9 rocn wa in het harL.. IE „Maar wij vragen niet meer dan wat ons toekomt aldus wethouder De Waard Begrotingstekort van bijna een half millioen Brandverzekeringsbelasting blijft tot onroerend goed beperkt Onroerend goed beneden f 4000 (heffingen tot f 2) voortaan vrij Directie tehuis „Irene" Zie ginds komt de stoomboot WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6789 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Buig Texel - Posthui 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Aboun. pr. 11,80 p. kwart. -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm ran op ers, ken Naast de begroting was wel het be langrijkste punt: de door de betreffen de commissie voorgestelde uitbreidijng van de brandverzekeringsbelasting tot de roerende goederen (met een enkele uitzondering). Dit voorstel raakte met 6 stemmen voor en 8 tegen van de baan: voor de heren Beumkes, Wassenaar. Vlaming, Keijser, Daalder en Van der Vis; tegen: mevr. Koning-Bruin, en de heren Hin, Smit, Merkx. de Grave, Dros, Roeper en De Waard. (Mevr. Vrij- dag-Keijser was verhinderd) Met alleen de stem van de heer Beum kes tegen werd het voorstel van B en W aanvaard om de belasting enkel te heffen van de onroerende goederen met vrijstelling tot een waarde beneden de f4000.- Gedurende deze vergadering heeft de pers zich van half vier tot half zes in de hal van het Raadhuis onledig kunnen houden met een spelletje bridge: al die tijd had de Vroedschap punt 20 onder de loupe: .verlening van eervol ontslag aan de heer P. Bults als Directeur van het Tehuis „Irene" van de Sociale Dienst der gemeente Texel". Het eerste punt was het te elfder ure ingelaste voorstel om de vergaderzaal van de Coop Boerenleenbank Vrijdag middag van 24 uur te beschouwen als trouwzaal, behorend bij het Raadhuis. U kent de kwestie: het bruidspaar Van der Vis-Bremer had om half drie de •trouwzaal /(Raadhuis dus) besproken, maar naderhand werd ook het aanvangs- uur van de vergadering onzer Vroed schap op dat tijdstip bepaald! (Zie ook [ons nummer van Zaterdag j.l.). Na de [behandeling van de ingekomen stukken en mededelingen volgde de bevordering van de heer J. Veldstra tot adjunct directeur van gemeentewerken, met welke promotie wij de heer Veldstra van harte gelukwensen! De heer E. A. Riphagen werd als technisch ambtenaar in vaste dienst benoemd, de heer A. J Vlas, Parkstraat, tot onderwijzer te De iCocksdorp en voorts werden alle perso- |nen, die bij de punten 8-18 als nummer 1 op de voordracht stonden, in de diver se functies benoemd (zie ons blad van de 18e). Deze gigantische stemmerij nam een klem uur in beslag! De heer A. Bakker, De Koog, tech- usch ambtenaar bij gemeentewerken, werd op zijn verzoek, wegens benoeming te Hillegom eervol ontslag verleend. Na passering van een technische wij ziging t.b.v. de culturele raad, werd het voorstel tot afschaffing van de gemeen telijke kampeervergunningen in behan deling genomen. De heer Van der Vis zag hieruit een soort omzetbelasting oortvloeien ten nadele van de verhuur- ers, doch de voorzitter merkte op, dat de exploitanten de 0,6 ct per persoon Der dag méér aan exploitatiekosten wel i>p de gasten zullen verhalen, met afron ding naar boven! Afschaffing van de vergunningen geeft besparing van werk ïn wekt een prettige indruk tegenover de buitenwereld. Bij het voorstel tot verhoging van het maiktgeld en weegloon bleek de heer f.C.R. die in ons blad van Zaterdag j.l. de pen opnam, zich volkomen te scharen achter de visie van de heer Keijser. „De aanvoerders zullen toch wel enige eisen nogen stellen! Holle of slechte hokken nogen niet meer voorkomen. Er zijn 'kken en