u Het wapen van Breeck Oud-Texelaar zag het Gouden Boltje na 24 jaar weer „Wat is het leven hier duur geworden!" Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Gecombineerde inenting tegen Diphtherie, Tetanus en Kinkhoest „Wat is die Burg veranderd!" aldus sprak onze vroegere eilandgenoot, de heer J. Timmerman, toen hij na 24 jaar weer voet op de Texelse grond zette, „door 'het bombardement is er veel in de vroegere Burg gewijzigd en er is een Burg bijgekomen om het dorp, zo als ik dat 24 jaar geleden verliet!" Van 1925-1929 heeft de heer Timmer man op ons eiland gewoond, hij werkte hier toen bij de fa. Jac. en Jn. Geus. Als jongeman van 25 jaar vertrok hij naar Zuid-Afrika en daar heeft hij nooit spijt van gehad en vooral niet, nu hij Holland van na de tweede wereldoorlog ziet: „Wat is het hier allemaal duur!" Ja, dan leven wij in Zuid-Afrika toch heel wat voordeliger: je loon is zo'n 2,5 maal-hoger dan in Holland, terwijl de artikelen er beslist niet duurder zijn. De kolenboer heeft er een slechte klant aan je en de electriciteit is er veel goed koper dan hier: alles is electrisch en dat komt op slechts f 15 per maand. (Ook voortdurend heet water bij de hand"). Zeker, het leven in ons land is duur geworden, de meeste onzer keren de dubbeltjes nog eens even om alvorens ze uit te geven. Wie van de Hollandse werklieden hier kan er een auto op na houden? In Zuid-Afrika is dat bezit heel natuurlijk. Al spoedig had de heer Timmerman door, dat hij in zijn nieuwe vaderland best zou slagen en 2 jaar na zijn emi gratie keerde hij dan ook naar Holland terug om zijn bruid te halen! Ook de bruid vond Zuid-Afrika een fijn land en ze leven er gelukkig. Hun in Afrika ge boren dochter zei: „Hier wonen, nee hoor, straatschrobben lijkt me niks!" En, zo vervolgde ze, met papa ga ik Den Burg niet meer in, want overal ziet hij ouwe kennissen en telkens hoor je: „Wat zie je er goed uit, Jan" en dan gaan ze over vroeger kletsen!" Ze wonen in Pretoria. Hoe? Dat heb ben ze niet alleen uitgebreid verteld, maar nog beter getoond aan de hand van keurige kleurenfilms. Voor vrien den en kennissen heeft de heer Timmer man een dezer da?en van 8-11,30 ge draaid en het was allemaal prachtig mooi. De eerste 12 jaar had de familie Tim merman geen zee gezien en toen ze met vacantie in Durban waren, was geen van beiden dan ook van het strand weg te krii'^en! Geen wonder, als je in Den Hel der bent geboren en grotendeels getogen of in Rotterdam, waar mevr. Timmer man haar jeugd had. „En dan die ver anderingen van Den Helder! In Rot terdam kon ik me helemaal niet meer concentreren!" Toen ze zich .in Zuid- Afrika vestigden, was de emigratie nog slechts van bescheiden omvang. De Hollanders die daar warén behoorden hoofdzakelijk tot degenen, die de spoor wegen hadden aangelegd. Eerst om streeks 1936 begon de echte stroom van emigranten, die voor de crisis in Hol land op de vlucht sloegen. Hollanders vind je dan ook over heel Zuid-Afrika. De familie Timmerman was op 22 Au gustus naar Holland vertrokken en op 25 October keren zij naar hun Zuid- Afrika terug. Goede reis toegewenst! FILMNIEUWS. „ILLUSIE VAN HET GELUK" In Texels Bioscoop Theater zal ko mend weekend een bijzonder boeiend liefdesdrama worden vertoond. .