c 98 ONTWIKK&jEN ATDRUMN HOOVER Wasmachines LIJST! 22 58 100 39 55 D Het adres voor Langeveld De Rooy frisse koe meisje Ontwikkeling te Oosterend Oosterend en omgeving Koster dubbel woonhuis 2e hypotheek Coöp. Ver. voor K.l. Ledenvergadering Belangrijke Prijsverlaging voor 340.00 voor 465.00 voor 268.00 BAKKER's IJZERHANDEL WINKELBEDIENDE STAATSBOSBEHEER Publieke Houtverkoping a contant AANBESTEDING. de bouw van een combinatie Lagere school en Kleuterschool Demonstratie van Singer naaimachines Wij maken prima wagens en niet duur. Boekhandel Parkstraat Witte Bloem gram 21 Hele Siam Rijst AC Zuiver Rundvet 500 gram @9 Gelderse Rookworst stuk @9 Gerookt vet spek 100 gram Goudse Kaas belegen 100 gram 32 Edammer belegen 100 gram 29 Echte Arachide olie E1flés 175 Zuivere Bijenhoning Borstulevellen Choc. Croquantjes erZ Zware Repen Grote Snijkoek Zaanse Koeken Sinaasappelen Blauwe Rozijnen 250 gram Pruimen Californ. 250 gram Vijgen Portugese 250 gram Abrikozen Dadels zonder pit 25 36 21 27 19 Wij drukken voor U: DRUKKERIJ TEXELSE COURANT De Nederlandse schaats De schaats van Nederlandse her komst is beslist niet nieuw. Zo'n 1400 jaar geleden reed men hier ook al op schaatsen, d.w.z. men bond beenderen van paarden- of ossenpoten onder de laarzen en bewoog zich op deze glijbe- nen over het ijs. Pas omstreeks de 14e eeuw schijnen de eerste ijzeren schaat sen met houten blokken gemaakt te zijn. De bakermat van de Nederlandse schaatsenindustrie ligt in Friesland. Sedert eeuwen maakten daar timmer lieden en smeden het gehele jaar door wanneer het stil was in hun bedrijven de bekende Friese schaatsen. Tegen- N.H. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Samenkomst in het Noorden ten huize van de familie Jac. Rozendaal. Morgenavond (Donderdag) 9 uur Doopzitting aan de pastorie. Beide ou ders worden daar verwacht. ONTWIKKELINGSCLUB DE WAAL Hedenavond vindt in De Waal een bijeenkomst plaats van de Ontwikke lingsclub. Burgemeester De Koning zal spreken over Indonesië. BOUWVERGUNNINGEN De heer J. Bakker Lzn., bouw van een kippenhok aan het Mienterglop; de heer C. H. F. Duin, Wethouder R. P. Keijserweg 8. aanbrengen dakkapel pand Gasthuisstraat 10. HOE GAAT DAT BIJ DE KRANT? Op uitnodiging van de Oosterender Ontwikkelingsclub zal de heer J. C. Quint, directeur der VVV „Texel", Za terdagavond in „Het Wapen van Am sterdam" een causerie houden met als onderwerp: „Uit de keuken van de jour nalistiek". Een interessante avond, over het rijk geschakeerde beroep van de journalist, het werk der redac ties, het lief en leed van de buitenlandse correspondenten en over al datgene wat er zoal komt kijken eer de krant van de pers kan rollen. Komt allen. Er bestaat van de zijde van de abonné's >(dit geldt niet voor die van de Texelaar - red.) dikwijls critiek op „zijn krant". Wellicht kunnen door zo'n causerie bij te wonen vele misplaatste op- of aanmerkingen ontzenuwd worden, want zoals ieder vak heeft ook dat van de journalist zijn spe ciale moeilijkheden naast het vele dat dit vak aantrekkelijk maakt. (Zie ook adv.) INKOMENGRENS NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING Hierbij wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat behou dens goedkeuring der le Kamer der Staten Generaal met ingang van 1 Oc tober 1954 de uitkeringsbedragen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden verhoogd. Hiermee in overeenstemming werd ook de inkomengrens verhoogd. Deze was voor de gemeente Texel tot 1 Octo ber 1954 f 1595,voor gehuwden