Een prettige Extra Boot voor het voetlicht zal Verbetering Eendrachtelijk f 130,000 kosten Jeugd en Teso niet synoniem aan kat en hond Texelse Walvisvaarders leden schipbreuk Bij iedere Boot-Revue stijgt onze ver bazing en bewondering opnieuw, want waar halen ze het vandaan en dan doe len wij in de eerste plaats op de tijd, die voor het opbouwen van een revue nodig is, want een studerende jeugd kan haar dagtaak nu eenmaal niet als be ëindigd beschouwen als zij bank en le raar uit het oog heeft verloren. Dan volgt immers het chapiter Huiswerk (met de kapitale H van Huiveren). En fin, blijkbaar weten ze van Vader Tijd steeds nog enige consideratie los te branden, want de Revue kwam er* weer èn met vlag en wimpel, ja zelfs met een fikse pijp, de pijp van onze Dokter Wa- gemaker, die in zijn hart misschien wel eens protesteert tegen een jeugd, die nergens een onoplosbaar probleem in ziet, die alles weet te verklaren, zelfs het intrekken van gratis reisbiljetten. Ja, dat schijnt óók wel eens voor' te komen. En of dat wrok, haat en nijd verwekt? Een vete wellicht? Niks daar van: op zeker ogenblik kunnen de vlam men van het temperament de overhand hebben, spoediger dan men denkt is alles weer (blauwe) koek en (PTV) ei. Ja, de verhouding is best, de verhou ding tussen de Jeugd, de eeuwige jeugd, en de N.V. TESO zelf. Want hoe zouden zij anders op het idee gekomen zijn - nu al weer jaren geleden - om de Raad van Commissarissen, de Directeur en het Personeel op een Boot-Revue te vergasten? Daaruit spreekt het juiste begrip vooreikaars moeilijkheden (en mogelijkheden). Eenmaal in het jaar komt de jeugd met een bootrevue op de proppen bij wijze van losgeld als een streep onder het voorbije en de ouverture tot de blanke bladzijden van een nieuw boek. Ditmaal kregen wij een Extra Bonte Boot voorgeschoteld met als versnape ring een dozijn of meer onvervalste ule vellen. Was het niet een prachtige ge dachte van de jongelieden om de op brengst van deze avond te bestemmen voor het Comité Vluchtelingenhulp?! Burgemeester C. de Koning huldigde hen in zijn openingswoord dan ook na mens het Comité, namens de van huis en" haard verdrevenen, voor dit initia tief, dat hij feitelijk wilde zien als een verlengstuk van het vele, dat de Texe laars reeds ten bate van de vluchtelin gen hebben gedaan. Spreker herinnerde daarbij aan in het laatste kwartaal van 1954 ondernomen activiteiten, die re sulteerden in een totale opbrengst van rond f 2600,De burgemeester dankte de jeugd van harte voor hun geste. Met een daverend welkomstlied werd •het programma geopend. Iedere mede werker was voorzien van een reusach tige ulevel, die gelukkig nog niet ge smolten bleek, want het was, tóch weer over achten toen de zaak kon gaan draaien. Nee, al stond er met grote let ters: precies om 8 uur beginnen we, de Zwaanstraat scheen op dat uur plaatse lijk wel een Kal verstraat: talloze be zoekers verdrongen zich voor de ingang. Als alle Texelse verenigingen in dit opzicht - op tijd starten - de handen niet ineen slaan bereiken we niets. Maar het kan, neem als voorbeeld de Bios coop. Om 8 uur wordt daar begonnen en men is prompt present. Maar goed dat die Extra Bonte Boot het met de laatkomers een beetje maak te; als U de echte boot wilt halen dient U wél op tijd te zijn! Wat er op deze avond allemaal ge showd is? Voor elck wat wils: zang, mu- DE CASTROL FILMAVOND Gaarne vestigen wij nog even Uw aandacht op de Castrol filmavond, wel ke hedenavond op verzoek van de Mo torclub in Hotel „Texel" wordt gehou den. Het belooft een zeer interessant