Van ouds de lekkerste TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Afschaffing Gem. kampeervergunningen Zie ginds komt de stoomboot „Ziekenfondsvergadering ontaardt steeds in een Teso-vergadering" Voorstel van B. en W. De eerste Bouwkaswoning gereed En de boer ploegt voort Druk bezochte Ouderavond van de School met de Bijbel te Oosterend ^50GRAmN PJÜ ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 Een kampeerder, die op Texel wenst te bivakkeren heeft een kampkaart of 'n kampeerpaspoort nodig, of een van de varianten daarop voor gezinnen, vereni gingen of jeugdgroepen, afgegeven door de Kampeerkaarten Centrale van de ANWB. Daarenboven heeft de kampeerder nog een gemeentelijke kampeervergunning nodig, te verkrijgen bij de VW, het Staatsbosbeheer of ten gemeentehuize. Meerdere gemeenten besloten reeds van kampkaart- en kampeerpaspoorthouder^ geen kampeervergunningen meer te ei sen. Die gemeenten, die hiertoe nog niet over gingen ontmoeten regelmatig ernstige critiek in de pers. Iemand die met va- cantie gaat heeft liefst zo weinig moge lijk te doen met ambtelijke vergunnin gen en formaliteiten. De gisteren door B en W aan de Raad voorgestelde afschaffing van de gemeen telijke vergunningen zal dan ook stellig in de kring van de kampeerders een zeer gunstig onthaal vinden. Bij hun komst op Texel behoeven zij zioh dan immers slechts in verbinding te stellen met een •kampeerexploitant, die voor zijn bedrijf van het gemeentebestuur 'n kompeer- exploitatievergunning heeft verkregen. Waar ook de ANWB en de Kampeer- raad regelmatig aandrongen op af schaffing van de vergunningen, menen B en W dat ook uit een oogpunt van bevordering van het kamperen afschaf fing gewenst is. Overwogen wordt in hoeverre het mo gelijk is de uitreiking van kampeerver gunningen aan personen, die nog niet in het bezit zijn van een kampkaart of een kampeerpaspoort, toe te vertrouwen aan de VVV waardoor ook voor gemeen telijke administratie een belangrijke werkbesparing kan worden bereikt. In de exploitatievergunningen is aan de exploitanten de verplichting opge legd om de kampkaarten en kampeer- paspoorten van de kampeerders bij aan komst in te nemen en bij vertrek weer af te geven. Hierdoor zal het de politie mogelijk zijn op elk gewenst moment van de dag te controleren of betrokkenen in het bezit zijn van de vereiste docu menten. Door een periodieke controle van de TONEELSTUK IN COCKSDORP Mogen wij nog even herinneren aan de uitvoering door de Toneelgroep van Zuid-Eierland? Dinsdagavond brengt zij een ernstig stuk in drie bedrijven, dat getiteld is „Naoht en Morgen". Voor de plaatselijke commissie van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten was het gisteren een bijzondere dag: de voorzitter, burgemeester De Ko ning, heeft Vrijdag nl de sleutels over handigd aan de eigenaar van de eerste woning van deze instelling, welke op Texel werd gebouwd. Deze woning staat aan de Derde Dwarsweg in Het Noorden en zal worden bewoond door de familie Jac. Boon Jzn. Namens de Bouwkas werd een appel boom aangeboden, welke door de burge meester werd geplant, waarna de sym bolische overdracht volgde. De plechtig heid werd o.a. bijgewoond door de heer Hamann, bouwkundige van de Bouwkas, Ir Kipperman, lid van de plaatselijke commissie en de heer A. van Dienst, se cretaris. Deze woning werd gebouwd door de fa Gebr. Bruin. Drie andere Bouwspaarderswoningen zijn in aanbouw en wel voor de heren J. Jonker, Den Burg, Maesschalck. Ei- erland en De Jong, aan de Brink te De Koog. Binnenkort volgt de bouw van een dergelijke woning voor de heer F. Huisman aan de Ongerenweg. Op Zaterdag 28 November zal door de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore, Sint Nicolaas worden afge haald van de boot welke om ongeveer kwart voor twee in de Haven aankomt. Per landauwer zal de Goede Sint met z'n Pietermanknechten