De Loswal van Oost zal in '54 worden gesloopt Modem transport via Oudeschild maakte de kade aan de Noorderdijk overbodig Werelddierendag 1953 Salome-film inspireerde bloemenkwekers in diverse landen DE LOSWAL aan de Noorderdijk te Oost zal volgend jaar door de ge meente Texel wor den gesloopt. U kunt er vandaag de dag nog wel aan de bouwvalli ge steiger trach ten aan te leggen, wat met flink hoog water mis schien wel lukken zal, maar blijkens een aan een der aanlegpalen be vestigd bord is 't gebruik van deze meergelegenheid geheel voor uw eigen risico. Offi cieel bestaat de loswal namelijk niet meer en ook de functie van Kademeester behoort nu tot het verleden. Kinderen uit de buurt ver- maaken zich met het gooien van stenen in een diep gat in de kade, dat half vol water stond. Rakkers pikten stenen van een keurige tas, die een tiental meters verderoD stond, en smeten ze voor de steiger te water. Het „stiene pikken" is de jongste ge neratie blijkbaar nog niet ontwend.... Er zat een man te turen naar de dob ber van zijn vistuig en recht voor de molen van Het Noorden lagen enige vis sersschuiten in zalige rust te deinen op het vreedzame water van de Wadden zee. Ja, het was er allemaal bijzonder rus tig en de wereld scheen hier zelf ook stil te staan. Het steigertje heeft echter wel andere tijden gekend: toen prac- tisch alle producten uit de uitgestrekte polder Eierland via dit punt naar het Vasteland werden verscheept. „Ik heb er heel wat vrachten heengereden", al dus de heer J. Westdorp Sr. Inderdaad, wie de oudere mensen uit deze streek spreekt, bemerkt, dat de steiger erg gewild was, dat hij in een grote behoef te voorzag. Dat waren de Vroede Vaderen, die in 1913 onze Raad uitmaakten, roerend met elkaar eens en zo besloten ze op 30 Juli 1913 een steiger te bouwen aan de Noor derdijk. In het verslag van hun verga dering lezen wij: „Betreffende de los wal aan de Noorderdijk werden plannen en tekening met raming van kosten tot een bedrag van f 5,145,57 overgelegd". Eierland en de 30 Polders waren be reid elk een kwart deel in de kosten van aanleg en exploitatie voor hun re kening te nemen Op 31 October 1913 werd een veror dening ingesteld tot heffing van een recht onder de naam „Kaaigeld" voor het gebruik van de te maken loswal. „Een voorstel van de heer Mets om ook de gelegenheid voor abonnement open te stellen op voordelige voorwaarden, wordt door B en W onaannemelijk ver klaard, omdat het lage Kaaireoht juist als een premie is bedoeld op spoedig vertrek". Op 15 Januari 1914 droeg de Raad de uitvoering van de Loswal aan de Noor derdijk op aan de laagste inschrijvers de heren Bedee en Kraaienveld uit Slie- drecht voor f 6,449,-. Op 26 Mei 1914 werd een kademees ter benoemd, die in de volksmond de naam „kaaiman" kreeg. Ofschoon het nu niet bepaald een vet baantje was de jaarwedde werd vastgesteld op f 50,- hadden zich toch vijf sollicitanten aan gemeld. Door B en W. werd de volgende voordracht opgemaakt: 1. Jacob Buis Czn., Noorden; 2. Gerrit Dekker, Noor den, 3. Jacob Daalder Jzn., Zevenhui zen. Alvorens de stemming werd ge houden, kwam nog enige discussie los. Wij lezen in het raadsverslag nl. het volgende: „Den heer A. Langeveld komt het niet gewenst voor iemand te benoe men, die door zijne betrekking gebonden is elders te wezen; de heer Eelman meent, dat het Molenbestuur van het Noorden zeker niet aan de toekomstige machinist van het gemaal zal toestaan het ambt van kademeester