„Tante Jcinie en Ome Piet25 jaar in het Stoombootkoffiehuis Miltvuur Culturele Raad zal belangrijk werk kunnen doen ZATERDAG 17 October a.s. zult ge aan de haven van Oudeschild herhaalde lijk kunnen horen: „Tante Janie, ome Piet, nog vele jaren en. op jullie ge zondheid, daar gaan jullie!" Wie die tante Janie en die ome Piet zijn? Dat kunt ge alle klanten van het Texelse „Stoombootkoffiehuis" vragen! Zaterdag is de familie Dekker-Vermeulen 25 jaar in de zaak, waarvan 20 jaar in het te genwoordige perceel, vóór 1932 troonden zij in het oude Stoombootkoffiehuis, dat de jongeren onder ons natuurlijk enkel van de prentjes kennen, maar waar vele ouderen nog steeds zulke prettige her inneringen aan hebben. Ja, dat was toen een heel andere tijd! Vooral over „die goeie ouwe tijd" zal het gesprek gaan, dunkt me, als Zater dag de klanten met tante Janie en ome Piet gezellig bijeen zijn. Want dat is Hf 1- ■—Vmrf Uno 7(pi Tfv*** -«•»- -w, "ij ~CC£Zl r ieder geval dit: de jubilarissen zullen hun „familie, vrienden en bekenden" gul onthalen en bovendien is er van 2-4 een receptie. Wie thans de haven oprijdt ziet daar twee prachtige café's, dominerend tus sen de andere gebouwen. Deze koffie huizen werden gebouwd op de nieuwe en bredere kaden, aangelegd in het ka der van de Zuiderzeewerken. Bezien wij •de oude ansichtkaart met het voormali ge Stoombootkoffiehuis-van-Dökker, dan valt ons de toenmalige situatie duidelijk op: de kade tussen de aanlegplaats van de Texelse boot (je had in die dagen de Marsdiep als kroonjuweel van TESO) en het café was maar erg smal en het gebeurde dan ook vaak, dat een auto, die wat veel gang had en op niet al te beste remmen kon bogen, de zijgevel van het koffiehuis vervaarlijk ramde. Onmiddellijk achter het café vond ge de dijk, waarop een smalle weg lag. Och, dat ging allemaal best: het vreem delingenverkeer lag nog in de laatste lui ers en het vervoer van landbouwproduc ten werd voor een belangrijk deel via de loswal te Oost verzorgd. Zeker, de visserij van de kleine schuiten had meer om het lijf dan nu, maar die gaven toch niet bepaald een jachtige sfeer aan het havenbeeld. Toen kwam de uitvoering van het plan tot afsluiting van de Zuiderzee en daarmede een donkere bladzijde in het boek van onze vissers en. de familie Dekker: Enkele jaren nadat zij het oude café van Hein Dogger hadden overge nomen, kwam de jobstijding, dat zij moesten spatten. Dat was me een slag als nagaat, dat ze juist veel geld hadden uitgegeven voor de restauratie van het oude stoombootkoffiehuis. De hele Wad denzeedijk moest worden verzwaard en daartoe moest het koffiehuis worden ge sloopt. De heer C. Hin, Zuidhaffel, werd voor f 120,eigenaar van het af te breken perceel Wat moest de fami lie Dekker nu beginnen? was de eerste vraag en de volgende: Wat krijgen wij als schadeloosstelling? Wel, lezers, dat werd een droevig iets: hun werd f 1400 als schadeloosstelling geboden. Een be lachelijk kleine som en was het wonder, dat dadelijk contact werd opgenomen met de betreffende instanties? Edoch, niets baatte. Overal kreeg Dekker nul op het request U moet hen daarover horen vertellen! Je hoort dan de namen van allerlei mensen, die gepoogd hebben de heren in Den Haag en elders ervan te overtuigen, dat hier onrecht werd ge daan en daarbij is ook de naam van de voorzitter van de Texelse Middenstands vereniging, wijlen de heer I. Vlessing. Maar helaas werd niets bereikt. Het had hier moeten gaan als in Har- lingen: daar kregen ze een nieuwe zaak voor de gesloopte terug! „Ze hadden ons moeten inlichten, toen wij de erfpacht lieten