Cjroen fmtrtrjéxels in het harL, De in boot en bus achtergelaten voorwerpen worden nu door de N.V. T.E.S.O. op Texel geveild Hotel „Texel" één dag Warenhuis" De Suikerbietenteelt Het „Prins Hendrik- Hotelweer in exploitatie (als café) WOENSDAG 30 MAART 1954 68» JAARGANG No. 8824 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „Ja, al met al ligt hier voor een lieve stuiver!" Aldus de heer J- de Vries Jr. „Wat dacht je van dit fototoestelletje?" „Een best lensie, Jan, zeker van 'n Ame rikaanse toerist??" Wij bevinden ons in een der kelders onder het TESO-gebouw aan de haven van Skil. Voor ons ligt een keur van goederen, bestemd voor. ja, dat is 't 'm juist: op geen enkel artikel staat het adres van de rechtmatige eigenaar. Indien, dat wèl zo was geweest, zouden deze artikelen daar niet ver zameld zijn! liet betreffen namelijk gevonden voorwerpen, zowel in de autobus sen als op de boten, varende op Texelstroom als op het Eierlandse Gat (alleen tij dens het zomerseizoen). Ieder jaar blijven aan boord of in de bus spullen liggen, van laten wij zeggen verstrooide of zéér haastige reizigers! Op maar enkele artikelen (zoals pakjes b.v.) vindt ge een adres, de meeste eige naars kunnen niet meer opgespoord wor den en dan gaan die spullen naar een der kelderruimten onder het TESO-ge bouw. Daar ligt thans een indrukwek kend aantal artikelen, de oogst van drie jaren! Sinds de oprichting van TESO in 1907 zijn er altijd artikelen aan boord achter gebleven; deze werden om de vijf jaar |ingebracht op de jaarlijkse algemene veiling aan de N.Z- Voorburgwal, de A.V.N.Z-V., de baten deed TESO steeds in het fonds voor „Schippersweduwen en -wezen" vloeien. Op voorstel van enige aandeelhouders heeft de Raad van Commissarissen be sloten om de openbare veiling thans apart te doen houden en wel op Texel zelf- De baten blijven uiteraard bestemd voor het genoemde fonds! „Je zou er een interessante fancy-fair van kunnen opbouwen!" Aldus de heer J. J. van der Vlies, die zojuist de „Dokter Wagemaker" uitgeleide heeft gedaan en ook even een blik komt werpen in de driejaarlijkse oogst. „Hoe kan een mens zo'n lief tasje laten hangen!" zegt hij. Blijkbaar afkomstig van een erg ver strooid bakvisje! „En dat karretje loopt ook nog wel!" meent oud-hoofdconduc teur Jurr- Beumkes, die de haven en omgeving blijkbaar nog diep in hert; hart draagt! Ja, geachte lezers, de artikelen variëren van groot tot klein, van kost baar tot minder waardevol, tenminste voor de buitenstaander, want een kun stig besneden wandelstok - stellig door een toerist achtergelaten - kan een machtig souvenir zijn voor zo'n vriend of vriendin van Texel! Gaan wij de goederen rangschikken, registreren, dan zien wij, dat de shawls het ruimschoots in aantal winnen. Op merkelijk is, dat de dames op dit punt veel minder vergeetachtig blijken dan de leden van het sterkere geslacht. (Mis schien doordat de dames de shawls meer als sieraad dragen??). Dan volgt in aan tal de categorie handschoenen, meest herenhandschoenen in allerlei uitvoering en in de meest uiteenlopende motieven: van schapenkoppen tot grimmige leeu wen! Hierbij zagen wij ook twee paar gloednieuwe glacé's- Vervolgens - om in de modeartikelen te blijven ronddolen: de hoedenafdeling, geen enkel damies- hoedje, maar wèl een respectabel aantal herenhoeden en in alle mogelijke kleu ren. Ook was het aantal alpino's opval lend groot, terwijl wij eveneens ver scheidene petten ontdekten. Van de sieraden noemen wij: ringen met fraaie, flonkerende stenen (drie stuks), een aantal metalen en benen armbanden, een partijtje broches, waar onder met het bekende VW-vogefltje, een doos vol zonnebrillen etc. Uiteraard droeg Texel als vacantieoord vooral zijn stempel: badhanddoeken, zwem broekjes, souvenirs, een strooien hoed, een aantal rode zakdoeken. Een rugzak, propvol kampeerspullen- „Dat men daar geen navraag naar doet is toch wel een wonder". „Waar vond u de meeste artikelen, in de kajuiten of op het dek?" „Nu, de meeste in de kajuiten, de boten zijn daar immers uitgerust met de ba gagenetten en men verlaat nogal eens de boot zonder acht te hebben geslagen op zijn eigendommen in zo'n bagagenet". „Zoudt u geen bordjes kunnen plaatsen met „Heeft u niets vergeten?". Die zien wij wel meer hangen!" „Je zou al erg grote bordjes moeten aanbrengen willen ze in de gaten lopen en in de practijk zullen ze m.i- weinig effect sorteren!" Aldus de Directeur. De openbare veiling, waarover wij reeds schreven, zal morgenavond in Hotel „Texel" worden gehouden. Men heeft deze veiling op een Donderdag ge steld met het oog op de busdiensten. „Dat zal een hele show worden!" „Ja, de „Temito" is d'r niks bij!" zegt de heer H. C. Ran, „het wordt voor elck wait wils!" De veiling zal, evenals die welke ieder jaar door de Spoorwegen wordt gehou den, plaats hebben ten overstaan van de notaris. De verkoop begint om acht uur. Aan één en dezelfde persoon zullen niet meer dan vijf artikelen worden ver kocht om misbruik, door opkopers te beteugelen De betaling der kooppennin gen dient na afloop te geschieden oo vertoon van het nummer van het betref fende artikel. „Is er niks voor je bij?" Ben je niks kwijt?" vraagt kapitein List. Wij voelen 'm. Nee, die bruine hoed is voor ons een donkerbruin geval gewor den, schipper!! Onder leiding van de heer J. C. Rab, die op ons eiland fungeert als agent van de Suikerfabriek „Holland" te Halfweg, werd Donderdag in Hotel ,,De Lindeboom een vergadering voor bietenverbouwers te Te xel gehouden. In zijn openingswoord mocht de heer Rab een veertigtal bietentelers wel kom heten, alsmede de directie van de Suikerfabriek „Holland", de heren Ofeig- sen en Cornelissen en de heer Dijksen, voorzitter van de Bond van Suikerbieten- verbouwers. Het doel van deze vergadering was om eventuele klachten over de bietencampagne 1953 en tevens de a s campagne 1954 na der te bespreken De heren Th. Rutten en Joh. Bakker merkten op, dat voor aan de bieten kle vende aarde op Texel een groter percen tage werd afgetrokken dan b.v. in de Haarlemmermeer. Dit achtte hij onredelijk en verzocht dan ook voor Texel een per centage aan te houden, dat gelijk is aan dat te Haarlemmermeer De heer Joh van Maldegem bleek in de veronderstelling te verkeren, dat de bieten, bestemd voor „Holland" te Halfweg in Puttershoek ver werkt zouden worden. Dit kon door de directie echter ten stelligste worden tegen gesproken. Wat het transport der bieten aangaat, dit zal in de loop van het jaar nader be keken worden De heer D. Keijser, Ongeren. vroeg of het niet mogelijk was dat men voor leve ring tot schip enige vergoeding ontvangt Hem moest evenwel worden geantwoord, dat de kosten van het vervoer gelijkelijk over de diverse telers verdeeld worden, zodat dus hetzelfde systeem wordt toege past als b v bij de melkophaaldienst van de zuivelfabriek alhier Door de heer Dijksen werd toegezegd, dat hier zeer zeker een voldoend aantal arbeidskrachten aanwezig zal zijn voor de a s. verpleging en de oogst, indien men maar vroegtijdig zijn aanvrage inzendt. Nadat alle vragenstellers tot tevreden heid waren beantwoord, werd de bijeen komst door de voorzitter gesloten met een woord van dank voor hun belangstelling. Naar wij vernemen zal dit jaar waar schijnlijk heel wat minder gecontracteerd worden dan vorig jaar Hierbij speelt de vrees, dat men het werk niet tijdig klaar krijgt een belangrijke rol Vorig jaar werd 270 ha bieten verbouwd, dit jaar wordt een aanzienlijk kleiner