Cjrocn Twartsjexelsin het L. Milder weekend voor de boeg School met eigen De Jeugdafdelingen boden interessant turnprogram PU ROL in huis! Oosterend weet goede stukken te waarderen HAMEA-GELE!^ WOENSDAG 12 JANUARI 1955 toonden acrobatische toeren TEXELSE^COURAN Uitgave N.V. v.h. Langevftld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De heer Ir M. F. H. Gebhard, tech nisch commissaris der N.V. TEM, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Gebhard was tot het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd directeur van het Kabel net van het Gemeentelijk Energie Be drijf te Amsterdam. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 12 Januari Den Burg, Oranjeboom, filmavond Landbouwcoöperaties. Donderdag 13 Januari Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, jubileum-feestavond Ziekenfonds ANOZ Vrijdag 14 Januari Den Burg, Oranjeboom, Uitvoering Texels Fanfarecorps. Oosterend, Het V/apen van Amsterdam, jubileum-feestavond Ziekenfonds ANOZ Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, NCLB, film voorst. „Herwonnen Land". Zaterdag 15 Januari Den Burg, Casino, NW-kindermiddag, aanvang 3,30 uur. Den Burg, Casino, Vrouwenavond NVV, Gevarieerd kleinkunstprogramma. Spr. Mevr. De Vries-Steutel. Den Burg, Hotel Texel, Paardensport ver., Feestavond, prijsuitdeling concours De Coclcsdorp, De Hoop, toneeluitvoe ring SVC, „Stormeiland". IIOOG WATER CJ ijshaan Onze kotters hebben vorige week koude trekken beleefd, maar gelukkig is de vangst lonend en dat verzoet de dikwijls verre van prettige arbeid, want vissen op een Noordzeè die door een koude oostenwind wordt beheerst, is geen benij denswaardig baantje. Toen ze Zaterdagmiddag allemaal weer in Oudeschild binnenliepen lag langs de Waddenkust een vrij brede strook ijs, maar de kwa liteit was gelukkig niet zo, dat de schepen moeite hadden er door te komen. Eigenlijk hadden wij gemeend kans te maken, dat de kotters zoals vorig jaar tot in het touwwerk ..beijzeld" waren, maar dat viel tegen. Toch geeft dit plaatje wel een goed beeld van het winterweer, dat zo vroeg de Lage Landen aandeed- Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 Jan.. 11.25 en 23,10; 13 Jan. 12,05 en 23,45; 14 Jan. 12,30 en 15 Jan. 0,20 en 13,05. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1954'' bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat. Het ligt in het voornemen dit Winter seizoen weer een uitvoering te geven. Een aantal nummers) wordt met zorg ingestudeerd, terwijl het programma na de pauze reeds in behandeling is. Voor alle leden geldt dus nu vooral: komt regelmatig naar de rkpetitie in de voor- lige Landbouwhuishoudschool, Nieuw- straat. Voor nieuwe leden een geschikte ge legenheid om nu toe te treden. U kimt U melden op de repetitie. PATER WITTE SPRAK TE DE KOOG De causerie, welke Pater Witte Za terdagavond in Hotel „De Toekomst" heeft gehouden, viel een flinke belang stelling ten deel, wel een bewijs, dat ook de Kogers voor het lief en leed van de wereld waarin Pater Witte een taak vond, interesse heeft. HERWONNEN LAND Een hoogst actueel onderwerp, vooral in een tijd, waarin de landhonger gro ter dan ooit is en velen door emigratie nieuwe mogelijkheden trachten te vin den. In Oosterend wordt Vrijdagavond, aanvang 8 uur - zie de adv. - op ver zoek van de Ned. Chr. Landarbeiders- bond een filmavond gegeven, waarop de rolprent van bovenstaande titel draait. Wie er heen kunnen? Iedereen is wel kom, entree gratis! SVC BRENGT „STORMEILAND'' Dit is de titel van het toneelstuk in drie bedrijven van Bob Bertina, dat SVC onder regie van de heer Van der Kolk Zaterdag a.s. voor het voetlicht hoopt te brengen. Het stuk speelt in de huiskamer van de vuurtorenwachter. En daar wij op Texel ook ten nauwste verbonden zijn met de vuurtoren, storm en de zee, lijkt ons de keuze van dit stuk zeer toepas selijk op de situatie van ons eigen eiland. Wij zullen hopen dat SVC ons een genoeglijke avond zal bezorgen. Er is bal na. Om aan de vele verzoeken te voldoen, wordt er weer gelegenheid ge geven tot plaatsbespreken en wel Vrij dagavond van 7-8 uur in Hotel „De Hoop". Voor zover voorradig zijn de kaarten te bekomen bij W. Verseput, Rio Grande, of telefonisch no. 43. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven i Ruwe handen en Schrale huid.