„Illusie van het geluk" geheten. Een arme jon geman wordt door zijn oom aan een baantje geholpen, hij leert een meisje uit de fabriek kennen, wordt verliefd op haar.Wanneer zij een kind ver wacht, heeft hij inmiddels de bekoor lijke Angela Vickers, een schatrijk meis je, ontmoet. Het drama ontwikkelt zidh tenslotte zo, dat hij besluit het eerste meisje te vermoorden, teneinde vrij spel te krijgen. Op het Riegermeer komt George (Montgomery Clift) evenwel tot inkeer. Hij zal haar nooit kunnen doden. Maar door 'n noodlottige beweging van het meisje (Shelley Winters) slaat de boot om. Zij verdrinkt en George wordt van moord beschuldigd en krijgt de electrisahe stoel. „TREINROOF IN MISSOURI Deze film brengt ons in contact met j twee guerillastrijders die ook na de Amerikaanse Burgeroorlog het leven zuur wordt gemaakt door een veel haatdragende vijand. De mannen zijn daardoor niet in staat om een normaal leven te beginnen en noodgedwongen werpen ze zich in de onderwereld om via overvallen brood op de plank te krij gen. Hun daden van terreur leiden tot een stoutmoedige treinoverval, de eer ste grote treinoverval tevens in de Ame rikaanse geschiedenis. Deze gebeurtenis is uiteraard adembenemend van span ning. Trouwens de gehele rolprent is 'n aaneenschakeling van opwindende scè nes. Neerlands nieuws. O.a.: Koninklijk bezoek aan Amster dam. De opening van de Staten-Gene- raal. Rijtoer in de Gouden Koets. De Troonrede. Buitenlands nieuws. O.a Protesten in Triëst en Rome. Generaal Dean terug uit krijgsgevan genschap. Engeland produceert 'n goed kope auto. Ballon-rallye in België. Tour de France voor automobielen. Paarden rennen te St. Leger. Motorrace op het eiland Man. WADDENCONFERENTIE De achtste Waddenconferentie zal dit jaar te Vlieland worden gehouden. Als conferentiedata zijn vastgesteld 27 en 28 October. O.a. zal het Duits toerisme worden besproken; voor de inleiding van dit onderwerp zal een deskundige worden aangezocht. De zangvereniging „Harmonie" zal de operette „Het klok je van de Heremiet" opvoeren op de ge zellige bijeenkomst, waarmee de confe- rentiedagen besloten zullen worden. Texelse Boys-nieuws. Boys adsp. speelden Zaterdag een spannende wedstrijd tegen SVC A, wel ke met dubbelblanke stand eindigde. Het werk van de 'keeper van SVC viel hier zeker op. Zondag a.s.: Tex. Boys 1-SVW 1, 1,30 uur; De Koog 2-Tex. Boys 2, 2,30 uur; Texel B-Tex. Boys A, Zaterdagmiddag 4 uur. Terreindienst voor deze week voor de heren J. Nooij en H. Sdhrama. EMIGRATIE-IIOEKJE Op kasteel in België is plaatsingsmo- gelijkheid voor een gouvernante, 21 jaar of ouder, gods. R.K., voor 3 meisjes en 2 jongens van 3^-13 jaar. Moet Franse taal machtig zijn salaris tussen 1200 en 1500 francs (Belg.) per maand. In Chicago kan, bij directeur van een Amerikaans concern, een kok-butler geplaatst worden. Mag ook echtpaar zijn. Bekenheid met de Engelse taal zeer gewenst. Voor gehuwde dochter van bovengenoemde directeur, alsmede voor een gehuwde vriendin van deze dochter die woonachtig zijn in Pasadena (on middellijke omgeving van Los Angeles) wordt een meisje gevraagd, welke tot taak zal hebben zich met de kinderen bezig te houden en voorts enigszins 'be kend met de huishouding. Twee jonge gezinnen, die buren zijn. In Frankrijk (Corrèze) wordt een pach ter gevraagd op landbouwbedrijf van ongeveer 20 a 25 ha. cultuurgrond. Woonhuis 2 grote vertrekken, stal voor 16 stuks hoornvee, 9 ha. weiland, vol doende voor 12 stuks hoornvee, pacht prijs in natura ongeveer 50,000 francs per jaar. BINNENLAND. Bij Rijnrederij, te Rotterdam, kunnen jeugdige personen (15 tim. 17 jaar) in opleiding worden ge nomen. Toestemming van ouders/voog den vereist. Opleiding