6/^/? warL-Texels inhet hartL, Texelse Zeehondbaby maakt het best ln de duinen wordt gejubeld Sportfeest S.V.C. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1854 I 1 68e JAARGANG No. 6859 TEXELSEWCOURANT Ui'govoN.y. v.h^ Langen de Room 7 cSöp^erZ'. „VRIJ EN BLIJ" IN EEN BLIJ PROGRAMMA Verveelt dat nu nooit, bijna ieder jaar ongeveer hetzelfde te horen? Neen! Het ensemble „Vrij en Blij" onder leiding van de vrolijke Wessel Dekker weet steeds weer zulk een fleurige en ver blijdende zang te brengen, dat verveling daarbij uitgesloten is- Welk een samen spel! Het is bij iedere regel te horen, dat deze mensen volkomen op elkaar zijn afgestemd. Ons Park was j.l. Dinsdag vol. Tot aan het hek van de speeltuin stonden de mensen naar de kostelijke klanken te luisteren. „Vrij en Blij" is zo'n prettig ensemble, zonder allerlei poespas, zonder stijfheid En dan Henk Dorel, zonder wie dit gezelschap niet denkbaar is. De heer Quint, onze VW-directeur, was vanzelfsprekend in z'n nopjes. Zijn openingswoord getuigde daarvan- De VVV-kas, die na de door slecht weer veroorzaakte teleurstellingen, dringend nieuw voedsel behoefde, is er wel bij gevaren- Piet Ekel, „diejen Piet" zouden ze in Brabant zeggen, wist met zijn geestige verhaaltjes het publiek in de lach te doen schieten. In het begin van z'n op treden bleef hij, waarschijnlijk welbe wust, wat vlak. Maar daarna kwam hij, met een enkele imitatie, alleraardigst uit de hoek. Al met al: tot 1955! ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 30 Juli tot en met 5 Augustus Geboren: Tonny Hugo, zv Willem F. Stomp en Woutertje Vaandering; Cor nelia Jannette, dv Frans L. van Ingen Schenau en Adriana J- Langeveld; Joop Jan, zv Pieter C. Vlaming en Tetje Wij- benga; Anthonius Emiel, zv Pieter H. de Porto en Orfa S. H. de Grave; Quirinus Johannes Maria, zv Johannes de Graaf en Petronella J.M. G- Jansen; Elizabeth, dv Jacobus van der Star en Hillegonda Plas. Getrouwd: Leendert Lagaaij en Trijn tje Boon; Huibert van den Heerik en Janna J. Boon; Romke de Vries en Afina Dros; Johannes G- van Oosterum en Dirkje C. van der Slikke. Overleden- Arie Ellen, oud 85 jr., wedn. van Geertje Visman; Johanna C- Maas, oud 60 jr., echtgen. van Cornelis de Wit; Wilhelmina van den Hoek, oud 34 jr., echtgen. van Harm Stevens- GEVONDEN VOORWERPEN 1 sleutel; 1 motorbril; 1 portemonnaie met inh.; 2 jasbeschermers van fiets; 1 jopper en short; 1 kindertasje; 1 meis- jesvest; 1 bril. INGEKOMEN PERSONEN Jochum de Vries, van Weststelling werf, Munnekeburen, Kerkeweg 83 naar S 22b met gezin; Christiaan F. Ver- hoeff, van Amsterdam, H- Dienskestr. 22, naar Warmoesstraat 30, Den Burg; Harmke A. de Graaf, van Smallinger- land, Drachten het Zuid 44 naar S 2. VERTROKKEN PERSONEN Gerritdina A- M Bosch, van War- moesstr. 38 naar Olst, Boskamp B 31; Trijntje Boon, van Bosweg 23, Ooster end, naar Apeldoorn, Lijsterbesweg 8; Johannes van der Velde, van De Koog 37, naar Amsterdam, Amstel 254hs; Cornelia P. de Jongh, van Peperstr. 60, Oosterend naar Goes, Zonnebloemstr. 12 Dirkje C. van der Slikke, van Weverstr. 45 naar Den Helder, P. Plantiusstr. 18- Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereld be roemd- En niet zonder reden- Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. WATERSTAATSWET 1900 Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken ten verzoeke van Gedeputeerde Staten van Noordholland bekend, dat bij besluit van dit College van 28 Juli 1954, Afdeling 2 A, nr. 9, is goedgekeurd het besluit van de Hoofd ingelanden van het waterschap de Der tig Gemeenschappelijke Polders op Texel d.d. 14 Juni 1954, tot verkoop aan de gemeente Texel van de inmiddels ge dempte Verversloot te Den Burg- Het betreffende goedkeuringsbesluit ligt voor belanghebbenden gedurende dertig dagen na heden ter inzage. Belanghebbenden kunnen tot aan het einde van deze termijn van dit besluit in beroep komen bij de Kroon. Texel, 3 Augustus 1954. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, S- de Waard, l.b. De Secretaris, A. van Dienst, l.s. De Cocksdorp. Zondagavond jl. or ganiseerde SVC met bij uitstek gunstig weer een sportfeest, waarbij gymdemon- straties werden gegeven en een voet balwedstrijd werd gespeeld Ongeveer half zeven trokken een af deling gymmeisjes met aan de kop de tamboers van het Koninklijk Texels Fanfarecorps door het dorp in marstem po naar het sportterrein De afdeling jonge meisjes stond onder leiding van Mevr. J. Witte-Blom; bij de grotere dames had de heer A. Keizer de leiding. Er waren brug-, paard-, ring- en vrije oefeningen te zien, die allen keurig wer den uitgevoerd! Hierna de voetbalwedstrijd SVC-Oud SVC. Het moet worden gezegd, de vete ranen hebben zich kranig geweerd! Er werden zelfs mooie aanvallen opgezet- De invallende duisternis werd voor de Oud-SVC'ers noodlottig, toen juist in die periode door S. het enige doelpunt werd gemaakt. Anders was een gelijke stand vrijwel zeker geweest. De leiding was bij de heer Keizer in goede handen. De eerste aanval is voor S., maar doelman De Bloois is op zijn post. Direct daarop gaat O-S er vandoor, maar loopt op de backs vast. Het spel gaat over en weer met S iets in de meerderheid. Bij een aanval van O-S. geeft Bouwke een hard schot af, dat net over de lat gaat. De rust gaat met gelijke stand 00 in. In de pauze vrije gymoefeningen met begeleiding van de pick-up, waarbij de oefeningen op maat van de muziek wer^- den uitgevoerd. Na de rust werden enige aanvallen opgezet, die zonder resultaat blijven. Daarna een schermutseling voor het doel van O-S waarvan S profiteert- Door de invallende duisternis kan de O-S- doelman de bal niet goed meer zien en het is 10 voor S. Nadat beide doelen nog enige malen in gevaar werden ge bracht, werd de wedstrijd wegens de duisternis beëindigd. Zo was aan deze uitnemend geslaagde sportavond een einde gekomen. Het lukt zelden of nooit zeggen ze, inaar geen kraak of smaak aan We hebben het de laatste dagen in verschillende dagbladen kunnen lezen: het grootbrengen van een zeehonden baby is een buitengewoon moeilijk en buitendien ondankbaar karwei- Want 't lukt zelden of nooit- Hoe „uitgekookt" de recepten ook zijn, met snufjes lever traan zus en grammen vet zo, bijna steeds laten de arme zeehondjes het af weten. In het prachtige Amsterdamse Artis werden en worden ook wel po gingen ondernomen. In de afgelopen tijd van slecht weer kwam het herhaalde lijk voor dat zo'n onbeholpen zeebaby van z'n moeder wegraakte, in ellendige eenzaamheid aan het strand achterbleef, waar dan tenslotte mensen hem vonden en zich over hem ontfermden. Ja, en wat dan? Wat moet men zo'n stumperdje te eten of te drinken geven, wil het na verloop van tijd uitgegroeid zijn tot een slank en sterk zeeroofdier, wat een volwassen zeehond immers is. Het spreekt vanzelf dat dan een des kundige in de arm wordt genomen. Maar ook die moet zich meestal gewon nen geven. In de diergaarde Blijdorp lukte het! Met veel kunst en vliegwerk werd de moeilijkste periode „genomen". De baby mocht er zijn! Maar het arme dier kwam op tragische manier aan z'n eind: hij heeft een, waarschijnlijk door een kind in