Üu.1=1 VALDA TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT De Texelse Vroedschap kwam bijeen &ERMÖG|N£ Sanapirin: elk tablet Ook Spierpijn Fryske Krite had grote belangstelling voor Abe Brouwer Nacht en Morgen", een boeiend toneelstuk ALS EERSTE VASTE VOEDSEL Schaatsliefhebbers zien Koning Winter graag in hun midden ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 Hieronder volgen enkele opnamen wel ke wij tijdens de Vrijdagmiddag- en -avond gehouden vergadering van de Texelse gemeenteraad hebben gemaakt. De foto's hadden ons Raadsverslag moe ten illustreren, maar door een vertra ging bij tante Post - Sint Nicolaasdrukte zeker? - arriveerde het materiaal een halve dag te laat op het eiland. Van links naar rechts: wethouder S. de Waard: Vergelijkender wijze hebben wij niets meer gevraagd dat wat tientallen gemeenten al lang heb ben....", de voorzitter, burgemeester C. de Koning: „....Zeker, heer Daal der, maar een dergelijk gevoel van onrust bekruipt het gemeentebestuur ook wel eensde heer P. Beemsterboer, gemeente-secretaris, luistert, glim lacht wel eens ennoteert wat van zijn gading is! Van links naar rechts: de heer S. van der Vis .meneer de voorzitter, wordt dat geen extra belasting voor de exploitanten van de kampeerter reinen?".... de heer C. Merkx: tegelpaden zijn stukken beter...." de heer P. Smit: de kleine huiseigenaren hebben bij uitbreiding van die be lasting geen baat Van links naar rechts: de bode. de heer A. Poel, had ook Vrijdagmiddag en -avond een grote rol, maar na zijn zoveelste kleintjes koffie te hebben ge serveerd troffen wij hem even in een ruslig hoekje; de heer G. Oskamp kon het onmogelijk alleen af en werd bij de vastlegging van het gesprokene daoper geassisteerd door de heer P. Blankevoort (rechts). P.s. Waarom staat er geen Wire Recorder op de begroting? RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Texelse Boys-nieuws. In Duinranders-Texelse Boys werden de doelen beidelings onder vuur geno men. Eerst was D het meest in de aan val, waarbij bleek, dat de voorhoede op de rnidvoor draaide, maar dank zij onze eminente spil kon hij niet gevaarlijk worden. Enkele corners werden zeer goed geplaatst, doch onze keeper sprong telkens boven alles uit en stompte de ballen steeds het veld weer in. Onze aanvallen waren niet zo talrijk, maar daarom niet minder gevaarlijk. Rust 0-0. De 2e helft verliep in hoger tempo en D zette met een geducht offensief in De B achterhoede kwam er echter steeds beter in en wist ze voor aan het werk te zetten. Nu zocht onze voorhoede het meer in de breedte waardoor deze aan vallen zeer gevaarlijk werden Na 15 m. wist onze r^buiten zich keurig vrij te spelen en zijn voorzet werd onhoudbaar door de r-binnen ingekopt 1-0. De D- verdediging kreeg handen vol werk en kon niet beletten, dat een voorzet van links door onze r.-buiten werd ingescho ten 2-0 Hierna trok heel D ten aanval, maar de Boys wisten die het hoofd te bieden, ofschoon dat soms met kunst en vliegwerk gepaard ging. Eenmaal was de Boys keeper al gepasseerd, het schot zou zeker hebben getroffen, doch onze r.-half redde metde handen. De penalty stompte dnze keeper weg, wat hem veel applaus opleverde. In het laatste kwartier werd de strijd wel for ser maar bleef fair. En zo behaalden wij een verdiende 2-0 overwinning. Het spel van de Boys was iets beter, in de 2de helft zelfs opvallend. De adsp. hebben in Oosterend de pun ten gedeeld 2-2. Tot - tweemaal toe wis ten onze jongens de achterstand in te lopen. Heden om 3 uur: Boys A-Oosterend, terreindienst J v. Heerwaarden en Toon Witte. Zondag: Boys 1-Geel Zwart, 1.30 uur. Zwaluwen nieuws. Na twee Zondagen rust gaat ons 1ste Zondag naar ALC. Niet te licht