Cf roen r/gwartsJ~exels in het harL, Organisatie Transport arbeiders jubileerde Het waterleidingnet groeit snel Moderne graafmachine vordert onder gunstige ~WÊ mmm WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6880 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. - 'tV. .au. ''Jüc waar het schip „Ambulant'' van C. de Waal uit Werkendam ligplaats heeft ge kozen na eerst in Hansweert ook al een partij buizen te hebben gelost. Deze buizen zullen deel uitmaken van het hoofdleidingnet over ons eiland ten be hoeve van de waterleiding. Het waren kanjers van vier meter lang met een doorsnede van 25 c.m. 500 meter buis was tevoren in Zeeland gelost ten be hoeve van Walcheren, de rest, 2000 meter, moest naar Texel. Deze buizen ble ken te zijn gefabriceerd door een Belgische eternietfabrick. Voorlopig moes ten zij worden opgeslagen op het terrein van de T.E.M. pi» ISSi Deze graafmachine doet bij een gun stige bodemgesteldheid 160 meter per uur. Hij is hier bezig te hoogte van boer derij „Oud-Breda". En enige dagen later reden wij over de Postweg om de ploeg van de firma Algera uit Wolvega bezig te zien. Deze firma is het leggen van buizen, beho rende tot het eerste bestek, opgedragen. In totaal zal het net ca 50 kilometer beslaan. Vele van die kilometers wor den opgeslokt langs de onafzienbaar lange Postweg, waar ze juist bezig wa ren ter hoogte van boerderij „Oud-Bre- da". De heer Langeveld toonde ook zijn belangstelling, misschien om te helpen opletten, dat zijn telefoonkabeltje niet geraakt werd door die grote, hypermo derne graafmachine, rechtstreeks uit het moderne Amerika naar de weinig jon gere Eierlandse Polder gezonden. Een machine, die het opneemt tegen een vol ledige ploeg werkvolk: hij slaat met zijn schoepen een sleuf tot op 120 cm. en bij gunstige bodemgesteldheid doet hij 160 meter per uur. Nee, daar aan de Postweg ging het niet zo vlot. Ook al weer veroorzaakt door de natte nazo mer. Als de machine juist een nieuwe gleuf had gemaakt stortten hier en daar de wanden weer gedeeltelijk in. Geen wonder als je twee meter verder die boordevolle wegsloot zag.... Het be dienen van zo'n graafmachine is se cuur werk, want je hebt die vrij smal le berm niet voor jezelf alleen, er ligt ook een T.E.M.-kabel, een telefoonka bel en doordat die destijds ook al grond verplaatsing noodzakelijk maakten i de bodem er nu niet bepaald bijzonder geschikt voor het machinaal graafwerk. De werkkrachten bleken geen geboren en getogen Texelaars: zij woonden in Friesland. Alleen de chauffeur van een miniatuur bulldozer, Dirk van Taten- hoven uit Oosterend, kenden wij als „die van ons''. Het scheen ons toe, dat Dirk dit een aardig klussie vond en met de bravour der jeugd kieperde hij de door de graafmachine met behulp van vijzels opzij geworpen aarde weer in de door buizen bewoonde sleuf. ,,U moet ook eens langs de Slufter- weg kijken, daar zijn we klaar, dan kunt u zien, hoe keurig de zaak opgeruimd wordt!" .Aldus een der leden van de familie Algera. Wij behoefden die uit nodiging niet te aanvaarden, omdat we ZAKENNIEUWS WEDSTRIJD OP DE MARKT „De Gezamenlijke Marktkooplieden" hebben tot een aardige attractie be sloten: iedere klant kan meedoen aan een sjoelwedstrijd om mooie prijzen. Op r Vismarkt zal iedere Maandag vanaf 'November tot 29 November gelegen- id bestaan de hoogste stand aan de >elbak te bereiken. Iedere Maandag mooie prijs, zoals een paar schoe- hi, een wollen deken, een leren tas, I horloge etc. Over de gehele wed- :jd gerekend zal ,een bijzondere fdprijs worden uitgeloofd. Misschien leren jas, een radio-toestel of an- _;zin. Bij aankoop van een bedrag k nimaal één gulden ontvangt men een voor een gezamenlijke aankoop van >i gulden zal men reeds aan het spel :nnen deelnemen. U leest daar straks de advertentie uitvoeriger over. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: VP-Schagen 1—2; Succes-VZV 3—1; jrS-WGW 2—0, Zouaven-Texel 1—1. xel 2 afgelast; Texel a afgelast; De oog a-Texel b 20; Tex. Boys a- xel c 61. Texel 1 trok met een aantal reserves ar Lutjebroek om de strijd met de -uaven aan te binden. En zoals het wel Ter gebeurd, het is meegevallen. Tot rust werd behoorlijk partij gegeven zag Cees Boot zijn doorzetten be- >nd met een goed doelpunt; nog vóór rust werd het 11. C)e tweede helft werd echter 'n voor dek voor Z., dat telkens weer ten aan val trok. Maar de verdediging klopte uitstekend en naderhand de aanvals- kracht sterker werd, ging het in onze verdediging steeds vlotter. Bertus was in topvorm, evenals Henk en z'n part ners. Leen kreeg nog een paar beste kansen, maar hij wist ze niet te benut ten. Texel b stelde in De Koog teleur door met 20 te verliezen. Texel c werd het slachtoffer van de wegblijvers: met 9 man tegen Boys a kon niet. Toch heb ben de jongens flink partij gegeven en wisten gelijk te maken. Jamjner dat de scheidsrechter dit doelpunt abusievelijk afkeurde. Vanzelfsprekend worden de wegblijvers niet meer opgesteld. Vele handen maken bij het leggen der buizen licht werk. Dirk van Tatenhoven bestuurt hier de bulldozer die de door de graafmachine opgeworpen grond retourneert. daags tevoren al over de Slufterweg waren gereden en nergens een spoor van de gedane werkzaamheden meer hadden kunnen ontdekken. Waterleiding. Wij duiken in ons foto archief en vinden slechts twee plaatjes over dit onderwerp, dat toch al tiental len jaren oud is. Een veertig jaar gele den werd reeds met een telepatisch woord over waterleiding gesproken. Telkens weer moest de uitvoering wor den uitgesteld. Maar dan zien wij in eens bij De Koog proefboringen ver richten en een poosje later in tegen woordigheid van B en W de eerste buis in Plan-Zuid te Den Burg aanbrengen. Langs vele wegen liggen al buizen ge distribueerd en ook daar zal straks de graafmachine aan de slag komen. Het is nu maar te hopen, dat ook spoedig een besluit kan worden geno men, waar het water gewonnen zal wor den, want veel of weinig hemelwater, een natte of een droge zomer, de eiland genoten zien allen verlangend uit naar leidingwater, die veel ongerief tot het verleden zal doen behoren. Texelse Boysnicuws De Boys moesten eerst tegen de wind op spelen, waardoor zij in het eerste kwartier in de verdediging werden ge drongen. Bij een der Z. aanvallen kwam r.binnen Klaassen vrij en zijn harde lage schuiver was de Boys-keeper te machtig 10. Allengs wisten de Boys ook enige aanvallen op te zetten, maar de Z.achterhoede wist nog stand te hou den, zij het met enig geluk. Na 'n half uur een Boysaanval over rechts, na 'n snelle rush van r.buiten M. Boogaard wist deze de bal nog juist voor doel te trekken, waar midvoor A. Boogaard gereed stond en samen met 2 Zeemacht verdedigers de bal in de touwen liep 11. Rust. In de tweede helft werd iets sneller gespeeld. Na 10 min. werd een voorzet van onze l.buiten A. Witte door M. Boogaard gestopt en meteen ingescho ten: 21. De druk op het Z-doel werd groter en 5 min. later moest de Z.keeper wederom zwichten, nu voor een schot van zijn eigen back: 31. Dit was voor hen het sein om tot de aanval over te gaan. Na 10 minuten brachten zij de stand op 32. De grensrechter appel leerde vergeefs voor buitenspel. Op nieuw had een Z.aanval succes toen de midvoor kans zag de Boys-keeper voor de 3de maal te passeren: 33. Fel doch fair werd er om het winnende doelpunt gestreden en 10 minuten voor tijd was het de Boys l.buiten A. Witte, die na goed doorlopen de bal langs de Z.keeper speelde, zodat deze voor de 4de maal de bal uit de touwen moest grabbelen 43. Zeemacht probeerde gelijk te komen, maar onze verdediging wist alle aan vallen het hoofd te bieden. Met deze 43 overwinning blijven wij in de running, Boys. Boys 2-WGW 4 werd afgelast. De adspiranten behaalden Zaterdag hun eerste overwinning: Texel c werd met 71 verslagen. Probeer zo door te gaan, Boys, als er één schaap over de dam is, volgen er meer. Zondag a.s.: Tex. Boys 1-Callantsoog 1, 1,30 u. Tex. Boys 2-Oosterend 2, 12 u. Zaterdag 3 uur Oosterend a-Tex. Boys a Terreindienst voor Zondag a.s. J. Ka- ger en C. Kuip. N.H. GEMEENTE OOSTEREND Hedenavond om 8 uur samenkomst in school van Oost. HERV. GEMEENTE DEN BURG Vrijdagavond 8 uur „Jonge Kerk" in de kerkekamer. TEXELSE MARKT Aangevoerd 18 October 1954: 8 koeien 650—750; 7 pinken 275—350; 19 graskalveren 180250; 14 schapen 80—100; 30 lamineren 65—80; 24 biggen 4760; 8 nuchtere kalveren 4055. De Afdeling Texel van de Centrale Bond van Werknemers in het Transport