Cjroen 'warL-Jexels in het hartL. Sanapirin: elk tablet Twee belangrijke taken voor onze veehouders Texel vrij houden van de runder t.b.e. en Texel vrij maken van het Abortus H.H. ADVERTEERDERS, Woensdag 30 December vóór 12 uur 's middags in ons bezit te zijn. Maak 'n einde aan dat ondragelijke znnrbranden Ook Spierpijn Evert Bolt houdt driedaagse expositie Kerstnacht Hotel „De Lindeboom'' Hotel „Texel" le KKRSTDAG Kerstdiner Soiree Dansante Trio „DICK ANSLIJJN" Op reis <!an Uw spoorkaartje ge- haald bij de V. V. V. „Texel" 41 WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 TEXELSE 67e JAARGANG. No. 6797 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqevold 6 De Rooi] Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu» 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coop. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm „TEXEL vrij van runder-t.b.c. én vrij van abortus!" Straks zal dit een feit zijn en straks zal propaganda kunnen worden gevoerd voor vee, dat van twee belangrijke kwalen verlost is! Op het ogenblik zijn er nog slechts acht bedrij ven met in totaal twintig runderen be smet en het zal dus niet moeilijk zijn om de Texelse veestapel, die reeds enige tijd vrij is van runder-tbc, binnen af zienbare tijd ook bevrijd te hebben van het minstens zo gevaarlijke abortus. Op de Vrijdagavond in hotel „Texel" gehouden algemene vergadering van de Vereniging Texl tot bestrijding van tbc onder het rundvee en andere veeziekten, vroegen de aanwezigen zich af, of de laatste abortus-ikoeien niet zo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór 1 Maant, opgeruimd kunnen worden. Het bestuur zag deze mogelijkheid zeer zeker aanwe zig en zal de daarvoor nodige regeling zo spoedig mogelijk ontwerpen. OFSCHOON op deze vergadering toch zeer aanlokkelijk met het oog op het filmprogramma na de pauze, nu niet bepaald door alle veehouders was be zocht, zeide de voorzitter, de heer E. Noordijk, toch wel tevreden te zijn over de opkomst. Hij verwelkomde in het bij zonder de heer D. Remprt, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, en wethouder IHin. De voorzitter verheugde zich over de steun, welke het gemeente bestuur altoos heeft willen verlenen. Door de uitvaardiging van verordeningen immers kon de be strijding der veeziekten pas doeltreffend worden aangepakt. Zo kreeg de vereni ging de invoer van vee in haar hand en tevens de kans om het eiland vrij te ma ken van de runder-tbc. Dit geldt ook voor de nieuwe actie: Texel te verlossen van „Staatsvijand no. 2" het abortus. De bestrijding van deze ziekte verloopt uitstekend: Texel is praotisch ook abor tus vrij, waar hier nog slechts 8 bedrij ven met totaal 20 melkkoeien besmet zijn. Dank zij de op 4 Mei daartoe in het leven geroepen gemeentelijke veror dening wordt alle melk op Texel een maal in de drie maanden onderzocht. Het abortus komt in ons land zeer uitgebreid voor, de kwaal ko9t het land milli oenen en nog eens millioenen. Ge lukkig dus, dat de Texelse veehouder wordt beschermd door de gemeentelijke verordening. Al het vee, dat op Texel wordt aangevoerd en met door een be wijs van abortus-vrij is gedekt moet bin nen een week onderzocht worden en bij besmet zijn op korte termijn verwijderd worden! Vanaf 1 Januari j.l. werden 166 koeien ingevoerd, 265 pinken, 11 stieren, 298 graskalveren en 361 nuchtere kalve ren. Alle dieren moesten tbc-vrij zijn en dus door een geldig wit certificaat zijn gedekt. De kalveren werden op de ha ven getuberculineerd, zes hunner bleken te reageren en werden derhalve prompt geweigerd. Vanaf 4 Mei, toen de ge meentelijke verordening inzake de abortus-bestrijding van kracht werd, zijn ingevoerd 142 koeien, 180 pinken, 271 gras- en 66 nuchtere kalveren. Van alle dieren boven 1 jaar werden bloed monsters genomen: acht koeien bleken besmet en moesten dus terug. Wij als Texelaars zijn verplicht ons eiland vrij te houden van runder-tbc en op korte termijn tevens vrij te maken van het abortus. 