FIRMA MOERBEEK RUIMT OP!! VELE KOOPJES IN CONFECTIE EN MANUFACTUREN vanaf Zaterdag 2 Januari Het wapen van Breeck BI] de eerste aanwijzing van Rheumatlsche Pijn moet gl] zeker Kruschen nemen. - - N H.H. ADVERTEERDERS, heden Woensdag vóór 12 uur in ons bezit te .J Leerjongen Vervolg van pagina 1 nu ook op Texel definitief voorbij zijn. Met betrekking tot de electrificatie van deze gemeente is een grote stap in de goede ridhting gedaan. Een weer uit gebreid aantal gezinnen en bedrijven zal in de toekomst meeprofiteren van het bedrijf van de TEM. Mag het dan een wensdroom blijven dat ieder perceel in deze gemeente zal zijn aangesloten, ze ker is dat de TEM na de uitvoering van de in afwerking zijnde plannen niet op haar lauweren zal gaan rusten, doch wellicht in bescheidener mate in dezelf de richting zal voortwerken. Allerlei andere onderwerpen van ge meentelijke of overheidszorg, met even- zovele wensen zouden nog kunnen wor den opgesomd. Een ieder denkt natuur lijk aan de totstandkoming van een wa terleiding. De indruk is aanwezig dat hier enige vertraging is opgetreden. Wel- Iidht is daar ook wel iets van aan. Doch niet mag worden vergeten dat het hier een omvangrijk en. door de situatie, moeilijk project betreft, waaraan toah gestaag is voortgewerkt. Ook in dien zin dat wij i.e. allang uit de sfeer van sug gestie en vage plannen zijn gekomen en dat het nu werkelijk om realisatie gaat. Anders is het gesteld met het nog steeds en als maar dringende probleem der verbinding. Ik kan niet anders doen dan de van harte gemeende hoop uit spreken dat wij niet opnieuw in een im passe zijn geraakt. Dat instanties en be stuurders tezamen de wijsheid mogen opbrengen nu met spoed een beslissing te bereiken, waarbij wij ons omtrent de aard van deze beslissing niet kunnen uitlaten. Voor wij dan terugkeren tot het eerst- vermelde motief van deze uiteenzetting zou ik nog willen releveren dat: le de woningbouw, en daarmede samenhang end het woningvraagstuk, langzaam in een ander vlak komen te liggen en dat in dit opzicht Texel drie succesvolle jaren achter zich heeft liggen: op een toegezegd volume van 54 werd ons in die drie jaren een extra woning-volume van 41 toebedeeld. Voorwaar een res pectabel percentage En ten tweede dat het sombere geluid dat ilk het vorig jaar met betrekking tot de werkloosheid moest doen horen, door allerlei samenwerkende factoren tot een loos alarm is afgezakt en wij voor dit onderwerp voor de naaste toekomst wei nig vrees behoeven te koesteren. Resumerende dus is het onze gemeen te in materiële zin niet slecht gegaan Benaderen wij nu dit jaar onze ge meente van andere zijde dan waag ik het te veronderstellen dat in verre toe komst het besluit van de gemeenteraad van Texel om over te gaan tot de in stelling van een Culturele Raad een daad van nog groter betekenis zal zijn dan de stemmingsvergadering over de ruilver kaveling ik hoop dit althans en, dit grote woord „historische betekenis" wordt dan gebruikt in onze eigen, be scheiden sfeer. Hopen doen wij dit om een tweetal re denen. Nog niet zo lang geleden sprak ik met een hoge bestuursinstantie van buiten, natuurlijk over Texel, maar ook over Noordholland. En vanzelf kwamen er toen verschillende vergelijkingen aan de orde. Ook kwam in gesprek, dat het in onze provincie en in deze gemeente met het welvaartsniveau zodanig was gesteld dat dit met een zekere angst mag worden gadegeslagen. De stimu lans naar meer en beter zou wel eens kunnen