9 rocn wa in het harL, Juist-f sfsop srmma/ Jubileum in de Texelse Raadszaal '10 De Ned. Hervormde Gemeente van Oudeschild nam afscheid van haar voorganger TEXELSE WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 67e JAARGANG. No. 6775 COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld <S De Rooij ioekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg Texel - Postbu» 11 - TeL 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm Zondag heeft de Eerw. Heer E. Dul- er afscheid genomen als voorganger van e Hervormde Gemeente te Oudeschild. Na het zingen van gezang 151 en 293, jrak de heer Dulfer naar het Evangelie an Mattheus: de afscheidsbrief van aulus aan Timotheus: Bewaar het pand toevertrouwd. Afscheid nemen komt dagelijks voor, ij overlijden, emigreren enz. Ook voor- angers komen en gaan. Gemeente van iudeschild, zo vervolgde de heer Dul- er, mijn tijd is nu gekomen en iik moet erliiik bekennen, dat ik mij daarop ver- eug. Voor mij zijn vele moeilijkheden pgelost, maar voor u komen de proble- nen pas los. Het is zeer waarschijnlijk, lat de vacature hier niet wordt ver- uld. U moet anderen daarover geen •erwijten maken, dat heeft de Herv. lemeente aan zichzelf te danken. Zeer eirugen hebben geholpen, velen hiel- len zich afzijdig en ik heb het dan ook iet gemakkelijk gehad Ik heb moeten •orstelen met de onkerkelijkheid in Ou- leschild. In de kerk komen ouden van lagen en kinderen, maar mijn generatie uitbreekt. Een voorganger kan in een paar aar dit probleem niet oplossen. Dat is ok een kwestie van opvoeding, terwijl r hier ook nog een politieke tussen zit. iigenaardig is dat de onkerkelijkheid iet grootst is in een vrijzinnige ge- neente. De lasten zijn zwaar, doch dit is ook o voor Oosterend, De Waal en Den loorn. Heeft men daar meer geld? Neen, iooh wel meer geloof. Telkens en tel lens werd ik weer ontmoedigd. In de eugddienst waren 6 kinderen, de abon- ïees op het maandblad waren zo gering lat het moest worden opgeheven. Liefde en zorg kwamen slechts van een ileine minderheid. Dit is nu voorbij. Nu k op de valreep sta bind dik ook u op het lart: Bewaar het pand u toevertrouwd Kerk zonder voorganger HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder Iwijzigingen I B. Kramer, Texel, De Koog, Dorps straat 38, Detailhandel in: aardappelen, 'ruit en groenten. Bedrijf overgedragen aan Fa. K. Wetsteen Zoon. Het IJsbeertje, Texel, Den Burg, Ste nenplaats la. Consumptieijsbereidangs- bednjf, patates-fritesbedrijf met verlof B. Filiaal gevestigd te Texel, De Koog, Dorpsstraat 153. NIEUWE KOERS-NIEUWS Jl. Donderdagavond hield de heer J. Westdorp Sr. voor ons een korte ver handeling over het onderwerp: „Vreug de in de arbeid en arbeidsverhoudin gen", een inleiding, die voldoende stof voor discussie opwierp. De vraag werd besproken of de ver schillende sociale verzekeringswetten het verantwoordelijkheidsbesef van de mens niet ondermijnen. Het plezier in de arbeid was mede een gewild punt van disoussie, evenals de vraag hoe de ar beid moet worden beloond. Gauwer dan we wilden was het 11 uur en konden we terugzien op een zeer geslaagde avond. A.s. Vrijdag zullen we gezamenlijk het ballet der Lage Landen gaan zien, ter wijl de vereniging voorts besloot en-hloc •Bd te worden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Op 10 en 11 October is er een Gewes telijk Najaarsweekend te Alkmaar. Een aantrekkelijk programma staat er borg voor, dat het weekend om zal vliegen. Ben filmprogramma, afgewisseld door 'n Leiding van Drs D, Roemers over het onderwerp „Staatsburgerschap", voor dracht door Cor van Beek en een mario- nettenvoorstelling zijn er zo enkele on derdelen van. Totale kosten, inclusief reiskosten f 3,25. Ook niet-leden zijn ^'dkom. Nadere dnlicht.ngen te ver krijgen bij J. Vlaming, Kogerweg 7 en A. Oskam, Wilhelminalaan 21. en wel de Gemeente, de Zuster- en Broederkring, de Meisjesclub en het kerkkoor. Op zekere dag zal de Heer vragen: Hebt gij er zorg voor gedragen, zo niet, dan zijt