bedrijf heeft Zaterdagavond in het „Eigen Gebouw" te Oudeschild haar 25-jarig bestaan herdacht. Gezien de successen, die deze afdeling in de loop der jaren heeft mogen boeken was er alle reden om met bloemen te huldigen en er een echt vrolijke feestavond van te maken, doch evenzeer was er alle reden om een vergelijking te trekken met de omstandigheden waarin de gezinnen van deze werknemers vroeger verkeerden en nu. Op dat facet legde vooral de heer Jak. Bruin, Ere-voorzitter, de nadruk en met van ontroering trillende stem vertel de hij zijn gehoor - een geheel gevulde zaal - van de zorgen, die. de gezinnen destijds hadden. Een tijd, waarin men terecht kon spreken van „te veel om te sterven, maar te weinig om te kunnen leven Nee, bij een inkomen van zeven -en- een-halve gulden, de uitkering van het Armbestuur, was zo'n gezin diep te be klagen. De heer Bruin schetste met felle kleuren de armoede, die men toen tertijd leed. Deze oud-strijder heeft het verre van gemakkelijk gehad, want zijn collega's hielden zich aanvankelijk niet alleen afzijdig, maar zij keerden zich zelfs tegen hem. Hoon en spot waren de eerste vruchten van zijn arbeid, ja men schuwde hem! Nu is dat anders: het aantal georga- niseerden is zeer groot en het aantal niet-georganiseerden wordt kleiner en kleiner. Alle reden dus om het werk van de pioniers nog eens te releveren en samen feest te vieren. De heer H. Snoek, voorzitter, verwel komde in het bijzonder burgemeester en mevrouw De Koning, hoofdbestuurs leden W. Briggeman en C. Kras en hun echtgenoten, de vertegenwoordigers van de diverse organisaties en last but not least de heren Jak. Bruin en S. Hemel rijk. Hun pioniersarbeid valt niet in enkele woorden te beschrijven. Immers, zij werden gehoond en door hun mede arbeiders geschuwd, maar zij waren be zield van een groot ideaal en konden ;egenstand hebben. Mede gesteund door wijlen de heer Molenaar, onderwijzer, slaagden zij er in binnen enkele jaren „De Zeven Provinciën" een afdeling van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf op te richten. Daarmede waren de moeilijkheden niet afgeschut. „Geen rozengeur en mane schijn", zoals de voorzitter het uitdruk te en het werven van leden was verre van gemakkelijk. In diverse bladen werd de laatste tijd gewaagd van „de Gouden Ploeg", de ploeg, die de schepen loste, welke in de haven van Oudeschild ligplaats hadden gekozen. Het was nl. deze „Gouden Ploeg", waarvan ook de heren Jak. Bruin en S. Hemelrijk deel uitmaakten, die alles in het werk stelde om hier het organisatieleven inderdaad tot leven te wekken, tot een kracht die iets, en zo mogelijk veel voor de arbeiders zou kunnen betekenen. Deze mannen heb ben niet vergeefs gestreden. De heer Jak. Bruin b.v. mag de pionier van alle Texelse organisaties genoemd worden, ook dus van de plaatselijke afdelingen van de Landarbeidersbond, te Ooster end, De Koog, De Cocksdorp-Eierland, van de Texelse Bestuurdersbond en 'n groot aandeel heeft hij ook gehad in de tot stand brenging van het „Eigen Ge bouw", waarin nu de vergaderingen worden gehouden. Voordien kwam men bijeen op een klein zoldertje. De grootste vlucht nam het organisa tieleven na de oorlog en thans telt de afdeling 140 leden. Intussen is nog een aantal transportarbeiders niet georgani seerd. Ook deze dienen de ogen te wor den geopend. De oude garde, die de stoot heeft gegeven, is nog steeds ac tiever dan de jongeren. De voorzitter verheugde zich er over, dat de heer G. Bruin, een der jubila rissen, Maandag uit het ziekenhuis thuis zal komen en zijn voorstel voor een bloemetje te zorgen werd met een ap plausje beantwoord, terwijl de vergade ring ook van harte instemde met diens voorstel een telegram te zenden aan de penningmeester van het hoofdbe stuur, de heer Scheffers, die deze vie ring door familieomstandigheden niet kon bijwonen. Hierop werd het woord gevoerd door de heer Briggeman, die allereerst huldi gend opmerkte, dat de Texelse afdeling een der beste van de Bond is. De door haar bereikte collectieve arbeidsover eenkomst steekt zeer gunstig af bij de resultaten elders. Spreker gewaagde van de betoonde strijdlust. „Het zijn onze mensen geweest, die de vakbewe ging hebben gestimuleerd. Wij zijn er