20 koeien op 7000 run deren behoeft waarlijk geen probleem te zijn! Wij moeten trachten een regeling te ontwerpen waardoor het aannemelijk wordt gemaakt deze 20 koeien op (korte termijn te elimineren!" aldus de voor zitter, waar de vergadering - zie aanhef - volledig mee instemde. De voorzitter werd hierna afgelost door de secretaris-penningmeester de heer Jac. Roeper Jöhzn., die zijn keurig verzorgde notulen las en vervolgens zijn met met minder zorg samengesteld jaar verslag uitbracht. Daaruit stippen wij aan: tbc-reactie behoort niet tot de on mogelijkheden en daarom is het verblij dend, dat bij het onderzoek zich slechts twee gevallen (op 2 stallen) van reactie voor deden» Het tbc-onderzoek verliep zeer vlot, mede dank zij de inschakeling van hulpkrachten. Dit onderzoek strekte zich over 480 bedrijven met totaal 7074 dieren. De efficiënte controle aan de ha ven sluit de invoer van reageerders praotisch uit. Thans nu ons eiland vrij is van tbc is onze taak om deze toestand te consolide ren en al datgene te doen, dat hieraan kan bijdragen. 'Het zijn uiteraard voor namelijk de leden zelf die dit in hun hand hebben en vooral ook bij aan- en verkoop alle noodzakelijke maatregelen nemen, die hierbij nu eenmaal nodig zijn. Overigens ligt voor onze vereniging nog een belangrijk stuk wenk te ver richten, nu de abortus bestrijding ter hand is genomen, waarbij uiteindelijk een abortus vrije Texelse veestapel ons doel moet zijn. Wij mogen vertrouwen, dat de Texelse veehouders ook hierbij in de toekomst van dezelfde inzichten zullen blijk geven als dit het geval was bij 'het tbc-vrij maken van ons eiland en in goede samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende instanties en personen in de naaste toekomst dit doel zeker zullen bereiken Regelmatig melden zich nieuwe be drijven voor het abortus-onderzoek. De bestrijding hiervan geschiedt thans in georganiseerd verband. Na 3 x melkon- derzoek volgt een bloedonderzoek, als het dier ook dan vrij blijkt te zijn ver werft het een certificaat dat het dier waardevoller maakt. Thans zijn 125 be drijven door de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren officiëel erkend als abortus- vrij, waardoor deze bedrijven gerech tigd zijn op het certificaat het stempel „Abortus-vrij" te voeren. De rekening, nagezien door de heren P. Keijser Dzn en C. Commandeur, was zoals steeds in volmaakte orde aange troffen. Tot nieuwe leden van de con trole-commissie werden benoemd de heren F. Keijser en H. J. Keijser. Bestuur. In de plaats van de heer N. Eelman, niet herkiesbaar, werd met 24 stemmen gekozen de heer Jac.. Bas, van ,,De Oude Kamp", terwijl nr twee op de voordraoht, de heer C. A. Eelman, van „Noordwijk", zes stemmen verwierf. De secr.-penn., de heer Jac. Roeper Johzn, werd herkozen met 28 van de 30 stem men. De contributie bleef gehandhaafd op f 1,60 per dier, f 1,50 daarvan wordt aan Alkmaar afgedragen. De heer Rem.pt hield nog een korte inleiding. De vergoeding voor tegenval lers -(koeien die reageren) is verhoogd tot maximum f 300.- (was f 250.-). Het dier dient binnen 20 dagen te worden geleverd. Het verschil tussen de ge bruikswaarde en de slachtprijs wordt tot 90 pet vergoed. Terschelling en Ameland zijn reeds tbc- en abortus-vrij. Hoe gunstig Texel zich inzake het abortus uitzondert blijke uit het feit, dat bij het onderzoek van 18.000 bussen melk 15,5 pet positief bleek in N.H. boven het IJ en zonder Texel. Hier en daar heeft de Gezondheids dienst reeds kaarten in de marktcaié.s laten ophangen, waarop staat, dat Texel tbc- en naqenoeg ook reeds abor tus-vrij is! De heer P. Dros Bzn zou het nuttig vinden om in de daar voor in aanmer king komende bladen reclame te ma ken met het Texelse vee. Het bestuur bleek hier veel voor te voelen en zal deze aangelegenheid op korte termijn bekijken. Na de pauze werd o.a. een film ge draaid over de melk en de wijze waar op men de meeste melk wint. Een bij zonder