gij geen kind van mii. Gemeente, gij moet de eenheid bewa ren en boven alles uw vrijzinnige ge zindheid. Hierna sprak de heer Dulfer een per soonlijk woord tot degenen met wie hij had samengewerkt. Kerkeraad en kerk voogdij bond spreker op 't hart de een heid te bewaren en een bevredigende oplossing te zoeken. Verwacht geen hulp van Oosterend. U zult u financieel en geestelijk zelf moeten helpen. Hij dank te hartelijk voor de liefde van hen ont vangen. Ook de orgamste, koster en kosteres, leden van broeder- en zusterkring en het kerkkoor, alsmede dirigent en echt genote en vooral de wijkcommissie har telijk dank voor alles. Gaat allen door met uw arbeid en probeer er zoveel mogelijk van te maken. Ook het gemeentebestuur hartelijk dank voor de prettige samen werking. Hierna richtte de heer Dulfer zich tot Ds Klijnsma en de predikanten van de ring, Ds van Reijendam en Ds van Rhijn. Er zijn moeilijkheden geweest omdat wij vrijzinnigen de zaken van het ge loof soms anders zien en ook Doopsge zinden en Remonstranten aan ons ver want voelen en altijd eerbied hebben voor de overtuiging van anderen. De gemeente Oudeschild is een moei lijk pand. Ik hoop, dat deleden op hun post blijven, wat ook moge gebeuren. Als gezamenlijk f 500 a f 600 extra kan worden opgebracht, zal op hulp van de Bond van Vrijzinnige Gemeenten kunnen worden gerekend. Spreker dankte voor de samenwer king die er ondanks alle meningsver schillen toch was geweest. Ds van Reijendam beantwoordde de heer Dulfer namens de nng Texel. Col lega Dulfer is hier nog niet zo lang, maar toch hebben we veelvuldig gedis cussieerd en wij stonden vaak lijnrecht tegenover elkaar. Maar u was altijd op recht en door het verkondigen van uw standpunt zijn wij een ervaring rijker geworden. U was altijd aanwezig op on ze vergaderingen en wij danken u daar hartelijk voor. Wij hopen, dat u ook in Westerbork een kring vindt waar u kunt getuigen. Wij hopen, dat het u en uw vrouw daar goed moge gaan en dat u er met meer vreugde zult werken. En dat u ook daar het geloof en de overtuiging van anderen zult blijven waarderen tot zegen van uw gemeente, uw gezin en uzelf. Hierna sprak de heer C. Kaczor, ou derling en kerkeraadslid. U kwam zo van de studie in onze cremeente en had het dus met gemakkelijk. Direct bij uw intrede hebt u verteld, hoe u stond te genover uw gemeente en de ring. De ernstige moeilijkheden die al spoediiu? opkwamen, werden gelukkig opgelost Dat niet alles ging zoals u wenste, is jammer. Dat u de jeugd niet aantrok, is le betreuren, doch niet ieder is het ge geven om met jeugd om te gaan. En Oudeschild heeft het u stellig niet ge makkelijk gemaakt. Spreker bracht ook mevrouw Dulfer dank voor wat ze in de clubs had pedaan. Hij hoopte, dat het de familie Dulfer goed zou gaan in de nieu we standplaats. Hieraan voegde spreker no" een oersoonlijk woord toe. Na 35 jaar de kerk te hebben gediend nam ook hij afscheid, daar het hem na alles wat de laatste tijd was voorgevallen, onmo gelijk was langer te blijven. Ds Klijnsma kreeg hierop het woord. U bent evenals ieder ander met roede moed begonnen, maar u heeft het wel erg moeilijk geihad. Ik ben met vrijzin nig maar heb toch getracht uw moei lijkheden te begrijpen en u zo mogelijk te helpen. Ik ben dankbaar dat u een plaats gevonden heeft waar u kunt wer ken. Hier zou het inderdaad te zwaar voor u zijn geworden. Ik hoop, dat het u en uw vrouw heel goed mag gaan. Gemeente, uw voorganger gaat u ver laten. Dit schept een moeilijk probleem. U bent nu aangewezen op de ring en wel speciaal Oosterend. Ik weet nog met hoe het zal gaan maar er moet iets gebeuren De gemeente zal iets moeten presteren. Bedenkt wat er van de jeugd zal terechtkomen als u er geen zorg meer aan besteedt. Weest niet be vreesd, dat de zware zijde nu zal over heersen. Ons doel is alleen het waar achtig dienen van de gemeente. Het spijt ons zeer. dat ouderling Kaczor ook heen gaat. Is het al angst dat het verkeerd zal gaan. Bedenk u nog eens en blijf de gemeente dienen samen met uw colle ga's. Het ga u goed en ik wens u na mens de gemeente Gods zegen toe. De heer Dulfer dankte voor het ge sprokene waarna met gezang 119 werd besloten. TEXELSE MARKT Den Burg, 5 Oct. 1953 Aangevoerd: 3 koeien f 700-f 850. 