V TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Culturele Raad krijgt veel omvattende taak Veldje Cranberries op Texel ontdekt Texel offerde spontaan Pater W itte nu spoedig in zn knollentuin Op reis Texels Bioscoop Theater ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 Hieronder volgt het slot van de rede, welke burgemeester De Koning hield ter gelegenheid van de installatie onzer Culturele Raad: „Het zal u wel duidelijk zijn, aldus de burgemeester, dat een taakomschrijving niet eenvoudig is. Te veel facetten, moeilijkheden en mogelijkheden vragen de aandacht, dan dat in een handom draai een limitatief programma aan de culturele raad zou kunnen worden aan geboden: „Zie hier, dit heeft u te doen". Dat zou overigens ook niet juist zijn. Het ligt juist op de weg van de culture le raad, dat uit haar midden zelf initia tieven naar voren komen, dat de raad tracht te komen tot een urgentiepro gramma, dat met de beschikbare midde len kan worden uitgevoerd. Bij alles zal de culturele raad zich voor ogen dienen te houden, dat het niet de be doeling is, dat de raad op de stoel van verschillende verenigingsbesturen gaat zitten. Zulks verwekt wrijving en dat dient in het belang van de zaak waarom het gaat, vermeden te worden. Voor alles zal de raad moeten bevor deren en stimuleren, datgene wat reeds bestaat, zij het dan, dat op verschillen de punten naar verbetering zal moeten worden gestreefd. De raad zij met cri- tiek zeer voorzichtig. Hierdoor wordt zo vaak de samenwerking vertroebeld. Doch anderzijds zal de raad zelf critiek moeten kunnen velen, mits het althans opbouwende critiek is. Dit zou u dan een negatieve taakomschrijving van de culturele raad kunnen noemen. Ander zijds gaan mijn gedachten t.a.v. een po sitieve taakomschrijving van de raad uit naar de volgende munten: 1. Eén der taken van de Raad is het verstrekken van raad en het geven van inlichtingen en voorlichting aan in de gemeente gevestigde verenigingen en instellingen. Van de verenigingen mag in het algemeen belang van Texel worden verwacht, dat zij niet bij voor baat afwijzend zullen staan tegenover de culturele raad, doch ook dat zij zich ook in het belang van hun vereniging of instelling zelve om advies en raad zullen wenden tot de Culturele Raad ten opzichte van die punten, die zich daarvoor lenen. Een levendig contact tussen de Culturele Raad en het vereni gingsleven is ook daarom steeds van zeer veel nut, omdat daardoor de Raad zelf zal weten, wat er in de verschillen de verenigingen leeft, terwijl anderzijds de verenigingen hun nut kunnen doen met bepaalde mogelijkheden en met be paalde ervaringen, elders opgedaan. 2. Voorts noem ik als taak van de raad het bevorderen van een zekere co ördinatie in het plaatselijk verenigings leven. Nog teveel komt het voor, dat bepaalde verenigingen elkaar concur rentie aandoen, soms bewust, doch meestal onbewust. De culturele raad zou het orgaan kunnen worden waardoor 'n dergelijke coördinatie zou kunnen wor den bevorderd. Indien alle verenigingen aan het secretariaat van de culturele raad zouden doorgeven wanneer en waar zij een openbare uitvoering zullen geven of wanneer zij een ledenvergade ring houden, zou daardoor voorkomen kunnen worden, dat bepaalde vereni gingen elkaar concurrentie aandoen, met het gevolg, dat beide verenigingen de dupe worden van een slecht of ma tig bezochte uitvoering of vergadering, ven, een agenda van de komende ge beurtenissen kunnen worden opgeno men, hetgeen stellig ook een stimulans Wekelijks zou, indien de Texelse Cou rant daartoe haar medewerking wil ge ven, een agenda van de komende ge beurtenissen kunnen worden opgeno men, hetgeen stellig ook een stimulans voor het bezoek zal zijn. Uiteraard is hiertoe de medewerking zowel van de zijde van de verenigingen als van de zij de van de Texelse Courant, on misbaar, een medewerking, die even wel indien gelet wordt op het belang, dat er mee wordt gediend wel gaarne zal worden verleend. 