naar Den Burg vervoerd worden. Op het Schilderend staat dan het Fanfare klaar en dan gaat het met muziëk om Den Burg. Voor het Raadhuis zal Sint Nicolaas officieel worden ontvangen. Na deze ontvangst worden achter elkaar twee voorstellingen in Casino" gegeven voor de kinderen van de Lagere Scholen te Den Burg, De Koog en De Waal, totaal 900 jongens en meisjes. Indien de mid delen het toelaten, zullen de kinderen ook nog een klein cadeautje krijgen! Maar. de geldmiddelen zijn nog niet toereikend. Daarom zal vanmiddag nog een rondgang met het draaiorgel door Den Burg worden gemaakt. Ook kunnen stortingen voor dit doel (en de vele andere doeleinden die deze vereniging nastreeft) worden gedaan op de rekening bij de Coop. Boerenleenbank Den Burg, postr. 87548. Zorgt er voor dat dit feest kan door gaan en geeft met milde hand. kampeerbedrijven en strenger maatrege len tegen die exploitanten, die het niet zo nauw nemen, mag verwacht worden, dat de kampeerexploitanten er in de toekomst wel voor zullen zorgen, dat de kampeerders zich in het bezit zullen stellen van een kampkaart. Aan leges voor kampeervergunningen werd ontvangen een bruto-bedrag van: 1950 f2.835,80; 1951 f3.488,50; 1952 f3.727,10; 1953 f3.016,50. Een volledige compensatie van gederf de leges achten B en W niet mogelijk. Een bescheiden compensatie is mogelijk door de leges van de kampeerexploitatie- vergunningen te verhogen. DE STEM DES VOLKS Beste jongens en meisjes, in aanslui ting op de advertentie in de Texelse Courant van jl. Zaterdag, kunnen we jullie mededelen dat bij voldoende deel name een jeugdzangklas wordt opgericht Welke onder leiding zal staan van de heer Craanen. Er wordt op Zaterdagmiddag gerepe teerd en we vertrouwen dat een groot aantal van jullie veel plezier in onze zang zal tonen en dat we dan spoedig ook kunnen deelnemen aan een uitvoe ring, zo mogelijk ook samen met het grote koor. Zingen is prettig, vooral gezamenlijk en met belangstelling, het kweekt saam horigheid en vriendschap. Geef je dus spoedig op. De contribu tie is op 10 cent per week gesteld. De leeftijd is van 10 tot 16 jaar. HOEST. GRIEP... De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. HINDERWET ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van de Minis ter van Marine te 's-Gravenhage tot het in werking houden van een schietinrich- ting op het perceel plaatselijk gemerkt ,,De Hors", kadastraal bekend gemeente Texel, sectie G, nr 218. Voor een ieder besitaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 29 November 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Zaterdag 5 December 1953 te 9.00 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tgdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zyn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 19 November 1953 Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris. P BEEMSTERBOER DAMMEN OP TEXEL Eilandcompetitie. In Oosterend speelden Oosterend 2 De Cocksdorp 2 een prettige en spannen de wedstrijd. Er werd met overgave ge speeld en het resultaat was een 9-5 over winning voor de gastheren. J. Vlaming-M. Voorthuizen 20 Jb. Eelman Gz.-J. v. Loo 02 D. Trap-J. Blom 20 W Koning-A. v. Hoorn 11 A. Vlaming-R. Hooyberg 02 Jb. Plaatsman-J. Voorthuizen 20 C. Troost 2—0 (1) (1) reglementair Eindstand 95 S.V.O.