gaan ontbreken. Zeker indien men te zeer materieel is ingesteld en, dat dit een neiging in deze provincie en bij ons zou zijn heb ik meermalen gezag hebbend horen beweren. Het is ook merkwaardig dat daar waar men onder grote spanningen het materiële peil om hoog voert, het culturele leven sneller een grotere vlucht neemt. Het zou dwaas zijn te wensen dat wij het moeilijker zouden moeten hebben om dan weer met groter activiteit ons in verschillende richtingen te ontplooien, maar het is niet misplaatst hier een waarschuwend woord te doen horen. Verder is het niet misplaatst ons te prij zen met het besluit van de gemeente raad, die het teken verstond en als goed bestuursorgaan een besluit nam gericht op de toekomst. Een besluit overigens dat alleen effect kan sorteren indien het gedragen wordt door de gehele gemeen schap want zo ooit, dan hier. zonder die gemeenschap niets en met die gemeen schap alles. Wanneer dan nog een be roep mag worden gedaan: zou het niet mogelijk zijn voorshands de kleine ge schillen eens op zij te zetten en alleen de grote te doen voortbestaan. Als tweede reden zou ik dan nog op het volgende de aandacht willen vestigen. De bestuursverhoudingen wijzigen zich voortdurend. Zelfs een begrip als ge meentelijke autonomie is aan die wijzi gingen onderhevig. Zeker is ook dat in de bestuurlijke verhoudingen waarin Texel verkeert, waar nl. alles afhanke lijk is van de ontwikkeling en afwikke ling van de financiële verhouding, onze eigen speciale autonomie nog eens een extraatje van zijn eigen glorie zou kun nen moeten inboeten. Met dan tot. naar mijn eigen smaak, het funeste gevolg dat op den duur van een eigen gemeentelijk leven en van doodwerken van eigen vi sie geen sprake meer zal zijn. Wat dan verstandiger dan naast het HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder inschrijvingen van zaken: C. Kooijman (Eigenaar) Texel, Den Burg, Witte Kruisweg 7. Fabr. van- en handel in ad vocaat, limonades en mineraalwater, wijnen, gedistilleerd en aanverwante artikelen. „NACHT EN MORGEN" Ook in Oosterend hebben de Eierlan- ders met „Nacht en Morgen" veel suc ces geoogst. Door de goede keuze van het stuk en door het prachtige spel, wis ten zij de geheel bezette zaal van het be gin tot eind te boeien. Wie iets van to neel af weet zal erkennen, dat vooral de rol van Dolf en Leni en die van de moeder van Dolf zeer veel van de spe lers eisen, ze sloegen zich er als dillet- tant goed doorheen. De voorzitter, de heer J. van Bennekom, dankte het be stuur van het Gebouw voor Chr. Be langen voor de beschikbaarstelling en de muziekvereniging voor het disponibel stellen van het toneel. In de pauze won L. Visser een taart en L. Bremer een fruitmand. GEZELSCHAP TETMAN DE VRIES Aangemoedigd door de zeer grote be langstelling welke de avond met Abe Brouwer ten deel viel, besloot de Frys- ke Krite het zeer bekende gezelschap Tetman de Vries te engageren en wel op 25 Januari met de revue „Fan't iene yn't oare". De Friese Texelaars of Texelse Friezen zullen, naar verwacht mag worden, in groten getale opkomen, want „In Fryske feestjoun slagget wis, as Tetman d'r mei't selskip is". BOOTSCHOLIEREN VOOR HET VOETLICHT Destijds werd in de tweede kajuit van de Dokter Wagemaker een bordje opgehangen „Verboden voor honden,". De Directeur. Al spoedig was een klei ne wijziging in de redactie aangebracht. Er was een punt weggehaald en het woordje De was vervangen door „en". U kunt er van op aan, dat dit door een