pro gramma te worden op het gebied van de motor- en autosport, alsmede een speelfilm. Mogelijk zal ook de film van de Texel-trial van vorig jaar vertoond worden. Wij raden dan ook alle automobilisten, motorrijders en verdere belanghebben den aan, om vooral deze avond te bezoe ken. De toegang is geheel vrij voor ieder boven 18 jaar. HARLINGER VISSERS WENSEN OOK MOSSELPERCELEN De Visserijvereniging „Ons Belang" hield Zaterdagavond in Hotel „Zeezicht" een ledenvergadering, die zeer druk was bezocht omdat, vanwege de weers omstandigheden, toch alle vissers schepen stil liggen, aldus de Harl. Crt. Door het bestuur der vereniging wordt de laatste maanden een zeer grote ac tiviteit ontplooid, aangezien vele vraag stukken, die voor de vissers van direct belang zijn, de aandacht vragen. Vooral de mosselvisserij staat in het middel punt van de belangstelling. Nu de Zeeuwse wateren door het voorttelen der mosselparasiet onbruikbaar zijn ge worden voor mosselteelt, gaat de mos selvisserij vrijwel geheel over naar de Waddenzee. En dat zal nog intenser worden, wanneer het z.g „Deltaplan" in uitvoering komt. Natuurlijk gunnen de Harlinger vis sers hun Zeeuwse collega's graag het herwinnen van een boterham in de Waddenzee, doch gezien him eigen kwetsbare positie hopen ze ook zelf te eniger tijd voor toewijzing van percelen in aanmerking te kunnen komen. Over de vraagstukken werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Daarbij kwam ook de goede verstandhouding tussen de Zeeuwse en Friesé vissers tot uitdruk king, die elkaar in geen enkel opzicht hinderen. ziek, sketches, conférence. U kunt zo raar niet prakkezeren of het zat er in. Piet Kuyper van Harkebuurt was er weer als sneltekenaar. Lody van der Wulp was er in alle mogelijke uitvoe ringen van Armstrong tot Snip; zijn ri vaal op dit terrein - Krijn Plantinga - sloeg Frankie Lane weer met vele pun ten, Jan Kievits zorgde als algeheel lei der ook voor de verbinding, wat hij bij zonder goed deed - want ga er maar eens voorstaan - René Witte Hzn. maakte zich vooral verdienstelijk in de schetsjes. Onder de titels Babyzitters, de bromfiets, klant is koning, Tudderen, een pijnlijke vergissing en de fakir, werden deze met dikwijls groot succes voor het voetlicht gebracht. Emmy Dros declameerde, een trio mondharmonica vergastte ons op voortreffelijk uitge voerde nummers, waarvan het laatste als potpourri door de zaal meer dan spontaan werd meegejubeld. Noemen wij vooral ook de Blue Boat Band, met mevr. J. Beumkes-Breen, Annie Bruin, Piet Kingma, Sj. Hoekstra en Lody van der Wulp. Kom, laten wij de voorstelling der medewerkers completeren: wij zagen 't optreden van Dick Bakker Szn, Hans Agter, Paul Wuis, Annie Bays, Diny Dros, Hanny Stiggelbout, Wim Lake- man, Fred Brücher. Allen hebben hun uiterste best ge daan om iets goeds, zo mogelijk om het nóg beter te doen. De President-Com missaris der N.V. TESO, de heer C. J. de Lugt, roemde de wijze daarop een en ander tot stand was gekomen en uitgevoerd. Een avond in het teken van de jeugd, zei hij. Namens TESO dankte hij de jongens en meisjes voor him prestaties. Nadat mevr. Breen met bloemen en de heren-gasten met sigaren waren ver rast - ook de trouwe toneel„knecht" was niet vergeten - kwam het einde van het eerste gedeelte van de avond, die met een geanimeerd bal werd be sloten. VARKENSPEST!! De varkenspest neemt weer toe, om dat er minder tegen geënt wordt! Weest voorzichtig bij Uw aankopen op markten en eist, dat de biggen of schrammen geënt zijn! De Directeur Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, D. Rempt. De