Puistjes VAL DA TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT D.D.D Uit toelichting op de begroting blijkt Waarom verbetering van de riolering zo noodzakelijk is Eilanden krijgen eigen vliegtuig r immi Gruwelen Texelse grafsteen Canada in VIOS kan spelen: Vooruit geef gas! F PUROIi doet wonderen! Maak 'n einde aan dat ondragelijke znnrbranden Een Texelaar vertelde over zijn reis door Schotland ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 Het is noodzakelijk het rioleringsstel sel van de gemeente voor het grootste deel te vernieuwen en de gedeelten van de gemeente welke nog met op de rio lering zijn aangesloten alsnog van een riolering te voorzien. Gebleken is, dat de bestaande riolering, vooral met ihet oog op de aanleg van een centrale drink waterinstallatie, een te geringe capaci teit heeft en veelal verouderd en versle ten is. De gedeelten van de gemeente waar nog geen riolering is, dienen te worden aangesloten, daar de volksge zondheid hiermede direct en indirect in hoge mate is gediend. Direct in verband met de persoonlijke hygiëne en gezond heid en indirect als gevolg van de als dan mogelijke verdere verbetering van de gezondheid van het vee. Wat het laatste betreft zijn ook de economische gevolgen van de aanleg van riolering ten aanzien van de veehouderij niet uit het oog te verhezen. Nauw houdt met het vorenstaande verband de afvoer en zuivering van het rioolwater. Momen teel geschiedt de afvoer in de polder sloten, welke toestand in feile niet toe laatbaar is, vooral niet indien de riole ringen zullen worden uitgebreid en 'n grotere hoeveelheid afvalwater is te ver wachten. Om een verdere verontreini ging van het polderwatcr te voorkomen is het noodzakelijk voorzieningen te treffen. Een globaal opgemaakte begroting geeft de volgende cijfers aan. Uitbrei ding en vernieuwing riolering te Den Burg f450,000, te Oudeschild f 125,000, te Den Hoorn f 100,000, te Oosterend f 100,000, te De Cocksdorp f 75000 en te De Waal f 50,000, is in totaal f 900,000. De kosten met betrekking tot de af voer en zuivering van het rioolwater zijn globaal bereikend als volgt: Voor Den Burg f 350,000, voor Oudeschild f 200,000, voor Oosterend f 200,000 en voor De Koog f 200,000, totaal f 950,000 Het is duidelijk, dat de investering van dergelijke grote bedragen over een aantal jaren moet worden verdeeld, wil het gemeentelijk budget niet bovenma tig worden belast. Ook met de samen stelling van de verschillende plannen, het doen van opmerkingen en het ver vaardigen van de benodigde tekeningen zal een geruime tijd gemoeid zijn. Voor gesteld wordt het rioleringsplan zoals dit hierboven is omschreven naar urgentie uit te voeren. In verband hiermede wordt het gewenst geacht in 1954 een begin te maken met de werkzaamheden te Den Burg en Oudeschild. Verwacht wordt, dat in dit jaar ten behoeve van de riolering te Den Burg f 150,000 en van de riolering te Oudeschild f 50,000 zal worden geïnvesteerd. Met het tref fen van voorzieningen voor de afvoer en zuivering van rioolwater zal in 1954 eveneens een begin worden gemaakt. Voor dit doel zal in 1954 vermoedelijk f75,000 voor Den Burg en f25000 voor Oudeschild worden uitgegeven. Zuiveren ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN i.icaionicuicu wviucii Tijdens de Waddenconferentie, die op Vlieland werd gehouden, werd medede ling gedaan van het feit, dat de vier Friese eilanden een eigen Auster^vlieg- tuig hebben gekocht, met deze restrictie, dat Ged. Staten van Friesland daarvoor nog toestemming