OPRUIMING Clirisly Bontmantels OPRUIMING 2 Januari 1954 T BONTHUIS VAD VROOM A DREESMANN MARTIEN BAKKER 10 tot 35 pCt korting op iedere Bontmantel of Bontgarnering. Maak nu reeds Uw keus! Koop Bont in de Bontspeciaalzaak dus Vergadering van Bloembollencultuur „De Lofstem" verzorgde kerstprogramma SEIZOEN- Het kost minder bij 93 98 88 3,28 rood 4,88 1,18 88 7 4 kleur 78 17,80 21,80 29,80 nu 38,80 33 huishoudster E. GROOT GESLOTEN een jongen „Familie Kruif houdt vacantie" TE KOOPt Smederij Waalderstraat, Den Burg BOOTREVUE BAL NA. Piet Vroegop Jzn zijn blijvend motvrij en wettig gedeponeerd KONINGSTRAAT 59 DEN HELDER In de vergadering van „Bloembollen- cnltuur, sprak de voorzitter, de heer H. Bruijn, de volgende rede uit: „Wanneer we nog even een terugblik werpen op het afgelopen jaar mogen we, wat het verloop van de handel betreft, zeer zeker tevreden zijn. Zowel de prijzen der Sions als die van de meeste andere soorten narcissen en ook die der crocussen bewogen zidh in opgaande lijn. Eind Augustus waren de Sions zelf abnormaal hoog in prijs en de inkrimp van een paar duizend roe zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. Toch geloof ik dat dit met de enige oorzaak was. Verleden jaar op dezen tijd toch en ook gedurende het voorjaar werden de Sions verkocht voor 55 a 60 gulden per kist. Dit was voor de expor teurs een aanvaardbare prijs, een prijs, waar ze in het buitenland mee konden werken. Het gevolg hiervan is geweest dat er dit voorjaar veel Sions in het buitenland werden verkocht, meer zelfs dan we, ondanks ons normale gewas, zouden kunnen leveren. Uitwassen schadelijk En toen na half Augustus de expor teurs op de markt kwamen die nog steeds met hadden gekocht, m de hoop dat ze de Sions wel voor minder dan f 55.zouden kunnen kopen, bleek dat het grote aanbod weg was en vlogen de prijzen omhoog Moeten we hierom jui chen? Ik meen van niet! Hoe plezierig het voor de enkelen die hiervan hebben geprofiteerd ook is, voor de handel in het algemeen zijn dergelijke uitwassen meestal schadelijk. Er zijn, toen de prij zen zo hoog opliepen, heel wat orders op Sions geannuleerd en gehalveerd, hetgeen moge blijken uit 't feit dat ze later in de tijd weer sterk in prijs zijn gedaald. Een dergelijke gang van zaken maakt de Sions zowel bij de exporteur als bij de buitenlandse afnemer op de duur im populair. Toch mogen we, wat de Sions betreft, voor levering volgend jaar een optimis tisch geluid laten horen, daar er voor dit artikel alweer exporteurs op de markt zijn. De crocussen vertoonden het zelfde beeld. Ook hier gedurende het hele jaar voor alle soorten een oplopende markt tot de planttijd aan toe. Maar hier ligt de oorzaak m.i. anders. Gezien het feit dat er in Juni al gekocht werd voor le vering 1954, heeft velen er toe bewogen wat meer uit te planten en is de oorzaak geweest dat er een aantal nieuwelingen is bijgekomen. Gelukkig is er al veel aan de export verkocht zodat we niet bevreesd behoe ven te zijn dat de enigszins begonnen daling zich, althans voorlopig niet, zal voortzetten. Over het prijsverloop voor het vol gend jaar zal, meer dan ooit, het oogst resultaat een woordje mee spreken. Meer dan ooit, omdat we het er allen over eens zijn dat er meer is op ge plant, en we dus als het ware op de wip zitten. En daar een beste of een slechte oogst, vooral voor dit artikel 'n enorm verschil kan geven, zal het oogst- resultaat uitmaken naar welke zijde de wip zal uitslaan. En nu we het toch over de oogst hebben denken we aan het gezegde dat we de bollen nog niet in de mand hebben. Hier en daar al boven de grond! Door het abnormaal zachte najaar hebben de bollen zich al flink ontwik keld, zo zelfs dat ze zich hier en daar al boven de grond vertonen. Bij invallende vorst zal dit die plan ten zeer zeker geen goed