Provinciale Staten van Noord- Holland zullen volgende week moeten beslissen over een voorstel van Gedep. om de zwakke gedeelten van De Een- dragt te herstellen en dit herstel voor lopig - bij wijze van voorschot - te fi nancieren uit de provinciale kas. Gedep. vragen deze machtiging zonder voorafgaand onderzoek in een commis sie. in de afdelingen en zonder dat de Waterstaats- en wegencommissie is ge hoord. Dit met het oog op het spoed eisende karakter van de zaak. De kosten van het noodherstel en die van het verdere herstel van de zeedijk van de Eendragt worden op f 130.000, geraamd. In verband met de snelheid waarmee moest worden gehandeld is het nood- herstel onder leiding van Provinciale Waterstaat voorlopig op kosten van de provincie geschied. Inmiddels is bekend geworden, dat 't rijk het herstel en dus niet alleen het noodherstel, van de stormvloedschade aan de dijken van de Eendragt zal be kostigen. Het verslag gaat dan als volgt verder: „Naar uit mededelingen van laatstge noemde dienst (Rijkswaterstaat) valt af te leiden, zal voorts het zogenaamde zwakke-plekken-plan, waarvoor 'n post van f 30.000.000 op de staatsbegroting is opgenomen, o.a. op de zeedijken van Texel van toepassing zijn. Dit plan houdt in, dat - in afwachting van een regeling omtrent de definitieve verhoging van de zeeweringen - de zwakke gedeelten in de verschillende dijkringen zodanig zullen worden ver beterd, dat deze laatste over de gehele lengte een ongeveer gelijkmatige weer stand tegen de zee kunnen bieden". Gedeputeerde Staten zijn van me ning dat aan de overige Texelse dijken, behalve aan die van De Eendragt, geen werken behoeven te worden uitgevoerd. In het verslag wordt verder gemeld, dat 21 December te Oudeschild een ver hoging van 2,50 m boven NAP te ver wachten was, maar dat het water in feite een stand bereikte van 3.09 boven NAP. Deze stand was weliswaar 20 cen timeter lager dan die tijdens de storm vloed van Februari 1953, maar 40 cen timeter hoger dan voordien ooit was waargenomen. In de nacht van 21 op 22 December werd de buitenloop van de zeedijk van De Eendragt ernstig beschadigd, vooral tussen de dijkpalen 29 en 37. De grootse gaten, waarvan enkele zich uitstrekten tot in de kruin van de dijk, werden ge slagen tussen de palen 32 en 36. Situatie zeer kritiek Arbeidskrachten onttrokken aan de ruilverkavelingswerken hebben, later bijgestaan door militairen, inderhaast de ergste gaten provisorisch gedicht om voorbereid te zijn op de waterstanden, die nog iets hoger zouden zijn dan tij dens de Februaristorm, zoals het KNMI die had voorspeld voor de hoogwater stand om 8 uur van de 23ste December. De Eendragt zou - aldus het verslag - KAMPEERCENTRUM „LOODSMANSDUIN" DEZE ZOMER IN EXPLOITATIE Ons berichtje inzake het advies van Gedep. Staten tot herziening der ge meentebegroting meldde o.a. afvoering van de post van f 49.000,voor de in richting van een kampeercentrum bij het Loodjsmansduin. Dit iheeft velen doen veronderstellen, dat de verwezen lijking van een kampeercentrum aldaar voorlopig van de baan is. Dit is echter geenszins het geval: de op 23 November jl. in het leven geroepen Stichting So ciaal Toerisme Texel, die o.a. de vesti ging van dit centrum tot taak heeft, zal haar werkzaamheden met betrekking tot dit plan normaal uitvoeren. De be sprekingen met het Staatsbosbeheer hebben nagenoeg hun beslag gekregen. Het te investeren kapitaal zal f 100.000 bedragen. Komend seizoen zal Kampeercentrum Loodsmansduin dus reeds in exploitatie zijn. De bunkers van het „Bunkerdorp", dat dezer dagen door de laatste bewo ners wordt verlaten, zullen straks wor den verhuurd, terwijl de barak als can- tine en recreatiecentrum zal dienst doen. Het terrein, dat tot het kampeercentrum zal behoren zal voorlopig 25 ha beslaan. In de naaste omgeving van de bunkers zal een tentenkamp kunnen worden gevestigd, waarbij door de Stichting voor sanitaire inrichting en watervoor ziening zal worden zorggedragen. Het voor het inrichten benodigde be drag zal met garantie van de gemeente moeten worden geleend. „Op de duur zal dit centrum zichzelf moeten kunnen bedruipen", aldus burgemeester De Ko ning. Een gunstig teken is, dat Gedepu teerde Staten deze aangelegenheid in principe hebben goedgekeurd. Voor uitvoeriger gegevens over de stichting verwijzen wij naar ons blad van 27 Nov. jl. VOOR DE TOERISTEN Dinsdagavond belegt de afdeling Den Burg van de VVV Texel haar jaarlijkse algemene vergadering in Hotel De Zwaan, aanvang half negen. Wij bren gen dit even speciaal onder de aandacht omdat deze afdeling steeds alle moeite schijnt te hebben een bevredigend aan tal leden bijeen te krijgen. Komt in gro teren getale, dat animeert de bespre kingen en heus, er valt wel het een en ander onder de ogen te zien. KABEL VRETERS Draglines noemen ze die grote graaf machines, maar de naam kabelvreters zou toepasselijker zijn, want dezer da gen is al weer een kabel door een drag line vernield. Nu bij De Mok, waardoor de lichttoren van het Molwerk van Dinsdag op Woensdag buiten werking werd gesteld. stellig zijn bezweken als deze voorspel ling was uitgekomen. Gelukkig steeg 't water „slechts" tot 2,96 m boven NAP. Wel werden de noodvoorzieningen voor een groot deel weer weggeslagen en werd de dijk weer ernstig verzwakt. Aan het einde van de eerste week in Januari was het noodherstel vrijwel voltooid en konden niet te hoge storm vloeden met gerustheid worden tege moet gezien. G«SEP! Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. STIERENKEURING 1955 De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in artikel 2 van het „Stierenreglement Noordholland 1949" bedoelde keuring van stieren in 1955 voor de gemeente Texel zal plaats heb ben op Dinsdag 29 Maart 1955 te 11,30 uur bij het K.I.-station op het terrein van de heer C. H. Roeper, Spang W 18. Voor de keuringen in andere gemeen ten kan men ten raadhuize nadere in lichtingen bekomen. Aangifte van stieren voor de keurin gen moet geschieden vóór 1 Februari 1955 bij de Secretaris der Provinciale Commissie tot bevqrdering van de rund veefokkerij, onder inzending van het af stammingsbewijs en onder opgave van de verdere gebruikelijke gegevens. Bij de aangifte voor de keuring be hoort het bewijs van aangifte van de stier te worden ingezonden, op straffe van uitsluiting van de keuring. Als bewijs van de aangifte wordt het af stammingsbewijs voorzien van een ge meentestempel. Formulieren voor'-, deze aangifte zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie en bij de heer B. Oostra, Schilderweg. Ingevulde formulieren kunnen bij de heer Oostra worden inge leverd uiterlijk tot en met 28 Januari a.s. Met nadruk wordt er op gewezen, dat voor de keuring van stieren, die niet tij dig zijn aangegeven en dientengevolge niet in de catalogus staan ver-meld, f 10,- extra keuringsgeld verschuldigd is, al vorens tot keuring kan worden over gegaan. Tot de keuringen worden uitsluitend toegelaten stieren van het zwartbonte veeslag. Niet geringde stieren kunnen van de keuringen worden uitgesloten. De éénjarige'stieren kunnen slechts voor een jaar