Cjroen 'ZwarL-Jexels in het harL, Texel zag sinds Juli 1945 niet minder dan 355 woningen verrijzen - Den Burg kreeg er 166 van Lammeren markten Heden Landbouwjongerendag te Texel Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel TV De Koog vierde de bevrijding met het optreden van „De Duinkanters WOENSDAG 12 MEI 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6836 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev«dd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -}- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. VANAF JULI 1945 tot heden zijn op ons eiland 355 woningen gebouwd. Dit is zeer behoorlijk als wij nagaan, dat er voor de oorlog gemiddeld 30-35 wonin gen per jaar verrezen. Nemen wij het hoogste aantal (35), dan komen wij over negen jaar op 315 woningen, na de oor log dus een vooruitgang van 40 wonin gen, zoudt ge zeggen, maar die „ge" kan alleen maar een niet-Texelaar, althans een vreemdeling zijn, want de oorlogs handelingen hebben Texel niet onge schonden gelaten: hier toch werden 116 woningen verwoest, zodat wij nog steeds een belangrijke achterstand hebben en wel van 76 woningen. Dit neemt niet weg, dat wij, gezien de huidige tijdsom standigheden niet ontevreden mogen zijn over hetgeen in de achter ons liggende na-oorlogse periode al weer tot stand is gebracht! Bijna de helft (166) van de woningen verrees te Den Burg of omgeving, waar bij inbegrepen is een volume voor 20 woningen ten behoeve van het Rusthuis aan de Zes; dan volgen resp. Eierland met 44 woningen (inclusief de boerderij - T.B.C.-VRIJE MARKT TE SCHAGEN De Gezondheidscommissie voor 'Dieren van de Stichting voor de Landbouw heeft in haar vergadering van 22 April 1954 besloten de markt te Schagen te erken nen als een t.b-c.-vrije markt. Burgemeester en Wethouders van Texel maken het volgende bekend: De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden op de volgende data: 17, 24 en 31 Mei, 8 en 14 Juni 1954- De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgesloten, alleen wanneer vooraf de nodige hokken zijn besproken. Daartoe zal de gelegen heid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen, uitgezonderd marktdagen, van 8,30-12,30 uur. b. ten raadhuize des Zaterdagsavonds van 19 tot 20 uur- c. op de marktdagen van 9 tot 13 uur aan de kiosk op of nabij het marktter rein. Verzocht wordt bn het bespreken van lammerenhokken met gepast geld te betalen. Aangiften na Zaterdagavond 20 uur ontvangen voor de markt van Maandag d.a-v. worden niet meer ten uitvoer ge bracht. Aanvoer van de lammeren en het overige vee kan alleen geschieden tus sen 8 en 10 uur en alléén door de Park straat, met dien verstande, dat de Park straat niet anders bereikt 'kan worden dan door de ingang bij de Weverstraat. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat het niet toegestaan is de lammeren te merken met teer- Texel, 10 Mei 1954. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester P- BEEMSTERBOER, Secretaris WIJZIGING EN VASTSTELLING UITBREIDINGSPLANNEN Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat het door de Raad dier gemeente op 14 April 1954 vastgestelde plan tot her ziening van het uitbreidingsplan- in-onderdelen voor „De Koog", vastge steld bij raadsbesluit van 30 November 1935, nr VI, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 12 Augustus 1936, nr. 154, ter ge meente-secretarie van 13 Mei 1954 af gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ligt. Mede liggen ter gemeente-secretarie, eveneens van 13 Mei 1954 af, ter inzage de door de Raad der gemeente Texel op 14 April 1954 vastgestelde plannen-in onderdelen voor ,,De Cocksdorp", „Oost" „Oudeschild" en „De Waal". De bij de ui tbreid ingsplan ne n- i n -on - derdelen behorende bebouwingsvoor - sohriften liggen evenens ter inzage- Binnen zes weken, na afloop van de termijn van tervisielegging, kunnen de belanghebbenden, die zich met bezwa ren tot de Raad hebben gewend, bij Ge deputeerde Staten bezwaren tegen de plannen indienen. Texel, 7 Mei 1954. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING en met daaraan gebouwde woningen), De Koog 43, Oosterend 24, Oudeschild 16, De Cocksdorp 14, Den Hoorn 13, De Dennen 7, Het Noorden 5, De Westen, Ongeren, Waalenburg en de P-H. Pol der ieder 4, Spang 3, De Waal en Zuid- haffel ieder 2. (De dorpen steeds mét omgeving). Uiteraard zegt deze samen vatting niets omtrent de nog steeds ern stige woningnood alhier. Den Burg heeft er na de oorlog ver scheidene nieuwe straten en lanen bij- gekregen en momenteel wordt druk ge werkt aan het grootste complex, dat in Plan-Zuid wordt gebouwd door de fa. Jac. Drijver Zonen, die daar voor re kening van de Woningbouwvereni ging „Texel' 31 woningen bouwt. Hier boven geven wij u een overzioht van de werkzaamheden aldaar- Zes woningen staan al onder de kap, Zaterdag komen er nog vier onder de kap en volgende week Zaterdag nog weer twee. Aan de Ada van Hollandstraat komen resp. 12 en 13 woningen, de overige zes aan de Pieter van Cuyckstraat, die op de Mo lenstraat uitkomt. Als deze 31 woningen gereed zijn beschikt de Woningbouwver eniging over woningen voor totaal 124 gezinnen (er bevindt zich een aantal zjg- Duplexwoningen onder). Voor de thans in aanbouw zijnde woningen ontving het bestuur meer aanvragen dan er aan woonruimte beschikbaar is, maar de aanvragen moeten nog worden beoor deeld, waarbij men niet alleen rekening mag houden met het volgnummer, doch ook met de gezinsgrootte - het is niet zo, dat een paartje, dat wenst te trou wen, maar zonder slag of stoot, zonder bijzondere omstandigheden, een woning met vier slaapkamers kan worden toe gewezen. Zo ver zijn we helaas nog niet! Van bovenstaand complex zijn zeven woningen bestemd voor bewoners van het bekende Bunkerdorp nabij het Loodsmansduin, achter Den Hoorn. Het volume voor 19 van de 31 woningen komt uit het provinciaal surplus- Wie onmiddellijk kon bouwen, kon van de provincie volume van het overschot ont vangen. Texel kon ogenblikkelijk een aanvraag daartoe indienen dank zij de gelukkige omstandigheid, dat hier in ALGEMENE VOORJAARSVERGADERING Toen vice-voorzitter, de heer C. Koorn de opening met een slag van de voor zittershamer bezegelde, kon hij zich over een goed bezette landbouwschool ver heugen. Nadat ook notulen en ingekomen stuk ken achter de rug waren, kwamen de belangrijkste punten aan de orde, nl-: bespreking zomerprogramma en prijs uitreiking lezings- en hooimonsterwed- strijd. In het zomerprogramma liet de heer C. P. Laan eerst het licht vallen op de Landbouwjongerendag, Woensdag 12 Mei, heden, in De Oranjeboom. Het pro gramma is aantrekkelijk. 10 uur Opening 10.30 uur Inleiding door de Weled. Heer Mr. C. Ph- Abbing te 's-Gravenhage. On derwerp: „De taak van onze jonge boe renstand binnen en buiten onze lands grenzen"; 12 uur Prijsuitreiking Provin ciale lezingwedstrijd; 12,30 uur Pauze; 14,uur Rondrit over het eiland Texel; 17,30 uur Koffiemaaltijd; 20 uur Non- stoprevue „Texel op z'n best??!!", ver zorgd door de afdelingen van Texel. Het verdere zomerprogramma ver meldt een wedstrijd in het hooiruiteren, indien de omstandigheden dit toe laten- Verder wordt er na enige discussie besloten een excursie per bus naar Zuid- Limburg en Luxemburg te maken, waar voor minstens 20 deelnemers nodig zijn, die zich voor 1 Augustus moeten ooge- ven. Gegadigden die geen lid zijn, maar toch interesse hebben kunnen zich ook opgeven. „Het zomerprogramma biedt weer vele plannen, hier is echter de medewerking van alle leden voor nodig om ze uit te voeren", aldus besloot meester Laan zijn uiteenzetting. Hierna volgde de prijsuitreiking van de hooimonster- en lezingswedstrijd, welke traditioneel door de heer W- H. Lap met een toepasselijk woord werd op geluisterd. De heer Lap wekt allen op hun beste krachten aan deze mooie ver eniging te geven. Daarna deelt hij mede te hebben besloten zijn functie als jury lid neer te leggen. De voorzitter dankt de heer Lap met een stevige handdruk voor de diensten aan de vereniging be wezen- Na de pauze volgt de rondvraag, waar in de heer Boerhorst een aanval doet op de „bedelpot", die na iedere bijeenkomst bij de deur geplaatst wordt en volgens hem, „een doorn in het oog was voor de velen die deze overigens gezellige loka liteit bezochten". Van verschillende kan ten kwam echter critiek op deze aanval, kunt U blussen in de kiem. Neem sim pelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmóet die steevast Rennies bij zich hebben prak tisch en hygiënisch verpakt. En onopge merkt in te nemen, zonder water of wat ook. daar Texel, vergeleken met andere ver enigingen in Nrd.