het bassin geworpen, nieuwe glin sterende cent voor voedsel aangezien, naar binnen willen slikken en is er er barmelijk in gestikt.... De Texelse baby Het is niet de eerste keer dat de con servator van ons mooie Texelse museum de heer G. de Haan, de zorgen voor 'n jonge zeehond op zich heeft genomen- Het exemplaar dat nu in het bassin rondspartelt, is al het derde! De vorige keren is succes helaas uitgebleven Maar nu is er dan toch alle hoop. „Rob bie" was nog maar een dag of wat oud, toen zij {ja, het is een „zij") aan het Vlielandse strand werd aangetroffen. „Wat moeten we?", zal zich de heer De Haan afgevraagd hebben, „zullen we tóch maar weer een poging wagen?" De start was al niet gelukkig. De nog aan het diertje hangende navelstreng was oorzaak van een stevige zweer, die weer een navelbreuk tot gevolg had. Veearts De Boer wist daar raad op: hechting en een penicilinespuitje brach ten een goede afloop. Tijdrovende verzorging En toen begon het gezwoeg. Eerst werd zorgvuldig een recept uitgedokterd Me juffrouw zeehond krijgt negen maal per etmaal een mengseltje van half-om half room en koemelk, waaraan wat le vertraan en vollemelkpoeder of kipeiwit wordt toegevoegd. Iedere zeehond is niet hetzelfde! De een zuigt onmiddellijk, de ander vertikt het eenvoudig- Wel, onze baby behoort tot de weigerachtigen- Ook daar werd raad op gevonden. U ziet op onze foto hóe. Onder lichte druk wordt het voed sel in de patiënt „gespoten", terwijl de slang tot halfweg de maag wordt inge bracht. Aanvankelijk was het diertje er bij die behandeling ellendig aan toe. Maar wel was het resultaat dat het honger gevoel weg was. En als zij nu, na goed 5 Vi week, haar verzorger met de fles ziet aankomen, begint zij te schreeuwen van verlangen! De groei zit er uitste kend in. Privé zwembad Zo'n waterbewonertje kan het buiten het zilte nat niet stellen. Er is uitste kend voor gezorgd. De baby heeft een vijvertje met een 3500 liter inhoud tot haar beschikking, gevuld met circule rend zeewater, dat door fitering steeds op juiste samenstelling blijft- Uw ver slaggever heeft werkelijk bewondering gekregen voor de ontzaglijke hoeveel heid werk die de heer De Haan moet verzetten voor zijn zuigeling! Vast voedsel- Straks is de baby geen baby meer. In de overgangsperiode komen de garna len aan de beurt. Nadat die zo'n IV2. maand op het menu hebben gestaan, gaan spiering, zeegrondeltjes en ten slotte de grotere platvis het maal vor men. Nu speelt ons zeehondje alleen nog maar met de enkele, in het bassin le vende, botjes Het jaagt er wat achter aan, jaagt de visjes op van de bodem, maar tot consumeren komt het niet. Het (roofdieren-) gebit is nog niet vol doende ontwikkeld. Een valsaard? Voor haar eigen baas is ze lief als 'n klein katje, maar nü al snuift ze tegen vreemden, als die haar te na komen. Dat snuiven wordt straks bijten, en dan moet men werkelijk een beetje voor zichtig met het dier omspringen. En dan de vrijheid? Het is mogelijk dat ons Texelse Mu seum de zeehond als „huisdier" houdt- De heer De Haan heeft z'n beestje al eens meegenomen naar het strand en hem daar wat laten ronddartelen- Maar weggaan was er niet bij! Het blijft heel goed mogelijk dat het dier straks tóch de voorkeur geeft aan de vrijheid. Wel, er zal hem niets in de weg worden gelegd. Maar het kan een belangrijk na deel voor hem zijn, dat „het verschijn sel mens" voor hem iets heel gewoons is. Gesteld hij ligt ergens heerlijk aan het strand te zonnen Een man met een knuppel zal hem nauwelijks angst in boezemen En dan kan het maar zó ge