(jroen ^uwrtrjéxels in het harL, Onze Vereniging voor Volksfeesten en Folklore was weer actief „Het Grote Wieltrok grote belangstelling De o.l. school te Oosterend gaf uitvoering Ouden van Dagen op reis jfrnildcL Zönnebruin ijs kruideniers-levensmiddelen pakket 2.53 pCt lager Boot met zij lading WRICLEY ZATERDAG 3 JULI I9S4 TEXELSE 68» JAARGANG No. 68S1 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveid de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Dinsdagavond klokslag half acht bracht de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore „Het Grote Wiel" in werking. Op alle dorpen werd gelijk ge start voor de betrouwbaarlheidsrit op rijwielen over een afstand van 57 km., waarin alle dorpen opgenomen waren- Het weer werkte mee, de wind was bijna geheel gaan liggen en het was niet te warm- Er werd direct een vrij hoog tempo ingezet, hetgeen wel blijkt uit de eind uitslag, een gemiddelde van over de 30 km per uur, hetgeen de snelheid is voor een behoorlijke bromfiets. De groep, die te Den Burg startte, was het grootst. De categorie 3, fietsen met versnellingen, nam het in het begin te gemakkelijk op, pas na De Koog pro beerden deze deelnemers er alles uit te halen, waarbij op de Westerweg door de begeleidende motorrijders snelheden van over de 40 km werden geconstateerd- Bij de totaaluitslag is gebleken dat deze groep enkele minuten winst op deze ma nier had laten schieten. Zeer zeker moes ten in deze groep de snelste tijden ge maakt zijn. De rijders uit Den Hoorn, een club van siechfs vier man, hebben het se rieuzer aangepakt; werden ze in het be gin afgeremd door een hunner, zodra ze deze rijder lieten schieten, zetten ze er een constante snelheid in, wat twee van de vier rijders op de eerste plaats bracht Van de rijders uit De Koog verdienen de Gebr. Haarsma, die 4 minuten na de grote groep startten een bijzondere ver melding. Voor hen geldde ook de start- tijd van half acht. Herman zag kans als tweede van de acht deelnemers in De Koog terug te komen. En dan Sara Pran ger de enige vrouwelijke deelnemer. Zij reed ook behoorlijk. Terwijl ze bijna de gehele tocht alleen moest maken, kwam ze toch maar 11 minuten na Nr één van De Koog aan, en nog onvermoeid! Ook aan Oosterend werd door twee rijders 6 minuten te laat gestart, (gevolg van te laat opgeven). Maar de drie deel nemers, reden bijna ieder voor zich.' dus individueel de gehele rit uit in een be hoorlijke tijd- Van Oudeschild startten twee rijders- Het gerucht verspreidde zioh, dat W. de Boer zich liet gangmaken, gelukkig werd dit door de diverse controleurs langs de weg tegengesproken, zodat hierbij reha bilitatie volgt. De beide Oudeschilders hebben ook geheel op zichzelf de 57 km gereden, de een was sneller dan de an der. dus samenrijden was niet mogelijk. Onze bewondering voor de door hen ge maakte tijd is groot. De Cocksdorpers hebben elkaar niet in de steek gelaten, zij hebben de gehe le wedstrijd met elkander gereden, waardoor de door hen gemaakte tijd even hoger ligt, maar als groep hebben zij een mooi figuur geslagen- Nog een vermelding van de ploeg Schoonoordweg. die ook als ploeg een prachtige prestatie leverde, een woord van hulde aan Piet op z'n damesfiets is hier wel op zijn plaats- Zoals gebruikelijk hebben zich enige valpartijen voorgedaan. Een der rijders kwam in het ,-puntdreed" terecht en moest toen opgeven. Door slingeren van een der