kuileni, die, staande onder Een Raadsagenda met niet minder dan 62 punten. Ge zoudt zeggen, een prac- tisch niet te verwerken kluif, onmogelijk in ieder geval om dat in één ruk de re vue te laten passeren. Nu, B en VV. hadden onze Vroedschap dan ook in verband met de uitgebreidheid van deze agenda verzocht er rekening mee te houden, dat de vergadering vermoedelijk de volgende morgen zou worden voortgezet. Dit is echter niet nodig geweest: om half elf was Vrijdagavond het laatste officiële woord gesproken! Ofschoon bij enkele, o.i. niet bijster belangwekkende punten langere tijd werd vertoefd, mogen wij toch zeggen, dat de aangeboden begroting voor 't komende jaar er als speculaas doorging en wel in een rccord(?)tijd van één uur en 55 minuten. En dat nog wel bij een geprojecteerd begrotingstekort van een kleine half millioen! Op voorstel van dhr F. L. de Grave werd dat tekort nog iets vergroot t^n gerieve van onze actieve wethouders, die met hun „jaarwed de" van f 1500,geen loon naar werken krijgen, zodat de Vroedschap zich gaar ne aansloot bij het voorstel om het salaris op f 2000,te brengen. Dit werd de enige wijziging van de ontwerp-begroting; het woord is nu aan Gedeputeerde Staten! het Raaksie zdjn berucht. Ook voor de runderen valt nog wel wat te verbeteren! Wethouder Hin onderschreef ten volle, ,,dat een en ander een dringende verbetering behoeft; de kwestie heeft dan ook zijn volle aandacht. De brandverzekeringsbelasting. De heer Beumkes zeide achter de com missie (die uitbreiding wenst met roe rende goederen) te staan, maar dat hij Huiverig is voor belasting van de naald bossen (zie ons blad van 18 Nov.). De heer Keijser merkte op, dat hij de toe voeging van de roerende goederen al jarenlang had verdedigd. Hij gaf toe, dat men aan uitbreiding van de admini stratie ervan niet ontkomt. Voorts zeide hij, dat er altijd een misverstand had bestaan over de vraag wie het geringste inkomen hebben, de kleine bezitter, die van de opbrengst van onroerende goe deren moet leven zit er z.i. moeilijker voor dan de kleine rentetrekkers, waar mede hij onder anderen de pensioen- van-Drees mensen bedoelde. De voor zitter stelde de vraag of de conclusie inderdaad juist was, dat de bezitters van vaste goederen het zo slecht hebben. De heer Keijser: „In algemene zin niet, maar hier is sprake van de sociaal minst draagkrachtigen!" De voorzitter ver klaarde zich bereid tot doortrekking van de voorgestelde minimumgrens, waarbeneden men zou worden vrijge steld van deze belasting, t.o.v. de waarde van de onroerende goederen. Deze grens werd door de commissie voorgesteld op f 3000.-., Wethouder Hin, als lid van B en W, contra de commissie wees uitvoerig op de practische onmogelijkheid over te gaan tot invoering van ontheffingen, men zou er niet meer uitraken. Boven dien zou z.i. voor roerend goed een la gere premie moeten gelden dan voor onroerend" goed, bv. 1-3 bij 2-3. De heer Keijser: „voor wolvee bv. 1-2". De heer Smit: „De kleine huiseigenaar heeft bij uitbreiding van de belasting geen baat en dat is een zeer grote categorie!" De voorzitter: 't Komt neer op vermeer dering van de ambtenarij met geen practisdh profijt." De heer Wassenaar: .,De extra adrnkosten zouden eeret f 1000.- bedragen, later vernamen wij, dat deze op f 3000 - zouden komen." Sprekend over een gezamenlijk roerend goed van 150 millioen merkte hij op, dat 125 millioen daarvan deel uitmaakt van het bedrijfsleven. De heer Hin zou wel eens een lijstje willen zien hoe men aan die 150 millioen is gekomen. De heer Wassenaar voelde voor vrijstelling van belasting voor onroerend goed be neden de f 4000.-. Aanslagen beneden de f 2.