beuren dat hem de hersens worden in geslagen. Dan is nog alle moeite ver geefs geweest. Een attractie. Voor de vele seizoengasten vormt het zeehondje natuurlijk een prachtige at tractie In deze dagen zit er permanent een aantal bezoekers vertederd toe te zien bij het doen en laten van onze ba by- Ze zijn welkom! Een ieder, die het Texelse Museum nog niet op z'n pro gramma had staan zouden wij van harte willen aanraden een bezoek in ie der geval niet achterwege te laten! Na tuurlijk vraagt niet 't zeehondje alléén Uw aandacht. Prachtig opgezette vogels en dan de zeewateraquaria! Neen, zon der een bezoek aan het museum is Uw Texelse vacantie werkelijk niet com pleet BIJKANTOOR TEXEL NUTSSPAARBANK Overzicht maand Juli 1954: Bedrag van inlagen f 99.238,22; Bedrag van terugbetalingen f40.121,45; Meer ingelegd f59.116,77. Aantal posten van inleg 91- Aantal posten van terugbeta ling 58 Nieuwe spaarders 11. Totaal 396 boekjes in omloop- Totale kapitaal van inleg f427.659,14. gekrioel van linnen huisjes - jeugdig van hart Laten we Juli 1954 maar vergeten. In heel Europa zijn over het weer in die maand milliarden woorden „vuil" ge- I maakt. Neen, we leven nu, vandéég- I Gisteren is verleden tijd. De inzet van Augustus was prachtig. Ga eens kijken in de Koger duinen- Daar zijn de vele kampeerders in een jubel stemming geraakt. Geen natte boel meer de tenten zijn opengeslagen en kleine Pietje scharrelt wat rond in het zand, in z'n blote broekje. Wij hebben hier en daar eens wat rondgeneusd, op z'n mooie zonnige mid dag. In elk duinpannetje lagen de luie rende vacantiegangers. Alleen de jeugd? En zijn het alleen de jeugdigen, die kamperen? Natuurlijk, zij zijn verre in de meerderheid- Maar daar zien we toch, voor een helderwit tenthuisje, een echt paar zitten dat toch beslist niet meer tot de jeugd kan worden gerekend. Het zijn mevrouw en de heer Kwaad uit Den Helder, resp. 70 en 69 jaar oud! Heer lijk, mijnheer, gewoonweg heerlijk!" zegt de heer Kwaad. Zij zitten al ruim 7 weken op Texel, en zelfs in de periode van het allerslechtste weer hebben zij geen seconde de moed verloren. De tent is van prima materiaal en heeft waarlijk een afgeschoten slaapruimte, waarin een dubbel harmonicabed- „Is dat kampe ren?!" vraagt wellicht een raskampeer- der, die gewend is met shelter op de nek 1 langs de wegen te trekken. Neen, mis- schien is het ook geen kamperen in de I ware zin van het woord. Maar mooi is het wél! De heer Kwaad, kleermaker in ruste, komt al sinds jaren op Texel, nooit een keer overslaand. En al heeft z'n vrouw verleden jaar door een on gelukkige val bij het bramen plukken een been gebroken, van Texel is ze niet weg te houden. Ze zijn vol lof over Wim Visser, de kampwachter- Hij helpt, waar hij hel pen kan. Zo is het uit te houden! En het strand? „Daar zien ze me niet", zegt de heer Kwaad. „Ik heb het in al deze we ken nog maar 1 keer gezien!" Ja, niet ieder mens heeft dezelfde liefhebberijen. Een liefhebberij van de heer Kwaad is een amateur-stroperijtje. Maar dat ge beurt maar zelden en heeft buitendien nooit resultaat- En daarom zetten we het tóch maar in de krant. In en om de andere tenten is niet veel leven: het strand lokt. En daar krioelt het ook werkelijk van de mensen. Lucht! Zon! Water! M'n liefje, wat wil je nog meer! De ijscoman is nu eindelijk een brede lach op het gezicht gebakken, de straat wemelt in de late namiddag van shorts en allerlei sportieve blousjes. Weergo den, wij sméken U, laat dit een paar maanden voortbestaan!

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1