op de „Batavier" per Nov. e.k. Vereiste opleiding lagere school goed doorlopen. Gedurende basis opleiding (duur 3 maanden) huisvesting en voeding a.b. van opleidingsschip, bo venkleding in bruikleen, zakgeld f 2,50 p.w., regeling voor reisgeldvergoeding bij eventueel verlof op Zon- en feestdagen, na opleiding tewerkstelling als scheeps jongen (op schepen met geselecteerde bemanning) op leerovereenkomst (leer lingstelsel voor Rijn- en Binnenvaart v.h. Kon Onderw. Fonds), practische en theoretische opleiding tot matroos, ba sis aanvangsloon f 27,00 p. week, werk kleding wordt verstrekt. Spoedige aan melding bij het Arbeidsbureau. Hoera, Bim en Bam hoeven niet meer naar school, het is fijn vacantie en ze gaan kam peren. Ze zoeken een prach tig plekje en slaan hun tent op en als ze daarmee klaar zijn, willen ze toch ook wel eens een hapje eten. Maar o wee, nu hebben ze het pri- musstel vergeten. Wat nu? De tent weer afbreken en naar huis gaan? Bam piekert er niet over, hij zit nooit met de handen in het haar. Kijk maar eens wat hij doet. Van de tentpalen maakt hij een lange stok en aan het eind daarvan maakt hij de koe kenpan vast. Wat een slim merd toch. En laat er toeval lig vlak bij de kampeerplaats een vulkaan zijn, dus nu is 't gemakkelijk crenoeg om vlees te braden want ze houden de stok met de koekenpan boven het vuur in de vulkaan, waardoor het vlees in een ommezien gaar is. En als ze heerlijk gesmuld hebben, gaan ze lekker slapen. COOP. P.T.V. TEXEL Het bestuur van de Coop. PTV Texel schreef een ledenvergadering uit in ver band met de plannen tot verkoop van het achterste bedrijfspand aan de heer Jac. Sdhrama, huurder, daar krachtens de statuten bij verkoop van de gebou wen, machtiging moet worden verkre gen van de algemene vergadering. Wel nu, voor deze aangeleeenmeid bestond flinke belangstelling: toen de voorzitter, de heer Jac. Keijser Dzn., de vergade ring, Vrijdagavond gehouden in Hotel De Lindeboom, opende, kon hij een 30- tal leden begroeten. De vergadering kon accoord gaan met het bestuursvoorstel alsmede met het voorstel behelzende de aankoop van het perceel aan de Kan toorstraat, eigendom van de N.V. Esso. Dit pand werd bij de brand op 19 Juni ernstig beschadigd. Een derde belangrijk punt was de te houden pluimvee-selectiecursus. Deze zal worden gegeven door de heer Ver- gaay uit Breezand en begint op Maan dag 5 October. De kosten zijn betrekke lijk zeer gering. Naar wij vernemen heeft zich reeds een flink aantal cur sisten aangemeld. De cursus zal in de Landbouwschool worden gehouden. COLLECTE VOOR KINDERHUIS PRINSES BEATRIX Van 12-17 October zal in onze ge meente gecollecteerd worden ten bate van het kinderhuis Prinses Beatrix, een van de zeven tehuizen van de Centrale voor Practische Hulp aan alleenstaan den van iedere leeftijd en gezindte, te Groesbeek. In dit tehuis worden kinde ren opgenomen, die de ouderzorg mis sen, maar die desondanks ook wel graag een beetje zonneschijn en vreugde in hun jonge leven willen hebben. Moge deze collecte ook op ons eiland een goe de ontvangst ten deel vallen! COLLECTE D.E.L. EN I.P.S. Den Hoorn f 152,32; De Koog f42,12 De Waal 5,39; Oosterend f 177,71 Den Burg en Oudeschild f 148,82; Eierland De Cocksdorp f 186,34. Bruto f 712,70 netto f 707.