interessante en leerzame film. Het Nieuwjaarsnummer van de Texelse Courant verschijnt Zaterdag 2 Januari. Advertenties voor dit nummer dienen Tot onze spijt zullen later inge zonden teksten naar het volgen de nummer verschoven moeten worden. In verband met Nieuwjaarsdag is het ons alleen op deze wijze mogelijk de krant te laten ver schijnen. De Directie EMIGRATIE-HOEKJE In Nieuw-Zeeland is plaatsingsmoge lijkheid voor timmerlieden, bij de Tas man Pulp- and Paper Mills. Uurloon 5 shilling en 4 pence, over werk per uur toeslag van 1 shilling en 6 pence, vrije kost en inwoning voor on gehuwde vaklieden, die echter zelf bed- degoed en handdoeken moeten hebben, voor gehuwde vaklieden bestaat voor onbepaalde tijd nog geen huisvesting. In Kaapstad is, in Engels gezin van 2 personen, een huishoudster nodig, kun nende koken, kleine was doen, Engels verstaan. 4 makerflat, begin salaris 10 pond met volle kost en inwoning, ka mer in dezelfde flat. Neem een o! twee Rennlei, en op 't zelfde moment is dat zuurbran- den geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. VERHURING VAN TUINGRONDEN De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Januari a.s., zoals ge bruikelijk, alle tuinhuren worden opge zegd. Na 1 Januari kunnen de vrijgeko men tuingronden weder door de tegen woordige huurders, als eerste gegadig den worden ingehuurd, tegen betaling van de huurpenningen en wel tot en met 31 Januari 1954. iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 10-12 uur od het bureau gemeentewerken. Zij, die in 1954 geen gebruik meer van hun tuingrond wensen te maken, dienen op bovengenoemd bureau hier van kennis te geven. Texel. 21 December 1953. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. PLATTELANDSVROUWEN Afdeling Texel Bond Plattelands vrouwen groeit nog steeds! De Donderdag in Hotel „Texel" gehou den Adventsavond van de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrou wen werd door 150 leden bijgewoond. Het programma bood elck wat wils: muziek, zang, declamatie en een kerst spel. Een en ander werd met grote be langstelling en waardering gevolgd. De voorzitster, mevrouw Laan, mocht op merken, dat 1953 voor de afdeling een goed jaar was geweest. Dat zij ook hier grote belangstelling geniet moge blijken uit het noenemend aantal leden, dat van 1 Juli j.l. met 29 tot 209 leden steeg! Straks, zo vervolgde zij, vieren wij Kerstfeest, het feest van Vrede en Licht. Laten wij als Plattelandsvrouwen trach ten die vrede en dat licht te venvezen- lijken in ons contact met onze medemen sen. Het bestuur wenst ook die leden, die ziek zijn of door andere reden verstek moesten laten gaan, een gezegend kerst feest toe, een goed oud-jaar en een moe dig begin. M-IJ. en rheumatische pijnen wrqft U weg met TEXELSE MARKT Den Burg. Aangevoerd 21 December: 4 koeien 650750; 3 graskalveren 175 225; 4 schapen 7590; 14 lammeren 55 70; 36 biggen 4060; 15 nuchtere kal veren 4565. KERST CANTATE IN OOSTEREND Oosterend. Eerste Kerstdag, 's avonds om 8 uur, geeft de christelijke zangver eniging ,,De Lofstem" een uitvoering in de Geref. Kerk te Oosterend. O.a. zal worden gezongen de kerstcantate „Ho sanna in Excelsis". Ook zal er een decla mator voor u optreden, alsmede een so list. De Lofstem brengt altijd een mooi program. Voorziet u dus tijdig van kaar ten. (Zie ook adv.) BADHUIS VANDAAG OOK OPEN In verband met de Kerstdagen is het Badhuis vandaag en morgen open. D Sk 14 S Door haar rijkdom aan Hamamelis staat Hamea-Gelei bij handverzorging vér bovenaan! Royale tube 95 ct. A.N.O.Z. VERGADERDE Het algemeen ziekenfonds ANOZ, af deling Texel, vergaderde Vrijdag in „Het Wapen van Amsterdam" onder voorzit terschap van de heer S. van Heermgen De contributieverhoging (zie elders uit voeriger -red.) tot f 1,20 is noodzakelijk, maar er zijn plaatsen, waar deze nog hoger is! De secretaris, de heer J. Bak ker, die ook de administrateur wegens diens ziekte vervangt, las de notulen en het jaarverslag, waaraan wij ontlenen: het ledental groeit nog steeds en ANOZ is met 450.000 leden het grootst. Gewe zen wordt op het belang van het aanvul lend ziekenhuisverplegingsfonds. Ge streefd wordt naar uitbreiding der ver strekkingen, uitbreiding consultatiebu- reaux voor rheuma en kanker. 