overschrijven, want toen waren de plannen voor de haven en omgeving al lang en breed bij de betrokken instanties bekend!" aldus de heer Dekker, die het tenslotte maar het beste vindt om zich, na zoveel jaar, maar niet wéér op te winden. Trouwens: is het niet het komende feest, dat aan leiding' werd tot het gesprek met uw verslaggever?! Dubbel feest nu de jong ste zoon reeds hersteld is thuis geko men en de oudste eind October eveneens hersteld naar Oudeschild terugkeert. Samen hebben zij lief en leed gedeeld, samen gewerkt om de gevolgen van de tegenslagen te boven te komen. Hoe ze in het stoombootkoffiehuis belandden? Wel, tante Janie kende het springen van de kurk al zo'n beetje: 13 jaar lang had ze geholpen in Café Den Buig,' „bij buurvrouw Kuiper" en toen iemand hun het voorstel deed om Hein Dogger op te volgen, werd dit meteen ernstig door de jongelui overwogen. De eerste jaren had Dekker een baan buitenshuis, maar toen de drukte toenam, wierp hij zich als allround kastelein op en dat is zo ge bleven. Vreemd, maar toen het nieuwe ge bouw met zijn passend meubilair was geopend, wilden de ouwe klanten er eerst niet erg aan, ze misten de oude sfeer, het was hun allegaar te deftig geworden. Vreemd ook, dat je toen je kleintje koffie bestelde op de plek, waar vóór de Zuiderzeewerken de Waddenzee golfde! Vreemd voor Dekker, dat hij 's nachts niet meer uit bed werd gebeld om op zijn beurt de bemanning van de extra boot uit Morpheus armen te ruk ken. (In volgorde van kapitein, machi nist en verdere leden) Er was een Teso- man bij, die zo vast sliep, dat Dekker genoodzaakt was om met een ladder tot het slaapkamerraam te klimmen Ook verzorgde hij de boeking van auto's na de TESO-diensttijd. e het Stoomboot- fuiehuis betreedt, •dt aangenaam ge- Jen door de pret- sfeer. „Zeg mij de waard en de -.ardin zijn en ik zal zeggen hoe de <?mming rond b'il- rt en tapkast is!" ,?n groepje Bruinis- r vissers, die Maan- .igavond met zeven •heepjes ter mossel- ^ngst in Oudeschild aren binnengelo- >n na 20 uur aan ;n stuk opstomen, >rzekerden ons, dat i beste naam voor café is „Het eeuwse Clubhuis", d en knus en altijd '•?eê. „Wij hebben hier iiï/g nooif eén knokpartij gehad", be toogt tante Janie. Inmiddels, zo dachten wij, is er door deze twee mensen behoor lijk strijd geleverd, maar het was vech ten tegen. de bierkaai! Nog vele jaren, mensen! DS VAN 'T HOOFT OVERLEDEN Ds N. J. van 't Hooft, van 1922-1944 predikant bij de N.H. Gemeente van De Waal en De Koog is Woensdag 7 Octo ber te Arnhem in de leeftijd van bijna 75 jaar overleden. 7 Mei 1944 nam hij, na 40 jaar het ambt van predikant te hebben vervuld, afscheid van zijn ge meente op Texel in verband met zijn emeritaat wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. In dat jaar werd hij benoemd tot hulpprediker te Asten. HIJSKRAAN MET CAPACITEIT VAN VIJF TON Te Oudeschild is een hijskraan gearri veerd voor rekening van de Coop. Aan koopvereniging, de fa.'s Bruin, steen- koolhandel, Bakker's graanhandel en de fa. Joh. Bakker, scheeosbevrachter. De ze kraan weegt al met al 2Q ton en heeft een capaciteit van 5 ton. Hij zal op een rails worden geplaatst en straks veel werk verzetten, dat voorheen door de zo langzamerhand uitgeschakelde gouden ploeg werd verricht: het lossen van grint, steenkool, kunstmest, suikerbieten etc. De heer E. Noordijk verzoekt ons de Texelse veehouders mede te delen, dat zich één dezer dagen een geval van miltvuur bij een graskalf heeft voorge daan; het dier werd 's morgens dood in een sloot gevonden en bij nader onder zoek kwam vast te staan, dat