CjTocn TwartsJ'exeh in het harL, n De Waalder jeugd straks uit donkerekille school modern gebouw naar ïr Wethouder Hin legde de eerste steen De emigratie-avond in De Oranjeboom Australië, Nieuw-Zeelaud, Canada etc. bieden meer perspectief dan ons eigen land Wie aanpakken en doorzetten kunnen elders een goede toekomst opbouwen Op reis ig- LET WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 67e JAARGANG. No. 6771 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.b. Langeveld <S De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'aamse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -j- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. -C» ite Het is donker en triestig en kil in de school Waar we nu nog altijd zijn. Maar dat leed is nu weldra voor altijd voorbij. En dat vinden wij zo lijn. Zo zongen Zaterdagmiddag de leerlin gen van de Waaldcr school en inderdaad het leed is nu gauw geleden, want er wordt met voortvarendheid gewerkt aan de nieuwe, moderne school, waarvoor een terrein werd aangekocht aan de Laagwaaiderweg. Als je even verder dacht dan de status quo van het huidi ge, enigermate ruïneus aandoende, maar met de dag groeiende bouwwerk, zag je reeds de kinderkopjes in de nieuwe, rijk door zonlicht en lucht gezegende loka len leergierig over hun lessen gebogen en „geen sombere muren meer rondom hen heen", zoals ze vrcugdig hadden ge zongen bij de tekst van onze Huib de Rijmelaar, wie door meester Kuys wel een boekje zal zijn opengedaan, toen hem verzocht werd een feestlied, de gro te dag van de eerste steenlegging waar- dip in elkaar te draaien. Ja, de bouw van een nieuwe school is geen luxe: na afloop van de plechtigheid vertrouwde het hoofd der school ons toe: „We hebben er practisdh altijd de TEM bij moeten halen, ja, die moest er zelfs hartje zomer aan te pas komen als de zon zich niet liet zien!" Tot nog toe moest de Waalder jeugd dan ook haar wijsheid opdoen in een gebouw dat uit 1866 dateert wat genoeg zegt. En dan is het toch nog belangrijk beter dan de oorspronkelijke indeling: nog geen 40 jaar geleden beschikte de school over één groot lokaal, waarin beide leer krachten gelijktijdig doceerden en waar op regelrecht de toiletten uitmondden. Precies 37 jaar geleden kon geld worden uitgetrokken voor de bouw van een muur, die het lokaal in tweeën split ste en tevens kon worden overgegaan tot de bouw van een gang, waarin gardero be en andere outillage van dingen die men kwijt moest, konden worden onder gebracht. was ook eertijds gebouw, waarin de onderwijzers en onderwijze ressen gekweekt werden, lange tijd on der het directeurschap van meester J. de Jongh en de onderwijzer A. Lap, die nog leeft en in Amsterdam woont. De laatste 37 jaar is er aan de verbe tering practisoh niet gedaan, nu ja, er kwamen een ^aar lichtvallen bij en de leermiddelen zijn aangepast aan de mo derne onderwijsmethode. En voorheen zou je zeker geen enorm tableau met le gio verkeerstekens hebben ontdekt: er was rond 1900 nog geen snelverkeer op het eiland en De Waal werd misschien af en toe alleen maar opgeschrikt door een op hol slaand paard. Waarom toen dus een aparte speelplaats aangelegd: je speelde op de straat even veilig als in de wei! Ook dat moest worden veran derd en zo zal de school er een prachti ge speelplaats bij krijgen. (In welk ver band wij ook denken aan het prachtige fiLmi(projectie)apparaat. „BIJ het vrolijk rood-wit-blauw d' eerste steen wordt gelegd!" Ja, er was 'n vriendelijke zon boven de soms maar kleine huizen van ons kleinste dorpje, zon ook boven de weiden van de Laag- waalder vlakte, die het landschap deed in blikken tot aan Oudeschild toe! En boven de vorderende muren