- zouden dan niet woren opgelegd. De heer De Waard betoogde nog, dat, als men eenmaal ook een belasting voor roerend goed heft, men deze later on mogelijk meer kan intrekken, omdat daarvoor beslist geen goedkering zou worden verkregen. De heer Daalder be toogde met klem de onbillijkheden, die bij bestendiging van de oude toestand zouden blijven bestaan. Nadat de com missie nog eenstemmig accoord ging met het doen vervallen van de event belasting op de naaldbossen werd tot de stemming over beide voorstellen over gegaan - de uitslag noemden wij reeds. De begroting De voorzitter richtte een compliment aan het adres van de betreffende amb tenaren voor het snelle werk inzake de samenstelling van het foliant, waarin de begrotingsposten zijn vervat. Het was hem een voldoening, dat de indie ning van deze begroting op wat drage lijker datum heeft kunnen geschieden. Bij de opening van de algemene be schouwingen zei de heer Daalder, dat hem een gevoel van onrust was bekro pen, toen hij de begroting onder ogen kreeg. Hij vroeg zich af of het principi eel wel juist was dat men in een peri ode, dat de inkomsten een tendens van daling vertonen een begroting ter ta fel brengt, met een tekort van zulk een respectabel bedrag. „Het verlanglijstje van mijn zoontje is in feite de gemeen te-begroting in het klein, mijn zoontje stelt zidh nl. niet het probleem waar het geld vandaan moet komen en ik vraag me af, stellen wij dat wel?" Wij moeten streven naar meer gemeentelij ke autonomie. De heer Keijser: „Dit is in grote lijnen ook de zienswijze van onze (VVD) fractie. Iedere gemeente tracht zoveel mogelijk uit de rege ringspot te halen, maar dat moet op de duur wel vastlopen. Wij ontvingen vo rig jaar f 23,80 per inwoner en ik kan me best voorstellen, dat B en W zeg gen: voer de begroting op om zoveel mo gelijk van die pot binnen te krijgen, maar stel, dat de belastingen in de toe komst minder gaan opbrengen en helt uit te keren pet per inwoner, eveneens, en wij over gaan tot uitvoering van di verse werken, die over verscheidene ja ren verdeeld moeten worden. Nee, dat zal op de duur moeten mis gaan te meer waar wij in de toekomst toch wel 'n zelf standig belastingstelsel zullen krijgen. Mevr. Koning-Bruin verklaarde ook wel een beetje van het begrotingstekort te zijn geschrokken, maar zij geloofde toch wel, dat het noodzakelijk is, dat het daarin voorgestelde ten uitvoer wordt gebracht, omdat Texel een grote achter stand heeft in te halen. Zij dacht bv. aan de krotopruiming, de bouw van scholen, aanleg van plantsoenen, wegbe- planting. De bevolking wacht er op. Naar aanleiding van de post onderwijs zeide zij best aan te voelen dat het niet mogelijk is door dik en dun haar stand punt vol te houen t.o.v. het bijzonder onderwijs, maar zij betreurde het toch, dat deze post niet voor het gezamenlijk onderwijs wordt uitgetrokken. „Wij zijn, gezien de begroting, op de goede weg", aldus besloot zij. De heer Wassenaar: De heer Keijser heeft eens opgemerkt, dat hij de grote lijn miste, maar in deze be groting zit een grote lijn! Wat gebeuren moet staat er lang niet allemaal op, want wij zitten met een grote achter stand. De rijksfinanciering is ingesteld op de uitgaven welke de gemeente heeft gedaan in de jaren 1938-1939 en toen heeft deze gemeente helaas zeer zuinig geleefd. Inhalen is altijd een moeilijke taak. Vanuit onze partij (PVDA) hebben wij bij onze Tweede Kamer Fractie aan gedrongen op verbetering van deze rijksbijdrage. Het systeem moet precies andersom zijn: wie een achterstand heb ben dienen grotere bijdragen te ontvan gen (De heer Daalder: „Dat ben ik met u eens!") In zijn antwoord aan de