de doods oorzaak miltvuur was geweest. Deze uiterst gevaarlijke besmettelijke ziekte (gevaarlijk zowel voor mens als dier) heeft zich de laatste jaren op Texel niet meer voorgedaan. Nu weer een ge val is geconstateerd dient iedere veehou der, die te maken krijgt met een plotse ling gestorven dier, waarbij zich geen bepaalde ziekteverschijnselen hebben voorgedaan, de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Hij dient in zijn eigen be lang onverwijld het Hoofd van de Vlees keuringsdienst, Julianastraat 18, tel. 48, (bii geen gehoor nr 82) op te bellen, op dat eerst een onderzoek op miltvuur kan worden ingesteld voordat het vervoer naar de Noodslaohtplaats geschiedt. Nooit in dergelijke gevallen de halssne de verrichten! IfMiltvuur kan voorkomen bij runde ren, paarden, varkens en schapen). Groot was de opkomst der Texelse verenigingsbesturen, die waren uitgenodigd tot bijwoning van de installatie van onze Culturele Raad. „Ik heet u van harte welkom op deze, naar ik hoop en naar ik wil verwachten voor Texel grote dag. De toekomst moet leren of hier inderdaad van een grote dag gesproken mag worden", aldus burgemeester De Koning in zijn openingswoord, waarbij hij een bijzonder woord van welkom richtte tot de kunstschilders Ad Blok van der Velden en Ton de Haas en de Texelse gemeenteraad. Nadat een der drie zang verenigingen twee nummers ten gehore had gebracht, hield de burgemeester, die tevens voorzitter van de Culturele Raad is, de volgende installatierede, waaraan wij in ons vorig nummer reeds enkele regels hebben ontleend: Grote veranderingen hebben zich in de laatste halve eeuw in het maat schappelijk leven voltrokken, niet in de laatste plaats ook op het platteland. Maakte men vroeger op de boerderijen zelf boter en kaas, thans doet een goed geoutilleerde zuivelfabriek dit, al zal de Texelse schapenboer, zolang hij afzet vindt voor zijn producten, wel zelf schapenkaas blijven maken. Loondorsers hebben het dorsen met de vlegel in on bruik doen geraken en het beroep van schaapherder en koewachter is practisch uitgestorven nu prikkeldraad en schrik draad hun taak heeft overgenomen. De burenhulp heeft plaats gemaakt voor de wijkzuster, om zo maar enkele voor beelden en symptomen van de verande ringen in de maatschappij aan te stip pen. De voordelen van deze veranderingen springen dadelijk in het oog en niemand van ons zal er aan denken deze ontwik kelingsgang om te buigen zo dit al mogelijk zou zijn. De structuurverande ringen van de maatschappij zijn uitein delijk een zegen gebleken. Maar zien wij naast de voordelen ook de schaduwzijden? De dorpelingen zijn anders tegenover elkaar komen te staan dan vroeger. Voor iets wat georgani seerd is kan men betalen en daarmee is de kous af. Men behoeft zich verder met niets en niemand in te laten. Doordat de onderlinge verhoudingen veel zake lijker zijn geworden, worden ze ook veel losser. De dorpeling komt meer dan in het verleden op zich zelf te staan. Wanneer wij de veranderingen be schouwen en daarbij denken aan wat verloren ging of in waarde achteruit ging, dan valt daarbii te constateren, dat schade werd toegebracht aan tal van feesten en spelen ook kinderspelen; aan vele gebruiken tal van kwade, maar ook vele goede; aan allerlei vor men, waarin men met elkander werkte, woonde en zich ontspande. Wanneer men daar tegenover stelt, wat de dorps- bevolking zelf voor dit verlies in de plaats stelde, dan ziet men plotseling een leegte. Er kwamen geen nieuwe feesten en nieuwe spelen, men amu seert zich niet meer, maar men laat zich amuseren; men creëert