opnemen en vanavond allemaal trainen! Onze uitvoering vindt begin Januari plaats. Mandbalnieuws G.D.S. Zondag a.s. zal er op het TexeJveld :en wedstrijd gespeeld worden tussen i'exel 1 - GDS 1, na het voetballen, dus om ongeveer 4 uur Komen we van daag allemaal weer eens trainen? Na afloop Ouwe Sunderklaas bespreking. Sportnieuws SVC Ons eerste stuurde Twisk met 4-3 naar huis. S nam het T-rloel terstond onder vuur, maar eerst na 20 min. kon S zijn meerderheid in een doelpunt tot uitdruk- .ing brengen 1-0. Spoedig echter maakte f met een harde schuiver gelijk. Ja het werd zelfs 1-2, toen een schot onder de armen van onze keeper doorglipte! Ale bracht de partijen met een mooi schot op gelijke voet. Na de thee maakte T vrij vlug een derde goal, maar onze spe lers sloegen terug: Ale maakte na een kwartiertje gelijk 3-3. S kwam toen iets n de meerderheid en nadat de vleugels meer in het spel werden betrokken ont stonden voor hej T-doel hachelijke situ aties. 14 Minuten voor het einde bracht Ale de stand op 4-3 voor SVC. Onze adsp. versloegen de Koog A met 7-1. Heden: Texel B-SVC A. Zondag VITA 1 - SVC 1 en SVC 2- Zee macht 2. en rheumatische pijnen wrijft U weg met ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 Nov. op om 8.23 on der om 4.33. Maan: 28 Nov. L.K., 6 Dec. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 28 Nov. 2.18 en 2.26, 29 Nov. 3.14 en 3.21, 30 Nov. 4.16 en 4.26, 1 Dec 5.23 en 5.33, 2 Dec. 6.24 en 6.37, 3 Dec. 7.17 en 7.24 4 8.01 en 8.05. Aan het strand is het ongeveer een uuf eerder hoog water. Wanneer het bestuur van de Fryske Krite op Texel een grote zaal huurt voor de één of andere uitvoering, dan komen er soms maar weinig leden en wanneer er eens een kleine zaal wordt gechar terd, dan komen de leden „en masse" opdagen. Zo was het op de avond van de 10de November j.l.; het leek wel een invasie bij Lakeman in de Emmalaan. Was het de spreker van deze avond, wel ke zich in een zo grote belangstelling mocht verheugen, of zou het getij nu eens keren en de Kryske Krite nog eens tot grote bloei komen? Hoe het ook zij, het feit, dat er 80 Friezen op deze avond aanwezig waren gaf reden tot blijdschap. En wij mogen veronderstel len dat het optreden van de heer Brou wer iedereen veel genoegen heeft be zorgd. Abe Brouwer is een bekende figuur in de Friese literatuur. Zijn boeken zijn zelfs in het Hollands vertaald en de door hem geschreven toneelstukken worden veel gespeeld. Men zou hem kunnen noemen de Friesche volks-schrijver bij uitnemendheid. Anton Coolen's bekende boek „Kinde ren van ons Volk" is door hem in het Fries vertaald en omgewerkt tot een to neelstuk, welk stuk in meerdere plaatsen met groot succes is opgevoerd. De heer Brouwer bradht dit stuk op deze avond naar voren, en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat hij de Friese figuren meesterlijk vertolkte Vooral de rol van pastoor, welke zo'n belangrijk aandeel had in dit stuk, werd door hem voortref- felijk weergegeven, 't Stuk was rijk aan j sentiment en er werd met grote aandacht j geluisterd. Men kan, wanneer men van beide schrijvers enkele boeken heeft ge lezen, wel enige overeenkomst aantref fen en het verwondert ons niet, dat de •heer Brouwer, volgens diens mededeling, de grootste bewondering heeft voor het werk van zijn collega-schrijver Anton Cooien. Beiden hebben zij de gave om het diepgaande, soms vrij sentimentele af te wisselen met rijke humor. En bei den kunnen soms enigszins overdrijven. Na de pauze -vermeldde het program ma: „Humor van de Veemarkt". We kun nen gerust zeggen, dat Brouwer hierin meester bleek te zijn. Verschillende ta fereeltjes van hetgeen er zich op en om de veemarkt afspeelt worden eens per