9 roen in het hart-. Öermogènf Plofles tÊÊÈmÈÊÊÈÈÈM Den Hoorn gaat het jubileum van zijn Fanfare vieren Storm sloeg gasboei - 3850 k ilo - van zijn anker §Texels jeugd musiceert Millioenen dames MU&HARDT'S TLAfëTEE5 ZATERDAG 22 JANUARI 1955 09e JAARGANG No. 6907 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. .--v' Wij gaan vooruit: werd vorige keer de lamp uit een aangespoelde lichtboei ont vreemd, althans gejut...., ditmaal trof de strandvonderij een bij paal 10 aan gespoelde boei klokgaaf en ongemon teerd aan. Vorige week was het appa raat losgeslagen van zijn „anker"plaats het Molengat, waar hij als verkennings- ton dienst deed. Hoe groot de kracht van de storm is, illustreert ons de enorm zware ketting, waarmede zo'n boei aan de op de zeebodem rustende steen be vestigd is. De schakels zijn 30-40 m.m. dik; de boei, die op ons strand werd ge- worpen was losgerukt van een ketting, welks metaal 32 mm dik was. Het gevaarte werd door de sleepdienst van de heer C. Keijser, Stenenplaats, Den Burg, naar Oudeschild getranspor teerd. Deze lichtboei woog 3850 kg en heeft een inhoud van 5,6 m3, waarin om de acht maanden een nieuwe hoe veelheid propaangas wordt geperst, in totaal bevat de boei dan 60 kg brand stof. Er zijn wel gasboeien, die ander half jaar lang op het gas kunnen bran den, maar deze verkenningsboei is van kleiner formaat, omdat een grotere nog gauwer zou losslaan, want de zee is daar dikwijls zeer wild. Eenmaal per jaar krijgen alle boeien een flinke schoon maakbeurt, want zij vormen een ge duchte trekpleister voor allerlei schelp achtige zeebewoners. Elke boei ligt verankerd aan een ketting van 60 me ter lengte, de ankersteen zelf weegt wel twee ton. Mocht er evenwel een exem plaar van het zwaarste type losslaan en op de Texelse kust belanden, wel, ook daarvoor zal het materiaal van de heer Keijser volkomen berekend blijken, want ondanks het zeer zachte, verre van befietsbare strand, bracht zijn „Cat- terpiller'-trekker „het ding" in mars tempo naar de plaats van bestemming. Hierboven ziet U het transport van de gasboei ter hoogte van paal 10. Morgen, 23 Januari, is het 30 jaar geleden, dat het Hoornder Fanfarecorps D.E.K. - „Door Eigen Kracht" - werd opgericht. Op 28 en 29 Januari wordt de Jubi leum-uitvoering in Loodsmans Welva ren gegeven. Beide avonden is er bal na. Het fanfarecorp begon z:n repetitie in de werkplaats van de heer J. D. Troost, onder leiding van wijlen de heer G. Smit van Den Burg. Het bestuur bestond toen uit de heren H. Kiljan, A. Slegh, P. B. Riteco en wijlen de heer H. Heerding. Om geldmiddelen bijeen te krijgen cir culeerde een lijst. Dat bracht f 300, op. Het resterende tekort van f 250, werd renteloos door de heer A. Com mandeur voorgeschoten. In het zelfde jaar verhuisde het fan fare met haar repetities naar de school, waar ze nog steeds haar oefeningen houdt. Al spoedig na de oprichting nam de heer P. B. Riteco de leiding over, het corps telde toen 14 leden". In 1937 werd de heer U. D. Bouwsma tot Dirigent be noemd en in datzelfde jaar hield het corps haar eerste fancy-fair voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Op 25 Mei 1946 ging D.E.K. voor het eerst op concours en wel naar Juliana- dorp. D.E.K. kwam uit in de 3e afdeling en keerde met een 2e prijs terug. In 1947 was Schoorl de gastvrouw van het concours, nu kwam D.E.K. met een eer ste prijs uit de bus. In 1948 was het concours in Den Burg en wel in de nieuwe muzieknis in het park. D.E.K. ging door met haar triomphen, want ook in de tweede afdeling werd de eer ste prijs behaald. 30 Mei 1949 trok D.E.K. naar Andijk, om daar in de eerste afdeling zijn kunnen te tonen, maar zij moest genoegen nemen met 'n tweede prijs. In 1950 ging de reis naar Wij denes, waar nogmaals een tweede prijs werd behaald in de eerste afdeling. 