Bel 3 maal 2 MANT JE Boelhuis PH. VLESSING J: A. Staal, 22 October geen Spreekuur De Koog. VlVO-kook- demonstratie E. GROOT, Te koop MEISJE publiek verkopen dagmeisje Voederbieten J. C. Rab N.V. 222 222 en Garage Van der Slikke is bij U I 222 222 )adïï> Dansavond Binnen ieders bereik Gaat U naar het Rusthuis Lcat ons dan Uw installatie en verhui zing verzorgen. Het maken en plaatsen van Uw gordijnen doen wij Gratis Dus N.V. Goederenhandel Drie Extraatjes VMM MB M B MM MM^\W TAAKVERDELING IN HET GEMEENTEBESTUUR In de grotere gemeenten wordt de taak van het gemeentebestuur zo om vangrijk, dat het voor het College in zijn ^eheel onmogelijk is om aille zaken door te nemen en voor een beslissing voor te bereiden. Om hieraan tegemoet te komen wordt de gemeentelijke taak verdeeld onder de leden van het Col lege. Door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente is thans besloten ook voor Texel een zodanige taakverdeling in te voeren. Deze komt ongeveer op het volgende neer. Onder het beheer van de Voorzitter van het College (Burgemeester De Ko ning) blijven ressorteren de zaken be treffende de gemeentelijke financiën, onderwijs en cultuur, sociale zaken en algemene zaken (hieronder ook de woonruimtewet, dus de woonruimtever deling). Wethouder De Waard zal optreden als wethouder van de plannen. Hij zal be handelen dorpsontwikkeling en volks huisvesting, hetgeen omvat voorberei ding en uitvoering investeringsprogram ma, uitbreidings- en stratenplannen, voorbereiding aankoop gronden en ge bouwen, zaken van de Woningbouwver eniging en maatregelen voor verbete ring van volkshuisvesting in de meest uitgebreide zin, waaronder oök krotop ruiming. Wethouder Hin zal zijn wethouder van Gemeentewerken. Hij zal in het bij zonder belast zijn met het algemene beheer van gemeentewerken, zodat tot zijn competentie zal behoren het be heer van gronden en gebouwen, voorts reinigingsdienst en riolering, wegen, straten en rijwielpaden, de uitvoering van de bouwverordening, uitoefening van bouw- en woningtoezicht, plantsoe nen, markt, visafslag, begraafplaatsen, openbare verlichting en strandexploita- tie, terwijl ook volksgezondheid (o.a. de vétérinair hygiënische dienst) door de ze wethouder zal worden behandeld. Het spreekuur van de Burgemeester blijft vastgesteld op Maandag en Za terdag, van 10,30-12,00 uur. Wethouder De Waard zal voor de zaken van boven genoemde taak te spreken zijn na voor- afgemaakte afspraak (telefoon: Den Burg 101), terwijl met ingang van de maand November wethouder Hin elke Dinsdag van 10,30-12,00 uur ten raad- huize voor het publiek te spreken is. INGEZONDEN Ofschoon het ruim 14 dagen geleden is dat de heer Dulfer z'n afscheidspreek hield en waarin de V.Z. Hervormde ge meente op, naar veler mening, onrecht vaardige wijze naar beneden is gehaald, zodat er weinig of niets van deze ge meente overbleef, wil ik toch iets an ders laten horen. Als men weet dat plm. 30 jaar geleden men hierin Oudeschild grotendeels met de N.H. Kerk had gebroken en thans de werkzaamheid ziet, dat toch allemaal wordt gedaan voor de ombouw van de Kerk, dan kan m.i. niet worden gespro ken van een slapende gemeente. Van de verenigingen die hieraan medewer ken wil ik noemen als oudste de Zus- terkring, die reeds 19 jaar bestaat, dan het Kerkkoor, dat