zgn „voorlopig" worden goed gekeurd en nog aanwezige 3-jarige en oudere stieren, die reeds definitief wer den goedgekeurd, behoeven niet ter keuring te verschijnen, wel moet er aangifte ten gemeentehuize van wor den gedaan. Tenslotte vestigt de Bui-gemeester er de aandacht op, dat de houders van stieren, verplicht zijn, telkens wanneer door hen een stier in de loop van het jaar wordt aangekocht of verkocht, hiervan ten raadhuize aangifte te doen. Texel, 20 Januari 1955. De Burgemeester van Texel, C- DE KONING In bijgaand artikel vervolgen wij ons uittreksel van het „Dagverhaal van het verongelukken van het Galjootschip Harlingen in Straat-Davids. De togt van de Equipage met sloepen over en langs het ijs, en overwintering van dezelve in het Noordelijke gedeelte van Groenland door den kommandeur Klaas Hoekstra van Texel''. door v Klaas Hoekstra van Texel J (Slot) Door de walm en de stank in die hut hadden we 's morgens allemaal hoofd pijn. Wij begaven ons daarom naar bui ten, maar daar was het door een hevige sneeuwjacht ook al niet veel aangena mer. Alle kleren, die wij in de sloe pen hadden achtergelaten, waren door nat geworden en vele kledingstukken bleken door de honden van honger te zijn opgegeten! Vijf dagen later besloot men de tocht te vervolgen. Ze moesten weer twee man achterlaten, daar hun voeten zo ernstig bevroren waren, dat de mannen gaan noch staan konden. Het waren de oppertimmerman Nis Broesma uit Har lingen en de koksmaat Jacob Kok van Texel. Het afscheid was weer treffend, „daar het zeer goede mensen waren. Velen strompelden naar de sloepen en konden er slechts met moeite in komen. De sloepen kregen het dikwijls hard te verduren. Na negen dagen bereikten ze een punt, waar goed drinkwater werd gevonden. „Wij maakten de sloepen droog en schoon zo goed wij konden, om er in te slapen, of liever in weg te krui pen voor de kou, dekten ons met door natte klederen en dekens en brachten een kommervolle nacht door. Uit ver moeidheid vielen wij in slaap en wer den straks daarna weer door geweldige kramptrekking en pijn wakker. Om warm te worden, maakten wij allerlei bewegingen. De volgende dag weer verder. Tenslotte kwamen ze te Nogs- oak bij het Hazeneiland. Ze troffen daar echter slechts één man, een Deen, die hen gastvrij ontving. „Wij verzochten hem om erwten, gort en warm eten, het geen hij ons dadelijk gaf, geleidende ons in de kabakken bij de Eskimo's. Deze mensen betoonden ons ook het grootste medelijden, ziende ook velen onzer, die bezwaarlijk gaan konden, en inwendig verkleumd waren. Zij boden ons ter stond van hunne spijs aan, hetwelk wij ook konden eten, schoon huid van wit- vis en deszelfs vlee, van welke zij die dag drie gevangen hadden, zodat zij geen gebrek en het zeer veel beter dan te Preuven hadden. De mensen zagen er ook allen zeer gezond uit, hunne spijzen smaakten beter dan wij dachten, schoon traanvis. In hunne hutten echter - onder geweldige stank - was het erg warm door de vele mensen en lampen, wat ons onbeschrijfelijk onaangenaam was. De dokter onderzocht nu de bevroren handen en voeten. Daar hij geen medi cijnen bezat, kon hij niet anders doen dan het dode vlees afsnijden. Het ergst er aan toe waren Arian Koudenburg van het Vlie, Zwerus Koerse van Har lingen, Willem Schuijl van Texel, Hen drik Lolkes van het Ameland en P. Kok van Texel, wier voeten zodanig bevro ren waren, dat wij bij gebrek aan medi cijnen voor hun leven vreesden. De es kimo's zagen mede naar de zwakken en legden iets op het rauwe hunner voeten, dat wel dons scheen te zijn. Voor het overige waren allen van harten gezond. 