TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Hef wapen van Breeck Vlieland's verbinding met de Vastewal Zeninvrust. Hoe oud is het woord Badgast Texels Bioscoop Theater Dames! Vooral nu Gecombineeree inenting tegen Diphtherie, Tetanus en Kinkhoest ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 In de Raadsvergadering van Vlieland werd het daar bestaande verkeerspro bleem met de vaste wal besproken: Wethouder P. A. Kroon Jzn. bracht in de rondvraag de bootdiensten van en naar Vlieland ter sprake, aldus de Har- linker Courant. Spreker had geconsta teerd dat met een schip, dat niet meer voor vervoer geschikt is, passagiers ver voerd werden. Een ondeiikomen was er op die boot (de „Texel") niet te vinden. Het is geen grapje zo enige uren aan de slechte weergesteldheid te worden bloot gesteld. Voorts ligt er in Harlingen nooit een boot klaar voor Vlieland, hetgeen oor zaak is dat de boot voor Vlieland daar door vaak een half tot een heel uur te laat is. De voorzitter deelde mede, dat er hoop bestond dat het volgend jaar hierin ver betering gebracht zal worden. De heer P. J. de Nijs merkte op, dat dergelijke beloften ook vorige jaren ge daan waren, doch dat deze nooit nage komen zijn. Spreker zag er nog niet van komen, dat de belofte in vervulling zal gaan. De heer W. Bloem (en de overige le den der Raad met hem) zou wel eens met Terschelling willen ruiilen, wat de boten betreft. Daar heeft men de be schikking over drie boten en voor Vlie- SVC-Nieuws Heden 4 uur adsp. A-Tex. Boys A. Morgen SVC 2-De Koog 2, 2,30 uur Terreindienst C. Nota en A. Vlaming. Wordt eventueel om 12 uur begonnen, dan krijgen alle spelers benaht. Het le is vrij. Onze feestavond: Om alle ouderen ge legenheid te geven Zaterdagavond de Revue bij te wonen, kunnen kinderen beneden 14 jaar kaarten verkrijgen voor Maandagavond a 25 ct. per persoon. Denkt u Zondag om het plaatsbespre ken? Het is gratis; voor beide avonden bestaat hiertoe gelegenheid. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag 5-8 bieohth., om 7 uur roz. Zondag, 18e Zondag na Pinksteren. Om 7,30 gelezen H. Mis, om 9 u. comm. uitr. en om 10 u. de Hoogmis, 's Av. 7 uurlof t.e.v. St. Martinus. Donderdag, begin v. de Rozenkransmaand; elke avond om7,30 roz met uitstelling. Donderdag na de roz. biechth. v.d. le Vrijdag. Vrijdag, le Vrijdag. Om *7 u. comm. uitr., uitstelling en acte v. toewijding, om 7,30 gez. Mis, waarna Tantum Ergo. 's Av. 7,30 lof t.e.v. het H. Hart met roz. Zaterdag 5-8 biechtgel. op de hele uren, om 7,30 roz. met uitstelling. Zaterdagmorgen om 7 u. comm. uitr. Zondag a.s. 19e Zondag na Pinksteren en uiterlijke viering van O. L. Vr. Rozenkrans. St. Martha: M. Bak ker en Cathrien Maas. FEUILLETON door T. LODEWIJK 6.) De klok in de hoek kondigde wat schor aan dat het half elf was. De notaris keek eens om naar het tafeltje waar de klerk en de afslager zaten en rees op. Alle anderen volgden zijn voor beeld en gingen achter hem aan, de be tegelde gang door, naar de zaal. Daar nam notaris Geutjens plaats achter een tafel met een groen 'kleed, waarop een karaf met twee glazen water. Rechts zette zich de candidaat, een schrale fi guur met een lorgnetje op, en links de klerk. Aan een apart tafeltje nam de afslager plaats en speelde met de ha mer. Hij sprak geen woord, maar groet te met een reeks knipoogjes en ge laatsuitdrukkingen de vele bekenden. Want Manus Ballegooyen was een Breeckenaar, geboren en getogen, en wie hij niet kende was de moeite van het kermen niet waard. De notaris schraapte de keel, dronk uit het glas dat de candidaat naarstig 'had volgeschonken en begon met een commandostem de acte voor te lezen. De verkoop zal geschieden onder de navolgende voorwaardenkennen de heren die allemaal of moet ik de hele ceel voorlezen? Een zacht gemompel (moest duidelijk maken dat de heren ze kenden. Wel, dan zullen