areaal verwacht. De prijs werd met 3,5 gld per ton ver laagd, maar velen kunnen profiteren van het feit, dat men de bieten, die voorheen in het schip moesten worden geleverd, thans niet verder dan tot aan de verharde weg behoeft te brengen. FILMNIEUWS VERDORVEN JEUGD Een zeer merkwaardige film draait er dit weekeinde in Texels Bioscooptheater. De titel luidt „Verdorven Jeugd" en de inhoud stemt daarmee wel overeen, hoe wel het niet zo erg is als de plaatjes aan de deur van de bioscoop doen vermoeden De geschiedenis speelt zich af in een Zwitserse kostschool voor rijike meisjes, die sledhts interesse blijken te hebben voor mannen en jazzmuziek. Natuurlijk zijn er onder hen enkele goede meisjes die nog juist bijtijds hun fouten inzien en de sdhijn-correctheid ontvluchten- Aanvankelijk is het verhaal, waarin Su san Stephen en Anna Maria Ferrero hoofdrollen vertolken, bijzonder aardig, doch plotseling wordt nogal drastisch naar een „spannend" en „bevredigend" slot gejaagd hetgeen althans de bedoe ling zal zijn geweest. De moeite van het aanzien waard. DE VECHTJAS Zondagmiddag draait de film „De Vechtjas". Uit de titel blijkt wel, dat het odk in deze film aan spanning niet zal ontbreken! Nederlands nieuws Groot transport verlaat de haven van Amsterdam. Koningin Juliana onthult Nationaal monument in Eede. 's Werelds grootste tankboot arriveert in Pernis. SV De Koog. De Koog heeft het niet tot een over winning kunnen brengen: het moest in Twisk zijn meerdere erkennen: 5-1. Tex. Boys A- De Koog A 2-5. Zaterdag gaan we naar Oosterend A. Bij goed weer op de fiets- Het gaat de laatste tijd zo .<med, dat w^1 al bij voor baat op een overwinning rekenen! Denken de leden en donateurs vooral om de vergadering van hedenavond acht uur in „Het Witte Huis". Nogmaals, komt allen zoveel mogelijk! Sportnieuws S.V.C- Zondag wist ons eerste thuis tegen Vada revanche te nemen: in een, voor de rust goed gespeelde wedstrijd werd de eindstand 4-1. Als scheidsrechter Zeeman om half twee laat tossen, kiest S. eerst voor de wind. Binnen vijf minuten heeft Jn Reus ons de leiding gegeven. Hierdoor aan gemoedigd komt S- terug. Wij zien goe de aanvallen opbouwen over de vleugels en vooral Wim als linksbuiten weet steeds verwarring te stichten in de V.- aohterhoede. Uit een goede pass weet Ale de V.dceeper te passeren: 2-0. Hier na komt V- wat opzetten, maar de ach terhoede met Gerrit weet in samenwer king met de beide Henken erger te voor komen. Het S.-doel wordt dan ook geen ogen blik bedreigd. Nog vóór de rust weet Wim ons een veilige 3-0 voorsprong te geven. Daarna wordt het spelbeeld an ders: V. tracht met lange passen onze verdediging uit elkaar te trekken, maar voor doel gekomen, weten ze niet wat schieten is en daar onze voorhoede en kele mooie kansen om zeep brengt, volgt een doelpuntenloze periode- Met nog een kwartier te spelen is de stand nog 3-0. Bij een V.-aanval komt Gerrit zo onge lukkig op een knie van een V-speler terecht, dat hij moet uitvallen. De resterende tijd zal S- nu met 10 man verder moeten spelen, maar.ook de rechtsback van Vada verlaat het veld, een zeer sportieve geste. Beide tientallen weten in deze laatste fase nog één keer te doelpunten. Zo komt het einde met een 4-1 zeee voor SVC. Zondag a.s.: SVC 1-Schellinkhout 1; Zaterdag: SVC A-Texel B. Bijzondere filmavond Zoals de leden waarschijnlijk wel in de Courant van Zaterdag hebben gele zen, draait op Donderdag 8 Apnl de film Engeland-FIFA aan Den Burg Zij, die deze avond willen bezoeken, gelieven zich morgenavond op de training even op te geven, dan zullen we trachten de kaarten gelijktijdig te bestellen- Hoe de filmavond wordt? Het woord „Hoge- sohoolvoetbal" zegt genoeg! Verzuimt deze avond dus niet! Het ..Prins Hendrik Hotel" komt weer in exploitatie, niet als hotel, maar als pleis- sterplaats voor wie graag een verfrissende dronk tot zich wil nemen Wij denken vooral aan de bezoekers van broedplaats „De Schorren Zo komt er dus nieuw leven op het oude Prins Hendrik-hotel, trouwens, gezien de grote luierwas. is daar al nieuw leven, echter betreft dat niet de uitbreiding van de familie Dijker, die het hotel beheerthet voormalige hotel wordt door twee families bewoond en de goeie ooievaar bracht de nieuwe wereldburger bij de onderhuurders. Op de voorgrond het kanaal, lopend van de molen in Het Noorden tot aan de dijk van ..De Eendracht- polder". WIE OP TEXEL ja waar ook ter wereld! - een hotel zoekt, zal zich in de allereerste plaats naar het centrum van het dorp begeven en in de allerlaatste plaats naar dat gebied, waar de eenzaamheid domineert en de stilte spreekt! Hoe wijlen de heer Floris Dekker het destijds in z'n bol kreeg om tussen broedplaats „De Bol' en broedplaats „De Schorren helemaal achter in polder „Het Noorden" een hotel te bouwen zal velen, zo niet allen, ten zeerste bevreemd hebben, althans toentertijd, want toen Floris in die uithoek zijn hotel slichtte, schreven we 1911. Het vreemdelingenverkeer had nog weinig te betekenen en de Texelse wegen nemen wij die van Den Burg naar Oosterend of Het Noorden waren op enkele uitzonderingen na weinig geschikt om er over uit te zwerven! De stichting van dat Hotel zal vooral toen als een vrij zotte daad zijn beschouwd maar. zoals de tegenwoordige bewoner, de heer G Dijker, ons vertelde. „Ome Floris zat vol ideeën! Hij had het plan hier een badplaats te maken, een Amerikaanse mo len moest de mensen vanaf een platform aan het Hotel op de Waddenzeedijk bren gen De steiger van Oost is ook een vrucht van zijn activiteit geweest!' (De heer Flo ris Dekker was destijds lid van onze ge meenteraad). Zoals te voorzien was, heeft dit hotel Floris geen financieel voordeel opgeleverd. Bi) zomerdag kwam de heer H Braam hier wel eens een redevoering afsteken en dan had ie wel eens flink wat mensen in het hotel Sporadisch vond er een uitvoe ring plaats en wel door de Eierlandse to neelvereniging. Zondags kwamen er een handje vol biljarters „Nee zo vervolgde de heer Dijker, „het heeft nooit veel op gang gehad. Ik adviseerde m n oom des tijds het hotel bij de Slufter te zetten, maar dat leek hem niks. Ach. als hij hier nou een klein cafeetje had gezet, maar zon paleis! Heeft het veel gekost, denkt u7 „Nou, veel, veel niet het meeste materiaal, zoals de stenen en ramen waren afkomstig van afbraak en kwamen uit Amsterdam Verschillende mensen hebben aan het ho tel gebouwd, o a de firmanten Vlaming 6 Buis Enige jaren heeft het hotel niet ge draaid. daarna is de heer H Dob er een cafeetje in begonnen Met die dijkverho ging heeft hij niet kwaad geboerd want vele. arbeiders kwamen er hun dorst lessen Samen met de heer Dijker lopen wc rond het grote gebouw, dat werkelijk niet on sierlijk is met haar slanke dak en brede luifel. De heer Dijker zal proberen weer wat mensen in dit hotel te krijgen „Vroeger, in de tijd van ome Floris, was het hier veel te doods, maar nu „De Schor ren' in voorjaar zomer en najaar nogal wat toeristen trekken heb je kans op wat aanloop. Wij zullen tenminste proberen of het lopen wil." Even later staan wij in de zaal of eigen lijk een gedeelte van' de vroegere zaal want een stukje uit het midden is een muur gebouwd, maar in ieder geval kun je nog van een zaaltje spreken en voor dit vertrek van 23 m'-' en dat van 12,35 m2 hebben ze nu een vergunning gekregen tot het ser veren van verfrissende dranken EIGENLIJK LIGT dit hotel er tegen woordig nog niet zo mal Oosterend heeft zowel naar het Zuiden als naar