zeker 15 jaar oud is, de Meisjesvereniging, de Zondagsschool! die door ruim 40 kinderen wordt be zocht, de Broederkring en ook de Wijk commissie. En niet alleen financieel werken deze mede, ook het zingen in de kerk is hierdoor aanmerkelijk verbe terd. En al zit hier Zondags de kerk niet vol maar waar is dat wel het geval in een klein dorp? gemiddeld is toch het kerkbezoek 40-50 personen. Gezien het voorafgaande kan ik niet anders dan een vooruitgang ontdekken. Dan wil ik nog noemen het bedanken van ouderling Kaczor, die 35 jaar de V. Z.H. gemeente heeft gediend. De rede waarom was de heer Dulfer bekend en toah ten aanhore van de gemeente kreeg deze ten antwoord, dat hij al heel slecht de preek had begrepen, nl. bewaar het u toevertrouwde pand. Doch u denkt ook: „het is toch een verloren zaak". Deze woorden, uitgesproken tegen de heer Kaczor, vind ik in dit geval bele digend. Ik heb gemeend een en ander in dit blad te moeten schrijven, daar het ook in de gemeente is gezegd. H. Hoogerheide-Blom. PLATTELANDSVROUWEN Zaterdag 24 October zal de heer Wes tenberg uit Schagen 9preken over: Kin deren en hun kansen. Daar het niet mo gelijk was deze begaafde spreker on 'n andere avond als Zaterdag naar ons ei land te krijgen, zullen we dus voor deze éne keer ons er bij neer moeten leggen, dat deze bijeenkomst op 'n minder gun stige avond zal zijn als de gewoonte is. Daar deze spreker zeker aller belang stelling ten volle verdient, hoopt het bestuur dus ook op een flinke opkomst. Nr. 276. RIA EN JAAP VAN DER SLIKKE tjr Vrijdag viert Jaap zijn 7de verjaar dag. 1 Sept. jl. is hij naar de grote school gegaan. Bevalt het goed, Jaap? Hij is intussen zijn autoped-tijdperk ge passeerd en hunkert naar een fiets. Dat zou een prachtig verjaarscadeau zijn, hè? Zijn zusje Ria heeft 15 September haar 5de verjaardag gevierd. Op de kleuterschool doet ze goed haar best. Ja, voorzichtig maar met de autoped op het drukke Schilderend! KOLENDAMPVERGIFTIGING Oudeschild. In het gezin Sleutel heeft zich Zaterdagavond een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat nog goed is afgelopen. De heer J. S. had de kachel afgesloten waardoor zich ko lendamp ontwikkelde. Hij was alleen in de kamer terwijl zijn vrouw zich in de keuken bevond. Toen ze zich onwel be gon te voelen, besloot ze naar bed te gaan en vond in de huiskamer haar man, die in ernstige mate door het gas was bedwelmd. Gelukkig kon dokter Elias, die spoedig arriveerde, de levens geesten weer opwekken. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 15 October 1953, ingevolge de hinderwet vergunning heb ben verleend aan de Esso Nederland N.V., te 's Gravenhage, Benoordenhout- seweg 7, tot het uitbreiden van de op- slaginnchting voor aardolieproducten met een ketel van 50,000 liter in/op het perceel, plaatselijk gemerkt Oudeschild, nr. 27, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie D nr. 3191. Texel, 17 October 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De loco-secretaris, A. VAN DIENST. UITSLAG AANBESTEDING Door de heer N. Schermer, architect, werd aanbesteed de verbouw van een woon- en winkelhuis te Den Burg voor de heer A. v.d. Slikke. De uitslag was: Timmer- en metselwerk: W. Bakker. Den Burg f27489.B. Gieze, Eierland f 26920,—. Timmerwerk: M. Koorn f 13250; Bak