we maar beginnen, stelde de notaris vast en knikte naar Manus. Manus stond op en snoot omslachtig zijn neus. Vervolgens nam hij de ha mer ter hand, kuchte en deelde mede, dat het pand werd ingezet op vijftien duizend gulden. Wie biedt meer dan vijftienduizend gulden? wilde Manus weten en zweeg in afwachting. Zijn ogen zwierven over de rijen. Er zaten zo'n dertig mensen. Een paar aan nemers, die er altijd bij waren om op de hoogte te blijven, de „Oude Garde" na tuurlijk, die mankeerde nooit, Bergman de rentenier, die weer op een plokje uit was en verder nog 'n stuk of tien on bekenden. Die moest je speciaal in de gaten houden. De mensen op de stoelen tuurden de rijen langs en maakten eveneens de ba lans van het gezelschap op. Het was nu doodstil. Kom heren, vijftienduizend gul den voor dat prachtige huis? 't Is nog lang geen Sinterklaas deelde Manus mede. Wie biedt meer dan vijftien duizend guldenwie biedt zestien duizend.zestienduizend geboden;... Er kwam spanning in de zaal. Ieder land maar over één. (Het aantal passa giers voor Terschelling bedraagt niet veel meer dan voor Vlieland). Verschillende sprekers geloofden niet, dat de TerseheLlingers op de oude Texel' zouden willen overstappen. Wethouder W. Brandsma vond dat Vlieland stiefmoederlijk wordt bedeeld door de Tersohellinger Stoomboot Mij. Het zou niet meer dan billijk zijn ge weest, dat Vlieland ook de beschikking had gehad over twee boten. Dit is slechts op de zgn. wissel-Zaterdag gebeurd; verder moest men maar tevreden zijn met de bestaande situatie!!!! De voorzitter zegde toe de directie der T.S.M. schriftelijk op de tekortko mingen te zullen wijzen. ELECTRICITEITSWERK O.L. SCHOOL DE WAAL Het electriciteitswerk aan de o.l. school van De Waal zal worden uitgevoerd door de fa. Martien Bakker; het werk te De Koog door de fa. Jan Agter. In ons verslag van de eerste steenlegging te De Waal was dus een fout ontstaan. ZEUGEN DIE BEROEMD WORDEN De varkens van de o.l. school van De Koog worden beroemd: Panorama van 25 September heeft een hele pagina aan de fokkerij gewijd, waarbij alle leerlingen met een der zeugen en haar tien bigge tjes op de foto werden gezet! Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. We hebben ons afgevraagd hoe lang op Texel al het woord „Badgast" in ge bruik is. Heel toevallig vonden we deze uitdrukking reeds in de Texelaar van 13 Aug. 1896 en wel in de volgende adv.: Voor de Badgasten is ondergetee- kende ruim gesorteerd van alle kleu ren badbroeken, badhanddoeken enz. Groote opruimina van een aanzienlijke partij witte en bruine gebreide goede renals mans-borstrokken en broeken, vrouwenbroeken, lijfjes en borstrokken. Totale uitverkoop van al deze artikelen met 10 pet. korting. Aanbevelende, Hoogachtend, (en dan zijn we er nog niet red.) UEd. Dw. Dr., (Volgde firmanaam). Er worden geen badpakken aangebo den. Volgens een oudere eilandgenate werd in die dagen nog niet door de da mes gezwommen: het schone geslacht beperkte het contact met de zee tot pootjesbaden. probeerde te ontdekken wie de bieder geweest was. Dat was niet zo gemakke lijk. Want Manus kon iedereen zien, maar ze konden elkaar niet in de gaten houden. En Manus kende zijn manne tjes. Hij wist dat meneer Geerdes altijd een knipoogje gaf als hij bood en dat de aannemer Rij'kelijkhuizen, die daar zo met z'n sigaar in zijn hand zat, al leen die sigaar maar even bewoog. Hij spiedde langs de gezichten, want geen beweging mocht hem ontgaan. De mees te bieders verhieven bij voorkeur niet hun stem, en lieten de rest maar raden. Zestienduizend geboden zestien duizend guldenwie biedt meer dan zestienduizend gulden.... zestiendui zend gulden voor dat mooie huis van de ouwe Bonnermanniemand meer dan zestien zeventien.... zeventien duizend gulden geboden.zeventien duizend gulden voor dat perceel kom heren, 't begint nou pas goed, laat me vanavond geen suikerwater slikken voor m'n schorre keel 't Zal wel wat anders wezen dan suikerwater lachte iemand. Het ge grinnik was algemeen; dat Manus nooit iets voor geheelonthouding gevoeld had, wist heel Breeck. 