3. Als derde taak valt te noemen het steunen en stimuleren van het plaatse lijk verenigingsleven, waar zulks moge lijk is. Wat de steun aan de verenigin gen betreft, vestig ik er de aandacht op, dat de verenigingsbesturen zeker niet de gedachte mogen hebben, dat een vereni ging met 'n tekort dit tekort van ge- mentewege nu maar aangevuld kan krij- nanciële armslag kan worden gegeven, gen, of dat in alle gevallen 'n ruimere fi- De middelen, door de culturele raad te verdelen, zullen voorshands beperkt zijn. Veeleer zal men het zo moeten zien, dat men slechts voor bijzondere presta ties, die boven de normale kracht van de vereniging uitgaan, een beroep zal kunnen doen op de culturele raad. Juist ook de toekenning van financiële bij dragen zal een stimulerend karakter dienen te hebben. Voor 't normale bud get van een verenigingshuishouding zou een subsidie trouwens ook hierom niet wenselijk zijn, omdat hierdoor aan de zelfstandigheid van de vereniging zou worden te kort gedaan. Voor de normale gang van zaken moet toch in het alge meen het verenigingsbestuur verant woordelijk zijn. Verantwoorde initiatieven van ver enigingen zullen echter ondersteund ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 Oct. op om 7,09; on der om 5,40. Maan: 22 Oct. V.M., 29 Oct L.K. Hoog water ter rede van Texel: 17 Oct. 3,18 en 3,46. 18 Oct. 4,53 en 5,20. 19 Oct. 6,19 en 6,36. 20 Oct. 7,23 en 7.39. 21 Oct. 8,07 en 8,09. 22 Oct. 8,50 en 8,53. 23 Oct. 9,34 en 9,37. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water. dienen te worden. 4. Noem ik voorts het aantrekken en- of financieel mogelijk maken van cul tuuruitingen, die voor de verschillende verenigingen afzonderlijk niet bereik baar zijn. De Raad zal er naar moeten streven bepaalde cultuuruitingen van de over kant aan te trekken, echter zoveel mo gelijk in samenwerking met de bestaan de verenigingen. Indien een belangrijke cultuurmam- iestatie kan worden aangetrokken, doch dit financieel voor een enkele vereni ging niet bereikbaar is, dan zal gezocht dienen te worden naar samenwerking met andere verenigingen, indien zulks wat de aard van het gebrachte betreft, mogelijk is in verband met het verschil in gezindte of levensbeschouwing. 5. Gezamenlijke manifestaties zullen eveneens bevorderd dienen te woden, wanneer zulks enigszins mogelijk is. Ui teraard zal 'hierbij de zelfstandigheid van de verschillende verenigingen hier ook dienen voorop te staan, doch deze zelfstandigheid belet naar mijn mening niet zo nu en dan eens te komen tot een gezamenlijke inspanning, bv. ter gele- legenheid van nationale feestdagen. De zelfwerkzaamheid van de bevol king zal zoveel mogelijk dienen te wor den bevorderd. Tevelen nemen genoegen met het beluisteren, zien doen in plaats van totzelf-beoefening te komen. Als ik lees, dat in Rotterdam 35-48 pet. van de bevolking geen hobbv heeft, dan is daar dus een leegte. Ik weet met hoe deze cijfers voor Texel liggen, maar meen wel, dat ook hier nog een zeer be langrijke taak zal liggen. Niet alleen 't verenigingsleven zal een stimulans moe ten ondergaan, waar dit nodig is, maar ook en vooral degenen, die niet bij eni ge vereniging zijn aangesloten zullen gestimuleerd dieneni te worden. Velerlei andere onderwerpen zullen ook uw aandacht vragen. Ik wil ze hier