pij en zijn gedragingen tijdens de twee de Wereldoorlog. De heer Dros is een zoon van de heer J. P. Dros, Emmalaan 12, Den Burg. Hij werd op 25 Septem ber 1892 te De Cocksdorp geboren en was 8 September jl. 40 jaar in dienst van de N.V. Koninklijke Hollandse Lloyd te Amsterdam. In 1913 begon hij zijn loopbaan als 'leerling-machinist (bij deze Maatschap pij en 10 jaar later werd hij aangesteld als Chef van de Technische Magazijnen. Na de tweede Wereldoorlog werd hij benoemd als aannemer van schepelingen van deze Maatschappij en in deze func tie heeft hij menig Texelaar die onze Nederlandse Scheepvaart wilde dienen, aangenomen. De Hoge Onderscheiding is dus niet alleen een grote eer voor hemzelf en voor zijn Maatschappij, maar ook voor zijn geboortegrond, Texel! De bewoners van Huize „Irene", Gast huisstraat, Den Burg, hebben Vrijdag hun traditionele uitstapje over Texel beleefd en allen waren weer vol lof over alles wat zij te zien en te. smullen kregen! Met z'n eenentwinti gen maakten ze per bus een rondrit via De Waal, Oosterend, de weer bloeiende Eendraahtpolder, De Cocksdorp, waar in „De Robbenjager" dicht bij de vuur toren, thee werd gedronken. Toen weer helemaal Zuidwaarts naar de Dennen bossen en het Westerslag om in „Bosch en Duin" de koffie te gebruiken Daarop de bus weer in en door de Westen naar Den Hoorn en Loodsmansduin. Terug door de Prins en langs Oudeschild, waar juist een der Teso-boten binnenliep Als gezegd, het ontbrak de ouden van dagen aan niets, waarvoor de Sociale Dienst die dit alles organiseerde de betrok ken gulle winkeliers natuurlijk zeer erkentelijk is! De twee oudste bewoners van Huize „Irene", mevr. de wed. We- vering-Beumkes, die 15 Februari 94 jaar wondt en Opa Visman, die 91 is, hebben de 13de September maar rustigjes thuis doorgebracht. BOUWVERGUNNINGEN De heer G. Schoorl, bouw van een kippenhok te Eierland; de heer K. de Boer, Weverstraat, Den Burg, verbouw woonhuis. NUTSSPAARBANK Bijkantoor Den Burg Texel In de maand Augustus werd ingelegd f 16,418,59 (f 34,533,-)' en terugbetaald f5,049,95 (f2,915,91). Het aantal posten van inleg bedroeg 57 (51) en dat van terugbetaling 32 (29). In Aug. werden 8 (10) nieuwe boek jes uitgegeven. In omloop -zijn thans 300 (212) boekjes. Er werd 1' boekje voor pasgeborenen uitgegeven „De Waddenruiters" namen Zaterdag deel aan de derde Streekwedstrijd, die dit jaar te Nieuwe Niedorp werd ge houden. Bestuur en instructeur zijn te vreden over de tot dusver behaalde re sultaten, ofschoon er nog enorm veel geoefend zal moeten worden, niet alleen op de lessen, maar ook vooral thuis. In Nieuwe Niedorp werden de volgen de prijzen behaald: KI. du Porto, op Duke, dressuur klas se N in rijbaan 3 de le prijs en is over gegaan naar klasse B. Trudi Kikkert op Wodan, dressuur klasse N in rijbaan 1 de 2e prijs en is overgegaan naar klasse B. Nic. v. Egmond op Peter, dressuur klasse N in rijbaan 2 de 3e prijs. Matty Keijser op Olanda, dressuur klasse N in rijbaan 3 de 4e prijs. Per rijbaan kwamen 18 deelnemers uit. Spi ingconcours klasse N: KI. du Por to op Duke de 4e prijs; Mevr. G Kik kert op Inca in klasse B de 2e prijs. Bij het nr. achttallendressuur, waaraan deelnamen 8 achttallen, behaalden „De Waddenruiters" de 4e prijs. Het gaat werkelijk goed met „De Waddenruiters": telde onze vereniging enkele jaren terug nog slechts 4 a 5 le den, thans bestaat zij uit 12 leden, waarvan de meesten nog jeugdige rui ters zijn, nl. van 11-20 jaar. Een achteruitgang is weer dat we 2 goede leden moeten missen, nl. mevr. G Kikkert-Eeiman en mej. Ria Kikkert; beiden zullen hun krachten niet meer aan de vereniging kunnen geven. Het bestuur roept daarom jonge leden op om de gelederen van onze mooie vereniging te komen versterken. Verleden, jut ligen we voor anker, begon Sruurman Steven, ter reparatie van een machinc- schadc, die wc tijden* een storm hadden op gelopen In een sloep gingen wc de kust eens verkennen, die een paar mijl verder lag ,,Ki|k nep ik, „wc worden verwacht' Inderdaad, een menigte inboorlingen sloeg onze komst gade en verwelkomde ons