van smaak! MARTiEN BAKKER Waterleiding SOEDANWOl Hoe in het verkeer te handelen? Het is maar een weet! HALF 2WARE SHAG De koning der breimachines 1 Breimachinehandeï „Tosca" NUTSSPAA6BAHK Rente 2\ pCt UITVOERING van de Ver. van Qudieerlingen „Het wentelend rad" 'n Cadeautje Garage A. Kievit Tel. 58 v Pis Lood- en Zinkwerken JAN AGTER, Lood- en Zinkwerken Deze handwerkwol, waarin wij uitstekend gesorteerd zijn heeft veel mogelijkheden. LEISTRA - Weverstraat 45 Maandag 24 Januari begint onze uitverkoop KIKKERT, De Cocksdorp BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 20 Januari 1955 Geboren: Andrej, zv Aart Vet en Wilhelmina Boon; Harmina Annaatje, dv Klaas Druif en Trientje F. Kuil; Cor nelia Maria Catharina, dv Cornelis van Heerwaarde en Cornelia A. Schraag; Pieter Arend, zv Willem Tuinema en Hinderika van der Helm. Ondertrouwd: Arie J. Verhoeve en Trijntsje Waltje. Overleden: Aaltje van der Werf, oud 80 jaar, weduwe van IJntema; Adriaan- tje Gieles, oud 90 jaar, weduwe van Kiljan; Frouwtje Dalmeijer, oud 77 jaar echtgen. van Dros. Gevonden voorwerpen: bruine wanten, handschoen, vulpen. INGEKOMEN PERSONEN Marie C. Keijser, van Amsterdam, J. Goenenstraat 25 III naar E 19; Margot de Bruin, van Amsterdam, J. Keplerstr. 65 naar De Cocksdorp 7; Antonius Boo gaard, van Voorhout, Leidsevaart 2 naar O 124; Irmgard E. Dünnleder van Duitsland naar Groeneplaats 12. VERTROKKEN PERSONEN Jan Brak van E 99 naar Wieringermeer, Wieringerwerf. BOUWVERGUNNINGEN De heer B. Gieze, Eierland, bouw van timmerwerkplaats aan de 's Hertogen bosweg; de heer H. van Heerwaarden, Wierweg 16, Slootdorp, bouw van een kippenhok aan de Slufterweg, Eierland; de heer S. Bakker, B 134, bouw van een kippenhok en verplaatsing van drie an deren; bestuur Ned. Herv. Gemeente Den Hoorn, verbouw Jeugdhuis. KAARTVERKOOP VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN De kaarten voor de uitvoering van „Het Wentelend Rad" op Vrijdag 28 Januari en Zaterdag 5 Februari gaan regelmatig van de hand. 's Maandags kimt U ze krijgen in Hotel „Texel" en verder bij C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg, telefoon 126. DE MUY GEPACHT „De Muy" is vermaard als broedplaats van onze lepelaars-kolonie, maar als Koning Winter ook daar de scepter zwaait en de lepelaars ergens aan de oever van de Nijl rondstappen, kan dit prachtige duinmeertje zijn herschapen in een eminente ijsbaan. Is het dus een wonder, dat de IJsclub van De Koog contact heeft opgenomen met het Staatsbosbeheer, teneinde „De Muy" als officiële clubijsbaan te charteren. Op het verzoek is gunstig beschikt en zodoende kon De Muy worden gepacht. In de adv. leest U daar meer over en tevens komt daarin het plaatsen van 'n ijstent ter sprake. PUBLICATIE CULTURELE RAAD Zaterdag 22 Januari Den Burg, De Oranjeboom, Uitvoering Koninklijk Texels Fanfarecorps. Den Burg, Hotel Texel, filmavond „Castrol". Toegang boven 18 jaar. De Cocksdorp, De Hoop, Jaarvergade ring sporvereniging SVC. Dinsdag 25 Januari Den Burg, De Lindeboom, Vergadering Holl. Mij van Landbouw, afd. Texel. Donderdag 27 Januari Den Burg, Hotel Texel, Jaarvergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Texel. Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwen vereniging (Afd. Gilde) over „Waarheen met onze meisjes". Vrijdag 28 Januari Den Burg, De Oranjeboom, Oud-leerl. Landbouwschool voeren op het toneel stuk „Het Wentelend Rad". Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, jubi leum-uitvoering Fanfarekorps D.E.K. t.g.v. 30-jarig bestaan. Zaterdag 29 Januari Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, jubi leum-uitvoering Fanfarekorps D.E.K. t.g.v. 30-jarig bestaan. De Cocksdorp, De Hoop, toneelver. „O.D.I.T." voert op „De kat en de kanarie". Wij weten er nog van, dat wij midden op de straat een fijne hinkelbaan maak ten; dat wij er naar hartelust tolden en een glijbaan schiepen, die „bij Vlessing begon en bij Pereboom" eindigde. Wij weten er nog van, dat wij „wild" wer den als „Aat Slegh" er aan kwam met zijn auto - melk ophalen uit Den Burg voor de „Onderneming" te Den Hoorn - want wij sjorden onze sleetjes aan die auto vast, zonder dat de chauffeur dat merkte en bij zomerdag klommen we met een hele stuit andere belhamels op de laadbak als hij op het hoekie-van- Haakman stopte om bussen op te laden. Dan reden wij hélemaal mee tot aan de Doöieman. Wij weten er nog van, dat er in de Gasthuisstraat een grote paarden stal was, de stal van „Leen" en als zijn knecht met de paarden, o.a. de schim mel „Nelly" kwam aansjokken en de dieren ontsloeg van hun plicht, waren wij er als de bliksem bij om ons op het ongezadelde paard te werpen. Wij mochten ze dan nl. naar de weide bren gen, die buiten het dorp lag. Wij weten er nog van, dat er maar heel weinig wegen zonder paardenpad waren en wat een bekijk genoten die twee dames, die geanimeerd toeterend per auto hun boodschappen deden, he lemaal van De Waal naar Den Burg. Ook komt de herinnering op aan de tijd, waarin de heer C. Keijser, Stenenplaats, deelnam aan grasbaanraces te Alkmaar: wij stonden 's avonds al op de uitkijk, want als „Kees" over de Schilderweg kwam aansnorren had-ie nog altijd de race-roes in zijn vehikel. Wij weten er dan ook nog van dat er geen parkeerplaatsen bestonden - zelfs niet aan Oosterend - en.dat het eerste bordje „Verboden voor motorrij tuigen" geplaatst werd op de hoek van de Zwaanstraat. Dat vonden wij alle maal even gek èn voorbarig, want de motorrijtuigen van Texel kon je toch wel op één hand aftellen en de toeris ten gingen nog grotendeels te voet, trouwens, die geweldige slee van de fa milie Rab uit Utrecht zou vastgelopen zijn in de smalle Zwaanstraat. Maar dat eerste bord was het prille begin van het gemotoriseerde tijdperk. Het verdrong de paarden, het verdrong ook de rust. Als nü moeder haar kleu ter de straat ziet ophollen, houdt ze haar hart vast, want... die auto's. Maar... die auto's niet alleen: er jagen óók mo toren langs de weg en bromfietsen. De moderne tijd. Allengs werd het aantal bordjes met „mag dit en moet dat" uitgebreid. De Weverstraat mocht je op een gegeven moment enkel nog maar vanuit de Stenenplaats inrijden, er werd een maximum-snelheid bepaald voor de dorpen (waarom opgeheven? - red.), de Binnsnburg en Groeneplaats werden taboe op de Marktdagen voor vele weggebruikers. De techniek nam snel toe en vooral na de oorlog is ook Texel behoorlijk „bij". Neem nu alleen al ons (eigen) leger van bromfietsers. Er