terloops aanstippen en noem dan: ver betering van het bibliotheekwezen; het naar voren brengen van prestaties van de Texelse schilders, waartoe op deze avond mede een bescheiden begin werd gemaakt; het proDageren van het bezoek aan volskhogescholen en volksuniversi teiten en 't bevorderen van de gemeen schapszin. Last van tennwea! Mijahirdt'i Z*auwtabl«tt«a help«n U U OT«h««a. Ik ben mij er van bewust nog vele onderwerpen onaangeroerd te hebben gelaten. Doch alles zal immers ook niet tegelijkertijd kunnen worden aangevat. Eerst na een reeks van jaren zal de werkzaamheid en het nut van de Cultu rele Raad kunnen worden beoordeeld. Dit is nu eenmaal geen arbeid, waarbij op korte termijn belangrijke resultaten kunnen worden verwacht. Ik moge dan voorts een beroep doen alle verenigingen en instellingen, die op dit 'terrein op Texel werkzaam zijn, om onbevooroordeeld tegenover de in gestelde culturele raad te staan. Ver leent uw medewerking indien die in het algemeen belang van Texel noodzake lijk is, want slechts door eendrachtige samenwerking is op dit terrein iets groots te bereiken. Tevens zou ik een beroep willen doen op al die krachten in de Texelse samen leving, die door beroep, werkkring of geestelijk kunnen geroepen zijn aan dit zo belangrijke culturele werk mede. hun arbeid en inspanning te geven. Deinst er niet voor terug indien op dit gebied een beroep op uw medewerking wordt gedaan en een stuk van uw vrije tijd wordt gevraagd. Uiteindelijk zal dit werk ook uw geest verrijken en u vol doening schenken. Tenslotte doe ik een beroep op de Texelse samenleving m al zijn geledin gen. Geeft uw medewerking, waar die nodig is. Zij niet te vlug met critiek en laat het dan in elk geval opbouwende critiek zijn. Dit geldt zowel wat betreft critiek aan het adres van de culturele raad als wat betreft critiek bestemd voor een verenigingsbestuur. Het is zo eenvoudig iets af te breken, maar hoe moeizaam gaat de opbouw in deze sec tor. Komt naar voren met uw initiatie ven, want het zal er uiteindelijk om gaan om alle plannen en suggesties van welke zijde of van wie deze ook ko men op hun positieve waarde te on derzoeken en de goede daarna te ver wezenlijken". Bij de uitreiking van de boekjes „Bur gerschap en Burgerzin" aan 23-jarigen, die derhalve de kiesgerechtigde leeftijd hebben bereikt, merkte de burgemeester o.a. op, dat men louter „stemvee" is als men niet bewust meedoet bij alles wat de maatschappij vraagt en oplevert. Al leen dan is het mogelijk in Nederland de democratie te redden en te handhaven, want te veel verschiinselen wijzen er op, dat het alleen de ouderen zijn, die hiernaar leven, ofschoon er gelukkig ook andere meer hoopvolle tekenen zijn. Smreker wenste de 23-jarigen geluk met het verkregen staatsburgerschap, waar na hij hen ter herinnering aan deze dag de boekjes persoonlijk stuk voor stuk ter hand stelde. Op deze avond bestond ook gelegen heid tot het stellen van vragen in ver band met de installatie van de Culturele Raad. Slechts drie personen maakten hier gebruik van. De vragen werden voor zoveel mogelijk door de 'burge meester beantwoord. Delen wij tenslotte nog mee, dat het secretariaat van de Culturele Raad ten Raadhuize is gevestigd; deze werkzaam heden heeft de heer G. Oskam op zich genomen. VOORLAATSTE RESTAURATIE ORGEL N.H. KERK IN 1906 In de Tesselaar van 29 November 1906 lezen wij: Den Burg, 27 November 1906. Heden liepen de werkzaamheden af, welke aan het kerkorgel in de Hervormde kerk te doen waren. Het orgel dateert van het jaar 1818 en is de stichting van Ds L. W. Werninck. Het werd nu eens flink en zeker wel tot veler genoegen