geen eigen wooncultuur meer, maar imiteert. Een gelijke leegte blijkt veelal ook, indien men nagaat hoe de grotere hoe veelheid vrije tijd wordt besteed. De arbeidstijden werden beperkt en vacan- tie is gemeengoed geworden. Op zichzelf alleszins verheugende verschijnselen. Maar wordt de aldus vrij gekomen vrije tijd zinvol besteed? Is de beste ding van de vrije tijd van werkelijke waarde voor de mens? Of werkt de gro tere hoeveelheid beschikbare vrije tijd niet een massificatie in de hand? Over de oorsprong, aard en omvang van het massificatieverschijnsel zal moeilijk overeenstemming zijn te berei ken, maar wel zullen wij het eens zijn met de stelling, dat de massificatie een bedreiging vormt voor het volksleven in al zijn geledingen, het platteland hier van niet uitgezonderd. Het vormt een bedreiging, die ons gehele bestaan aan tast zonder dat wij dit direct bemerken. Het heeft het gemunt op onze dagelijk se levensuitingen, maar eveneens op ons meest kostbare geestelijk bezit. Ver vlakking, verzakelijking, ontworteling en verharding zijn enkele van de gevol gen. Oppervlakkigheid, banaal levensge not, geestelijke armoede enkele van de uitingen. Ongemerkt ons leven uithollend gaat de massificatie aan geen onzer voorbij. Traditie en zede hebben in het dorp veel van hun macht verloren. Dit is niet alleen een gevolg van de oorlog. Het schuilt in een veel dieper liggend pro ces. De dorpsgemeenschap bevindt zich op een hellend vlak. Wij moeten ons re aliseren, dat dit samenwonen in vele gevallen niet eens de naam van „dorps gemeenschap" mag dragen. Een gemeen schap toch veronderstelt een samen ver bonden zijn óm, een samengericlit zijn óp en een samen werken aan datgene wat verenigt. Waar geldt dit nog? Maar niet alleen de dorpsgemeenschap werd aangetast, ook het gezin kreeg zijn deel te incasseren. Oók het plattelands gezin, waarbij ik dan echter direct wil opmerken, dat niet alle plattelandsge zinnen zijn aangetast evenmin als zulks in de grote steden het geval is maar wel, dat in vele dorpen ontbin dingsverschijnselen in het gezinsver band zijn waar te nemen. Het is niet gemakkelijk om zich onbe vooroordeeld tegenover de dorpssamen leving te plaatsen en de diagnose te stellen. Alleen zij, die in zichzelf de ver vlakking voelen, die land en mensen kent of tracht te leren kennen, zal naar de oorzaak speuren en zoeken naar een geneesmiddel. Is het hiervoren geschetste beeld te eenzijdig? Ja, zult u zeggen en wijzen op het voortreffelijk werk van tal van organisaties, vrouwenorganisaties als de bond van Plattelandsvrouwen, jongeren organisaties, werkgevers- en werkne mersorganisaties, middenstandsvereni gingen e.d. Zonder ook maar op enigerlei wijze de betekenis van het waardevolle werk dat zij doen in twijfel te trekken, kun nen wij opmerken, dat geen van hen de welzijnsbevordering van de dorpssamen leving in zijn geheel en als zodanig be oogt. Al deze verenigingen richten zich tot bepaalde groepen en tot bepaalde sectoren.Opgemerkt kan worden dat zij ook geen andere taak hebben, maar dan rijst wel de vraag, wie dan wel over het welzijn van de dorpsgemeenschap moet waken. Dit is naar mjjn mening mede een be langrijke taak voor zover het de Texelse gemeenschap betreft voor de voor deze gemeente ingestelde Culturele Raad. De Culturele Raad voor de gemeente Texel werd ingesteld bij raadsbesluit van 11 Juni jl. Aanleiding tot deze in stelling was mede het feit, dat het ge meentebestuur de behoefte gevoelde om bij de beschikbaarstelling van gelden voor subsidieverlening aan verenigingen en instellingen, die een cultureel