deelnemers kwam een ander te vaLlen, waardoor diens fiets nogal be schadigd werd. In de groep van De Koog kwam ook een valpartij voor, waardoor de tijd van de snelste rijders wel wat langer geworden is. De publieke belangstelling, niet alleen op de dorpen, maar ook langs de wegen was weer groot. In de dorpen soms wel wat te groot, zodat de rijders tussen het publiek inkwamen, voordat ze de con- tróletafel konden bereiken. Maar de or ganisatie voor dit nieuwe evenement zat goed in elkaar. Alle controlecommissies hebben behoorlijk werk geleverd, waar door de einduitslag spoedig bekend was- Aan Den Burg waren zes premies be schikbaar, op de overige dorpen was een premie voor iedere rijder- Al kwam Sara het laatste binnen, ze werd binnenge haald met bloemen, terwijl ze bovendien nog twee premies kreeg. De uiteindelijke uitslag: Groep I. gewone fietsen: D. Drijver, Den Hoorn 1.49-00; L- Garritsen, Eierland 1.49.30; Theo Reij, Den Burg 1.49.30. Groep II. sportfietsen: A- Dijker, Den Hoorn 1-49.00; M de Wolf, De Waal 1-49.30; W. de Boer, Oudeschild 1.52.00. Groep III. versnellingsfietsen: F van Tatenhoven, Oosterend 1.49.30; L- Heer schap, Den Burg 1.49-30; J. Blankevoort. De Waal 1-49.30. Deze deelnemers ontvangen allen de medaille, welke door de Vereniging voor Volksfeesten beschikbaar werd gesteld. De volgorde van aankomst van alle deelnemers: Oosterend: 1. C. Vonk 2-06; Jac. Mulder 2.11; Hoijinga 2-20 De Cocksdorp: 1. H. van Sijp; 2- M. Boon 3. C. Wetsteen allen 1-52; 4. D- Helder; 5. W. Barends (buiten mededinging); 6. L- Broekman 1.57. De Koog: J. Daalder 1-53; 2. H. Haars ma 1.53-45; 3. A- Eelman Jzn 1.54; 4. A- Douma 1 54 15; 5. C. Bonne 1.54.45; 6- L. BijLsma 1.56; 7. T- Haarsma 2.01-50; 8. Sara Pranger 2 04 00 Den Hoorn: 1. D. Drijver 1 49; 2- A- Dij ker 1.49; 3- W. Kikkert 1.52; 4. L- Goën- ga 2.14. Oudeschild: 1 W. de Boer 1-512- D Witte 2.00 Den Burg: 1- L. Garritsen 1.49.30; 2- F. van Tatenhove, idem; 3 L. Heerschap, idem; 4. Mart- de Wolf. idem, 5- J. Blan kevoort, idem; 6. T. Schraag, idem; 7. Theo Reij, idem; 8- N. Huisman 1.54; 9. C- Heinis, idem; 10. Rien Mantje, idem; 11. P. van Heerwaarden 1-55; 12- Joh. Schoo 1.55; 13. C Vlaming 1 58; 14. Adri de Wolf; 15. Ploeger; 16- Beumkes; 17. L- Brons; 18. Kalf; 19- Van Heerwaar den; 20- Andre Witte. De prijsuitreiking vindt Maandag avond om 8,15 uur plaats in „Casino". Iedere winnaar en verdere belangstel lenden worden uitgenodigd daarbij aan wezig te willen zijn. De twee avonden, waarop de leerlin gen van de o-l. school te Oosterend hun schooluitvoering gaven, zijn voor hen een groot succes geworden. Ouders en belangstellenden, waaronder de Burge meester en Wethouder De Waard, heb ben genoten van het keurige programma, dat door de leerlingen zo prettig is uit gevoerd. Des te meer werd dit gewaar deerd, teen men hoorde dat veel van het vertoonde, door de leerlingen zelf was georganiseerd. Ook het door hen inge richte toneeltje was artistiek verzorgd- Ondoenlijk is het om alle medewerken den te noemen maar toch wel een extra pluimpje voor Fantasio, de poppenkast- man, voor de krachtpatsers uit het va riété-nummer en voor de dirigent van de Westra-band. Leden van de Oudercommissie en an dere ouders werden dank gezegd voor de georganiseerde verloting en theeschen- kerij. De heer Roest had een prachtige toneel verlichting aangebracht- Bij navraag bleek, dat de bezoekers hun