3 Mei 1951 gelukte het een eerste prijs in de wacht te slepen en wel te Den Oever. 22 Mei 1952 stond Zwaag in het middelpunt van de belangstelling, nu werd heteen tweede prijs in de 1ste afdeling. Afdeling Uitmuntendheid 14 Mei 1953 was de reis naar Wierin- gen en wel naar Hippolytushoef. Hier behaalde D.E.K. zijn verlangde succes: een eerste prijs in de eerste afdeling be tekende promotie naar de afd. Uitmun tendheid. En zo kwam D.E.K. vorig jaar in Venhuizen uit in de afd. Uitmuntend heid, het resultaat was een uitstekende tweede prijs in deze zware afd. Wat zal 1955 brengen? Dit concours wordt waarschijnlijk in Den Burg gehouden. Het is tenminste aangevraagd en meer aanvragen waren er niet binnen gekomen. Want ook VIOS heeft dit jaar feest, en wel haar 25-jarig jubileum. Het organiseren van dit concours zal uitgaan van Texels Fanfare, D.E.K. en VIOS. D.E.K. telt momenteel 19 leden en 6 leerlingen. Het corps bestaat uit 4 bu gels, 1 alt saxofoon, 1 sopraan saxofoon, 2 alt hoorns, 2 tuba's, 2 bassen, 1 trom bone, 2 baritons, 1 piston, 1 trompet en 1 kleine en grote trom. D.E.K. is zeer populair in zijn dorp, waar men zich het volksfeest niet zou kunnen voorstellen zender de vrolijke muziek van het fan fare. Neem verder de serenades! Overal luistert het fanfare de feestelijkheden op. Toen in 1947 een commissie besloot pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een vaandel, gaf het dorp met milde hand. Thans prijken aan het vaandel vele medailles en lauwer takken. Vijf jaar geleden, bij het 25-jarig be staan werd tijdens de jubileumuitvoe ring door de heer J. Beumkes als voor zitter van de bouwcommissie f 700, overhandigd als eerste steen voor de muzieknis. Die muzieknis is er nog steeds niet, maar het plan is heus niet van de baan! D.E.K., een goede uitvoering toege wenst en veel succes op het komende concours. De heren A. Smit, Jac. Kiljan, P. Boon en C. Dekker zijn het fanfare 30 jaar trouw gebleven. Ook vanaf deze zijde reeds nu onze hartelijke geluk wensen! Boei Uw ^heumatische Pijnen uit. Xet wortel en tak! Dat kan, met Kruschen Salts- Kruschen's aansporende werking op le ver, nieren en ingewanden brengt die bloedzuiverende organen weer op gang. Ze worden als het ware geladen met jeugdige kracht. Dat betekent dat on zuiverheden in het bloed zich niet meer kunnen ophopen of vastzetten. Die wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is er al gauw geen zweem van Rheumatische pijnen meer. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 Jan. op om 8,35 uur en gaat onder om 5.09 uur. Maan: 24 Jan. N.M.; 31 Jan. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 Jan. 7,20 en 19,40; 23 Jan. 8,10 en 20,20; 24 Jan. 8,50 en 20,50; 25 Jan. 9,25 en 21.25; 26 Jan. 10,05 en 22,00; 27 Jan. 10,45 en 22,30; 28 Jan. 11,20 en 23,05; 29 Jan. 11,50 en 23,45. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1955" bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat. „Texels Jeugd musiceert". Onder deze slagzin zal Dinsdag 1 Februari in „De Oranjeboom" een massale jeugduitvoe- ring worden gegeven. Daaraan zullen medewerken een mandoline- en accor deonorkest, pianisten (solo, vier- en zes- handig) accordeonsolo, mondorgel-trio, kleppermarsen door klepperclub, kunst fluiten, jodelen en „gewone" zang. Voorts een kinderzangkoor onder lei ding van de heer H. L. van der Boom gaard met rhythmische begeleiding door mevr. Beumkes, bas, Sj. Hoekstra, gi taar, P. Kingma, drum, Ada Visser, ac cordeon %en J. Visser, piano. De jongste medewerker is vier jaar en in totaal zullen tachtig jongens en meis jes hun beste beentjes voorzetten. De algehele leiding berust, zoals ieder jaar, bij de heer J. Visser, aan wiens adres, Warmoesstraat, reeds de