Het wapen van Breeck De feestelijke bijeenkomst afdeling Den Hoorn der VVV Texel van Dokter Swart sprak over Nieuw-Zeeland, dat zijn tweede vaderland niét werd [Onderschat de rattenschade niet! Am* Deze in het teken van het 25-jarig ju bileum staande vergadering, kan on danks de matige opkomst geslaagd ge noemd worden. Na het openingswoord door de voor zitter de heer A. Slegh, las de secretaris de heer D. C. Drijver resp de keurig verzorgde notulen en het seizoenver- slag. Spreker memoreerde o.a. het suc cesvolle strandfeest. Met een vrolijke kwinkslag opende de heer Oskamp op zijn zo bekende wijze zijn overzicht over het seizoen 1953. Hij verklaarde altijd graag in Den Hoorn te vergaderen omdat er altijd een gezonde prettige sfeer heerst. De samenwerking liet dan ook niets te wensen over. Het bewijs is geleverd door de nu 1000 we ken oude afdeling Den Hoorn, die door samenwerking het nodige wist te berei ken. Veryolgens stak spreker het fanfa recorps DEK een pluim op de hoed voor de wijze waarop zij elke week weer met zoveel succes de strijd om de man en de vrouw organiseerde. De aanvankelijk pessimistische gedach ten ten aanzien van het afgelopen sei zoen bleken achteraf ongegrond. In het land heerste, aldus de heer Oskamp, de mening dat ook Texel veel door de ramp van 1 Februari geleden zou hebben, één en ander naar aanleiding van onjuiste krantenbenahten o.a. dat De Koog ge- evacueerd zou zijn. Het aantal Hollanders dat hun vacan- tie in Duitsland doorbracht ligt om en nabij 400.000. en het percentage wordt steeds hoger, er moet dus ook in het buitenland intensieve propaganda ge maakt worden, zodat het tourisme uit het buitenland het tekort aan Neder landse vacantiegangers gaat compense ren. De heer Meijer van de Horeca had volgens spreker gezegd: „Het Duitse tourisme is de kurk waarop de Horeca drijvende blijft". De VW krant „Mooi Texel" verschijnt spoedig in het Frans, Duits. Engels, in een oplage van 35.000 exemplaren, ook wordt gestreefd naar een uitgave in het Zweeds. Door meer en meer reclame middelen moeten wij trachten het Nederlandse volk, onze VVV als één begrip doen voe len, men moet VW minded worden. Spreker betreurde het dat de televisie opname van de strijd om de vrouw door omstandigheden niet plaats had kunnen vinden, maar noemde zulks niet uitge sloten in de toekomst. De reclame middelen van de VW Texel waren op een nationaal congres de beste van Nederland genoemd. Verder zijn in bestelling Maquettes van de Waddeneilanden met toelichting in het Duits en het Hollands. Ook zijn in be stelling 1000 kwartetspelen, of liever gezegd quintet-spelen, met onze 5 Wad deneilanden als onderwerp. Dp Nederlandse badplaatsencommis sie stuurt 100.000 folders in zee om de Nederlandse kust, alsmede de Wadden eilanden in zijn geheel naar voren te brengen. In de komende jaren, aldus spreker, zal men trachten de aandacht van het publiek vooral te vestigen op het voor- en het naseizoen. De heer Oskamp was hiermede aan het einde gekomen van zijn betoog, en i.v.b. met zijn naderend vertrek dankte hij de leden en speciaal het bestuur van VVV afd. Den Hoorn, voor de fantas tische samenwerking, medewerking en het in hem gestelde vertrouwen. Aanwezig waren o.a. de heer P. B. Riteco, oud-voorzitter van deze afdeling, de heer C. Groenhof van de afdeling De Koog. de heer N. de Graaf van afdeling Den Burg, die allen in krasse bewoor dingen hun warme genegenheid uitspra ken voor de afdeling Den Hoorn en met de beste wensen besloten. De voorzitter van het dagelijks bestuur der VW, de heer J. C. Rab, gaf wegens