als nevenbe- drijf waar te nemen, terwijl de heer Bakker zijn bevreemding te kennen geeft, dat iemand als F. v.d. Vis, die als rustend schipper er z.i. de aangewezen man voor is, niet op de voordracht voor komt. De voorzitter verwijst naar de desbetreffende bepalingen waarbij B en W het uitsluitend recht tot het maken van een voordracht wordt opgedragen. De heer D. C. Dros stelt voor slechts voor één jaar te benoemen, men kan na het verstrijken van dien termijn over alles zich beter een oordeel vormen. Het voorstel Dros wordt door B en W overgenomen en bij tweede vrije stem ming wordt de heer G. Dekker met 8 stemmen gekozen Op de heren Daalder en Buis worden elk 2 stemmen uitge bracht". Zoals gezegd: er was grote behoefte aan die steiger, maar.het moderne vervoermiddel, de auto, deed de drukke stroom van voertuigen naar Oost al lengs afnemen: men verscheepte ten slotte enkel via Oudeschild Door de aanleg van de zgn. Nieuwe Weg van Burgzieht door de Laagte naar Oude schild, werd de route EierlandOude schild nog aanlokkelijker gemaakt, waar men daardoor de Hogeberg kon vermij den en een belangrijke omweg niet meer behoefde te gaan. De aanleg van de Nieuwe Weg werd op 8 September 1916 voor f 40,980 ge gund aan de heer J. L. Kros te Utrecht. Voordat de steiger te Oost gemaakt werd bestond daar al een kleine aanleg- De loswal te Oost in staat van verval plaats, die door wijlen Floris Dekker was gebouwd. Deze Floris Dekker had daar ook reeds het „Prins Hendrik- hotel" laten bouwen, een ondernemend persoon dus. Hij bezat een stoomscheep- je waarmede hij vracht vervoerde. Door de uitwateringsluizen van Eierland, Het Noorden en Waalenburg was een Kreek gevormd, waardoor men aan wal kon komen en deze kreek is altijd het vaar water gebleven. De stoomboot van Flo ris kon daar bij hoog water altijd aan leggen. De oorspronkelijke steiger was 90 meter lang. BILJARTERS BIJEEN Donderdag 1 October belegt onze bil jartclub een algemene vergadering in Hotel De Graaf. Ook nieuwe leden zijn daar van harte welkom! i. TONEELVERENIGING ZUID-EIERLAND De toneelvereniging van de N.H Ge meente te Zuid-Eierland heeft 'n nieuw stuk in studie genomen. Het heet „Nacht en Morgen", een ernstig spel in drie be drijven, dat half November in de Kapel zal worden opgevoerd. KUDDE SCHAPEN OP DE IIEIDE BIJ EDE Grondbezitters uit Ede hebben het plan opgevat om vlak bij de rijksweg Arnhem-Ede-Utrecht, daar, waar onder Ede zich wijde heidevelden uitstrekken, het landschap het idyllisch' aanzien te geven van 50 jaar geleden. Op weinige honderden meters afstand van de rij weg, waar het moderne verkeer zich voortspoedt, zal dan een grote kudde schapen grazen. Aan de uitvoering van hun plan zijn de grondeigenaren, zii het nog op bescheiden schaal reeds begon nen. De burgemeester van Ede is 'n warm voorstander van de plannen. De finan ciële consequenties zijn echter moeilijk. Voor een grote kudde schapen is een belangrijk kapitaal nodig. Daarom heb ben de grondeigenaren besloten, voorlo pig te beginnen met een bescheiden aantal schapen en dit geleidelijk uit te breiden. Er zal een schaapskooi niet ver van de rijksweg gebouwd moeten wor den. Burgemeester en grondbezitters zijn echter optimistisch. „Als er één schaap over de dam is, volgen er meer", denken zij. De steiger kreeg zoveel bezoek van schepen, dat niet veel jaren later besloten werd er nog eens 90 meter aan te breien. Dit karwei werd uit gevoerd door Bag- germaatsdhappij