zijn er tegen de 400 op Texel. Brommers, die haast hebben en de snelste bromfiets aan schaften, brommers, die zo'n ding uit sluitend voor hun plezier hebben en brommers, die wegens de rheumatiek minder vlot de benen kunnen doen wen telen en daarom zo'n bromfiets kochten. Neem dan het grote aantal motorrijders: Oosterend b.v. kun je het gemotoriseer de dorp noemen en was het een wonder dat onze correspondent nog maar kort geleden week aan week motorongeluk ken-nieuws kon leveren? Neem voorts de uitbreiding van Texels wagenpark. Hoeveel auto's er wel zijn kun je het beste opmaken als er een of andere uit voering is: de Groeneplaats is dan aan een (onoverdekte) R.A.I. gelijk. Al met al hebben deze voertuigen Texel in een nieuw stadium gedrukt. De rust, welke de toerist zoekt is er gelukkig nog wel, maar dan in de vrije natuur zelf, niet meer in onbeperkte mate in en buiten de dorpen, langs de hoofdverkeerswegen. Wie rijdt, wie tegenwoordig deel uit maakt van het verkeer, hetzij als be stuurder van een auto, hetzij als berij der van een bromfiets, loopt het risico betrokken te worden bij een ongeluk. De gevaren langs de weg zijn toegenomen, naar mate het verkeer zelf toenam. Wie krijgen er ongelukken? Wel, in de eer ste plaats, zij, die roekeloos rijden, maar zij niet alleen: ook diegenen, die buiten hun schuld in de slag belanden. Hoe kan het aantal ongelukken tot een minimum worden beperkt? Wel, eenvoudig door in de allereerste plaats de verkeersre gels (en gelijktijdig' U zelf) in acht te nemen. Kent iedere weggebruiker de verkeersregels dan niet? Nee? Vreemd, want hij heeft daar toch dag-aan-dag mee te maken? Inderdaad, maar wie kent de wet? Gemak dient ook hier de Velen redeneren: „Och, je voelt het wel aan", maar dat aanvoelen kon dan wel eens een pijnlijk aanvoelen tot gevolg hebben. Is het daarom niet een prachtig idee geweest van de heer Gulmans, opper wachtmeester onzer Rijkspolitie, om cursussen te organiseren? Hij koos daartoe allereerst de dorpen Oosterend en Den Burg. Later zullen ook voor de andere dorpen zulke cursussen volgen. Dé grote vraag was uiteraard: Hoe staan ze er op Texel tegenover? Hebben ze er belangstelling voor? Wel, toen de consul van de Vereniging voor Veilig Verkeer, de heer Jn Veldstra, Maandag avond in ons Dorpshuis, Nieuwstraat, Den Burg, de cursus met 'n kort woord inleidde, mocht hij 45 bromfietsende Texelaars welkom heten. Dat was een verrassing, want - zo bekende spreker - als ik er drie had gezien, zou me dat niet verwonderd hebben, 45 man, on danks een zodanige weersgesteldheid, dat velen van buiten Den Burg stellig afgezien hebben van een bezoek aan de eerste cursus-avond. Wel, zij kunnen hun achterstand Maandagavond a.s. in lopen, want dan zal nog even in het kort een resumé van het geleerde wor den gegeven. De heer Gulmans bleek er slag van te hebben om de belangstelling van de cursisten gaande te houden. Wij kunnen gerust zeggen, dat we telkens weer vaststelden: Werkelijk, aan hem is een geboren leraar verloren gegaan". De wijze waarop hij deze overigens zo taaie stof behandelde whs zeldzaam goed en wij twijfelen dan ook niet of de tweede avond komen ze allemaal terug en wellicht in versterkt aantal. Wie? Wel, grootvaders en