moeten geven. Het is een vierpersoons vliegtuig, waarvan echter twee zitplaatsen zijn omgebouwd tot een brancardbed. De be doeling is dan ook dit vliegtuig speciaal te gebruiken wanneer er ernstige zieken met spoed naar het vasteland moeten worden vervoerd. Voorts zal het dienst doen voor noodza kelijk vervoer ingeval de verbinding met de eilanden of een der eilanden door de weers- of get ij-omstandigheden is ver broken. Het vliegtuig, waarin een der burge meesters reeds een proefvlucht heeft ge maakt, staat momenteel in Eelde, maar zal straks op het vliegveld in Leeuwar den worden gestationneerd. Wanneer het gebruikt moet worden zal een der piloten van de vliegbasis aldaar het be dienen. Als de koop definitef wordt zullen de bevolkingen der eilanden in de gelegen heid worden gesteld om het vliegtuig te bezichtigen. Bij dc combinatie is Texel niet aange sloten, maar mocht ook Texel ooit eens geïsoleerd geraken en een ernstig spoed geval krijgen te vervoeren, dan kan ook dit eiland, op huurbasis, van het vlieg tuig gebruik maken. Een greep gruwelen en overtredingen jegens dieren over de maanden Juli, Au gustus en September .1953. Glanerbrug: Paard, dat door een afras tering in een tuin was gelopen, door de eigenaar van de tuin met een hooivork ernstige en bloedende verwondingen toegebracht. Huppel bij Winterswijk: Twee ree bokken in strikken aangetroffen; een kon nog tijdig worden bevrijd, de ande re stierf de hongerdood. Vlaardingen: Twee levende jonge kat jes, in courantenpapier verpakt, in een wagen van de reinigingsdienst aange troffen. Kerkrade: Een hond, vermoedelijk uit wraaklust, wegens een familievete, op gehangen en daarna gestroopt. Akersloot: Een koe gestraft door schoppen tegen kor* en lendenen en on der de buik. Loenen: Vier honden, die ziek thuis kwamen. stiel-ven kort daarna, kenne lijk vergiftigd. Amersfoort: Kinderen hielden razzia's onder eenden, waterhoentjes en andere vogels in de omgeving van Amersfoort. Eén waterhoentje, dat op eieren zat en reeds enige jongen had, werd door de kinderen gedood. Winterswijk: Drie varkens op kwel lende wijze op een motorfiets vervoerd. Hoogeveen: Gewond paard gebruikt om het land te eggen. Heerlen: Een merel met een steen dood gegooid. Sittard: Een hond, die bij een buur man binnenliep, door deze met 'n knup pel bloedend verwond. Goor: Een hond aangetroffen, die ge heel met carboleum was toegetakeld. Monnikendam Een hondje bewuste loos getrapt. Vlaardingen: Kat van een buurman met één slag gedood. (Met een borstel). Twello, Loenen en Wernum: Drie paar den op ruwe wijze om het leven ge bracht en twee paarden ernstig gewond door onbekend gebleven persoon. In '47 en '48 werden in die omgeving 25 paar den en een koe op gelijke wijze gedood. 's-Gravenzande: Twee honden met de scherpe kant van een schop geslagen en ook op andere wijze mishandeld. Een Texelse vrouw, die thans in Ca nada woont, bezocht daar een dezer da gen een begraafplaats; zij vond daar een steen, die haar aandacht trok. Daarop las zij hoe een jongeman, in de oorlog een Canadees vliegenier, begraven ligt op het kerkhof te Den Burg op Texel (Holland). Wat was nl. het geval? De ouders van deze jongeman verlo ren in de oorlog nog een zoon; deze werd in zijn woonplaats begraven. Overbrenging van het stoffelijk over schot van Texel naar Canada, zoals de ouders graag zouden hebben gezien, was niet mogelijk. Toen zouden deze mensen zo graag het graf te Den Burg eens be zocht hebben, maar ook dit was, om gel delijke redenen, uitgesloten. Nu