—. Wij mochten Gods zegen ook weer zien. in deze collecte. Geve Hij dat het zijr juiste bestemming mag ontvangen to; heil der mensheid, tot Zijn glorie. W.B ONTSPANNINGSAVOND MET BEKENDE NCRV'ERS Het Chr. Nationaal Vakverbond ver zorgt op Donderdag 15 Oct. a.s. een ont spanningsavond in „Casino" o.l.v. „De Korte Golf". Medewerkers: G. Ielo, bas bariton, John de Freese, conférancier Rita Veth, voordrachtkunstenares. Aan de vleugel Henk Eggersman. Allen dus bekende medewerkers van de NCRV. SVC Nieuws Zaterdag speelden adsp. A thuis tegen Texelse Boys A. Ons elftal wist on danks de invallers goed partij te geven en een der punten op durp te houden Einde 0-0. Ons 2e moest de punten ïr De Koog laten, want SVK 2 won met 5- 2. Dit was de laatste wedstrijd van een onzer beste leden: L. van Tongelen moet zijn dienstplicht vervullen in het Belgi sche leger en aangezien zijn garnizoens plaats dicht bij de Franse grens ligt zal hij wel niet ieder weekend kunnen overwippen! Louis, vanaf deze plaatf het allerbeste toegewenst! Wij zullen je node missen, want nimmer werd ver geefs een beroep op je gedaan. Jouw plichtsbetrachting dwong aller respect af. Zaterdag a.s.: 4 uur De Koog A-SVC A Zondag a.s. SVC 1-MOC 1; WGW 3- SVC 2. In het a.s. najaar zal voor het eerst op Texel gelegenheid worden opengesteld om kinderen te doen inenten tegen diphtherie, tetanus en kinkhoest. Het gevaar van diphtherie en kink hoest mag genoegzaam bekend worden geacht. Tetanus (in de volksmond: klem) is weliswaar een minder veelvuldig voorkomende ziekte, doch de gevolgen zijn niet minder ernstig. Ook tegen deze ziekte is een inenting zeker gerechtvaar digd. Het belang van een volledige inenting te^en bovengenoemde ziekten kan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Wan neer iemand volledig is ingeënt daalt binnen enige maanden de vatbaarheid voor de onderscheidene ziekten sterk, terwijl de ziekte bij geënten sporadisch de dood ten gevolge heeft. Door een systematisch op de juiste wijze doorge voerde inenting zijn deze ziekten vrij wel uit te roeien. Bekend is, dat vooral diphtherie en kinkhoest veel voorkomen bij kinderen, die nog niet naar school gaan. Met het oog hierop is het van belang, dat de kin deren zo jong mogelijk worden ingeënt. Welke kinderen kunnen worden in geënt? De Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Noordholland en Utrecht ziet als de gunstigste leeftijd om de kinderen tegen diphtherie, tetanus en kin'khoest in te enten door middel van een gecombineerde injectie, de -leeftijd van 4-7 maanden. Daar de meeste kin deren niet als zuigelingen tegen deze ziekte zijn geïmmuniseerd, worden bij wijze van overgangsmaatregel ook de kleuters tot en met 5 jaar tegen diph therie, tetanus en kinkhoest ingeënt. Indien zuigelingen in de leeftijd van 47 maanden volledig zijn ingeënt, be hoort m het 3e, 5e en 7e levensjaar een herhalingsinjectie te worden toegediend. Schoolkinderen zullen alleen tegen te tanus en diphtherie worden ingeënt. Een dergelijke inenting zal echter eerst in de loop van 1954 weer worden ge organiseerd. De komende inenting zal dus alleen voor zuigelingen en kleuters zijn. Kinderen, die reeds kinkhoest ge had hebben, zullen eveneens alleen te gen tetanus en diphtherie worden inge ënt. Indien de kinderen nog niet tegeri pokken zijn gevaccineerd kan niettemin toch inenting tegen bovengenoemde ziekten plaats vinden. Een volgende pokken injectie zal dan eerst na verlooj van een periode van 6 weken worden toegediend. Bij de inenting dienen de inentings- kaarten, uitgereikt bij de geboorte-aan gifte te worden meegenomen. De ouders worden verzocht op onder staande strook op te geven