grootmoeders, jongens en meisjes (boven 16 jaar, want beneden die leeftijd mag je nu eenmaal geen bromfiets berijden). Dat heeft de minister bepaald. Die heeft trouwens 'n hele boel in het belang van het verkeer en met betrekking tot de bromfietsers bepaald, zodat deze cursus een enorme hoeveelheid aan leerstof bevat. Maar, heus, het gaat er min of meer spelende in. Met aandacht werd de cursusleider dan ook gevolgd en uit de vragen bleek telkens weer, dat men er belangstelling voor heeft. Wist U, tussen haakjes, dat de minis ter overweegt om verplichte cursussen in te voeren? En dat door vooraanstaan de verkeersspecialisten geadviseerd wordt tot het invoeren van rijproeven, maar dat het mogelijk is, dat zij, die 'n cursus volgen daarvan dan misschien vrijgesteld kunnen worden? Trouwens, waar zou je je hand nog voor moeten omdraaien, als je deze vijf weken du rende cursus hebt doorlopen? Dus, bromfietsende eilandgenoot, kom j Maandagavond ook even kijken en luis teren. Het is interessant en belangwek kend. Het is nodig. De kosten zullen nie mand kunnen weerhouden: de gehele cursus vergt slechts één gulden van Uw portemonnaie. FEUILLETON: De zoon Door Tom Lodewijk van de Burgemeester 4. Verderop zat meneer Rijkens te pra ten, de rijkstuinbouwconsulent. Ook wel aardig, had hem eens gevraagd of hij geen zin in de tuin had. 't Kon meneer Rijkens blijkbaar niet zoveel schelen of je stom was op school. En daar zat me vrouw Laarman, met haar man, de ad vocaat. Mevrouw Laarman kon bij Rob geen kwaad doen, met haar zachte stem en vriendelijke blauwe ogen. Maar ze hadden bij Laarman een ongelukkig kindje. Rob kleurde nog als hij dacht aan de keer, dat de dikke mevrouw Mi- dema, zo dat ieder het horen kon, ge vraagd had. Hoe gaat het nu met de kleine man, mevrouw? Dat gezicht van mevrouw Laarman toenen van haar man. Die had mevrouw Midema graag langzaam haar dikke hals toegeknepen, dacht Rob vermaakt. Zijn moeder was in druk gesprek met mevrouw Janssen, wier man ditmaal uit zijn studeerkamer was gekomen. Meneer Janssen schreef boeken over geleerde onderwerpen, wist Rob, die eenmaal de titel van zo'n boek gelezen had. „Ani misme en fetichisme"erg spannend zou het wel niet zijn. Meneer Janssen was zo mak als een lam, als je hem maar met rust liet. Maar zijn vrouw praatte voor twee. Die moest de conver satie inhalen, die ze bij haar man te kort kwam, concludeerde Rob. Zijn zus Vera zat naast mevrouw Laarman. Natuurlijk. Die was daar kind aan huis. Vera was een beste meid, sportief, altijd bereid te helpen en zijn stommiteiten te bemantelen. Hele stuk ken had hij van haar overgeschreven. Zonder Vera zat hij niet eens in de derde... Vera en meneer Haentjes, dat waren lui waaraan je houvast had. En fin, als straks mevrouw Bikkers kwam met haar beroemde dochter die volgens de geruchten iedere filmster naar de kroon moest steken, kwam Hans Bikkers ook wel mee, en daar kon je mee praten over motoren, vliegtuigen enzovoort. Hans wist er veel meer van dan hij, kon al die boeken en tekeningen beter begrijpen. Maar Hans kon het zo ver tellen, dat je het snapte. Rob's stem ming flikkerde wat op. Ach, er waren ook nog goeie lui De beproeving van het handjes geven en groeten was gelukkig snel