der bootscholieren werd geleverd, óf als afgevaardigde van het complete en semble, óf buiten verenigingsverband, want zó vrij word je wel als je dag in, dag uit door Teso wordt overgezet. Iede re dag varen zo'n negentig Texelse scholieren die aan Den Helder studeren de plas op en neer. Iedere dag heeft aan boord genoeg aan zijn eigen kattekwaad en al die kleine streekjes tezamen vor men per jaar toch nog weer een saldo, dat de moeite van het beschouwen ze ker waard isNu hebben deze jongenlui een goed recept gevonden om er een blanco strafregister uit te berei den: zij organiseren dan een bootrevue, welke zij Teso aanbieden "als dank voor het dagelijks vervoer". Dit feest krij gen we volgende week Vrijdag en het belooft evenals vijf jaar terug een den derende avond te worden. De medewer kenden zijn er al vol van en De Oran jeboom belooft eveneens vol te zullen lopen, een ieder kan dit feest meevieren voor de luttele som van f 1.De revue zal o.a. worden bijgewoond door de heer Van Tendeloo, directeur der Helderse Kweekschool. Het repertoir, dat een soort non-stop zal worden, zal door een 25-tal scholie ren worden verzorgd. De artistieke lei ding berust bij de heer P. Kuijper, Har- kebuurt, die o.a. ook een nummer snel- tekenen zal weggeven, terwijl de heren F. Zegel en P. Kingma als gasten mede werken. Er is voor elck wat wils: mu ziek door eigen band, zang door een quintet, sketches en een Oosters nummer, waar ze een enorme verwach ting van koesteren! Er zal met bal wor den besloten. Wie nog geen kaart heeft, haaste zich, want ze vliegen weg! DAN IS HET POSTKANTOOR OPEN Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden wor den afgevoerd en zo worden rheumati- sche pijnen gesmoord in de kiem. In dui zenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? oude afgeknabbelde en ook weer te handhaven gebied een nieuw gebied van eigen activiteit en eigen ontwikke ling te scheppen? En kan men zich dan een beter gebied voorstellen dan dat, hetwelk de gemeen teraad voor ogen stond bij zijn hier be handelde beslissing? Met deze vragen zou ik willen be sluiten en zoals ik dit het vorig jaar deed, zou ik het opnieuw willen doen: moge het deze springlevende gemeen schap, die Texel vormt, gegeven zijn niet alleen in materiëel maar bovenal ook in geestelijk opzicht in 1954 een jaar van goede en mooie vooruitgang mee te maken. FEUILLETON door T. LODEWIJK 28) De volgende avond kwam Sarto- rius, met een strak, wit gezicht, Het Wa pen binnen. Korstiaan stond achter de tapkast. Hij groette, koel, als altijd, maar Sartorius las achter die stille groet meer. Hij kon niet weten dat Marian nog nooit de moed gehad had, aan haar Vader te vertellen hoe ze thuis gekomen was. Het Wapen was al in diepe rust ge weest. toen ze de sleutel in het slot had gestoken en op haar kousen naar haar kamer was gegaan. En Sartorius kon ook niet weten, dat Korstiaan van Vueren nog met de moed had gehad, zijn dochter verslag te doen van het gesprek, dat hij de dag te voren had gehad met inspecteur Blankwater, de chef van de Breekse politie. Het had Van Vueren niet verwonderd toen hij op het bureau om een vergun ning aan te vragen, gehoord had dat de inspecteur hem even wilde spreken. Ze zaten wel vaker samen een kwartiertje te keuvelen, hij en Blankwater. Maar deze keer stond het gezicht van de inspecteur ernstig, toen Van Vueren de kamer binnentrad, waar een rij wet boeken, netjes in slagorde op het bureau hem grimmig aanstaarde. Kors