welke kinde ren zij willen laten inenten. De opgaven dienen vóór 5 October a.s. ten gemeen tehuize te worden ingeleverd. Voor de buitendorpen is ook inlevering bij de beambtes in algemene dienst mogelijk. Plaats en tijd van de inenting worden t.z.t. nader bekend gemaakt. Burgemeester en Wethouders van Texel. Hier langs afknippen: Ondergetekende wonende te Texel geeft onderstaande kinderen op voor de inenting kinkhoest. tegen diphtherie, tetanus en Naam en vooramen der kinderen: Geboortedata: Is het kind reeds tegen diphtherie ingeënt? Heeft het kind al kinkhoest gehad? 1. 2. 3. Texel, Ondertekening FEUILLETON door T. LODEWIJK 7.) Nu begreep men zo langzamerhand, dat er was loos was. Er bestond liefheb berij voor 't huis van Bonnerman. Mari- nus, de kellner, die onhoorbaar sluipend de notaris 'n tweede kopje koffie bracht, talmde zo lang mogelijk want ook hij ving de sfeer in het zaaltje. Maar nadat het bod nog tweemaal verhoogd was en Bergman voor drie en twintig duizend gulden de hoogste bie der was geworden, kwam de eigenlijke veldslag: de afslag. In de pauze tussen opbod en afslag werd Bergman van alle kanten ge plaagd. Tal van adviezen werden gege ven omtrent de toekomstige bestemming van het huis, van snoepwinkel af tot te huis voor ouden van dagen toe. Ieder wilde een borreltje met hem drinken, wanneer hij straks z'n plok binnen had, en Bergman grinnikte maar zo'n beetje. Achter in de zaal zat Korstiaan van Vueren en praatte met de oud-ontvan ger over de prijzen. Zijn gezicht was on bewogen als altijd. Nadat Manus zich met een kop koffie (als hij met de notaris was, dronk hij nooit iets sterkers) nieuwe moed had in gedronken, kwam de afslag. Nou daar gaat het huis van Bon nerman kondigde Gert jan Greep, de gepensionneerde brievenbesteller die •geen veiling miste, aan. Zeg maar het huis van Bergman vond Rijkelijkhuizen en er werd gela chen. Bergman knipoogde en zei niets. Manus rees op. Het perceel is ingezet op drie en twintigduizend gulden. Ik zet er vijf tienduizend boven en pas op je mijnen. Vijftienduizend gulden.... veertien.... dertientiennu bereikte de spanning haar hoogtepunt negen, acht zeven, zes, vijf, vier en half, vier, drie en half, drietwee en half twee duizend., zeventienhonderd vijf Ja! -klonk het eensklaps duidelijk door de zaal. Ieder had de stem van Geerdes herkend. Bergman werd door z'n buren gefeliciteerd. Hij had toch maar een fijne neus. De notaris wenkte de makelaar naar het tafeltje. Er werd gefluisterd. Het perceel is verkocht voor vier en twintigduizend zeven honderd vijftig gulden. De heren worden bedankt! Een klap met de hamer. De veiling was afgelopen. Hamerlink, die even gewacht had en Geerdes had aangeschoten, kwam nu de gelagkamer binnen. Heeft ie 't voor zichzelf gekodht? vroeg Rijkelijkhuizen de aannemer. Nee, qq antwoordde Hamerlink. Wat betekent ku-ku? wilde Gert- jan Greep weten, die er in geslaagd was van Bergman een borreltje los te peu teren. Dat betekent in opdracht van een ander verduidelijkte de aannemer. Dan weten we dus nóg niks con stateerde de oude. Net zo je zegt bevestigde Rijke lijkhuizen. We moeten afwachten, man. Je zult het wel zien als het zover is. CONCURRENTIE Wat er met het huis van Bonnerman ging gebeuren, bleef niet lang een ge heim. Want reeds een week later werd er een schutting voorgezet. En wat er achter die schutting gebeurde.... Tijdens de dagelijkse zitting van „De Oude Garde" in het hoekje bij de schouw werd het geheim