hebben zij daarom nog een tweede grafsteen ge kocht en deze geplaatst naast het graf van de in Canada begraven zoon; op de ze steen wordt verwezen naar Texel. Wanneer nu de ouders de begraaf plaats bezoeken is het voor hen alsof beide jongens naast elkaar zijn begra ven. Honderden, of beter duizenden ouders zouden zo graag eens in den vreemde het graf van hun zoon, die in de oorlog gevallen is, bezoeken; hun ontbreekt echter het geld daarvoor, ook al ligt het graf misschien niet eens zo ver verwij derd als voor de genoemde Canadese ouders. Gelukkig wordt voor deze mensen wat gedaan; gelukkig worden zij geholpen met de reiskosten, of wordt hun een foto van het graf in den vreemde gezonden. Om dit te doen wordt jaarlijks de Klap rooscollecte gehouden. Texelaars, als u wat wilt doen voor deze mensen, die een zwaar verlies le den, geeft u dan ook uw bijdrage, klein of groot, al naar u daartoe in staat is, bij de collecte, die de volgende week wordt gehouden! KNUTSELAARS AAN DE SLAG VOOR HOSPITAALKERKSCHIP „DE IIOOP" Het werk van het Hospitaalkerlkschip ,,De Hoop" is u bekend. Eveneens het feit, dat men doende is de laatste ton voor het nieuwe schip bij elkaar te brengen. Een van de middelen daartoe hoopt men te vinden in de verkoop van bouw platen. Het resultaat van het uitknippen en in elkaar zetten van de, op die bouw plaat getekende onderdelen is een model van het nieuw ontworpen schip, onge veer 50 cm. lang en 10 cm. breed. Een aardig werk voor de komende winter dagen, een geschikt cadeau voor knutse laars en de jeugd met St. Nicolaas of de Kerstdagen. Iedereen die op giro 50375 of per postwissel een bedrag van minstens f 1,25 toestuurt aan het adres: Hospitaal Kerkschip, Damrak 95 te Amsterdam, ontvangt een bouwplaat en weet, dat hij of zij weer iets bijgedragen heeft voor het „Fonds Nieuwe Schip" VLIELAND IIEEFT BELASTING- PROBLEMEN Op het eiland Vlieland, dat om met de vereniging voor vreemdelingenver keer te spreken, als een schip vol rui sende dennebossen verankerd li®t op de grens van Wad en Noordzee, houdt een klein deel van de nog geen 700 zielen tellende permanente bevolking zich be zig met een interessant juridisch pro bleem. De bezitters van motorrijtuigen heb ben nl geen vrede met de heffing van de belasting voor hun voertuigen en zijn bezig uit te zoeken of zij volgens de wet wel verplicht zijn die motorrijtui genbelasting te betalen. In elk "eval achtten zij het om te beginnen onbil lijk, dat zij voor het volle pond worden aan.tf^lagen, en de hele zaak draait om de vraag: wat is een openbare weg. Op Vlieland rijden totaal ongeveer 14 vrachtauto's, autobussen en luxe wa gens, een stuk of vijf motorrijwielen en nog een stuk of tien bromfietsen. Snug gere lieden nu zijn tot de ontdekking gekomen, dat ïn de motorrijtuigenbelas tingwet wordt gezegd, dat de belasting verschuldigd is voor het gebruik van openbare wegen en dat de gelden nodig zijn ter verzekering van de aanleg en het onderhoud van die wegen. In het ver dere gedeelte van die wet wordt het plan van rijks-, provincie en tertiaire wegen genoemd, waar Vlieland niet op voorkomt, maar nergens staat precies wat nu onder openbare wegen wordt verstaan, zo redeneert men op Vlieland en men heeft nu de vraag gesteld of op de wegen van dit eiland de motorrijtui genbelastingwet wel van toepassing is. De belastingdienst houdt het nu bij de wegenwet. Volgens die wet is de weg van Vlieland-dorp naar de haven, een afstand van 1,7 km., en dan nog een straat van nog geen km., openbare