of op voedkundig doel nastreven, te beschik ken over een verantwoord advies inzake de vraag welke instellingen en vereni gingen voor een dergelijke subsidie in aanmerking dienen te komen. Alhoewel één der zwaartepunten van de Culturele Raad derhalve in het fi nanciële vlak zal komen te liggen, zal de taak van de Raad toch mede gelet op het hiervoren vermelde stellig niet beperkt worden tot het uitbrengen van advies omtrent toe te kennen sub sidies. Reeds de verordening, regelende de Culturele Raad verklaart deze Raad bevoegd aan Burgemeester en Wethou ders ook ongevraagd alle zodanige voor stellen en mededelingen te doen, als hij voor het cultureel welzijn van Texel in de meest uitgebreide zin van be lang acht. Cultureel welzijn in de meest uitge breide zin: daartoe behoort het scheppen van een gunstig klimaat voor de plaat selijke verenigingen en instellingen, die een cultureel of opvoedkundig doel na streven. Daartoe behoort het behoud van het Texelse karakter en het bewa ren van het voor Texel van belang zijn de volkseigene. Daartoe behoort echter ook de manier waarop de Texelaar zijn vrije, tijd be steedt en zelfs behoort daartoe de wijze, waarop wij onze woning inrichten. Deze zorg is zoveel omvattend, dat het niet wel doenlijk is hiervan een limitatieve omlijning te geven. De praktijk zal het arbeidsterrein moeten afbakenen. De zorg voor het cultureel welzijn is evenmin gebonden aan een bepaalde leeftijd. Die zorg begint al bij de kleu terscholen en houdt op bij de zorg voor de ontspanning van de ouden van dagen. Het grootste aanrakingsvlak zal de Culturele Raad ongetwijfeld verkrijgen met de verschillende plaatselijke vereni gingen en instellingen. Als ik naga, wel ke verenigingen Texel rijk is, dan is de volgende onderscheiding op te stellen. 1.muziekverenigingen. Met waarde ring maak ik hier melding van de pres taties van hgt Koninklijk Texels Fanfa recorps, doch ook de prestaties van de korpsen op de buitendorpen en die van de accordeonverenigingen mogen zeker niet onvermeld blijven. 2. zangverenigingen. Naast de ver schillende naar buiten optredende ver enigingen kent Texel ook een groot aan tal verenigingen, wier werkzaamheid zich hoofdzakelijk beperkt tot de kerk, waarbij de leden zijn aangesloten. Evenals de muziekverenigingen ne men ook de zangverenigingen in de Texelse samenleving een belangrijke plaats in. Ook vanavond was een aantal zangverenigingen gaarne bereid het pro gramma op te luisteren, waarvoor ik deze verenigingen zeer dankbaar ben. 3. jeugd- en jongerenorganisaties. Ook hier laat Texel wederom een grote ver scheidenheid zien. p Met waardering maak ik melding van de activiteiten van de plaatselijke padvinders- en gidsenor- gamsaties en voorts van de verschillen de kerkelijke knapen- en meisjesvereni- gingen. Ondanks de zeer belangrijke prestaties van deze verenigingen blijft een grote groeop van de jeugd ongrijp baar. In vergelijking met andere plaat sen in Nederland bestaat op dit gebied op Texel zeker nog een achterstand. Met vreugde ook constateer ik de oprichting van enkele verenigingen toegankelijk voor alle jongeren. Ik noem hier o.m. de Volksdansgroep „Texel" en de jeugd groep te Oudeschild. 