week, beroepshalve, door Brouwer waar genomen en wij kregen hiervan een kor te bloemlezing te horen. En er is, laten we het gerust zeggen, geducht om gelachen en wat is probater medicijn tegen de zorgen van alle dag, lan de gulle lach? De voorzitter, de heer D. de Jong, welke steeds met „élan" deze avonden leidt, kon met recht van een zeer ge slaagde avond spreken. Geslaagd in alle opzichten, want het was de penning- meesteresse. mevr. de Wolf, volgens het door haar uitgebrachte verslag, gelukt om een flink batig saldo in de kas van de Krite te reserveren. Wij hopen dan ook in dit seizoen nog maals zo'n goede avond te kunnen hou den, waarbij dan weer een goed pro gramma zal worden geboden. Missohien dat het gezelschap „Tetman de Vries" nog eens v/ordt geengageerd, dat zal dan nog worden bekeken. Sj. H. bevat een veelvoud van de beste ge neesmiddelen, daardoor werkzamer dan andere bij kou - griep - koorts «n pijn DE KLAPROOSCOLLECTE De voor het oorlogs-gravencomite te Texel verzorgde collecte gaf de volgen de opbrengst: Den Burg 141,29, Z.-Eierland 10,94, De Koog 35,03, Oudeschild 32,88, Den Hoorn 27,02, Oosterend 47,22, De Cocksdorp 22,88, Mi-Eierland 13,24, De Waal 15,60. Vrijdag 20 November, bracht het To neelgezelschap „Zuid-Eierland" in het gebouw voor Christelijke Belangen al daar het toneelstuk „Nacht en Morgen", van J. Blaaser en H Fedder. Toen Ds Soesan opende was de zaal tot de laatste plaats bezet, zelfs was een TESO-bus met belangstellenden uit Den Hoorn gekomen en moesten in gangen en paden stoelen aangedragen worden om iedereen van een plaats te voorzien. „Nacht en Morgen" is een diep ern stig spel en we kunnen ons voorstellen wat een tijd en moeite het de verschil lende spelers gekost heeft de rollen er zo prima in te krijgen. Wanneer het doek opgaat zien we de smaakvol gemeubileerde huiskamer van de Gemeentesecretaris Kees van Weer den (Kees Mechielse) en zijn vrouw Ri ta (Mevr. van Lenten-Boon). Thuis zijn daar tevens hun oudste zoon Dolf (Roel Kok) landbouwkundig student en de verloofde van de jongste zoon, Leni (mej. A. Baihorst) De jongste zoon Erik (Koos Zegers) is officier ter koopvaar dij. Van deze hebben zijn ouders en ver loofde al sedert weken mets meer ge hoord, waardoor er een zekere onge rustheid ten huize van de secretaris heerst, temeer daar bekend geworden is dat te Montreal op het schip van Erik een ontploffing in de machineka mer heeft plaats gehad. Moeder Rita maakt zich daarover wel de grootste zorgen, waarbij nog komt het feit, dat ze iels anders dan alleen vriendschap meent te bespeuren in de verhouding tussen Dolf en Leni. Deze laatste zor gen van haar zijn met geheel onge grond. Dolf heeft werkelijk aan Leni z'n liefde bekend. Leni is daarom dan ook zeer in hem teleuigesteld en wil daar van niets weten, temeer daar Dolf aan zijn broer, bij diens vertrek beloofd heef: een goed vriend voor Leni te zijn. Wanneer Dolf, nadat een huisvriend, Bruuskens (Bram Lagerveld) een aan lager wal geraakt medisch student, maar nobel en goed, een bezoek ge bracht heeft aan de familie van Weer den, door zijn vader over de vermeen de verhouding tussen hem en Leni on derhouden wordt en Bob bekend heeft dat hij van Leni houdt, komt Enk on verwacht de kamer binnen, gekleed in de uniform van zeeofficier met een don kere bril voor de ogen. Eriik blijkt tengevolge van het onge luk aan boord blind geworden te zijn en is in 'n hospitaal in Montreal verpleegd. Een collega van hem heeft hem op zijn uitdrukkelijk verlangen mee naar huis ■genomen. Nog meer zorgen voor moeder Rita. Leni houdt zich goed, aandoenlijk omringd ze haar verloofde met alle zor gen die ze hem geven kan doch de vroegere vrolijke Frans, thans geheel