Cfroen CCwarts Jexeh in het harL, speciaal Kerstdiner Soirée Dansante Trio „Dick Anslijn' Ouwe Sunderklaas een springlevende traditie Het feest in Oosterend Het feest in Oudeschild Bij mist en duisternis is het moeilijk varen De kapitein van de Texelse boot heeft liever de topdrukte van het seizoen dan een periode van mist Hotel „He Lindeboom" arrangeert voor de le Kerstdag met candle-light Gaarne tijdige reservering. Hotel „Texel" 2e Kerstdag in Kerstsfeer Beide dagen ;zorging va Slaatjes Croquetten Hors d'ceuvres etc. WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 67e JAARGANG. No. 6795 TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld <S De Rooi] Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbu» 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm Dat de schijn bedriegelijk kan zijn blijkt als je hoort opmerken, dat het aantal spelers te Den Burg dit jaar niet zo groot was als vorig jaar. De werke lijkheid is wel heel anders: vorig jaar waren er namelijk 180 ouwe sunderkla- zen en dit jaar een kleine 300 met to taal 120 voorstellingen! Wij zijn het dan ook volkomen eens met onze Koger cor respondent die van een springlevende traditie gewaagt' Misschien vielen de Sunderklazen te Den Burg niet zo bij zonder op, doordat de belangstelling van de zijde der niet-gemaskerde en niet verklede eilandgenoten, die als kijkers door de smalle straten van ons hoofd dorp trokken, ongekend groot was. De Weverstraat deed ons zo omstreeks ne gen uur aan de drukte op het spitsuur in de Kalverstraat denken! Ja, het feest is weer dik in orde ge weest! Wat altijd meebrengt, dat de ju- rv maar voor een lastige taak komt te staan: het duurde lang eer de uitslag kon worden bekend gemaakt. Omdat de klok toen al naar twaalven liep en de ouwe sunderklazen of naar de hotels of naar andere dorpen waren verhuisd, be sloot de jury de uitslag in hotel Texel bekend te maken. Maar.... weinigen hebben de uitslag uit de mond van de voorzitter kunnen opvangen doordat een sunderklaas en zijn supporters zijn feest" vreugde nu eenmaal met zonder gerucht kan demonstrerenEnfin hier volgt de uitslag: Enkelingen: n 0.144. le prijs: De kermis komt terug, de beker plus f7,50. no. 154. 2e prijs: Rusthuis (Parkstraat, Vismarkt f 5.- no. 130. 3e prijs: Tour op Texel f 2.50 Paren: no. 57 le prijs: Groen en zwart f 7,50 no. 131. 2e prijs: Millioenennota f 5 - no. 123. 3e prijs: Mau-Mau f2,50 Groepen: no. 15. le prijs: Gemeentewerken f 12,50 no. 152. 2e prijs: Culturele Salon f 10.- no. 233. 3e prijs: Ontvangst Sint en Piet f7,50. Wie zijn prijs nog niet bezit kan de ze afhalen aan het bureau van ons blad. Ook wij kunnen niet alle (120) voor stellingen gaan opnoemen. Al dadelijk bij de start sprong een mannetje met 'n bult voor onze voeten en liet op zijn bordje lezen: „In Irene is het leven zuur, en het Rusthuis is te duur, wat moeten wij nou beginnen?" Terwijl wij die vraag overpeinsden vroeg al weer een andere sunderklaas onze aandacht: hij voerde een dienblad mee met een aangehecht bord, waarop de schone be lofte stond, dat UDI bij de volgende uitvoering enkel ranje zal laten serve ren. Deze ober werd gevolgd door drie personen in avond-costuum. Leuk, ge heel in de lijn dus! Intussen moesten wij even ruimte maken voor een groep da mes, die wilde aanhangsters bleken te zijn van het instituut van Lien Dreese, die het zwakke geslacht via de radio tot kwieke huisvrouwen opvoedt.... Toen kwam er ook een wonderpaard langs en nóg groter werd onze verbazing toen de Aprilmop van de Texelaar tot