Cjroen ZwartsJexels in het harL.. V Ouwe Sunderklaas bracht weer talloze spelers in touw Leerkrachten voerden de jeugd naar Sprookjesland Texelaars één dag incognito Handen en Lippen ruw? Op reis WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 69e JAARGANG No. 6896 T E X E LS E «COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev»ld de Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -|- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm Texel heeft weer talloze Sunderkla- zen zien spelen. Van alle dorpen be reikten ons enthousiaste beschrijvingen. Ja, het feest van de Ouwe Sunder klaas was weer glorievol en de inzin king van enige tijd geleden volkomen te boven. Wel blijft het aantal kijkers in verhouding tot het aan spelers zelf veel te groot. Het moet feitelijk zo zijn, dat je als buitenstaander zo sterk in de gaten loopt, dat je beschaamd vlucht om als vermomd (en traditioneel her bewapend) terug te keren. Intussen zijn wij al best over de huidige stand tevre den en de jury zelf zou op vele dorpen zelfs geen groter aantal sunderklazen aan kunnen, ja, de commissies hadden het puur drök. Die van Den Burg b.v. zaten om elf uur nog druk te wikken en te wegen en op later uur moet de uitslag toch ook weer niet bekend ge maakt worden. Intussen waren de meeste kijkers huistoe, terwijl vele anderen nog wat besloten na te kaarten in de hotels. Vooral in Hotel Texel, waar een Ouwe Sunderklaasband de stemming er best inhield, was een groot aantal feest-' vierenden bijeen. 12 December, ja, dat is dè feestavond en wij hoorden al van verscheidene kanten opmerken, dat ze de verkleedpartij op de 5de December maar helemaal moesten staken. In ieder geval had het feest op de vooravond van Sints verjaardag dit keer volstrekt geen betekenis meer. En in de danszaal zelf was toen ook geen bijzondere vreugde merkbaar. Het had volkomen de indruk van een gezellige dansavond zonder meer. Den Burg „Toen we omstreeks acht uur de Groeneplaats bereikten", aldus een spe ler, „was daar wel een hele boel volk op de been en verzameld rond een groep, die een bliksemloterij ten bate van de vluchtelingen op touw had ge zet, maar sunderklazen zagen wij am per. „Als dat zo bluuft, wordt het snert", zeiden wij, maar het duurde niet lang of ineens doken de sunder klazen uit alle mogelijke hoeken en ga ten op. Altijd is dit toch weer het feest van de verrassing. Als U me nu vraagt: „Wat heb je allemaal gezien?" moet ik bekennen: vast niet de helft, want als speler vervul je weer een geheel an dere rol dan in je kwaliteit van kijker" „Ik had nog nooit gespeeld", zo ver volgde hij, „maar ze kunnen me tot het corps sunderklazen blijven rekenen. Want een gijn dat je hebt. Vooral als niemand je kent en dat is wel eens een hele toer. Een draadje valt er altijd wel te vinden.... „Dat bord komt uut een drukkerij en d'r benne dT maar een paar op Tessel", zo hoorde ik fluisteren en kneep 'm als een nog niet doorge winterde sunderklaas. Spelen is leuk en boeiend. Natuurlijk moet je je vrienden niet kwijt raken, maar op zo'n avond loop je die kans toch. Zoeken is dan een speuren naar een speld in de hooiberg en daarom besloot ik op het hoekie post te vatten: ze - de rest van de club - red. - zouden wel weer passeren en dan kon ik me aansluiten, maar.later hoorde ik, dat ze het in d'r sunderklaaskop had den gekregen met z'n allen in een taxi te rollen en naar een ander dorp te gaan". Ja, dit is het feest van de onbezonnen daden. Terecht heeft onze Huib de Rij melaar gezegd, dat mensen met lange tenen beter binnenshuis en buitenschot kunnen blijven. Nu, burgemeester