bijzonder trots op, dat de jonge genera tie voortbouwt op hetgeen de ouderen hebben aangepakt. De jongeren hebben het vandaag de dag even moeilijk en dikwijls nog moeilijker dan de ouderen. Ik doel hierbij op het mandement en ik hoop, dat alle leden van dit mandement kennis hebben genomen. Wij worden a- sociale mensen genoemd, die zouden trachten de conventionele leden tot ontrouw aan hun geloof te bewegen. Wij hebben daarom het besluit geno men, nimmer te zullen tolereren, dat wij in onze eer en gevoelens worden aangetast. (Applaus). Met elkander zul len wij de kracht moeten opbrengen om als leden van de moderne vakbeweging mee te kunnen spreken op alle terrein waar wij ons recht mogen doen gelden. Ik wens dan ook allen veel strijdlust toe in de komende jaren. De volgende spreker was de heer Jak. Bruin, ere-voorzitter. „Toen in ons de gedachte rees een organisatie te stich ten was daar alle aanleiding toe: wie op de steun van het Armbestuur was aangewezen was diep te beklagen. Ik weet er van, dat gezinnen de week moesten zien door te worstelen met 'n inkomen van zeven-en-een-halve gulden In die woningen heerste, dat spreekt vanzelf, groot gebrek. Ik heb ze gezien, die huizen, waar bij winterdag de bloe men op de ramen stonden; geld om voldoende steenkool te kopen was er immers niet!! In die 25 jaar heeft zich heel wat af gespeeld. De jongeren zullen bij lange na niet kunnen beseffen wat de arbei ders voorheen moesten meemaken." Spreker somde enige der bereikte so ciale voorzieningen op, zoals de uitke ring bij werkloosheid, kinderbijslagwet etc. „Ik hoop, dat de jongeren paraat zullen blijven, want op elk terrein ligt de reactie op de loer. Het mandement spreekt daar boekdelen van. Doel is: alles terug te nemen, wat wij veroverd hebben. Daarom roep ik U op tot acti viteit!" De heer D. Dapper, voorzitter van de Texelse Bestuurdersbond, schetste de arbeid der pioniers. Er zijn hier mensen in ons midden, die zwaar gebukt zijn gegaan onder de zorgen, die hun trouw aan de Bond tot gevolg had. Want zij zijn uitgestoten geweest. Doch zij gingen standvastig voort en hun moed heeft de anderen gestimuleerd. Als wij zien, welke plaats wij zijn gaan innemen, 'n resultaat hebben bereikt, dat tot ieder een moet spreken, zal elkeen het met ons eens kunnen zijn, dat dit feit waard is te worden herdacht. Spreker spoorde aan gezamenlijk trouw te blijven en te werken aan de bouw en de uitbreiding van de organisatie, opdat volgend jaar het jubileum van het NW in optimisti sche geest kan worden gevierd. Als dank aan de arbeiders voor het initia tief, 25 jaar geleden genomen, overhan digde spreker vervolgens een enveloppe met inhoud. Hierna complimenteerde spreker de Afdeling Ook namens de Bond van Ambtenaren, die haar sym pathie eveneens door aanbieding van 'n enveloppe met inhoud onderstreepte. De heer Kras, de nieuw gekozen dis trictsbestuurder, wees op de behaalde sociale voorzieningen, zoals de 8-urige werkdag, de vrije Zaterdagmiddag. Deze resultaten spreken de jeugd uiteraard meer aan dan hetgeen tot de toekomst wensen behoort: de vorming van onder nemingsraden en een sociaal-economi sche raad. Als daarover gesproken wordt, voelen de jongeren er de beteke nis niet dadelijk van aan In deze dient dus tot de nodige scholing te worden overgegaan, waaraan wij gaarne de volste medewerking verlenen. De heer S. Ellen sprak namens de Federatie van de A.N A.B. „Er zijn dingen tot stand gekomen, waarvan men vroeger nauwelijks had durven dromen, maar dit houdt tevens de plicht en het advies in, paraat te blijven, opdat het geen wij verworven hebben niet verlo ren zal gaan. Spreker bood de jubile rende afdeling vervolgens 'n enveloppe met inhoud aan. De heer A. Backer sprak namens de Bond van Handels- en Kantoorbedien den, „Mercurius". „Wij zijn jaloers op de jubilaresse, die zoveel leden heeft weten te werven. Jammergenoeg be wegen zich op ons terrein nog te veel klaplopers. Laten wij daarom het voor beeld van de aangesloten Transportar beiders voor ogen stellen en ook onze afdeling groter maken". De voorzitter dankte allen voor de woorden van lof en hulde en voor de geschenken en bloemstukken. (Er waren (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1