en f 1090,voor ongehuwden. Met deze wijziging wordt de inkomen- grens voor gehuwden gebracht op f 1750,en voor ongehuwden op f 1190,—. Zij, die vroeger werden afgewezen op grond van hun te hoog inkomen en ine- nen met deze wijziging in aanmerking te kunnen komen voor een uitkering, gelieven zich te vervoegen ten kantore van de Sociale Dienst. Meegebracht dienen te worden alle bescheiden beJ trekking hebbende op inkomsten en ver mogen. Texel, 24 Januari 1955. De Commissie van Onderzoek te Texel. woordig is hun taak overgenomen door een twintigtal bedrijven, waar alle denkbare schaatstypen langs mechani sche weg worden geproduceerd. De to tale productie bedraagt tussen de 300.000 en de 400.000 paar per jaar. Minstens 100.000 paar zijn goed kope kinderschaatsen, maar daarnaast zijn er enige tientallen modellen, zowel op het gebied van de „houten" schaat sen als de metalen kunst-, ijshocky- of renschaatsen, aldus bericht ons de Ver eniging Nederlands Fabrikaat. Bij de fabricage van een kwaliteits- schaats komt het er in de eerste plaats op aan, dat het hout voldoende is ge droogd om kromtrekken te voorkomen. Een fabriek heeft hiervoor zelfs een vacuum drooginstallatie. Verder moet 't hout eoed worden gladgeschuurd, zodat de poriën dichttrekken, waarna het door lakken beschermd wordt tegen weers invloeden. Het z.g. „IJzer" bestaat uit ijzer en een onderlaag van plm. 8 mm daarop vastgewalst staal. Nadat dit ijzer in de gewenste vorm is gesmeed, wordt het in een hardingsoven op hoge temperatuur gebracht, waarna het plot seling in koud water wordt gedompeld. Van de schrik wordt het ijzer zo hard, dat men er met geen vijl meer in kan komen, hetgeen voor prima schaatsen dan ook de bedoeling is. De geheel me talen schaatsen worden bij een tempera tuur van 600 gr. C. in dejuiste stand gebogen en geperst en op dezelfde wijze gehard en daarna gepolijst. Kundige vakmensen zijn dan nodig om met een speciale holslijpmachine het zeer harde loopvlak te bewerken. Daarna worden de schaatsen vernikkeld of verchroomd. Van de Nederlandse schaatsen noemen we de originele Friese doorlopers, waar uit eigenlijk alle andere typen zijn voortgekomen en de houten kunst schaats of het klompje-. Deze beiden moeten de laatste tijd wel enigszins plaats maken voor de houten ren- schaats, die een hoog en dun staal heeft en een naar de schoen bewerkt voet blad en de geheel metalen kunstschaats. Waren we vroeger voor de grote wed strijden veelal aangewezen op de j_ importeerde „Noren", sinds het afgelo pen jaar worden deze ook in ons land van zo prima kwaliteit gemaakt, dat ze zelfs bij Noorse schaatsenrijders gebruik zijn. Onlangs won de bekende hardrijdster Annie van der Meer op deze Nederlandse renschaats een eerste prijs. Daarnaast wordt dit seizoen een nieuwe schaats gebracht, die een com binatie is tussen de Friese renschaats en de Noorse schaats en die daarom Com binoor wordt genoemd. De Noorse derbouw is hier voorzien van een hou ten bovendek. De hoge stand en daar door het snelle lópen van de Noor zijn bier behouden, maar de lucht wordt 'langs i.p.v. onder de voet door geleid, waardoor men minder koude voeten krijgt. Bovendien behoeft men geen aparte schoenen te kopen. Kort na de oorlog was er nog een aan zienlijke import van schaatsen in 1951 zelfs 79.000 paar). In 1953 was deze echter reeds gedaald tot 2500 paar, waar tegenover een export stond van 1000 paar. Gezien de goede kwaliteit en verschillende op buitenlandse exposities behaalde prijzen mag verwacht worden .dat onze export van schaatsen blijft (Stijgen. HOOFDINGELANDEN BIJEEN Zaterdagmiddag, aanvang 2 uur, zal 'door de Hoofdingelanden van polder Eierland in Hotel „De Hoop" een ver gadering worden belegd. Zoals gebrui kelijk zal deze bijeenkomst openbaar zijn en omdat op deze vergadering o.a. de organisatie van het Dijkleger ter sprake zal komen hoopt het Bestuur op een grote opkomst van alle bewoners van Eierland. TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 inëer. Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Biedt zich aan naaister voor het maken van Dames- en Kinderkleding. Adres bureau van dit blad Te koop pr. mest. N. de Jong, Kogerweg 34. Den Burg Biedt zich aan net meisje voor hele of halve dagen, liefst Den Burg of omgeving. Adres Bureau van dit blad Te koop een invalide-fiets, een petroleum lamp, een zinken wasmachi ne. een zwart em. fornuis, K. v.d. Kooy, Peperstraat 33 Oosterend Biedt zich aan net meisje voor 3 hele en 2 halve dagen. Br. no. 606 aan bureau Texelse Courant Te koop 1 electrische was machine, 1 platen-wisselaar, 1 radio. Warmoesstraat 72, Den Burg Weggelopen sinds 5Jan..een mooie grote driekl. kat. Gaar ne inlichtingen Van Malde- gem, „Pomona". Wij geven met blijd schap kennis van de ge boorte van onze zoon Nicolaas Dirk we noemen hem Nicky. Ann Reitsma-de Jong Henk Reitsma Galetta, 10 Jan. 1955 Ontario, Canada Allen, die van hun be langstelling deden blijken voor, tijdens en na ons huwelijk, zeggen wij, mede namens wederzijdse ouders hartelijk dank. G. A. Oskam A. Oskam-v. d. Sterre Den Burg, Schoonoord weg 16a Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje Peter C S. Kooij-Goeman J. Kooij Singel 371, Oudeschild Texel, 21 Januari 1955 en FOTOHANDEL Parkstraat Den Burg Op 17 Januari j.l. ont sliep, zeer diep getrof fen door het overlijden van haar dierbare zoon Jaap op 11 Januari j.l. en na een langdurig en gedul- diggedragen lichamelijk lijden, onze innig ge liefde zuster en tante Haantje Boon wed. van Comelis Rab in de ouderdom van 68 jaar Den Hoorn Wed. D. Brans-Boon Zaandam J. Boon C. Boon-v. Nederend Den Hoorn M. P. Drijver-Brans P. D. Drijver Zaandam C. J. Rep-Boon S. Rep Wegens omstandig heden eerst heden ge plaatst. Heden overleed na een kortstondige ziekte mijn lieve man Pieter Bakker Az. Dijkgraaf 30 Gem. Polders in de ouderdom van bijna 67 jaar. A. Bakker-Keijser Kogerstraat 35 Den Burg, Texel 22 Januari 1955 De teraardebestelling heeft plaats gehad 25 Januari. [N BALATUM HEBBEN Vi'J fXMttë! Complete Woninginrichting P. MOERBEEK Een beste te koop T. Wuis, „De Tijd" 't Noorden Gevraagd voor de morgenuren. Schoonoordweg 10 Op Zaterdag 29 Jan. nm. 8 uur in „Het Wapen van Amsterdam". Spreker de heer J. C. Quint over „Uit de keuken van de journalistiek" Heden, Woensdag, van 2-6 uur demonstratie met „Passap" brei- toestel in het „Wapen van Amsterdam. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente Den Burg roept sollicitanten op voor de betrekking van Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht tot 1 Febr. a.s. bij C. Bakker Az. Schildereind 82, Den Burg De Kerkvoogdij Te koop en nevenwoning. Kampeerterrein met toebehoren. Adres bevragen bureau van dit blad. Gevraagd nette huishoudster L. Wetsteen, Eierland gevraagd op bedrijfspand, met opgaaf van rente. Br. onder no. 607 bur. van dit blad. Doordat wij een partijtje grondstoffen goedkoop hebben overgenomen zijn wij in staat een paar artikelen tijdelijk te verlagen, o.a. Dikke speculaas nu 68 ct Kleine