kaart verkoop is begonnen. (Adv. volgt). In een kort interview hebben wij de heer Visser gevraagd de hoeveelste jeuguitvoering dit wel is. Hij kon het ons niet vertellen. Zeker is, dat hij reeds dertig jaar geleden zijn Kinderzang klasse had. Een werk, dat hem bijzon der goed ligt en zijn liefde heeft, maar intussen ook een moeilijke en wel eens vermoeiende taak, want het zijn niet allemaal lieverdjes, die de stemmen paren Velen zullen weer reikhalzend uit zien naar het komende festijn en wie zeker wil zijn van een plaats, raden wij dan ook aan deze omgaand te bespreken „OUWE, TROUWE MERRIE" Hei paard van de heer T. Vennik, De Koog, was op een ochtend in geen vel den of wegen te vinden. Tenslotte werd het aangetroffen op de boerderij van de heer Jac. Reuvers, De Cocksdorp. Het had zijn vroegere baas weer opge zocht: twee jaar geleden werd het dier nl. door de heer Vennik van de heer Reuvers aangekocht. TEXELAAR WON EERSTE PRIJS Mevr. A. Huizinga-Voigt, „De Smul- pot", Binnenburg. Don Burg, nam te Alkmaar met groot succes deel aan een door de IJsbereidersbond uitgeschreven wedstrijd. Zij bakte de Patates Frites zo mooi, dat haar een eerste prijs werd toegekend. Met allerlei leuke blijken van waardering keerde zij naar Texel terug, o.a. met en rood, wit, blauw vaantje, aangeboden door „De Unie- fabrieken". iigtia: Voor de handen nietn beter dan HAMEA-GBLBI ENKABE-AVOND Dezer dagen hield de Enkabé-winkelier, firma Kikkert met medewerking van verschillende fabrikanten van de Enka- bé, een contact- en propaganda-avond in Hotel „De Hoop". Maar we kunnen ook spreken van 'n feestavond, want ook de pret en jolijt kregen een ruime plaats. Ieder heeft dan ook volop genoten. De belangstelling was zo groot, dat geen plaats onbezet bleef. De voorbereiding door de firma Kikkert is dus niet zonder succes ge weest! Omdat de Enkabé dit jaar haar 25- jarig jubileum viert, wordt tot 31 Mei een cassette - mes, lepel en vork - voor de verminderde prijs van f 5,30 aange boden. Vele artikelen werden door de verte genwoordigers van de Enkabé bespro ken en met een film geïllustreerd. O.a. het uitstekende wasmiddel „Abro", voor alle doeleinden geschikt, de heerlijke chocoladerepen, die Willem zo goed door de zaal kon slingeren, (maar niet meer tegen de lamp aan). Wat heeft hij ons doen lachen met zijn komische verhalen. Onderwijl werden we allen onthaald op een verrukkelijk kop koffie met een koekje. Ook voor de heerlijke „Brinta" werd reclame gemaakt; hiervoor werd ook 'n film vertoond eneven later waren we allemaal Brinta aan het consumeren. Voor de afwisseling werd een kluch tig één-actertje opgevoerd, getiteld „Wij gaan naar Zandvoort"; wat was hij een pantoffelheld, maar het slot was een blauw oog. Heel interessant ook was de film van Heinneken's bier en de berei ding ervan. Er wordt veel Heineken's bier geëxporteerd. Peter Bruin bracht nu en dan als accordeonnist een stukje muziek ten gehore, wat zeer in de smaak viel. Onder het genot van een heerlijk glaasje wijn werd nog een klucht opge voerd door de heren Willem Bruin en Arie Bos, getiteld „De Verwisseling" Ook werd reclame gemaakt met Viande's vleeswaren, waar we allen op onthaald werden. Beide avonden werd een gratis ver loting gehouden. Bij de eerste feest avond de fruitmand gewonnen door G. Grotenboer; de tweede avond was Jn Eelman de gelukkige. Ook de artikelen van de fabrieken Victorie en Venz, Kanis en Grunnik van koffie en thee werden gepropageerd. Tot slot werden kleurenfilms vertoond FRIESE KRITE TEXEL Maandag j.l. hield de Friese Krite haar jaarlijkse feestavond in Hotel Texel. De algemene waardering voor het gezelschap Tetman de Vries bleek wel uit het feit, dat ondanks het slechte weer de zaal tot de laatste stoel bezet was. De Voorzitter, de heer