De Koning en onze wethouders bleken niet bang voor critiek, want alle sunderkla zen hebben zij van top tot teen bekeken en de sportiviteit ruim baan gegeven. Wat er in Den Burg allemaal te zien viel? Wij zouden niet gaarne met een opsomming beginnen. Goed, laten wij er enkele noemen, d.w.z. enkelen bui ten de prijswinnaars om, want die vol gen hieronder ook nog. Er was een groep, die zich als „Texels Eigen Auto ped Onderneming" introduceerde. Ze zouden de TESO-busdienst hevig be concurreren. Nu, er zat wèl vaart de stoet. Er liepen figuren, die het re sultaat van hun koopwoede, gedemon streerd op de uitverkoop, den volke kond deden, er was een sunderklaas. die de „Temito" in de herinnering te rugriep, er waren griezelige heksen, waarvan er één zelfs een gemotori seerde autoped bereed, er waren oude paartjes, prachtig uitgedoste danseres jes, zeer lelijke oude wijfjes, cowboys, clowns, sunderklazen, die allerhande opschriften meevoerden, vriendelijke figuurtjes, die u nodigden tot het be proeven van de kwaliteit van Eau de Cologne, een fotograaf verscheen met 'n knaap van een Leica, speciaal voor het vereeuwigen van verongelukte auto's, er was een man, die de wisselbeker van de Texelaar zocht, het sprookje van de zeven geitjes, er was een club, die het IJselmeer per autoped wilde rondrij den, er was iemand, die de poffende klanten het schaamrood op de kaken trachtte te toveren en zo kunnen wij wel doorgaan. De jury had dus geen gemakkelijke taak. Zoals gezegd, het was al over elven teen zij de uitslag bekend kon maken. Deze luidde: Groepen le prijs Ruimteschip; 2e prijs Tex. Huisvrouwenorkerst; 3e prijs moderne koe, Paren: le prijs plus beker Texelse Courant, geketend door Culturele Raad 2e prijs Antwoordman; 3e prijs Markt- klanten en schuld bij de Middenstand. Enkelingen: le prijs Sneeuwpop; 2e prijs Evert Vermeer door rode bril; 3e pnis Landloper met zwarte baard. De Koog In De Koog was het aantal spelers ook groot, d.w.z. het aantal volwassen sunderklazen, want de kleintjes bleken in de vooravond minder dik gezaaid. Maar die er van het grut waren, deden hun uiterste best. Ook hief de echte sunderklaasstemming, die geen einde scheen te krijgen, want tot diep in de. morgen duurde het feest voort. Onze verslaggeefster stond verbaasd over de vele originele vondsten. In de eerste plaats dient dan wel het optre den van de K.E.V.O. gememoreerd te worden. Dat was de „Koger Eigen Ver- voers Organisatie", die met een kleu rige diligence op de proppen kwam. Ware het niet, dat onze fotograaf zelf als sunderklaas zwaar incognito was, stellig zou hij er een plaat van gemaakt hebben voor de frontpagina. Trouwens, de verbinding tussen de dorpen was ock al niet best vanwege de zware mist. Echt weer dus, om zo'n tocht per diligence te doen. Wie geen vreemde ling op Texel is, begrijpt wel, dat de KEVO zich enigermate als concurrent van het tegenwoordige busbedrijf wilde opwerpen. Sunderklaas is nu eenmaal het feest, waarop je mogelijke of on mogelijke verlangens lanceert. Hier volgt de uitslag der beoordeling door de jury: Uitslag kleine Sunderklazen- Groepen: le prijs Zigeunermeisjes; 2e prijs Twee jagers. Enkelingen: le prijs Vitamine-jongetje; 2e prijs Clown; 3e prijs Hotelportier; 4e prijs Mina Bakgraag; 5e prijs Zigeu ner; 6e prijs Schoorsteenveger; 7e prijs Dienstmeisje; 8e prijs Okidoki de tovenaar. Grote Sunderklazen: Grote groepen: le KEVO; 2e Voet balprofs De Koog; 3e Babyzitters. Middelgrote groepen: le Pijpen en kachels; 2e De hond en het schaap; 3e Tempo. Paren: le Oude Kerkhof; 2e Ooievaar en lepelaar; 3e Badgasten 1954; 4e