speelde een kalm briesje met lange guirlandes van kleurige wimpeltjes. De jeugd was voor het huis van de „bovenmeester" verzameld toen het vol ledige college van B. en W. het dorp binnentufte. De Oudercommissie met aan het hoofd de heer C. Witte, mees ter Kuys en mej. Beekenkamp, waren present om ons dagelijks bestuur te ont vangen en toen de handen waren gedrukt en de toepasselijke woorden waren ge wisseld, hadden de kinderen allen een vlaggetje om er intens mee te zwaaien. Ook de gasten en de andere instanties kregen een stukje offjcieel mee: de leer lingen hadden het gedicht van onze Rij melaar dapper overgeschreven en de ontboezeming vergezeld doen gaan van een alleraardigste, echt Texelse teke ning. En toen een twee in de maat het dorp uit en de nieuwe sdhoolweg in (zie foto), waar reeds vele bewoners van het dorp voor het langverbeide ogenblik wa ren samengestroomd. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer C. Witte, zag de eerste steenlegging als een be wijs van dankbaarheid jegens het ge meentebestuur en alle anderen, die zich veel moeite hebben getroost om De Waal met een nieuwe school te verrij ken, Nieuwbouw was noodzakelijk, aldus de heer Witte, want de oude school vol doet al lang niet meer aan de eisen des tijds. Spreker verheugde zich over de bouw van een school die ongetwijfeld aan het doel zal beantwoorden, vooral ten aanzien van de factoren licht en lucht! Dc oude school was met bepaald bevorderlijk voor een goede gezondheid der kinderen: van de 15 Texelse leerlin gen die dit jaar naar een vacantiekolonie ziin gezonden, 'kwamen er vier uit de 2-klassige school van De Waal. Hierop werd het woord verleend aan burgemeester De Koning, die dankte voor de uitnodiging aan B en W. Zich tot de ouders richtend, merkte spreker op, dat een eerste steenlegging uit twee elementen bestaat: zoals begrijpelijk is, gaat zulk een plechtigheid met veel vreugde gepaard en daarnaast kan de ïjdelheid worden gestreeld van de steen legging zelf! Het college van B en W werkt collegiaal en nu de B. de eerste steen te Den Burg heeft gelegd bij de afbouw van de o.l. school aldaar, is vandaag het woord aan een der W.'s om deze plechtige handeling hier ter plaat se te verrichten. Moge de nieuwe school een groot succes zijn! Hierop was de daad aan wethouder Hin, die u ziet het zelf de eerste officiële steen vakkundig in de specie drukte en het geheel met een even vak- De Waalder jeugd op weg naar de waalderweg. aanbouw z'rnde school aan de Laag- HERVORMDE GEZINSVERZORGING Mej. E. -J. Verihage is met ingang van 1 October benoemd tot gezinsverzorgster in dienst van de N. H. Gemeente van Texel. HINDERWET ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van de Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage, tot 't plaatsen van drie 6000 liter tanks voor de opslag van benzine; met aftapinrich ting, in (op) het perceel, plaatselijk ge merkt, Eierland, Vliegveld „Texel", ka dastraal bekend gemeente Texel, sectie A, nr. 1925 Mede een verzoek van de Esso Neder land N.V. te 's-Gravenhage, tot het plaatsen van een 6000 liter tank voor de opslag van petroleum; met handpomp, in (op) het perceel plaatselijk gemerkt De Cocksdorp 19, kadastraal bekend ge meente Texel, sectie A, nr. 1253. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 29 September 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Zaterdag 3 October 1953, resip. te 11,15 en 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 19 September 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER kundige troffelslag bekroonde. „Dat heeft u zeker meer gedaan!" aldus fluisterde wethouder De Waard hem bewonderend toe. (En toch lees je zijn naam niet zo vaak in de rubriek „Bouw vergunningen"! lanceerde een ander in plagerij op grotere schaal....). Enfin, bij zoveel feestelijks kon wat gezegd worden en de kinderen zongen uit volle borst hèt lied van de dag. De voorzitter van de Oudercommissie vroeg toen even assistentie aan meester Kuys om het el lenlange papier van de oorkonde in toom te helpen houden, hij las: „De eerste steen van dit gebouw is op Zaterdag 19 September 1953 gelegd door den Edelachtbaren Heer D. Hin, wet houder der gemeente Texel in tegen woordigheid van Burgemeester C. de Koning, de oudercammissie bestaande uit de dames mevr. J. Plaatsman-Voigt en mevr. A. Keijzer-Kikkert en de heren C. Witte, A. Betsema en J. Mijwaart; het onderwijzend personeel mej. K. Bee kenkamp en de heer H. Kuys; alle leer lingen der openbare lagere school en veie belangstellenden. Deze school is ontworpen door de ambtenaar gemeentewerken G. van der Struys onder supervisie van den tech nisch ambtenaar J. Veldstra en den di recteur Ir J. F. Kipperman, gebouwd door de firma's Voift. metselwerk, Tim mer, timmerwerk, Vonk, schilderwerk, A^ter, electriciteitswerk, Oele, lood- en zinkwerk. Zij zal de oude, niet meer aan de eisen des tijds voldoende school van 1866 vervangen. Deze oorkonde is in de loden buis ge daan door Marrigje Bernardus, oud 7 jaar en Annigje Jantina Wilhelmina Bernardus, oud 6 jaar. Daarna is de vlag gehesen door Cornells Koopman oud 6 jaar. Deze kinderen zijn hiervoor uitge zocht, omdat zij door de ramp van 1 Februari 1953, waarbij ook ons eiland getroffen werd, hun vaders verloren hebben. Het aantal leerlingen dat de school op deze datum bezocht bedraag op deze dag 63. Gedaan te De Waal, 19 September 1953". Deze oorkonde werd in de loden koker gestopt door de genoemde zusjes en met assistentie van de heer H. Veenema keu rig ingemetseld, waarop de vlag werd gehesen. Het hoofd der school besloot de plech tigheid met: „Niemand kan bevroeden, wat wij in de oude school ontbeerd hebben! Toch was stichting van die ou de school voor ons dorp van groot be lang, want zij was ons een teken van eenheid voor dc vele generaties, die daar school gingen. Ik hoop, dat de nieuwe school die eenheid bij al haar bonte ver scheidenheid van richting mag blijven demonstreren". Hiermede was de plechtigheid be ëindigd. De jeugd kreeg tenslotte haar langverbeide tractatie, terwijl de oude ren nog enige ijd in de oude school bij- eenbleven onder het genot van een kop je koffie en een sigaar Ja, ook de feest- sigaar kon er wel af, dunkt ons! Moge de school een voorspoedige af bouw vinden: naarmate de dagen korten groeit het verlangen naar de in ge bruikneming van het nieuwe gebouw. „WIJ HEBBEN JULLIE GRAAG, wie het bier met rust kan laten en wil spa ren kan in Australië spoedig een eigen bedrijf hebben", aldus de heer Cliff, emigratie-attaché van Australië in ons land tijdens zijn korte toespraak tot ad- spirant-emigranten, die Vrijdagavond op uitnodiging van de sociale commissie van de Stichting voor de Landbouw op Texel in „De Oranjeboom" waren bij eengekomen, jongemannen, die zich momenteel op Texelse bedrijven laten om scholen om straks in hun nieuwe vaderland aan de slag te gaan in de landbouw. Behalve hen zapen wij tal van werkgevers en andere belangstellenden voor het onderwerp emigratie. De heer Cliff, wiens in het Engels uit gesproken toespraak werd vertaald, zei- de grote bewondering te hebben voor de voorlichting en opleiding ten behoeve van de a.s. emigrant. Hij drong er op aan er voor te zorgen, dat men bij het ver trek de Engelse taal zoveel mogelijk be heerst. Australië zal de doortastende emigrant niet teleurstellen: de sociale omstandigheden