ker en Koorn f 12450; Gebr. Timmer f 10690; Fa. van Wessem 10260. Metselwerk: D. Trap f16500; Venema f 14980; G. Witte f 14425. Schilderwerk: J. Vonk f2120; D. Roe per f 1839. Loodgieterswerk: Jn. Agter f 2989; J. Oele f2900. Electra: M. Bakker f716; Jn. Agter f 675. Het werk werd aan de laagste inschrij vers gegund. WIE LEEST! De Centrale vereniging voor reizende bibliotheken heeft ook te Oosterend een afdeling gevestigd en wel in de o. 1. school, waar vanaf hedenavond iedere Woensdag van 8-9 uur boeken a 7 cent per week per deel kunnen worden ge leend. Oo aanvraag kan ook speciale vakliteratuur worden verkregen. Handbalnieuws SVC. Hedenavond voor afdeling handbal bespreking in de school. Aller opkomst gewenst! Handbal SV De Koog Na een lange rustperiode gaan we Zondag as. weer eens spelen en wel uit tegen SVO om 4 uur. Vertrek gezamen lijk vanaf de oi. school om half vier. Er gaan nogal rare geruchten om trent de handbalvereniging SVK, maar wij zullen proberen om ons staande te houden, dames. Onze voorzitster heeft zich, zonder echter te bedanken als lid, gepield als lid van S.V. Texel. Dit is volgens de belofte niet juist, bestuur van SV Texel, aangezien zij nog niet heeft bedankt. Idem zo met een ander lid. Wanneer men een belofte aangaat, moet men er zich aan houden. We ho pen, dat u uw fout inziet en zich in verbinding stelt met De Koog. Nieuwe leden kunnen zich melden bij mw. A. Brouwer-Kiewiet, secretaresse. Idem zij, die wensen te bedanken. Wij hopen, dat jullie je ook weer zult geven. Met een beetje sportgevoel komt alles weer in orde! Ons oud-lid N. van Heerwaarden doet waarschijnlijk Zon dag ook weer mee. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND Hedenavond 8 uur Samenkomst te Oost. VLIEGONGELUK BIJ DE VLIEHORS „Straaljager bij Texel in zee ge stort", aldus sommige dagbladen, maar dit ongeluk gebeurde (Zaterdagochtend) toch nog een flink stuk uit de buurt en wel ter hoogte van de schietbanen, wel ke op de Vliehors zijn geplaatst. Het toestel sprong uit elkaar, waarbij de 28-jarige piloot, een 1ste luitenant, uit Leeuwarden, om het leven kwam. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 16 October: C. Dijker-C. v.d. Werf 2—0; S. van Heerwaarden-P. W. Kooij 20; C. van Heerwaarden-J. Vinke 20. Joh. D. Bakker-N. de Graaf 11. 2e klas: C. P. Burger-Joh. Schoo 20; W. A. v. Zeijlen-J. N. Rijk 2—0; J. P. Stam-A. Vinke 20; W. J. Boon-Jn. Hooijberg 1—1. Ons eerste 10-tal opende de compe titie met een wedstrijd tegen HDC. In 'n wedstrijd waarin verschillende fraaie partijen voorkwamen was de einduit slag 812. Del. Texel HDC: C. DijkerJ. v. d. Molen 2-0 S. v. Heerwaarden-C. C. J. Leibbrand 0-2 S. Ros Zijderveld 2-0 C. v. Heerw. P. v.d. Berg 1-1 S. Bakker D. Dissel 1-1 P. W Kooij J. Stoil 0-2 N. de Graaf S. Slort 02 G. Dros W. Wieren 1-1 C. v.d. Werf P. v. Veen 1-1 Joh. D. Bakker J. Boon 1-1 Eindstand: 8-12. De onderlinge competitie bracht in de le klas geen verrrassingen, want de overwinningen van Dijker, S. v. Heer- waarden en C. v. Heerwaarden zijn heel normaal terwijl het gelijke spel tussen Bakker en De Graaf evenmin uit de toon valt. In de 2e klas keerde Stam op het goede pad terug wat Vinke aan den lijve ondervond; hiervan profiteerde v. Zeijlen die, door Rijk te verslaan, thans alleen aan de kop