weg. Alle andere wegen, onder meer de Bad- weg, die anderhalve km. lang is, de weg door Duinkers-oord en de ongeveer 12 km. lange Postweg naar de Westpunt van het eiland zijn gemerkte „Eigen Wegen", die op grond liggen van het Staatsbosbeheer en in beheer zijn van Waterstaat, waardoor die wegen dan ook worden gebruikt voor aanvoer van kust verdedigingsmateriaal en dergelijke. De motorrijtuigenbezitters zijn nu van oordeel, dat het toch eigenlijk te bar is, dat zij voor het gebruik van nog jgeen drie km. openbare weg het volle belas tingbedrag verschuldigd zijn, dat ook nog niet eens wordt gebruikt voor de aanleg of het onderhoud van de wegen op het eiland, maar juist van wegen el ders, waarvan zij toch nooit gebruik kunnen maken, omdat Vlieland nu een maal een eiland is, en men vindt het de moeite waard om deze kwestie eens haarfijn uit te zoeken; als er een kans je in zit, tot voor de balie! Het grote succes van de Fancy-fair welke vorige week van Donderdag tot Zaterdag in de o.l. school te Oosterend ten bate van muziekcorps VIOS werd gehouden, .meldden wij u Woensdag reeds: de penningmeester zag tegen de 3000 gulden in de berooide kas rollen en u begrijpt, dat hij zich bij zo'n recette wel even de ogen zal hebben uitgewre ven! De eerste dag kwam f 750 bijeen, de tweede f 350 en de derde spande de kroon met een som van tegen de 2000 gulden! „Geen slecht resultaat!" zo merkt onze correspondent op. Inderdaad en zij, die zich voor deze bazar het vuur uit de sloffen hebben gelopen, heel wat „over uren" hebben opgeofferd óm de Bazar op touw te zetten, zij allen en degenen, die zo bereidwillig waren diep in de bui del te tasten tijdens dit feest, zullen met grote voldoening op het bereikte terugzien! Vrijdag werden ook weer de nodige taarten en worsten in de wacht gesleept. Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid „WAT HEEFT DE BOER AAN NATUURBESCHERMING?" Van de zijde van het Ministerie van L., V. en V. schrijft men ons: Er zijn vele beweegredenen, die de noodzaak onderstrepen, de natuur te be schermen tegen onverantwoord optre den van de mens. Eén daarvan is bv. de onmisbaarheid van de natuur voor het wetenschappelijk onderzoek en de prac- tijlk. Het onderzoek naar de natuurwet ten, volgens welken het leven op aarde verloopt, gaat onverminderd voort, niet alleen "bij de studie van de atoomener gie of de electnciteit, maar zoals Dr M. F Mörzer Bruijns, bioloog bij 't Staats bosbeheer, onlangs in een radiocauserie naar voren bracht, ook bij die van het leven in de bodem en de betekenis daar van voor de bodemvruchtbaarheid of bij de studie van groeistoffen of insecten verdelging. Voortdurend tracht men te weten te komen hoe de natuur werkt, teneinde op het juiste moment en op de juiste wijze te kunnen handelen met ploegen, planten, zaaien, oogsten, be mesten of spuiten. De resultaten van deze onderzoekingen zijn belangrijk ge noeg. Men denke slechts aan hetgeen is bereikt op het gebied van de verede ling, de bemesting het bodemonderzoek, de onkruidbestrijding en de verdelging van schadelijke insecten. Toch zijn er nog heel wat leemten in onze kennis; dat bewijzen de moeilijkheden van de land- bouwpractijk al door de plagen en ziek ten en de vérgaande gevolgen van on doordacht, soms ongewild ingrijpen. Het meest snrekend zijn daarbij de ge volgen van het invoeren van vreemde dieren in een land, bv. van de colorado kever en de bisamrat in Europa of van het uitroeien van dieren, waarvan imen vermoedde, dat zij slechts schadelijk wa