5 pinken f 375 f 475. 26 graskalveren f 250-f 325. 24 schapen f 70f 95. 30 lammeren f 50 f75. 8 rammen f 110—f 160. 25 biggen f 40—f 55. INSTALLATIE CULTURELE RAAD; BURGERDAG De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de installatie van de Cultu rele Raad, tevens burgerdag, niet zal plaats vinden in Hotel Texel, zoals aan vankelijk in de verzonden uitnodigingen werd vermeld, doch in de zaal van De Oranjeboom. De aanvangstijd en de tijd van zaal opening ondergaan geen wijzigingen. Texel, 5 October 1953. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. NA BOTSING IN DE SLOOT GEREDEN Mej. T. R. kwam op het fietspad even buiten Oudeschild dn botsing met een fietser, die geen licht op had, met het gevolg, dat ze in de sloot terechtkwam. Talloze malen komt men 's avonds fiet sers en zelfs bromfietsers tegen zonder Jicht, die blijkbaar niet beseffen, dat ze de grootste ongelukken kunnen veroor zaken. UITSLAG LOTERIJ S.V. OOSTEREND Onder grote belangstelling had Zater dagavond jl. de trekking plaats van de verloting bij de heer Jn. Dijt. In bijzijn van de wachtmeester der rijkspolitie, de heer Schuurman, werden de volgen de nummers getrokken- 1014 282 1567 171 1410 36 397 678 1394 1657 1214 645 1493 401 1533 789 1368 438 359 1337 1094 683 370 476 1294 1401 1133 738 506 761 336 198 949 1310 763 1211 1065 755 340 1127. De prijzen kunnen afgehaald worden b" de heer A. Kalis. BOUWVERGUNNINGEN Gebr. Trap, Oosterend, bouw van een bloembollenschuur in het Noorden; de heer P. Former, De Waal, verbouw van woonhuis aan de Polderweg. WEEKEND VOOR MEISJES Het Vormingscentrum „De Haaf", te Bergen, organiseert van 1924 October een weekend voor meisjes. Onderwerp: „Je toekomst" en verder sport, spel, wandelen, zingen, bezichtigen van een kinderhuis enz. Kosten f 12,-, aanmelden vóór 13 October. OPHEFFING PLAATSELIJKE RUIL VERKAVELINGSCOMMISSIE TE WIER1NGEN Bij besluit van Ged. Staten van N - Holiland van 16 September jl. is de plaatselijke Commissie voor de Ruilver kaveling te Wieringen ontbonden. Aan de leden der Commissie werd eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de wijze waarop zij hun taak heb ben vervuld. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 2 October: le klas: C. DijkerJoh. D. Bakker 2-0; S. van Heerwaarden-C. vd. Werf 11; S. Ros- G. Dros 20; C. v. Heerwaarden-N. de Graaf 0—2; S. Bakker-P. W. Kooij 2—0; J. Vinke-P. Jansen 11. 2e klas: H. Gomes-A. Vinke 02; C. P. Bur gerW. J. Boon 20; W. v. Zeijlen-A. v.d. Slikke 20, J. Hooijberg-Jb. van Heerwaarden 02; J. N. Rijk-Joh. Schoo 0—2. 3e klas: A. de Vries-D. vd. Werf 02; Joh. v. Heerwaarden-J. A. v. Enst 02; P. Bak kerJb. Koorn 02; Siem v. Heerw. Joh. Barhorst 20; D. RoeperF. van Sambeek 20; P. v.d. Vis-J. Barhorst 02. C. Vdnke-F. Schuit 20; F. van Sambeek-Joh. Barhorst 20; D. Roeper- J. A. v. Enst 02. Twee uitslagen in de le klas vragen onze aandacht en wel 't gelijke spel van vd. Werf tegen S. v. Heerwaarden en de zege van De Graaf op C. v. Heer waarden; dit zijn prima prestaties. De overwinningen van Dijker en Ros als mede het gelijke spel van Vinke en Jansen lagen in de lijn der verwachtin gen. Bij de 2e klas bleef Vinke, niet zonder geluk, nog steeds zonder puntenverlies evenals v. Zeijlen die voor v.d. Slikke te sterk bleek, Jb. v. Heerwaarden bleef bij door Hooijberg te verslaan, Schoo versloeg Rijk en Burger toonde tegen Boon z'n kracht. In de 3e klas deden Siem v. Heerw. en Van Enst weer van zich spreken evenals Koorn die P. Bakker versloeg; De Vries moest het hoofd buigen voor v.d. Werf. Sambeek was te sterk voor Joh. Bar horst, maar niet sterk genoeg voor de goed spelende D. Roeper Schuit 'is er nog niet in, getuige zijn nederlaag tegen C. Vinke, terwijl Jn. Barhorst als over