ziekte schrif telijk acte de présence met de beste wensen voor de toekomst der afdeling. De heer W. H. Lap, mede-oprichter van de afd. Den Hoorn, getuigde met warmte van zijn liefde voor Den Hoorn en wenste, onderstreept door een aan haling diep uit zijn herinnering „Be waart het aan u toevertrouwde pand", dat bestuur en leden instaat mochten zijn Den Hoorn hoog te houden. Tegen elven kwam ook de heer Beem- sterboer de vereniging geluk wensen met het jubileum. Hierna volgde bestuursverkiezing. De heer A. Slegh, aftr. als voorzitter, stel de zich herkiesbaar en werd met alge mene stemmen herkozen. De secr., de heer Drijver, mogen wij een woord van waardering doen toekomen wegens de wijze waarop hij zich van z'n taak heeft gekweten. Zijn verslag over de werk zaamheden gedurende 1933-1953 was keurig verzorgd en ook literair verant woord. De voorzitter dankte de leden en ge nodigden voor het in hem gestelde ver trouwen en met de wens dat de heer Os kamp in zijn functie als Directeur van de VW in de provincie Zeeland succes en bevrediging zou mogen vinden, be sloot hij deze avond. B.R. Sportnieuws SVC Adsp. A ontvangen vanmiddag om half vier Oosterend A. Het eerste speelt Zondag uit tegen De Koog 1. Hoewel K nog geen wed strijd kon winnen is het een zware op gaaf, temeer daar het eerste met vier invallers uitkomt. Hierdoor zullen onze spelers alle energie moeten geven. We rekenen weer op een sportieve en pret tige wedstrijd. De leiding berust bij de heer Boekei. Aanvang half twee. Ver trek van De Cocksdorp om half één. Willen spelers en supporters zich even voor hedenavond 8 uur opgeven wie per auto heen willen? Bij voorbaat onze dank. „Het Wapen van Amsterdam", te Oosterend was Zaterdagavond geheel gevuld, toen de heer Swart, onze voor malige veearts, daar een causerie hield over Nieuw-Zeelandi, dat zijn nieuwe vaderland had moeten worden, maar. hem teleur heeft gesteld en al spoedig tot repatriëring deed besluiten! De voorzitter van de Ontwikkelings club de uitnodigende vereniging de heer Renout. gaf na de opening het woord aan de penningmeester, de heer Visman, deze wekte de niet-leden op om toe te treden als lid, waardoor zij deze en de andere nog dit jaar te hou- de.i ontwikkelingsavond gratis zouden kunnen bezoeken. De heer Swart startte met een blik in de geschiedenis van Nieuw-Zeeland. Daar duikt de naam van Abel Tasman op, de Europeaan, wie een onderzoek van dit land werd opgedragen. Hij kweet zich echter maar slecht van zijn mooie taak: hij voer om het land heen, kon dan ook slechts gewagen van een geweldig, hoogverheven gebied. Het eerste onderzoek geschiedde door een Engelsman. Engeland verleende de Nw.- Zeelanders gelijke rechten en trof be langrijke sociale voorzieningen. Nieuw- Zeeland bestaat uit het Noorder- en het Zuidereiland met nog een aantal kleine re eilandjes, zoiets als Texel. Men vindt er de meest uiteenlopende land schappen. behalve woestijnen, de ber gen domineren met hun wonderschone bloemen, w.o. het edelweis. Pluvius is een beste vriend: hij zendt er viermaal zoveel regen heen als naar ons land. Door de gouddelvenj is het land erg verwaarloosd. Graan staat er weinig, maar er zijn millioenen schapen. De runderteelt is niet zo populair: twee maal oer dag melken en Zondags ook is niets voor de Nieuw-Zeelander. De wol is prima. Ten Noorden van de berg Cook ligt het mooiste deel. De spoorwe gen staan daar echter nog hecht in de kinderschoenen: ze rijden er nog met stoomtremtjes, die er lustig op los boe melen, de mensen stappen maar weer een uurtje uit en korten de wachttijd met