9- roen wa in het harL, - Nto De eerste woning welke via de N.V. Bouivkas Noord-Nederlandse Gemeenten op Texel voltooid werd Verbetering outillage S.V. De Koog dank zij uitstekende revue-avond De afdeling Den Hoorn der VVV Texel jubileert ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6790 COURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveid De Rooi] Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verechijnt Woenedag* en Zaterdag». Bank: R'damie Bank, Coöp. Boeren! Bank. Poetgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 4- 15 ct. inca»»o. Adv. 8 c. p. r van mee vam eder met uzie uzie nge- van zag ïtige ■kki- om- va- dan aren hoe het nden DE veronderstelling, dat de burge meester van Texel wel nooit gedacht zal hebben nog eens ergens achter in de polder „Het Noorden" een appelboom te zullen planten, lijkt ons nogal aan nemelijk, evenals de veronderstelling, dat de heer Jb. Boon Jzn. wel nooit ge droomd zal hebben, dat hij reeds op betrekkelijk jeugdiqe leeftijd eigenaar zou zijn van een prachtige woning, nèt iets voor iemand met een intensief land- bouwbedrijfje! Maar de man, die daar in een lichte regenjas over een schop gekromd staat is werkelijk onze burge meester en de woning die u op de an dere foto ziet is werkelijk het eigendom van de heer Boon. Of hij ook ai zo'n boffer is, zoals b.v. de heer C. Jouwersma? Nee, dat huis is nu eens niet de vrucht van een gunstig beoordeelde slagzin, maar de vrucht van het contact, dat hij onlangs met de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten heeft opgenomen en dit is dan, geachte Texelaars, de eerste woning die door be middeling van dit instituut op Texel ge bouwd werd. Vrijdag 20 November jl. werd die boom geplant als symbool van de opbloei en even later overhandigde burgemeester De Koning de sleutels aan de familie Boon, de sleutels van de eer ste op Texel via genoemde Bouwkas vol tooide woning! Het jaar 1953 is voor de familie Boon dus wèl een jaar geworden dat zich van vele andere jaren zal onderscheiden: wij denken aan de ramp van de le Februari, toen het maar heel, heel weinig ge scheeld heeft of ook de polder Het Noorden was door de zee verzwolgen. Boon en zovele anderen hebben toen de strijd van hun leven gestreden en deze met goede uitslag bekroond mogen zien: de dijk tussen „Het Noorden" en „Een- drachtpolder" kon worden behouden. Nog geen jaar later staat daar aan de Derde Dwarsweg en op vrij korte af stand van dat in Februari zo bedreigde punt, een gloednieuwe woning in een land dat z'n geloof in de toekomst nim mer verloren heeft! De heer Boon is een van de zeer velen, die zon der uitstel hun volste vertrouwen aan de Bouwkas hebben gege ven: op 10 September jl. werd te Uithoorn de 2500ste Bouwkaswoning geopend en minister Witte sprak bij deze mijlpaal: „Hierdoor is aangetoond, dat de in tergemeentelijke bouw kas een goede organisa tievorm gevonden heeft ter verwezenlijking van eigen woningen" „Ook wat de financie ringsmethode betreft is deze Bouwkas van den beginne af de goede weg ingeslagen, door ge bruik te maken van het renteverrekenende bouwkassysteem en met van het renteloze, welk laatste op het oog aan trekkelijk is, maar ge vaarlijke kanten heeft". De financiering, ja, dat is natuurlijk het haakje waar de kan aanhangt. DE SLEUTEL wordt hier door de bur gemeester aan de familie Boon overhan digd. f 100.- per maand ontvangt men zelfs 3 pot rente. Gesteld dat men een huis denkt te bouwen dat met grondkosten en bijko mende kosten (architectuur, renteverlies, onvoorzien, notariële kosten) op een prijs komt van f 12.000.- en dat de rijkspremie f 4000.- bedraagt, dan moet men bij de Bouwkas gaan sparen voor het verschil, dus voor f 8000. Het aangevraagd kapitaal is dan f 8000.- Hierop minstens te sparen (er mag ook meer gespaard worden) f 1981 Ai: onkosten spaarperiode f 81.- Nebto spaartegoed f 1900.