ten einde. Het gesprek was overal al druk aan de gang. Alleen mevrouw Midema moest nog opmerken: Jongen wat word je toch groot. Je bent zeker haast wel aan je eindexamen toe? Rob ving een blik op van zijn moeder, een boze en verdrietige blik. Moeder had zo graag met hem ge pronkt, met hém, de stamhouder. Maar kon hij het helpen, dat hij geen hersens had? Zijn oom Hubert was net zo ge weest, gesneuveld in Atjeh, had het toen al tot kapitein gebracht. Voor vechten had je geen hersens nodig.... Nu hing Oom Hubert aan de muur, militaire Willemsorde op zijn borst. Nu waren ze trots op hem, vroeger wisten ze geen raad met hem. Kon hij ook niet beter soldaat worden? Jammer dat Indonesië niet Nederlands meer was. Hij schoof stil naar Vera en luisterde naar het gesprek. Inmiddels waren zijn gedachten in de garage van Marsman. Zou Joep die ouwe motor weer aan de gang krijgen. Opeens kwam er beweging. Mevrouw Bikkers kwam binnen. Mevrouw Bik kers was een Hartsema van Vloten, van haarzelf doodarm toen ze de tóen al rijke Bikkers leerde kennen, en blij, dat ze niet langer haar benen hoefde te ste ken onder de tafel van bloedverwanten, die het arme nichtje wegkeken. Ze had hem trouw terzijde gestaan en hem ge bracht in wat zij noemde „de beste kringen". Maar Sjoerd voelde zich in beste kringen veel minder op zijn ge mak dan in zijn carosseriefabriek, liep liever in een overall dan in smoking. Deze avond echter had hij zich tot het offer bereid verklaard. Want burge meester Van Liempden van Heerwaar den was een goede vriend geworden van de zo loom uitziende, maar waak zame en energieke zakenman, en weder zijds hadden ze van elkaar veel ge leerd. Rob keek uit of Hans er bij was, maar opeens bleven zijn blikken haken aan 'n persoontje, dat in het kielzog van de gewichtigdoende nieuwe gast was bin nengeschreden. Bij intuïtie wist hij: dit moest Isa zijn. Maar wat was ze veran derd! Uit het langbenige wicht met de twee vlechten was een jongedame ge groeid, die inderdaad, zo dacht Rob, wel met een filmster kon wedijveren! Isabeau (ze droeg de naam van haar grootmoeder van moeders kant, die de dochter was van een bloedechte Franse graaf!) trok inderdaad alle blikken tot zich. Diepblauwe ogen onder ravenzwart haar, 'n smal gezicht, mat van teint, een volmaakt gevormde mond, een slank figuurtje, voetjes die schenen te zweven, en 'n houding die tegelijk bescheiden en welhaast vorstelijk was. Allerwegen klonken kreten van verrassing. Wordt vervolgd. jjlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiinii iiKMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii^ Allereenvoudigste bediening. Gratis onderricht. Verwerkt alle garens. Prijs i 275,-. m Ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. j Koningstraat 60 - Telefoon 2676 - Den Helder ^lütiiiiüniiiiiiiiiiuiniiiiiiiinuiiiiiiiiininiiniiiiinmiiiniiiniiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiyiiiiiiiiHiiiiiiiuiniiiPununiiiiiiiimniiiiniiiüHiuiiiiiiiuiiniiiiiuiuiuiüF Voor een betere Permanent slaagt U zeker in Oosterend I KAPPER BAKKER, Telef.37 Overleg en leg wat over 1 Spaar bij de Dagelijks berekend HYPOTHEEK beschikbaar. Inlichtingen: Bij kantoor Kooger straat 34, tel. 215 van de Landbouwschool te Texel op 28 Januari en 5 Februari 1955 Programma Toneelspel in vier bedrijven door K. Bergsma Entree f 1,20 Bal na Kaartverkoop bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21 Den Burg Telefoon 126 en 's Maandags in hotel Texel Aïie Verzekeringen kunt U sluiten bij C. P. MOOJEN, Den Burg, Telef. 