eten en drinken op het stationnetje. Een vreemde gewaarwording als je mid den in het wegdek een geiser ontdekt, die komen hier en daar nl. zo maar uit de grond. Door al die heet water produ cerende geisers, is het water van de ri viertjes daar ter plaatse veel te warm om er in te kunnen zwemmen. Men heeft dat hete water met koud rivier water vermengd en zo een heerlijke temperatuur verkregen. Ik heb daar wel bij 5 graden vorst gezwommen. Omdat dit water geneeskracht bezit heeft men er een groot sanatorium gebouwd. Nieuw-Zeeland heeft een echt zee klimaat. Bij N.O. wind is het er koud en droog, de nachtvorst treedt er veel vuldig op, een warme periode kent men er niet. Het naiaar en het voorjaar zijn er beter dan hier. De helft van het land, 13 millioen ha, is voor de schapenteelt. Tussen 1840 en 1850 is men overgegaan tot het telen van sterkere rassen, later nam dit nog weer toe. Men kruiste met Engelse ras sen. In het bergland vindt men de groot ste bedrijven met speciaal stamboekvee. De Drijs van een gewone ram is f 5000.- Er zijn ook fokkers, die laten vetweiden voor de slacht. Deze schapen worden de tanden uitgetrokken: dan kunnen ze en kel het loof eten en niet de knollen, er wordt nl. geweid op herfstknollen. Op die manier groeien de schapen beter, zegt men. Onze tuunwaoltjes zijn daar vervan gen door een soort he<* van doorns. Toch breekt het vee ook wel eens door de he« als deze niet voldoende dichtge groeid is: ik heb in dat land drie lam meren overredenToen ik eens door een boer-gastheer op lamsvlees getrac- teerd werd kree? ik al gauw door, dat ik het slachtoffer zelf had doen sneven! De schaapherders hebben goed afge richte honden, waarvoor men f 500.- be taalt. In het voorjaar moeten de schapen gewassen worden. Bij verzuim volgt een zware boete. Schapenscheerders krijgen 80 gulden voor honderd schapen en zij doen er 200 per dag, geen gekke verdienste dus! De slaohtlammeren mogen niet zwaar der zijn dan 36 pond. In de 8 maanden durende slachtperiode worden een milli oen lammeren gekeeld. De koe is er klein, maar er zijn ook kruisingen van de Friese. De vee-export naar Australië steeg de laatste jaren van 8000 tot 100.000 pond per jaar. De melk heeft een vetgehalte van 5-6,5 pet, de room ziet geel-rose, 95 pet van de koeien wordt machinaal gemolken. Met het schoonmaken van de machines neemt men het niet zo nauw. De koeien worden van de hoorns ontdaan, deze zijn erg lang en de dieren zouden elkaar kunnen verwonden als ze de melkhoikken worden binnengedreven. Het wegnemen van de horens gebeurt op wreedaardige wijze: de hoorn wordt afgeslagen en vervolgens met een heet ijzer uitgebrand om de wortel te doden. Ze worden ook wel met een tang afge knipt, maar daarna volgt toch weer de pijnlijke behandeling met het hete ijzer Men voert ze met mergkool, weinig bij voer, omdat dit te duur is. In de winter wordt er niet gemolken. De kalveren worden door de koe zelf ge voed. Varkens zijn er weinig: 30 op de 100 runderen. Men heeft daardoor veel on- dermelk over. Het gemengde bijvoer kost 50 cent per pond. De huisvesting der varkens is erg slecht en de helft van de biggen gaat dan ook ontijdig het hoekje om! Pluimvee zie je ook weinig. Oorzaak: voer te duur en de eieren daar te goed koop nl. 20 ct voor de consument, 12 ct voor de boer. De groente- en fruitteelt is er lonend, maar het product is niet geschikt voor export. Het Hollandse fruit is veel be ter. Voor een pond appels betaal je 20 cent, voor de druiven f 3,50, voor de kersen f 1,50 en dan nog slecht en hard! In de bossen mag niet worden ge