zei de inspecteur, nadat hij een sigaar had geoffreerd en geduldig gewacht tot zijn gast er de brand in had gestoken 't spijt me maar ik heb een vervelend zaakje met je te bespreken. Zo zei Van Vueren onaangedaan, maar zijn hart begon wild te kloppen en dat is? Nogmaals, ik vind het vervelend zoals jij en ik. nooit wat met elkaar gehad, nietwaar? maar ik krijg klachten over Het Wapen. Te lang open gebleven? wilde Van Vueren schertsen, maar de toon klonk onzuiver. Nee, dat niet. D'r komen klachten. ja, ik zal het je maar rondweg zeggen en ik hoop dat je me kunt aantonen dat ik het mis heb, dat hoop ik van harte, Korser komen klachten de in specteur kwam na al zijn ronddraaien rechtstreeks tot de zaak dat er in jou etablissement gelegenheid wordt ge geven tot hazardspel. Sartorius! schoot het door Kors- tiaan's brein. Niet dan met moeite slaag de hij er in de opbewogen uitdrukking op zijn gelaat te handhaven. Wat zeg je me nou?vroeg hij on gelovig. Ja. ik zal je man en paard noe men. Er is hier een brief van mijn colle ga uit Vierhouten. Ene mevrouw Rey- nierse, ken je die? Nee? Haar man? Reynierse, zo dacht Korstiaan, dat was de man die de laatste tijd steeds bij het groepje was geweest dat in de groene kamer „een kaartje legde". Voorzover hij wist een handelsreiziger. Ik ken hem niet antwoordde hij maar misschien is hij wel eens in de zaak geweest. Hij is er zeker geweest en niet eens maar meermalen was het scherpe antwoord en niet zozeer in jouw zaak, je gelagkamer, als wel in een ander ver trek, waar enkele heren geregeld bij el kaar komen om wat zij noemen een kaartje te leggen, maar waar het grof toegaat. Deze man Reynierse schijnt daarbij geweest te zijn. Hij is gisteren gearresteerd. Wegens fraude. Geld van zijn baas opgemaakt. Drieduizend gulden voor zo'n man veel te veel. En zijn vrouw heeft, nog voor hij door de mand kon vallen, op 't bureau in Vierhouten de boel op stelten gezet en gebruld dat ze haar man liever in het gevang zag dan nog langer zo'n leven. Ze wist, dat hij iedere week zat te gokken, hier in Het Wapen. Meestal verloor hij. Ze wist dat hij zelf maar een bescheiden inkomen had. Het arme mens heeft de laatste maanden op de rand van de wan hoop gezweefd, maar durfde niet naar de politie gaan, uit vrees dat haar man misschienMaar nu was de kogel door de kerk en heeft ze er alles uitge- flapt. Korstiaan zat als door de donder ge troffen. Zo'n affaire, zo'n smerige, ellen dige affaire. En dat in zijn zaak. Deze zaak wordt uitgezocht zo ging de inspecteur zakelijk voort - maar ik zou het ellendig voor je vinden als je naam en je zaak hierin gemoeid waren, wanneer je misschien volkomen te goe der trouw bent. Daarom vraag ik je nu, met als vriend, maar ambtshalve: Wist jij dat er in jouw zaak zoiets aan de gang was? Korstiaan aarzelde een ogenblik. Was vermoeden weten? Hij had allang het vermoeden gehad dat het geen zuivere koffie was daar in die groene kamer. Maar weten. neen, hij wist niets. En dat zei hij ook tegen inspecteur Blankwater. Dan wil ik je maar waarschuwen antwoordde de inspecteur ik zal mijn best doen om je hierbuiten te hou den, maar dan zul jij van jouw kant ook ogenblikkelijk een streep moeten zetten onder dat gedoe. Wie een kaartje wil leggen doet dat maar in de gelagkamer, dan kun je er het oog op houden. Geen besloten partijtjes meer Pas op, Kors, brand je vingers met. Wordt vervolgd SCHILDERIJEN Evert J. Bolt van Oosterend heeft niet te klagen gehad over gebrek