De Jong, riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder het gezelschap. Na het zingen van het Friese Volks lied kwam „De Tiid sil 't leare" voor het voetlicht. Twee broers, boerend op een klein bedrijf in Friesland. Na een verleidelijk aanbod en harde woorden wederzijds vestigt de één zich in een grossierderij te Amsterdam. Door noeste vlijt en veelal ten koste van huiselijk geluk, weet hij ondanks de voorspelling van z'n tweeling-broer de zaak uit te breiden en de omzet te vergroten. Op de achter grond van zijn denken knaagt echter steeds de heimwee naar het oude dorp met kerkje en toren. De jaren verglij den en we zien Friesland in zomer, herfst en winter. In het 3de bedrijf vindt onder het beieren der klokken in het oude dorp de hereniging plaats. De prachtige décors en het prima spel waar ernst en luim elkaar afwisselden, hebben allen een onvergetelijke avond bezorgd. In de pauze werd een verloting ge houden, met als hoofdprijs een fruit mand. In zijn dankwoord vertolkte de voor zitter aller gevoelens door te zeggen, dat hij deze avond in Friesland was geweest. Met het zingen van het Heitelan werd deze prachtige avond besloten. Tetman de Vries tot weerziens. S. K. KALVEREN OPFOKWEDSTRIJD De plaatselijke Vereniging voor Be drijfsvoorlichting „Texel" en de Ver. van Oudleerlingen van de Lagere Land bouwschool en Huishoudschool zijn voornemens een „kalveren opfokwed- strijd" te organiseren. De bedoeling is per 1 Febr. a.s. te starten. Zij, die hier aan wensen deel te nemen met een of meer kalveren, kunnen dit opgeven aan het Hoofd van de Lagere Landbouw school Kogerstraat 21 of bij de Direc trice van de Huishoudschool, bij C. van Groningen en C. J. Witte, werkzaam bij de Landbouwvoorlichtingsdienst. Aan deze wedstrijd kunnen deelne men, zowel veehouders als landbouw- jongeren. De organiserende verenigin gen verwachten, gezien de deelname aan deze wedstrijden elders in Nederland en het Buitenland, een groot aantal deel nemers. Nadere inlichtingen zijn bij boven genoemde adressen te verkrijgen. C. J. W. NA DE BOTSING Toen U verblind werd had U meteen moeten stoppen. Aldus de officier van justitie te Alkmaar tot de scooterberij der J., wiens voertuig 24 Nov op de Pijpersdijk in botsing kwam met een motorrijder. Een merkwaardige con clusie overigens, want de scooterist reed uiterst rechts en was in de berm van de weg geslipt. De eis werd 75 gld boete. Uitspraak over twee weken. SPIERPIJN. SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. toneelafdeling svc voor het VOETLICHT Terwijl het buiten koud was en de sneeuw als een leger witte sterren uit een grauwe hemel viel, begaven vele Cocksdorpers en Eierlanders zich naar Hotel „De Hoop" om getuige te zijn van het toneelspel van SVC dat deze avond voor het voetlicht bracht „Stormeiland" Het was geen gemakkelijke opgaaf voor regisseur Van der Kolk en zijn nog jeugdige spelers, maar een uiterst aan dachtig publiek wist het spel ten volle te waarderen, zodat SVC met voldoe ning op deze avond kan terug zien. Onze zustervereniging Sportvereni ging Oosterend, heeft ons uitgenodigd om dit stuk ook voor hun leden enz. ten tonele te brengen. Dit is door het be stuur en de leden van dit stuk toege zegd en zo zal dan op Zaterdag 26 Febr. a.s. onze toneelafdeling wederom „Stormeiland" opvoeren en wel in „Het Wapen van Amsterdam". Een beter compliment kan de heer Van der Kolk en de zijnen niet aange boden worden. Voor hen op De Cocks dorp, die geen gelegenheid hadden dit stuk te zien een unieke gelegenheid hiervan nu te profiteren. Er zijn voor deze avond kaarten verkrijgbaar bij W. Verseput. Ook het vervoer behoeft geen beletsel te zijn, daar er bij vol doende deelname voor een bus gezorgd wordt. scheppen gezonde regelmaat Het valt zeker