't Is voor de ganzen niet gebrou wen, Jantje. Gooi d'r liever duizend gulden op, man. Zeventienduizend ge boden niemand meer dan achttien duizend? Achttienduizend geboden Hamerlink had het gezienGeer des had geknipoogd. Die zat dus te bie den. Voor wie? Zou hij het zelf kopen? Hij fluisterde met Hijzeldoom, die het ook niet wist en dus een gewiohtig ge zicht trok. De afslager rammelde maar door. Achttienduizend eenmaali, achttiendui zend anderm.negentien.... negen tien geboden Geerdes keek om, probeerde uit te vissen wie z'n concurrent was.ne gentien eenmaal.... twintig geboden! Aha! dat was Bergman, de strijkgeld jager. Die rook wild en probeerde er een slaatje uit te slaan. Enfin, 't kon geen kwaad,als hij er aan bleef hangen was hij voor die twintig mille ruim schoots goed. Manus begon met her nieuwde moed zijn litanie. De notaris staarde als een sphinx over de hoofden, de candidaat deed of 'hij in de acte las, alleen de klerk toonde belangstelling voor het gevecht, dat nu in volle gang was. Twintigduizendtwintigduizend -gulden gebodentwintigduizend een maal twintigduizend andermaal memand meer dan twintigduizend gul den goed zo heren laat je niet ken nen, een en twintig geboden. (Wordt vervolgd). GECOMBINEERDE INENTING TEGEN DIPHTHERIE, TETANUS EN KINK HOEST Voor het eerst zal op Texel dit najaar een inenting worden georganiseerd voor zuigelingen en kleuters tegen diphthe- rie, tetanus en kinkhoest. De injectie zal gecombineerd worden toegediend Het belang van een inenting wordt thans allerwege wel ingezien. Nederland neemt een vooraanstaande plaats in op het gebied van de volksgezondheid. De zuigelingen- en kindersterfte in Neder land is de laagste ter wereld. Niettemin kan met gezegd worden, dat er op het gebied van de volksgezondheid niets meer zou zijn te verbeteren. Nog steeds komt diphtherie voor, zij het dan in mindere mate dan vroeger. Nog steeds wordt de groei van kinderen belemmerd door een kinkhoestbesmetting, terwijl het lijden van deze kinderen tijdens een kinikhoestaanval bijna niet is aan te zien. Kunt u de verantwoording op zich nemen uw kinderen niet tegen boven staande ziekten te laten inenten? Nu dan ook de gelegenheid bestaat kinderen te laten inenten tegen diph therie, tetanus en kinkhoest, doe ik een ernstig beroep op de ouders om van deze geboden gelegenheid gebruik te maken. Voor nadere inlichtingen moge ik u verwijzen naar de elders in dit blad voorkomende publicatie. Texel, 22 September 1953. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. Buitenlands nieuws. De luchtvaarttentoonstelling teFarn— borough. Proefnemingen bij de Ameri kaanse infanterie. Neville Duke breekt het wereld-snelheidsrecord. Tentoon stelling van kindertekeningen in Lon den. Rolschaatsen wedstrijden in Parijs. Vissenjacht onder water in Italië. Neerlands nieuws. H M. de Koningin bezoekt toneel-pre mière in Arnhem. Internationale scoo ter-rally in de omgeving van Epe. Na tionale rondvlucht voor sportvliegers. Bontparade door de straten van Am- serdam. Het jaarlijkse bloemencorso in Zundert. Internationaal concours hip- pique te Rotterdam. Het Koninklijk be zoek aan de Hoofdstad. BRIEF UIT OOSTENRIJK U herinnert zich natuurlijk nog het optreden van de Oostenrijkse muziekka pel, die op uitnodiging van de VVV Texel naar ons eiland kwam en ons op een uitstékend concert vergastte. Ook de Oostenrijkers zelf denken met prettige herinnering terug aan Texel en zijn be woners, wat moge blijken uit het vol gende, aan onze burgemeester gerichte schrijven d.d. 14 September jl.: ,„Zeer geachte Heer Burgemeester! Ofschoon inmiddels enige weken ver streken zijn sinds