staat; Burger won van Schoo en Boon en Hooijberg deelden de buit. FILMAVOND N.C.L.B. De Ned. Chr. Landarbeidersbond or ganiseert Vrijdag een filmavond in Ho tel Texel. O.a. zal de film „De Ramp over Nederland" worden vertoond. Van Oosterend af rijden er bussen. Opgave aan de heer Th. Medema, Oos terend. De entree is gratis. FILMMIDDAG EN -AVOND TE DEN HOORN Morgenavond, Donderdag, verzorgt de afdeling Den Hoorn van de NCLB een filmavond in Loodsmanswelvaren. Ver toond wordt o.a. „De Ramp over Neder land" en een kleurenfilm van de Keu kenhof. 's Middags om 4 uur een film voorstelling. Beide programma's kun nen gratis worden gevolgd. R.K. ONTWIKKELINGSCLUB Op uitnodiging van de R.K. Ontwik kelingsclub hield mevr. Dr C. C. Kok van Alphen, oogarts te Leiden, Vrijdag avond in Hotel De Zwaan een causerie over de hoornvliestransplantatie. De be langstelling voor dit zo belangrijke en min of meer actuele onderwerp was groot: toen de voorzitter, de heer Merkx deze eerste seizoenavond opende, kon h,; een volle zaal verwelkomen, in het b'-'zonder richtte hij zich tot de spreek ster, enige gasten van elders en de af gevaardigden van de onlangs geïnstal leerde Cult. Raad onzer gemeente. Hier op werd 't woord gegeven aan mevr. dr Kok, wie het gegeven bleek dit uiter aard moeilijke onderwerp uiteen te zet ten op een vooi elkeen begrijpelijke wij ze. Aan de hand van tékeningen op het bord gaf zij een duidelijke beschrijving van de hoornvliestransplantatie, welke operatie voorheen uren vergde, doch thans in één kwartier kan worden ver richt. Spreekster verklaarde, dat het niet mogelijk is en ook in de toe komst beslist niet mogelijk zal ziin de patiënten met een Teheel nieuw oog uit te rusten. Voor de hoomvliestrans- plantatie neemt men een stukje hoorn vlies uit het oog dat door een overleden werd beschonken en plaatst dit waar 'n stukje van gelijke grootte uit het hoorn vlies van de patiënt is weggenomen, wat door perforatie of uitsnijden kan ge schieden. Men heeft hierbij de beschik king over zeer kleine instrumenten, die in Zwitserland worden vervaardigd. Se dert oude tijden heeft men getracht door transplantatie het oog weer te doen functionneren. In 1771 trachtte een Franse beleerde zijn doel te bereiken door het aanbrengen van een stukje glas, wat mislukte. Doorgaans werd ie dere operatie in vroegere tijden een mislukking door het optreden van in fectie. In 1861 slaagde een Duitser er in in een enkel geval enige verheldering te bereiken. Waar het materiaal steeds schaars was ook thans moet de patiënt nog enig geduld oefenen nam men des tijds proeven met materiaal van dieren, doch deze, hetero transplantatie bleek niet te kunnen slagen. Wel wordt door de wetenschap een dankbaar gebruik ge maakt van proefdieren (konijnen). Dit is ook het oefenmateriaal voor de adspi- rant-operateur. In Leiden werd in 1939 de eerste geslaafde hoomvliestransplan- tatie verricht en wel bij een jongen uit een blindeninstituut. Deze patiënt is thans monteur-chauffeur en rijdt in een vrachtauto. En 250 noemde spreekster nog verschillende krasse gevallen, ge nezingen van hen, die zich reeds ge doemd achtten tot blindheid voor het ganse leven. In Leiden zijn thans 300 oogoperaties uitgevoerd. Dat men ook ogen van overledenen kon gebruiken, werd door een Russische