onder handen genomen door orgelmaker en schilder. Eere aan de Meisjesvereniging, die door de gehouden spreiverloting den stoot gaf. Hulde ook aan den schilder Q. Huijser, van Den Hoorn, niet alleen voor het verzilveren en vergulden der orgelpijpen en het vernissen van de or gelkast, maar vooral ook van het keu rig uitgevoerd stuk decoratief (zware kleeden of gordijnen met dito kwasten) in de muurschildering door hem op nieuw aangebracht achter het orgel. Ee re ook aan de heeren kerkvoogden, die door die opdracht toonden juistheid van opvatting te bezitten van zulk een werk van smaak, ook door het juist op te dragen aan een man als Huijser, die er zo voor berekend was. Het geheel draagt nu veel bij tot verfraaiing van het inte rieur der kerk. A.s. Zondagmiddag 2 December van 3-4 uur zal in de kerk eene orgelbespe ling plaats hebben tot dekking van het tekort in de gemaakte onkosten. Toe gangsbewijs is a 25 ct. bij den koster verkrijgbaar gesteld. Men doet het best zoo ver mogelijk tegenover het orgel stil neêr te zitten. Heen en weer te loo- pen, in den omloop der kerk is terecht verboden. (Ing.). „Terschelling, het eiland ook van de beroemde Cranberries!" Zo ongeveer stond er oo een folder van de VVV al daar. Welnu, ook od Texel groeien deze vruchten, wat niemand op Texel schijnt te weten en toen de heer Kooiman, ge boren en getogen Terschellinger, ons de zer dagen uitnodigde om Cranberries te gaan plukken, meenden wij dan ook, dat hij ons wilde beetnemen. „Dèt had Texel toch maar niet!" Maar het was hem ernst en zo kropen wij een half uurtje later ergens in de Texelse duinen tussen de Cranberry-struiken door en keerden na een poosje met de zakken vol vruch ten huiswaarts. „Heerlijk!" aldus onze gids, terwijl hij ze met handenvol wegkauwde, maar onze kennismaking met de rauwe vrucht was minder enthousiast: „Bitter, net ra barber!" De cranberrv leent zich uitstekend voor de fabricage van jam en gelei, saus, sap en limonade. Deze wijnrode bes, iets kleiner dan een kers, is rijk aan vitami ne C. Wie kan ons vertellen hoe de cranberries op Texel zijn beland? Op Vlieland werden ze bewust ingevoerd, maar Terschelling kreeg de eerste struikjes cadeau: een zwalkende jutter vond langs het strand omstreeks 1840 een vat vol cranberries, afkomstig van een vergaan schip. (Men at ze aan boord tegen de scheurbuik). Hij vond ze (net als wij) aan de bittere kant en liet ze in de duinen achter. In die dagen stonden de duinpannen 's winters onder water en de bessen dreven tegen het binnen- Geachte redactie, Gisteravond laat thuisgekomen van m'n maandelijkse proviandeerreis „naar stad", d.i. naar Moshi. Dit ligt op onge veer 50 km. van hier, over de Kenya- grens, in Tanganyika. Van tijd tot tnd moeten de voorraden van de school weer worden vernieuwd en aangevuld. Zachtjes aan, natuurlijk, want dan breekt immers het touwtje niét. Van boven en beneden m'n goeie-ou- we wagen kwam een vat peterolie en de nodige pakken zeep, voor licht en lucht om zo te zeggen. Voor de consumptie waren er enige U glus-bussen katoen- zaadolie en 'n zak zout. Voor de werk plaatsen wat triplex, lijm, spijkers en schroeven, schaaf-ijzers, bijtels en vij len, mitsgaders bouten en boutjes, slo ten en slotjes, glas, gaas, ingrediënten voor politoeren en solderen. De opperste der snijders had een lijstje ingediend om 4 rollen khaki stookport voor der leer lingen broeken. En wat „öhirting" ongebleekt katoen. En een dozijn ver schillende patroontjes jurkenstof, goed kope gebloemde katoentjes. En diverse knopen, groot en klein, rood, geel en groen en khaki, gespen, garens, enz. Een ander lijstje had