ren, hetgeen bij roofwild nogal eens is voorgekomen. De moeilijkheid daarbij is, dat de fouten niet zo gemakkelijk zijn goed te maken en dat men vaak tiental len jaren, zo niet langer, de wrange vruchten van de ondoordachte daad moet plukken. Behoud van natuurterreinen een eerste eis! De betekenis van de natuurgebieden •komt hierbij wel zeer sterk naar voren, omdat men door de bestudering hiervan in staat is de naam, de verspreiding op aarde, de levensgewoonten, de kans op De heer J. Eelman wierp zich die dag op tot koning-schutter met 34 punten. De heer V. Kuilman haalde een fraaie mand fruit van het bekende Rad. De heer Jn. Boogaard veroverde de hoofdprijs van 't sjoelen. Zaterdag was het stamp en stampvol. Toen werden de trekkingen van de grote loterijen gehouden: de heer C. v. Liere won twee konijnen op 146 en 109, de heer C. Zegel sleepte een grote kist appelen in de wacht, mevr. Drijver-Dogger werd de gelukkige be zitster van een taart (nr. 197), mevr. v. d. Vis-Vonk won behalve de genoemde wieg ook nog een taart. Bij de Ameri kaanse verkoop van appelen gingen A. v. Liere en A. v.d. Knaap ieder met een kist huiswaarts. De heer W. v. d. Slikke toonde zich een geroutineerd katten mepper: hij won alle prijzen. Hij pres teerde het zelfs een keer met 1 bal drie katten van het dak te kogelen! De heer Tj. v.d. Veen verwierf de dag- én de hoofdprijs van de sjoelwedstrijd en won een strijkbout en een keukengarnituur. De heer P. v.d. Vis Jzn. ging met een straalkachel en een scheergarnituur dorpwaarts: hij had nl. de dag- én de hoofdprijs van de schiettent te pakken (35 punten)! Een bijzondere attractie was het vraaggesprek, dat door de heer Westerdijk met de Vrouwenclub e.a. was gehouden en dat op de Wire-Recorder was vastgelegd, 's Avonds werd het voor de distnbutie-radio herhaald! Ook het clubje Vios-blazers, dat zich op de zolder verdienstelijk had gemaakt, kon zich later via de band horen spelen. Over de drukte in de theetent, de pata- tes-fnteskraam schreven wij reeds. Nogmaals, VIOS, gelukgewenst met dit resultaat! Neem een of twee Kennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbran- den geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Renmes en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Renmes zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk en.... gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. beschadiging en dergelijke bijzonderhe den te achterhalen van iedere plant of dier, dat uit de practijk met het verzoek om inlichtingen wordt toegezonden. Men dient daarbij te bedenken, dat de na tuur steeds onderhevig is aan verande ringen, die niet kunnen worden voor speld. Soorten, die dit jaar nog onscha delijk zijn, kunnen ons het volgend jaar in moeilijkheden brengen. Er kan daar om niet worden volstaan met het bestu deren van de planten en dieren, die tot nu toe voor de practijk van belang zijn, deze studie moet veel algemener zijn en ook in de toekomst worden voortgezet. Nog duidelijker is het nut van de na tuurreservaten, wanneer daaruit wilde planten kunnen worden verkregen, die nuttig en soms zelfs nodig zijn voor de veredeling van landbouwgewassen, bv. voor het verkrijgen van 'grotere weer stand tegen ziekten. Het behoud van natuurgebieden is 'n aangelegenheid, die niet slechts waarde heeft voor natuurliefhebbers met plan tenbussen, verrekijkers of vlindernetten, maar die ook onmisbaar is voor de prac tijk. De oppervlakte, die voor weten schappelijk onderzoek nodig is, is niet onredelijk groot. Het