- De Bouwkas verstrekt een lening van f6100.- die samen met het gespaarde bedrag en een voorschot ter grootte van de rijks- premie - de werkelijke uitbetaling van de premie geschiedt Das als de woning Hoe lijkt U deze woning? Ilij werd ge bouwd door de fa. Gebr. Bruin. Dit huis bestaat uit een flinke kamer, een keu ken, die opvalt door haar ruimte en doelmatigheid: men had er een normale tafel geplaatst en nog zwommen we in de ruimte (afmetingen nl. 5 bij 2.75 me ter,) bovendien heeft dit gebouw een flinke bijkeuken. Naast de voordeur links op de foto een slaapkamer. Boven: twee drie persoonssjaapkamers, een) douche, twee kasten en een opbergruim te onder het schuine dak. Op de vliering een wa'.crtank voor 750 liter. Ons viel ook de prachtige kelder op. Per maand moet men minstens f 2.- per f 1000.- aangevraagd kapitaal sparen. Denkt men b.v. dat men f 8000.- nodig heeft, dan spaart men dus f 16.- per maand. Extra sparen is altijd toegestaan. De onkosten gedurende de spaarperiode bedragen 1 pet. Men ontvangt over zijn spaargeld rente tegen een percentage dat gelijk is aan dat van de Rijkspost spaarbank. Van extra stortingen van meer dan Onze burgemeester heeft in Indonesië liet de functie van planter beoefend, jram. maar gezien zjjn prestaties bij het plan ten van de appelboom in Het Noorden *ou je denken van wèl. Links de heer Jh- Boon Jnz. gereed is - toereikend is voor de stich- tingskosten van de woning. De lening van f 6100.- kan worden af gelost in maximaal 30 jaar; de lening is onopzegbaar; de rentevoet blijft gedu rende de gehele aflossingsduur gelijk. Bij aflossing in 30 jaar en een rente van 5 pet moet men voor kosten, rente en aflossing van de lening van f 6100.- per maand betalen of f 8,10 per d.i. niet veel meer dan de huur die men per week in een derge lijke woning als huurder zou moeten betalen. (Men mag ook in zoveel korter tijd aflossen als men zelf wil.) Het feit, dat deze N.V. een „publieke" bouwkas is garan- deerd de deelnemers dat ze met een bona-fide instelling te doen hebben. Een geruststelling op dit gebied is niet overbodig: nog steeds hebben de bouwkassen geen erg gunstige naam, mede ten gevolge van het feit dat ook de laatste jaren nog steeds bouw kassen met de justitie in aanra king komen. Verder is het voor de spaarders aangenaam te we ten dat deze N.V. geen winst be- DE TEXELFILM OP VLIELAND Tijdens de feestavond van de Vlie- landse Watersportvereniging, voorzitter onze oud-eilandgenoot, de heer N. W. Duinker - wordt in Februari al negentig jaar - werd de Texelfilm vertoond. De 110 bezoekers waren zeer enthousiast. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 20 tot en met 26 November 1953 Geboren: Geertruida Johanna, dv Cor nells Hopman en Cornelia W. Bakker. Jacob Jan, zv Nico Dros en Neeltje Weijdt Arien Cornells, zv Simon Petrus Hin en Anna Maria Commandeur. Ja cobus Adrianus Maria, zv Arie Cornells Kager en Theodora M. Witte. Michiel Gerardus, zv Hendrik Boogaard en Cor nelia Maria Witte. Ondertrouwd: Frederik Steigstra en Hendrina Cornelia Westdorp. Comelis Boon en Geesje Grietje Harms. Getrouwd: Pieter Anthonie van der Vis en Maria Petronella Louisa Bremer. Simon Zijn en Geertruida Boogaard. Overleden: geen Gevonden voorwerpen 1 bruine kinderportemonnaie; 1 zwarte gymschoen; 1 dop van een vulpen; 1 blauwe herenregenjas; 1 kinderwant; 1 bruin gebreide handschoen. VERTROKKEN PERSONEN Cornelia M. Schouten, v H 104 n Hil versum, Burg. Gulcherlaan 4. Neeltje P. Berkhouwer, v De Cocksdorp 47 naar Amsterdam, Sophialaan 31hs. INGEKOMEN PERSONEN Harm Stobbe, v Barneveld, Schoonder- beekerweg 10 n Schilderend 76; Arie van den Berg, v Vlaardingen, Swee- linckstr. 