's Avonds was ons eten klaar. Wij aten zo lekker, dat niemand onzer van zijn leven zo lekker gegeten had, schoon slechts soep van erwten en gort zonder enig vlees of vet. Wij konden ook zeer goed merken, dat ons zulks inwendig verwarmde en goed deed. Daarop gin gen wij in de kabakken om te slapen, zijnde drie stuks, waarin 60 Eskimo's en wij met ons 40, samen dus 100, moesten geplaatst worden. Hier hadden wij het zo warm en benauwd, dat men ver schrikkelijk zweette. Wij sliepen bijna allen naakt nevens de wilden, terwijl de hut vol walm en stank was. Deze verandering was te groot voor ons, zo dat wij toen van de warmte, gelijk te voren van koude weinig konden slapen en door het ongedierte geplaagd werden De volgende ochtend konden wij niet vertrekken, omdat wij onze sloepen niet tijdig gereed konden krijgen. Tot ons groot verdriet werd er goed vermist, als kleren, tabak, beschuit en brood. De vraag was, wie heeft het weggenomen? De Deen hield ons volk voor de daders, verklarend, dat hij nooit zijn pakhuis sloot en niet nodig had te sluiten, dat hij 36 jaar in Straat-Davids geweest was en nimmer iets kwijt geworden, dat die Eskimo's zeer godsdienstig waren enz. Een Eskimo diende hier als schoolmees ter, welke alle morgens en avonds een gebed deed. Men zong verder en las een kapittel uit het Nieuwe Testament en zong weer totbesluit, waarbij de grootste eerbied heerste en zij vele Eu ropeanen beschaamden, zij die Eskimo's oneindig veel menselijker dan op Preu ven. In een der kabakken bevond zich een oude vrouw, die volgens hun zeggen 102 jaar oud zou zijn. Zij was nog zeer vlug en gezond, naaide, stak zelf de draad in de naald en was verwonderlijk lenig, zittende dikwijls met de knieën bij de oren, zodat zij veel geleek op een Orang-Oetang. Haar kin en schouders had zij zwart geprikkeld tot sieraad, volgens gebruik in haar jeugd, 's Mid dags hielden de Eskimo's godsdienst oefening en vierden den Zondag, hoe wel eenvoudig doch zeer plechtig en met grote eerbied, 's Avonds hetzelfde, le vende die mensen, in de volste zin des woords, zeer christelijk. Logen, stolen, noch krakeelden nimmer en waren daarenboven zeer mededeelzaam onder eikanderen. Zij vingen weer twee wit- vissen van 18 voet lang en 3% voet dik. Ze sneden ze aan stukken en gingen meteen eten. Wij moesten mee-eten. Het smaake ook zeer goed, want er, was geen traan- of wansmaak aan. De 30ste October vertrokken wij naar Zwartvogelbaai. Zes onzer moesten wij echter achterlaten, daar zij gaan noch staan konden. (Onder dezen bevonden zich P. Kok en Willem Schuijl van Texel). Sommigen begonnen het koud vuur te krijgen, dat de dokter eer wij ver trokken, wegsneed. Aan de Deen be taalde ik voor enige genoten goed en huisvesting f 6,Wij namen afscheid van onze zwakke lotgenoten met tranen in de ogen, vrezende hun nimmer weder te zien. O, wat was dat hard voor ons allen! De tochtgenoten hadden het niet best: „Het was zo verbazend koud, dat het onze spraak belemmerde en de vorst in de aangezichten kwam. In het kort, wij moesten terug, wilden wij niet dood- vriezen. In vlak terrein stoof het water over de sloepen, zodat wij allen van ijs wel geharnast schenen. De sloepen raakten mede vol ijs en werden daar door bijna onhandelbaar, daarenboven verloren wij elkaar uit het oog, hoewel het noorderlicht zeer helder scheen. Al len stijf van koude en ijs, terwijl de kinderen onder de dekens bestopt la gen. De 31ste October kwamen we weer te Nogsoak. Niemand van ons kon lo pen, wij kropen naar de kabakken. Met overleg van de Deen besloten wij nu dertien man bij hem te laten en met de rest naar Niakonak te gaan om vandaar, indien dat te krijgen was, zoveel provi sie te halen, dat hij met dertien onzer kon overwinteren. 