-nicuws. Hedenmiddag 3 uur Adsp. A tegen T. Boys A. Dat wordt een zware opgaaf jongens. Het eerste ontvangt om 1.30 uur ALC Dit wordt weer oppassen: deze club staat wel niet hoo? maar moet zeker niet on derschat worden. Wie vond enige weken terug de voet balspullen van een SVC-adsp., van Oos terend naar De Cocksdorp? Geef even be richt aan SVC. De jongen is zeer gedu peerd, bij voorbaat onze dank. S.V. Texel. Programma voor Zondag: 4e kl. A KNVB Texel-ZAP, Sohagen-Oudesluis, VZV- RKAFC, Limmen-Succes, BKC-Watervo- gels, DTS^Grasshoppers. Afd. Nh.: Holl. T-Texel 2, Texel 3-Hel- der 4 12 uur. Adspiranten vrij. Trainen hedenmid dag half vier. Het kan Zondag weer spannen tussen Texel en ZAP. Zal T ook nu weer de punten behouden? Texel 2 en 3 zorgen jullie voor een verrassing? Texelse Boys Boys 1 gaat naar Duinranders. Vertrek 11.15 uur van Groeneplaats. De wedstrijd van Boys 2 gaat vermoe delijk niet door, daar De Koog om uit stel heeft verzocht. De adsp. gaan heden naar Oosterend om 2.15 uur per fiets van ,,De Zwaan". De boeren van ons eiland gaan Thans aan het wedstrijdploegen Dus kan men hen bij „Vruchtbaaroord" Gezamenlijk zien zwoegen. Dit is de eerste wedstrijd die Op Texel wordt gehouden Dus allen op naar Vruchtbaaroord Gij jongen en gij ouden. Zo zullen de tractoren dan Hun arbeidslied gaan ronken En worden liters brandstof in Hun lichamen geschonken. Dan zien we daar in brede rij De puik van Texels boeren Zijn kunst vertonen voor 't publiek Dat danig zal staan loeren. Want réken dat de jury heel Nauwkeurig zal bekijken Hoe of door ieder wordt geploegd, Want daaruit moet toch blijken Wie of de beste ploeger is In Texels groene dreven Want daarvoor is die wedstrijd toch Alleen maar uitgeschreven. Dus, boeren, doet uw best vandaag Wanneer ge gaat aan 't ploegen, Verenig maar op deze dag Het nut met het genoegen. Ik wens u allen prima weer En veel succes in deze, En 'k hoop maar dat zeer veel publiek j 'r Getuige van mag wezen. Huib de Rijmelaar FILMNIEUWS FANFAN, LA TULIPE" Een dolplezierige film. Allen die aan j deze film hebben meegewerkt van het prille begin tot aan de laatste meter toe, moeten zelf met een uitbundig plezier hebben gearbeid. Anders zou dit niet zo'n uitbundig feest van romantiek esprit en humor zijn geworden Zelden ziet men zo'n vlot en beweeg lijk geheel aan zich voorbij rollen. Deze film met veel ironie en spirituele humor heeft een enorm tempo en een biizonder aantrekkelijk nhythme, dat de toeschou wer van de ene verbijstering in de ande re brengt. „DE NACIIT IS MIJN KONINKRIJK" Met Gabin is meestal iets tragisch aan de hand Daarom maakt het eigen lijk niet zo heel veel uit, dat de onver woestbare, hartstochtelijke minnaar in deze film blind is, want als de blinde Raymond Pinsard blijft hij toch in de eerste plaats Jean Gabin in oude stijl, met onbekropte woede, met een snelle woordenstroom, woede-uitbarstingen en liefdevolle vertedering. Wij zien hem na een langdurig, op standig protest zich met zijn harde lot verzoenen in liefde voor een blind meis je, gespeeld door Simone Valère. Uit voerig is door dit verhaal een opmerke lijke reportage gemengd van een insti tuut, waar de blinden weer leren leven en werken als normale mensen. Men is er in het algemeen in geslaagd bij dit hachelijke onderwerp al te veel senti mentaliteit te vermijden. Nederlands nieuws O.a. ingebruikstelling van moderne snel-verkeerswegen te Arnhem. Natio nale veldloop in het mastbos bij Breda. Training der schaatsenrijders op de HO KY in Den Haag. Onthullingen van ge denkplaten op de erebegraafplaats te Bloemendaal. Buitenlands nieuws O.a.: Plechtige opening van het Britse Parlement. Besprekingen over Tnëst. De historische auto-race naar Brighton. Universitaire kampioenschappen Ameri can Football. Het Algemeen Ziekenfonds „Texel" hield Woensdag haar algemene leden vergadering in De Oranjeboom. De heer H. Schalkwijk kon een dertigtal verze kerden, waaronder voor het eerst een dame, welkom heten. Spr. herdacht het overleden bestuurslid de heer F. Kik kert en de overleden verzekeringsverte genwoordiger de heer R. IJska. Deze vergadering wordt gehouden om het contact met de verzekerden levendig te houden. De tijd dat verzekerden zelf de vorm van de verstrekkingen konden bepalen is voorbij, het gaat thans om het geven van zakelijke inlichtingen. De notulen van de vorige algemene vergadering worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag over 1952 blijkt dat ongeveer 85 pet van de Texelaars bij de ziekenfondsen is aangesloten. De kosten gaan steeds in stijgende lijn. De nieuw ste geneesmiddelen en geneesmethoden worden toegepast. De geneeskundige controle op ziekenhuisverpleging wehkt voordelig voor ons fonds. Door de ge- isoleerde ligging van Texel staan we wat de kosten van ziekenvervoer be treft aan de top van alle fondsen in Ne derland. De gang van zaken in ons fonds onder controle van de Ziekenfondsraad, is uitstekend. Bij behandeling van het finaciëel ver slag werden vergelijkende cijfers ge noemd van elf ziekenfondsen in Noord holland. Het gemiddeld aantal verzeker den was 3843, vrijwillig 2965, totaal 6808. Gemiddeld aantal verzekerden in het aanvullingsfonds 5663. Per verzekerde per jaar werd in 1952 uitgegeven aan: verpl. vrijw. aanv. f. Huisartsen hulp 6,50 6 39 Genees- en verbandmiddelen 5,25 5,30 Specialistische hulp 4,99 4,68 0.01 Tandheelkundige hulp 3,06 3,47 Verloskundige hulp 0,72 0,67 Ziekenhuisverpleging 9,43 8,23 1,09 Uitwendige geneeswijzen 0,13 0,17 Kunstmiddelen 0,08 0,15 Ziekenvervoer 1,25 1,34 Uitkering bij overlijden 0,07 Sanatoriumverzekering 0,10 2,01 Overige verstrekkingen 0,02 Beheerskosten 4,03 2,74 0,23 Kosten vorige boekjaren 0,97 0,77 Totale kosten 36,59 35 92 1,34 Ontvangsten: Rijksbijdrage 36,48 4,45 Contributie 0,04 31,57 2,35 Restitutie overl. uitkering 0,07 Overige ontvangsten 0,05 Totale ontvangsten 36,59 36,07 2,35 Overschot 0,15 1,01 Totaal ontvangen f 260.877,23 Totaal uitgegeven f 254.698,06 Saldo f 6.179,17 In Ziekenhuizen werden opgenomen 419 patiënten. Daarvoor werden 6397 verpleegdagen in rekening gebracht Gemiddelde verpleegduur 15.2 dag per patiënt. Voor poliklinische hulp (niet opgenomen patiënten) werden 1639 patiënten naar specialisten verwezen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. Zoetelief te De Cocksdorp gekozen. Rondvraag. O.a. werd gevraagd of het niet mogelijk was alle verzekerden aan een geneeskundige controle te onderwer pen, dit ter voorkoming van ziekten. Wat dit betreft zijn we reeds ver ge vorderd: tbc-onderzoek, schoolarts, en tandarts, sportkeuring, maarmen kan een onderzoek niet verplicht stellen, zodat de kans bestaat dat een deel der bevolking zich daaraan onttrekt. Velen menen dat TESO het ziekenver voer gratis verricht, maar niets is min der waar: voor elk vervoer met de zie kenauto brengt TESO in rekening: eerste aanslag 5,25, wachttijd 10,50, boot 9, en vervolgens elke kilometer 0,50. Het vervoer naar Den Helder komt gemid deld op 35.naar Alkmaar op 70. Is er een extra^boot nodig dan wordt daarvoor betaald f 125.Het is op de ze wijze geen wonder dat Texel het hoogste bedrag voor ziekenvervoer toont. Het vervoer per taxi is met de taxi-on dernemers naar genoegen geregeld, maar TESO wenst het maximum te ontvangen. De ziekenfondsvergadering ontaardt steeds in een TESO-vergadenng. Er werd geprotesteerd tegen het zg. vrije vervoer, dat is in de practijk alleen voor Den Burg, want personen buiten Den Burg kunnen niet altijd even naar het TESO-kantoor komen om de kaart daar te laten stempelen. Dat mag alleen op het kantoor van de TESO geschieden. De voorzitter zei dat dit buiten de compe tentie van het ziekenfonds valt, maar stelt voor dat op de eerstvolgende ver gadering van TESO-aandeelhouders het verzoek wordt gedaan de kaarten te Oudeschild te mogen laten afstempelen. Op verzoek van een der aanwezigen vermelden wij hieronder de samenstel ling van het Bestuur: H. Schalkwijk arts voorzitter, P. Boom, Oudeschild, secre taris, H. A. Elias arts, A. van Loon arts, A ten Hooi tandarts, W. van Heerwaar- den, Den Burg, Alb. Backer. Oudeschild, W. Wassenaar, Den Burg, P Zoetelief, De Cocksdorp, commissarissen. Als verzekerden vertegenwoordigers en plaatsvervangers fungeren te Den Buig: D. Dapper, J. Huisman, Jelle