heer Daalder merkte de voorzitter op, dat hij het ge voel van onrust volkomen begrijpelijk achtte, ja het was zelfs zo, dat een der gelijk gevoel het gemeentebestuur ook wel eens bekruipt, maar B en W dienen te maken, dat de gemeente goed reilt en zeilt. Van eigen belastinggebied goed te hanteren is geen sprake, waar wij met de financiële verhouding zitten, die dreigt te ontaarden in het verdwijnen van de gemeentelijke autonomie! Maar, wat moet zwaarder wegen: het niet ver wezenlijken van een aantal behoeften of het niet verwezenlijken van de autono mie? Ik let eerst op onze 10.000 ingeze tenen, het element wordt op een ander niveau verlegd. Het is onze taak. dat het verzongingspeil op een redelijk niveau staat. Tot de heer Keijser: De pot zal of vergroot moeten worden of men moet bij een gelijk fonds de verdeling anders maken. Texel heeft recht op een zodani ge behandeling, dat wij naar nivellering van de totale verzorging kunnen stre ven. Wanneer wij dat niet doen en voor een sluitende begroting zouden zor gen, zouden onze vergaderingen overbo dig zijn en wel een begroting voor de komende 5 jaren opgemaakt kunnen worden en dan zou er nooit iets kunnen gebeuren. Hier hebben wij te doen met een kwestie van pure noodzaak. (De voorzitter noemde enpassant een ge meente, die een groot deel van haar be grotingscijfer uitgetrokken had ten be hoeve van haar plantsoenen!) Spreker meende, dat een eigen belastingstelsel tot nare gevolgen voor de gemeente zou leiden. De voorzitter dankte mevr. De Koning voor haar steun. Wethouder De Waard merkte op, dat door de commissie Oud en de vereniging Nederlandse gemeenten de kwestie van een eigen belastinggebied in den brede is besproken. Destijds is echter het ei gen belastingstelsel afgeschaft, omdat de praotijk dit noodzakelijk maakte. Wij opponeren tegen de distributie van de gelden uit het gemeentefonds, de verde ling is verkeerd. Zij varieert van 20-80 gld per inwoner. Het debat spits zidh toe inzake het behoefte-element. Ons beihoefte-element vraagt correctie van dit stelsel. Vergelijkender wijze hebben wij niets meer gevraagd dan wat tien tallen gemeenten al lang hebben! Daarom durven wij 'n beroep te doen op 'n sub jectieve uitkering uit het fonds. Wethouder Hin: „Tot 1929 hadden \tfij naast de inkomstenbelasting een rijks- en gemeentefondsbelasting. Deze 1 zijn daarna samengekoppeld. Wij zijn er van overtuigd, dat, als wij nu nog een gemeentefondsbelasting hadden dit in vergelijking met andere gemeenten veel meer zou opbrengen dan in 1929. Het rijk haalt nu het veelvoudige van Texel van wat onze gemeente ervoor terug krijgt. Wij vragen thans niet meer dan wat ons toekomt!" De heer De Waard: De heer Keijser heeft gevraagd: „Waar moet het naar toe?" Zeker, als wij nu kapitaalswerken gaan uitvoeren komen de investerings- posten volgende jaren terug, maar de subjectieve uitkering is niet bedoeld voor slechts één jaar, doch voor langere duur, zodat deZe in de toekomst ook be stendigd wordt. Hierna kwam eerst het rapport van de commissie van onderzoek in behan deling. De heer De Waard gaf in ant woord op een opmerking van de heer Daalder te kennen, dat de dienst weder opbouw moet beschikken over een wo- ningcartotheek t.b.v. krotopruiming. Hadden wij in Febr. ook maar zo'n car totheek gehad, wat zou ons dat t.b.v. de evacuatie-plannen veel tijd hebben bespaard. Zo'n cartotheek kan voorts in alle mogeliike gevallen zijn nut be wijzen, ook b.v. ten tijde van inkwartie ring. De heer Van der Vis bepleitte nauwere samenwerking tussen de diver se gemeentediensten De heer Wasse naar was ook groot voorstander van de aanleg van een woningcartotheek: i.v.m. de krotopruiming heeft men altijd een kansje op extra bouwvolume, maar dan dient men de zaak ook kant en klaar te hebben! De heer Daalder was op de post van f5000.