4. sportverenigingen. Voetbal vormt hier de hoofdschotel en de verschillende verenigingen bezorgen de leden een goe de lichamelijke ontspanning. Anderzijds is de laatste jaren een verheugende op leving van de handbalsDort te constate ren. Afzonderlijk noem ik hier ook de gymnastiekvereniging Texel, een voor de lichamelijke opvoeding van de mens wel zeer belangrijke vereniging. Overi gens is de activiteit van de motorsport vereniging, de paardensportvereniging en de tafeltennisclub nog afzonderlijk te vermelden. Veel is voor sportlievend Texel reeds bereikt, doch evenveel terreinen liggen er nog braak. Ik denk aan de oprichting van een volleyballclub, het ter beschik king komen van een badmeester, zo broodnodig voor het hier wel zeer be langrijke zwemonderwijs, aan de inrich ting van tennisbanen, aan de inrichting van ijsbanen. Het terrein van de sport is zoveel om vattend, ook als het terrein van de sport benerkt wordt tot het begrip sport in de zm van lichamelijke ontspanning en daar dus de verschillende damclubs, bilartclubs, klaverjas- en bridgeclubs niet bij worden inbegrepen dat de vraag gerechtvaardigd is, in hoeverre het niet pewenst is, dat uit de kringen van de sportorganisaties een initiatief naar voren, komt om tot een overkoepelend orgaan voor de sport te komen. Reeds is een dergelijke samenwerking aanwezig waar het geldt de medische keuring voor de sportbeoefening, terwijl ook bij de jongste sportuitwisseling tussen Texel en Wieringen een verheugende samen werking te zien was. Doch ook hierbij demonstreerde zich het gemis van een alles-ovenKoepelend orgaan: werd niet ter gelegenheid van deze SDortdag ook een behendigheidswedstrijd voor moto ren gehouden. Beide evenementen heb ben elkaar onherroepelijk schade berok kend. Na overle" in een overkoepelend orgaan zou zulks te voorkomen geweest zijn. Een dergelijk overkoepelend or gaan ik zou het naar het Wieringer voorbeeld een sportraad kunnen noemen zou door een lid vertegenwoordigd kunnen worden in de Texelse Culturele Raad. 5. toneelverenigingen. Een aantal Texelse toneelverenigingen heeft zich een vaste plaats in de Texelse gemeen schap veroverd, een aantal kleinere groepen zoekt naar de juiste vorm doch heeft niettemin een belangrijke plaats in de dorpen. Ik stel mij voor, dat de culturele raad ook hier een belangrijke stimulerende taak heeft. Door bv. een toneelwedstrijd te organiseren, hiervoor een subsidie beschikbaar te stellen, be oordeling door een ter zake kundige jury te bereiken en een nabespreking van de beoordelingsrapporten te houden, zal het mogelijk zijn het peil van de to neelvoorstellingen nog op te voeren. Een andere mogelijkheid is nog gelegen in de spreiding van toneelvoorstellingen. Veelal worden de voorstellingen alleen te Den Burg of in één van de buiten dorpen gegeven. Indien een bepaalde vereniging bereid zou zijn ook één of meerdere uitvoeringen in andere plaat sen te geven, dan zou zulks stellig het bezoek stimuleren en zou zulks een sub sidie van de Culturele Raad kunnen rechtvaardigen. 6. ontwikkelingsverenigingen. Met gro te waardering volg ik het streven van de verschillende ontwikkelingsverenigin gen. Ik noem hier in de eerste plaats, de oudste gevestigde vereniging, het departement van Texel, van de Maatschannjj tot Nut van 't Algemeen. Deze vereniging is evenwel stellig nog geen van oude van dagen, want zij toont met haar tijd te kunnen meegaan. De vereniging is zeker tot het aantrekken van zeer goede cultuurkrachten in staat. Ook het streven van de R.K. Ontwikke lingsclub te Den Burg en dat van de ontwikkelmgsverenigingen in de bui tendorpen is zeer bemoedigend. Op die dorpen, waar dergelijke verenigingen nog niet zijn gevestigd zijn ook hier nog grote mogelijkheden aanwezig. Wellicht naast mogelijkheden, ook moeilijkheden, doch deze verenigingen zullen stellig ook met gunstig resultaat een beroep op de Culturele Raad moeten kunnen doen. Apart maak ik nog melding van de Vereniging van oud-leerlingen van de lagere landbouwschool en van de afd. Texel van de Vereniging van Platte landsvrouwen. Beide verenigingen heb ben grote betekenis voor de Texelse ge meenschap. Hun prestaties en activitei ten zijn veelbelovend. De vraag rijst in hoeverre de oprichting van een vereni ging van oud-leerlingen van de land- bouwhuishoudschool op Texel mogelijk heden heeft. Een dergelijke vereniging zou mettertijd goede krachten kunnen kweken voor de afd. Texel van de Ver eniging van Plattelandsvrouwen. 