278. Vraagt vrijblijvend offerte voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Taxi,Trouwen, Buitenritten Verwarmde wagens De muziek die U mint ivanneer het U zint PLATENVERKOOP Telefoon 153 Nu kunnen wij voor de schoonmaak deze nog aanleggen. Vraagt prijsopgave, ook voor alle wat wij op Texel reeds 25 jaar uit voeren. Het kan zowel op Soedangaas als op mar- merstof verwerkt worden. Voor de verschillende technieken hebben wij een uitgebreide serie patronen, en beginne lingen kunnen b;i ons deskundige voorlichting krijgen. waaronder vele goederen voor zeer lage prijs. Breiwol 125 en 150 per knot Breikatoen 65 ct per knot Werkoverhemden 325 per stuk Partij le keus Nyionkousen voor halve prijs Schortenbont 125 per meter Coupons gordijnstoffen voor spotprijs Kinderpyama's maat 2 3,96 met 25 ct stijging per maat Flanellen Dames nachthemden 4,85 Restanten overalls spotprijs Alle andere artikelen 10 pet. korting. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 14 Januari 1955: A.: C. Dijker-S. v. Heerwaarden 11 S. Bakker-S. Ros 0—2 W. A. v. Zeijlen-G. Dros 20 Joh. D. Bakker-C. v. Heerwaarden 11 B.: Jac. Rijk-P. W. Kooi 02 J. Schoo-D. v.d. Werf 11 Jac. Rijk-J. Schoo 20 C.: J. J. de Beurs-J. Hillen 20 C. Vinke-J. A. v. Enst 02 J. A. Barhorst-J. Barhorst 02 A. de Vries-C. Medendorp 02 S. Bakker werd door deze nederlaag en door de overwinning van W. A. van Zeijlen weer teruggebracht op de onder ste plaats. Op hem volgt G. Dros met 'n punt meer uit eveneens 13 partijen. In B. liep Jo Schoo 2 partijen in, door dat deze afdeling ook De Koog te be kampen had. Dit werd een éclatante overwinning, hoewel De Koog wel even onfortuinlijk was, dat niet een overwinning kon worden geboekt. J. J. de Beurs zette zijn jacht op de tweede plaats in C voort. Ditmaal door Ruwe Handen een overwinning op J. Hillen. A. de Vries werd reeds door hem gepasseerd. Beiden noteren 14 pnt, maar J. J. de Beurs heeft 2 partijen minder gespeeld. Het eerste tiental boekte een gave 128 zege op Andijk. Slechts onze cap tain moest met een nul genoegen ne men. In iets gunstiger stelling vergalop peerde hij zich op een positioneel zeer sterke zei, die combinatoir niet speel baar bleek. Het voordeel viel hierdoor in zijn nadeel uit, waarna hij in een meerderheidseindspel het loodje legde. Texel 2-De Koog: A. v.d. Slikke-C. Groenhof 20 C. v.d. Werf-C. Stoepker 11 P. W. Kooi-Joh. Hillenius 20 C. P. Burger-C. Hopman 20 Jac. Rijk-W. Bakker 11 J. Hooijberg-W. v.d. Werf 11 A. Vinke-Jac. Kooiman 20 Jac. v. Heerwaarden-H. Daalder I1 S. v. Heerwaarden-H. v.d. Werf 20 Jb Koorn-B. Kramer 20 164 Texel 1-Andijk 1: C. Dijker-A. G. Grooteman 02 S. v. Heerwaarden-P. Burger 20 S. Ros-P. Zwuup 11 C. v. Heerwaarden-T. Mantel 11 J. Vinke-W. Klinger 11 S. Bakker-B. Vriend 11 N. de Graaf-W. Zwier 20 G. Dros-Tj. Vriend 20 W. A. v. Zeijlen-Jn Groot 11 J. Hooijberg-C. -Doef 11 12—8

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4