blind, is nergens vatbaar voor. Ofschoon hij nog zielsveel van haar houdt kan noch zij. noch het veidriet van z'n moe der, noch de lange en liefdevolle ge sprekken die zijn vader met hem heeft, hom wat opbeuren en kracht geven zijn leed te dragen. Een kleine hoop brengt vriend Bruus- kens wie het wel en wee der familie Van Weerden zeer ter harte gaat, wan neer hij het idee oppert op Eriks ogen hoornvliestransplantatie te laten toe passen. Erik blijft van het een en ander vooralsnog onwetend. Wanneer zuster Verdonck (mevr. Kok-Verberg) hem be zoekt teneinde met hem te spreken over een eventuele opname en verpleging in het Blinden instituut Huize Bleystee", wordt ze op onheuse wijze door hem af gesnauwd, omdat hij van geen opname weten wil. Tijdens een gesprek tussen Dolf en Leni, waarin Dolf haar zegt naar Argen tinië te willen emigreren en haar nog maals zijn liefde voor haar bekent, komt Erik de kamer binnen en vermoedt iets van de verhouding tussen die twee. Hij verwijt Leni in heftige bewoordin gen op onheuse wijze dingen die niet waar zijn, bedreigt Dolf, zodat tenslotte ook Leni haar geduld verliest en hem een klap in het gezicht geeft, waarna ze vertrekt. Dokter Luberg (J. v. Bennekom) komt daarna als huisarts de familie van Weer den bezoeken, teneinde het idee van vriend Bruuskens omtrent hoornvlies transplantatie uitvoeriger te bespreken, waarbij Erik verklaart direct opgeno men te willen worden voor deze operatie. Even later komt Dnelsen (Wim v. Sijp) geheel overstuur binnen en vertelt dat Leni overreden is. Zij sterft. Erik ondergaat de oogoperatie, komt gene zen thuis, doch is ontroostbaar en vol zelfverwijt. Wanneer dan, na weken zwerven, zijn broer Dolf door vriend Bruuskens weer thuis gebracht wordt, tot grote vreugde van vader en moeder Van Weerden, beken. Dolf zijn schuld ten opzichte van Erik, aan deze en vraagt hem om vergeving. Erik wil hier echter niets van weten, slingert Dolf de heftigste verwijten in het gezicht. Ook vader vermag het niet Erik tot an dere gedachten te brengen, Erik blijft halsstarrig weigeren zich met Dolf te verzoenen. Daarin slaagt alleen de huis vriend, de man met het gouden hart en „burchtheer van z'n kasteeltje". Mon sieur Buurkens, als hij na alles beproefd te hebben, Erik zegt: „Terwille van Le ni.Erik, die jou, als laatste blijk van haar liefde, Erik. weet je wat ze jou gaf? Haar ogen Jij ziet door de ogen van Leni." Toen we ons opmaakten deze avond bij te wonen, teneinde een verslag van wat komen zou te schrijven, deden we dat met een bezwaard hart, immers de ingezonden stukken in voorgaande num mers van de Texelaar omtrent toneel verslagen, konden ons niet erg bemoedi gen, critiek kan er altijd zijn, al reke nen we onszelf ook onder de leken op het gebied van toneel. We zijn echter ook weer niet gewend om zwart - wit te noemen, vandaar het bezwaarde hart. Wat ons echter deze avond geboden is door „mannen en vrouwen" uit de Polder, duldt geen enkele critiek. Kees Koos, mevr. van Lenten, jullie rollen waren zwaar en lang, doch jullie konden het. Dat zegt alles! Dit geldt ook voor de andere spelers. Geef ze een grote zaal met goede acoustiek en een ruim toneel en zij zullen de rest doen. Bram je v/as prima, zelfs je Frans was onbe rispelijk. Aaltje, je was voor je rol ge knipt, menige traan zagen we heimelijk wegpinken. Roel. je kende je rol uitste kend, nooit was er hapering, je was de jongste van de club volgende keer nog wat op de mimiek letten en 't is in orde. Mevr. Kok, je speelde en was de liefde zuster, Bennekom. je mimiek en spel 't was eens dokters en Wim, je rol was kort, doch we zijn je spel zo gewend. Rest ons nog te vermelden dat de re gie gedurende de laatste weken