gevraagd om zwart en bruin boven-leer (zooi-leer looien we zelf) voor der heren-klanten schoenen. De schooljongens lopen o~ blote voeten. En rood, wit, blauw en oranje plastic voor der dames muiltjes. Tenslotte kwa men er nog een paar soort koevoeten om de rotsen tot bruikbare stenen te splijten. Gelukkig is er nogal een en ander te koop in Moshi, voor wie met redelijke zekerheid kunnen betalen op het einde der maand. In brede zin mag ik mezelf daarbij rekenen. En zo is het vanmorgen weer alom 'n soort vernieuwd gehamer, gezaag, gevijl en geratel van je welste. Let wel: ge kletst wordt er niet onder het weilk. Na mijn eerste rondje, met nieuwe tekenin gen, uitleg en aanwijzingen, duik ik in mijn kamer en gooi de deur op slot. Al le herrie en spektakel liikt te verdoven en te verdampen, nu dat ik neerzak in mijn stoel, met de bril afgegleden tot de punt of als je wilt de top van mijn neus, diep gebogen over een brief van Schilderend 35. Ja, het staat er: f 2200 ruim tweeduizend gulden. Sjonge, sjon ge, is het mogelijk! Heer, vergeld het hun allen met gezondheid en voorspoed, vrijheid en blijheid, een kast vol eten en honger navenant, en.afijn, al wat goed en wenselijk is voor hier en hier namaals! Tja, een hele trekker van 800 pond kan er natuurlijk niet vanaf. Maar de allereerste nood kan gelenigd worden met een bulldozer te huren om gauw enkele hectaren grond schoon en gelijk te krijgen. Met 1000 gulden lok-middel in de hand komt dat terecht. Nadat de bewateringsloot is doorgetrokken, krij gen de jongens enkele dagen locale va- cantie om te planten en te zaaien. En dan 's avonds na het werk en vóór het voetbal-uurtje er gauw wat water door heen brengen. Zo mogen we binnen een paar maanden op eten rekenen van de eigen akker, en ik ben straks vrij van het eten zoeken, kopen en betalen, drie naargeestige oefeningen. O dierbaar plekje grond, waar eens mijn wieg op stond! Dan, morgen, op dat aanbod af van een 10 pk. Dieselmotor, z.a.g.n., com pleet met een oude waterpomp en bruikbare maismolen. Een bijpassende shaft heb ik vroeger al eens opgepikt. Hard gaat-ie straks! Met 1000 gulden in de hand kan ik de rest wel op afbeta ling krijgen. Alls het molentje maalt zie ik alle vrouwen uit de buurt al aanko men met een bus mais op 't hoofd en een kwartie in de hand als maalloon, wat de afbetaling te stade komt. Wat heb ik daar al naar gesnakt, met veel bieden, maar bruintje kon het niet al leen trekken. Edoch, nu trekt Texel on verwachts mee, en hiep-hiep, daar gaat ie! Wel hebben mijn jongens pracht tan den voor de dagelijkse kluif van hele mais en bonen, glimmend van olie die ik ook op de zagen smeer. Klagen doen ze niet. Daar zijn ze te goed voor opge voed, of opgevoerd. Maar ik weet wel hoe graag ze een maaltijd per dag „oe- galie" zouden willen eten, een soort stijve maispap. Met stroop of suiker er over en ogen-dicht, hap-slok, en een beetje fantasie, eet je sakmeel, geloof 't of niet. Ik heb ook uitgevonden dat wat •maismeel door de koffie-zeef, deugdelijk gekookt in busjes-melk, de beroemde Maizenakinder^meeipap tot resultaat geeft zeer geschikt voor een haastig ontbijt. Daarna enige geroosterde bana nen en een stuk kaas om een en ander vast te leggen. Maar wat ik wou zeggen: wat zal ons maismolentje een gejubel doen opgaan onder de knapen, en wat een pret in het vooruitzicht om geen water meer behoeven op te emmeren van 30 voet diep ter dagelijkse con sumptie en afwas voor honderd. Ook heb ik nog een half dozijn zware boomstammen hier liggen van de edele mvoeli houtsoort, alreeds in de lengte doormidden gezaagd, in stukken van 3 meter lang. Het was zo'n