7. Dorps- en buurthuizen. Het Militair Tehuis, tevens dorpshuis te Den Burg voorziet in een behoefte. De mogelijk heden worden evenwel nog te weinig benut. Gebrek aan leidinggevend kader bv. voor handenarbeid fnuikt zich ook hier. Voor vorming buiten schoolver band liggen hier grote mogelijkheden, evenals overigens op de overige dorp- pen. Wellicht ligt hier mede een be langrijke taak voor het onderwijzend personeel. De stichting van een buurt huis te Oost is verheugend. Juist dooi de stichting van dorps- en buurthuizen kan het plaatselijke verenigingsleven in belangrijke mate gestimuleerd worden. Oudeschild heeft zijn „Eigen Gebouw", Den Hoorn zijn „Ons Huis", Oosterend zijn gebouw voor Christelijke Belangen, terwijl De Waal en De Koog belangrij ke mogelijkheden zullen verkrijgen na de gereedkominc van de beide openbare scholen aldaar. Het zal mede de taak van de Culturele Raad zijn er voor te zorgen, dat deze gebouwen t.z.t. een juiste bestemming zullen krijgen. 8. Overige instellingen en verenigin gen. Als zodanig zou ik in het culturele of opvoedkundige vlak de aandacht wil len vestigen op de speeltuinvereniging en op de Vereniging voor Texelse Folk lore en Volksfeesten. De initiatieven vèn de laatste vereniging zijn veelal zeer origineel en waarborgen meestal een succes. Ik herinner aan de door deze vereniging georganiseerde handvaardig heidstentoonstelling, een initiatief, dat zeker periodiek herhaling behoeft om de zelfwerkzaamheid van de bevolking te stimuleren. Wellicht kunnen ook ten toonstellingen op andere terreinen wor den mogelijk gemaakt. De jeugdherberg „Panorama" neemt een belangrijke plaats in in het jonge- renbezoek aan Texel. Hoewel een be langrijke uitbreiding van het aantal Texelse joneens en meisjes, dat jeugd herbergen aan de overkant bezoekt, valt te constateren, zal ook dit werk, nog meer, dan wellicht in het verleden wel eens is geschied, bij de Texelse jeugd dienen te worden aanbevolen. Texels Museum is mede dank zij de financiële steun van de N.V. TESO en de gemeente in staat geweest zich snel van de slagen, toegebracht in de oorlogsjaren te herstellen. In vele op zichten is dit vooroorlogse peil zelfs overtroffen. Verheugend is, dat het be zoek aan het museum zich in een steeds stijgende lijn blijft ontwikkelen. De culturele raad zal zich voorts heb ben bezig te houden met het vinden van een passende bestemming voor het inmiddels gerestaureerde perceel Koger- straat 1. In de gemeenteraad is reeds de suggestie gedaan dit perceel in te rich ten tot oudheidskamer. Voor de verwe zenlijking van dit project zal evenwel nog heel wat dienen te gebeuren. Een tweetal verenigingen werkzaam op het gebied van het aantrekken van cultuurmanifestaties van elders wil ik nog afzonderlijk noemen, t.w. de VW, die vooral in de zomermaanden ook een belangrijke coördinerende taak heeft en veelal in het seizoen prima gezel schappen van de overkant of uit het buitenland aantrekt. Wellicht zou 't be stuur van deze vereniging ook eens kun- Zie vervolg pagina 3

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2