aan be langstelling: zijn vorige week in de Kleuterschool aldaar gehouden expositie van door hem vervaardigde schilderijen gouaches trok niet minder dan vierhonderd bezoekers en vijf van zijn schilderijen wisselden van eigenaar. KERKNIEUWS De Cocksdorp. Bij de alhier gehouden verkiezing voor de Herv. Gemeente zijn de heren C. Blom en S. P. Troost herko zen als ouderling. In de vacature, L. v.d. Veen, diaken, die zich niet herkies baar stelde, werd gekozen de heer W. Z. Stolk. In de vacature F. Kikkert (ouder ling-kerkvoogd) \Véi*d gekozen de heer R. Buis Fzn. Tot Notabelen werden her kozen J. de Waard en P. Jansen. In de vacature, ontstaan door de be noeming van de heren W. Z. Stolk en R. Buis, resp. tot diaken en ouderling-kerk voogd, werden tot notabelen gekozen Mevr. W. Kikkert-Neuteboom en de heer A. Boon Jzn. Allen hebben hun benoe ming of herbenoeming aangenomen. 15 JANUARI OFFICIëLE OPENIN De officiële opening van het Clazu Emelie Gollards Rustoord is bepaald Vrijdag 15 Januari a.s. NIEUW(S) VOOR DE DANSLUSTIGB De heer E. Breeuwer, „De Oranjeboot heeft voor de Nieuwjaarsdag „Accon ola" in de volledige radio-bezetting ëngageerd ter verzorging van een cab ret-bal. Dit is iets nieuws voor de dai lustigen: bal en programma wisselen j kaar hierbij nl. af. Blijkens de adv. de entree zo laag mogelijk gesteld. OUD-TEXELAAR SPRAK VOOR ONTWIKKELINGSCLUB De heer Kees Smit Jzn. hield vorij week te Oosterend een praatje over nada, waarheen hij vijf jaar geledi emigreerde, van welke stap hij nimm spijt heeft gehad. Hij was uitgenodij door de Ontwikkelingsclub aldaar, belangstelling voor dit onderwerp w behoorlijk en de heer Smit heeft zj toehoorders allerlei interessants vertej waarnaar met grote aandacht werd luisterd. Er is uit 's werelds duisfre wolken Overal op ons eiland het Kerstfeest gevie De feestelijkheden 1 gonnen al met de A ventsavonden en n< stralen overal de ken boomkaarsjes, want n mand ruimt voor nieui jaar zijn kerstboom oj Hiernaast ziet u een fereeltje in een der kalen van de Nutskli terschool, waar ook fijne stemmetjes hebb gezongen van de herd* tjes. Onze fotograaf maak er een leuk plaatje va Sportnieuws SVC Zondag werden de wedstrijden afge last. Zaterdag 3 uur De Koog A-SVC A. Zondag MOC 1-SVC 1. 2de vrij. Morgenavond trainen om 8 uur. Om dat de competitieuitgaven belangrijk ge stegen zijn is bij het Bestuur het plan gerezen om de meerdere kosten op te vangen door de vei'koop van oliebollen op Oudejaarsavond. Dit ontlast de huis vrouwen van veel werk en SVC kan door deze verdienste het nieuwe jaar vol vertrouwen tegemoet zien. Hedenavond wordt door de dames van de Gymvereniging bestel opgenomen in Eierland en De Cocksdorp. Ze worden dan Oudejaarsavond warm thuisbezorgd. Onze sportvriend L. M. F. van Ton gelen wenst vanuit zijn kazerne in Bel gië de Sportclub SVC en alle andere sportvrienden een voorspoedig 1954. L. M. F. van Tongelen, stnr 53.52569 6de Kie. 1st por Kamer 50 O.C. Ordonnance Kazerne Baron Gene raal Kucqoy, Doornik België. Het Nieuwjaarsnummer van dc Texelse Courant verschijnt Zaterdag 2 Januari. Advertenties voor dit nummer dienen zijn. De Directie OPENSTELLING BADHUIS Het Badhuis is deze week geopend Donderdag 31 December en op Zaterd 2 Januari. ZONDAGSDIENST DEN BURG Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag DOKTER SCHALKWIJK PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Oudejaarsavond N.H. GEMEENTE Den Burg 8 uur Ds van Reijendam