- vastgelopen: dit bedrag is bestemd voor de bouw van een nieuwe uitkijkpost op de Fonteinsnol: de com missie heeft daar een aanmerking over gemaakt. De heer De Waard betoogde, dat de gemeente geen risico mag lopen en voor een solide bouwsel dient te zor gen. De heer De Grave adviseerde de uitkijkpost minstens twee meter hoger te maken dan de tegenwoordige, omdat het dennenbos nog steeds hoger komt. De heer Beumkes zou de fietspaden liever bij kleinere gedeelten perfect in orde willen brengen dan het gehele net van een slijtlaag te voorzien; dat blijft z.i. lapwerk. De heer De Waard zei, dat op de kapitaaldienst f 24.000 staat voor verbetering, waaronder 8 km voor alge hele vernieuwing in aanmerking komt. De heer Beumkes informeerde waar de nieuwe o.l. school voor Den Hoorn zal worden gebouwd. De heer De Waard antwoordde, dat hij bezig is zich te oriënteren en derhalve nog niet met zekerheid kan zeggen, waar de nieuwe school zal verrijzen. De heer Vlaming werd geantwoord, dat de geprojecteerde schilderswerkplaats niet te klein kan zijn, omdat de sohilders er bij ongunstig weer in moeten werken. Mevr. Koning- Bruin bepleitte de stichting van een gymlokaal te Oudesdhild. Haar kon wor den medegedeeld, dat over geheel Texel steeds naar de plaatselijke gelegenheid wordt gehandeld. De Rondvraag De heer Beumkes dankte de buiten dienst van de TEM voor de vlugge en prettige samenwerking bij de electrifi- catie van de P. H. Polder. De heer Was senaar merkte op, dat geen vermakelijk heidsbelasting wordt geheven waar vrij entree geldt, intussen worden de con sumpties echter in prijs verhoogd. In de buitendorpen kan men zo iets moeilijk doen. Hij zag hier gaarne een mouw aangepast De heer Smit vroeg of het oppervlak tetarief dan niet verhoogd kan worden, maar daardoor zouden de verenigingen eveneens worden getroffen. Nu de werkloosheid weer toeneemt is het z.i. zaak om met spoed de aanleg van het gemeentelijk sportveld te Den Burg ter hand te nemen. De heer Smit drong aan op plaatsing van meerdere waarschuwingsborden o.a. bij de Zuivelfabriek, waar het loofhout al flinke hoogte krijgt en inde Juliana- straat, richting Emmalaan. De heer Merkx zeide aan tegelpaden de voorkeur te geven boven de gewone beharde pa den. De heer Daalder zei. dat de buurt schap van de Verlengde Peperstraat ver zocht had daar een lantaarn te plaatsen. Nov. 1952 kregen zij bevestigend ant woord, maar de bewuste lantaarn is nu bij de pastorie van de Geref. kerk gezet. De buurtschap is nu nog meer verbolgen en m.i. teredbt! Antwoord: Is een ver zuim, dat hersteld moet worden. Wet houder Hin deelde mee dat er verschil lende verzoeken waren binnengekomen, doch dat van gemeentewege een alge meen plan voor alle dorpen in studie is. Nadat de voorzitter nog de taakver deling van het gemeentebestuur uiteen had gezet kon hij om 10.35 sluiten met een woord van dank voor het vlotte en aangename verloop der besprekingen en de sportieve wijze waarop deze zware, overladen agenda was verwerkt. Punt 20 van de Raadsagenda „verle ning van eervol ontslag aan de heer P. Bults als Directeur van het Tehuis „Ire ne" van de Sociale Dienst der gemeente Texel", werd Vrijdagmiddag door de Vroedschap met gesloten deuren behan deld. Dat de deuren gesloten werden én dat de discussies rond deze aangelegenheid niet minder dan twee uren in beslag na men verwekte onze verwondering niet, waar deze zaak de laatste tijd het ge sprek van de dag was in ons goede dorp. Daaromtrent