toe te juichen, Dat de „opper" is gestart, Met het geven van bromplofles, Heus, dat moet mij van het hart. Want al mag de bromfiets klein zijn, d'Ongelukken zijn vaak groot. Juist op deze kleine dingen, Loert zo menigmaal de dood. Nu wordt dikwijls de politie, Als een soort zwart schaap beschouwd, Dat men liefst ziet op een afstand, Wijl men het niet erg vertrouwt. En, ik wil het niet ontkennen, Daar is soms wel reden voor. Maar.... men vindt in ied're arbeid, Dienstkloppers en kruipers, hoor! Daarom meen ik, dat het recht is, Dat het goede dat zij doet, Oók wel eens gememoreerd mag, Want dat geeft de burger moed. En zo vind ik, dat d' heer Gulmans, Zich als een gul man laat zien, Om belangloos les te geven, Op de knetterplofmachien, Dat reeds zulk een schare brommers, Profiteert van deze les, Is toch zeker voor de leider, Wel een daverend succes. Zélf ben ik nog voetvoorkruiper, Maar als ik een plofferd had, Ging ik dad'lijk met mijn plofzwijn, Naar ons schapenland op pad. Want zo'n cursus MOEST ik volgen, Omdat ik in het verkeer, Liever mee wil blijven komen, Dan een Huib zijn van weleer, k Wens de „Opper" met zijn plofvolk, Met deez' cursus veel succes, En zij, die nog achterbleven. Raad ik aan: VOLG DEZE LES!! Huib de Rijmelaar INGEZONDEN Texel, 19 Januari 1955 Geachte Redactie, Als antwoord aan dhr Oosterhof en ter verheldering voor anderen gaarne plaatsing van het onderstaande: Het Dijkleger van de polder Eijerland is in het leven geroepen doormiddel van een Politieverordening, vastgesteld door het Bestuur van de polder Eijer land en goedgekeurd door Ged. Staten van Noordholland. Bovengenoemde verordening houdt o.m. in, dat het Bestuur bevoegd is het Dijkleger op te roepen. Onder leiding van de Provinciale Waterstaat is in October 1954 een Dijk- beveiligingsorganisatie ontworpen voor geheel Texel. Hierin is bepaald dat het Bestuur van de polder Eijerland het Dijkleger moet oproepen wanneer het waarschuwingstelegram wordt ontvan gen „uitgebreide bewaking instellen". Dit laatste telegram wordt verzonden door de Algemene Dienst van de Rijks waterstaat bij 'n verwachte stormvloed van 3,30 plus N.A.P. of hoger te Harlin- gen d.i. plm. 2,80 m. of hoger te Oude schild. Vrijstellingen voor het Dijkleger zijn alleen gegeven aan het personeel van de Brandweer en de bemanning van de Reddingsboot. De gang van zaken bij de oproep van het D;jkleger tijdens de storm in Decem ber j.l. was zeker niet naar wens. Hier door overweegt het Bestuur om - mocht het Dijkleger weer moeten worden op geroepen - de Dijkplichtigen allen naar één centraal punt te laten opkomen. Dit punt zal dan zijn het nieuwe dijkmaga- zijn van de polder, staande te De Cocks dorp. Door deze maatregel zal controle aangaande de opkomst van het Dijkle ger mogelijk zijn. Afgezien van de absoluut bestaande wettelijke verplichting ben ik er van overtuigd, dat een ieder toch zeker de morele verplichting zal voelen mede te werken aan het verdedigen van leven en goed van zich zelf en van zijn mede burgers. Joh. de Graaf, Dijkgraaf polder Eijerland. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK Doof dat zuurbranden op Uw maag met 'n paar Bennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn die hel pen- Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong. behoort het zuurbranden tot het verle den. Rennies kunt U altijd en overal in nemen, onopvallend, zonder water of wat ook- SVC-Nieuws De adsp. spelen behoudens afkeuring hedenmiddag om 3 uur aan Den Burg tegen Texel b. Vertrek De Cocksdorp om 2 uur. Het tweede ontvangt De Koog 2 Zondagmiddag om 2,30 uur. Het eerste is vrij. Terreindienst J. P. Stolk en Joh. v.d. Werve. Denkt een ieder hedenavond om de J aarvergadering?

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1