taai en duur karwei om ze uit het verre, natte woud hierheen te krijgen, dat ik er voorlopig het bijltje bij neergelegd heb. Maar nu, wacht-effe, wellicht kon de motor straks meehelpen als ik er nog een oude machinale zaag bij vind. Dat zou me even een hoera'tje te geven! Bij voorbaat voel ik me al de koning te rijk! clan Uw spoorkaartje ge haald bij de V.V.V. „Texel" Ietwat kolderig? Misschien, want ik begin al verder te fantaseren Als er nu nog eens een Texelse helper bijkwam, voor een jaar of vijf bv. Een adverten tie onder de Texelaartjes? Dan zo kort mogelijk. Gevr. jonge boer of burger, v.g g.v., van onbesp. g., gez. sterk en taai, engeh verst, van mach. en landb. werkt., met kennis van gem. boeren- bedr. (hier te adapt, tot bananen, sui kerriet, gekr. geiten en kippen), gew. moeilij'kh. door te bijten of minstens weg te lachen. Aanibev. tevens kennis van tim. en mets. (incluis stenen maken en bakken). Ook meub. maken teke nen en surv.), d. en h. tailleur, schoenm., met een jaohtgew., kunnende omgaan •(liefst een meebr. van tam. zwaar kal.), doktoren of tenm. e.h.b.o. Voorts.... Maar eigenlijk goed beschouwd is hier zin en geduld om 'bij te leren al heel veel waard, ik bedoel zo tussen Engels en Swahili leren door, zonder precies een genie te wezen. Hoe dikwijls heb ik zelf moeten horen, rond de eeuw-wisse ling toen ik nog in de kinderschoenen (of liever klompen) stond: „Kiend wat ben je toch stoetelig: hei-je dan twie linkerhande?!" De negers kunnen je ook wel wat leren. Voorlopig kan ik het natuurlijk nog wel bij-sloffen. Op stuk van zaken ben ik nog (juist) aan de veilige kant van de zes kruisjes. Maar als ik iemand bij het werk kon laten, kon ik toch heel wat vrijer mijn 50 km. in het rond ver spreide paar duizend blanke, 'bruine en zwarte parochianen bijhouden, beter maken en vermenigvuldigen. Al het schoolwerk zou ik met plezier afstaan, aan een beproefde opvoeder die er geen mau-maus van zou maken. Daar betrap ik me al neuriënd: „Co- lijn, een brave boere-zoon, het puikje van de do-hor-pe-linge". En van de „Jongens van Tromp en De Ruiter" en van Jan de Wit, wat me meteen weer tot de werkelijkheid terugbrengt;. De stem der wroeging fluistert: Schaam je nou toch effeOok nooit tevrede Is 2000 gulden nou nóg niet genoeg?! Ja, m'n waarde vrienden en mede-Ei landers, gouden harten van 't Gouden Bolt je: het is prachtig; Een grote hulp, een geweldige aanmoediging. Waar ik tot dusverre moest vooruitnkrabbelen kan ik nu gaan rennen. Hartelijk dank aan allen die hebben meegeholpen! Ik moet nu ophouden. De regels zie ik niet meer in 't gelidGroeten, ook van de jongens. Pr. MICH. WITTE. duin, waar ze ontkiemden. Zo ontstond op TersoheUing de cran berry-cultuur, die in handen is van de fa. Kooiman en Zaadnoordïjk en thans 40 ha. omvat. Verscheidene plukkers hebben er bij herfst- en winterdag een goed beloond baantje door. Ieder jaar voert Terschelling vele dui zenden kilo's uit naar binnen- en bui tenland. Zou Texel ook met geschikt zijn voor deze cultuur? Het kleine veld je, dat wij ontdekten, geeft o.i. een be vestigend antwoord op deze vraag. On dernemende Texelaars doen dus goed eens poolshoogte te gaan nemen op Ter schelling! BENZINETANKS IN DE WADDENZEE Woensdagmorgen wierp een straalja ger van de vliegbasis Leeuwarden ter eigen beveiliging twee benzinetanks bo ven de Waddenzee af. De heer Van Hurok, die met de H.A. 10 in de nabij heid voer, probeerde een der tanks aan boord te hijsen, doch dit mislukte. Later voer de reddingboot „Twenthe" uit om naar de tanks te zoeken. De heer D. van Hurok ging mee als wegwijzer. Het ge lukte eohter niet de tanks, die inmid dels waren gezonken, te vinden. Er dre ven ook geen oliesporen op het water, die als aanwijzingen konden dienen. Het zoeken is nadien gestaakt. KATHOLIEKE KERKLIJST van dc parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag van 5-8 bieahtgel. op de hele uren, om 7,30 Oct. oefening met uitstel ling. Zondag, 21e Zondag na Pinksteren, Missie-Zondag. Om 7,30 gelezen H. Mis, om 9 u. comm. uitr., om 10 u. de Hoog mis. 