taai 16 stuks 44 ct Lekker broos koekje 48 ct p. half pond Als extra reclame geven we deze week cocosstukjes van 10 ct nu 10 voor 75 ct Brood-, Koek- cn Banketbakkerij R. Beuving, Tel. 87 Tot ons groot leed wezen overleed op 22 Januari de heer Pieter Bakker Az. Dijkgraaf van de 30 Gem. Polders Zijn vriendschap zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. Het personeel van de 30 Gem. polders Het Bestuur en Amb tenaren van de Dertig Gem. Polders, geven met oprecht leedwezen kennis van het overlijden van de heer Pieter Bakker Az. Dijkgraaf van de Dertig Gem. Polders. De herinnering aan zijn persoonlijkheid zal steeds bij ons levend blijven. Texel, 22 Jan. 1955 De leden van bovengenoemde vereni ging worden herinnerd aan de op Donderdag 27 Januari 's avonds 8 uur in hotel „De Lindeboom". Bij voldoende deelname rijden er auto's Opgave hiervoor tot Donderdagmiddag bij C. Roeper Mz De Cocksdorp, N. J. Kikkert, Den Hoorn, J. C. Hin, De Nes en bij de C.Z. Eendracht. Gelieve tijdige opgave. Het Bestuur. Hoover klein van 376.00 Hoover groot met electrische pomp van 485.00 Hoover zonder wringer van 299.00 Uit voorraad leverbaar. Gevraagd voor direct mannelijk of vrouwelijk minimum leeftijd 18 jaar Bij gebleken geschiktheid goede beloning. MANTJE SCH0ENHANDEL, Den Burg in hotel „De Toekomst" te De Koog op Texel op 1 Februari 1955. Aanvang 13 uur. Verkocht zullen worden circa 300 percelen hout, be staande uitlichte- en zware dennenslieten, bonenstaken en brandhout. Het hout ligt achter het sportterrein en langs de Houtvester Boodtlaan met zijwegen te De Koog. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit seizoen geen -tweede publieke verkoping volgt. Burgemeester en Wethouders van Texel zullen op Donderdag 10 Febr. 1955 des voormiddags te 12 uur ten gemeentehuize te Den Burg, Texel in het openbaar trachten aan te besteden te Den Hoorn De aanbesteding zal geschieden ir. massa en in percelen. Aanwijzing vindt plaats op Donderdag 3 Febr. 1955 des middags 14 uur op het bouwterrein te Den Hoorn. Bestek en tekeningen zijn vanaf Woensdag 26 Januari 1955 te verkrijgen bij het Bureau Gemeente werken te Den Burg op Texel tegen betaling van f 7,50 per stel. Bij ongeschonden inlevering op de dag van aanbesteding wordt f 5terugbetaald. Texel, 26 Januari 1955 Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris alle soorten op Donderdag 27 Januari a s. des nm 2,30 tot 6 uur en van 7,30 tot 10 uur in café Dijt te Oosterend Agent voor Texel M. A. IDEMA,-Schoonoordweg 41, Den Burg Tel. 393 Wij zullen U gaarne de voordelen en prijzen noemen. Door inruiling hebben wij aan te bieden een zware wagen en een kleinera zeer laag in prijs. Smederij DE IT Den Hoorn - Tel. 1 Zet tekening, foto of diploma in een passende Stap naar Albert Heijn! Dan besteedt U minder en krijgt U meer - van de allerbeste kwaliteit! Hier zijn 23 prijzen, om het te bewijzen: droogkokend 500 gram,^^^™*^^ DEZE WEEK: per pot van 110 voor 100 gram 5 voor per stuk de echte! per bus Sappig! Sappig! uitgezochte kwaliteit, vauaf 12 voor f- I I 100 gram per pakje De lekkerste koffie kost een kwartje minder AH Boffie-Koffie is krachtiger, geuriger en tóch per pak tot 25 cent goedkoper dan welke andere kwaliteits-koffie ook I Per pak van 250 gram Rekeningen (los of in bloes) -X* Bonboekjes X" Doorschrijfbloqs ■Jv Briefpapier Enveloppen Systeemkaarten X- Staten en Lijsten Loonzakjes ■X- Monsterzakken ■X» Labels DE PRIJS VALT U MEE

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3