-Holland, het laagste contributiegeld heft en daarom vonden velen het billijk dat de kop chocola met koek wel een kleine vergoeding verdient, zodat de bedelpot, die feitelijk helemaal geen bedelpot is, blijft staan. De heer J- Rutten zou gaarne, naast de adspirant-juryleden op de sahapen- fokdag, ook adspiranten op de koeien- fokdag toegevoegd willen zien, daar dit minstens even belangrijk is. De heer J. Roeper Johzn stelt voor de adspiranten „vooruit te situren" en dan later de uit slag met de „eahte" jury" te vergelijken. Dit moet eens met deskundigen doorge praat worden, meent de voorzitter- De heer Boerhorst zou de praatavon den graag in een ander vat gegoten zien, b.v. door aetherforum, hersengymnastiek e-d. De vergadering is het hiermee eens en de voorzitter besluit dan ook dat het bestuur haar gedachte hierover eens zal laten gaan. Nadat de zaal geen vragen meer te stellen heeft, sluit de voorzitter om half elf met een doffe dreun de Algemene Voorjaarsvergadering- K. H. DE NIEUWE SCHOLEN Aanvankelijk had men gehoopt de nieuwe Koger en Waalder school, als mede het gymlokaal in Plan-Zuid op 1 Mei te kunnen openen, maar door om standigheden is de voltooiing enigszins vertraagd- Aangenomen mag worden, dat de opening nu omstreeks begin Juni zal kunnen plaats hebben. GELDELIJKE STEUN VOOR STUDERENDEN Het Bestuur van de Stichting „Prof. Dr. W- H. Keesomstudiefonds" bracht 27 Maart jl. ter kennis van belanghebben den, dat personen met een zeer goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voongenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die ge durende de cursus 1954/1955 voor een studietoelage uit genoemd fonds ter te gemoetkoming in die kosten in aanmer king wensen te komen, zich vóór 1 Mei konden wenden tot het Bestuur door middel van een daartoe strekkend aan vraagformulier, dat te verkrijgen was op de afdeling Financiën en Onderwijs der gemeentesecretarie. Naar wij vernemen is door vijf per sonen van deze gelegenheid gebruik ge maakt en wel 1 voor MTS, 2 voor HBS, 1 voor schriftelijke cursus voor onder wijzer (een 4-jarige avondstudie) en 1 voor de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. STATIONSGEBOUW VLIEGVELD Op 17 Maart jl. mochten wij een foto brengen van het stationsgebouw, staan de op het vliegveld in Eierland. Zo van verre leek het gebouw al nagenoeg vol tooid, maar aan het interieur viel nog heel wat te doen! Inmiddels is ook daar veel werk verzet en wij mogen verwaoh- wadhten, dat het stationsgebouw om streeks Pinksteren voor het publiek ge opend kan zijn. Vanaf het fraaie, zonnige en met windschermen uitgeruste terras krijgt men daar een gezellig uitzicht op de acties op en boven ons vliegveld. Plan-Zuid het terrein een kant en klaar object voorhanden was! Aldus de heer P. Smit, secretaris van de Woningbouw vereniging. De verening heeft haar wo ningen en leden (plm. 200) over heel Texel- Wie lid wil worden, gelieve zich te wenden tot de administrateur, de heer R. J. Boom, Weverstraat 44. Men beden ke evenwel, dat deze vereniging geen automaat is, aldus de secretaris, die u een kwartje schenkt na het inweipen van een dubbeltje! De woningbouwver eniging behoort te bestaan uit leden, die niet direct een woning behoeven; veel eer toch moet men aan de nabije toe- H1ERBOVEN het groeiende Den Burq- Zuid, waar momenteel gewerkt wordt aan de bouw van een complex van 31 woningen ten behoeve van de woning bouwvereniging Texel". komst denken: zij kan haar diensten verlenen aan jongemensen, die binnen 5-6 jaar wensen te trouwen, zij mag te vens de steun verwachten van hen, die vooruit kunnen en willen zien en nu reeds jid worden ten behoeve van hom kinderen. ItU'JLLUL ^.'1^454! DE HEER C. DRIJVER JZN is niet alleen een kundig vakman, maar ook een C. Keijser Czn. nr II; ook hij kan patent vragen op diverse uitvindingen: hierboven ziet u b.v. een lift, waarmee de kruiwagens stenen naar de eerste, tweede, derde oi nog hoger gelegen verdieping worden gevoerd. Op de an dere toto ziet u een Jacobsladder, waarmede dakpannen naar hun plaats van