's Av 7 u. Oct. oefening t.e.v. Ma ria Rozenkrans. Deze Octoberweek iéde re avond 7,30 Oct. oefening. Donderdag kwart voor 10 gez huwelijksmis. Zater=- dag op de gewone tijd biechth. op de he le uren, 7,30 Oct. oefening. Zondag a.s. 22e Zondag na Pinksteren en Ohristus- Koningfeest. St. Martha:' Maartje Bak ker en Cathrien Maas. ZDII-Nieuws. Morgen gaat ons elftal naar Winkel. De stand aan de kop is nu: Winkel 5 4 10 9 Sporters 4 3 10 7 ZDH 4 2 2 0 6 Reiger Boys 5 2 2 1 6 Een zeer zware opgave want Winkel komt er steeds beter in; was het vorige week een 6-3 overwinning, Zondag won Winkel met niet minder dan 10-2 Jon gens, doe je best, de uitslag zal om streeks half zes bij Dirk Rotgans worden aangeplakt. SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body „HET MASKER VAN DE PHARAO" Een Engelse avonturenfilm in kleuren die zich afspeelt om het gouden masker van een Egyptische gebieder( dat in een nog nooit geopend graf in een oude Ro meinse nederzetting ligt. De film is op genomen in de omgeving van Tunis en het noordelijke deel van de Sahara, waar kleurige Spahi's in vliegende ga lop de benden te lijf gaan en een sym pathieke Amerikaan de expeditie redt. Er is romantiek en niet te vergeten spanning want er zijn ook lieden op pad, die het gouden masker willen „ver zilveren", dus weinig belang hebben bij de wetenschappelijke zijde van het woestijn-experiment. Eric Portman, Van H^flin en Wanda Hendrix vervullen de belangrijkste rol len in dit romantische woestrjnveihaal, onder de vaardige regie van Jack Lee, die ook Het complot van het houten Paard maakte. Dit weekend in Texels Bio scooptheater. „ZONDIGE GRENZEN" Ten Zuiden van onze grenzen, waar Nederland. België en Duitsland tezamen vloeien, tiert een welige smokkelhandel, die minder schade toebrengt aan het economsioh evenwicht van de landen onderling, dan aan de ontelbare jeugdi ge personen die zich daarmee bezig hou den. Door gewetenloze lieden wordt het kind ingezet. Hoe jeugdiger hoe beter. In tassen, in pakjes, in hun kleding ver voeren zij de kostbare koffieboontjes en de douane staat vrijwel machteloos. Ge snapt weten ze nooit iets en kennen nie mand. Dan worden ze weer vrijgelaten met het waardeloze dreigement, dat zij na drie keer geschaakt te zijn naar een verbeteringsgesticht worden gestuurd. Is het te verwonderen, dat dit drama om zijn morele verschrikking in wijde kring de aandacht heeft getrokken en dat deze film tracht het Europees geweten Wakker te schudden? Het is niet dé Waar, doch het zijn de kostbare kinder zielen, die een alarm noodzakelijk ma ken. Neerlands nieuws. O.a.: Nieuw carillon voor de N. H. 'kerk te Joure. De brillenshow van de Damesbeurs in Den Haag. Burgers (des)- organiseren het verkeer in Eindhoven. Nederlandse voetbaldébacle in Oslo. De voetbalwedstrijd Continent-Barcelona in Amsterdam. Buitenlands nieuws. O.a.: Redding op de Oceaan. Rijstwin- ning in Zuid-Frankrijk. De stad Lvn- mouth opnieuw door het water be dreigd. Noord-Koreaan levert Mig 17 uit. Haremvrouwen volgen de verban nen Sultan. Nog sneller dan de snelste man. Florence Chadwick zwemt over de Straat van Gibraltar.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3