140 n O 19; Trijntje Kuijper, v Amsterdam, Lmnaeuskade 56 I naar Zwaanstraat 1; Catharina N. Voorthuij- zen, v Alkmaar, Laat 96 n C 99a; Adri anus Rood, v Wognum, D 64 n H 34. KOE VEROORZAAKT VERKEERS ONGELUK Een jonge koe van de heer C. H. Roe per, Spang, sprong Dinsdagmiddag even voor zes uur de weg over op het mo ment, dat twee auto's elkaar zouden passeren. Door de koe te sparen raakten de auto's met elkaar in conflict: de per sonenauto, bestuurd door de heer Jb. Dros Pzn., „Propagatie", trof de vracht auto, bestuurd door de heer Joh. Witte, Den Burg, in de flank. De chauffeurs kwamen met de schrik, vrij, maar de luxe auto werd behoorlijk beschadigd. HEDENAVOND ZANG EN MUZIEK MIDDEN-EIERLAND v„Crescendo", de gemengde zangvere niging van Eierland, geeft heden avond een uitvoering in de school te Midden-Eierland. In dit deel van Texel schakelen de gebeurtenissen zich niet bepaald aan één, maar als ze daar iets op touw zetten - denk b.v. ook aan de jeugdfeestjes - dan klinkt het als alle kickken van ons mooie eiland. U kunt er dan ook van op aan, dat de komende uilvoering de luisteraars een genotvolle avond garandeert, want „Crescendo" telt goede zangeressen en zangers en zij hebben hun programma weer met liefde en toewijding ingestudeerd. Naar men ons meedeelt zal de zang worden opge luisterd met pianospel en cello. INGEZONDEN Een abonné schrijft ons. Als trouw lezer van de Texelse Cou rant, las ik ook het verslag van de le zing van de „K. K. Ontwikkelingsclub" door de journalist Jansen over de Am sterdamse Jordaan. Als goed kenner van het Amsterdam se volksleven en ook dat van de Jordaan, viel het mij op dat de spreker daar een grote fout heeft gemaakt en wel deze: Hij zegt dat het godsdienstige leven op een hoog peil staat, en dat het commu nisme er wordt geweerd. Dit is nu vol komen onjuist. Nergens is de onkerke lijkheid groter dan in de Jordaan (en ook in de z.g. Zandhoek en de Oostelijke eilanden). Nergens is het communisme zo sterk. Bij de verkiezingen voor Ka mer, Staten en Raad behaalt - volgens de officiële cijfers - de CPN daar plm. 45 pet der stemmen en van een vermin dering van de invloed der communisten is zelfs nog geen sprake. De P.vjd.A. be haalt plm. 25 pet en de rest is verdeeld over verschillende andere partijen. Ik vond een en ander wel zo belang rijk om dit in uw blad te rettificeren. De kleedkamers van het sportveld in De Koog hebben dringend verbetering nodig. Dat kost geld, veel geld, en één van de middelen dit in kas te krijgen is: een feestavond. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat wat dat betreft deze avond zelfs de meest optimistische ver wachtingen heeft overtroffen. In de pauze en tijdens het bal werden, door het rad-van-avontuur, vele prijzen ver loot. Al met al was de opbrengst f 412.- Wat het gebodene betreft, gezien het gelach en het applaus kan worden aan genomen, dat men zich best amuseerde. Voordrachten werden, onder regie van J. Klaassen Bos, ten tonele gevoerd door het echtpaar Koningsveld met „Het aan zoek", A. Bonne en H. List met „Hoog ste tijd heren!", mej. T. Eelman, mej J. Pranger en K. Bonne met „De Held", A. Bonne en H. List met „De nieuw bakken Pa". Verder werden nog opge voerd „Donderdag de twaalfde" door mevr. Koningsveld en H. Veldman, „Een hoefijzer brengt geluk" door mej. R. Schaatsenberg en K. Veldman, terwijl mevr. Mast en W Verhagen ook een INLEIDING DIERENARTS SWART OVER NIEUW-ZEELAND Op uitnodiging van de Vereniging v. Bedrijfsvoorlichting „Texel" en de Ver eniging van Oud-Leerlingen der Lagere Landbouwschool zal de vroegere Texel se dierenarts, de heer F. W. J. Swart, op Donderdag 3 December a.s. een inlei ding houden over de Landbouw en Vee houderij in Nieuw-Zeelahd. Uit de brieven, die de heer Swart in dertijd in de Texelse Courant heeft ge schreven is wel gebleken, dat onze vroe gere dierenarts een zeer goed waarne mer is. Het zal dan ook zeer zeker de moeite zijn deze avond bij te wonen. Daar de heer Swart sinds korte tijd is verbonden aan het Instituut voor Mo derne Veevoeding „De Schothorst" bij Amersfoort hoopt hij tevens iets mede te delen over enige praktijkproeven, die betrekking hebben op de voeding van rundvee. Ook dit onderwerp is de volle belangstelling waard. Zie voor nadere bijzonderheden de ad vertentie van Woensdag a.s. C. v. Gr. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 28 November: j Den Burg: Intocht van Sinterklaas. Aankomst te Oudeschild 13.45. Aan- komst te Den Burg 14.15 uur. Twee kin- I dervoorstellingen in Casino. Oosterend: Intocht Sinterklaas. Aan komst te Oost 14.30 uur. j „Het Masker, toneeluitvoering in De Oranjeboom, j M.-Eierland, OLS. zangver. „Crescendo" m.m.w. van cellist en pianist. Den Hoorn: Prof. dr S. C. van Houte over „Het ABC der opvoeding" I Oosterend. Het Wapen van Amsterdam, Ontwikkelingsclub dhr Swart over Nw- Zeeland. Zondag 29 November Den Hoorn: Kerkconcert, N.H. Kerk Donderdag 10 December Den Burg: Landbouwschool Praatavond Bibliotheken: Nutsbibliotheek te Den Burg. Boeken kunnen worden afgehaald Zaterdagsmiddags van 2-3 uur in de voormalige landbouwschool Nieuwstraat Den Burg. Reizende bibliotheek te Oosterend Boeken kunnen worden afgehaald op Woensdag van 8-9 uur in de o.l. school te Oosterend. De verenigingsbesturen worden ver zocht opgaven van voorgenomen uitvoe ringen, vergaderingen, tentoonstellingen enz. ook op langere termijn in te zenden aan de secretaris van de Cultu rele Raad der gemeente p.a. raadhuis. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (Van Zaterdagavond 6 uur tot Maan dagochtend 8 uur). De afdeling Den Hoorn der VVV Texel bestaat deze maand 20 jaar. Deze afde ling werd destijds opgericht op initiatief *an de heer W. H. Lap, toen voorzitter van de VVV Texel. De eerste afdelings- oogt en uitsluitend het doel nastreeft wat hierboven aangeduid is; hen zo vlug, zo goedkoop en zo goed mogelijk aan een eigen woning te helpen. Wanneer men van zijn gemeente het nodige bouwvolume weet te verkrijgen, kan men desgewenst onmiddellijk bou wen, zelf hoeft men slechts over 'n be scheiden bedrag aan eigen geld te be schikken. Heeft men dit, dan hoeft men geen ver dere wachttijd door te maken. Men hoeft nooit bang te zijn dat men zijn spaargeld al te zeer „vastgezet" heeft: te allen tijde kan mijn zijn spaar geld verminderd met de onkosten en vermeerderd met de gekweekte rente, terugontvangen. voorzitter was de heer P B. Riteco, die later opgevolgd werd door de heer A. Slegh. De heer Slegh, reeds van de op richting af lid van het Bestuur, is, zoals wij allemaal wel weten, dè man van het j bestuur: de wijze waarop hij zich van deze belangrijke taak kwijt moge tot al ler voorbeeld strekken! Dank zij deze bloeiende afdeling met haar actief be- stuur, dat zo prima samenwerkt met de directie der VVV Texel, heeft het +oe- j risme in Den Hoorn zich zeer goed ont- wikkeld en kan ook Den Hoorn de toe- komst t.a.v. het vreemdelingenverkeer met vertrouwen «te gemoet zien. Maandagavond a.s. zal deze afdeling vergaderen. Het ligt voor de hand, dat het jubileum niet ongemerkt voorbij zal gaan: op deze bijeenkomst zullen de oud bestuursleden en andere genodigden aanwezig zijn. Moge de afdeling tot in lengte van ja ren bestaan en moge zij de voorzitters hamer nog zeer lang in handen zien van de heer A. Slegh. schetsje ten tonele brachten. Mej. J. Pranger vroeg zich als een oude vrijster af hoe je aan een man komt. Er werden liedjes gezongen door „5 meisjes", Henk en Riks, 2 jongens en W. Verhagen. De goocheltoeren van K. Bonne oogstten veel bijval. Apart mag wel worden ge noemd KI. Bonne, die, omdat hij een schietschijf vond, boven De Koog mocht vliegen. Dat hij deze gelegenheid aan greep, om wat er in De Koog is en ge beurt van commentaar te voorzien, is wel te begrijpen. Het zwart van de cokes van het strand, een wit jasje en een geel autootje ontgingen zijn aandacht niet en zo was er nog veel meer. Het bal was druk en hield velen tot diep in de nacht bijeen, de „Optimisten" gaven hun muziek gratis ten beste. De S.V. heeft haar doel bereikt: de kleedkamers komen er INGEZONDEN Zo is ons dan het „eervol ontslag" verleend. Dat het door de Raad geno men besluit ons reeds dezelfde dag, des avonds om half negen kenbaar werd ge maakt, kan getuigen van de snelle werkwijze ter secretarie, dat ons echter de volgende dag (Zaterdag 21 Novem ber dus) door het hoofd dezer gemeen te werd medegedeeld, dat ons de leiding met onmiddellijke ingang was ontno men, kan ik niet andem zien dan de toepassing van een Russische methode. Bovendien werd ons medegedeeld^ dat het salaris niet langer doorbetaald zou worden dan tot en met eind November. Mogen wij hier eerst nog even de kor te voorgeschiedenis memoreren? Op 30 October 1951 werden wij na de overeengekomen proeftijd in vaste dienst benoemd. Op 22 September j.l. werden wij bij B en W ontboden. Er werd door dit college o.a. d naam van een der verpleegden genoemd (iemand, die tijdens onze vacantie naar een an der Tehuis was overgebracht!) en daar op vroegen B en W of wij ontslag wil den nemen. Wij stonden perplex, ja dit overviel ons, te meer waar de burge meester voorheen altijd vol lof over ons werk zeide te zijn! We antwoordden dan ook, dat wij meenden gedurende de af gelopen drie-en-een-half jaar ons best te hebben gedaan. Wat was de rev .a? Wij hadden toch niet ger'oleri of iemand mishandeld? (Op mijn advies is een der verpleegden geopereerd, waardoor de man van een grote kwelling verlost werd!) B en W deelden ons nog mede, dat zij ons op advies van de Sociale Dienst hadden laten ontbieden. Op 8 October j.l. ontvingen wij van B en W het volgende schrijven: Op 22 September j.l. is u in kennis gesteld met het voornemen van ons college om de Raad dezer gemeente voor te stellen u eervol ontslag te ver lenen wegens ongeschiktheid voor het door u beklede ambt, anders dan cp grond van ziels- of lichaamsgebreken. Aan u is veertien dagen tijd gegeven zelf dit ontslag te vragen. Wij consta teren, dat u laatstgenoemde gelegenheid heeft laten voorbijgaan. D entengevolge zullen wij de Raad voorstellen u met onmiddellijke ingang eervol ontslag te verlenen. Na het verlenen van bedoeld ontslag zal een termijn van veertien da gen worden gesteld om het «huis met uw huisgenoten en inboedel te ontruimen. Het woord was tenslotte aan de Raad met genoemd gevolg. Er schijnt een ge heim rapport te zijn verstrekt aan de Vroedschap, de inhoud ervan is ons der halve niet bekend, doch de ons genoem de redenen op grond waarvan ons „eervol onslag" werd verleend waren: „onenigheid met verpleegden en wrij ving met het Bestuur van de Sociale Dienst", De leiding werd Zaterdag ter stond overgedragen aan Zuster Keijser, 's nachts wordt de leiding waargenomen door een lid van ons vroegere personeel. Gaarne nodigen wij een ieder eens uit te zien hoe de situatie nu is. En wat te zeggen van de brieven door een ambtenares alhier, gericht aan de heer Kaczor en de Sociale Dienst, waarvan de daarin opgeworpen ver dachtmakingen door getuigen volko men zijn weerlegd, doch waarnaar geen enkel onderzoek is ingesteld?! Hoe het ook zij: de feiten liggen er voor ons, die nu op straat komen te staan, zonder het bezit van een huis. Wij mogen nog herinneren aan de door velen ondertekende lijsten, o.a. een lijst, getekend door alle bewoners van de Gasthuisstraat, waarin de Raad verzocht werd eerst een onderzoek ter plaatse in te stellen Gaarne zouden wij ook nog uit de gehele Texelse bevolking schriftelijke verklaringen ontvangen met betrekking tot het door ons ge voerde beleid en voorts verzoeken wij alle leden van de A.B.V.A. zich in ver binding te willen stellen met ons. Wij stellen dit op hoge prijs. U. redactie dankend voor de verleen de plaatsruimte, hoogachtend P. Bults M. Bults-van Almenkerk Texel, 26 November 1953

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1