wer kelijkheid bleek gepromoveerd: daar verscheen een levensgrote helicoptèr, gedoopt als „Texelaar" merk J. de W., wat natuurlijk op een onzer Teso-com missarissen slaat, waar Teso toch altijd nog een oogje open houdt voor de moge lijkheid Texel in de toekomst via een luchtbrug aan het vasteland te koppe len en daarom was het geen wonder, dat een andere sunderklaas de vraag stelde: Waar blijft die pont?? Het was te voor zien, dat de vacature inzake Huize Irene in tal van toonaarden werd bezongen! Ruim baan ook moest worden gemaakt voor een groep, die zich voorstelde als het wijdvertakte leger van Gemeente werken. De heren gaven een keurige demonstratie weg. Natuurlijk werd ook nog even herinnerd aan de trouwerij in de Boerenleenbank. Dan stapte daar een figuur rond. die toegaf, dat de Texelse schapenkaas best is, maar dat de Zeeuwse mosselen nóg beter zijn! Wat trouwens te concluderen viel uit de forse gestalte van een Zeeuwse sohone Vertegenwoordigers uit het Dierenrijk ,,en de kostjuffrouwen daar zijn van nog aantrekkelijker kaliber!" Twee da mes gaven de grote nieuwe mode aan, waarbij de fijne lijn der benen tot zijn volle recht kwamKoning Mode werd verder op vele wijze bejubeld!! Zo b v. door een stoet, die ons de dames mode sinds 1900 uitbeeldde. Leuk was ook de babyzitter die ze liefst van dui zend weken op de knie nam. Een quintet tippelde in een reuze kauwgom rond en weer anderen namen de moeilijkhe den, verbonden aan het plaatsbespreken onder de loupe. Een hele stoet bleek een ouera te zullen brengen Ook zagen wij diverse internationale persoonlijkhe den zoals ex-koning Faroek, de grote drie op de Bermuda's en de Grote Vijf. En dan vergaten wij nog de wilde die ren: leeuwen, bokken, een gelaarsde kat en enige beren die vervaarlijk gromden. In de vooravond was het aantal klei ne spelers gering. Om één uur moesten de café's te Den Burg sluiten, maar om dat niet iedereen reeds „zo vroeg" af scheid kon nemen van dit feest, werden nog talrijke taxies gecharterd om er mee naar de andere dorpen te rijden. Onze Oosterender Correspondent ibe- richt ons, dat Zaterdagavond aldaar in totaal zo'n 80-100 ouwe sunderklazen door de straten hebben gestapt. Ook de jeugd deed dapper mee en kwam met leuke ideeën voor de dag. Omstreeks 8 uur verschenen ook de volwassen spe lers en toen werd het ineens erg druk in de straten, want natuurlijk waren er weer legio toeschouwers. Wij noemen van de voorstellingen de zeven ontvluchte gevangenen uit Breda en hun cipiers, ex-koning Faroek, die om onderdak zocht een rattenvanger, de winnaars van de OMO-prijsvraag, 'n zeemonster, een sneeuwman, waarzegt sters enz. enz. De drukte concentreerde zich weer in ,,Het Wapen van Amster dam" waar gelegenheid bestond tot dan sen. Het Ouwe Sunderklaasfeest te Oude schild viel dut jaar erg tegen Er liepen erg weinig Sunderklazen en de belang stelling was ook niet bijster groot. De ouderen, die altijd gespeeld hebben be ginnen het zo langzamerhand welletjes te vinden en de jongeren kunnen blijk baar niet voldoende energie opbrengen om wat origineels te bedenken. Bovendien worden velen door het uit loven van wisselbékers en verdere at tracties, die op Ouwe Sunderklaas niet thuishoren, naar Den Burg getrokken, waardoor de feestviering hier steeds meer in gevaar gebracht wordt. Den Burg slokt toch al alles op, laten we trachten de 12e December voor ons dorp te behouden. Van de moedigen, die de Ouwe Sun derklaas wel vieren noemen we: De dijkwacht (Als het stormt, slaap gerust, de dijkwacht waakt.) Een ander paar wilde weer een vader en moeder in hui ze Irene en geen directrice. Zeer actu eel was degene, die meer straatverlich ting te Oudeschild wenste. Voorts zagen we: Zuigelingenzorg 1853 en nu; Twee keurige beren met beren leider; Stropers die zich door f 50.