Cjroen TwartsJexeU in het harL, Want van Noord tot Zuid viert het eiland Ouwe Sunderklaas l« - -> ■rV mm Vandaag zijn de Texelaars anders dan anders Gemeente £>e tina Heeftteer) Ml EU Wó 'EE. - LAUD. N Bij De Koog voldoende vocht voor waterleiding Het Ouwe Sunderkla a s feest in Hotel „Texel" 0 Orkest: k 1 Het Fagnola Quartet i Ouwe Sunderklaas Texel krijgt nevelbrandspuit Dool dat znarbrandoa op Uw maag. De Texelse dijken zijn weer hersteld ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 67e JAARGANG. No. 6794 T E X E LS EWCOU RANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu* 11 - Tel. 11 Verechijnt Woensdag» en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. '10 wan vertrekken direct :-.r -5 HIERBOVEN twee van de Sunderklazen, die op 5 December door Den Burg paradeerden. Op het grote bord stond: „Wij nemen de benen, want de ge meentebegroting heelt een tekort van bijna een half millioen. Wij als ras ech te Texelaars nemen geen risico. Wij vertrekken direct. Per vliegtuig. Naar?" kett ijde :ari» Op de Woensdagavond te De Koog ge houden vergadering van de afdeling De Koog der VVV ..Texel" werden naar aanleiding van een door de heer Blok van der Velden gestelde vraag door de heer H. Aarts, deskundige, enige belang rijke mededelingen gedaan: Naar het zidh laat aanzien zal ten zuiden van De Koog voldoende water kunnen worden gewonnen voor de voorziening van heel Texel. Hoewel de kwaliteit slecht is, zal het door een zuiveringsinstallatie zoda nig verbeterd kunnen worden, dat het •goed drinkwater wordt. Het gevaar voor verdroging van de duinen is gering, nadelige invloeden zullen zoveel als doenlijk is worden ver meden. De boringen bij De Cocksdorp lever den geen gunstige resultaten op. Het plan is, in 4 jaar Texel van water te voorzien, in het voorjaar wordt be gonnen met het leggen van de buizen. Het terrrein der waterwinning zal on der toezicht worden gesteld, opdat nie mand bij de putten kan komen. Dit ter rein wordt dus niet geheel voor het pu bliek afgesloten. BIBLIOTHEEK TE OUDESCHILD Ook te Oudesohild is thans een depot van de Centrale Vereniging voor Reizen de Bibliotheken gevestigd. Mevr. Zoete- Blom en de heer J. Boom hebben zich met de zorg voor dit boekendepot belast De boeken zullen Donderdagsavonds van 7-8 uur in de openbare lagere school te Oudesohild worden uitgeleend. Men beschikt over een 100-tal boeken, waarvan 50 jeugdboeken voor lezers van 12 jaar en ouder. Zowel oud als jong zal er dus een keuze kunnen doen. Het lees- geld is zodanig laag, dat dit voor nie mand een bezwaar behoeft te zijn. Ook is op aanvrage vakliteratuur verkrijg baar. In de Centrale Vereniging voor Rei zende Bibliotheken zijn de verschillende geloofs- en levensbeschouwingen verte genwoordigd. De Ned. Bond van Jonge lingsver. op Geref. grondslag, de R.K. bond van openb. leeszalen en boekerijen, de CJMV en de maatschappij tot Nut van het Algemeen hebben o.m. ook in het bestuur een vertegenwoordiger. Voorziet u de komende feestdagen van oen boek uit de Oudesohilder bibliotheek. Publicatie Culturele Raad. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 12 December op om 8.41 en gaat onder om 4.27 uur. Maan: 13 December E.K. 20 December V.M. Hoog water ter rede van Texel: 12 Dec. 0.54 en 1.01; 13 Dec. 1.43 en 1.51. 14 Dec. 2.41 en 2.50, 15 Dec. 3.46 en 3.56, 16 Dec. 4.56 en 5.13. 