waardering in heel wat kwartjes en dubbeltjes hebben omgezet De welver diende, driedaagse schoolreis gaat door! OOK IN OOSTEREND GROTE BELANGSTELLING Op het officiële bulletin ontbraken de namen van deelnemers uit Oosterend, maar toch hebben drie jongens uit dit dorp deelgenomen aan de wielerwed strijd over Texel. C. Vonk werd nr- 1 en mocht als prijs f 7 50 in ontvangst nemen uit handen van de heer W. Koop man. J. Mulder werd 2e en verwierf daarmede een fietskilcmeterteller aan geboden door de fa. S. Rentenaar. A- Hocinga werd 3de en won een worst uit slagerij S- Dros. Van de zijde der bevolking bestond grote belangstelling voor dit evenement. Iedereen vond het natuurlijk wel erg jammer, clat de jongens van Oosterend aan Den Burg waren gestart. Er waren nog meerdere mooie prijzen door de Middenstanders van Oosterend uitge loofd, maar de animo tot deelname was jammergenoeg te gering- Om Zuurbrand te blussen: Eén ol twee Rennies - blaar En op 't zelfde moment. Das een extra voordeel met Rennies- U hoeft nooit af te wachten of 't helpt. Rennies helpen altijd, iedereen, En U ondervindt dat op 't moment dat ge ze inneemt. Inderdaad, 't is net of U de brand uitblaast. Floep weg! Rennies gebruikt U volkomen onopvallend Wa ter of wat ook komt er niet aan te pas. En ze zijn één voor één verpakt prac- tisch en hygiënisch. U kunt ze zó bij U steken en hebt ze dan simpelweg voor 't grijpen- Bij de eerste aanwijzing. „HERWONNEN LEVENSKRACHT" Van 6-19 Juli houdt „Herwonnen Le venskracht" haar jaarlijkse speldjesdag. In de loop der jaren werden in ,,Berg en Bosch al meer dan 15 000 lijders aan tbc. verpleegd Voor de bouw van een nieuw rheumacentrum - een stichting van de gezamenlijke stands-organisaties, werd reeds f 100.000 beschikbaar gesteld. Aan verpleegkosten werden door „Her wonnen Levenskracht" milllioenen gul dens uitgegeven Steeds komen er nog duizenden aanvragen om verpleging bij deze stichting binnen. ZON. MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 3 Juli op om 4.26 uur en gaat onder cm 9 02. Maan: 8 Juli E.K.; 16 Juli V.M. Hoog water ter rede van Texel: 3 Juli 11 4d*en 11-46; 4 Julien 0.24; 5 Juli 0.26 en 103; 6 Juli 1 02 en 1.40; 7 Juli 1.40 en 2.17, 8 Juli 219 en 3.03; 9 Juli 3.07 en 3.57. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog waier Ook dit jaar, in September, zal weer een tocht voor de Ouden van Dagen van Oudeschild worden georganiseerd en wel voor personen vanaf zestig jaar. De vo rige tochten gingen steeds naar de Over kant, maar op veler verzoek zal nu een uitstapje over ons mooie eiland zelf wor den gemaakt. Laten zij, die de laatste keren van de partij waren, ook nu weer aanwezig zijn: hoe meer zielen, hoe meer vreugd! De tocht zal op een middag in de week worden gehouden en met een ge zellige avond worden besloten- Opdat een en ander kan slagen, wordt een be roep gedaan op de bevolking van Oude schild tot steun- Nimmer heeft U ons in de steek gelaten en wij rekenen dan ook weer op Uw aller medewerking! Be houdens goedkeuring van B en W zal er een verloting worden gehouden, waar voor een deel der prijzen door de Ouden van Dagen zelf is vervaardigd! Voor meerdere prijzen houdt de feestcommis sie zich gaarne aanbevolen. Giften en ga ven van heel Texel zijn welkom! Bij voorbaat onze hartelijke dank! B. EEN AUTO VOOR U VOOR SLECHTS TWEE KWARTJES Voor TWEE KWARTJES kunt U be zitter worden van een auto, een