doen, al weten we uit ondervinding dat de schade hier door veroorzaakt, later nog al mee valt. Meer schade kan er ontstaan doordat de gronden, tengevolge van het langdu rig uitblijven van regen, zijn uitge droogd. Velen onzer zullen zich nog de strenge winter herinneren van 1929. Ook toen was er in de voorafgaande herfst in lange tijd geen regen gevallen met als gevolg dat de hoger gelegen tuinen veel vorstschade ondervonden. Aan hen die hun bollen op een hoog stuk land hebben staan zou ik daarom de raad willen geven het bollendek nog eens na te lopen om eventueel open of schraal gedekte plekken nog van een laagje stro te voorzien. De verkoop van eigen partij Nu nog iets over het verkopen van eigen partij. Gedurende het afgelopen seizoen is meermalen gebleken dat het voorverkopen „uit eigen partij" aanlei ding kan geven tot misverstand. Velen toch zijn de mening toegedaan dat hun niets meer kan gebeuren als ze maar uit eigen partij hebben verkocht. Dit nu is verre van juist. Alle z.g. voorverkopen (dit is het verkopen van bloembollen voordat ze gerooid zijn) worden op het koopbriefje omschreven als te zijn ver kocht „uit eigen partij". Dat wil zeggen dat als de oogst om één of andere reden mocht tegenvallen (waterschade, ziekte, vuur enz.) waar door de verkochte hoeveelheid niet ge heel kan worden geleverd, de kweker niet meer behoeft te leveren dan hij oogst. Bij een gestegen marktprijs is de ze bepaling voor de verkoper van veel belang, daar hij zonder deze bepaling verplicht zou zijn tegen een hogere prijs dan hij zelf ontving bij te kopen om zijn verkochte hoeveelheid geheel te kunnen leveren. De kweker wordt hier dus beschermd maar dan is het ook zijn plicht om de exporteurs zo spoedig mogelijk te waar schuwen als hij meent dat zijn oogst zal tegenvallen of dat er veel ziek in voor komt, zodat de koper zich door andere aankoop zal kunnen dékken. Indien de mogelijkheid bestaat dat men de verkochte hoeveelheid niet zal kunnen leveren is men volgens het han dels reglement verplicht om: 1. Binnen 8 werkdagen na het rooi en de koper hiervan mededeling te doen. 2. Binnen 16 werkdagen na het rooi en opgave te doen wat men wel zal kun nen leveren. Indien de opkoper dit verzuimt kan de exporteur hem verplichten de gehele verkochte hoeveelheid te leveren, zodat de kweker zal moeten bij kopen. Wei gert de kweker dit, dan is de koper gerechtigd (onder beperkende bepaling) de ontbrekende hoeveelheid op de markt te kopen en bij gestegen marktprijs de schade op verkoper te verhalen. Nu is het gelukkig zo dat bij verzuim verreweg de meeste gevallen in der min ne worden geschikt. Maar beter is het de zaken serieus af te handelen. Houdt in de eerste plaats bij voorver koop uw schatting van de oogst aan de lage kant en waarschuw de koper zo vroeg moegelijk als u denkt niet alles te kunnen leveren. Vliegbestrijding Wat de vliegbestrijding betreft: We zullen op onze hoede moeten zijn. Was er verleden jaar slechts sprake van één enkel geval van afkeuring door vlieg, deze zomer waren het minstens Vijf. Hieruit blijkt dus dat we weer bergafwaarts gaan. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? M.i. in de eerste plaats de onvoldoen- De Vrijdag door „De Lofstem" in de Gereformeerde Kerk te Oosterend ge houden uitvoering werd door 230 perso nen bijgewoond. De voorzitter, de heer P. Riemens, liet ter opening zingen Ge zang 10 1 en 3 (organist voor de samen zang was de heer P. Brouwer Jzn.) en de warmwaterbehandeling. Nu de grote inrichtingen zijn opgeheven zijn we ge noodzaakt om zelf onze bollen te behan delen. Maar ik hieen te moeten betwij felen of dit overal wel op de juiste ma nier gebeurt. Zowel een te lage tempe ratuur als 'n onvoldoende tijdsduur zijn beslist onvoldoende om de vliegenlarf onschadelijk te maken. Ik doe daarom