kapt, omdat de bomen eikaars steun nodig hebben. Zeeland is niet rijk aan vogels, om de insecten te bestrijden worden er dan ook wel vogels inge voerd. Met succes heeft men er allerlei soor ten vis gepoot: zalm, tong en makreel ziet men er veel. Ook oesters, die rauw en graag gegeten worden. De hierna vertoonde lichtbeelden ga ven een keurige illustratie van hetgeen de heer Swart had verteld. De voorzit ter dankte spreker hartelijk voor het gebodene. De heer Swart deelde mee, i dat het instituut voor moderne veevoe- i duig, waaraan hij thans verbonden is, gaarne de zwoegers koopt of er een bloedmonster van neemt. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU De Chef van het Nevenbureau van het Gewestelijk Arbeidsbureau Den Helder, alhier, verzoekt ons het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen. Waar voorheen zijn Bureau de gehele dag voor alle pUblieik geopend was, is hierin, met ingang van heden, verande ring gekomen en zijn de uren van open stelling thans (zoals op een aan zijn Bu reau bevestigd bord ook staat aangege ven) als volgt: Voor werkgevers: Maandag tim. Vrijdag van 8.3012.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zaterdags van 8.30 12.30 uur. Voor werknemers: Op alle werkdagen alleen van 8.30 tot 12.30 uur. Vooral de werknemers vanbuiten Den Burg worden verzocht hiervan goede nota te nemen, daar van bovenstaande regeling niet mag worden afgeweken. BALANS VAN HET VIJF-JAREN PLAN VOOR DE RUNDERTUBERCU- LOSEBESTRIJDING Zoals bekend, werd enkele jaren ge leden een begin gemaakt met de uitvoe ring van een groots opgezet plan, dat beoogt de gehele Nederlandse veestauel binnen vijf jaren vrij van tubercolose te maken. Voor het welslagen van de actie is de medewerking van de veehou ders onontbeerlijk. Een goede waardemeter bij de beant woording van de vraag, in hoeverre die medewerking is gebleken, vormen wel de resultaten, die tot dusverre bij de uitvoering van het vijfjarenplan zijn bereikt. ,,Baüans van het vijf-jarenplan voor de rundertuberculosebestrijding" zal dan ook het onderwerp zijn van een ra diocauserie, welke de heer Dr L. Hoe- demaker, Adjunct-Inspecteur in Alge mene Dienst bij de Veeartsennijkundige Dienst, Maandagavond van 19.45 tot 20 uur over Hilversum II zal houden. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uit spraken heeft gedaan: Vlaming, Elleko, lichting 1953, M.i.v. 26 November 1953 voor een jaar vrij stelling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens persoonlijke onmis baarheid. Besch. Minister van Oorlog d.d. 23 November 1953, nr. 916377. Ellen, Cornells Janus, lichting 1953. Verzoek om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens aanwe zigheid van een bijzonder geval afge wezen. Besch. Minister van Oorlog d.d. 27 November 1953 nr. 918161. Tegen elke omtrent vrijstelling geda ne uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag, waarop de uit spraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschreve ne, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd. militaire zaken van de secretarie de zer gemeente. Texel, 1 December 1953. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. Handbal SV Texel Zondag speelde het eerste tegen GDS 1. Een wedstrijd, die het aanzien wel waard was, daar beide clubs een behoor lijke partij speelden. De voorhoede van SVT wist echter beter de kansen te be nutten dan die van de gasten en bij de rust was de stand dan ook 3-1 in het voordeel van Texel. Na de rust maakte GDS nog twee doel punten en goalde SVT nog drie keer en toen scheidsrechter Kiewiet, die prima leidde, het eind signaal floot was het 6-3 voor SVT. De commissie voor de Rattenbestrij ding op Texel is van oordeel dat het noodzakelijk is tot een intensieve be strijding van de ratten op Texel over te gaan; het staat vast dat er zich mo menteel op ons eiland ettelijke ratten bevinden! Dit ongedierte veroorzaakt een be langrijke schade, een schade die in de honderdduizenden guldens lopen. Dijken worden ondergraven, de oogst wordt aangevallen, zakken worden stuk gevre ten, houtwerk aan schuren wordt be schadigd, kortom de schade is enorm Er zijn Texelaars die regelmatig de ratten op hun bedrijf en hun erf bestrij den, doch het allergrootste gedeelte van de bewoners van ons eiland laat de zaak blauw-blauw. Dit is niets anders dan struisvogelpolitiek! Iedereen die ratten op zijn bedrijf of zijn erf waar neemt moet regelmatig de wapens han teren die leiden naar een succesvolle be strijding. En deze wapens zijn al heel onschuldig. Iedere Maandagmorgen kan men de z.g. rattenkoekjes afhalen in Hotel Texel bij de heer C. Witte, assi stent bij de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst; men betaalt hiervoor de kosten de prijs, cent per stuk! In de mede delingen betreffende de bestrijding van Ratten en Muizen van October 1953 van de Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen wordt vermeld dat: in Juni van dit jaar bij een landbouwer in Gelderland 10 kippen door bruine ratten werden doodgebeten; het meermalen is voorgekomen, dat rat ten jonge kinderen aanvallen en zuige lingen in de wieg verwonden; ratten en muizen vele vlooien- en lui zensoorten kunnen herbergen; (de bruine rat 11, de rosse woelmuis 13 en de bosmuis 11) deze parasieten als regel niet bij de mens blijven, doch hem wel degelijk kunnen besmetten; ook onder het vee besmettelijke ziekten door ratten kunnen worden verspreid: mond- en klauwzeer, runder-4foc, het be smettelijk verwerpen bij runderen, var-1 ken9pest en pseudo-vogelpest de grote kracht van ratten en muizen schuilt in hun uiterst snelle voortplan ting; de worpgrootte bij ratten ligt tussen de 5 en 9, bij muizen tussen 4 en 8; de drachttijd 21-26 dagen bedraagt en vaak enkele uren na het werpen een nieuwe bevruchting kan plaats hebben; de jongen na 3 maanden, of vaak eerder, geslachtsrijp zijn; onder gunstige omstandigheden een rat- tenpaar in één jaar ca 300 nakomelingen kan hebben, een muizenpaar 350. De Commissie voor Rattenbestrijdin't vertrouwt dat iedereen er van door drongen zal zijn dat tot de aanval moet worden overgegaan en wenst de Texe laars hierbij veel succes. De Secretaris van de Commissie voor Rattenbestrijding op Texel E. Noordijk. Zwaluwen nieuws. Zondag is ons elftal op bezoek ge weest bij ALC. Na de zware nederlaag van ALC vorige week te Oosterend, was hun elftal grondig gewijzigd. Op een goed bespeelbaar terrein, stelden beide elftallen zich om 2 uur op. ALC koos le gen wind. Wij waren voortdurend in de aanval, maar door slordig spel en door de harde wind, duurde het 25 min. ee we er in slaagden de leiding te nemen 0-1. Na de thee en tegen de wind in ging het veel beter en na 10 min. werd het 2-0. ZDH slaagden er in de stand tot 3-0 op te voeren. Er kwamen nog enkele kansen maar meerdere doelpunten ble ven uit, eindstand 3-0. Scheidsrechter de Bruin leidde goed. Een belangrijke uitslag in onze afd. was Sporters-Wink el 2-1. De stand aan de kop is nu als volgt: Winkel 8 6 1 1 13 Sporters 8 5 3 0 13 Witrood 9 6 1 2 13 ZDH 8 4 3 1 11 Oosterend 8 3 2 3 Zondag komt Oosterend, aanvang 2.30 uur. We verzoeken de toeschouwen achter de draad te