bestemming worden gebracht. Ter illustratie tonen wij u tevens de „ouder wetse manier" van pannendekken, waarbij zo'n zevental personen dient te worden ingeschakeld- Voorts constru eerde de heer Drijver lr nog een hijs kraan, waarmee betonnen balken van een 285 kg werden verplaatst, de capa citeit bedraagt 500 kg- De lift is bere kend op een max. belasting van 250 kg. LEPELAARS BROEDEN IN DE GEUL In „De Geul", het duinmeer achter Den Hoorn, broeden thans zes paren le pelaars. Vooraj de vogelvrienden zullen dit bericht met voldoening lezen, want de lepelaar is een vrij zeldzame vogel. In ons land broedt hij in „De Muy", in het Naardermeer en in het „Zwanewa- ter, de vijfde kolonie moeten wij vele duizenden kilometers verder zoeken en wel in de Donaudelta. De kolonie in „De Muy" telt weer een zeer groot aantal lepelaars: men schat het aantal paren op ongeveer honderd. Het moet uiteraard bij een ruwe schat ting blijven, want de dieren zijn nogal schuw, maar vanaf de Zuideliike duin rand heeft men toch een fraai gezicht op het vertier in de kolonie. EMMABLOEM-COLLECTE 1954 De opbrengst van deze collecte be droeg bruto f415,17 (vorig jaar f471,61). Den Burg f 169,80; Oosterend f39,73; De Koog f61,Oudeschild f40,26; De Cocksdorp f30,95; Eierland f21,32; Den Hoorn f36,60; De Waal 15,51. De netto-opbrengst f411,97 wordt in zijn geheel aangewend ten bate van de t.b.c-bestrijding op Texel, uitgevoerd door de afd. Texel van Het Witte Kruis. DE DUINWEGEN Met voortvarendheid wordt door ge meentewerken gewerkt aan de weg door de duinen adhter Den Hoorn, die vanaf de Witte Weg tot aan de schuur van de heer Lap van een gloednieuw dek zal worden voorzien, alsmede aan de weg door de Krim, die eveneens tot een goed berijdbare weg zal worden gemaakt. De Witte Weg hoopt men nog desze maand gereed te hebben en de Weg door de Krim zal omstreeks half Juni in gebruik kunnen worden genomen. Zowel voor Den Hoorn aLs De Cocks dorp zijn deze verbindingswegen naar het strand met het oog op het toeristen verkeer van bijzondere betekenis. JONGE BELGEN OP TEXEL Een uit 27 leerlingen bestaande klas van de Rijks Normaal School te Antwer pen heeft bij haar rondreis door Neder land vorige week ook een bezoek aan ons eiland gebracht. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder „wijzigingen": Fabrikanten: J- Klomp, Barsingerhorn, Haringhuizen D 25. Schilders- en behan- gersbedrijf en fabricage van wrijfwas. Bedrijf verpl. naar Texel, Oudeschild 123 De feestavonden, die de Oranjevere niging De Koog ter herdenking van de Bevrijding gewoon is te organiseren, werden de laatste jaren door gezelschap pen van de overkant verzorgd. Daarom was het, zoals de voorzitter, de heer Onstenk, Zaterdagavond tijdens zijn openingsspeech in „De Toekomst" op merkte. een goed idee op deze avond nu aan dorpsgenoten de gelegenheid te ge ven, te laten zien, wat men op het ge bied van het toneelspel presteert. De Oranjevereniging heeft dan ook het spontane aanbod van „De Duin kanters", het vrolijke spel in drie be drijven, getiteld „Waar ben jij geweest, vannacht" voor het voetlicht te brengen, met graagte geaccepteerd- Er zal wel niemand uit de overvolle zaal geweest zijn, die dit besluit heeft betreurd. De vele lachsalvo's, die uit de toeschouwers opklonken, waren even zo vele bewijzen, dat men terdege amuseerde. Gebleken is wel, dat men in De Koog, na de gedwongen rust van enige jaren, het toneelspelen niet heeft verleerd en dat deze kunst ook hier verscheidene toegewijde dienaren en dienaressen telt „Waar ben jij geweest, vannacht" ver haalt van een jong echtpaar, waarvan de. vrouw om een kleinigheid zo jalours wordt, dat ze boos het huis uitloopt en zich bij haar ouders gaat beklagen. Haar man komt haar hier opzoeken, maar als zij niet van een toenadering gediend blijkt, gaat hij met oom Job, een ver stokte vrijgezel, naar een nacht-film voorstelling- Om zijn uitgaan te verber- (Zie vervolg tweede pagina) ZITTING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN weer zitting. Van 2-2,30 uur zij die per taxi of bus komen; van 2.303-30 uur voor moeders met kinder wagens van buiten Den Burg; van 3.30 4 30 uur voor moeders uit Den Burg.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1