9- roen wa in het 25 jaar georganiseerde runder- t.b.c.-bestrijding op Texel NVV-vrouweu hadden interessante bijeenkomst „Flierefluiter" hield zich op in De Oranjeboom „De Verenigde Spelers" hadden uitverkocht huis Adri de Ruiter sprak ziju bondsvrienden toe WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6882 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mzn. Op 30 October is het 25 jaar geleden, dat de strijd tegen de runder-t.b.c. in georganiseerd verband werd aangepakt. Op die datum vond namelijk in Hotel „De Oranjeboom'' een vergadering van de gezamenlijke Landbouworganisaties plaats, op welke vergadering de heer 't Hooft, Inspecteur van de Volksgezond heid te 's-Gravenhage, een inleiding over de tuberculose-bestrijding hield, waarna de Vereniging werd opgericht. Voorzitter werd de heer C. de Wit, se cretaris de heer C-. Bruin. Staande de vergadering traden 35 personen als lid toe, van wie 20 als aandeelhouders van De Hoop, de zuivelfabriek van De Waal. Enkele weken tevoren waren even eens door de gezamenlijke Landbouw organisaties en het Gemeentebestuur met de heer 't Hooft voorbereidende besprekingen gevoerd. Een jubilerende vereniging dus. Te recht heeft het bestuur, waarvan het voorzitterschap thans berust in handen van de heer E. Noordijk en het secreta riaat door de heer Jac. Roeper Johzn wordt gevoerd, besloten dit feit niet on opgemerkt voorbij te laten gaan. Op Zaterdag 30 October zal in Hotel Texel een receptie worden gehouden. Bij de oprichting in 1929 stond men vrij zich aan te sluiten of niet, maar de Texelse veehouders zagen al spoedig 't belang in van zulk een vereniging, die dan ook een gestage groei ten deel viel. Na enige jaren besloot het Bestuur de Gemeente te adviseren tot het instellen van een verordening krachtens welke alle in te voeren vee vrij van t.b.c. moest zijn en alle reagerende dieren opgeruimd moesten worden. Deze ver ordening werd de eerste jaren zeer soe pel toegepast. De Gemeente Texel heeft van meet af aan de grootst mogelijke g medewerking verleend, zodat de vereni- ging zich over prachtige resultaten mocht verheugen. Gedurende het boek jaar 1933-'34 heeft zij mogen profiteren van de gunstige bepalingen van de Crisis-Rundveecentrale, terwijl in 1935 5 door het Bestuur der Vereniging, in overleg met het Gemeentebestuur, via de Nederlandse Veehouderij centrale vele reactiedieren op voordelige voor waarden werden opgeruimd. Voor het opruimen van open lijders werd zowel van de zijde van het rijk als de provin- 5cie subsidie toegekend, hetgeen heden ten dage nog het geval is, doch in deze heeft de overheid t.a.v. Texel geen uit gaven meer behoeven te doen sinds 1939 toen de laatste twee open vormen wer den ontdekt en verwijderd. 5 In grote lijnen hebben de Texelse veehouders er echter zelfstandig voor gezorgd, dat Texel vrij werd van de Q runder-t.b.c. Op verzoek van het Be stuur der Vereniging namen de zuivel fabrieken „Eendracht" en „De Onder neming" - „De Hoop" was inmiddels opgeheven - het besluit om de melk van bedrijven, die zich niet bij de vereni ging hadden aangesloten, te weigeren. Dit besluit werd reeds spoedig na de op richting van de vereniging genomen en het is duidelijk, dat deze steun voor het werk der vereniging van bijzonder gro te betekenis is geweest. Van belang was IfJ ook de stichting van 'n Garantie-fonds w voor het opruimen van reageerders. Dit fonds werd gesticht met behulp van de Gemeente Texel, de N.V. TESO en de zuivelfabrieken „Eendracht" en „De Onderneming", die gezamenlijk jaar- I lijks duizend gulden bijeenbrachten. Sinds enkele jaren is de bestrijding van de runder-t.b.c. in het kader van 't z.g. Vijf Jaren Plan landelijk verplicht gesteld, waaruit blijkt, dat de maatre gelen van de zijde van ons gemeente bestuur in 1934 genomen, van een voor uitziende blik getuigen. Dank zij de doelmatige bestrijding en de volledige medewerking der over heidsinstanties kon de Texelse Rund veestapel, die rond 7000 dieren omvat, enige jaren geleden als t.b.c.