een dringend beroep op u allen om toch vooral daaraan de grootst mogelijke aandacht te schenken, in de eerste plaats in uw eigen belang, temeer daar de controleur niet zal schro men om voorjaars partijen narcissen af te keuren als hij er levende larven in mocht vinden. Een andere oorzaak moeten we zoeken in het opslag als gevolg van de z.g re- gelcultuur. Laten we er toch voor zorgen dat we onze bollen zo zorgvuldig moge lijk oprapen en er verder al het mogelij ke doen om de achtergebleven bollen voor de volle 100 pet te vernietigen. Nu wil ik hier tevens naar voren brengen dat we, wat de vlieg betreft, ten opzichte van de bollenstreek, een uitstekend figuur slaan. En dat deze situatie, hopeloos als zij eens was, de laatste jaren zo in ons voor deel is veranderd danken wij in de eer ste plaats aan de keuringsdienst van de Vereniging de Narcis, maar vooral toch ook aan de samenwerking van bijna al len. Door de vrijwillig opgelegde heffing van enkele jaren geleden, stelde u uw bestuur in staat de nodige maatregelen te nemen en het doet ons genoegen u te kunnen mededelen dat de heffing voor dit jaar opgelegd door bijna allen werd betaald. Jammer dat enkelen zich afzijdig hiel den, maar laat ons hopen dat zij het nut er van alsnog zullen inzien en dat dan ook zij hun steentje zullen willen bij dragen. ging daarna voor in gebed. In zijn ope ningswoord merkte hij op, dat voorheen steeds De Lofstem tezamen met Excel sior en het Mannenkoor deze uitvoering verzorgde, maar omdat de kas van het gemengde koor gemengde gevoelens ver oorzaakt moest besloten worden de baten ditmaal alleen aan De Lofstem ten goede te laten komen. In de toe komst kunnen hopelijk weer alle drie ensembles medewerken. U weet, dat vanuit de kerk telefoonlijntjes lopen naar huizen, welker bewoners niet in staat zijn de dienst bij te wonen; ditmaal werd de telefoon ook voor deze dorpsge noten ingeschakeld en een hunner was daarover zo goed te spreken, dat zij1 tóch een kaartje kocht! De Lofstem, directeur de heer Cor Bremer, opende met Sterre van 't Oos ten, dat met veel begrip vertolkt werd en ons nader bracht tot de sfeer waarin het Kerstfeest tot ons komt. Daarna een fragment uit het Kerstoratorium, ook van H. W. de Wolff. Vervolgens luisterde men naar „Kerstfeest" geschreven door Huib Fenijn en gedeclameerd door de heer Jn. Daalder, die ter inleiding waar schuwde voor het over de gehele we reld gesignaleerde uiterlijk vertoon, waarbij wij in alle ernst ons de vraag mogen stellen: „Verstaat gij wat gij leest?!" Verstaat gij, waarvoor gij kerst feest viert?! Kan er „Vrede op Aarde" komen met alle oorlogen en geruchten van oor logen? Een antwoord zag hij in het ge dicht, eveneens van Huib Fenijn, „Licht in Lijden" en daarna „Maranatha" (Je zus Komt) van J. J. L. ten Kate. Na samenzang voerde het koor de Kerstcantate „Hosanna in Excelsis" uit. Dil veel van de medewerkenden eisende stuk, dat een uur duurt, werd mooi ge zongen. De heer J. Daalder verzorgde de declamatie en hij zegde tevens de daarin voorkomende schriftgedeelten. Ook de solozang door de dames G. Vlaming, S. Meohielsen en Gr. Vlaming en de heer S Bremer, tenor, werd keu rig uitgevoerd. Organist was de heer B. Vlaming C. Gzn. terwijl de algehele lei ding in handen lag van de heer Cor Bremer. De aanwezigen zongen tenslotte nog „Ere zij God". Nadat de voorzitter de heer Daalder en de koster had bedankt voor hun medewerking besloot hij deze bijeenkomst met dankgebed. Sterk verlaagde prijzen - Ziet onze etalages Koopt tijdig, want de voorraden zijn beperkt Flanellen lakens, flinke 2 per- soons maat, heerlijk warm 150x210 4,78 Extra zwaar 5,68 Graslinnen lakens, zeer mooie kwaliteit graslinnen, flink 2 p. laken 150x210 4,88 Extra groot 2 persoons laken 180x220 5,48 Prima Slopen met knoopsluiting