17 Dec. 6.08 en 6.28 18 Dec. 7.10 en 7.23 Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 12 December Den Burg. Gymlokaal Molenstraat, een Volksdansavond na afloop Ouwe Sun- derklaasviering. Maandag 14 December De Cocksdorp. De Hoop, VVV-vergade- ring. Donderdag 17 December Den Burg, Hotel Texel, adventsavond Ver. voor Plattelandsvrouwen. De Cocksdorp, De Hoop, Kerstavond van het NVV. Vrijdag 18 December Den Burg, Hotel Texel. Vergadering Ver. Texel tot bestr. tbc onder het rund vee. Woensdag 23 December 1953 Den Burg, Landbouwschool, kerstavond oud-leerlingen De verenigingsbesturen worden ver zocht opgaven van voorgenomen uitvoe ringen, vergaderingen, tentoonstellingen enz. ook op langere termijn in te zenden aan de secretaris van de Cultu rele Raad der gemeente p.a. raadhuis. BELANGRIJKE VERGADERING VOOR BOLLENKWEKERS Op de Donderdag 17 December te hou den vergadering door de vereniging voor Bloembollencultuur zal o.a. worden be handeld een voorstel van Noordwijker- hout inzake de regeling der crocussen- teelt Het gaat hier om de beheersing van de crocussenteelt, omdat de vrees niet ongegrond is, dat het areaal bij de huidige hoge prijzen voor dit product te veel zal worden uitgebreid. Een der gelijke. juist geziene politiek wordt reeds gevoerd t.a.v. de teelt van tulpen en narcissen. (Zie ook de adv.) HET MENNEN VANAF DE BOK Op 9 Januari komt de heer Ribbink naar Texel om over het onderwerp: Het mennen vanaf de bok" de eerste van de drie theoretische lessen te geven voor leden van de Landelijke Rijvereni- ging en andere belangstellenden. Daarna zullen nog drie practische lessen worden gegeven. Zo zal de ouwe Sunderklaas Vandaag zijn staf weer zwaaien En de vermomming en 't jolijt Vanavond Koning kraaien. Het is het jaarlijkse festijn Van grollen en van grappen En zo ziet men van alles weer Langs 's heren wegen stappen. Het dwaaste wordt weer uitgebeeld In humor en satire Wie weet, zien we de vroedschap zelf Niet langs de straten zwieren. Wellicht niet feest'lijk uitgedost In aller hande kleuren Maar heel onzichtbaar, oftewel Achter gesloten deuren De sotternij viert hoogtij thans En, mag de spot eens steken. Daar moet men zich op deze dag Het hoofd niet over breken. Het hindert niet, al voelt men zich Eens op de vingers tikken En mag de pil eens bitter zijn Dan dient men slechts te slikken. Voorwaar, de ouwe Sunderklaas Zal nooit hier gaan verloren Doch laat het wezen wat 't moet zijn: Echt Texelse folklore! 't Gaat niet om wagens, mooi versierd Maar om 't orginele Een groep is mooi, maar leuker is Vaak het individuele. Welaan dan, Tess'laars, doet uw best Om 't feest te laten slagen Men mag op deze dag heus wel Eens wat ondeugend plagen. Ik wens de spelers en 't publiek Veel aangename uren. En nu reeds ben ik zeer benieuwd WIE men legt in de luren. Huib de Rijmelaar Over een maand of twee zal op Texel een z.g. hogedru'k nevelbrandspuit arri veren, welke dezer dagen besteld is bij de fa. Boudewijn, te Geldenmalsen. Deze spuit is gemonteerd op het chassis van een Badford, bezit een tank voor 1500 liter water en twee haspels met 60 me ter rubberslang met 3-4 duims diame ter, inwendig. De installatie heeft een capaciteit van veertig tot zestig atmo sfeer. de gewone spuiten gaan tot 8 at mosfeer. De straalpijp meet 4-6 mm dia meter en werkt volgens het verende re volversysteem. Deze spuit heeft dus het water meteen bij de hand en kan der halve onverwijld de strijd tegen het vuur aanbinden. Zij geeft weinig water, maar door de bijzonder krachtige druk kan toch een zeer goed resultaat worden be reikt. terwijl de waterschade tot een mi nimum beperkt blijft. Zodra deze spuit er is zal een demon stratie worden gegeven. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK iVan Zaterdagavond 6 uur tot Maan dagochtend 8 uur). KAMPEERVERORDENING Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat door de Raad dezer gemeente bij besluit van 20 November 1953, nr. XXII, is vastge steld de „Tweede verordening tot wij ziging van de Kampeerverordening Texel, vastgesteld bij raadsbesluit van 8 Mei 1951." Genoemde verordening, welke op 1 Januari 1954 m werking treedt, is. te rekenen vanaf heden, voor een ieder ge durende drie maanden op de secretarie ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar ge steld. Texel, 9 December 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel. De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochieel. Martinus Oudeschild Zaterdag 5-8 uur biechtgelegenheid op de hele uren, om half acht Rozen hoedje. Zondag, 3e Zondag van Advent, Goudete. Om 7.30 uur gelezen H. Mis, om 9 uur Comm.uitreiken en om 10 uur de Hoogmis. N.m. 7 uur Lof ter ere van het H. Hart. Woensdag, Vrijdag en Za terdag Quaterkemperdagenl, geboden vasten- en onthoudingsdagen. Woens dag om 7 uur gezongen H. Mis, de zg. Gulden Mis. Zaterdag op de gewone tij den biechtgelegenheid en om 7.30 uur Rozenhoedje. Zondag a.s. de 4e Zondag van de Advent. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden da delijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking enonopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. Kustverdediging gereed vóór liet losbreken der winterstormen OP EEN DER EERSTE DONKERE DAGEN voor Kerstmis gaven wij het woord aan de camera, die, bij de felle Oostenwind en licht-arme dag ons slechts een bewogen beeld kon verschaften. Een bewogen beeld, van een zéér bewogen stuk geschiedenis aldaar, peinsden wij „Ja, dit is een heel karwei geweest, terenders hebben destijds nog geholpen als ik me niet vergis werd in Februari voor anderhalf millioen schade aan de Texelse zeewering toegebracht!" aldus een opzichter van Daaldcr's Aannemers maatschappij, die vorige maand gereed kwam met het herstel van de dijken en eveneens gcrequireerd werd voor het herstel van de schade, aangericht aan de duinenrij, die zoals men zich kan voor stellen, het de nacht van de laatste Janu ari op de eerste Februari ook bijzonder zwaar te verduren heeft gehad! Op een der eerste, zéér donkere dagen voor Kerstmis stonden wij weer op het meest bedreigde punt van de schakel, welke Texel beschermen moest tegen de bijzonder, ja ongekend krachtige zee. Dat was dus het dijkgedeelte pal ten Oosten van Oosterend, dat op 'n paar ki lometer in de grijze mist verloren ging. Het dorp scheen de zoete rust zelve: op de 1ste Februari was de situatie wel even anders: heel Oosterend was in rep en roer en vroeg zich angstig af of de dijk het zou houden! Was de hoogopgestuwde Waddenzee daar tussen de Krassekeet en de Kaap het land binnen gedrongen, wel, Ooster end zou stellig blanke straten en pleinen hebben gekregen. Met man en macht heeft men daar bij felle koude gezwoegd om de zee dé baas te blijven en dat is gelukt. Dat was een bijzonder succes, want de dijk was hier en daar gevaarlijk ondermijnd. Nu, tien maanden later, ziet het oog een keurig herstelde dijk en wie als leek daar bij zulk laag water (Oosten wind) die hoge kustverdediging ziet, vraagt zich onwillekeurig af hoe het be staat dat die zee zo veranderen kan: op een paar honderd meter uit de wal wa ren mensen op de drooggevallen