-vrij wor den verklaard. De betekenis van dit predicaat kan niet hoog genoeg worden aangeslagen en is dan ook van het grootste belang voor het doelmatig exploiteren van het rundveebedrijf. Immers, het buitenland vraagt t.b.c.-vrije dieren! Maar wij be hoeven niet eens de blik over de grens over te richten om ons van de waarde van een gezonde rundveestapel te doordrin gen: het gezin van de veehouder en diens eventueel personeel zag mét het verdwijnen van de runder-t.b.c. een gevaarlijke vijand de aftocht blazen: de tans op besmetting. Er zijn, zoals be tend, ettelijke gevallen te noemen, waarin de gezinsleden besmet werden ove loor de rundertuberkelbacil. Het kun- len aanbieden van t.b.c.-vrije melk is oor de bevolking dan ook van buiten gewoon groot belang, De bestrijding van de runder-t.b.c. is ierhalve niet alleen van economisch ielang, maar van niet' minder grote Lan^etekenis t.a.v. de volksgezondheid! Immers, de statistieken toewijzen,' dat jaarlijks enige duizenden landgenoten in sanatoria moeten worden verpleegd me k wi ver haa naa as i di blijk J teru gla ha; da; wegens besmetting door de runder-tu berkelbacil. De medische wetenschap heeft dan ook aangetoond, dat de strijd tegen de runder-t.b.c. een belangrijk onderdeel vormt van de strijd tegen de t.b.c. onder de mens. Texel vrij van de runder-t.b.c. Bete kent dit nu, dat hiermede het werk voor onze jubilerende vereniging feite lijk aan kant is? In tegendeel: er blijft juist nu uiterste waakzaamheid geboden en de noodzakelijkheid blijft aanwezig om de gehele veestapel ieder jaar op nieuw te laten onderzoeken, opdat zich geen verrassingen zullen voordoen en men er van op aan kan, dat de bereik te resultaten niet verloren zullen gaan. Nu de runder-t.b.c. tot de capitulatie is gedwongen is de vereniging gaan uit zien naar ander werkterrein, want zij werd niet alleen opgericht tot het be strijden van de runder-t.b.c., doch met het doel alle mogelijke rundveeziekten te lijf te gaan. De laatste tijd is de schijnwerper gericht op de ziekte, die wij als Abortus hebben leren kennen. De vereniging houdt zich thans bezig met het bestrijden van deze kwaal. Texel is practisch al vrij, want het aantal dieren, dat besmet is, is zeer zeer gering en aangenomen mag dan ook worden, dat Texel binnen afzien bare tijd ook tot Abortus-vrij gebied kan worden verklaard. De bestrijding van deze ziekte staat thans in ons ge hele land in het centrum der belang stelling, omdat ook deze kwaal de vee houderij grote financiële nadelen be rokkent, terwijl de. export Abortus- vrije dieren eist. Het percentage niet- vrije is elders in ons land echter nog zeer groot. Ook in deze kan Texel dus profiteren van de voorsprong! Onderstaand geven wij een staatje van het verloop der runder-t.b.c. resp Jaar van onderzoek, stallen, vrije stallen, aantal dieren, reageerders, open vorm en percentages: 1930-'31 180 62 2382 485 20 20,4 1935-36 420 351 4582 183 4 4 1940-'41 416 388 4531 57 0 1,2 1945-'46 453 445 3857 8 0 0,2 1950-'51 479 442 6832 49 0 0,7 L953-'54 478 476 7264 8 0 0,1 DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van oorlog omtrent vrijstelling van dienst a's gewoon dienstplichtige de volgende uit spraken heeft gedaan: Petrus Cornelis Hin, lichting 1953. Met ingang van 1 November 1954 voorgoed vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige, wegens aanwezig heid van een bijzonder geval, bij be schikking van 14 October 1954, no. 461955. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te -ïchten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer semeente. Texel, 19 October 1954. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING. VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 28 October De Koog, „Luberti-school", Ouderavond Den Burg, „De Zwaan", onderlinge avond R.K. Ontwikkelingsclub. Den Burg, Hotel De Graaf, Aquarium- vereniging Texel, 8 uur lezing door de heer Schuitfuik, Den Helder. Ook voor niet-leden vrij toegang. Vrijdag 29 October Den Burg, „Oranjeboom", 2,30 uur, schoolprogramma verzorgd door de Cul turele Raad in samenwerking met de Stichting „Jeugd en Muziek". Zaterdag 30 October Den Burg, „De Graaf", Sportraad, spel regeltest-avond voor voetballers en be langstellenden. Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, Ontwikkelingsclub Oosterend, Dr. j. Verhagen spreekt over „Winter op de Noord-Atlantische Oceaan". Op uitnodiging van het Bestuur van le afdeling Texel van de Vrouwenbond /an het NVV heeft mevr. Versteeg uit Den Haag als vertegenwoordigster van Je Huisvrouwen Voorlichtingsdienst 'n /oordracht gehouden over diverse arti kelen, welke in ons dagelijks leven een /oorname rol spelen. De artikelen wel- ■:e hier besproken werden, waren goed gekeurd door de Ned. Ver. van Huis- /rouwen. De Huisvrouwen Voorlich- ingsdienst organiseert dergelijke ivonden door het gehele land: vorig aar 150, terwijl Texel dit jaar de 20ste wond was toebedeeld. De organisatie geschiedt in samenwerking met de be rokken fabrikanten. De vrouw en haar huis. Maar dan jok een huis, waar de spreekwoorde- ïjke Hollandse properheid hoogtij viert n dat bereikt u nu zo gemakkelijk lank zij de borstel met frontaanzuiging, gepatenteerd door de Holland Electro .tofzuigerfabneken, die daarmee hét nufje op de Jaarbeurs introduceerden. Mevr. Versteeg demonstreerde de front- ianzuiging en de ouderwetse zuiger, 't Vas een enorm verschil. Tien keer :eer vlugger klaar en dus minder slij- age aan vloerbedekking en aan de tofzuiger zelf. Allerhande even prac- ische borstels waren er los bij ver krijgbaar. Hoogst practisch bleek ons >ok de draaibare zuigmond! De vee- borstel bevordert bovendien de gezond- .eid van ons vee! In alle H.E. stofzuigers dezelfde mo or, het verschil in prijs heeft alleen jetrekking op de uitvoering, die meer •f minder luxe kan zijn. Daarop met de Abro er achteraan: oor de vaat en het houtwerk, zeggen Je meesten. Zeker, maar voor nog veel neer: voor de ruiten, die dan bovendien riet meer beslaan, voor de tegels, voor :e in de week te zetten was, voor het einigen der tapijten, voor uw nylons n de wollen dekens. „En beslist geen •czeem, dames!" Er was een luisteraar, )onderdagavond in Hotel „De Graaf', 'ie beweerde wèl eczeem door Abro te 'ebben zien veroorzaakt, maar dit leek gelukkig een verkeerde mening. Zeker, de huid kan door overvloedig ebruik worden geïrriteerd, maar men cliënt zich dan ook aan de voorgeschre- en oplossing te houden. Ettelijke ma- 'en te sterk gebruikt, is nu eenmaal niet an te bevelen. Hierna werd de „Brinta" besproken rn dat niet alleen, ze werd, gemengd *et yoghurt, geserveerd en alom hoor den wij de loftrompet steken. Voor olwassenen en vooral voor de jeugd, 'en der dames vertelde iets uit de prac- t'.jk tot leringhe ende vermaeck. Maar de aandacht voor Brinta was er en als i.ien nagaat, dat men met enkele lepels een diep bord kan aanlengen is bewe