7,5 Milli- oen landgenoten zijn nu verzekerd, zo dat ook de onderlinge fondsen een woordje mee spreken! Tegenover het 'buitenland slaan de Ned. fondsen een goed figuur! In afgeronde getallen werd de besteding der contributie vermeld: aan de huisarts f 6,50, genees- en ver bandmiddelen f5, specialisten f4,75, tandheelkunde f 2,75, verloskundige hulp f 1., ziekenhuisverpleging f 10,50, ver voer f 1.- uitw. genees- en hulpmiddelen f 0,75. sanatoria f 2., incasso- beheer en onderhoudkosten f 3., Van de 24 in de ANOZ verenigde fondsen toonden er drie een tekort. 180 verzekerden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, een minder goed jaar! Bestuur. De heren J. Bakker en J. Kuiper werden herkozen. Na de pauze hield de heer Renout, arts, een causerie met lichtbeelden, over het oog. Hij be sprak o.a. de hoornvliestransplantatie, kleurenblindheid welke genezen kan worden en andere kwalen. EVERT BOLT bij drie van zijn schilderijen, welke morgen en beide Kerstda gen in de Kleuterschool te Oosterend geëxposeerd worden. „VORIG JAAR April ben ik begon nen te schilderen. Ik had een oude wa terverfdoos staan, waar ik niet meer met het penseel mee kon werken. Ik heb toen mijn vingers in die verf gedrukt en begon voor de aardigheid figuurtjes te maken op een vel papier. Het werd zelfs leuk. Ik ben toen op die manier, alsmede met aanwending van kleurkrijt, verder gegaan. Mijn vriend Tonny de Haas, zei, „Aardig Evert,ga er mee door!" Hij gaf me diverse aanwijzingen". Aldus vertelde ons Vrijdagavond Evert Bolt uit Opsterend. die voorne mens is om morgen. Donderdag 24 De cember van 8-10 en op de beide Kerst dagen van 2-10 uur een expositie te hou den van zijn schilderijen, z.g. gouaches. De Kleuterschool is ook nu tot expo sitie-ruimte verheven. Gaarne helbben wij gevolg gegeven aan de uitnodiging van deze 19-jarige Oosterender, die helaas gehandicapt wordt door een zeer beperkt gezichts vermogen, hetgeen zoals begrijpelijk is, hem bij de studie zwaar dupeert. Hii nam ons mee naar zijn atelier en u weet het wel: een schildersatelier is doorgaans ondergebracht op een (verge ten) zolderkamer. Wij zagen en bewon derden vaak zijn werk geshowd tussen de schoorsteenpijp en een smal raam, dat poogde iets van het weinige zonlicht, dat moeizaam door de zware wolken drong, op te vangen. De Gouaches wa ren geboren int plakkaatverf, dat het z.g. dekkend schilderen mogelijk maakt Allereerst werd ons een beeld gegeven van de graanoogst: op de voorgrond domineert een hok schoven, beschenen door de middelsterke middagzon, op de achtergrond het wijde veld met de boer derij van de heer Bas van Zevenhuizen als sluitstuk. Evert is een schilder, die ons de blij moedigheid, de vrolijkheid, welke in de natuur zo voor het grijpen ligt. accentu eert en daartoe kiest hij steeds de vreug- dige kleuren. Zo werd dit schilderstuk tot een prettig, warm aandoend geheel. Ditzelfde geldt voor de boerderij „Oostwijk" (zie foto). Dan volgt een stil leven met links een vaas fijn doorteken- de chrysanten (zie foto) wit met rood, met rechts een schaal appelen. Jammer dat wij dit dlles niet in de echte kleuren kunnen weergeven! Dan het pittige oranje-rose, dat wij eigenlijk alleen maar in de gladiool vinden (zie de foto). Wel toevallig, dat wij deze drie schilderijen, die ons het eerst voorgezet werden, ook als het meest foto-minded beschouwden! Vervolgens schilderde Evert een vaas met paarse lupinen, rustig bloeiend te gen een rode muur, wat een waardig fond bleek. Een vaas met dahlia's, wel goed gekozen, maar misschien domineert de middelste bloemsteel, wat als ons gevoel juist is! uiteraard.niet gewenst is! Het volgende brengt ons midden in het