zijn er zeer goed en beter dan in welk ander emigranten op nemend land ook. Het klimaat is mild en de winter kort, een land dus, dat zidh uitstekend leent voor de landbouw en veeteelt. Het bezit dan ook 17 millioen runderen, waarvan 15 millioen melk koeien; het produceert 40,000 ton kaas en telt een millioen paarden. De avond werd geopend door de heer Jac Roeper Johzn., waarna het woord werd gegeven aan de heer mr Rietkerk, plv. directeur van de Chr. Emigratie Centrale. Het speet hem, dat er zo wei nig dames aanwezig waren, waar ook de vrouw een belangrijke taak heeft als het gezin zijn nieuwe vaderland heeft bereikt: een goede gezinseenheid toch is van zeer groot en dikwijls doorslagge- gevend belang! Spreker meiikte op, dat het laatste jaar 50,000 personen geëmi greerd zijn, maar intussen nam de be volking in dat jaar met 100,000 zielen toe! Het probleem van de overbevolking wordt dus steeds groter. We hebben er weliswaar nieuw gebied bij gewonnen door inpolderingen rond het IJsselmeer, maar de aanwnst van een gebied als de Noordoostpolder zal binnen 10 jaar al weer te niet zijn gedaan door uitbreiding der steden, aanleg van wegen, vliegvel den enz. Als men nagaat, dat Australië ongeveer even groot als Europa(!) slechts 8 millioen inwoners heeft, is het duide lijk, dat dit werelddeel een onbeperkt aantal emigranten kan plaatsen. Dit geldt trouwens voor meer landen: Ca nada, Nieuw-Zeeland en, zij het in be perkter mate, voor Zuid-Afrika. Emigratie is een ingrijpende zaa'k. „Na het huwelijk de belangrijkste stap in ons leven, het is een soort revolutie, een omwenteling van bestaande verhoudin gen dus. De moeilijkheden aan emigra tie verbonden, mogen niet gering wor den geacht; maar energieke mensen die kunnen doorzetten, die bereid zijn om vanuit de grond te beginnen, zullen de moeilijkheden kunnen overwinnen en slagen. Spreker noemde voorbeelden van mis lukte emigratie. Hij ontmoette een te ruggekeerde vrouw, die beweerde in Canada niet te hebben kunnen aarden omdat er zo weinig cultuur was, maar in werkelijkheid was heimwee de oor zaak van haar repatriëring. Een der kansen voor heimwee is de isolatie waarin men raakt bij geen of totaal on voldoende kennis van de taal welke in het meuwe land wordt gesproken Dit wreekt zich vooral op de vrouw, die ui teraard minder snel zal acclamatiseren dan haar man en kinderen, die het land intrekken om aan de slag te kunnen, die nauwer contact krijgen met de bevol king. Spreker merkte op, dat er vooral de eerste jaren hard aangepakt moet worden, bij aanwending van de nodige energie hebben de emigratie-landen kansen, welke hier niet meer te vinden zijn! Hierop was het woord aan de film operateur, wien het echter zeer lastig werd gemaakt, daar de films of ver keerd om of achterstevoren waren afge leverd! De hierdoor ontstane tussenpau zes waren uiteraard behoorlijk verve lend! De heer Van Campen, directeur van de R.K. Emigratie Stichting, nam diverse landen in vogelvlucht: Nieuw- Zeeland is een utgesproken agrarisch land, een der voedselproducenten van Engeland, een land dan ook met een to taal Engelse mentaliteit. Wie in een nieuw land komt, doet verstandig ogen en oren volop de kost te geven, doch zijn lust tot critiek aan banden te leggen: wie in staat is als newcomer zijn mond te houden zal gestaag de hulp ervaren, welke hij behoeft. Hij begint als knecht, kan opklimmen tot bedrijfsleider in de verhouding van Share-farmer oftewel deelpachter om tenslotte als zelfstandig pachter met eigen vee verder te boeren. Wie nog maar kort in Nieuw-Zeeland zijn, zullen geen kans hebben om aan een eigen bedrijf te komen, .want als er een bedrijf wordt aangeboden, blijkt de grond