zen, dat men voor weinig geld voed zame spijs tot zich kan nemen. Boven dien: geen vuile pannen en geen aan gebrande pap meer! Iedere dame ont ving een proefpakje. Bij de koffie werd een plakje Bus- sink-Dcventer Kruidkoek aangeboden. Ook dat smaakte sterk naar meer. In derdaad ging het plakje er in als ge sneden koek (van Bussink!). Tenslotte kwam het dossier van ons aller, subsidiair veler Wollemijntje op tafel. Ze is honderd pet, één en al wol. Die Wollemijntje moeten wij dus wèl 'n warm hart toedragen! Ze is ook nog I kleurecht en dat zegt toch veel, niet l waar! „Zelf gebreid is het eerst ver- diend!" bleek haar stelling. Het ging, zoals U weet, om de van Wijk spoeltjes- I wol. De dames waren ook erg verrukt over de geblokte wollen dekens, in alle mogelijke kleurencombinaties, maar één en dezelfde kwaliteit: honderd pet wol. I Wist U, dat van Wijk o.a. wol van het Texelse Merino schaap verwerkt?!! De dames mochten allen een of meerdere van Wijk breipatronen meenemen. Wat zullen ze straks onder de van Wijk de kens van hun scheppingen dromen! De causerieën werden afgewisseld met films o.a. over de „Libelle"-drukkerij; iedere dame kreeg een proefexemplaar mee, een film over de ABRO met Hans Kaart in de hoofdrol en andere interes sante filmpjes. De avond werd geopend en gesloten door mevr. J. Stiggelbout-Huisman, die terecht haar spijt er over uitsprak, dat niet alle geinviteerden de uitnodiging hadden aanvaard. Mocht mevr. Ver steeg echter weer eens naar Texel kun nen komen, dan zal zij ongetwijfeld 'n volle zaal voor zich zien! VVV's IN NOORDHOLLAND De heer P. Beemsterboer, gemeente secretaris van Texel, werd benoemd tot adviserend bestuurslid van de Fede ratie van VW's in Noordholland. In de vacature W. H. Lap werd gekozen de heer E. Mak, Alkmaar. Men zal een gewestelijke hotel- en pensionfolder uit geven, ter versprei ding in Engeland, België, Zweden, De nemarken, NAVO-mihtairen Duitsland. Aan het slot van de vergadering bracht de heer Beemsterboer (Texel) de critiek in het blaadje „Toerisme en Verkeer" op het werk van de VW's in Noord-Holland boven het Noordzeeka naal ter sprake. De heer Beemsterboer vroeg of daar niets tegen te doen was De voorzitter, mr. D. Breebaart, ant woordde, dat de beste manier is, die ge schrijf te negéren. Doe evenals een van de vertegenwoordigers van de ANW mij zojuist vertelde: stuur het blaadje ongeopend aan de uitgeverij terug! „Nou, die is ook kwaad!'' Aldus liet de hoogbejaarde heer Stolk, die samen met zijn echtgenote weer op z'n ouwe plekkie zat, zich ontvallen, toen Marianne Besjoane met een klap de deur dichtsloeg om die rakker van een Flierefluiter aan z'n verstand te brengen, dat ze zijn manier van optreden, ja zijn gehele levenshouding veroordeelde. De Theatergroep „De Verenigde Spelers" trad op in „De Oranjeboom", dat geheel gevuld was, voornamelijk met leden van de afdeling Texel der Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, die dit en semble had uitgenodigd voor de opvoering van „Flierefluiters Oponthoud" naar de gelijknamige roman van A. M. de Jong. Texel viel de eer te beurt de pre mière van een gloednieuwe bewerking te mogen beleven. Gedurende het winterseizoen en tot 29 Maart zal dit toneelspel zo'n 120 maal op de planken worden gebracht voor rond 50.000 toeschouwers! En 120 maal zal de vrolijke onbezorgde Fliere fluiter (Bert Silvester), moeten horen hoe Jans (Jeanne Hunsche-Verkade), de huishoudster van Meneer Pastoor (Ger- rit Lindenberg) over hem denkt: dat hij een sloeberd is; 120 maal zal de Fliere fluiter haar glimlachend van repliek dienen; even vaak ook, zal meneer Pastoor hem er