in han den was van Mevr. Boersma, echtgeno te van het Hoofd der school te Zuid- Eierland, die daarmede dadelijk blijk van haar kunnen gegeven heeft Van Esmond HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijving van zaken: Varkenshandel Jac. Witte Hzn vih. H. Witte, Texel. Gerritsland K 92a. Han del in vee. Eigenaar J. Witte. KRAAMZORGCENTRUM DF.N HELDER EN OMSTREKEN Bovengenoemd Kraamzorgcentrum houdt 25 Nov. a.s. van 10 tot 11 uur weer zitting in het Consultatiebureau te Den Burg. bn ook voor ouderen gesonde voedxame kont. Onder voorzitterschap van de heer Jn. Kiewiet werd Dinsdagavond door IJsclub Oost in het Dorpshuis aldaar een jaarvergadering gehouden. De op komst viel mee, gezien het feit. dat Ko ning winter seizoen 1952-1953 de lief hebbers van de oer-Hollandse ïjssport wel zeer teleurgesteld had. De voorzit ter sprak dan ook de hoop uit, dat ko- mend seizoen wat ijs komt, opdat de ani mo voor het clubleven blijft bestaan. De heer P. Roozendaal las als secreta ris de notulen en daarna het jaarverslag Er bleek echter maar heel weinig te verslaan en de oorzaak daarvan is hier boven reeds gemeld! De penningmeester kon mededelen j dat er een kassaldo bestaat van f 343,35. De boeken en bescheiden waren na-ge- j zien door de heren D S. Boon en M. Dijker. Zij hadden een en ander in keurige orde aangetroffen. Bestuur. De heren A. Kalis, P. Roozen- daal, W. C. Daalder en C. van Liere werden herkozen als leden van het be stuur. waarna de heren W van Houte, C. Dijker en J. v.d Vis tot rekeningna- zieners werden benoemd. De ijstent werd evenals vorig jaar aan de enige inschrijver, de heer K. Daalder, verpacht en wel voor de som van f 3,75. In tegenstelling tot vorige jaren werd ditmaal geen paar schaatsen en een doos sigaren verloot. Het bestuur achtte dit nl. niet verantwoord als er geen contri butie werd geheven. Valt de schaats sport ook dit seizoen in het water, dan blijft de contributie-inning ook dit jaar achterwege. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Trap naar de mogelijkheid om een der voor het dijkherstel gegraven kleiputten als ijsbaan te gebruiken. Hem moest worden medegedeeld, dat het water te zout is en dat die putten ook te klein zijn. De heer A. Kalis werd op een des betreffende vraag geantwoord, dat de tent niet meer aan de een of andere vereniging zal worden verhuurd omdat de tent er door achteruit gaat én boven dien kan de heer C. van Liere zijn schuur niet meer beschikbaar stellen als de ter\t er een paar keer uit moet. Een ander vroeg of de Texelse IJsbond nog bestaat. Natuurlijk, die bestaat nog. Wie de Texelse kampioensbeker bezit? Dat is de heer Bugel van De Koog. Wij wensen de liefhebbers van de schaatssport een mooi seizoen: moge de heer Bugel komende winter worden uit gedaagd voor de verdediging van zijn ti tel. ARBEIDSBEMIDDELING VOOR VROUWEN EN MEISJES Het Gewestelijk Arbeidsbureau zond onderstaand schrijven aan het Bijkantoor aJhier: Hierdoor deel ik u mede dat het in mijn bedoeling ligt, de arbeidsbemidde ling voor vrouwen en meisjes in het rayon Den Burg, omvattende de ge meente Texel, te activeren. De bemiddelaarster van mijn Bureau houdt daartoe zitting in het Nevenbu reau van het Gewestelijk Arbeidsbureau, Weverstraat 13 te Den Burg, elke le en 3e Dinsdag van de maand, van 14 tot 15 uur. Op dit zittingsuur kunnen zowel de werkgeefsters als de werkneemsters van de diensten van de arbeidsbemixldehng gebruik maken. BIJ KEELPIJN PASTILLES GESLAAGD Bij de op 3 November j.l. gehouden examens te Amsterdam slaagde mej. N. Kok voor kantoorstenografe (130 letter grepen). Zij werd opgeleid door mej. W. J. Dijt Cd., Weverstraat.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3