blijven. In de vorig» wedstrijd gebeurde het dat de toeschou wers over de draad stapten en langs de lijn gingen staan. Dat hindert de spe lers. FEUILLETON door T. LODEWIJK 23.) Maar ze had nu eenmaal a ge zegd en ze moest b zeggen Misschien wel het hele alphabet af, bedacht ze bitter. Ze zag er goed uit m haar eenvoudige grijze tailleur en ze haastte zich naar de wagen. De chauffeur was er al uit en stond met het portier in de hand. Marian haatte al deze overdreven def tigheid. Veel liever was ze gewoon in een eenvoudig twee-zittertje met Harm .maar ja, zover was het nog niet. Vandaag moest ze maar genoegen ne men, bedacht ze met een wrange glim lach, met de Cadillac en de gelivreide chauffeur van de heer Sartorius. De trotse bezitter van het ëeval zat achterin en verwelkomde Marian met een blinkende tandenlach van onder zijn zwarte snorretje. Zijn ogen schitterden achter de brillenglazen. Goede morgen, juffrouw Marian zei hij en Marian bedacht met een ze kere voldoening dat hij niet vergeten was hoe ze hem gisteren op zijn plaats gezet had en hem het gejij en gejouw had afgeleerd. Zou ze de rest van de dag on haar stelling stand kunnen houden? In ieder geval viel het voorlopig nog al mee. Het was prachtig weer, de wa gen reed geruisloos en verslond de ki lometers rhet een zacht zingend geluid. De chauffeur koos de mooiste weg over de hei en door de bossen. Sartorius was beminnelijk, maar niet opdringerig. In tegendeel, hij was een en al discretie. Hii praatte gezellig over koetjes en kalfjes, vertelde interessante verhalen uit zijn Indische tijd en Marian moest werkelijk moeite doen om haar antipa thie jegens hem constant te voeden, want ze zou hem bijna sympathiek vin den. Maar ze bleef op haar hoede. Eindelijk werd het verkeer intensie ver, doemden de eerste huizenblokken op, de voorposten van de hoofdstad. Weldra zag Marian de Amsterdamse tramwagens langs schieten, reden ze tussen de geweldige huizenblokken van Zuid. De chauffeur manoeuvreerde de grote wagen handig naar een parkeer terrein op het Leidseplein en Sartorius stelde voor: We caan eerst een kopje koffie drinken bij Lido, als u er geen bezwaar tegen hebt. O nee zei Marian eenvoudig ik heb reuze veel trek in een kop koffie. En bij Lido is het zo heerlijk rustig. Weldra zaten ze aan het water en dronken met welbehagen hun koffie. Marian leunde behaaglijk in haar stoel achteruit. Het leven was toch wel goed. Wat zou het verrukkelijk zijn wanneer ze hier zo eens zou kunnen zitten, zon der zorg en moeilijkheden* met Harm samen, alleen maar zitten en kijken en weten dat alles goed was voor nu en voor de toekomst. Ze waardeerde het in haar gastheer, dat hij haar rustig met haar gedachten alleen liet. Sartorius rookte een zware sigaar en zat in ge dachten verzonken over het water uit te kijken. Opeens verbrak hij de stilte. Nu had ik zo gedacht stelde hij voor dat we even wandelen door de Leidsestraat en dan rustig gaan lun chen bij Dikker en Thijs. Dan hebben we de middag om onze zaken te doen. Moet u al weer vroeg thuis zijn? O. dat doet er niet toe zei Mari an achteloos en begreep meteen dat ze een kapitale fout had gemaakt. Ze had hem nu practisch de vrije hand gegeven Natuurlijk maak ik het liever niet te laat voegde ze er haastig achter aan anders wordt vader ongerust. Je vader wordt niet ongerust zei hij glimlachend hij weet dat je in vertrouwde handen bent. Zijn glimlach stond haar niet aan en het gevoel van onbehagen keerde terug, maar hoe waakzaam ze verder ook was, ze ontdekte niets in zijn manieren dat haar enige reden tot bezorgdheid