te bevoegder plaatse geïn formeerd, kon onze pen jammergenoeg geen enkele aantekening maken, waar men van officiële zijde potdicht bleef. Ook in deze dus geduld beoefend en afwachten maar tot de Vroedschap aan het woord kwam. Dat was dan Vrijdag middag zo ver, maar toen wij na de 2 uren durende discussies wederom op de puiblieke tribunie konden plaats nemen zagen wij ons bij het volgende agenda punt aangelander werd niet in't open baar over het voorstel tot eervol ontslag aan de heer Bults gestemd. Nu is onze vraag: Is het juist, dat de heer Bults inderdaad eervol ontslagen is? Wij vernamen dit later via de bui tenwereld. En verder hoe was de stem menverhouding? En tenslotte: waarom werd er niet in het openbaar gestemd? Stemming over personen geschiedt im mers toch schriftelijk! DE PLOEGWEDSTRIJD Voor deze wedstrijd hebben zich 25 deelnemers opgegeven. Naar de soort van ploegen worden ze ingedeeld in 3 groepen, nl. 1. 1- of 2-scharige twee-weg of kantel- ploegen. 2. 1- of 2-saharige rondgaande ploegen. 3. 3- of 4-scharige rondgaande ploegen. Voor deze rubrieken hebben zich resp. 9, 11 en 5 candidaten aangemeld. De deelnemers worden Donderdag morgen 10.30 uur op het terrein aan de Schoolweg te Eierland verwacht. Nadat ieder zijn terrein dan heeft toegewezen gekregen zal om 11 uur de wedstrijd beginnen. Iedere candidaat zal moeten beginnen met het uitrijden van de be- ginvoor. Nadat men vervolgens 6 voren ge ploegd heeft zal het weik onderbroken moeten worden tot half twee. In de na middag wordt het werk beëindigd. In de voortmiddag worden alleen de candidaten met hun helpers, de juryle den en bestuursleden van de organise rende verenigingen op het terrein toe gelaten. In de namiddag kan het werk van de ploegers door het publiek worden beke ken, maar men zal zidh daarbij stipt moeten houden aan de aanwijzingen van de terreincommissie, opdat de ploegers bij hun werk niet gehinderd of be- invloed worden. Verder willen wij alle belangstellen den en in het bijzonder de deelnemers, wijzen op de Woensdagavond in Hotel „Texel", door de heer U. D. Kalver- kamp, te houden inleiding met filmver toning. Er zullen een aantal fraaie films over mechanisatie op de landbouwbe drijven worden vertoond. Zie de adver tentie in dit nummer. C.v.Gr. Het zal wel de grote boot zijn en ook de Grote Sint Nicolaas met drie Zwarte Pieten, die Zaterdag om kwart voor twee te Oudeschild aankomt. Ondanks de ijver van de collectanten en van de orgeldraaiers is het bedrag dat voor het feest nodig was, niet bij eengekomen. Evengoed wordt het gehele program ma afgewerkt. Dus kwart voor twee te Oudeschild, kwart over twee op het Schilderend, rondgang door Den Burg met het Fanfarecorps, officiële ontvangst op het Raadhuis kwart voor drie. Aanvang van de eerste voorstelling in „Casino" om ongeveer drie uur, tweede voorstelling om ongeveer vier uur. Giften voor dit doel kunnen nog ge stort worden op de Coop. Boerenleen bank Den Bum, Postr. 87548. Alleen het onderwijzend personeel wordt bij de voorstellingen toegelaten, dus geen ouders. Wij wijzen daar uit drukkelijk op omdat de jongens en meisjes de zaal in beide voorstellingen geheel zullen vullen! ENGELAND - TEXEL PER FLESSENPOST Een bewoner van Ipswich, gelegen in de Engelse provincie Suffolk, een hon derd km ten Noorden van Londen, wierp onlangs een fles met briefje in de voor zijn stad liggende baai. De fles arriveer de Zondagmiddag bij paal 16 op de Texelse kust en werd daar door de heer J. W. Rijk, Gerntsland, gevonden. ZITTING CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders ui<t Den Burg.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1