Oudejaarsavondcollecte Den Hoorn half acht Ds van Rhijn Extra collecte voor de kerkvoogdij Er rijdt een bus door de P.H. Poldi vertrek kwart vóór zeven. De Waal 19 uur Ds Janse Oudejaarscollecte De Koog 20.30 uur Ds Janse Oudejaarscollecte Oudeschild 9 uur Ds van Rhijn Oosterend 7.30 uur Ds Klijnsma Extra collecte voor dp kerkvoogdij De Cocksdorp 7 30 uur Ds Soesan Bus vanaf de Ruige Dijik zeven uur. Oudejaarscollecte DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den 'Hoorn 18.30 uur Mej. N. Klaasen Den Burg 20 uur Mej. N. Klaasen Oosterend 19.30 uur br. L. Bijlsma Vrijdag 1 Januari 1954 N.H. GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds v. Reijendam Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Collecte voor het fonds noodlijdend kerken en personen. De Waal Geen dienst De Koog Geen dienst Te k. aangeb. 2-pers. ledikant en 2-pers. kapokbed en stro matras. Eelman, Oost 117 Te k. konijnenhok. D. Smit, Den Hoorn 92 Wie heeft een paar voetbalschoenen te koop Maat 37 -38. Age Kra mer, Zwaanstraat 4, Den Burg Te k. 1 ledikant met spi raal en matrassen, 1 wastafel, 1 kastje, 1 kapstok met kleed, 1 tafeltje, 1 klok, 1 filter en vloerzeil. Donderdag 31 Dec. van 9 tot 12 uur P. Bakker, Stecnenplaats 3 Vermist Fongers damesfiets zonder kettingkast en afgebroken lamp. Gaarne terug, v d. Kooy Binnenburg Te koop een lange leren jas m. 52. W. Kager, Kogerweg 24. Den Burg Voorspoed en geluk door een bron van gezond heid gebruik knoflook caps, uit de natuur Geneeskruiden depót, Schilderend 130 Aangeb. een damesfiets met licht en een prima handwas machine met wringer. Schil derend 130 Wie heeft mijn bruine portemonnaie gevonden Gaarne terug. A Moonen-Witte, Het Meitrte- bos Verloren 2de Kerstdag een paar donderbr. dames glacé met wit doorgestikt. Gaarne terug. Veeger Em ma" Den Hoorn Te koop een nieuwe zwart zijden cocktail klokrok. Room, Schilderend 47 Kosthuis aangeb. Voor net persoon. Burgzicht 41 Te k. aangeb. brandhout- circelzaag Geb. Kunst, Koger weg 12. telef. 196 Te k. een paar meisjesschoenen in. 37'/23 paar kinderschoentjes m. 23 en 24 een haardkachel Adres bur. v.d. blad Zendt vroegtijdig Uw advertenties in Huisvlijt. Voor figuurzagen en houtsnijden hebben wij triplex in vooriaad 3, 6 tn 8 mm. Vanaf 25 ct p. plaatje A. Huizinga, Warmoesstr. 55 Op de 2de Kerstdagg wer den wij verblijd met de geboorte van onze Zoon en Broertje Kees die bij h t het H. Doopsel de namen ontving CORNELIS PETRUS MARIA C. D ZIJM-Witte I. J Zl|M JAAP en SIMEN JAN Texel, 26 December 1953 P.H. Polder H 16 Met dank aan God en blijdschap geven wij U kerfnis van de geboorte van onze Dochter en Zusje Thecla Bij het H. Doopsel ontving het de namen CATHARINA JOANNA MARIA Tr. GIELF.S-Witte G GIELES S1EM en AGNFS Texel, 29 December 1953, 't Horntje H 54. Tot onze diepe droef heid overleed heder geheel onverwachts, i; het St. Lidwina Zieken- huis te Den Heidei voorzien van de H H Sacramenten der Ster venden, onze zorgzame en innig geliefde Man en Papa, Regnerus Johannes Lebet in de leeftijd van 37 jaai Zijn diepbedroefde echt genote en kindeien A. A. LEBER-Brui LIA, TINEKE. ANNEKE, ARD|E Den Burg, 25 Dec 195 Kogerstraat 16 De plechtige Requiem mis is gehouden o Dinsdag 29 Decembé des morgens om 9 uu in de paiochiekerk va de H |oannes de Do per te Den Burg, waarn begrafenis op het R.K kerkhof aldaar heef plaats gevonden GEVRAAGD of Gevorderde. Gebr. Schoenmaker, Suikerweg 3.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2