Kooiman te Har- lingen. Op 31 Juli 1928 werd op voor stel van B en W besloten de vaar geul door het doen uitbaggeren van 2650 kub. meter grond te brengen op plm 30 meter breedte en 2 meter diepte beneden vol zee. Aan de Noordzijde van de Loswal werd een ge- ieidelicht geplaatst, dat met de vuurtoren van Eierland ter oriëntering diende in het zgn. Diepe, vanwaar de schepen via een takkenbebakening tot de wal konden varen. De toegang is reeds gebarricadeerd R.K. DANSCLUB „MUSETTE" De R.K. Dansclub „Musette" opent Zondagavond haar winterprogramma. (Zie adv.). OUDEN VAN DAGEN NAAR DE OVERKANT De ouden van dagen van Oudeschild maken a.s. Zaterdag een uitstapje naar Haarlem, Bloemendaal en IJmuiden'. Hier zal een bezoek gebracht worden aan de haven. Het belooft een interes sante tocht te worden. KOSTPRIJSBEREKENING EN BOEK HOUDING IN HET AMBACHT Zoals bekend is door het Economisch Instituut voor de Middenstand enige tijd geleden het initiatief genomen tot het uitgeven van zgn. Wegwijzers. De be doeling van deze brochures is om de middenstander op eenvoudige en pret tig verstaanbare wijze wegwijs te maken in de voornaamste grondslagen voor goed zakendoen. Het eerste geschrift in deze reeks, dat enige maanden geleden versoheen en waarin een aantal nuttige aanwijzingen werd gegeven over de boekhouding in de kleinhandel, mocht zich verheugen in een zeer grote belangstelling. Voor velen heeft het lezen van deze eerste Wegwijzer ongetwijfeld reeds geleid tot het aanbrengen van verbeteringen in de administratie. Richtte Wegwijzer No. 1 zich meer in het bijzonder tot de kleinhandelaar, de zojuist verschenen Wegwijzer No. 2 is speciaal bestemd voor het ambtsbedrijf. De brochure bestaat uit 2 delen. In het le deel worden enige algemene op merkingen gemaakt over de kostprijs en kostprijsberekening. In het tweede deel, dat logisch aansluit op deel 1, wordt de noodzaak aangetoond 'van het voeren van een boekhouding en tevens worden hierin eenvoudige wenken gegeven op welke wijze de boekhouding in am- bachtsbedrijven het best kan worden ingericht. Ook dit geschrift is, evenals het voor gaande, zo eenvoudig mogelijk gesteld en laat zich prettig lezen. Bovendien is het met talrijke tekeningen en voorbeelden geïllustreerd. Verwaoht mag dan ook worden, dat het succes van deze tweede Wegwijzer niet minder zal zijn dan dat van de eerste. Naast het grote nut, dat deze Weg wijzers in het algemeen voor de midden stand hebben, achten wij bovendien het tijdstip van verschijnen uitermate geluk kig gekozen. Onlangs zijn nl. berichten verschenen over gereed liggende plan nen ter verbetering van de productivi teit in het kleinbedrijf. Ongetwijfeld zullen deze Wegwijzers er in belangrij ke mate toe kunnen bijdragen, om de „efficiency-mindedness" van de midden standers te bevorderen. Hierdoor zal ui teraard het propageren van Droductivi- teits^verbeteringen aanzienlijk worden vergemakkelijkt. De prijs is f 0,25 per exemplaar. Be stellingen kunnen worden gedaan bij de boekhandel of rechtstreeks bij het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand, Koninginnegracht 53, Den Haag ONDERWIJSNIEUWS Naar wij vernemen is de heer P. Ze- gers, Amersfoort, benoemd tot onderwij zer aan de R.K. Sint Josephschooi, waaraan thans acht leerkrachten zijn verbonden. TONEELGROEP „HET MASKER" Donateurs van „Het Masker" kunnen hun kaart voor het komende seizoen Zondagmiddag afhalen in De Oranje boom (Zie adv.) De