arts ontdekt. Vaak is het zo, dat hoe ouder de ge schonken ogen zijn hoe meer geschikt, ogen van doodgeborenen bv lenen zich hier minder goed voor. Tot 15 uur na het overlijden van de schenker kan een oog met succes worden gebruikt, d.w.z. tot 15 uur nadat de dood van het li chaam is ingetreden verkeert het oog in een voor de transplantatie geschikte conditie. Men kan het drie etmalen lang bewaren. Blindgeborenen kan 't gezicht niet worden gegeven. (In Johannes 9:32 staat „Van alle eeuw is niet gehoord, dat iemand eens blindgeborenen ogen ge opend heeft"). Het is een trouvaille ge weest, aldus spreekster, dat de hoorn- vliestransplantatie van de een op de an der gelukt, want 't overzetten van huid van het ene lichaam in het andere is nl. niet mogelijk! Het hoornvlies heeft een enorme groeikracht en men heeft ontdekt, dat een zekere vergroting ont staat. In ons land worden per jaar 200 operaties van dit soort verricht. Dank zij de plaatselijke verdoving is de opera tie niet pijnlijk. Een Texelse patiënte, die deze avond bijwoonde, vertelde ons: toen in mijn oog een stukje hoornvlies werd overge bracht, zei de operateur tot zijn collega: „Een beetje netjes naaien, hoor!" Men ziet: bij alle ernst en alle moeilijkheden heeft ook hier de humor nog een plaats, ook in héar hart en ondanks het tot 3 maal toe mislukken van de operatie, blijft zij toch hopen op komend succes, waar de wetenschap nog steeds verder gaat en steeds weer nieuwe ontdekkin gen doet. „Ik ben pas vijftig", zei ze, „en ben ik dan niet veel te jong om mijn verdere leven blind te blijven?!" In zijn slotwoord zegde de voorzit ter mevr. Kok-Van Alphen hartelijk dank voor haar causerie. Uit erkente lijkheid werd haar het boek „Texel" aangeboden. Het was een leerzame avond, temeer waar spreekster bereid was geweest om een antwoord te geven op de zeer vele vragen en wij kunnen altijd concluderen, hoe meer vragen hoe groter de belangstelling is voor het aanhangige onderwerp. Blind, verschrik king aller eeuwen en dan: genezing! Genezing door de wetenschap, die al meer de grens van wonder en kennis nadert. En tóch een wonder, waar de Schepper de mens zoveel liefde schonk, dat hij zijn levenstaak zag in het ge nezen van de naaste, opdat deze weer een gelukkig mens zou mogen zijn. TEXELAARTJES B.z.a. meisje als hulp in de huishouding of winkel voor d. of d. en n. A. van Sijp, Zuid-Eierland E 53 Te k. plm. 25 ton voerbieten, groen kraag. C. A. Witte, „De Be- mes" Te k. gevr. partijtje oude metselstenen Adres bur. v.d. blad Te k. meisjes mantel Ift. 13 - 15 jaar. W. Koning, De Laagte S 29 Te k. 2 graskalveren. Gebr. Swaerts, Kerkeplaats Te k. 1 korte en 1 lange leren damesjas. Dros, Volharding Een goed tehuis gezocht voor een klein zwart hondje W. Zijm, Hoekzicht, De Westen Te k. een 2'/2-ja- rige koe, December kalven Langeveld, Pijpersdijk Te k. een klein kippenhok en een kleine kamerkachel bij D. Witte, Molenstraat 67 Net kosthuis aangeb in Den Burg Br. onder no 409 bur. Tex. Crt. Te k. z.g.a.n. meisjes mantel Ift. 12-14 jr. A. Bak ker, Binnenburg Te k. ge vr. een lange leren jas, Zoe telief, Vredelust, tel. 18, De Koog Suikerbietenkoppen te k. Hoeve Axel, DeCocks- dorp Te k. een gelde koe Kalis, De Waal 1 Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van onze Zoon en