luidruchtig En zoals dat gaat, kwam er een levendige ruilhandel op gang, waarbij wij souvenirs probeerden te kopen ma allerlei voorwerpen, die de inboor lingen bcgcrenswaard vonden. Ineens ontdekte ik een h&l bijzonder „souvenir", dat met een ketting om de bals van een zoon van het zwarte volkje hing. Het was. een leeg pakje Sterling' Dat maakte me razend benieuwd Sterling shag, dus Hollanders' Mijn beste gebarentaal schoot tekort, om dit dc inboorling te vragen Toen waagde ikeen gok|c Ik bood ncm mijn zakmes, in ruil voor her pakje En ja hoor! Dol van vreugde rende dc inlander weg ik er achrer' Sprintend bereikte ik een kraaldorp en zag nog juist, waar de neger naar binnen wipte Ik naderde zijn kraal, keek er in en zag een blanke liggen Ik naar binnen. Het was een gewonde, uitgeputte schipbreukeling' Nu, je begrijpt oat ik direct maatregelen nam en de arme Kerel bij ons aan boord bracht. Het was een landgenoot, dc enige overlevende van een scheepje, dat vergaan was in dc storm, waar ook wij in hadden gezetenLater, toen wij over zijn lotgevallen keuvelden, zei hij Wat een geluk dat ik Sterling roker ben' „Inderdaad", ant woordde ik, „trouwens een Stcrlingrokcr trekt steeds aan het langste eind Die geurige, lekkere Virginia shag verdient altijd de voorkeur' Vandaar ons devies: Stó op STERLING! Nabeschouwing over Het is voorbij, het grootste, sensatio neelste, actueelste gebeuren voor ons Texelaars. Wie had gedacht dat we op deze dag hst uitgezochtste weer zouden hebben, waardoor de snelheid misschien wel 5 km. per uur hoger is gekomen dan bij slecht weer. Nu is het tijd voor de organisators en vooral voor de Texelse rijders eens na te gaan wat er aan man keerde, want er valt wel het een en an der aan te verbeteren. In de route zullen de volgende keren alle dorpen opgenomen moeten zijn, dus ook De Cocksdorp en Oosterend. Als de volgende Ronde weer uit 3 etappe's be- bestaat, zal de tweede etappe uit een in dividuele wedstrijd moeten bestaan, dus de rijders om de 30 seconden achter el kaar starten, zodat geconstateerd wordt wat ieder persoonlijk presteert. Ieder die aan de start voor de le etap pe verschijnt, zal, tenzij hij door te veel pech wordt gedupeerd, de gehele ronde moéten uitrijden, waarvoor een diploma wordt uitgereikt. In het vervolg geen armnummers meer maar alleen rugnummers De start zal de volgende keer buiten Den Burg moe ten geschieden, opdat door de rijders di rect strijd kan worden geleverd. Er was een behoorlijk aantal premies beschikbaar gesteld, dit zal ongetwijfeld volgend jaar nog groter ziin. De verde ling van de premies was zeer eenzijdig, de koprijders kregen automatisch de premies en degene, die plaatselijk be kend was, wist wel zo ongeveer waar hij moest gaan sprinten om de „plaatselij ke" premie in de wacht te slepen. Vol gend jaar zouden dus premies gegeven moeten worden voor de Oudeschilder, die te Oudeschild 't eerst over de streep gaat, voor de Hoornder die dit te Den Hoorn presteert enz. Dat maakt het voor de deelnemers wat actueler en dan heb ben de mindere goden ook een kans. In ieder geval zal beter moeten worden aangegeven waar een premie verreden wordt. Dat de beide bekers „wisselprijzen" zijn geworden is wel aardig, maar de Feestcommissie" verplicht zich nu om elk jaar deze ronde te laten verrijden. Is de feestcommissie daartoe in staat? Zo'n ronde kost meer dan men denkt. De op zet was nu vrij sober. Grote opofferin gen aan materiaal en tijd, door bv. de motorclub en de commissieleden, waar voor geen vergoeding betaald wordt, is niet in geld uit te drukken. Zullen alle medewerkers daar zo over blijven denken? Voor het volgend jaar zullen bronnen van inkomsten moeten worden gevonden, waaruit de ronde be taald kan worden en dan liefst op wat royaler wijze, dus zal er meer geld bij elkaar gebracht moeten worden. Nu over de deelname van „de vaste wal". Dit keer meende de commissie die deelname niet te mogen weigeren, maar het is gebleken dat er een paar wegren ners komen, die veel beter getraind zijn, veel meer routine bezitten dan on ze wielrijders. (Let