__ TANKBAAN OP DE VLIEHORS De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming schreef aan de Eerste Kamer o.a.: Hoewel inderdaad de laatste jaren militaire oefeningen in groter verband grotendeels in het buitenland plaats vinden, moet de natuurbescherming toch helaas, constateren, dat tijdens de afgelopen twee jaar nog voortdurend uitbreiding van de bestaande en aan wijzing van nieuwe terreinen voor mili taire doeleinden in ons land plaats vond. Wij wijzen in dit verband op de plannen voor nieuwe militaire werken op het eiland Vlieland (tankbaan op de Vliehors, nieuw vliegveld in één der Kroonpolders nabij de Vliehors), waar door de rust van dit belangrijke recre atiegebied in toenemende mate dreigt te worden verstoord. Kinderen, die een sportieve meestér hebben boffen maar. Neem b.v. de leer lingen van de o.l. school van Den Hoorn Als die vroeger wilden schaatsen moes ten ze wachten tot het flink gevroren had, want eerst dan konden de sloten betrouwbaar ijs bieden. Er waren ech ter altijd wel waaghalzen, die met een „kraken is nog geen breken" de sterkte van het ijs beproefden. Het hoofd van de school, de heer C. E. Gottschal, heeft daar wat op gevonden: aan de vastewal had hij al zo dikwijls het maken van kunstijsbanen gezien, dat hij het een eenvoudig kunstje achtte om ook te Den Hoorn een kunstijsbaan aan te leggen. Hiertoe koos hij het onlangs betegelde schoolplein. Hij pompte een tuingieter vol en sproeide het water uit over de stenen. Telkens een duin laagje, zodat er geen bomijs kon ontstaan en toen de jeugd de volgende ochtend bij haar schoolplein verscheen, konden ze haar ogen niet geloven: meester was er druk Aan het opvoeren van een spel te Oosterend zit feitelijk geen financiëel risico vast: de dorpsgenoten en hen uit verre omgeving, trekt zo'n avond steeds onweerstaanbaar en wij hebben dan ook nooit gehoerd, dat daar een uitvoering niet doorging wegens gebrek aan pu bliek. Neem de opvoering van het spel „Jenny, de dochter van Nynke". Er wa ren de eerste keer lang geen plaatsen genoeg en daarom werd besloten het stuk nogmaals te brengen. Wel, Zater dagavond jl. was het Gebouw voor Chr. Belangen weer best bezet. Over de eerste uitvoering schrijft on ze correspondent: De heer J. Daalder opende met te laten zingen Ps 150:1 en ging vervolgens voor in gebed. ,(De voorzitter was wegens ziekte verhin derd te komen). De heer Daalder verheugde zich zeer over de grote belangstelling, waaruit de behoefte aan dergelijke avonden blijkt, ook van de zijde der jeugd, die hier mede verantwoorde stukken te zien krijgt. Bovendien kan door zo'n avond de financiële toestand van het gebouw zelf verbeterd worden. Toen daarna het doek opging, blikten wij in een woonkamer van de boerderij „Ruimzicht". Jenny, mej1,. Saartje Me- chielsen, heeft trouwplannen met Wol ter, de heer D. Medema, haar verloofde, die als knecht op „Ruimzicht'' werkt. Haar vader, de heer P. Riemens, heeft daar niets op tegen, maar haar tweede moeder, mevr. M. Vlaming-van Dijk, zegt nimmer te zullen toestemmen. Va der zal de a.s. schoonzoon wel aan een bedrijfje helpen. Daarna maken wij kennis met zoon Jan, de heer Th. Me dema, - geboren uit het tweede huwe lijk - en zijn studievriend Piet, de heer W. Trap, alsmede met Oom Barend, de heer Jb. Vlaming Pzn, een zeeman, die vindt, dat een échte student niet afke rig mag zijn van de borrelEen ernstig incident doet zich voor als Jan aan het schaatsen. U begrijpt, dat het een spontaan „één hoera voor meester" was. Wat wordt er van de baan druk gebruik gemaakt. Inplaats van het uur tje gymnastiek krijgt de jeugd nu een uurtje schaatsles en wie zal er bezwaar tegen willen inbrengen, dat de jeugd inplaats van en uurtje tekenen een uur tje op de gladde ijzers rondrijdt? On de bovenstaande foto, die wij Za terdagochtend maakten, ziet U de jeugd op de baan, op de achtergrond het schilderachtige dorpskerkje; rechts on der: de heer Gottschal sproeit er nog eens een gietertje op leeg. Zo krijg je telkens weer een gloednieuwe baan. Links onder: het hoofd van de school woont zo dicht bij de baan, dat hij de schaatsen bij de kachel kan onderbinden de portefeuille van Oom Barend steelt en deze, geleegd, in de zak van Wolter stopt. Wolter en Jenny worden de deur gewezen. Er gaan 15 jaar voorbij. Wij vinden Wolter en Jenny in hun eigen huis te rug. Al die tijd hebben ze geen voet meer op „Ruimzicht" gezet. Zodoende kent hun dochter, Nynke, mej. J. Brou wer Jd., haar grootouders niet eens. Wolter is blind door een ongeluk. Jen ny staat nu voor het werk alleen. Een