voor de emigrant, die er nog maar korte tijd vertoeft, te duur te zijn. Beidt uw tijd, geldt dus ook daar. Australië was vóór de oorlog een agrarisch land zonder meer, maar door zijn strategische positie in de Pacific tijdens de 2de Wereldoorlog, kreeg de industrie er een grote kans en deze is zich snel blijven ontwikkelen ten koste van het platteland, waaraan vele krach ten onttrokken werden. De Australische regering legt daarom grote belangstel ling voor de emigratie van landbouwers aan de dag en ook daar ligt dus een kans om verder te komen! Spreker boei de met zijn beschrijving van de exten sieve landbouw en veeteelt: de koeien grazen over een onafzienbaar terrein en moeten soms van zo'n 6-7 km. ver naar de melkplatas worden gedreven. De on- dermelk laat men weglopen en de room gaat naar de zuivelfabriek. Ook daar kan men na verloop van tijd een eigen bedrijf kopen: er staan vaak genoeg be drijven leeg doordat er geen opvolger is of doordat de eigenaar naar de stad is getrokken. Ook over Canada werden interessan te gegevens verstrekt. De winters zijn er langer dan bij ons, waarom de grond bewerking en de oogst in ijltempo en grootscheeps wordt uitgevoerd: de boer koppelt diverse machines achter zijn zware trekker en na de zaai neemt hij weer een paar maanden vacantie, waar na hij terugkeert om te zien hoe het gewas er bij staat. De oogst gaat weer vol-automatisCh, geen hokken- en klampvorming maar rechtstreekse dor sing en transport van het graan naar de schepen. Ook Canada kan nog steeds volop emigranten gebruiken: de Oost kust ligt verder van de Stille Oceaan dan Amerika van Europa! Na de oorlog nam dit land reeds 80,000 Nederlanders op. De toespraken werden afgewisseld met enige films, die aller belangstelling genoten. Tijdens de pauze bestond gele genheid tot het indienen van schrifte lijke vragen, waarvan door verschillen de personen gebruik werd gemaakt. On alle vragen gaf de heer Van Cam pen een duidelijk antwoord. Om elf uur werd de bijeenkomst door de heer Roe per gesloten. dan Uw spoorkaartje ge- TuY haald bij de V.V.V. „Texel" 41 VOORGANGERSEXAMEN De Eerwaarde Heer Dulfer, voorgan- ger bij de N. H. Gemeente te Oudesohild, legde met gunstig gevolg het voorgan gersexamen af, dat uitging van de Ne derlandse Protestantenbond. INGEKOMEN PERSONEN Jacoba de Blaauw v. Emmen, Schut- terlaan 6 Wz, n. Den Burg, Schilderend 93. Marinus van Capelle v Langbroek, Doornseweg 77 n. Den Burg, Binnenburg 10. Johannes G Vertelman v. Wer- vershoof A 126 n. Den Burg, Wilhelmi- nalaan 25. Aaltje Kuiper v Groningen, Sabangplein 8a n. De Cocksdorp 133. Bertha K. Dros v. Haarlem, Spruiten- bosstr. 17 n. Oosterend. Peperstr. 3. Jan de Jong v. Alkmaar, Asterstr. 2 n. Oude sohild 69. Willem J. Seefat v. Zaandam, J. C. v. Wessemstr 69 n. E 119 (met echtg.). Klaasje Groot v. Abbekerk, Lambertschaag B 37a n. Den Burg, Weststr. 4. Johanna Gersonius v. Krim pen a.d. IJssel, Tuinstr. 27 n. S 3. An nie Verveld v. Amsterdam. Griftstr. 55 n. Den Bung, Schilderend 78. Izak A. v. d. Linde v. Amersfoort, Soesterweg 169 naar De Cocksdorp lh. Hermina Olden- kamp v. Meppel, Hoogev. weg 38, n. Den Burg, Schilderend 93. Thomaske D. de Jong van idem n. Den Burg, Schil derend 111 VERTROKKEN PERSONEN Cornelis J. Brans v. O 29 n. Terschel ling, Zeevaartschool Willem Barendsz. Maria D. J Rutten v. C 117 n. Den Haag, Ledeganckplein 27. Antonius Boo gaard v. O 124 n. Voorhout, Leidsevaart 2 BN. Leendert J. Roeper v W 18 naar Wageningen, Lawickse Allee 80. Jacob Kraal v. Oosterend, Hoekstr. 18 n. Em men, Hoofdstr. 33. Greta Bakker v. Den Burg, Weverstr. 32 n. Den Helder, Vi- olenstr. 31.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1