's Avonds om 9 uur kwam een Groen- lander van Nogsoak, als expresse over land, te Niakonak met een brief van on ze dokter en speksnijder. Waarin o.a. stond: Daar mijn zalf verbruikt is, zend ik UE iemand om nog het een en ander, UW tevens bericht gevende van de staat der zieken. Vooreerst Arien Kou- denbui-g heb ik van zijn ene voet alle, en van zijn andere drie tenen moeten afzetten, benevens van zijn ene voet al het vlees tot aan de enkels, zodat alle pezen en vaten bloot liggen. Willem Schuijl (van Texel, red.) van de ene voet alle, en van de andere twee tenen, met een grote lap vlees onder de ene voet; Hendrik Lolkes een halve grote teen en zal denkelijk nog twee halve moeten verliezen. Van Lieuwe de Graaf gisteren een halve grote teen. De kok had ook al koud vuur aan de ene grote teen, doch dat betert. Pieter Kok (van Texel, red.) herstelt hand over hand en kan reeds uitgaan, zodat ik mij durf vleien, dat zij allen, de een met meer der, de andere met minder verminking, nog zullen herstellen''.... Na bij een Deense koopman twee maanden te hebben gelogeerd namen zij op 20 Maart afscheid. „Te 7 uren kwa men wij op het land, alwaar wij den meesten tijd moesten lopen, klip op, klip neer en ruim een voet altijd in de sneeuw zakkend en bij de bergen op, waar een harde korst onder de sneeuw gevroren was, zodat wij telkens achter uit gleden, hetgeen ons zodanig ver moeide, dat men verscheidene malen in de sneeuw ging liggen, geheel af, dan weder bij de klippen nedergaande, kon men op de slede zitten en een weinig uitrusten. (Dit was een hondenslee, die door plaatsen ging, waar het ijs zo zwak was, dat het „als een zee voor de slee op en neder rees''). Dit duurde zo tot 's avonds 7 uur, toen drie Groenlandse huizen werden bereikt. Zo liftten ze voort. Op 9 Augustus arriveerden ze te Kopenhagen. Op 23 Augustus 1827, dus precies een jaar na het verliezen van hun schip, kwamen ze te Delfzijl aan. De 24ste werd Harlingen weer bereikt. „De vreugde en aandoening waren ver bazend, daar wij reeds onder de dooden geteld waren''. PREDIKBEURTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 9.45 uur Zondagsschool Den Burg 11 uur Ds Van Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan De Waal 10 uur Ds Janse De Koog 7.30 uur Ds Janse Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Heilig Avondmaal Oostërend 7,30 uur Ds Klijnsma nabetrachting Heilig Avondmaal 4 uur Instuif film Oudeschild 9-30 uur Ds Van Reijendam GEREF. KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds S. v. Dijken Oosterend 10 en 3 u. Ds J. D. v.Ginhoven van Westervoort GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Hoekstraat 38 Oosterend 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds J- J- J- van Sluijs. Diakenbevestiging Vrijdag 28 Jan. Zusterkring Den Burg Den Hoorn 11,15 u. Ds J. J. J. v. Sluijs Diakenbevestiging Oudeschild 19,30 u. Ds J. J. J. v. Sluijs in de Herv. Kerk O DENNEBOOM, O JUTTER Hoe kan Herodus 't licht verdragen. en hoe kan een gezin kerstfeest vieren bij een gejutte kerstboom. Toch gebeurt dat, want twee Texe laars moesten te Alkmaar voor komen om zich te verantwoorden wegens het hakken van een kerstboom uit het bos van de Staat. Het werd nog een dure boom ook, want de rechter veroordeelde ieder tot 15 gulden boete.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2