- boete niet lieten afschrikken en vonden dat 't wild niet alleen voor de groite heren was; Een man zonder hoofd, dat hij in zijn handen droeg en een stel dat er ken nelijk bezwaren tegen had, dat velen in hun vacanrtie elders gingen werken, en wanneer men hierbij dan nog een tiental andere gemaskerden optelt heeft men al les wat er aan Oudeschild heeft ge speeld. Oudeschilders, dat moet volgend jaar beter worden. De avond werd besloten met een zeer gezellig bal in het Eigen Gebouw. B. RAMMENGEVECHT TE DEN HOORN Vorige week bracht de ram van mw. de Wed. Bakker een bezoek aan zijn buurman, de ram van de heer M. J. Kikkert. Na een hevig gevecht moest de eerst genoemde ram zidh gewonnen geven. Het dier was zo zwaar gewond, dat de veearts hem moest afmaken. DAMMEN OP TEXEL Eiland competitie In de reserve afdeling werd de le ronde afgesloten met: Texel 4Oosterend 2: 014 De Oosterenders kwamen, zagen en overwonnen, want de gastheren werden met huid en haar opgepeuzeld. De stand is hier: Oosterend II 2 2 0 0 4 De Cocksdorp II 2 0 111 Texel VI 2 0 111 De tweede ronde wordt in onderling overleg vastgesteld. DE KAPITEIN staat op de brugmaarhij heelt bij de mist ook graag een mannetje op de boeg De roerganger volgt nauwlettend het pijltje op het kompas. De hoofdconducteur reikt zijn zoveelste kaartje uit. De heer Beumkes is al van 1907, het jaar van oprichting, in dienst van Teso. Volgende maand gaat hij met pensioen! Ze voer sinds 1907 met de Baron Rengers, de Minister Havelaar, de Ada van Hol land, de Dageraad de Texel dat was een grint" zuiger, die nog op Tersohel" schelling dienst doet en hier in de vaart kwam als de Dageraad gerepareerd of gereviseerd moest wor den; dan had je nog de Terschelling, de Stortemelk en de Amsterdam. En nu dan de Marsdiep, de Wa- gemaker en de Voorwaarts. Och, ja, vergeet nou niet 't beurtschip tijdens de eer ste wereldoorlog. Inmiddels schieten wij nu toch al aardig in de goede richting. Een scholier vertelt me trots, dat hij gisteravond ook aan boord was, toen ze finaal naast de mond za ten. „Ik wou, dat ze flink vastgelopen waren!" gnuift hij Om tien over viif horen wij de mist hoorn, maar niemand heeft flauw be nul, waar wij feitelijk zitten en hoe ver uit de wal! Wat zou het echolood thans zeggen? Je hoort, dat er nu innig con tact bestaat tussen de brug en de ma chinekamer, want de motor heeft zijn monotoon gedreun verloren en maakt telkens andere toeren. De vaart is snel geminderd, wat iemand de vraag doet stellen: „Varen wij nu nog?" We slui pen nader, maar ineens moet de schroef andersom en lopen wij achteruit. Het water kolkt zeer wild rond het ach terschip. „Het is nu laag water!" zegt de directeur tfan Teso. de heer J. J. van der Vlies, die toevallig ook aan boord is. Zitten we nu vast? Nee, alles is nog oké en dan: ineens doemen twee ro de lichten op. spoedig gevolgd door twee groene lampen: de haven van Oude schild. Even voor half zes loopt de Dokter Wagemaker langs de zware bekle ding van de mond. We zijn er. Maar voor de beman ning van het schip zit de dag er nog niet op: ze moeten nóg een reis heen en weer maken. Varen in de mist, nee, dat is geen pretje. Ge lukkig maar, dat er Za terdag een eind aan de kwelling is gekomen! Spanning ook in de machinekamer Het