Bromfiets van de slager. Den Hoorn In Den Hoorn viel de eerste prijs van het Ouwe Sunderklaasfeest ten deel aan het „Huisvrouwenorkest". Dubbel en dwars verdiend, hoor, want wat is er een zorg aan besteed en wat werd er prima gespeeld. Het ensemble werd gevormd door 12 ingezetenen, die met alle mogelijke keukengereedschappen waren gewapend. Van mayonnaise- kloppers tot wasborden toe. Het zat best in mekaar als.... vrucht van een nauwgezette studie; ze hebben (om de zaak geheim te kunnen houden) hele maal gerepeteerd in de schuur bij paal 9 en ook kwamen ze als leden van een geheime organisatie in een kelder bij een, een kelder met dikke wanden, die het geluid zoveel mogelijk dempen moesten.... Al waren er dit jaar dan wat minder sunderklazen dan in 1953, aan de diverse voorstellingen was on betwist meer zorg besteed. Reeds vroeg in de avond vertoonden zich al vele gemaskerden en.... kijkers op straat. Vele inwoners hadden voor een extra straatverlichting gezorgd en dat was wel nodig, want kort na het val len van de schemer werd Den Hoorn ook al door een dichte mist opgeslokt. Vreugde in het dorp, maar.niet in alle huizen: de heer Johan Bakker kon dit keer wegens ziekte niet van de par tij zijn en U kunt dus wel aannemen, dat deze succesvolle speler, die ieder jaar tot de prijswinnaars behoort, een slechte avond had. Een andere groep de „Vuurvreters" had ook reuze bekijk. Het leken wel vuurspuwende draken ONDERHANDS AANBESTEED Door de architect P. Baard te Den Helder werd in opdracht van de heer Joh. Bakker Jzn, onderhands aanbe steed het bouwen van een boerderij met woonhuis. Laagste inschrijvers waren Gebrs Timmer te Oosterend. AVONDCONCERT OP 17 DECEMBER GAAT NIET DOOR De belangstelling voor het avond concert op 17 December a.s., dat ver zorgd zou kunnen worden door het Ra dio Philharmonisch Sextet, is zodanig, dat het contact-orgaan voor zang en muziek het niet verantwoord acht dit concert doorgang te doen vinden. Het contactorgaan vindt het buiten gewoon jammer voor hen, die daad werkelijke belangstelling voor dit con cert hebben getoond. De financiële risico's, aan het con cert verbonden, maken het onverant woord het concert te doen doorgaan. Het contact-orgaan zal zich er - na verleg met de Culturele Raad - nog nader op beraden in hoeverre het twee de - in het uitzicht gestelde - avondcon cert toch doorgang zal kunnen vinden. Hierover zullen nog nadere medede lingen worden gedaan. HONDEN ONDER APPEL De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren deelt ons mede: Nu bijna alle koeien op stal zijn ge zet, rust er een extra plicht op alle eigenaren van honden, vooral op het platteland, om deze dieren streng on der appèl te houden. Immers de scha pen, die nu alleen in het land verblij ven, vinden in de koeien geen be schermers meer tegen loslopende hon den. Van verschillende zijden komen al weer klachten dat honden, eerst speels, maar dan in volle ernst, achter de scha pen aanjagen en vaak de dieren op ernstige wijze verwonden, ja zelfs ver scheuren. Eigenaren van honden zijn verant woordelijk voor hun viervoeters. De schade welke zij veroorzaken, kan dus on hen worden verhaald, maar zwaar der weegt bij ons het onnodig leed dat aan de schapen wordt berokkend. Met een beetje goede wil kan dat leed voor mens en dier zeker worden voorkomen. Ze bliezen petroleum uit, hielden er 'n lucifertje onder en veroorzaakten zo doende een griezelig schouwspel. Weer anderen deden zich te goed aan.... brandende watten. Voorts noemen wij nog speciaal het Ouwe en het Nieuwe Jaar. De Ouwe Baas zag zich vergezeld door een jonge spruit, die