eerste uitvoering is bepaald op Zaterdag 28 November a.s. Opgevoerd wordt „De Man die terug kwam". Een jurv van elders zal deze uitvoering bijwonen in het kader van de Natu-toneelwedstrijd, Gewest Schagen. KONINKLIJK TEXELS FANFARE TE OUDESCHILD Zaterdag heeft het Koninklijk Texels Fanfarecorps een bedoek gebracht aan Oudeschild. Voorafgegaan door een aan tal flambouwen en gevolgd door een flink aantal kinderen met lampions, maakte het corps een rondje door het dorp. Het was prachtig weer en er was dan ook veel belangstelling. De vrien den van het Texels Fanfarecorps zullen deze muzikale rondgang stellig zeer op prijs hebben gesteld. Op 4 October zal het wederom We relddierendag zijn en ofschoon deze in stelling voor dierenvrienden een van zelfsprekend iets is, zijn er nog altijd genoeg mensen, die hier slechts een me delijdende glimlach voor over hebben. „Laat men eerst maar het leed van de mens verzachten", zo wordt de dieren vrienden menigmaal van die zijde toe gevoegd, „dan komen de dieren daarna wel aan de beurt!" Nu klinkt een dergelijke uitlating wel heel fraai, maar op de keper beschouwd, is zij toch moeilijk te verdedigen. Dat wij verplicht zijn om „onze broe ders hoeder" te wezen, zal geen wel denkend mens willen tegenspreken^ maar impliceert dit nu dat wij het dier, dat toch ook een schepsel Gods is, aan zijn lot zouden moeten overlaten? De vraag te stellen, is haar te beantwoorden en daarom geldt hier: èn het één èn 'het ander! Dat dergelijke betreurenswaardige ui tingen vernomen worden, komt meestal voort uit het feit, dat „men" geen voor stelling heeft van het leed dat de dieren van de mensen ondervinden. Bijzonder erg is het daarbij, dat velen, die beter konden en moesten weten, zich met de dooddoener „het zal wel niet zo'n vaart lopen" van deze zaak afmaken. Wie zo spreken, vergeten dat het dier in Nederland en in vele andere landen vrijwel rechteloos is en overgeleverd aan de genade van zijn heer en meester. Zeker; in onze wetgeving is het mis handelen en pijnigen van dieren zonder noodzaak strafbaar gesteld, maar de desbetreffende bepalingen zijn te enen male onvoldoende. Wanneer cle mishan deling geschiedt met een zgn. „redelijk doel", dat wil zeggen om geldelijk ge win, dan is vrijwel alles ten opzichte van het dier geoorloofd. Dan mogen kal veren in kleine kistjes zonder licht wor den opgesloten, dan mogen paarden en honden aan staart en oren gecoupeerd worden, omdat daardoor hun markt waarde stijgt. Maar ook zonder dit rede lijk doel worden de dieren in ons be schaafd geheten Nederland op meer dan gruwelijke wijze mishandeld. Wie kennis neemt van de processen- verbaal door de Dierenbescherming, de rijks- en gemeentepolitie en door de Koninklijke Maréchausse maand in, maand uit tegen dierenbeulen opge maakt, schaamt er zich soms voor tot het genus mens te behoren. Voorgeval men zou menen dat hier overdreven wordt, volgen enkele voor beelden: honden worden met hamers de schedel ingeslagen; katten worden dood getrapt; konijnen levend gevild; bokken met zakmesjes door ondeskundigen ge castreerd; kalveren uit hoge veewagens gegooid, enz. enz. Dat de bedrijvers van zulke euveldaden thans flinke boeites en zelfs hechtenis tegen zich horen eisen door het Openbaar Ministerie, is van harte toe te juichen, maar hoe menig maal gebeurt het niet dat mishandelin gen niet geconstateerd worden door po- litie-ambtenaren, zodat geen proces-ver baal wordt opgemaakt? Geen