brom fiets of cadeau-ohèques in waarden tot 250 gulden Die VIJFTIG cent zijn be stemd voor steun aan het wetenschap pelijk onderzoek van de T-B.C. en hulp bij de niet gesubsidieerde, maar deson danks volstrekt onmisbare onderdelen van het plaatselijk en landelijk werk der tuberculosebestrijding- Daarvoor heeft de Koninklijke Nederlandsche Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberoulo- se een loterij op touw gezet, waarbij U kans hebt op een van die mooie prijzen, en bovendien dit nuttige werk steunt. Jaarlijks worden nog steeds ongeveer 14.000 nieuwe lijders aan t.b.c. gevonden Dit. cijfer moet omlaag Dat zal een gro te winst voor onze volksgezondheid en het geluk van onze medemensen bete kenen. De prijzen bestaan uit 4 Auto's, 8 Bromfietsen en cadeau-chèques ter waarde van 250, 100, 75. 50. 10 en 5 gul den. Bij de heer R- Beukema, concierge van het Consultatiebureau van het Wit te Kruis, kunt U aan huis en in het bad huis-bureau deze loten kopen- Grijp deze kans! Waar kunt u zoveel terug krijgen voor twee kwartjes! Het Bestuur van de afd. Texel van het „Witte Kruis" BLOEIENDE PALM Een bloeiende palm op een Zuidzee- eiland, op Hawaii of Honoloeloe, dat is geen bijzonderheid - ,<Dat is geen kunst" zou Henk Dorel zeggen, „maar een bloeiende palm op een Noordzee-eiland kweken, dat is de kunst!" Welnu, de fa milie Vroom, Hotel „Bosch en Duin", Westermient. heeft een Mexicaanse woestijn-palm, die op het punt staat haar prachtige bloemblaadjes te openen: de zwaarte van de knop wijst op een weelderige schat van bloemen. De palm werd daar 5 jaar geleden geplaatst, na dat de ouders van de heer Vroom hem al 10 jaar in hun tuin te Brummen had den verzorgd- Nog nooit was de palm echten tot bloei gekomen. U moet deze bijzonderheid beslist eens even gaan be kijken! Crème en olie PROGRAMMA TEXELSE SPORTDAG 11 JULI TE DE KOOG Hier volgt het programma van de eerste grote Texelse Sportdag, welke Zondag 11 Juli, dus volgende week, te De Koog zal worden gehouden: 2 uur- Opmars in sporttenue door De Koog naar het terrein, voorafgegaan door het Kon- Texels Fanfarecorps 2 20 uur. Opening '130 uur. Gez. vrije oefening meisjes gymnasten. 2.45 uur. Dames handbalwedstrijd. 1ste helft kamp. Texelrest Texel. 3 05 Start veldloop 3000 meter Gym meisjes SVC ringen, Gym meisjes GVT brug Gym Jongens GVT brug Finish veldloop 3-25 uur. Dames handbalwedstuijd 2e h- 3.50 uur. Demonstratie Waddenruiters 4.35 Voetbal junioren, SV Texelrest Texel. 4.55 uur Meisjes SVC brug Meisjes GVT ringen Jongens GVT Paardspringen 510 uur. Juniorenwedstrijd 2e helft. 5.30 uur- Einde middagprogramma 7.30 uur- Bdhendigheidsrit motoren met duopassagier- 8 uur. Gez- vrije oefening dames Dames SVC ringen Dames GVT brug Heren GVT Paardspringen 8.15 uur. Voetbal Senioren Texels elftal Marine elftal De Mok. 8.45 uur. Dames GVT knotsoefening Dames GVT ringen Dames SVC brug Heren GVT brug 9 uur. Voetbal Senioren 2e helft. Naar aanleiding van publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin volgens persberichten werd vast gesteld, dat de prijzen van levensmidde len inolusief aardappelen, groenten en fruit cp 15 Mei j.l- gemiddeld 7-4°/o ho ger lagen dan op 15 Dec. 1953, heeft de wiskundige afdeling van Albert Heijn een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek bleek, dat de verkoop prijs van het gehele levensmiddelenpak ket van het Albert Ileijn-bedrijf, inclu sief vleeswaren, op dit moment 2-53°/o la ger ligt dan op 15 Dec- 1953, zulks on danks de verhoging van lonen en huren en de sterk gestegen prijzen van koffie, thee en cacao.,, Belangrijke prijsverlagingen, die aan het begin van dit jaar door het A H.