fijntjes in laten tippelen als de argeloze zwerver mooi van pas komt wegens het vaceren van het kos terschap. En zovele malen ook zal Mari anne Besjoane (Fransje Hart) Fliere fluiter de deur wijzen, maar even vaak zijn liefde willen beantwoorden en ten slotte zullen Menjntje Gijzen (Rob van der Geest) en Blozekriekske '(Jeanny van Wely) 120 al dan niet gemeende ruzietjes, ja ruziés, in scene gaan zet ten. U kent het verhaal: Flierefluiter ver schijnt na lange tijd weer eens in zijn dorp. Het doet meneer pastoor goed de openhartige kerel weer eens te ontmoe ten en hij weet hem zelfs het vacante baantje van koster aan te praten. Flie refluiter wil hem dit genoegen wel doen, hetgeen de huishoudster felle re actie uitlokt en die derhalve heel an ders reageert dan Merijntje, zijn oude kameraad, met wie hij eeuwige vriend schap heeft gesloten. Maar Flierefluiter heeft meer relaties in zijn dorp: daar woont immers ook het jonge weduw- vrouwtje Marianne Besjoane, die on danks het feit, dat Flierefluiter geen man voor het huwelijksleven blijkt te zijn, tóch al haar liefde voor hem be stemd heeft, wat geenszins insluit, dat zij hem geen verwijten maken durft om zijn losbandige levensbeschouwing. Lang zal 1? liexefluiter het kosterambt echter niet vervullen: meneer Pastoor lijdt aan een ernstige, slepende ziekte die zijn laatste krachten snel wegteert. Maar tot zolang toch verleent Fliere fluiter concessie aan het onverwachte oponthoud, om daarna weer de wijde en vrije wereld in te trekken, welks oep sterker tot hem klinkt dan de lief de van een goede vrouw, de vriend schap van een kind als Merijntje of de sfeer van zijn dorp. Theatergroep „De Verenigde Spelers" vormt een uitstekend ensemble. Bert Silvester voelde zich uitstekend thuis n de huid van een vagebond als Fliere fluiter - ondanks zijn keurig colbertje! - _>n hij slaagde er dan ook voortreffelijk in om deze figuur kernachtig jit te beelden. Knap spel gaf ook Gerrit lindenberg, die ons een hoogst sympa- .hieke pastoor creëerde; Jeanne Hun- ;ch gaf reliëf aan de rol van Jans, de huishoudster, die nu niet bepaald met een innemend karakter geschapen scheen, doch achteraf zo'n kwaje ziel nog niet was, óók een bijzonder mens, -.uilen wij maar zeggen, al zien wij nu eenmaal liever het bijzondere in het jenre, zoals zich dat in een Flierefluiter openbaarde! Fransje Hart speelde met verve de rol van de weduwe Besjoane. Hoe tvperend was haar uitbeelding van le vrouw, die haar liefde ïjdel weet je gens een man, wien het zwerven in het bloed zit. Rob van der Geest vervulde de rol van Merijntje. Deze 15-jarige knaap speelde met volle overgave, de toewij ding en het enthousiasme de jeugd ei gen. Een adspirant-acteur, die geheel opging in zijn spel en er het resultaat BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag competitie 20 October: A.-lijn 1. Mantje-Veenema 38 pnt. 1. Bruin-Wessels 36 pnt. 3. Kramer-Vennik 33 pnt. \Vz. Bakker-Roeper 321/* pnt. 4V2. Van Lenten-Van Santen 32 Vz pnt. Echtpaar Beemsterboer 28Vi pnt. 1. Echtpaar Jouwersma 28 pnt. 8. Echtpaar Bakker 23Vt pnt. B.-lijn 1. Dob-Bos 49 pnt. 2. Mevr. Kooyman-Boeder 461/* pnt. 3. Mevr. De Graaf-Giesen 381/* pnt. 4. Idema-Van Sambeek 35 pnt. 5 Roeper-Van der Werf 34*/2 pnt. Ste. Broekman-Backer 34 pnt. 6V2. Keijser-Michels 34 pnt. 8. Echtpaar Boersma 28 pnt. 9. Van Dam-Hin 24V2 pnt. Volgende drive 27 October. naar oogstte. Hetzelfde ongekunstelde spel bood ons de 16-jarige Jeanny van Wely. Evenals Rob was dit haar eerste rol in een stuk voor volwassenen en met dezelfde spirit deed zij, hetgeen de regisseur van haar verlangde. Zo werd deze première tot een