wonder, dat Dr Mr W. Hugen- holtz te Leiden, vice-voorzitter van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren nadat reeds eerder vanuit de boezem dezer Vereniging soortgelijke projecten waren opgesteld en ingediend het door hem gemaakte ontwerp voor een Dierenwet lanceerde onder het mot to: „Dierenbescherming is bestrijding van menselijke misdadigheid". Dat zulk een ontwerp spoedig in de één of andere vorm tot wet moge wor den, is natuurlijk de hartewens van alle dierenvrienden en daarmee zou Ne derland tevens de achterstand hebben ingehaald, die het bij vele landen heeft, waar reeds voortreffelijke wetten over Dierenbescherming van kracht zijn. Moge dan ook deze Werelddierendag bij ons het besef van de eerbied voor het leven versterken, een gevoel dat de grootslen onder ons altijd hebben ge kend TEXELSE MARKT Den Burg, 28 Sept. 1953. Aangevoerd: 8 koeien f 750-f 850. 7 pinken f 400 f 500. 38 graskalveren f 225f 325. 45 schapen f 7595. 40 lammeren f 55-f 80. 23 rammen f 100f 150. 24 biggen f40- f 50. 9 schrammen f 60-f 75. EMIGRATIE-HOEKJE Wat de Nederlandse emigranten in den vreemde vooral dienen tc onthou den. Ouders,'stuurt dit bericht dus aan uw kinderen. Zolang een Nederlandse emigrant de nationaliteit van het land, waarin hij zich heeft gevestigd, nog niet heeft ver kregen, zijn op hen de algemene bepa lingen omtrent het Nederlanderschap van toepassing, vastgesteld bij de wet op het Nederlanderschap en het ingeze tenschap van 12 December 1892. De aandacht wordt gevestigd op het bepaalde in artikel 7 lid 4 dezer wet, dat het Nederlanderschap wordt verlo ren door zonder verlof van de Konin gin zich in vreemde krijgs- of staats dienst te begeven. Aangeraden wordt om zich alvorens tot een dergelijke stap over te gaan, te wenden tot de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in het land van ves tiging voor verkrijgen van bedoeld ver lof. Het verlies van het Nederlander schap brengt mede, dat men geen recht kan doen gelden op de bescherming, waarop iedere Nederlander volgens de Nederlandse wetgeving aanspraak kan maken. S.V. Texel. Uitslagen van Zaterdag en Zondag jl: HRC A-Texel A 2-4; De Koog A-Texel B 1—7. De A.-adsp leverden weer prima werk door HRC in eigen huis te verslaan. Dit is de eerste keer dat wij van HRC A hebben gewonnen. Om wat op tempera tuur te komen, liepen onze jongens al spoedig een 1-0 achterstand op, doordat de scheidsrechter aan H. een strafschop toekende, wegens ellebogenwerk van Martin, wat hiermee trouwens rijkelijk zwaar gestraft werd. We namen hier echter geen genoegen mee en Kees en Ruud, goed gesteund door Albert, wisten het spel naar de H-helft te verplaatsen, waar Max voor de gelijkmaker zorgde. Zelfs namen wij de leiding, toen de H- keeper over een voorzet van Martinus heentrapte, in plaats van de bal in zijn handen te nemen en Ruud hier dank baar van profiteerde. De gelijkmaker kwam na enige mistrappen in onze ver dediging, waarin Jan vooral sterk was en te traag ingrijpen van Martin en Wil- ke. Rust: 2-2. Het winnende doelpunt kwam uit een pass van 1-binnen naar r-buiten, Marti nus was zijn tegenstander te vlug af en schoot langs de uitgelopen keeper. H. zette nu alles op de aanval, de grote spil, waar Ben zo ongeveer twee keer uit kon, ging naar voren, maar kreeg Kees als speciale bewaker mee, die zich prima van zijn taak kweet. Onze ver dediging, overigens niet in zijn beste vorm, wist stand te houden en het werd zelfs