contact tussen stuurhuis DE MAN OP DE BOEG roept naar de brug dat hij een baken ziet. Hij ontdekt de route-aanduiding telkens enige se conden vóór ze 'm daar boven in het vi zier krijgen en dat is geen wonder, want de Dokter Wagemaker heeft een lang dek en de mist is dik. De hoeveelste dienst door de mist zou dit al zijn? De mist is al langer dan een week heer en meester van het terrein! „Nee, had de hoofdconducteur, de heer Jurr. Beumkes, beneden in zijn administratie- hokje gezegd, zóveel dagen mist aan één stuk, daar weet ik niet van, maar lest heugt het best!" Het varen in de mist is geen pretje, vooral niet op een route die over een vaarwater loopt zoals tussen Texel en Den Helder: je hebt je te houden aan de lijn, die Moeder Natuur getrokken heeft oftewel als je gebruik maakt van de diepere geulen ben je safe. doe je dat bij zo'n lage waterstand niet - al dagen lang blaast de wind uit het Oosten dan ben je zuur en raak je aan de grond! 't Is een kunst thans de dienst normaal te kunnen laten verlopen! .Interview, nou?' nee de kapitein kon beslist niet met ons staan. „Kom maar terug als we ruim zicht hebben!" had hij gezegd. Ja, u begrijpt, dat ze bij Teso dan maar liever smoordrukke da" gen hebben, zoals in het topseizoen van het toe ristenverkeer, dan zo'n periode van mist, waar bij je altijd voor verras singen kan komen te staan. Met de boot van tien voor drie waren wij vaste wal waarts gevaren. Het zicht was misschien twee honderd meter, maar, bij het naderen van Den Helder was de wereld nog weer kleiner. Ineens doemt een vreemd monster voor ons op. Het lijkt wel een onderzeeër, maar voorop hebben ze al gezien, dat het een der hoofden van de Helderse haven is. Welk hoofd? Ja, keurig gevaren! Precies het goede punt en even later liggen wij al aan. Als de tros voor de volgende reis wordt losgesmeten is het daglicht al weer stukken minder. We draaien weer de neus in Noordelijke richting. Om de drie minuten gaat weer de misthoorn en wij weten, dat de kapitein weer voor het raam van zijn stuurhuis zal staan, de hand aan de telegraaf en de roergan ger weer nauw contact heeft met het kompas, 's Kijken of er iets van Texel is te ontdekken. Geen korrel. De mist krijgt nu assistentie van de duisternis, duisternis en mist, een bijzonder ge vaarlijke combinatie! Wij ontmoeten de heer Beumkes, die volgende maand 65 wordt en dan met pensioen gaat. Van de oprichting in 1907 af is hij al in dienst van TESO. Die kan dus óók wel het één en ander van mistperiodes vertellen. Uit de mond van de hoofdoonducteur horen wij van twee treffers bij mist en dat is, gezien het aantal mijlen dat Teso op dit water heeft liggen, maar gering. TEXELSE MARKT Den Burg. Aangevoerd 14 December: 7 koeien 650800; 3 pinken 350425; 12 schapen 80100; 30 biggen 4055; 14 n. kalveren 4565. TE VER GAANDE BALDADIGHEID Den Hoorn. Vorige week brachten enige jongens van elders op een avond een bezoek aan ons dorp. Met een lucht- pistool schoten ze een paar lampen van de straatverlichting stuk en ook moest een ruitje van een woning het ontgel den Gelukkig maakte de politie een ein de aan het spel. Zijn laatste serie DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 4 October 1953 Op werkdagen: Van Texel: 5,20, 7,45, 11,45, 14,50, 17,50 Van Den Helder: 6,30; 10,30; 13,00; 16,20 19,35 Op Zon- en alf. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,45; 11,45; 16,00; 18,10 Van Den Helder: 10,30; 13,00; 17,10: 19,35. De telegraaf. en machinekamer

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1