ons vertrek uit Ne derland, leeft de buitengewone gastvrij heid uwer bevolking in onze herinne ring voort. Het is ons dan ook een grote böhoefte u, zeer geachte heer burge meester, alsmede de gehele bevolking en in het bijzonder de families, bij wie wij onze intrek mochten nemen, nogmaals onze warme dank te betuigen. De dagen, op uw eiland doorgebracht, zijn onvergetelijk geworden. Dank zij de wijze waarop wij ontvangen werden, kreeg dit weekend voor ons bijzondere glans. Ontvangt u hierbij de hartelijke groe ten met de beste wensen. En tot weer ziens! Frans Hirnschall, dirigent, Dr Matthias Altweger. Hamea-Gelei voor Uw handen DE AARDAPPEL EN DE ROOI- MACHINE Wanneer aardappel en rooimaahine naast elkaar worden genoemd, zal iede re teler onmiddellijk begrijpen, waar 't om gaat: De beschadigingökansen die machinaal rooien voor de aardappel op levert. Dit probleem is algemeen be kend en nog steeds voorwerp van studie op menig proefbedrijf. De aardappel is immers als pootgoed een belangrijke de- viezenbron en als volksvoedsel voor al ook inons land onvervangbaar. Vanzelfsprekend veroverde de rooi- machine zich direct 'n grote plaats in de verbouw van een zo belangrijk product. Maar als nu blijkt, dat deze mechanisa tie de kwaliteit van de aardappel kan schaden, moet aan elke verbetering van de machine, die beschadiging vermijden kan volle aandacht worden besteed. Dit gebeurt in ons land nog steeds te weinig. In de Verenigde Staten heeft men een oplossing gevonden en wij zul len, willen wij onze positie bij de leve ring van aardappels handhaven, aan de ze nieuwe methode een voorbeeld moe ten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijkheid? Zij schuilt in het voorkomen van elke kans op beschadiging. Elk onderdeel van de machine, dat met de aardappel in aanraking komt, bekleedde men met rubber. Sinds kort heeft deze vernieuwing die zich uit strekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land intrede gedaan. Bedriegelijk is, dat de beschadigin gen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog menen, dat deze voorzorg overbodige luxe is. Zodra de aardappels uit de bewaarplaatsen ko men, ziet men echter, hoe noodzakelijk deze verbetering is. Verschillende fabrikanten brengen reeds machines van rubberbekleding voorzien, in de handel; het is echter zaak, dat ook iedere teler zich inspant elke beschadiging van de aardappel bij machinaal rooien te voorkomen. INGEZONDEN Onderwerp: Radio-causerie in het Va- ra-programma van 12 Aug. 1953. Spre ker Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, Ir H. A. M. C. Dibbits (Tex. Crt. 5 Sept. 1953). Dankbaar mogen we zijn dat een der topfiguren van de R.W.S. over de afslui ting van de Waddenzee gesproken heeft stellig op verzoek van de Vara dus eigenlijk „niet-officieel". Nog meer zouden wij het toejuichen, als we op ge regelde tijden naar regeringsuitzendin gen van een kwartier zouden mogen luisteren. Waterstaat becritiseren, het departe ment, dat zoveel presteert, dat als we 'n cijfer moesten geven, zeker 93/j zouden moeten toebedelen. Sluiswerken IJmui- den, hoogovens, mijnen bruggenbouw enz., enz. Weiken dikwijls, die nergens in de wereld geëvenaard worden. Maar... die beslag leggen op een corps ingeni eurs met veel ervaring, die we boven dien niet nog daarbij kunnen opdragen: „De Waddenzee". En tochwanneer we lezen in de 3-maandelijkse berichten betreffende Zuiderzeewerken, die be slist te kort worden bestudeerd, dat nu nog berekeningen en voorspellingen van wijlen Prof. H. A. Lorentz bevestigd worden en uitkomen 25 jaar na zijn dood (overleden 1928), dan betreuren we in hoge mate, dat het Waddenzeegebied de oorzaak moet zijn, dat we, helaas het waarderingscijfer niet op 10 kunnen stellen. Wie de dupe zijn van de 2Vz pet die ontbreken, zijn nog niet gelukkig Tot deze conclusie ben ik gekomen door aandachtig deze zaken in de Pers te vol gen. Zo is er Jan. 1952 in de Provinciale Staten van N.