met tal van idealen was bezield: waterleiding, een nieuwe boot enz Tenslotte noemen wij de grote kist, waarin allerlei geheimen opgeborgen waren. Een gezellig bal in Loodsmanswelva ren sloot het feest. Hier volgen de uitslagen: Bij de jongeren, die van 7,30 tot 8,30 uur voor de jury verschenen, waren er 14 groepjes met totaal 39 spelenden. De prijswinnaars waren, le Michiel de Ruyter; 2e Circus met beren; 3e Eekhoorn; 4e Berend Botje; 5e Sneeuwpop; 6e Bim en Bam; 7e Rond het IJsselmeer op de autoped. Tot de ouderen, die daarna voor de jury verschenen, behoorden 20 groepen met totaal 54 spelenden. Hier waren winnaars: le Huisvrou wen Orkest; 2e Franse wijnoogst; 3e Cadeaustelsel (middenstand); '4e Vuur vreters; 5e Mendes France; 6e Een or kest; 7e Oud en Nieuwjaer; 8e Hindoes. In Oosterend In Oosterend heerste er Zaterdag avond ook weer een ouwerwetse ouwe sunderklaasvreugde. De spelers kwa men niet alleen uit het dorp zelf, maar ook uit wijde omgeving, wat natuurlijk zeer gewaardeerd werd. Vele bewoners hadden voor extra verlichting gezorgd, hetgeen wel noodzakelijk was, wilde men de spelers goed kunnen observe ren. Dat het feest weer bijzonder goed geslaagd is, bewijst het aantal van 107 gemaskerden. Er was door de meesten opvallend veel werk van gemaakt. La ten wij eens een aantal de revue laten passeren: de Oosterender Bietenbou wers, o.l.v. Boer Biet, die een indruk wekkend repertoire ten beste gaven Donald Duck, een groep, die wel de grootste zorg aan het uiterlijk had ge schonken en indien er prijzen waren toegekend, zou die zeker met de eerste schoot zijn gegaan. Trouwens.... de vlinders waren ook niet voor de poes eigenlijk net zo mooi als de Ducks. Voorts: een elfje, de nieuwe boot, een geachte Texelaar, die het hoofd had gebogen voor de blauwe knoop, een boeienkoning, die niet te houwen was en zelfs drie mannen kon torsen, „Wel een nieuwe boot, maar maar blijven de bussen? Was het maar altijd seizoen". Aldus stond er op een bord. Bruintje Sunderklaasspelers? Het lijkt er veel op, maar toch heeft deze vertoning niets met ouwe (of Nieuwe) sunderklaas uit te staan: wij stellen u de mede werkenden voor aan het Sprookje „Prinses Désiree lacht niet mee" Dit werd vorige week Donderdag en Vrijdag voor talloze kinderen in „De Oranjeboom" ten tonele gebracht en - zoals u reeds heeft kunnen lezen - met groot succes. beer, de grote beer, „Texelaars Enige Service Onthouden", Chinezen, een verwoed roker, die op Sterling stond, cowboys, een straatveger, de sjah van Perzië, ezeltje strek je, tafeltje dek je. Dan zagen wij een paar athleten, dat kans de gehele avond op de handen te lopen. Zeker leden van de jonge gym?? Een trekpleister was ook de patates frites kraam, opgesteld op het Kerk plein, die bakte ten bate van de Sport vereniging Oosterend en goede zaken deed: de omzet bedroeg liefst honderd Kilo. Een duivel in een doosje, cent van het blaadje, propaganda voor de actie ten bate van de vluchtelingen, het giro nummer ontbrak niet, dan: de brand weer, de dijkwacht, een sunderklaas, die behoorlijk geladen was, nou ja.... met stroom dan Al met al dus een prachtig geslaagd feest. Tot volgend jaar maar weer. In Oudeschild „Veel van het oude is verdwenen, maar Ouwe Sunderklaas blijft op de benen". Dit ongeveer verkondigde een gemaskerde en we hopen dat dit zo is. Voorlopig leek het meer op wat een ander lanceerde, nl. „Als allen aan de kant gaan staan, zal Ouwe Sunder klaas vergaan". Want er was veel pu bliek, doch het aantal Sinterklazen had groter gekund. Hoewel er meer gemas kerden waren dan vorig jaar, zodat we mogen aannemen dat