gaat om ten naas te bij lVi pet. van de Nederlandse bo dem Dit werkterrein voor het onder zoek te behouden is een zaak, waar ook de boei alle belang bij heeft. In „Het Wanen van Amsterdam" hield de heer Joh. Bakker Jzn., Den Burg, Vrijdagavond 30 Oct. een praatje over zijn jongste reis naar Schotland. Deze eerste avond van Ontwikkeling Ooster end was jammer genoeg niet zo goed be zocht als men wel gewend is, wat mede zijn oorzaak -gehad zal hebben in het feit, dat er tegenwoordig zoveel te doen. is en op dezelfde avond bazar werd ge houden. Enfin, de avond was al een keer uitgesteld en wederom verzetten werd moeilijk. De heer Bakker maakte met zijn toehoorders eerst een wandelingetje door de historie van Schotland. De figu ren van Maria Stuart, Koningin Elisa beth, en anderen passeren de revue. Het viel de heer Bakker bij zijn bezoek aan dit land op, dat de Schotse taal ver schillende bekende klanken bezat, zoals b.v. „rechtuut". De taal was vrij moei lijk, wat hem echter geen lust gaf tot critiek, want.... die Schotten zijn ge duchte vechtjassen! Deze eigenschap treedt ook /wel bij de beoefening van hun sport aan het licht. Zo kennen ze daar een spelletje wie het verst met boom stammen kan gooien of met zware ha mers. De nationale sport is wel die van de dans, wat hun werkelijk diep in het bloed zit De heer Bakker stond vreemd te kijken, toen het koékjesbakken en ta feldekken hem ook als een sport werd uitgelegd! Dat de Schotten zeer gastvrij zijn heeft onze eilandgenoot steeds weer aan den lijve mogen ervaren! Het land is van slechte kwaliteit, voor de jacht leent het zich door de aanwezigheid van uitgestrekte heidevelden daarente gen bijzonder goed. Grappig toen hij bij de kerkgang van Koningin Elisabeth van Engeland een actieve dominee langs de rijen toeschouwers zag collecteren! (Ons is uit het verslag niet duidelijk of dit voor een auto of een bromfiets was red.) In Grimsby nam de heer Bak ker nog een kijkje in de grootste Schot se vishaven. De koeien zijn er klein en de boeren hebben er over het algemeen niet veel. zij leggen zioh liever toe op het vetweiden van ossen, soms 400 stuks tegelijk! De schapen vinden er maar zuinige weiden. Ook daar blijkt de boer hard te moeten aanpakken Uiteraard stond de heer Bakker als schapenboer langer stil bij de bespreking van de vele soorten die men daar aantreft, wat trou wens ook voor de koeien gold. De scha pen- en lammerenmarkten mogen ook daar gezien worden! Van nature is het wolvee' wit, maar de boeren wassen ze eer ze ter markt gaan en op de markt vindt u dan dieren met een geelachtige tint Het verhandelen van het wolvee gaat heel anders dan hier: ze worden nl. bij 150 stuks tegelijk geveild. Boter bij de vis, wat overigens wel een gezon de manier van zakendoen is! De prijs ligt een tientje hoger dan die voor het Engelse vee en een tientje beneden die van ons Hollandse wolvee. Bij de na tionale gebeurtenissen en zo voorts dragen de verschillende families hun eigen klederkleurencombinaties. Ten slotte noemde spreker nog de grote scheepswerven, waar o.a de Oueen Mary en Queen Elisabeth zijn gebouwd. Tijdens de pauze kon men verschil lende uit Schotland meegebrachte voor werpen bezichtigen. De hierna vertoon de lichtbeelden verduidelijkten zo nodig nog weer het gesprokene. De voorzitter de heer W. Re.nout, dankte de heer Bak ker voor het gebodene en sloot vervol gens deze goed geslaagde avond. V BIJ GRIEP PASTI LLE S d^Vachte VALDAMILD

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3