Visser, Joh. van Heerwaarden en A de Wijn. Te Oudeschild: Jac. Bruin, J. S. Dros, J. Hemelrijk en C. Kaczor. Te Den Hoorn: J. D. Troost. P. Kok Cz, C. Lap en D. C. Drijver. Te De Koog: C. M. Bakker, Arn. Daalder en S. v.d. Vis. Te De Cocksdorp: J. van Bennekom en Adr. van Hoorn. Te Oosterend: P. Kuiper en J. Kooger. Te De Waal: P. Former, P. J. Kooger en J. Lok. Om 11.15 uur werd de zeer geani meerde vergadering gesloten. G.M. 150 Ouders waren naar het Gebouw voor Christelijke Belangen te Ooster end gekomen om er de traditionele Ou deravond van de School met de Bijbel bij te wonen. Het gebouw was dan ook Tilt0 Qp.o NIEMEIJcR? TABAK TABAK OP Z'N BEST! ZON, 1VJAAN EN HOOG WATER De zon komt 21 Nov. op om 8.12, on der om 4.40. Maan: 21 Nov. V.M., 26 Nov. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 21 Nov. 9.12 en 9.22; 22 Nov. 9.58 en 10.09; 23 Nov. 10.45 en 10.58; 24 Nov. 11 27 en 11.45, 25 Nov. 12.12 en 26 Nov. 0.38 en 0.56; 27 Nov. 1.27 en 1.39. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. R.K. ONTWIKKELINGSCLUB In het volgende halfjaar zal voor de R.K. Ontwikkelingsclub optreden: 7 Januari, J. Jansen, de Egyptoloog op gravingen enz.) 21 Januari, Dr Pauwels, Occulte ver schijnselen. 4 Fëbrari, V. Houte De Film, het ont staan, betekenis en gevaren. 12 Februari, Brigadier Heringa, Politie en Recherche. geheel gevuld toen de voorzitter, de heer Jn. Kuiper, opende door te laten zingen Ps. 33:7. Vervolgens las hij Ps. 33 onbe rijmd, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord verwelkomde hij in het bijzonder mej. Ronner en de heer Visser, die als leden van het personeel voor de eerste keer een ouderavond te Oosterend meemaakten. De voorzitter verheugde zich over de grote opkomst waaruit moge blijken, dat er met de school wordt medegeleefd, dat men pal staat voor het christelijk onderwijs. De hierna door de secretaris de heer T'h. Eelman, gelezen notulen werden on der dankzegging onveranderd vastge steld. Mej. Ronner sprak vervolgens over het onderwerp „Lezen en Taal". Men moet de taal eerst kunnen lezen wil men in staat zijn hem zuiver te kunnen schrij ven. Op duidelijke wijze vertelde zij van de methode aan de hand waarvan de kinderen bedreven raken in lezen en schrijven Een wel zeer aantrekkelijke en succesvolle methode is het onderwijs met behulp van het flanelbord, dat spreek ster even demonstreerde. Dat de jeugd in streken, waar het dialect sterk leeft, meer moet opbrengen om het gewens te resultaat te kunnen bereiken volgde uit de opmerking, dat, als men zuiver spreekt, men de taal het beste leert. Het leren van eenvoudige versjes of ook wel Psalmen is derhalve zeer nuttig Van het schrift vond zij het verbonden blok schrift het mooiste. Uit het feit, dat na deze causerie «een enkele vraag werd gesteld viel te concluderen, dat het on derwerp duidelijk naar voren was ge bracht. Na 't gebruikelijke kopje thee en gebak volgde de rondvraag, die nogal stof opleverde in verband met de ver ruwing en erger nog van de taal. Het bestuur doet een beroep op de ouders om volle medewerking tot beteugeling van dit kwaad. „Als wij daar als ouders geen acht opgeven zijn wij geen christenen", zo betoogde de heer Eelman. Nadat nogmaals thee en gebak was geserveerd en enige liederen waren ge zongen vertoohde de heer Van Beieren enige films over Friesland en over een steenkoolmijn in Limburg. In antwoord op een vraag van de heer Riemers kon het bestuur mededelen, dat er reeds plannen bestaan om volgend jaar Ko ninginnedag met de jeugd te vieren. Ds Wolff sloot hierna met dankgebed. Ten slotte werd het werk van de kinderen bezichtigd. De in de pauze gehouden collecte t.b.v. het komende Sinterklaasfeest bracht f 72,80 op. Wie voor dit mooie doel nog iets willen afstaan gelieven dit aan de onderwijzers af te geven.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3