gronden aan het mosselen steken en de trekvogels en trekvogeltjes vonden hier een voed- selterrein van onmetelijke grootte! Aan de voet van de dijk 'liggen zware betonblokken her en der verspreid: eens vormden zij een keten, die de bovenbouw beschermen moest en sommige handige wielrijders wel als gezellig fietspad diende. De betonnen rand bleek verre van stormvast: alle blokken werden een voudig ondermijnd en stortten vervol gens langs de bazaltzuilen in zee. Ze liggen daar nu als golfbrekers, terwijl bazaltzuilen hun plaats hebben ingeno men. De steenbekleding van de dijk is een meter hoger geworden en bij de Krassekeet is de dijkkruin over een af stand van 200 meter 30 cm opgehoogd De Oostersluis gaat verdwijnen, de helft (aan de landzijde) is reeds wegge nomen en daar bevindt zich thans het nieuwe dijkprofiel. In het voorjaar zal het aan zee grenzende gedeelte van de sluis worden opgeruimd. Bejaarde Oos- bij de bouw van deze sluis, die zo'n ze ventig jaar geleden moet zijn gemaakt. Vanaf Februari tot November hebben 170 arbeiders hier dag in, dag uit met allerhande materialen gesjouwd om de schade te herstellen. Begonnen werd bij de doorbraak in de Eendracht. Een grote dag was de 25ste Februari toen de Een- drachtdij'k weer gedicht werd. Een machtig karwei was ook de verzwaring van de Zanddijk, de grens met polder Het Noorden. Van de heer Joh. Roosen daal werd toen twee bunder land ge kocht om er grond aan te ontlenen. Er ging niet minder dan 45.000 m3 grond van het land naar de dijk. Thans vindt u daar een meer van bijna twee bunder groot en is het 'n wonder, dat de schaats- lustige Oosters en Oosterenders de vraag gesteld hebben of dit meer met als ijs baan kan worden geëxploiteerd! De Een- drachtdijk vertoonde tussen Zeeburg en de dijk van De Cocksdorp 116 gaten. De hiervoor benodigde klei werd gewonnen uit een put in Dijkmanshuizen. Eind Juni werd begonnen met het herstel van de dijk tussen Oudeschild en de Krassekeet Wij zullen u niet vermoeien met cij fers: het aantal tonnen verwerkte bazalt- blokken, zand enz. loopt tot fantastische hoogte en straks in het voorjaar zal men nog weer andere plekken versterken: bij de Kaap is een opslagplaats gevormd van grote hoeveelheden bazaltzuilen. Ook bij de Krassekeet zagen wij zo'n opslagplaats en dat materiaal wordt straks aangewend na de verwijdering van de oude Loswal in het Noorden. Daalder's Aannemersmaatschappij heeft bovendien de Kadijk bij Ceres haar oude luister hergeven: dit dijkje was in de loop der jaren tot de sterkte van een tuunwoal ingeschrompeld, maar gezien de ervaringen bij de ramp van Februari in Zeeland heeft Texel besloten ook de binnendijken waar nodig te versterken, opdat bijzondere verrassingen zullen uit blijven. De Zaandammerdijk werd eveneens paraat gemaakt en zo werden hier en daar (bij Waaldam en Texla b.v.) nog enige voorzieningen getroffen. Voorts is men voortdurend bezig met het aanplanten van helm voor de Rijks waterstaat. Ieder jaar wordt een half millioen nieuwe planten in de glooiing van de duinenrij aangebracht. Momen teel is men bezig tussen paal 12 en 14. Het afgelopen plantseizoen heeft men bovendien de gehele binnenrand van de Slufterduinen opnieuw beplant. Zoals bekend was ook de anders zo rustige, weldadig aandoende Sluftervlakte 'in Februari veranderd in een wild kolkend meer, dat gulzig aan de duinen vrat. Ook die schade is dus weer hersteld. En zo was de situatie op 7 Februari

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1