Broertje Jacob Marinus J. C KIEWIET J. KIEWIET Zandee GEA Wilhelminalaan 92, Den Burg, Texel, 20 October 1953 Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en bro.ertje Antonie Hendrik (Anton) D. Terpstra C. Terpstra-Spierings Dickie en Corrie „Ons Genoegen", Den Burg 17 October 1953 Met grote blijdschap ont vingen wij het bericht uit Australië, (Glencoven Glenora Ave Craydon Vic.) dat onze kinderen Janny en Wim van Eek een dochter geboren is wel ke zij Irene noemden. „Nieuw Leven,, B 12, Texel Op Zondag 25 October as. hopen mijn geliefde ouders W. J. Boon en C. P. Boon-Dros hun 25 jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van Wim en Hannie Gelegenheid tot felic teren Zondag 25 October van 3 tot 5 uur in het gebouw Eben Haëzer Kogerstraat 39, Den Burg Mede namens wederzijdse Ouders zeggen Piet Smit en Corrie Smit-Timmer hartelijk dank voor de ve le blijken van belangstel ling voor en bij hun hu welijk ondervonden Tevens roepen zij een hartelijk vaarwel toe aan familie, vrienden en ken nissen, speciaal alle wel pen en verkenners van de St Jeroengroep a b. m.s „Zuiderkruis" 20 October 1953 Zenuwarts, VOOR DE van hedenavond zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Liefst voor 3 uur afhalen I Gratis proeven en attracties. DEN BURG 30.000 kg voederbie'en ook bij gedeellen, staande nabij Den Burg. H. Bakker, Warmoesstr. 26 Gevraagd v.d. morgenuren of enige dagen per week. I. Koorn-Ruis, Wilh.l. 54 r .Fort -werk l» t> kwaliteitswerk I .Fort "-schoenen vertonen na veelvuldig dragen geen vouwen en kreukels De gepende rubberzooi (6 maan den schriftelijk gegarandeerd) Is absoluut waterdicht en muur vast aan 't bovenleer bevestigd Altijd droge voeten I Voor allen, die veel bij de weg zijn ol heel erg sleets, is .Fort' een ware uitkomst. .Fort"-schoenen lopen langer I Keuze in alle prijsklassen, zowel in molières als bottines. MANTJE'S SCHOENHANDEL Waar U op aan kunt! Op de Hoogte nabij Ou deschild wegens opheffing van bedrijf. Notaris J. Loots te Den Heider zal 'op DONDERDAG 22 October 1953, des morgens 10 uur, ten verzoeke van de Erven C J. Hin, tegen contante betahng 1 paard, 5 kalfkoeien, 26 schapen, 1 ram, 1 lucht bandenwagen, 1 weideaf- rasteringsapparaat, melk- wagentje, kribben, ruiven, voerbakken, divers melk- gereedschap enz. enz. Gevraagd beschaafd Hotel „Het Witte Huis" De Koog Te koop aangeboden VOEDERBIETEN Aanbevelend (ORimpiG) De arristocraat onder de Radioapparaten Radio en Electra Zondag 25 October van „Musette" in Casino tSËraYzOËTA, Zilverwit Nooit poetsen VOnverslijtbaa DEN BURG Wat de kosten betreft, verzekeren wij U, dat U het zult betreuren niet eerder ons ad ies gevraagd te hebben U doet méér met minder geld bij Telefoon 20 Den Burg Texel Cekruid Speculaas 250 gr. 45 ct Speelgoed taai 250 gr. 39 ct Borstplaat 250 gr. 49 ct Drops ongevuld 250 gr. 39 ct Appelstroop per pot 41 ct Rozijnen 250 gr. 38 ct Vermicelli 250 gr. 19 ct Macaroni 250 gr. 22 ct Augurken zoet zuur Literpot 95 ct Lucifers 2 pakken 35 ct Onze wekelijkse Amandelspeculaas met veel amandelen 250 gr. 53 ct Mixed Toffees advocaat, ckoc., ananas 150 gr. 32 ct Schoensmeer zwart en bruin per doos 22 ct WEVERSTR. 70 C.J. V.d: KOOI DEN B U S I TELEFOON 50 KRUIDENIER TEXEL

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2