of er- genis kon geven. Hij wandelde rustig met haar door de Leidsestraat, stond niet alleen geduldig stil bij de etalages die haar aandacht trokken, maar keek belangstellend mee, inplaats van als martelaar dit alles te verdragen zoals zo vele mannen, hij koos met zorg in het restuarant een goede, maar niet al te dure schotel, zodat ze niet het idee kreeg dat hij nu eens met zijn welstand pronkte, en Marians argwaan zakte weer en ze lachte zelfs bij het kleintje koffie na, hartelijk om een geschiedenis die hij vertelde. Sartorius, van zijn kant, had beha gen in dit tête a tête. Hij had Marian al lang gadegeslagen. Hij, de bon-vivant, de man met zoveel ervaring, die, zoals men in Breeck zei, zijn rolletjes had la ten aflopen, was gevangen door de fris se charme van dit meisje, dat wel zelf standig-modern was, maar toch behou den had dat wat zovele moderne vrou wen verliezen, het specifiek-vrouwelij- ke. Haar levendig gezicht, nog onbedor ven door cosmetica, haar van nature golvend haar met de weerbarstige krul er in, haar eenvoudig, maar onberisoe- lijk zittend mantelpak, haar rechte spor tieve houding en haar niet te bedwingen vrolijkheid, waren voor hem, die vrou wen van alle soorten en leeftijden had gekend, een geheel nieuwe sensatie. Hij besloot tenvolle te profiteren van de gelegenheid, die deze dag hem bood, maar begreep wel dat hij Marian alleen op haar best zou zien wanneeer hij niet opdringerig en protserig, maar be schaafd en gereserveerd bleef. Ook die rol kon hij spelen en hij speelde ze dan ook goed. De dag was nog lang. Na de lunch gingen ze samen naar enkele grote magazijnen, ook naar en kele kleinere winkels met een artistieke pretentie. Marian's aangeboren goede smaak deed haar alle onechte kitsch af wijzen, maar ze was verrukt over de goede en mooie dingen die ze zag. Langzaam maar zeker ging ze hele maal op in de mogelijkheden. Ze vroeg Sartorius uit naar de plannen die hij had, hij tekende op de achterkant van een enveloppe een sdhetje van de ka mers en zij kleedde ze in haar verbeel ding aan met meubels, gordijnen, lam pen, tapijten. Ze begon te begrijpen, hoe makkelijk het is, wanneer men zoveel geld heeft dat men al z'n wensen bevre digen kan. Sartorius kree~ zelf schik in het ge val en maakte ijverig notities. Ze spen deerden zo verscheidene uren en verga ten al het andere. Marian bemerkte niet eens dat Sartorius (en tot zijn eer moei gezegd worden, dat hij het niet met op zet deed), weer in het vertrouwelijk» jij en jou was gevallen. He* samen plan nen maken bracht hen tot elkaar. (Wordt vervolgd). ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 December op om 8.3 en paat onder om 4.29. Maan: 6 Decern ber N.M. 13 December EK. Hoog water ter rede van Texel: 5 Dec 8.37 en 8.43; 6 Dec. 9.14 en 9.21; 7 De< 9.49 en 10.01; 8 Dec. 10.25 en 10.43, Dec. 10.57 en 11.25; 10 Dec. 11.34 en - 11 Dec. 0.11 en 0.16. Aan het strand is het ongeveer een uil eerder hoog water. NUTSSPARRBANK DEN BURG In de maand November werd ïn^e legd: 82.701,29 (35.812,96) en terug be taald 13.330,83 (4.056,36) Totaal aan inleggers verschuldigd bedrag: 350.317,47 (181.233,21). Er lieten zich 17 nieuwe spaarders in schrijven, totaal 348 (242) boekjes in otd loop. Or werl» prov prair eerst de k bouw voerl Ho kwar Ome boert wees een huis, red.!) Eei en t stad ook i enige maan bundi tarwe hoekj ders lopen alleer De drijf ten tains, moei zaam: een a meter Plainf kom de bu Of heb o drik? waar Texel: niet v de Ine zomer pen 1 De aa jaren groot: dersv

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4