-bedrijf werden ingevoerd, zijn oorzaak van dit symptoom. Deze prijsverlagingen, gekoppeld aan 'n streng doorgevoerde handhaving van de kwaliteit, voerden tot de gewenste ver hoging van omzet en productie, die de sleutel vormt tot de prijzenpolitiek van Albert Heijn. Albert Heijn's prijzen ge ven reden tot optimisme. (Ingezonden mededeling) VOOR DE GEZAMENLIJKE MILITAIRE FONDSEN De op ons eiland gehouden collecte ten bate van de gezamenlijke militaire fondsen heeft opgebracht f 300,70. De op brengst in de dorpen was: Den Burg f 109,17; M.-Eierland f16,29; Z.-Eierland f20,29; De Cocksdorp f20.40; Den Hoorn f 19,81De Koog f27,25; Oosterend f30,09; Oudeschild f37.23; De Waal f20,15. GESLAAGD Gerard van der Kooi, Binnenburg 15, Den Burg, deed met gunstig gevolg exa men voor 't einddiploma Gymnasium A ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK STICHTING VOOR DE LANDBOUW De Sociale Commissie schrijft ons: Hiermede beriohten wij U, dat tussen de Organisaties overeenstemming is be reikt over de C.A.O voor Akker- en Weidebouw en Veehouderij in de Pro vincie Noord-Holland. Het loon van vaste vakarbeiders van 23 jaar en ouder zal met ingang van 1 Mei 1954 bedragen: A. Voor arbeiders, belast met veever zorging, werktijd 3200 u. per jaar, f68.95 per week; Voor arbeiders, belast met de veeverzorging, werktijd 3050 uur per jaar, f 64.89 per week. Deze groep is al leen van toepassing op individuele ar beidsovereenkomst. B. Voor arbeiders, belast met verzorving van paarden of de arbeid met zware landbouwmachines, f 60.per week. C Voor alle overige arbeiders, werktijd 2600 uur per jaar, f 53,per week- Sportnieuws S.V.C- Zondagmiddag wordt een seriedag ge houden van de Dame9handbal- De wis- seltak is in het bezit van Zeemeeuwen 1. Ze zal deze moeten verdedigen tegen GDS 1, Texel 1 en SVC 1. Voor de verliezersronde is weer een medaille beschikbaar gesteld. Wij twij felen dan ook niet of de dames zullen zich geducht verweren. Zijn de clubs op tijd aanwezig? Zondagavond half aoht precies wordt de finale gespeeld om de SVC-beker, tussen Oosterendl en SVC 1. De winnaar van deze wedstrijd komt voor één jaar in het bezit van de nieuwe beker. De verliezer ontvangt de 2de prijs, een me- daile Deze wedstrijd heeft een normale speeltijd- Alle spelers gelieven hiermede rekening te houden. Mocht na het ver strijken van de normale speeltijd de stand gelijk zijn, dan wordt 2x7Vs min. verlengd. Is na deze verlenging nog geen beslissing gevallen, dan beslissen straf schoppen. Terreindienst G- Troost en A- Dootjes. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 Juni tot en met 1 Juli 1954 Geboren: Johannes, zv Teunis Wuis en Neeltje van der Werf, Hanna Geertrui- da, dv- Cornelis Boekei en Neeltje J- Roeper; Henderina Sophia Maria, dv Pieter M van den Brink en Henderina Stam. Ondertrouwd: Pieter Pool en Dieu- wertje Gieles. Getrouwd: Herman A. F- Speckmann en Geziena Bos. Gevonden voorwerpen: 1 bril; 1 doublé halsketting; 1 armband; 1 hondenketting. Zo zal de N.V. Arnhemse Scheeps bouw Maatschappij dan een zeer gerief lijk. hoogst modern schip bouwen voor de N-V. TESO. Reeds tweemaal gaven wij er