het Noor den een prima weg gekregen en via de polder „Het Noorden" kom je eveneens over een goede weg tot het ..Prins Hen drik Hotel". Het lag er dezer dagen behaaglijk in de prettige voorjaarszon Je rook het nieuwe leven en vele vogels hingen al jubelend in de lucht. Op de voorgevel lazen wij nog duidelijk de naam van het hotel „Prins Hendrik", maar de woorden hotel en F Dekker had men grondig weggeverfd Toch zullen alle oudere Texelaars altijd de naam Floris Dekker onlosmakelijk aan dit hotel verbonden weten Op bijgaande foto ziet u hoe het hotel zich spiegelt in het kanaal langs de dijk. De vogels zongen het hoogste lied en een drietal scholeksters had het zo mirakel druk, dat wij onze vraag aan Teun Brou wer, die aan de overkant langs fietste, wel driemaal moesten herhalen Nee." zei-die tenslotte .veel dooie veugels heb ik nog niet gezien! Misschien valt dat dus nogal mee Wij hebben in elk geval talloze vo gels gezien: ze liepen ijverig te voedselen aan de buitenkant van de zeedijk, waar de cb een enorm breed strand had geschapen. Ja, de tijd gaat nu weer snel, na die ge nadeloos strenge winter Het voorjaar zit in de lucht en de vogelliefhebbers zullen niet al te lang meer op zich laten wachten! HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen van zaken: H. v.d. Ster (E): Texel, Hallerweg B 8a. Telen en verhandelen van bloembollen- Bodedienst Cocksdorp, Texel, De Cocks dorp IA. Transportbedrijf. E: J. J. West dorp. En onder „wijzigingen": „Visschers Verecniging D-E.T.Vte Texel, p.a. J. T. Boom, Oudeschild 241 Visschen enz- Uittr. voorzitter D. Vlas Wzn. Uittr. seer. J Menkes Dzn, Uittr. penn. meester P v.d. Vis Pzn Ben. voorzitter J. T. Boom; ben. penningmeester C. Do^er. BOUWVERGUNNINGEN De heer H. C- van der Wal, De Koog 80, bouw van een woonhuis aan de Mi nister Ruisweg aldaar, de Rijkstelefoon, bouw van vijf automatische centraleste De Cocksdorp, De Koog, Den Hoorn, Eierland en Oosterend; de heer C. J. v. d- Kooi, verandering voorgevel perceel Weverstraat 1, Den Burg. STICHTING NOORDHOLLAND VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK De Stichting Noordholland voor Maat schappelijk Weik (dit is het Opbouwor- gaan voor Noordholland) zal op 20 Mei a.s. haar Eerste Provinciale Opbouwdag houden te Haarlem in het Concertge bouw (Lange Begijnenstraat 13). De Directeur der Stichting, de heer C- Lijnzaad, zal des morgens een inlei ding houden over: „De maatschappelijke situatie in Noordholland en de taken der Stichting Noordholland", terwijl 's mid dags Prof. Dr. Sj. Groenman een refe raat zaj houden over het onderwerp: „Verband tussen maatschappelijk Op bouwwerk en Sociologie". In verband met het verzoek, dat de Stichting Noordholland bereikte het ini tiatief te nemen tot het instellen van een sociologisch en sociaal-psychologisch onderzoek rond de fJ-mond, is de in leiding van Professor Groenman van groot belang- MET VOORTVARENDHEID EN DURF Bij de Scheepswerf is het een tijd lang even bar druk geweest, aldus de Harlinger Courant. Er kwamen meer schepen bij dan men met mogelijkheid in dezelfde tijd af kon werken, zodat de Zuiderhaven een allerfleurigste aan blik bood. Eén der opvallendste repara tie-karweien was wel die aan het vlag- geschip van de Texelse Rederij, de „Dokter Wagemaker". In de haven van Den Helder was daar een oorlogsbodem tegenop gevaren, waardoor er ernstige averij was ontstaan- Bovendien was de boot weer aan de normale jaarlijkse voorjaarsbeurt toe. De mannen van de werf hebben het klusje met voortvarendheid en durf aangepakt en Zaterdag was alles zover dat de boot kon worden gecompasseerd en daarna als nieuw, weer naar Texel kon vertrekken. Volgend karwei]

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1