winnaar te voorschijn trad tegen v. d. Vis. Eiland-competitie. We willen de diverse clubbesturen nog even herinneren aan de vergadering van morgenavond. Om de as. competitie voor te bereiden is deze vergadering zeer nuttig en uw aanwezigheid gewenst. De Comp. leider. De heer A. van Dienst, ambtenaar van de Burgerlijke Stand, feliciteert het jonae echtnaar, G. H. Hennink en A. Hennink-Zutphen, het 500ste bruids paar, dat door hem in de echt werd verbonden. De derde October was niet alleen van biizondere betekenis voor Jan G. H Hen nink (Arnhem) en Anny Zutphen (De Koog), daar zij die dag in de echt wer den verbonden, maar ook voor de heer A. van Dienst, want als ambtenaar van de Burgerlijke Stand der gemeente Texel hielp hij Zaterdag „zijn" vijfhon derdste bruidspaar in het huwelirks- bootje plaatsnemen. Een collega-ambte naar was zo vriendelijk ons een tin te verschaffen en zo stond onze fotograaf met de camera gereed om bruidspaar en jubilaris te vereeuwigen. 't Was voor de jonggehuwden een volkomen verrassing, toen de ambtenaar van de burgerlijke stand zijn toespraak suppleerde met de mededeling, dat het nieuwe echtpaar hem een jubileum had bereid, welk feit hij niet zonder blijk van erkentelijkheid wilde laten passeren en daartoe een keurig foto-album aan bood. De heer Van Dienst verstrekte ons op verzoek gaarne een overzicht van het aantal huwelijken dat sinds 1811 op Texel door de diverse ambtenaren is ge sloten. U weet, dat de burgerlijke stand een vrucht is van Napoleon's registratie- lust: vóór 1811 werden de huwelijken alleen kerkelijk gesloten. Van de 39 ambtenaren, die sinds 1811 het burger lijk huwelijk tot stand brachten, staat burgemeester P. Keijser Szn., (1840 1864) aan de kop met 1178 huwelijks voltrekkingen. Op hem volgt G. C. W. Reinbach die hier burgemeester was van 1811-1839, met 1093 voltrekkingen. Nr. 3 is burgemeester D C. Loman (1864 1889) met 1019; nr. 4 staat burgemeester Kelder van Monnikendam, die hier van 1922-1946 ambtenaar van de burgerlijke stand was, met 743 voltrekkingen en nr. 5 is de heer Van Dienst met 500. De heer Van Dienst voltrok in 1946 het eerste huwelijk. Daar onze jubilaris nog jong is en Texelaar met de Texelaars is geworden, geven wij hem een goede kans eerlang alle records, van 1811 af, te slaan. Dit heuglijke feit zal dan om streeks 1961 plaats vinden. Sinds 1811 werden op ons eiland 7066 huwelijken gesloten. BILJARTCLUB TEXEL Donderdag 1 Oot. vergaderde onze biljartclub. Als gewoonlijk was de be langstelling gering. Na behandeling van de formele agendapunten kwam de clubavond ter sprake. Daar er voor deze avond in het vorige seizoen toch een vaste kern aanwezig was, werd besloten de Woensdagavond weer als zodanig te reserveren. 7 October voor het eerst spelen we dan in Hotel De Graaf en vervolgens beurtelings in De Oranje boom. Laat ons hopen dat de te organi seren clubcompetitie dit keer volledig kan worden uitgespeeld. TROTTOIRS LANGS DE KOGERWEG De op 14 October door B en W te hou den aanbesteding is vooral van belang voor de bewoners van de Kogerweg, want het objeot betreft o.a. het aanleg gen van trottoirs aan de Kogerweg! De trottoirs komen aan weerszijden van de weg, dus vanaf de Begraafplaats tot „Buitenlust" en tevens zal aan de rech terzijde een nevenriool worden aange legd. De her- en bestrating van diverse dorpsstraten betreft: de Binnenburg, vanaf M. S. Langeveld tot Kogerstraat 1. Waalderstraat vanaf P. D. tot Burger- houtstraat. Weverstraat vanaf „De Ge zonde Apotheek" tot Kapper Prins en van woning Burgemeester tot fa. Kor- tenhoeven. De Cocksdorp: vanaf perceel A. van Hoorn tot de Zeewering. Ooster- end: Hoekstraat, vanaf Nieuwstraat tot Kerkstraat, Weststraat vanaf J. Brouwer tot en met het Kerkolein. Den Hoorn: vanaf perceel A. Smit tot perceel D. Beumkes. Dat is nu net waar ik trek in heb een lekkere sigaret van Sterling shag. Mild, geurig en lang van draad; ja, Sterling is de beste shag!

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1