mooie zachte katoen 58x68 138 98 Fantasie dameshemd met ronde hals, mooie kwaliteit maten 42 en 44 bijpassende directoir Charmeuse damesonderjurken met ronde hals, en-of schouder band, strook en kantgarnering 2.68 1,98 Theedoeken, mooie frisse ruiten grote maat 70x70 58 Badstof Keukendoeken, in rode en blauwe ruiten de ideale keukendoek Elastieken Insteps buitengewone mooie kwaliteit elastiek diverse maten Zware gcplatteerde dameswerk kousen, mooie tinten, met kleine foutjes nu voor 98 Linnen boodschaptassen met rits in de kleuren igroen, bruin en 6 stuks zeer fijn geparfumeerde toiletzeep inhoud 500 gram 78 Jaeger Wol, extra mooie kwali teit per grote 100 grams knot Extra mooie zachte oogjesluiers grote maat, pracht kwalitiet Moderne Wiegen, kap met mooie gebloemde zijde bekl. 19,80 Kinderledikantje, fraaie uitvoe ring, keurig gelakt 55xiio 23,80 60x120 32,80 Vitrage, marquisette met strook je, katoenen kwaliteit, crème moderne Zware wollen dekens, fantasie dessins 150x200 170x220 Vlokmatrassen, damast overtrek, prima gezuiverde vulling 80x190 23,80 2 pers. 3 delig 120x190 41,80 Eiken rookfauteuil, gotische uit voering met zware balpoot Rookfauteuilkussens, Peau de Peche overtrek per stel 13,80 Wij kochten een partij Axmin- ster en Wilton kwaliteits karpet ten, deze moeten weg 12 els 78.— 68.— 48,— 16 els 198.— 178.— 98,-- 5 stukjes extra vette huishoud zeep, onze bekende kwaliteit, per 5 stuks 28 Viscosa sponsen, de ideale werk- spons, spons en zeemleer tegelijk finke maat 39 Emaille keukenuitrusting, modie zware kwaliteit emaille, 20 delig Wij brengen in de verkoop een prima zinken Emmer flinke maat voor 2.38 Prima Graslinnen, 150 breed voor flinke 2 persoons lakens nu voor 1,88 Witte flanel voor herenflanellen, mooie zachte kwaliteit 98 Partij aanbieding, Dames- en He renzakdoeken mooie kwaliteiten Dameszakdoekjes 18 Herenzakdoeken Wij starten op onze confectie-afdeling met een Record verkoop in dames-, meisjes- en jongensconfectie. Fantastisch lage prijzen I Brengt een bezoek op onze 1ste etage. DEN HELDER Gevraagd op boerderij in de Wieringermeer of hulp. P G. Brieven onder no. 436 aan bureau v d. blad Wij wensen U in 1954 veel nieuwe lakens en slopen toe. Haal even een spaarboekje bij Levensiniddelenbedrijf Molenstraat 15, tel 347 Zaterdag 2 Januari wegens inventarisatie. DROS' Smederij Gevraagd met 1 Maart W. Kikkert, Bargen Opvoering van een vrolijk spel in drie bedrijven. Op 1 Januari in het Gebouw van Chr. belangen te Oosterend Aanvang 8 uur Kaarten verkrijgbaar 5 ft bij C, Bremer en aan de zaal. Chevrolet dumpauto 2'/2 ton Ford Dearborn tractor Rumpstadt tweewegploeg met woelers Maring kantelploeg met woelers John Deere 2 schaarploeg DT. rondgaand Aardappelsorteermachine, Amazone Schijvenploeg Mc Cormick 4 schijven Grasmaaimachine, 2 paards met 2 balken, Massey Harris. Nicholson harkkeerder 5-schaarstoppelpioeg in heffer van Ferguson tractor. Wilt U ook naar de die gegeven wordt op Vrijdag 8 Januari des avonds 8 uur in „De Oranjeboom"? Er is nog een beperkt aantal kaarten <t fl, verkrijgbaar bij Kees Moojen, Schoonoord weg, Ten Burg Dick Bruin. Hoogerstraat, Den Burg Einmy Dros, pa Bakkerij Dros, Oudeschild Paul Wuis, Julianastraat, Oosterend De aristocraat onder de Radioapparaten Radio en Electra PIET **ROEGOP rima oordelig Het adres voor laarzen en regenkleding. Speciaal in lederen kleding, wenst al zijn vrienden, bekenden, cliëntèle en de gehele burgerij van Texel een voorspoedig 1954 toe. Wij zullen ons uiterste best doen om U in het nieuwe jaar weer PRIMA en VOOR DELIG te bedienen, 's Maandags op de markt, voor Hotel Texel. UIT SINT PANCRAS. Telefoon K 2267 - 588 Te koop aangeboden woonhuis met erf en grote schuur Wed. M. Blom-de Waard Oudeschild 202

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4