nog 4-2, doordat een H-speler een voorzet van Ruud in eigen doel werkte. Denkt Leo om de training? Wanneer je niet om 6 uur komen kan, kom dan wat later, maar in ieder geval trainen! Het B-elftal versloeg De Koog met 7-1. Mari, die verhinderd was, werd door Nico uitstekend vervangen. Wat is het toch gemakkelijk als je een bal steeds op tijd afgeeft en dan zelf weer positie kiest in plaats van er eindeloos mee rond te blijven lopen. De verdedi ging speelde met Piet aan het hoofd een goede partij. In de kleedkamers zijn achtergeble ven twee jongensjasjes, waarvan een manchester nog getooid met een speldje van de laatste adspirantendag. Voordat ze zoek raken, weghalen jongens. Door de dames van de handbalafde ling is vergeten mee te nemen een wol len sjaal (na wedstrijd TexelWaerin- gen) en een sportbroekje. Af te halen bij de heer Kiewiet. Typerend voor de hernieuwde klank, die de naam Salome in onze moderne tijd heeft verworven, is 't feit dat in ver_ schillende branches van het zakenleven de naam Salome begint op te duiken als de verkoopsnaam van bepaalde arti kelen. Zo kent de wereld thans reeds Salome-badpakken, Sal ome-sandalen, Salome-poeder enz. De grootste eer, die Salome tot op dit moment is te beurt gevallen, is wel dat beroemde bloemenkwekers hier en in ■^Engeland een hunner nieuwe scheppm- |j gen naar haar hebben genoemd. Dc Britse orchideeënkwekers Black i Florry noemden een nieuw type orchi- j Jee Salome en zonden Rita Hayworth bij wijze van attentie enige van deze pradh- jtige bloemen. Nederland bleef niet achter en de N.V. H. Homan Co te Oegstgeest, een onzer Salome, de prinses van Galilea die in de eerste eeuw onzer jaartelling voor haar stiefvader Koning Herodes de dans der zeven sluiers danste en daarmee aanleiding werd tot onthoofding van Jo hannes de Doper, verheugt zich sinds r kort in een merkwaardige opleving van :de belangstelling voor haar persoon. Doordat haar verleidsters-figuur tot jde verbeelding sprak, werd zij al nim- jmer in de tussenliggende 19 eeuwen ge- Jheel vergeten en omstreeks 30 jaren ge gleden deed nog een Salome-liedje op- «r'Jgeld. Thans echter is het een film, die V j de stoot heeft gegeven tot hernieuwde Jbelangstelling. In een grote kleurenfilm li Salome uit de Columbia Studio's, met Rita Hayworth in de titelrol, heeft de j dansende prinses opnieuw gestalte ge kregen. belangrijkste bollen-exporteurs, noemde een nieuw ontwikkelde gladiolus Salo me. Het is een gladiool van 'n warm, vlammend vermiljoenrood, waarbij de naam van de temperamentvolle, exoti sche prinses (zo stellen wij ons Salome immers voor!) bijzonder goed past. Door bemiddeling van de Stichting „Kunst en Bedrijf" te Amsterdam is in samenwerking tussen de N.V. Europa Film te 's-Gravenhage en de Columbia Pictures International Corporation te New York het initiatief genomen een „Salomo-"prijsvraag uit te schrijven. Een grote groep vooraanstaande Ne derlandse kunstschilders is uitgenodigd ieraan deel te nemen door een schilde rij te vervaardigen, dat tot onderwerp heeft de figuur van Salome. Het resultaat zal te zijner tijd op ten- toonstelingen in verschillende delen van ons land gratis voor het publiek te be zichtigen zijn. Aan prijzen is voor de 'kunstschilders een bedrag van f12000,- beschikbaar, terwijl een jury van des kundigen zich bereid heeft verklaard bij de toekenning der prijzen haar mede- wenking te verlenen.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2