landschap, op een graanveld, dat fel geel oplicht onder een schuinstaande, uit het pure blauw komende zon, in fel contrast tot de zware, en wel zéér drei gende onweerswolk: daar kon een ty phoon uit geboren worden!! De voor grond geeft door zijn donkerte diepte aan dit tafereel. Dan een vaas met witte chrysanten, een drijfschaal met rozen in felle kleuren, gegarneerd door donker groene takjes, narcissen met witte hart jes tegen een paarse achtergrond. Ook zo'n 'bouquet in groter formaat, levende bloemen, als springen zij het vrije veld weer in!! De diagonale lijn, links van de vaas met pioenrozen, geeft een goed ef- fect en het rechts gedrapeerde gordijn houdt het geheel in evenwiaht. Dan: een hoekje van zijn ouderlijke woning, dië de weelderige bloemen pracht tegen haar rode muren ziet. De j bouquet witte ridderspoor op het tafeltje boven een strak wit-rood -kleedje past goed bij de meubilering van de kamer, terwijl de sfeer nog aparter wordt door het aansluitende landschap, wegvloeiend in de eindeloosheid, een stuk. dat hoog uitsteekt boven diverse andere num mers. Ook de vaas met vuistgrote, witte bloemen, die het gehele beeld vullen imponeert. „Ik heb in hoofdzaak bloemen geschil derd, omdat schildering van het land schap mij moeilijkheden oplevert, ik moet er dan dikwijls naar raden". En dan: „Ja. onderzoekt u een en ander maar mèt op de biologische juistheid: op de MULO kwam ik al in comflict als men mij precieze copiëring opdroeg; dat vond ik maar puur vervelend!!" Zo passeerden ons alle 21 nummers, die deze wéék in de Schoolstraat te zien zullen zijn. Leuk, even te mogen vertoeven in een zomerse wereld, vooral als ge u een mo ment daarna weer door het grauwe grijs van de Decemberavond omringd ziet! Succes mét je expositie, Evert! In de donkere winternacht Stralen sterren wonder zacht En in die gewijde stilte Is het of de wereld wacht Met ingehouden adem Want eens. in zulk een stond Werd ons een Kind geboren Door Engelen zelf verkond En de jaren snelden henen De eeuwen gleden voort. Maar wat er ook gebeurde Nooit werd die roep versmoord Om zich te gaan begeven Naar Betlehems arme stal. Daar. waar voor elke zondaar Steeds redding wezen zal Dat nu ook onze voeten Als d' Herders van wel eer Naar Betlehem zich spoeden Naar Jezus, aller Heer. T. Kikkert-Bruin Den Hoorn -N. met candle-light 2e KLRSTDAG in Kerstsfeer. Beide dagen ZITTING CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. bevat een veelvoud van de beste ge neesmiddelen, daardoor werkzamer dan andere bij kou - griep - koorts en pijn „GEEN NIEUWS ONDER DE ZON!" „U heeft ze met dat bericht over de Duivekater ook bruin gebakken!" aldus werd van diverse zijden opgemerkt. '„Sinds mensenheugenis wordt dit pro duct nl. ook op Texel gebakken, van een primeur is geen sprake!" Onze excuses, dit was ons uiteraard niet bekend. Bovendien hadden wij nog nooit een Duivekater geproefd! OEFENING DOOR DE MIST GEHANDICAPT „Wij zullen de oefening met het alar meringssysteem binnenkort nog eens over moeten, doen. de mist heeft ons namelijk gehandicapt", aldus de heer A. van Hoorn, secretaris - opzichter van de polder Eierland. Toen Donderdagavond de vastgestelde oefening begon hing over het edland een nogal dikke mist met het gevolg, dat de seinlampen, aan gebracht op de N. H. Kerk, op de voor malige Kaasfabriek in M.-Eierland en op de school te Z.-Eierland, slechts op korte afstand zichbaar waren. Het licht van De Cocksdorp viel voorbij de brug bij hoeve „Bern" niet meer te onder scheiden en dat ds maar één kilometer, terwijl de lichten bij normaal weer in el kaar lopen en ge b.v vanaf het dorp het licht kunt zien (bij B. Dros (voorma lige kaasfabriek), wat een afstand van drie km Is. Gelukkig is het zicht bij 9torm doorgaans goed. De auto's met sirene hebben hun route door de polder gereden, maar uit de eerste gegevens blijkt, dat het volume van de sirene's aan de zwakke kant is.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1