wel, wij schrijven „renners" en „wielrijders"). Deze ren ners gaan strijken met de eerste plaatsen en de premies en maken het voor de Texelse rijders niet meer aantrekkelijk. Tegen dergelijke renners zijn onze rij ders met opgewassen. Volgend jaar komen er nog een paar meer van de overkant en dan is de aar digheid er voor onze Texelse jongens af. Daarom is het zaak om de renners van de vaste wal niet meer te laten meerij den. Maar dan, Texelse jongens, is het no dig om het gehele jaar te trainen (en niet een week voor de tijd) bij alle mo gelijke soorten weer. Niet in Den Burg maar op de buitenwegen. Er schuilen goede krachten onder u. Rijdt Zaterdag- of Zondagmiddag maar eens een 60 km., bij zomeravond twee keer in de week. Bepaal dan zelf je tijd en snelheid. De Texelaar zal wel een lijst geven van de afstanden tussen de verschillende dor pen op ons eiland. Rijden in ploegver- band verdient aanbeveling (Schoonoord- weg). Ook komt er tactiek aan te pas. Deze tactiek is te leren. Dus vormt groepen op alle dorpen. Laat de aandacht niet verslappen, organiseer wedstrijdjes on der elkaar. Maar, laten we niet vervallen in racefietsen, want die wielersport is voor velen te duur. Een gewone sport- fiets hebben we allemaal. Let wel: zodra we vervallen in racefietsen is de taak van de feestcommissie geëindigd, want dan neemt een hogere instantie de zaak over. Met valpartijen dient rekening te worden gehouden, dat hebben we Zon dag gezien. Vormt men een groep, dan kan men groepsgewijze de schade op vangen en zodoende deze grote risico's vermijden. De feestcommissie neemt graag van iedereen goede raad aan en zal u zoveel mogelijk adviseren of u verwijzen naar degene die u beter kan voorlichten. -i~5 *-• 99 TIJDENS DE HEVIGE storm van 31 Januari-1 Februari strandde de Duitse tanker Oder met zes opvarenden in de Eierlandse Gronden. In de middag van de le Febru ari voer de Joan Hodshon uit om te trachten de beman ning van boord te halen. De-I ze pogingen mochten echterI niet slagen en na een zeerl gevaarlijke tocht keerde del reddingboot weer te De Cocksdorp terug. De volgen de dag gelukte het de zo-* veel zeewaardiger redding- j boot van Den Helder, de Prins Hendrik, de zes opva renden in veiligheid te brengen. In de nacht van 2-3 Februari brak de tanker in tweeën. Flederij Doeksen is er in geslaagd om het achterschip te bergen, maar het voorschip, dat wij u op bijgaande foto's tonen, viel aan de K>eruchte gronden ten prooi. Het zit vlak boven het Eierlandse Gat. Langzaam maar zeker zakt het weg in de bodem.... Bij laag water is het wrak nog maar gedeeltelijk zichtbaar, bij hoog water steekt de brug nog voor een deel boven de golven uit. Dat dit een flinke boot is ge weest, blijkt wel uit de foto: er naast ligt een vissersvaar tuig van behoorlijke afme ting. Op de achtergrond van de hiernaast afgedrukte opname ziet u links nog een glimp van de Vir go", de Zweed, die diezelfde dag vastliep en wel op de Vliehors. Deze boot hoopt Doeksen spoedig vlot te kun nen brengen. (Foto's, welwillend beschikbaar gesteld door de directie van de NZHRM). FILMNIEUWS. „EEN BANNELING VAN DE EILANDEN" Na Carol Reed's grote succes „The third man" heeft men met meer dan ge wone belangstelling uitgezien naar zijn volgende rolprent. Men heeft er een ge kregen, die mogelijk nog meer tot een bijzondere hoogte behoort dan het ver haal, welks melodie ons nóg in de oren dreunt. Naar de roman „Outcast of the islands" van Joseph Conrad schiep hij zijn „Banneling van de eilanden", de film, die a.s. weekend in Texels Bio scoop Theater wordt vertoond. Carol Reed is een groot regisseur. Hij nam Trevor Howard voor de man nelijke hoofdrol. Trevor Howard, die men slechts van sympathieke rollen kent. In deze film beeldt hij een on evenwichtige verrader uit. Maar niet al leen hier spreekt het inzicht van de re gisseur. Er moest nog meer zijn dat hem boven de anderen verhief, deze Reed. Zijn hoofdrolspeelster (Kerima) moest niet spréken; zij moest slechts leven in figuur en oogopslag. De sfeer, de exoti sche achtergrond, werd nog nimmer