-Holland het woord „lauwheid" gebruikt, nog voor 't geval Callantsoog bestond. Wie kent niet de artikelen van de heer H. D. Louwes van Ulrum? Na de stormramp van 1 Febr. jl. heeft een hoge autoriteit gezegd, dat de „Af sluitdijk" zichzelf heeft betaald. Te recht. Maar deze zelfde Afsluitdijk heeft ook verhinderd, dat Wieringermeer en IJselmeer onvruchtbaar werden door het zand, dat door verwaarlozing der duinwering in de Duitse tijd door de zeegaten naar binnen kwam. En zo heeft deze dijk zich misschien nog wel eens betaald. 3-Maandelijks bericht Zuiderzeewer ken le en 2e kwartaal 1948, iblz. 3 onder het hoofd „Peilingen" regel 4: „Dit program omvat de Waddenzee, behalve een aantal geulen, de vier gro te platen, die tenzuiden van de lijn Den Helder-Harlingen liggen, te weten het Balgzand, de Breehorn, de Lutjeswaard en de Waardgronden. De ingrijpende wijzigingen, die in het geulenstelsel zijn geconstateerd doen de vraag rijzen naar de herkomst van het verplaatste zand". De 'heer Dibbits zegt: „Er is zand, maar als we niets doen, worstelen alle volgende generaties steeds met zand". De opgave is: „Hoe stoppen we de aan voer van zand en hoe bevorderen we de aanvoer van klei?" Antwoord: Zie, wat ten zuiden van de Afsluitdijk gebeurt. Daar kan geen zand meer komen. En na een paar generaties ligt het IJsel meer op Amsterdams Peil, behoeven we zelfs met te pompen, loopt de toekom stige polder vanzelf droog. Vgl. Eier- landse polder. Van 1835 tot plm. 1900 werd deze polder niet bemalen. Alle jaren moeten we nu reeds ha vens aan .en de geulen in het IJselmeer door baggeren op diepte houden. Moet In het a.s. najaar zal voor het eerst op Texel gelegenheid worden opengesteld om kinderen te doen inenten tegen diphtherie, tetanus en kinkhoest. Het gevaar van diphtherie en kink hoest mag genoegzaam bekend worden geacht. Tetanus (in de volksmond: klem) is weliswaar een minder veelvuldig voorkomende ziekte, doch de gevolgen zijn niet minder ernstig. Ook tegen deze ziekte is een inenting zeker gerechtvaar digd. Het belang van een volledige inenting te^en bovengenoemde ziekten kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Wan neer iemand volledig is ingeënt daalt binnen enige maanden de vatbaarheid voor de onderscheidene ziekten steik, terwijl de ziekte bij geënten sporadisch de dood ten gevolge heeft. Door een systematisch op de juiste wijze doorge voerde inenting zijn deze ziekten vrij wel uit te roeien. Bekend is, dat vooral diphtherie en kinkhoest veel voorkomen bij kinderen, die nog niet naar school gaan. Met het oog (hierop is het van belang, dat de kin deren zo jong mogelijk worden ingeënt. Welke kinderen kunnen worden in geënt? De Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Noordholland en Utrecht ziet als de gunstigste leeftijd om de kinderen tegen diphtherie, tetanus en kinkhoest in te enten door middel van een gecombineerde injectie, de -leeftijd van 4-7 maanden. Daar de meeste kin deren niet als zuigelingen tegen deze er nu weer evenveel energie verspild worden als nodig was om 't „Plan Lely" uitgevoerd te krijgen? Het werd Dr Le ly ook niet gemakkelijk gemaakt. Ook bij Waterstaat moeten de ge schikte ingenieurs van al het werk ont last worden, wat ook leken kunnen doen. De heer Louwes zegt in één van zijn artikelen: „Ook Noorden verdient de aandacht". Gelukkig is er een Raad van Waterstaat ingesteld (Het Vrije Volk, 10 Nov. 1951). Een bericht, dat 15 mm. in beslag nam. Dit is het enige, wat ik van deze Raad weet. U ziet, helemaal niets verkeerds, maarook helemaal geen goeds. Dit houdt natuurlijk met in, dat ze niets doen De Raad zal wel zwaar studeren. Jammer, dat we zelfs de sa menstelling niet kennen. Het bestuur van de 30 gemeenschap pelijke polders op Texel maakt geen