zeer geslaagd geheel en het was dan ook geen wonder, dat de zaal, die intens meeleefde de dames spontaan met bloe men huldigde. De heer Adri de Ruiter, algemeen secretaris van de Algemene Nederland se Agrarische Bedrijfsbond, heeft Za terdagavond, voordat het doek opging om de Theatergroep „De Verenigde Spelers" het woord te geven, een toe spraak gehouden. „Wij zouden deze avond mogen spreken over het onder werp „De arbeider en het boek" of „De arbeider en de cultuur". Zo ver zijn we immers. Toch is het nog maar enkele tientallen jaren geleden, dat een goed boek, ja de kunst en cultuur in het al gemeen, bij de arbeidersklasse onbe kend waren. Zowel de arbeiders hier te lande als elders hadden voorheen wel andere zorgen dan die voor de aan schaffing van een goed boek: ze hadden vaak geen tijd om te lezen, laat staan 'n avond als deze bij te kunnen wonen. Cultuur en beschaving waren aangele genheden die buiten het leven van de grote arbeidersmassa stonden. Geen wonder, dat de bezetters A. M. de Jong ook tot slachtoffer kozen: de dictatuur, die wij in onze dagen nog steeds ken nen, - zie maar naar Oost-Europa - had or geen behoefte aan, dat de massa leert denken en lezen. Het is de arbeiders massa geweest, waartoe ook A. M. de Jong behoorde, die destijds de massa wist te verheffen uit de berusting, waarin zij gedompeld was. Spreker herinnerde aan het werk der pioniers, waardoor de huidige sociale voorzienin gen tot stand konden komen. Er zijn jongeren, die zich afvragen, waarom ze in een Bond zouden gaan „Alles is im mers verzorgd en in orde?" zeggen ze. Maar tegen deze lauwe stemming zou ik willen waarschuwen, want steeds opnieuw blijkt, dat wij het pleit nog niet definitief gewonnen hebben. Spre ker herinnerde hierbij aan de strijd te gen de directie van de „Ommelanden" en vooral aan het feit, dat in Friesland en de Wieringermeer de grote boeren weigeren de voorgestelde 6 pet loons verhoging toe te kennen Ook herinner de hij aan de tijd (1919), dat er van 6 tot 6 moest worden gewerkt voor 2 gulden per dag. „De Chr. Bond teken de het contract, terwijl de leden van onze bonden werden uitgesloten". Wat vandaag in Friesland en de Wieringer meer gebeurt moet een les zijn voor de jongeren, dat het ook hun plicht is, zich bij onze vakorganisatie aan te sluiten. Zeker, de romantiek is er een beetje af. In mijn tijd waren stakingen aan de orde van de dag, maar ook zonder die romantiek is na de bevrijding dank zij een progressief kabinet onder leiding van Willem Drees veel tot stand geko men. Ook zonder die romantiek zijn er thans allerlei dingen aan de orde, die het noodzakelijk maken, dat wij een zo sterk mogelijk bolwerk gaan vormen. Spreker haalde ook het mandement van de bisschoppen aan. „Wij menen het recht te hebben om te getuigen, dat ge zien het karakter en de geschiedenis van onze beweging, en de resultaten, te mogen zeggen, dat de conclusie der te genstanders als zou ons werk gevaren voor de R.K. Kerk inhouden, onjuist is. Toen de R.K. en Chr. vakbewegings leiders zich achter het mandement stel den en Ruppert zich zelf in het bis schoppelijke kleed ging hullen en nog verder wilde gaan, hebben wij de sa menwerking, die na de oorlog tot stand was gekomen en zegenrijke resultaten had afgeworpen, verbroken en ondanks alle moeilijkheden in de practijk, die daarvan het gevolg zijn, stellen wij vast, dat zolang zij geen ander stand punt innemen, wij niet bereid zijn die samenwerking te herstellen". De heer De Ruiter wekte op tot aansluiting om de belangen van de arbeidersklasse zo goed mogelijk te kunnen dienen.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1