knecht van „Ruimzicht", Berend, de heer J. van der Berg, en Oom Barend gaan naar „Ruimzicht" om een ver zoening voor te bereiden, want Jan, die in Amerika is gaan wonen, kan de schuld niet langer op Wolter laten rus ten. Ja, hij neemt zelfs de moeite om naar Europa over te komen. Hoe zal dat aflopen? Dicht bij „Ruimzicht" krijgt Nynke een ongeluk en wordt daar binnengedragen. Haar grootmoeder - die haar niet kent - veiieent haar lief derijk de eerste hulp. Berend en Barend vertellen grootmoeder onomwonden ho# zij over haar starre houding denken. Als Wolter en Jenny ook op „Ruimzicht" komen, wordt -de vete bijgelegd en ons wacht een zeer gelukkig einde als Jan plotseling in hun midden staat. Aan dit stuk werkte voorts nog mee: mej. G. Vlaming Gd als dienstbode. Er werd best gespeeld en de rolkennis was dan ook dik in orde. Besloten werd met het gezamenlijk zingen van een Gezang. J. Tr. geeFh handen orn ItoFs op [q zijn TEXELSE MARKT 1 koe 550600; 26 biggen 5065; 5 schapen 8595; 11 nuchtere kalveren 40—50. Aan de uitvoering ging een -intensieve training vooraf. DE STEM DES VOLKS De evenwichtsbalk bleek vooral het geliefde werktuig voor de meisjes. Hier bij kon je heel goed de vorderingen van de groteren volgen. Dikwijls schreden ze vol gratie over de smalle (10 cm) balk. Het „beter ten halve gekeerd... ging hier echter niet altijd op. Aan het rek werden door de jongens mooie oefeningen uitgevoerd. Vele af sprongen waren een applausje op zich zelf waard. Aan de opkomst viel jammergenoeg best te merken, dat de gym niet lang geleden haar eerste winteruitvoering had gegeven. Hierdoor liet een categorie publiek verstek gaan, zodat er nog heel wat onbezette plaatsen waren toen de voorzitter, de heer P. Schoorl, een kort woord sprak ter opening van de Jeugd- uitvoering, welke Vrijdagavond in „De Oranjeboom" werd gehouden. Gelukkig kon de voorzitter er nog net bij: toen het doek vaneenweek stonden daar na- namelijk talloze turnsters en turners achter de vaandels opgesteld. Het was een indrukwekkend aantal. Ja, onze gym geniet grote populariteit en trekt geweldig. Stellig zal het bezit van zo'n 'fijn gymlokaal daaraan niet vreemd zijn. Hoe dan ook, de voorzitter kon tot zijn voldoening melden, dat de gym- familie sinds de vorige uitvoering al weer belangrijk was uitgebreid en nu 350 leden omvat. Hij verheugde zich over de belangstelling, die ook van de zijde der dames van 25 jaar en ouder aan de dag wordt gelegd en kon voorts van een bloeiende volleybal-afdeling gewagen. Met genoegen hebben we het aardige, afwisselende programma gevolgd, dat tijd, wat idem voor de vertegenwoordi gers van het (veel) sterkere geslacht geldt. Bij vrije oefeningen wordt altijd een leuke grammofoonplaat gedraaid. Dat spaart de leider of leidster een rauwe keel, wapt de muziek geeft nu het ge wenste tempo aan. De vrije oefeningen die we deze avond zagen, werden over het algemeen prima uitgevoerd. Zeker, er was wel eens een „Franse slag" waar te nemen, maar wie kan het praedicaat „vrij van plankenkoorts" voeren? Ook de jongens gaven blijk de vrije oefeningen goed te hebben ingestudeerd. Het paard is toch maar een prachtig werktuig. Zowel de jongens als de meisjes konden er heel leuke en soms zelfs gewaagde stunts aan ontlenen. Wat dacht U b.v van die hazensprong, waarmede de jongens en soms ook de meisjes hun toeren beëindigden? En dan te bedenken, dat de kleinsten zo'n paardenrug tot boven de borst zien op rijzen. Je moet er maar voor staan. De jongens d.w.z. de groteren, maakten 'n looping over het paard, soms met zo veel élan, dat er een „oei" door de zaal ging. Op de brug werd door velen aller aardigst geturnd. Schouderstandjes, af springen over de kop, zwaaien dat het een lieve lust had. De grondgymnastiek door de jongens was ook een' interessant nummertje. Het ging met vaart en dus kat-achter-kat. Zij toonden ook bedreven te zijn in de acrobatiek. door de jeugd ten beste werd gegeven. Dat begon al met die vrije oefeningen door de meisjes („de" meisjes is trou wens niet helemaal zuiver, want wij onderscheiden kennelijk op deze avond diverse groepen, ingedeeld naar leef- Ter afwisseling volgde dan weer een knotsoefening door een meisjesgroep, die dit nummer bijzonder goed uit voerde. Zo werd dit een aantrekkelijk geheel en wij feliciteren de leiders en leidsters dan ook met het behaalde succes. 69e JAARGANG No. 6004 i

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1