be zwaar om in het openbaar te vergade ren, maar de Raad van Waterstaat, waarom werkt deze niet in het open baar? De bezwaren die de heer Dibbits ons toont zullen ook wel gegolden hebben in de wordingsgeschiedenis van het gebied ten zuiden van de Afsluitdijk. Wat er dan moet gebeuren? Omdat het gebied ten Noorden even belangrijk kan worden als het IJselmeergebied, dus ook financieel veel kan opleveren, zij het dan misschien in een nog wat verdere toekomst, geef ik hier in over weging: le. een ingenieur aan te wijzen, die het werk van een Lely en Lorentz zal voortzetten. Eenzelfde resultaat berei ken, mogen we niet eisen, maar wel zou zijn opdracht kunnen luiden: „Tracht hun werk zoveel mogelijk te benaderen"; 2e. wanneer er in Delft een water bouwkundig laboratorium komt, laat men dan de Waddenzee niet vergeten; 3e. laat men bedenken, dat de waar heid dikwijls op straat ligt en laat ik met een voorbeeld hiervan mogen ein digen. 45 Jaar geleden worstelde een vriend van me, behoorlijk ver gevor derd in wiskunde, met een meetkundig vraagstuk. Er kwam in van een drie hoek. Hij zei tegen me: „Kijk jij eens"! Maar ik begon er niet aan omdat ik er heus niets van begreep. Maar hij zeur de precies zo lang, dat ik zei: „Heb je die hulplijn als eens getrokken?" Dit bracht de oplossing, maar ik begreep het niet. Conclusie: Laten de ingenieurs de uitlatingen van leken toetsen. 4e. Zo te werken, dat in de toekomst nooit aan nonchalance gedacht kan wor den, een lelijk woord, dat ik steeds tracht terug te dringen. Met de meeste 'hoogachting en dank voor plaatsing, -uw abonné P. ZITTING CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt 30 Sept. weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3.30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 26 Sept. op om 6,34; on der om 6,28. Maan: 29 Sept. L.K., 8 Oc tober N.M. Hoog water ter rede van Texel: 26 Sept. 11,27 en 11,29. 27 Sept. 12,10 en 28 Sept. 0.17 en 0,57. 29 Sept. 1,05 en 1,48. 30 Sept. 2,03 en 2,44. 1 Oct. 3,08 en 3,47. 2 Oct. 4,45 en 5,14. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. ziekte zijn geïmmuniseerd, worden bij wijze van overgangsmaatregel ook de kleuters tot en met 5 jaar tegen diph therie, tetanus en kinkhoest ingeënt. Indien zuigelingen in de leeftijd van 47 maanden volledig zijn ingeënt, be hoort in 'het 3e, 5e en 7e levensjaar een herhalingsinjectie te worden toegediend. Schoolkinderen zullen alleen tegen te tanus en diphtherie worden ingeënt. Een dergelijke inenting zal echter eerst in de loop van 1954 weer worden ge organiseerd. De komende inenting zal dus alleen voor zuigelingen en kleuters zijn. Kinderen, die reeds kinkhoest ge had hebben, zullen eveneens alleen te gen tetanus en diphtherie worden inge ënt. Indien de kinderen nog niet tegen pokken zijn gevaccineerd kan niettemin toch inenting tegen bovengenoemde ziekten plaats vinden. Een volgende pokken injectie zal dan eerst na verloop van een periode van 6 weken worden toegediend. Bij de inenting dienen de inentings- kaarten, uitgereikt bij de geboorte-aan gifte te worden meegenomen. De ouders worden verzocht op onder staande strook op te geven wel'ke kinde ren zij willen laten inenten. De opgaven dienen vóór 5 October a.s. ten gemeen- tehuize te worden ingeleverd. Voor de buitendorpen is ook inlevering bij de beambtes in algemene dienst mogelijk. Plaats en tijd van de inenting worden t.z.t. nader bekend gemaakt. Burgemeester en Wethouders van Texel. Hier langs afknippen: Ondergetekende wonende te Texel geeft onderstaande kinderen op voor de inenting tegen diphtherie, tetanus en kinkhoest. Naam en vooramen Geboortedata: Is het kind reeds Heeft het kind al der kinderen: tegen diphtherie kinkhoest gehad? ingeënt? 1. 1- 2. --- 3. ----- Texel, Ondertekening: tanden Wit s adem Fris

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3