een afbeelding van. Het passa giersvervoer op de nieuwe boot, die in September 1955 in de vaart komt, zal geheel gescheiden zijn van het vervoer van auto's en vrachtgoederen- Het schip zal ruime, fraaie kajuiten en promena dedekken rijk zijn, de trots dus van TESO. Het zal, zoals reeds op 19 Mei gemeld, plaats bieden aan duizend pas sagiers en tevens 25-30 personenauto's kunnen vervoeren- Het wordt gebouwd naar een ont werp van irs De Groot en Hamstra, te Amsterdam. Heeft de Wagemaker drie salons (twee eerste en één tweede), de nieuwe veer boot krijgt er vier: twee eerste klasse en twee tweede klasse. De passagiers zullen via aparte ingangen in een ruime hal komen, vanwaar zij de twee promenade dekken kunnen bereiken. De vier salons zullen plaats bieden aan 600 passagiers, die prima gemeubileerde appartementen zullen aantreffen met wijde ramen- De auto's kunnen door een zes meter brede poort aan- en afrijden. Wij meld den al eerder, dat het een boot met zij lading zal worden. Het schip zal door zijn dubbele bodem uiterst solide zijn. De stuurinrichting zal volgens het hydraulisch systeem functionneren, ter- wijl een tweede roer aan de boeg het I achteruit manoeuvreren ten goede zal kernen. De patent Schelde-omkeer- schrcef zal alleen al rond f 66.000,kos ten! U heeft al eerder over de plannen van TESO kunnen lezen, maar de uitvoering ervan werd steeds vertraagd door een feit, dat iedereen thans wel door en door bekend is de minister opperde naar aanleiding van een door de ingenieur van de Rijkswaterstaat te Hoorn opge steld rapport een verbinding via het Horntje, maar de provincie wil daar niet aan- De provincie meende zich daardoor niet garant te kunnen stellen tegenover TESO voor hel aangaan van een geld lening van f 1.000 000 tot f 1.300.000, wel ke garantie TESO door de Provincie in principe was toegezegd, mits de haven te Oudeschild zou worden veranderd. Naar wij vernemen heeft de N.V. TESO zonder inschakeling van de over heid over de benodigde bouwsom weten te beschikken. Tevens werd ons op de desbetreffende vraag medegedeeld, dat de Raad van Commissarissen der N.V- TESO al in geen maanden contact heeft gehad met de Overheid. ,-Wij hadden de minister van Verkeer en Waterstaat reeds in Januari cm audiëntie verzocht, doch ons heeft geen enkele invitatie bereikt, daar om «gaan wij nu onze eigen gang maar, want anders zitten wij over tien jaar of langer nóg met het probleem, de moei lijkheden immers zijn précair en actu eel!" In dit licht merkte men van de zijde der N.V. TESO nog op, dat de Onderneming gelukkig niet tot de arm lastige lichamen behoeft te worden ge rekend. De voldoening over het genomen be sluit om een nieuwe en betere boot in de vaart te brengen, waarbij de Dokter Wagemaker de verouderde Marsdiep waardig kan vervangen, wordt wel eni germate getemperd door het feit, dat de nieuwe boot pas na het toeristenseizoen 1955 zal arriveren. Dit immers betekent, dat de N.V. TESO nog ruim een jaar zal moeten varen met het haar thans ter be schikking staande materiaal- In deze periode vallen bovendien nog twee volle seizoenen, waarin de Onderneming het vervoer feitelijk niet aan kan, althans niet ten uitvoer kan brengen op de door de moderne tijd vereiste wijze. Zet Uw zorgen aan de Want kUtlcert U helemaal op H'e""k v«fr<«end. 9oed - e»., 'U'V"r' ea t.e, v°o, vw 'aode,

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1