onthuld. Me neer Hijzelendoorn, de wethouder, trok 'n vreselijk geheimzinnig gezicht, alsof hij in het diepst vertrouwen staatsgehei men wereldkundig maakte, toen hij het antwoord gaf op de vraag die zo onge veer heel Breeck beroerde. Maar er was nog iets anders in het gezicht van de waardige wethouder, dan alleen gewichtige geheimzinnigheid. Hij was niet op zijn gemak. In het huis van den gehangene spreekt men niet van de strop, zo wist hij, en het was niet leuk om in het huis van Korstiaan van Vueren, de gérant van „Het Wapen van Breeck" te gaan vertellen dat hij er 'n concurrent bij kreeg Want zo was het inderdaad. Het zou trouwens niet lang duren of heel Breeck zou het weten. Tja zei meneer Hijzelendoorn met een schuinse blik naar de tapkast waarachter Korstiaan als immer stond te staren, schijnbaar in het oneindige en zonder iets te horen d'r komt een eheen restaurant in. Nou klonk meteen de scherpe stem van Sartorius heb ik dat van 't begin af niet gezegd? 't Is er een prach tig punt voor en het wordt trouwens tijd dat er wat leven in de brouwerij komt. De anderen keken schichtig naar Van Vueren, maar Korstiaan vertrok geen spier, als had hij mets gehoord. Meneer Geerdes, de makelaar, hakte de knoop door. Wat zeg jij er wel van Kors? Voor jou niet zo leuk hè? Een concurrent vlak tegenover je! Ja, wat ons betreft hoef je je geen zorg te maken. Al krij gen we daar fluwelen troonzetels en gouden borden, ze kriigen ons toch niet uit het Wapen van Breeck weg. Maar met de toeristen en de vergaderingen en zo Korstiaan veegde met een doek de tapkast schoon, die allang blonk als een spiegel. Ja, kijk eens mijne heren zei hij op zijn gewone bedachtzame manier ik heb al gezegd, als iemand er een bo terham in ziet, waarom zou hij het dan niet proberen? Er zal voor ons allebei nog wel wat te verdienen zijn hier. En verder.nou ja, we zullen zien niet waar? Concurrentie is de ziel van de ne gotie, zeggen ze wel es Ze waren allemaal opgelucht toen Korstiaan gesproken had en het zo kalm opnam. Nu konden ze tenminste vrijuit spreken over hèt onderwerp van de dag. Meneer Hijzeldoorn wist bijzonderhe den. De makelaar Geerdes wist ze na tuurlijk al veel langer, want was hij het niet, die het huis gekocht had voor de nieuwe eigenaar? Maar Geerdes wist z'n mond te houden als het over zaken ging, en dat had hem geen windeieren gelegd. Wou Hijzelendoorn nu zijn wijs heid spuien, laat hij zijn gang gaan, hij had de wethouder nog wel eens nodig en gunde hem graag het succesje. Er komt een vergunningzaak in wist Hijzelendoorn ik heb de plannen gezien en ze zijn al goedgekeurd ook. dus ik kan het jullie gerust vertellen. Hamerlin'k heeft het trouwens Vrijdag al wel in de krant denk ik de druk- ker-uitgever-redacteur knikte dus geheim is het niet. Er komt een modern restaurant met een terras, een grote zaal voor toneel en bioscoop. Zo, dus we krijgen hier een bio scoop ook constateerde meneer Gerri Akerdam, die niets met die nieuwer wetsigheden op had. Dan behoeve: de jongelui dus niet meer naar Vier houten. Wie is de nieuwe eigenaar in formeerde Sartorius na een slok van z'i whisky-soda. Ene Verdonok deelde Hijzelen doorn mee. Hij woont in Rotterdam et schijnt daar ook een etablissement te hebben. Ja vulde Geerdes aan hi] heeft een zieke vrouw, of een gebrekki ge vrouw, daar wil i-k van af zijn, en die moet naar de boskant. Daarom heeft hij dit hier gekocht (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4