ook de Oudeschil ders zullen trachten de traditie in ere te houden. We zagen wel interessante voorstel lingen van iets wat op Oudeschild zelf betrekking had, zoals de gymnastiek vereniging voor corpulente dames, een andere groep had als tegenwicht een gymnastiekvereniging voor huisvrou wen, die zich met huishoudelijke bezig heden wel fit zouden houdenEen ander had als opschrift: „Mensen laat je verassen, dan kan de grijper je niet verrassen". Dit sloeg op het feit, dat onlangs bij rioleringswerkzaamheden stoffelijke resten zijn opgegraven. Uit bundige lof oogstte de begrafenisstoet, die het Horntjeplan ging begraven, voorzien van een keurige krans van het actiecomité met de (mededeling „Rust Zacht". TESO sloeg met zijn nieuwe boot de beslissende spijker, 't Horntje wordt dit zinkstuk rijker, 't Arme plan 't Horntje, pas geboren, Is nu al bijna voor de helft verloren. TESO een nieuw schip, 't Horntje op de wip; Skil een nieuwe haven, 't Horntjeplan maar begraven! Commentaar: achter het lijk wordt niet gesproken". Er waren nog meer van dergelijke leuzen en het is dan ook be grijpelijk, dat deze groep het succes van de avond was. Een Sunderklaas waarschuwde: „Huisvrouwen weiger beslist 3 soorten melk, zo van de koe is 't beste voor elk", voorts zagen we de eerste Mars man op Texel. Een snelscheerder, klaar in 10 sec., beren met berenleider, een grote robot en 2 van het kleinere genre en een aantal andere gemaskerden. De Ouwe Sunderklaas is wel eens minder geanimeerd gevierd, maar toch zal het aantal gemaskerden belangrijk moeten stijgen, wil er van een waarlijk goede Ouwe Sunderklaasviering sprake zijn. PUBLICATIE CULTURELE RAAD Donderdag 16 December Den Burg: De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub. Vrijdag 17 December Den Burg, De Oranjeboom, n.m. 3,30 uur: Jeugdconcert verzorgd door het Radio Philharmonisch Sextet oil'.v. de heer Herman Kruyt. Den Burg: De Lindeboom, Vergadering Ver. voor tbc-bestrijding onder het rundvee. Zaterdag 18 December Den Burg, De Oranjeboom, Gymna- stiekuitvoering „G.V.T." dan Uw spoorkaartje ge baald bij de V.V.V. „Tex el'' TEXELSE MARKT Aangevoerd 13 December 1954 2 koeien 550750; 12 pinken 300 425; 3 graskalveren 175250; 38 biggen 4555; 9 nuchtere kalveren 4055. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS Den Burg: N.N. f2,50; J. K. f 1,50. De Koog: J. H. f 5,—; L. B. f 2,50; D. K. f 1,75. Eierland: F. O. f2,50. De Cocksdorp: R. f 1, De Waal: K. f2,50. Den Hoorn: J. C. V. f2,50. OPGELUISTERD MET FILMS De Texelaar loopt niet wild naar zijn ledenvergadering en het bestuur zou dan ook goed doen de bijeenkomst aan trekkelijker te maken door het aange name aan het nuttige te koppelen. Een der voorbeelden is wel de poging, die het bestuur van de Vereniging Texel tot bestrijding van t.b.c. onder het rundvee en andere veeziekten onder neemt tot het animeren van het bezoek. Op de Vrijdagavond in De Linde boom te houden vergadering zullen nl. drie films worden gedraaid, die de bij zondere aandacht van de veehouders zullen hebben, nl. de films „De geva ren van Abortus Bang", „Kuddes op die Veld" (een film, opgenomen in Zuid- Afrika en „Colourful South Africa", Kleurrijk Zuid-Afrika. Als er op tijd kan worden begonnen en de besprekingen een vlot verloop hebben, zaJ het gehele filmprogramma wel kunnen worden vertoond. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Texel (Oude schild): 15 Dec. 12,10 en 23,55; 16 Dec. 12,50 en 17 Dec. 0,40 en 13,40; 18 Dec. 1,25 en 14, 25 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1954" bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1