zó verfilmd, eh nog nimmer ook heeft het optreden geboeid van één enkel inlands jochie, dat overal is waar Howard is, dat hem slechts met vriendelijkheid beje gent, dat hem, na lange scheiding, te rugvoert naar zijn geliefde. Het past ons niet, deze aaneenschake ling van meesterlijk geregisseerde vond sten terug te brengen tot een inhouds- bespreking „DE TERUGKEER VAN BULLDOG DRUMMOND" Alles wat aan sensatie en spanning te vinden was is in dit verhaal verwerkt: gemaskerde, zwaar gewapende misdadi gers, die met radar, en walkie-talkies zijn uitgerust, goudroof in de Londense mist, een oud-kapitein van de politie, die is gaan boeren, verlaat zijn farm om de bende te helpen ontmaskeren. Hij sluit zich daartoe bij de misdadigers aan. Alles zou stellig vrij vlot gepiept zijn en Drummond spoedig zijn voor malige rust herkregen hebben, als le hij niet door een der bendeleden zelf was ontmaskerd en 2e als inspecteur Mc Iver's hem geen assistentie van de aan trekkelijke sergeant Smith van de Vrouwelijke Politie had gegeven Het eerste brengt voor hem nog menig hachelijk ogenblik, en het laatste mis schien wat minder rust op zijn farm, waar hij natuurlijk weer naar terug keert! Neerlands nieuws. O.a.: De Najaarsbeurs 1953 te Utrecht. Het nationaal congres voor de goochel kunst in Rotterdam De werkzaamheden aan de dijken Sohouwen-Duiveland. Buitenlands nieuws. O.a.: Gevangenis-oproer in de staat Washington. Noodweer in Rome. Ame rikaanse prijs voor de film „De wrede zee". Intocht van de Sultan van Marok ko in Fez. Neville Duke breekt snel heidsrecord. Coppi wereldkampioen op de weg. DAMCLUB TEXEL Zo hebben we onze jaarvergadering weer gehad. Jammer was het, dat de op komst zo gering was Maar toch is het een beste vergadering geworden, waar opbeuwend werk werd verricht. De le, 2e en 3e klas zijn nu uitgebreid tot 12 spelers, waardoor alle degradan ten weer in hun oude omgeving terug zijn. Ook de automatsche promotie en degradatie (2 om 2) deed bij ons haar intrede. En hopelijk is voor de onder linge Bekercomp. nu ook een oplossing gevonden. En zo staan we weer aan de nieuwe competities. Er zal weer veel strijd ge stie Jen worden We vestigen nog even de aandacht van alle leden op het volgende: Vrijdag avond half acht begint de clubavond en tot kwart over acht wordt op iemand gewacht. Niemand blijve zonder afbe- richt weg. Er mag zonder toestemming van de comp.-leider niet meer dan één comp. gespeeld worden en iedere speler heeft de leiding van de betrokken comp.-lei- der of het bestuur te aanvaarden. (ian Uw spoorkaartje ge- "rTY haald bij dc V.V.V. „Texel" V S.V.O.-nieuws. De wedstrijd SVO-St. Boys kenmerk te zich in, vooral van onze kant, slor dig spel en zeer slecht plaatsen. De voorhoede komt steeds voor het doel maar het schot ontbreekt. Jammer, we hadden veel verwachting van deze voor hoede Halfs en achterhoede klopten ook al niet, Gerrit niet te na gesproken, daar deze een goede wedstrijd heeft ge speeld Onze keeper deed ditmaal ook soms rare dingen maar we vergeven 't hem want het geheel rammelde, dus mocht hij ook meedoen. Al direct komt er flinke druk op het doel van St. Boys maar schoten worden niet gelost. Bij een schijnbaar onge vaarlijke aanval op ons doel denkt de linksbuiten voor te zetten, maar zijn schot belandt precies langs de paal in ons doel. Weer alles op de aanval. Klaas geeft een prima voorzet en Jan schiet keurig in: Rust" 1-1 Na de thee een aanval over rechts, 'n tam schot en Siem pakt het gras en de bal rolt in doel: 2-1 Het spel golft heen en weer. Opnieuw weet Klaas een mooie voorzet te geven en Bert, die er na de rust goed in komt, kogelt de bal in het net: 2-2. Nu komt St. Boys gevaarlijk opzetten, de midvoor schiet een zachte bal tegen de paal en tot ieders verwon dering rolt de bal in het doel weer ach ter. Bert, op de buitenplaats, pikt de bal op en met een prachtschot is de stand weer gelijk. Einde 3-3. Volgende week thuis tegen Wiron om half 3. Dan moet het beter hoor! Donderdag allen ter training, aanvang 8

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1